De bijzetting van Haarlem's bisschop. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Een Woordenboek. pe Fransche Académie des Lettres, deze ppuwenoude en eerwaardige instelling, die veertig leden telt dewelke men als „Onsterfe- riken" aanduidt en zetelt in het Palais Maza- rin te Parijs, heeft de achtste uitgave van de Fransche dictionnaire voltooid. Er is wel een ïinosie aan gewerkt. In 1S78 zag de zevende nlteave het licht, daarna rustte de Académie Ipven jaar op haar lauweren en in November 1885 begon het werk aan de achtste editie. Het heeft dus, op twee maanden na, een halve eeuw geduurd. Eerstdaags zal het Woorden- hoek in twee dikke deelen verschijnen, en het 1 een groote dag voor de Académiciens zijn Pk het in de étalages van de boekwinkels zijn rfecStige intrede doet. De slotzitting, aan het Woordenboek gewijd, was overigen* niet erg indrukwekkend. Slechts vijf onsterfeïijken, de heeren René Doumic, Chaumeix, Paléologue, Bertrand en hertog de Broriie waren aanwezig. Men zou zoo zeggen dat°alle veertig, in gala-uniform met degen, steek onder den arm, zich wel voor deze plech tigheid hadden mogen verzamelen en elkaar geiukwenschen met het feit, dat 't nog net binnen de halve eeuw gelukt was. Want ware dat niet gelukt, de euvele Fransche journalis ten die hun geest bij voorkeur op dien der Onsterfelijken. plegen te scherpen zouden zon der twijfel gouden jubileum-artikelen zijn saan schrijven. Nu is hun die kans ontnomen. De slotzitting was niet erg plechtig, zei ik reeds. En dat kwam niet alleen door het ge ringe aantal aanwezigen, in hun gewone pak, maar ook door de laatste discussie, die ge wijd was aan het veelgebruikte maar nimmer- officieel-erkende woord „Zut!", spreek uit zuut". dat vrijwel overeenkomt met zulke on behoorlijke Nederlandsche uitingen als „ver rek", „loop haar den bliksem", „loop naar den duivef' e.d. Het is dus geen salonterm, maar daar kijkt een Woordenboek natuurlijk niet op. Wel moet het voor de onsterfelijke leden van een Academie van Schoone Letteren een pijn lijk onderwerp zijn. Onwillekeurig vliegt de gedachte naar Charivarius' opvoedende ru brieken „Distinctie" en „Taalverrijking". Welnu, de gedistingeerde en welluidende Fransche taal is officiéél verrijkt met het niet zeer welluidende woord „Zut!" en de Onster- felijken hebben er de volgende toelichting bij gegeven „gebruikelijke uitroep waarmee men iemand naar den duivel wenscht en te ken nen geeft dat men niets meer wenscht te hooren". Zit er niet eenige symboliek in dit besluit van de bijna-vijftigjarige discussie over het Fransche Woordenboek? Toonen „les Immor- tels", de Onsterfelijken. er hun menschelijk- heid'niet mee? Is het niet alsof zij het Woor denboek zelf naar den duivel wensc-hen, plus alle speelsc-he geesten die er hen mee geplaagd en gehoond hebben, daarbij den wensch te kennen gevend dat zij er niets meer van wil len hooren? Helaas, die is niet geheel vervuld. Toen de zitting gesloten was en de secre taris, René Doumic, de kamer verliet stuitte hij, zooals wel vanzelf spreekt, op een verslag gever. „Wat gaan de heeren nu doen?" vroeg die fiP°Zutl",' zei René Doumic, die z'n mannetje staat. Voor den naam dien de Fransche hoffe lijkheid in de gansche wereld geniet hoop ik, evenwél, dat de Académie zich niet op het standpunt zal gaan stellen dat zij nu een woord bezit waarmee zij al haar critici en be lagers voortdurend kan afmaken. „Zonder meer", om niet met Charivarius te spreken. Het is eigenlijk jammer dat wij een derge lijke instelling in ons land missen. Het bezit van de Nederlandsche Maatschappij voor Let terkunde is maar een schrale troost. Hoeveel boeiender en amusanter zou het zijn, als Wij 'n veertigtal Onsterfelijken bezaten,'met Chari varius als secretaris voor de herziening en ver rijking van ons Woordenboek, en met Du Perron en Ter Braak broederlijk naast Dirk Coster en van Duinkerken, Jo van Ammers— Küller naast Greshoff, Marsman naast Ina BoudierBakker Laten de Franschen maar gauw aan hun negende editie beginnen. Succes bij voorbaat verzekerd. R. P. BEVERWIJK. GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERK- LOOZEN Ter voorbereiding van een plan, om goed- koope groenten voor werkloozen beschikbaar te stellen, zijn de werkloozen en andere steun- behoevenden uitgenoodigd om voor 14 Sept. op te geven of zij voor de verstrekking van deze groenten in aanmerking wenschen te ko men. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST" Bij de Winkelierscombinatie „Pan West" wer den in de maand Augustus 138 zegelboekjes ingeleverd, waarvan één op den juisten datum 20 Augustus. Mevr. Ponger, Corn. Matersweg 23, kwam daardoor in aanmerking voor de verhoogde uitkeering. GEEN VOORRANG VERLEEND. Op den hoek van de Vondellaan en de Akerendamlaan ontstond een aanrijding tus- schen een touring-car en een vrachtauto. De gevolgen van deze aanrijding bleven gelukkig tot materieele schade beperkt. De politie heeft een onderzoek ingesteld, waarbij kwam vast te staan dat de bestuurder van de touring-car geen voorrang had verleend. Tegen hem werd dan ook proces-verbaal opgemaakt. Federatie van Arbeiders esperantisten. Opening van het clubhuis. Zaterdagavond vond de opening plaats van het eigen clubhuis Baanstraat 92 van de afdeeling Beverwijk der afdeeling van Arbeiders-esperantisten. Het geheele interieur, fraaie stoelen en tafels benevens twee propaganda-étalages, gordijnen en diverse wandversieringen, bood een gezelligen aanblik. De voorzitter, de lieer J. van Wijngaarden heette de eanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer G. Woud uit Wormer- veer, die veertien jaar geleden hier ter plaatse den eersten esperanto-cursus geleid heeft en dus de grondslag legde van de thans ruim veertig leden tellende afdeeling Beverwijk. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit dat de reeds jaren gekoesterde wensch om een eigen clubhuis te bezitten in vervulling was gegaan. Van vele zijden, aldus spreker, heeft men gemeend ons raad te moeten geven, voor namelijk in. den vorm van pessimistische be spiegelingen als: „Dat lukt nooit" enz. Ge lukkig hebben wij vertrouwd op het idealisme en de volle medewerking van onze leden en het resultaat kunnen we thans aanschouwen. We leven in een zorgvollen tijd, zoo ver volgde spreker, Doch wanneer een handjevol idealisten met schrale beurzen den moed hebben een dergelijk plan te opperen en het ook weten uit te voeren, dan geeft dit hoop op de toekomst. Zonder iets af te doen aan het vele werk van de andere leden bracht de voorzitted een speciaal woord van dank aan deh heer F. Philip, die, gezien den slechten toestand van de vereenigingskas, voorstelde zelf het meubilair te vervaardigen, waarvoor hij ge heel belangeloos zijn werkplaats opengesteld heeft. Vervolgens Was het woord aan de ver schillende afgevaardigden. Namens het hoofdbestuur feliciteerde dp heer W. Prent uit Amsterdam de afdeeling. De heer Woud uit Wormerveer sprak even eens een kort. woord van hulde en hoopte dat zijn pionierswerk in de juiste richting voortgezet zal worden. De heer J. Boogaard, eigenaar van het ge bouwtje overhandigde met eenige toepasse lijke woorden een wandklok. De heer A. v. d. Starre, voorzitter van het district Noord-Holland wemschte de. afdeeling Beverwijk en tevens zich zelf geluk daar ge bleken is, dat het Districtsbestuur zich over deze afdeeling niet meer ongerust behoeft te maken. Na de pauze bood de heer J. B. Goeöe- johan namens de afdeeling Haarlem II een tweetal schilderijtjes aan. Vervolgens spraken nog de Italiaanschc esperantist de heer A. A. Gosti en de Oosten- rij ksche esperantist de heer Joh. Brücken- berger. Verder sprak de beer Groene veld namens de katholieke esperantisten uit Beverwijk waarna de voorzitter in zijn slotwoord mede deelde dat de cursussen begin October zul len. aanvangen. DIEFSTAL VAN BELASTINGMERKEN. Door H. J. werd bij de politie aangifte ge daan, dat van twee fietsen, die op zijn erf stonden, de belastingmerken waren afgehaald. De politie heeft een onderzoek ingesteld. PLAATSGENOOTEN ZWEMMEN 2 K.M. Onze plaatsgenooten de heeren J. F. Gorter en J. Dil, leden van de Heemskerksche Zwern- club hebben Zaterdag deelgenomen aan de zwemwedstrijden in den Amstel te Amsterdam, Zij startten met ongeveer 150 deelnemers op de 2 K.M. en smaakten het genoegen dezen af stand binnen den voorgeschreven tijd van een uur af te elggen. Beide heeren volbrachten de opgave in ongeveer 45 minuten, waardoor zij in-het bezit kwamen van de voor deze prestatie uitgeloofde bronzen medaille. De zwemmers werden gehandicapt door de temperatuur van het water, welke 15 gr. C. was. SPORTDAG VAN D.E.M. Zondag werd op het sportterrein „Adri- chem" een sportmiddag gehouden van de ver- eeniging Roomsche Sportbelangen, waaraan de R.K. Gymnastiekvereeniging S.S.S., de Graal, de K.J.C. en de voetbalvereeniglng D.E.M. medewerking verleenden. Alle deelnemers trokken des middags te 1 uur vanaf het K.S.A.-gebouw in optocht, die door de kleurige vlaggen een vroolijken aan blik bood, naar het terrein. De St. Jozef Har monie verleende muzikale medewerking en luisterde ook het sportfeest met muziek op. S.S.S. gaf met haar verschillende afdeelingen een keurige gymnastiekdemonstratie. Het pro gramma werd met groote zorg samengesteld en voorbereid. Twee twaalftallen van de Graal, waarvan een afkomstig was uit Assendelft speelden een korfbalwedstrijd, die zeer in den smaak van het publiek viel. Maar het hoogte punt van den middag was de voetbalwedstrijd tusschen D.E.M. en Teijiingen. D.E.M, probeer de dezen middag een nieuwe opstelling, die over het geheel wel voldaan heeft. Het werd een pittige wedstrijd, waarin ook Teylingen goed partij gaf. De wedstrijd eindigde met een 21 overwinning voor D.E.M. MOOIE SUCCESSEN VAN „TURNLUST". De athletén van de Gymnastiekvereeniging „Turnlust" hebben Zaterdag en Zondag met veel succes deelgenomen aan de te Dordrecht gehouden atletiekwedstrijden om de kam pioenschappen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. In de eerste plaats wonnen A. van Geenhuizen in 11.3 sec. en A. Schaap in 11.8 sec. hun series 100 M. hardloopen. Mej. D. Tabak werd in 14 sec. eerste in haar serie 100 M. hardloopen voor dames. De Estafetteploeg, gevormd door A. Schaap, J. van Keulen, A. van Geenhuizen en G. Tabak plaatste zich in de finale op de 4 x 100 M. estafette. Tenslotte verbeterde A. Schaap met een sprong van 5.72 M. het clubrecord vèrsprin- gen. H. Kluft bracht het clubrecord kogel- stooten op 10.29 M. Zondag werden de finales geloopen. Daarin verwierf A. van Geenhuizen het kampioenschap van het K.N.G.V. 100 M. hard loopen in 11.4 sec. De estafetteploeg van Turnlust werd op de 4 x 100 M. vierde. TENNISTOURNAMENT DUINWIJCK. Dit jaar twee nieuwe kampioenen. Dat ons Beverwijksche tennistournooi dit jaar verrassingen zou opleveren zou wel nie mand verwacht hebben, allerminst de beide onttroonde kampioenen mej. J. Spruyt en de heer A. Erdman zelf. Voor de beide nieuwe kampioenen mej. Tr. Henneman en den heer J. v. d. Bliek is het een waardig besluit van een tennisseizoen, waarin beide als enkelspelers zeer groote vorderingen hebben gemaakt. In de diverse partijen, die Zaterdag en Zon dag gespeeld zijn kon men duidelijk merken dat het spelpeil goed vooruit is gegaan, vooral wat de competitiespelersCsters) betreft. Dank .zij het besliste optreden van den wedstrijd leider den heer Th. Winter is het programma keurig op tijd afgewerkt. De prijsuitreikmg, die A d A G 9 SEPT. 1935 dit jaar een feestelijk karakter zal hebben, heeft Zaterdag 14 Sept. plaats in het Kenne- mer Hotel te Beverwijk. Introducties voor dezen avond zijn verkrijgbaar bij de heeren P. Zwager, Willemsplein 10, IJmuiden, A. Erd man, Kanaalstraat 248, IJmuiden en P. Lan- gendijk, Vondellaan 16, Beverwijk, De uitslagen waren: Damesenkelspel A: demifinale; mej. J. Spruyt sl. mej. R. Teer 6—2, 6—3; mej. Tr. Henneman sl. mej. H. Pranger 75, 63. Finale: mej. Tr. Henneman sl. mej. J. Spruijt 6—3, 3—6, 6—3. Damesdubbelspel A: demifinale: Dames Henneman en Spruyt sl. dames Pranger en Doorn 61, 64. Finale: dames Spruyt en Hennman sl. dames Niepoort en Teer 61, 6—1. Gemend dubbelspel A: demifinale; mej. Spruyt en v. d. Ploeg sl. mej. Renses en Renses 62, 61; mej. Henneman en Deegenaar sl. mej. Pranger en Langendijk 36, 60, 61. Finale: mej. Spruyt en v. d. Ploeg sl. mej. Henneman en Deegenaar 75, 108. Troostronde damesenkelspel A: demifinale: mej. Niepoort sl. mevr. Blaauw 46, 60, 61; mevr. v. Ees sl. mevr. Deegenaar 64, 36, i2. Finale: mej. Niepoort sl. mevr. v. Ees 7_5, 6—0. Damesdubbelspel B. finale: mevr. v. Ees en de Graaf sl. dames v. Ronkel en Knipper 60. 6—0. Gemengd dubbelspel B; finale: mej. Kos en Nieuwenweg sl. den heer en mevr. v. Ees 64: 4_6, 6—4. Heerenenkelspel A: demifinale: Erdman sl. Deegenaar 63, 62; v. d: Bliek sl. v. d. Ploeg 64, 2—6, 6—3. Finale: v. d. Bliek sl. Erd man 57, 62, 62. Heerendubbelspcl A: demifinale: Erdman en d. Bliek sl. Langendijk en Redeker 62, 61; Deegenaar en v. d. Ploeg sl. de Waard en Pro- sée 63, 64. Finale: Erdman en v. d. Bliek sl. Deegenaar en v. d. Ploe 63, 75. Troostronde A: finale: De Waard sl. Rede ker 6—3, 6—1. Heerendubbelspel B: finale: Deegenaar en Ees sl. Aaitena en Leyen 36, 62, 64. Troostronde B; finale: Luttik sl. Timmer 2, 4—6, 6—2. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het naderen van den winter demonstreert zich in de toeneming van het aantal werkloo zen, die bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling staan ingeschreven. In den loop van vorige week was de stijging weer belangi\„x. Het aantal inschrijvingen was j.l. Zaterdag 865 tegen 799 in de week daarvoor. De werkloosheid doet zich voornamelijk gel den in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 2, bankwerkers 10, behangers 3, betonvlechters 5, betonwerkers 6, blikbewerkers 1, chauffeurs 13. drukkers 7. electriciens 5, expediteurs 1, grondwerkers 62, handlangers 4, kantoorbedienden 4, koper gieters 1, landarbeiders 21, lasschers 1, letter zetters 1, loodgieters 2, losse arbeiders 169, ma chinist-en 4, machïnedrijvers 2, machinale houtbewerkers 4, marmerbewerkers 1, mar merpolijsters 1, metaalbewerkers 3, metse laars 12, monteurs 5, opperlieden 13, plaatwer kers 1, reizigers 1, schilders 6. schippers 2, schoenmakers 1, sigarenmakers 15. sorteerders 3, slagers 1, smeden 4, soldeerders 1, stoffeer ders 1, stokers 9, stucadoors 2, teekenaars 1, timmerlieden 32, voerlieden 3, voorslaanders 2, winkelbedienden 3, dienstboden 9, werksters 1, boekbinders 1, incasseerders 1, isoleerders 1, zeilmakers 1, gasfitters 1, totaal 469 (vorige week 443). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 9, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikbewer kers 1, blikslagers 4, carrosseriemakers 1, chauffeurs 7, drukkers 1, electriciens 3, expe diteurs 1, grondwerkers 55, handlangers 2, kappers 1. kantoorbedienden 7, kellners 1, landarbeiders 23, lasschers 1, loodgieters 2, losse arbeiders 76, lijnwerkers 1, machinisten 8, machmedrijvers 1, marmerbewerkers 5, met selaars 6, meubelmakers 1, monteurs 4, opper lieden 19, plaatwerkers T, réizigefs 3, schilders 2, schoenmakers 1, sigarenmakers 2, stokers 3, straatmakers 1, stucadoors 4, timmerlieden 26, voegers 2, uitvoerders 1, voerlieden 1, winkel bedienden 4, dienstboden 2. werksters 1, klin kers 2, lampenkappenmakers 1, matrassen makers 1, stuurlieden 1, metaaldraaiers 1, to taal 307 (266). Heemskerk: Betppyjecbtevs3, beton werkers 2, chauffeurs 4, electriciens 1, grond werkers 11, kantoorbedienden 1, landarbeiders 24, losse arbeiders 29, -metselaars 1, opperlie den 5, reizigers 1, timmerlieden 5,. dienstboden. 1, metaaldraaiers 1, totaal-89-(90). SANTPOORT. De lijkstoet op den Zijlweg te Haarlem» Op den achtergrond de oude St. Bavo- kerk op de Groote Markt LANDDAG „LICHTHOEVE". Toen we Zaterdag het terrein van de „Licht hoeve" betraden ter bijwoning van den „Lichthoeve"-landdag, scheen het zonnetje heerlijk, maar was de belangstelling nog niet groot. Niettegenstaande dat ging de 2de voorzitter van het bestuur der „Lichthoeve" tot de ope ning over. „Wij zijn hier gekoin?n", zoo zeide hij o.m. „om feest te vieren. En nu zult ge mogelijk zeggen: „Is er wel reden om in deze tijden feest te vieren?" En dan zeg ik volmon dig: „Ja". In de eerste plaats zijn wij God dankbaar, dat Hij ons in staat, gesteld heeft, voor de „Lichthoeve" te kunnen doen, wat wij gedaan hebben. Dan zijn wij dankbaar jegens hen, die ons gesteund hebben' met hun bij dragen. En tenslotte verheugt het ons uiter mate de directrice der „Lichthoeve", zuster Kuyck, weer kerngezond inons midden te zien na een ziekte van vérscheidene maanden". Hierna sprak de directrice een kort woord. „Men heeft mij verzocht", aldus Zuster Kuyck, „een vriendelijk woord tot u te spreken. Daar aan voldoe ik bij dezen. Welnu dan: „Ik hoop, dat het voor de laatste maal is, dat ik u hier zie. Dit klinkt misschien vreemd, doch wij ho pen hier nog maar kort te wonen, daar ons huis veel te klein is. In Februari herdenken wij ons 12Vz-jarig bestaan. Mogen wij het ten. opzichte van ons gebouw den man nazeggen, die na 12l/2 jaar getrouwd te zijn, zeide: „Nu is het lang genoeg geweest!" Hierna hadden de aanwezigengelegenheid, het feestterrein te bezichtigen. In cirkelvorm stonden de tentjes waarin van alles te koop was. Zelfs de oud-HolIandsche oliebollen- kraam ontbrak niet. Voorts herinnerden op schriften als „Lichthoeve 'brdc-ht licht in me nig kinderleven", „De Lichthoeve is een te huis" en „Lichthoeve-kinderen zijn gelukkige kinderen" er aan, welk een mooie instelling ,De Lichthoeve" is. Onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt uit Haarlem werd nu aan de afwerking van het programma begonnen. Eerst zongen de kinderen „Het Snoepwinkeltje", een welbe kend liedje, dat zij door de aanwezigheid van een snoepwinkeltjes-vrouw en snoepgrage klanten aanschouwelijk voorstelden. Terwijl vervolgens bezichtiging van het ge bouw voor de grooteren op het programma stond, vertoonde „Oom Piet" uit IJmuiden de poppenkast, een nummer, dat buitengewoon in de smaak viel. De heer Hemsing uit Haarlem gaf hierna een poosje les in vaderlandse he geschiedenis. Hoewel de kleinen soms braaf lachten, geloo- ven we toch, dat hun de eigenlijke humor ontging. Volop genoten zij echter bij de goocheltoe ren van den heer Taverno. Deze, hoewel „slechts" een amateur zijnde, verraste groot en klein door zijn bewonderenswaardige vin gervlugheid. Aardig was ook de gecostumeerde optocht, waaraan ook de niet-gecóstümëefden mochten meedoen. Onder leiding van den heer Schmidt werd een rondgang over het terrein gemaakt. Intusschen liet een jury haar keurend oog gaan over de gecostumeerden. Zij kende de prijzen als volgt toe: Mooiste groep: De kabouters. Origineelste groep: Zuid-Amerika. Meest toepasselijke groep: Het Steentje. Mooiste paar: Roodkapje en toovenaar. Origineelste paar: Het 3de huwelijk. Meest toepasselijke paar: Kok en keuken meid der „Lichthoeve". Ie prijs meisjes afzonderlijk: Zustertje Alida. 2e prijs meisjes afzonderlijk: Strandmeisje. Ie prijs jongens afzonderlijk: Heer met hoogen hoed. 2e prijs jongens afzonderlijk: Iemker met korf. Nadat nog eenige kinderwedstrijden gehou den waren, waren de feestelijkheden ten ein de. Hoewel deze dag niet het drukke bezoek bracht, dat men mogelijk verwacht had, kan men er toch met genoegen op terugzien. FIETSENDIEVEN. In den nacht heeft men door opensluiting een tweetal rijwielen ontvreemd uit een ga rage van den heer M. bloembollenkweeker aan den Rijksweg. - Een ander rijwiel, waaraan geen lantaarn was, heeft men er achtergelaten. EEN DUUR RITJE. De politie maakte Zondagmiddag proces verbaal op tegen den heer M., die geen bevoegd heid bezat een auto te besturen en die toch een pleizierritje maakte met een door hem zelf bestuurden auto. Ook de wegenbelasting was niet betaald. AFSCHEID DR. W. G. HARRENSTEIN. Dr. w. G. Harrenstein, die het beroep naar de Geref. Kerk te Santpoort aannam, zal 30 October van de gemeente Amsterdam afscheid nemen. FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 9) Aanvankelijk wordt deze onverwachte weers verandering in de Toeristenklasse met vreugde begroet. Onkruid, die oprecht naar een echten storm verlangd heeft, het onderwijzeresje, dat naar Afrika wil, voor aan den boeg naast Snavel staat en den wind door haar donkere krullen laat spelen, de jonge jurist zij allen spitsen zich op de dingen, die komen zullen. Maar de dierenhandelaar, die reeds meerdere zeereizen achter den rug heeft, tempert de vreugde onder het jonge geslacht. „Dat be- teekent voor de maatschappij een belangrijke besparing op den proviand", zegt hij met een veelbeteekenenden blik op de woelige zee. „Ik ben benieuwd hoeveel er vanavond bij het diner zullen ontbreken". Zijn woorden schijnen bewaarheid te zullen worden, want al spoedig verdwijnt de dikke slagersvrouw als eerste slechtoffer in haar hut. Een kwartier later volgt Slivkowitshc haar voorbeeld. Snavels gelaatskleur begint een be- denkelijken groenen tint aan te nemen en hij ziet zich, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt, het onderwijzeresje aan den,assessor over te laten. Maar ook dezen laatste wordt het spoe dig te machtig en een minuut later strompelt hij reeds zijn hut binnen. Bij het diner is in de Toeristenklasse slechts één van de acht tafels gedekt. Daaraan zitten de dierenhandelaar, een spoorwegambtenaar uit Zuid-Afrika, die met verlof naar Europa is geweest. Lou Volkers en Hilde Boersma, de onderwijzeres In de eerste klasse ziet het er nog trooste- loozer uit. Behalve de officieren en een twee tal passagiers is daar niemand meer in staat zijn hut te verlaten. De heer Pirzel heeft reeds bij de eerste teekenen van een naderenden storm, toen iedereen zich daarover nog grap jes veroorloofde, verschijnselen van zeeziekte geconstateerd. Toen het schip eerst flink be- kon te schommelen en hij de hulp van den scheepsdokter meende te moeten inroepen, kreeg hij echter tot zijn ontzetting te hooren, dat deze eveneens zijn eerste reis maakte en zelf de ziekste nian aan boord was Den volgenden morgén is het nog erger, en zoo komt het, dat dit verhaal zoolang de „Ukami" zich in de Golf van Biscaye bevindt, onderbroken moet worden. Bij Kaap Finisterre zet de geschiedenis weer in. Men verschijnt weer aan het ontbijt. Elkeen verzekert, dat hij bijna in 't geheel niet van de zeeziekte te lijden heeft gehad, maar in tusschen werpt men aan boord medelijdende blikken in de richting van een aantal Portu- geesche sardinen visschers, die in hun kleine stoombootjes nog steeds heftig schommelen, terwijl de „Ukami" al weer rustig het water klieft. Allen aan boord verheugen zich over de zon, die thans meedoogenloos haar stralen werpt op de Portugeesche kust. De zee is van kleur is van kleur veranderd en ziet nu groen; het kustlandschap is vlak en rotsig. Door den kijker ziet men een aantal armelijke woningen in een vlsschefsdorp. Voor aan den boeg zijn een paar timmmer- lieden bezig een zwembasin in elkaar te zetten. Het is niet bepaald groot; met één flinke slag zwemt men van de eene zijde naar de andere. Het geheel heeft dan ook meer van van een groote badkuip en zelfs het groene zeildoek, dat den zeebodem moet imiteeren, is niet in staat dit miniatuur-bassin in de achting van de passagiers tedoen stijgen. Nochtans worden de goede bedoelingen van den gezagvoerder van de „Ukami" gewaar deerd. De warme Zuiderzon dwingt als het ware tot het nemen van een bad en vooral dc jeugd laat zich niet onbetuigd. De prominente figuren der eerste klasse, Hendrik van Berquem met zijn frisch, lachend gezicht, de groote reeder met zijn elegante jonge vrouw, de Baltische barones met haar eenzame dochter, de oude, maar eens beroemd en de heer Popodotschi, zij allen kijken van het, door glas beschutte bovendek toe, hoe het jonge geslacht, dat geen klasseonder- scheid kent, zich in het ,met zeewater gevulde bassin amuseert. Ook Nini Collijn bevindt zich onder de ba denden en wanneer allen als 'n goudvisch in een kom, eenige malen hebben rondgezwom men, vlijen zij zich op het dek in de zon. Harry Diesel heeft voor de knappe Vlaam- sche zijn badmantel uitgespreid en zij neemt dit aanbod in dank aan! Hij gaat naast haar zitten op de warme planken van het dek, kijkt toe, hoe zij haar blauwe badmuts af neemt, haar lang, blond haar schudt en zich daarna op den rug uitstrekt. De andere liggen en zitten allen een eind van hun af en Harry acht dan ook het oogen- blik gunstig. „Ik moet u iets zeggen", zegt hij, zich ge heel tot Nini wendend, „wat voorloopig nog geheim moet blijven. U mag er met niemand over spreken. Ik heb, toen wij nog om het eiland Wight voeren, dank zij een speelsche bui van <£en wind, een merkwaardig briefje in handen gekregen. Het waren aanvankelijk slechts snippers papier, maar wij hebben een en ander zoover in elkaar kunnen passen, dat er tenslotte een waarschuwing uit te lezen viel tegen eea „tricotgraaf in harden schaal" die als „uithangbord" dienst zou doen Nini Collijn barstte in een schaterlach uit, maar Diesel protesteerde heftig tegen dit ge brek aan ernst. „U moet niet denken dat ik 'n grapje maak! Als ik er niet van overtuigd was, dat u ge vaar dreigt, zou ik het zeker vóór me hebben gehouden. Er staat op dat briefje ook iets over lynxeieren en ik geloof vast en zeker, dat een en ander verband houdt met dat geheim zinnige kistje, dat in Antwerpen aan boord gebracht is". Nini is plotseling ernstig geword«u. Zij is nu zelfs een en al belangstelling en Diesel vervolgt dankbaar: „Wij hebben ons natuurlijk het hoofd gebroken over de vraag, wie met dien „tricotgraaf in harden schaar' bedoeld kan zijn en tenslotte wisten wij hierop slechts één antwoord: de zwarte heer met dien stijven hoed, die tegelijk met u aan boord is gekomen!" Deze veronderstelling, zonder eenige aarze ling uitgesproken, blijkt echter weer danig op Nini's lachlust te werken. „Jean Martin?" vraagt zij. „Neen, dat is uit gesloten Onkruid ergert zich, vooral ook, omdat het meisje het zoo spontaan voor dien vervelenden fat opneemt-. '(Wordt vervolgd.T

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5