HET NIEUWE AVONDBLAD Sieenenregen. 20e JAARGANG No. 262 DINSDAG 10 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTTëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Het Oorlogsgevaar. Ei* zijn blijkbaar nog veel menschen die niet begrijpen wat een oorlog tusschen Italië en Abessinië voor de geheele wereld zou beteeke- nen, zelfs als de geheele oorlog tot deze twee landen beperkt zou blijven. Zij denken maar gemoedelijk „nou ja, het is ver weg" en hou den genoeglijke disputen over de vraag of een land het recht heeft koloniën te nemen als het die voor zijn expansie noodig heeft, na de vaststelling en aanvaarding van het Volken- bonds-statuut, die het aspect der wereld ge wijzigd heeft en oude methoden veroordeeld en opzijgeschoven. Zij beseffen niet, omdat zij er niet direct bij betrokken zijn dat de financiëele wereld nu reeds de gevolgen van de oorlogsbedreiging ondervindt. Zet deze nieuwe crisis door, tengevolge van het werkelijk uitbreken van den oorlog, dan zullen die menschen die niet direct bij de zakenwereld en het beursleven betrokken zijn ook weer getroffen worden, en dat wel zeer direct. Omdat de meesten hunner financiëele overzichten niet lezen, laat ik hieronder een artikel van onzen fhianciëelen medewerker volgen. Het geeft een helder beeld van de hui dige economische gevolgen van het geschil, en van Italië's financiëele vooruitzichten in oorlogstijd. En het zegt nog meer. Onze financiëele medewerker schrijft „Voornamelijk onder den beklemmenden invloed van den gespannen toestand in Oost-Afrika is op de beurzen de fondsenhan del nagenoeg tot stilstand gekomen Zelfs doet zich het eigenaardig verschijnsel voor, dat ook eventueel te wachten oorlogswinsten geen stimulans vormen voor de speculatie, gelijk dat vroeger het geval was. De prij zen van de meeste stapelproducten hebben eerder een neiging tot dalen, nadat eenigen tijd geleden voor enkele producten, als koper en nikkel, groote vraag bestond. Maar ook hiervoor is een lichte daling' ingetreden en in de Vereenigde Staten is de productie van ijzer en staal, twee machtige steunpunten van elke oorlogvoering, dalende. En wanneer de hoop op een vreedzame oplossing van het 'Ethiopisch geschil nog altijd niet is ver dwenen, houdt zulks ongetwijfeld ook ver band met de vrees voor de ruïneuze econo mische gevolgen van een nieuwen oorlog. Italië moge dan met een gebaar van huma niteit voorgeven de opheffing van de sla vernij in Abessynië te bedoelen, armoede kan erger zijn dan slavernij en het is wel zeker, dat èn voor Italië èn voor heel Europa een nieuwe oorlog grootere armoede beteekent. Het blijkt reeds uit de wijize, waarop Italië de oorlogsvoorbereiding moet financieren. De Italiaansehe fondsenhouders hebben in enkele dagen tijds zware verliezen moeten boeken, toen bekend werd, dat alle vorde ringen van particulieren op het buitenland ten behoeve van den Staat moesten worden gemobiliseerd en vervangen worden door schatkistbiljetten, waarvan men maar moet afwachten, wat straks de waarde zal zijn. Voorts mogen de ondernemingen niet meer dan 6 pet. dividend uitkeeren en wordt van alle dividend- en rentebetalingen een be lasting van 10 pet. geheven. Bij afwezigheid van crediet in het buitenland wordt het Din- nenlandsch kapitaal ten behoeve van den oorlog aangesproken en komt het tot een oorlog vernietigd. Geen wonder dus, dat op de beurs te Rome een koersdaling is in getreden van 20, 30 tot ÏO'O pet. en meer voor leidende industrieele aandeelen. In het buitenland loopt men uiteraard voor Italiaansehe oorlogsbestellingen niet warm, omdat de betaling daarvan hoogst onzeker is. Opmerkelijk is bijvoorbeeld, dat in Amerika op de petroleummarkt een prij zenoorlog is ontstaan, juist op het oogenblik dat, naar men zou meenen, een groote vraag naar dit stookmateriaal kan worden ver wacht. En voorts kan men te Londen een iets flauwer en tinprijs en een dalenden rub- berprijs constateeren, welke op zich zelf be schouwd, niet van zoo groote beteekenis zijn, maar die toch wel in contrast staan met wat vroeger bij een dreigenden oorlog op de pro- ductenmarkt plaats vond. Inderdaad,, de wereld staat thans, finan cieel en economisch bezien, anders tegen over een oorlog dan voorheen, en zoolang men te Genève niet tot een oplossing is ge komen, zal de malaise op de markten en beurzen dan ook vermoedelijk aanhouden". U begrijpt dat ik dit betoog niet alleen her haal om te waarschuwen maar ook en vooral om te wijzen op twee belangrijke punten die deze beursman, onze financiëele medewerker, in de nuchtere zakelijkheid van het beurs leven waarneemt. Het eerste en voornaamste is zijn conclusie, dat de financiëele wereld anders dan vroeger tegenover een mogelijken oorlog staat, hetgeen blijkt uit het feit dat de prijzen zelfs van grondstoffen voor oorlogsdoeleinden dalende zijn. Het tweede is zijn beschouwing over Musso lini's ingrijpen in de buitenlandsche vorde ringen en in het industriëele leven, met de daaruit voortvloeiende geweldige daling op de beurs te Rome. Maatregelen als deze kan hij maar eenmaal toepassen. De Italianen zullen zelf hun oorlog moeten betalen. Zij verarmen nu al, voordat de oor log is uitgebroken. Stel dat die uitbreekt en jaren duurt, zooals Mussolini zelf als een mogelijkheid heeft aangenomen.... hoever zal Italië dan wel verarmen? En welke zullen de gevolgen zijn voor de geheele wereld, als opnieuw een der groote mogendheden in de economische ellende verzakt en als af nemer op de wereldmarkt grootendeels wordt uitgeschakeld? Dit zijn sombere beschouwingen. Maar er is nog geen oorlog Niemand die eenigszins objectief oordeelt kan zich meer aan den in druk onttrekken, bij de zonderlinge comedie die Italië te Genève opvoert, dat de Duce aarzelt. Minstgenomen aarzelt, want vlakbij ligt de gedachte, dat hij dit gevaarlijke avontuur heelemaal niet wil en alleen maar, via bedreigingen en mobilisatiemaatregelen, poogt om zooveel mogelijk economische voor- deelen in Abessynië te veroveren. Groote woorden zijn iets anders dan da den. Als de Italiaansehe dictator zoo vastbe sloten tot den oorlog was als hij voortdurend beweerd heeft zou hij nu al met trompetge schal uit den Volkenbond gemarcheerd zijn en alleen de finale Abessynische regenbui nog afwachten. Hij zou weigeren verder te praten. Wat zou het voor zin hebben? De bovenbeschreven reactie in de beurs- wereld is inderdaad van het grootste belang. Zet zij zich door en blijkt straks dat Mussolini met concessies genoegen neemt en van „zijn" oorlog afziet, dan zou voor het eerst het be wijs geleverd worden dat de moderne oorlog zichzelf vernietigtdat het punt bereikt is waarop de rnensch de zakelijke onuitvoerbaar heid van dit afbraakmiddel, dat geen winst meer kan opleveren voor welk land ook, be seft. Als nationale winstmakerij is de oorlog dood. Alleen als gekkenwerk bestaat hij nog. R. P. IJMUIDEN Belangrijk werk aan de Visschershaven. t/i.'.v eiding uialbeschoeïing en T egeltjesmarkt. Ook in de hallen wordt nog druk gewerkt. Zooals wij in ons blad van gisteren reeds hebben gemeld, zal op 25 September a.s. de aanbesteding plaats vinden van het maken van een ijzeren beschoeiing in de Visschers- haven met bijkomende werken. Wij kunnen omtrent dit werk nog mede- deelen, dat het zeer omvangrijk belooft, te worden, hetgeen al blijkt uit het bedrag der raming; f 69.000. Het beteekent een aanzien lijke verbetering van den toestand waarin zich thans de wal bevindt in het verlengde van de tegeltjesmarkt". Deze eindigt thans in een lossen wal, zonder daarbij echter aan te slui ten. Hierdoor is een open ruimte ontstaan, waar allerlei afval wordt neergeworpen, zoodat het daar een waar luilekkerland is geworden voor de vele ratten die de omgeving van de Visschershaven bevolken. De kade nu wordt over een lengte van onge veer 100 M. met ijzeren damwanden doorge trokken. Voorts wordt in het verelngde van de tegeltjesmarkt en in aansluiting daarmee een kade gebouwd, verhard met een bijzonder soort steen. Deze kade zal daardoor openge steld kunnen worden voor zwaai* verkeer, zoo dat hier vrachtauto's e.d. bij de aan deze kade liggende schepen kunnen komen. Vooral de loggers zullen bij deze verbetering ten zeerste gebaat zijn. Ook mag het als een groote ver betering worden geacht, dat de steeds zeer verontreinigde onderwal komt te vervallen. In verband met dit belangrijke werk is het noodzakelijk, dat eenige pakhuizen verder achteruit gebouwd zullen moeten worden. De ineuwe spoorlijn zal ongeveer in het verlengde komen van die van de pakhuizen op de tegel tjesmarkt. Afgezien van de practische verbetering van dit deel van de Visschershaven mag de uit voering van dit werk tevens worden toege juicht om het feit, dat er vele arbeiders werk door kunnen krijgen. Trouwens, het Staats- visschershavenbedrijf laat dit jaar heel wat dubbeltjes rollen; in de eerste plaats door den bouw van de koffiekamer, in de tweede plaats door de aanzienlijke onderhoudswerken in hal A, waardoor deze hal een geheel nieuw aanzien verkrijgt. Het werk aan de kade spant echt-er de kroon. Een flink aantal arbeiders zal hieraan geruimen tijd werk kunnen vinden. Visscherijnieuws in een notedop. AANVOER VAN NATUURIJS. Nadat pas het s.s, Aartsen een lading natuurijs voor het Natuurijs Verkoopbureau heeft aangebracht, is thans weer het s.s, Saiide met een lading gearriveerd, NAAR DE VISSC'HEiRIJ. De Olympia IJm. Ill is in het dok opge nomen om voor de visscherij te worden ge reed gemaakt. LEKKE KETEL. De Gorrie IJm. 21 kreeg lekkage aan den ketel en kon daarom niet naar zee vertrek ken, NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. De Gorredijk IJm. 490 is naar de haring- visscherij vertrokken. Heden zou de Martens- hoek vertrekken. MOOIE BESOMMINGEN. Onder de trawlers, die gisteren aan den afslag waren. Waren eenige, die mooie be sommingen maakten. Opvallend waren vooral de resultaten van de vier groote booten van de Vein, de Christine, de Caroline, Henriëtte Jacoba en de Alma, die in totaal 2100 man den viscih w.o. 800 manden makreel aan voerden en f 14.300 besomden. Verder mag ook de besomming van den Duitsche haring trawler Steinwarder genoemd worden, die met 800 manden haring aan den afslag was en f 4200 besomde. REORGANISATIE VRIJZINNIGE ZONDAGSSCHOOL. De Vrijzinnige Zondagsschool, welke te IJmuiden-Oostonder leiding staat van mevr. H. Calkoenvan Thienen, gediplomeerd gods- dienstonderwijzeres van den Ned. Prot. Bond, zal na de zomermaanden een reorganisatie ondergaan. Voortaan zal zij inplaats van 's Zondags op Maandag gehouden worden en wel des middags te kwart over vier, in het Va- cantiehuis aan den Groeneweg. Op den eer sten Zondag van. elke maand zal er, na afloop van den dienst der Ver. v. Vrijz. Hervormden een kinderdienst worden gehouden, evenals de Zondagschool onder leiding van mevr. Calkoen. Deze reorganisatie gaat, wat de Zondagschool betreft in op Maandag 16 Sep tember a.s., en wat de kinderdiensten betreft waarschijnlijk op 3 November. NIEUWE KINDEROPERETTE IN STUDIE. „Binnen enkele maanden hopen we deze kinderoperette te kunnen uitvoeren", vertelde ons mej. Netty Vlessing toen we ons bezoek, dat we gebracht hadden om eens te informee- ren naar de plannen voor het a.s. winter seizoen, beëindigden. De repetities van de zangklas, welke onder leiding van mej. Vlessing reeds eenige puik- afgewerkte kinderoprettes opvoerde, hebben weer een aanvang genomen en er heerscht 's Woensdagsmiddags in de bovenzaal van Hotel Nr. Een, waar men bijeenkomt, een ge zellige drukte. Daar wordt thans ernstig gestudeerd op de geestige kinderoperette Goudhaartje en de. Troubadour, een zangspel in 3 bedrijven, van de hand van Geertruida van Vladeracken, die zoowel den tekst als de muziek van het werk samenstelde. De regie is van den heer Reinhard Rijke, de dansjes worden onder leiding van mevr. v. d. Plas ingestudeerd, terwijl de costumeering, de algeheele uitvoering van het sprookje-op- muziek en wel het meest belangrijke: het in- studeeren van den zang door de jeugdige so- listjes en koristjes door mej. Vlessing zal ge schieden. Op de geschiedenis van het sprookje van het meisje, dat zoo graag goudblond haar wilde hebben (en van het bestaan van peroxyd niets afwist, daarmede bewijst het sprookje een sprookje te zijn) komen we mettertijd terug. GEEN UITVAAR-CERTIFICAAT? We vernemen, dat van een tweetal in de vaart zijnde trawlers in verband met het veranderen van eigenaar het uitvaar-certi ficaat is ingehouden. VELSEN. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. van Dokkum van beroep timmerman, wonende te IJmuiden om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de zui delijke benedenlocaliteit van het perceel Zee weg no. 113 te IJmuiden. Vóór 24 September 1935 kan een ieder tegen het verleen en van dit verlof schriftelijke be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. DE FIN EN ZIJN GIDSEN. In ons blad van j.l. Donderdag plaatsten wij een bericht over het bezoek van een Fin onder leiding van twee personen S. en W. genaamd hetgeen daarmede eindigde dat de Fin een bedrag aan geld kwijt was. Aangifte bij de politie volgde. Nader vernemen wij, dat de meening van den Fin, dat hem dit bedrag, 100 Finmarken, door zijn gidsen af handig was gemaakt, onjuist is. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de Fin zich vergist heeft. Het geld is hem snel ler dan hij heeft kunnen vermoeden, door de vingers gegleden; het bankbiljet had men in Haarlem al gewisseld. Toen de beide per sonen, om den man kwijt te raken er plotse ling vandoor gingen, dacht de Fin, dat zij hem hadden beroofd, welk vermoeden des te gemakelijker bij hem rees omdat hij be schonken was. Beide personen werden, toen de politie de juiste toedracht had vernomen, direct weer op vrije voeten gesteld. De Fin heeft de aanklacht ingetrokken. Voor Haarlem's Kantonrechter. DE MAN ZONDER RIJBEWIJS Om een rijbewijs te kunnen krijgen moet men een verklaring van een geneeskundige overleggen, dat de lichamelijke toestand van den aanvrager het verstrekken van een rij bewijs niet in den weg staat. Dat geneeskundig oordeel is altijd min of meer subjectief en we kunnen ons voorstel len, dat over de vraag of iemand geschikt ge acht moet worden om een motorrijtuig te be sturen, tusschen verschillende geneeskundigen verschil van meening bestaat en zoo is ons een geval bekend, dat een dokter iemand, die doof was, nog wel geschikt achtte, terwijl in een ander geval een dokter een doove geen attest van geschiktheid verleende. En zoo zal er misschien ook verschil van meening kunnen bestaan ten opzichte van den man, die voor den Kantonrechter ver scheen, omdat hij zonder rijbewijs gereden had en die het rijbewijs niet had gekregen, omdat de dokter hem wegens mankheid niet had goedgekeurd. De man zelf vond zich heel geschikt voor chauffeur en daarom was hij toch gaan rijden, ja, hij verklaarde, dat hij zou blijven rijden, want het was zijn broodje. De kantonrechter vroeg of hij vroeger wel een rijbewijs had gehad en daarna mank was geworden, waarop de man antwoordde altijd mank te zijn geweest, dus hij had het beroep van chauffeur gekozen, toen hij reeds bedoeld lichaamsgebrek had en dat was wel wat vreemd, want als iemand met een zeer ge- brekkigen voet een beroep moet kiezen, lijkt dat van chauffeur toch wel niet het meest geschikte. Hij had dus toch gereden en was bekeurd, ja, 't was niet voor den eersten keer en dat kan niet anders, want zonder rijbewijs mag men niet chauffeeren. De kantonrechter kon dus niet anders dan den man weer een geldboete opleggen, ditmaal van 10 en als de man doet, wat hij zei, namelijk blijven chauffeeren zonder rijbewijs, zullen meer boeten volgen. De ambtenaar van het openbaar ministerie Een blik op de werkzaamheden aan den bouw var ^vmpische Zwemstadion te Berlijn. (Een Amerikaansche professor heeft verklaard dat er dagelijks 20 millioen meteoorsteenen op de aarde vallen.) Twintig millioen een ware steenenregen, En eiken dag maar weer van nieuws af aan, En wij gaan onbekommerd onze wegen, Alsof wij daaglijks geen gevaar doorstaan. Er hoeft er eentje maar op mij te vallen, Van flink formaat, en eentje maar op u, Dat kan toch best bij die millioenentallen, En 't zou niet leuk zijn, dus wat doen we nu. Soms paraplus of stalen helmen dragen, Of schichtig sluipen langs den huizenkant? Twintig millioen vallen er alle dagen, Dus ook een slordig aantal op ons land. Neen, ik doe niets, bij nader overwegen, 'k Vertrouw het niet en wel op dezen grond, Een statistiek, daar heb ik nooit iets tegen, Maar dit geval is mij wat al te rond. Zoovele steenen droeg geen prof op aarde Ooit aan 't gebouw der wetenschappen bij, Al is ook steen voor steen van weinig waarde, 'k Geloof het niet, hoe knap de man ook zij. Twintig millioen komen er alle dagen, Op den (en onzen) kop af, naar hij meldt, Ik wou alleen maar heel bescheiden vragen, Wanneer en hoe de brave man ze telt. P. GASUS. dacht er aanvankelijk over tegen den man de bijkomende straf van ontzegging te eischen, om hem bij overtreding voor de rechtbank te brengen, maar bij nader inzien zag hij hier van af. want in dit geval het de wet dat niet toe, zooals de kantonrechter ook oordeelde. De man had reeds geen recht om een motor rijtuig te besturen, dus zoodanig recht kon hem niet ontnomen worden. Of de man bij steeds grooter wordende boe ten niet naar een ander middel van bestaan zal gaan uitzien, zal de tijd moeten leeren. HET SCHAFTLOKAAL In de Haarlemmermeer wordt door perso neel van een aannemer gewerkt aan bruggen bouw en uit den aard der zaak geschiedt dit in de open lucht. Nu schrijft de veiligheids wet voor, dat in dergelijke gevallen voor de werklieden een behoorlijk schaftlokaal aan wezig moet zijn en dat daarin geen mate riaal mag geborgen worden. Bij dat werk was een schaftlokaal, maar de ambtenaren van de arbeidsinspectie waren van oordeel, dat het woord behoorlijk op dat schaftlokaal niet van toepassing was. Het was een keet, waar de wind door naden vrijen toe gang had en als tafel stond er een getimmer te met een blad van een paar decimeter breedte, terwijl de zitbanken zoowat één de cimeter breed waren, een comfortabel ameu blement was dit zeer zeker niet. Bovendien waren in de keet allerlei materialen geborgen, die met schaften niets te maken hadden. Terzake deze overtreding was niet de aan nemer gedagvaard maar de uitvoerder van het werk, die een Leidsch advocaat als zijn ge machtigde had gezonden. Deze heer was van oordeel, dat de aannemer gedagvaard had moeten worden en beriep zich op een vorige beslissing van den kantonrechter, waarbij de zelfde verdachte was vrijgesproken voor een ander feit, hetzelfde werk betreffende, doch de ambtenaar van het openbaar ministerie voerde hiertegen aan, dat hij den uitvoerder in dit geval wel degelijk beschouwde als het hoofd van het werk. Zijns inziens rustte op den uitvoerder de verplichting voor een be hoorlijk schaftlokaal te zorgen. Verder voerde de gemachtigde aan, dat het betreffende veiligheidsbesluit niet verbin dend was, want er stond niet in. wat men onder behoorlijk schaftlokaal heeft te ver staan. waartegenover de ambtenaar opmerkte, dat dit niet noodig was en dergelijke, niet na der omschreven bepalingen wel in meer wetten voorkomen. Zoo zegt de motor- en rijwielwet ook niet, wat precies te verstaan is onder vrij heid en veiligheid' van het verkeer. Dit is ter beoordeeling van den rechter. De ambtenaar achtte den uitvoerder strafbaar en eischte f 20 boete, de kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. RICHTINGAANWIJZERS. Richtingaanwijzers zijn noodzakelijke en nuttige dingen, maar een eerste vereLschte is toch, dat men ze kan zien. want anders heb ben ze hetzelfde effect als het licht onder de korenmaat. We hadden een tweetal gevallen van auto bestuurders, die richtingaanwijzers hadden en die, naar zij beweerden, ook hadden uitge stoken, maar bij den eersten bestuurder kon men het instrument van achteren niet zien, omdat de cabine in den weg zat en bij den tweeden niet, omdat de lading met dekzeilen het aan het oog onttrok. In beide gevallen waren er ongelukken door gekomen en eischte de ambtenaar f 12 boete, de kantonrechter gaf f 10. PETROLEUMKONING DOHENY OVERLEDEN. Te Los Angeles is Maandag overleden de petroleum-magnaat Edward Doheny. wiens eigendommen aan petroleumvelden te Tam- pico in Mexico, de grootste ter wereld waren. Doheny is ook betrokken geweest bij het be kende „Teapot Dome"-schandaal. In het ge voerde proces werd hij vrijgesproken wegens gebrek aan overtuigend bewijsmateriaal. Doheny had een zeer avontuurlijke loop baan achter den rug. Hij begon als opzichter van een muildieren-expeditie, probeerde daar na zijn geluk zonder succes met het zoeken naar goud, was werkzaam als ad vocaat en als onderwijzer en verrichtte ten slotte succesvolle olieboringen. De petroleum velden, die hij in Tampico ontdekte, maakten hem tot den oliekoning van Mexico.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1