Peking, de vroegere hoofdstad van Japan. „Die minlixte Boom vanscaden" H' aM# f AZIË in 1935. ij Restauratie onder pressie van Japan? DOOR EMILE SCHREIBER Na onzen terugkeer van Japan op het Azia tische vasteland, waar we de expansie van Japan ter plaatse willen bestudeeren, hebben we eerst een week te Peking doorgebracht. Het was de dag voor het binnentreden der Ja.pan- sche troepen in de stad. Ook wilde ik, voor dat ik mijn aandacht aan het enorme kolo nisatiewerk van Japan in Korea en Mandsjoe kwo ging wijden, wat indrukken opdoen van deze stad, die zeker de merkwaardigste der Aziatische steden is. Een Europeesch diplomaat met wien wij te Seoul dineerden, had ons reeds een voor proefje van de pracht van de oude Chineesche hoofdstad gegeven. U gaat naar Peking? Wat benijd ik u! Ik bij er langen tijd attaché aan het gezant schap geweest. Het is ook nu de merkwaar digste stad van de wereld. En hij zocht een kostbare doos op, waaruit hij een aantal gekleurde plaatjes, optische beelden, te voorschijn haalde, voorstellende Japan honderd jaar geleden. U ziet het, er is niets veranderd. Wat auto's en wat telegraafdraden er bij, dat is alles. Maar de atmosfeer, die deze afbeeldin gen zoo uitstekend weergeven, is dezelfde ge bleven. Alleen mist men feitelijk de geuren op de plaatjes. Ja, die geuren! In iedere wijk ruikt men weer wat anders. Die geurenzijn werkelijk onvergetelijk en ofschoon ze soms van minder aangenamen aard zijn, brengen ze bij den reiziger toch altijd een zekere vreugde teweeg, omdat ze het land van de machtige indrukken weer in zijn herinne ring oproepen, het land, dat haast bij iedere stap, in de straten of op de verlaten voor pleinen der paleizen de ellende of de groot heid van het menschdom demonstreert. In de bovenstad heerscht rust. Er hangt een lucht van kaarsen, gedroogde visch, dro gerijen, of schimmel; in een achteraf-win keltje dommelt een zwaarlijvig man, hij droomt van vette soep en eendenlever en ont waakt af en toe om vervolgens in een boek eindelooze rekeningen in te schrijven. Iedere straat heeft zijn eigen uiterlijk. De monumenten uit vroeger jaren zien er altijd hetzelfde uit, zijn altijd fraai en kleurig,, zooals u dat op de afbeeldingen gezien hebt Wat ons van onze aankomst in de vroegere Chineesche hoofdstad af opvalt, dat is die zeldzame mengeling van prachtige lanen, boomen, groen ook van stof en van mo numenten, die zoo imposant en zoo talrijk zijn, dat geen enkele Aziatische stad in staat is den toerist een dergelijke verzameling van schoonheid en grootheid aan te bieden. Peking is opnieuw door een Japansche be zetting bedreigd geweest en wel eenige dagen na ons bezoek. Sinds de affaire met Mandsjoekwo in 1931 hebben de Chineezen begrepen, dat hun administratieve aangele genheden zich daar te dicht bij de Japansche legers van Mandsjoekwo bevonden. Zij heb ben daarom de stad als hoofdstad verlaten om zich te Nanking, 300 kilometer zuidelijker te vestigen. Sindsdien heeft Peking zeer zeker een deel van haar bedrijvigheid ingeboet. Pe king is meer provinciaal geworden, zoo iets In den geest van Versailles. Weliswaar ziet de wijk der gezantsohaps- gebouwen er heel wat moderner uit, dan die paleizen en die winkelstraten, weliswaar ziet men, een paar boeren uitgezonderd, geen enkelen Chinees meer een staart dragen en is het aantal Europeesche costuums of wat er op lijkt grooter geworden; naast de auto mobielen en fietsen zijn de paard-en- wagens hetzelfde gebleven en is binnen een vijftigtal jaren het aantal rikshaws in aantal verdubbeld, hetgeen aan Peking noch een modern nodh een westersch aanzien gegeven heeft. Het ontwakende China. Te Nanking ziet maarschalk Tsjang-Kai- Sjek, dien men den Chineeschen Mussolini noemt, zijn macht en invloed met den dag stijgen. Deze zijn vervat in een nieuwe sociale leerstelling, die het „nieuwe leven" genoemd word en die voor China beteekent, wat het bolsjewisme voor Rusland, het fas cisme voor Italië en het rassisme voor Duitschland is. Hij predikt orde, lichamelijke en moreele tucht en onbaatzuchtigheid; zijn aanhangers worden voortdurend talrijker. Terzelfder tijd moderniseert China zich in een tempo, dat inderdaad nog langzamer is dan dat van Japan, maar dat niettemin een indrukwekkend karakter draagt. De ontwik keling- der communicatiemiddelen, die zoo als in ieder land als maatstaf voor den voor uitgang gebruikt kan worden, is werkelijk wonderbaarlijk. Een enkel cijfer is voldoende om dit te bewijzen; terwijl China in 1921 slechts 1500 kilometer aan wegen bezat, be schikt het thans over 10Ó.000 kilometer. Het wil over 15 jaar 250.000 kilometer hebben en iedereen verzekert, dat die ,er dan zullen zijn. Een machtige vereeniging, de Nationale vereeniging voor goede wegen, waakt over de uitvoering van het program. De vorderingen van de scheepvaart op de rivieren en op de zee en ook van de lucht vaart zijn in vollen gang. Dit zijn de eerste symptomen van het ont waken van China, dat Japan óf zal aan moedigen of vergeefs zal trachten te belem meren. Wij behoeven Peking slechts door te loopen om het enorme contrast te constateeren tus- sohen een stad, die afgezien van enkele •nieuwigheden, sinds vijfhonderd jaar on veranderd is gebleven en het onmiskenbare, maar nog op vele moeilijkheden stuitende, reveil van dit reusachtige volk,, dat op zijn beurt, alleen of met den steun van zijn vijanden van gisteren, die economische revo lutie zal veroorzaken, waaraan geen enkel land kan ontsnappen. Het Cliineesch-Japansch conflict. f Een merkwaardige atmosfeer hangt er in Poking, Wij voelen de politieke spanning het gevaar van een naderende overschrijding van den Grooten Muur door de Japansche soldaten. Maar de Europeesche veteranen in Peking, die zooveel hebben meegemaakt, gelooven niet aan een definitieve verovering van de stad: „Misschien zal men eenige patrouilles in de voorsteden zien", zeggen zij, „maar wat wilt u op dit. oogenblik de Japanners in Peking laten doen? Als zij Peking nemen is het noodig, dat zij tegelijkertijd alle naburige provincies bezetten en een tweede Mands joekwo vormen. De Japanners zijn echter te verstandig en té methodisch in hun manier van handelen om alles gelijktijdig te wallen ondernemen. Zij hebben op zin minst nog tien jaar noodig voor de organisatie van Mandsjoekwo. Daarna is het evenwel zeer waarschijnlijk, zoo niet zeker, dat zij, wan neer hun werkwijze geslaagd is, met de pro vincies om Peking een verdrag zullen onder- teekenen, dat zij „verdrag van gemeenschap pelijke belangen" noemen. En men weet van het voorbeeld van Mandsjoerije, wat dat beteekent: een verkapte kolonisatie, die niet temin het dient erkend voor het land dat zich op deze wijze onder mandaat stelt, wezenlijke waarborgen op het gebied van militaire, financieele en zelfs sociale veilig heid biedt. Maar daartegenover staat, dat het een van zijn allerbelangrijkste factoren kwijt raakt: zijn onafhankelijkheid". Nog een paradox: De wijk der gezantschap pen met haar buitenlandsche ambassades, blijft te Peking verscheidene kilometers ver wijderd van de nieuwe hoofdstad Nanking om dat de diplomaten aan Peking de voorkeur geven. Hun regeeringen aarzelen nieuwe on kosten te maken. Peking is aangenamer om te verblijven dan Nanking en bovendien is men er nooit zeker van, of er in de naaste toekomst onder auspiciën van Japan nog niet eens een verandering zal plaats hebben. Het zou voor Japan van groot belang zijn, wanneer Peking weer de hoofdstad werd. Dan zou het hart van China immers binnen zijn bereik liggen. Maar juist om dezelfde reden hebben Chineezen zich destijds te Nanking gevestigd. Misschien zullen de Japanners over eeni- gen tijd een poging doen van Peking een hoofdstad te maken, die naar hun pijpen danst, gelijk met Hsingking, de huidige hoofdstad van Mandsjoerije '5s geschied en wie weet wellicht zal daar de zelfde keizer zijn intrede doen.... (Nadruk verboden). „Oorlogsstralen" voor het aanhouden van vliegtuigen. Marconi zegt het procédé gevonden te hebben. •De Italiaansche uitvinder Marconi heeft met de redactie van een Engelsch dagblad een telefoongesprek gevoerd, inzake zijn nieuwe „oorlogsstralen", wel ke voor een toekomstigen oorlog van het grootste belang zouden zijn. Toen het feit wereldkundig werd, dat de bekende Italiaansche uitvinder Marconi dienst in het Italiaansche leger zou nemen, belde de hoofdredactie van het Engelsche dagblad „Daily Mail" de uitvinder in zijn wo ning op, teneinde het laatste nieuws betref fende zijn jongste uitvinding te vernemen. In dit telefoongesprek kon Marconi echter niet in details treden, in verband met de po sitie van Italië op internationaal politiek ge bied. Desniettemin gaf hij toe een sensatio- neele uitvinding gedaan te hebben, die bij een eventueele strijd in Abessynië toegepast- zou worden. „Inderdaad", aldus Marconi, ,,heb ik iets ge heel nieuws ontdekt, dat in zeker verband met het principe der ultrakorte golven staat. Doch mijn uitvinding moet uiteraard op het oogenblik geheim blijven in verband met de huidige positie van mijn land. Dit zult u wel inzien. Het nieuwe principe, dat ik ontdekt heb, houdt verband met de moderne oorlog voering. U zult zich herinneren, wat ik eens, toen ik te Londen was, gezegd heb van het aanhouden van vliegtuigen door middel van ultra korte golven. Welnu, dit procédé, dat ik toenmaals reeds voor mogelijk hield, is thans bereikt. Mijn positie is thans zóó, dat ik u verder hieromtrent niets zeggen kan. Met mijn experimenten maak ik onmid dellijk een aanvang, ofschoon ik tengevolge van vroegere afspraken gedwongen ben naar Zuid-Amerika te reizen. Mijn jacht „Electra" ligt aan de Ligurische kust in de nabijheid van Santa Margareta. Mijn nieuwe uitvin ding is nog niet gepatenteerd. Wanneer ik van mijn reis naar Zuid-Amerika terugkeer, zal hopenlijk de tijd gekomen zijn iets meer om trent mijn nieuwe uitvinding mee te deelen" De Engelsche interviewer sprak nog van de opwinding, die de ontdekking van profes sor Apple ton in Engeland in het leven i roepen had. Deze geleerde zou namelijk ge constateerd hebben, dat zich rondom de aar de een zóne van hooge temperatuur bevindt, die voor ultrakortegolven een groote hinder nis is. Hierop antwoordde Marconi: „U weet, dat de ultra korte golven in mijn experimen ten steeds een groote rol hebben gespeeld. U zult derhalve begrijpen, dat ik met deze te- rugstralende warmtela-ag bij mijn experimen ten terdege rekening gehouden heb. DINSDAG 10 SEPT. 193S Had Rickett een onderhoud met Mussolini? Hij weigert een verklaring te doen. LONDEN, 9 Sept. De financieele agent Rickett, wiens Abessynische concessie zooveel stof heeft doen opwaaien is, zooals gemeld, gisteravond aan boord van het Fransche stoomschip „Porthos" uit Djiboeti in Suez aan gekomen, waar hij door vele journalisten met vragen werd bestormd. Gemeld wordt dat de vraag of Rickett een onderhoud met Mussolini had gehad voor hij naar Abessynië ging, den financier scheen te verrassen. Na eenige aarzeling zou hij heb ben geantwoord: „Ik kan u op deze vraag geen antwoord geven". Hij heeft geweigerd op verdere vragen te antwoorden, zeggende dat, wanneer hij te Londen zou zijn aangekomen, omstreeks 15 September, hij een zeer uitvoerige verklaring zou afleggen. De Linde Nog een candidaat voor de Abessynische olie! PARIJS, 9 Sept (ANP). In verband met de petroleumconcessie, die de negus heeft toegestaan aan een Amerikaansche maat schappij, is in Frankrijk veel gesproken over een contract, dat in 1919 is gesloten tusschen een Fransche maatschappij en den toen- maligen Ras Tafari, den tegenwoordigem keizer van Abessynië. De leider van deze Fransche maatschappij een groot-industrieel Bayard genaamd heeft thans in een verklaring aan het „Journal de Roubaix" deze geruchten bevestigd eai na dere bijzonderheden medegedeeld. De maatschappij is vast besloten haar rechten te doen gelden. Zij heeft reeds kort geleden den Franschen minister van buiten landsche zaken evenals Mussolini ervan in kennis gesteld. De Italiaansche gezant te Addis Abeba draagt kennis van het verdrag. Helaas was de Fransche regeering ten tijde van de onderteekening va-n het contract zeer in beslag genomen door de werkzaamheden van opstelling van het verdrag van Versailles, zoodat zij de maatschappij niet met de noo- dige kracht heeft kunnen ondersteunen. Er moet echter verwacht worden dat de ondersteuning ditmaal niet achterwege zal worden gelaten. Italië concentreert troepen aan Erithrea's grens. ADDIS ABEBA, 9 September (Reuter). In een hedenmorgen door de regeering uitge geven communiqué wordt melding gemaakt van Italiaansche troepenbewegingen in Erithrea. In deze bewegingen ziet men aldus Reuter een aanwijzing van het aanstaand offensief van de Italianen. Uit de telegrammen uit de verschillende Abessynische provincies wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen op verschillende punten aan de grens van Erythrea worden gecon centreerd. Gaat Lansbury heen? LONDEN, 9 September. De meeste bladen melden het aftreden van Lansbury als parlementair arbeidersleider. Algemeen is men van meening, dat zijn be zwaren tegen het gebruik maken van geweld in welke omstandigheid dan ook, hem ïn een moeilijke positie hebben gebracht ten op zichte van de officieele Labourpolitiek, die de toepassing van sancties eischt tegen Italië in het conflict met Abessynië. De salariskorting voor het Rijkspersoneel. Ook toegepast op het gemeentepersoneel. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat de regeering het in verband met den ongunstigen toestand van 's lands financiën noodig acht met 1 Januari 1936 een korting van ongeveer 5 pCt. op de salarissen en loonen van het rijkspersoneel toe te passen. In ver band met het aangenomen beginsel, dat de loonen van het overige overheidspersoneel zich moeten aanpassen bij die van het rijks personeel, is door den minister van binnen- landsche zaken een schrijven aan de gemeen tebesturen gezonden om er op aan te dringen deze korting ook toe te passen op de ambte naren, opdat de thans bestaande verhouding bewaard blijft. Wat de loonen der gemeente werklieden betreft, deze moeten in de betrok ken gemeenten getoetst worden aan' den loon en levensstandaard, opdat zij zoo noodig ook aan een verlaging kunnen worden onder worpen. Als een gemeente voor deze verlaging geen termen aanwezig acht, moeten de motieven daarvoor aan den minister kenbaar gemaakt worden. eerlijk, nietwaar, de bloeiende linde? Voorbijgangers zien dankbaar naar haar op. Haar? Ja, ze is de eenige Neder- landsche boom die wij ondanks mi\ Mar- chant onder de vrouwelijke wezens blijven rangschikken. Zou 't zijn, omdat ze in heel oude tijden als heilig gewijd was aan Freya, Wodansvrouw? V I 1/ i rS'Ë De avondwandeiaars blijven, als ze onder de bloeiende linde komen, stilstaan en maken elkaar opmerkzaam op den heerlijken geur, die haar lover onbetroomt. En eskaders van kleine levende tweedekkers komen, aangelokt door de zoete odeur, het loverpaleis binnen. Ze gaan van bloempje tot bloempje om den begeerden nectar dien ze in overvloed vin den. 't Is, of de linde dien nectar uitsluitend voortbrengt voor het kleine goed. Eigenlijk kan dat ook wel zijn. Wat moet ze immers beginnen met al dien overvloed van suiker water? Maar in haar weldadigheid schuilt toch ei-gen belang. Zie die lange meeldraden maar eens ver buiten het bloempje hangen. Als een insect snoepen wil, moet het willens of onwillens de helmknopjes aanraken en een laagje stuifmeel meedragen naar een ander bloempje. Of op den stamper van het bloempje zelf waaruit het nectar putte, meent u misschien. Dat zou wel de kortste weg zijn tusschen helmknop en stempel, maar deze kortste weg is niet de beste. Want de stamper van een lindbloempje blijft ge sloten, zoolang de helmknopjes van hetzelf de bloempje bloeien. Zal het insect derhalve een stamper bevruchten, dan moet het een bloempje treffen met uitgebloeide meel draden. De hangende bloeiwijzen dragen twee a drie of vijf tot zeven bloempjes. Dit hangt er van af, of je met de Grootblad-linde dan wel met de Kieinbald-linde te doen hebt. De bloeiwijize zit op de stevige middennerf van het lange bleeke schutblad. Wel schuilen de weinig opvallende bloempjes onder de bla deren, wat natuurlijk bij regenachtig weer een afdoende beschutting aan het stuifmeel geeft. Maar bij zonnig weer weten de' vlie gende insecten ze wel te vinden. Let eens op de plaatsing der bladeren. Zij vormen een dichte dakbedekking. De kleine re bladeren vullen de ruimten tusschen de grootere keurig aan. Ze staan elkaar nooit in den weg en benemen elkaar geen zonlicht. Ook vormen ze gezamenlijk een afdoende beschutting tegen regen en- een doelmatige waterleiding. Zoo krijgen de haarworteltjes die vlak onder den rand der boomkroon lig gen, regenwater en blijven de bloempjes nog droog in een harde bui. Onder de paraplu- vormige kroon kun je dus in een regenbui gerust gaan schuilen, Aan den onderkant der lindebladeren zit ten vaak bosjes gele haartjes. Doe je zoo'n bosje open, dan ontdek je er een troepje mijten in. Wat doen die daar? Overdag rus ten, maar 's nachts maken ze uitstapjes over het blad op zoek naar schimmelplanten, Even voor 't vallen der bladeren stellen die mijten zich in veiligheid over de bladstelen naar de takken en verder in spleetjes van de schors en scheurtjes van het hout. Ze ko men niet terug voor het nieuwe blad ontbot. Missohienbewij-zen de mijten de linde een grooten dienst. De linde is al lang onze meest geliefde boom, „die minlixte van scaden en die seoenste van bladen", zegt Jacob van Maer- lant (1250). Gewichtige gebeurtenissen wor den nog altijd gevierd met het planten van linden. Wat zijn er een Wilhelminalinden in ons land! Op 't Kennemerplein werd in '35 een Juliana-linde geplant. „De Dikke Boom" bij 't kasteel Verwolde in de Graafschap Zutphen, waarvan ik den stam bij mans hoogte op 6.5 M. omtrek bepaalde, Die minlixte bewaart een vage herinne ring aan Willebrord, die op deze plek het Evangelie zou hebben verkondigd. Aan den 's-Gravenpol-derdijk op Zuid-Be veland staan vier linden, die aan Karieman- je zouden herineren. Te Haarlem zouden, ja ren geleden, twee linden zijn geveld die her innerden aan de roemruchte verheffing van Graaf Willem II tot Roomsch koning van 't Heiligee Duitsche rijk (1247). Na 't vellen van de Wodans- en Donars- eiken in de 9de eeuw werd de linde de ge- richts- of dingboom, waaronder de vier schaar recht sprak. En heeft het nooit uw aandacht getrokken, hoe van al onze hoornen vooral de linde in familie-, stads- en straatnamen de eerste rol speelt? Ik ken een Van der Linde, een Ter linde. een Lindeman, een Verlinde (ver van der), een Lindeboom, een Van 't Lin- denhout, een Lindenschot, een Lindenberg, een Lindo, een Lindensmit. Westfalen en Hannover tellen onder hun steden elk twee Lindau's en een Lindenfels. Onder hun staatslieden tellen zij een Lindeman en een Lindenquist. En welke plaats van eenige be- teekenïs roemt niet op het bezit van een Lindenlaan en een Lindengracht? Heeft Ber lijn niet een Unter. den Linden? Bloemen- daal niet een Lindenheuvel? Probeer eens dergelijke afleidingen te vin den met Eik, Beuk, en Iep. Verder dan Van Eyck, Eikhout, Eikema, Eikelenboom, Beu- kema, Beukenhorst, Boekhorst en Boeken rode heb ik het niet kunnen brengen. Ykema en Ypma zullen wel afleidingen van de Frie- sche persoonsnamen Yke en Ype zijn die waarschijnlijk met- Eik en Iep niets te ma ken hebben. KERST ZWART. Zitting der Assembleée geopend. GENèVE. Onder grootere algemeene be langstelling dan de laatste jaren gebruikelijk was is heden in het Volkenbondsgebouw de vergadering van de Assembleé geopend. De meeste Europeesche staten hebben hun mi nisters van buitenlandsche zaken als eerste gedelegeerde voor deze gelegenheid naar Ge nève afgevaardigd. Frankrijk is vertegenwoor digd door Laval, Herriot en Paul-Bomcour. De zitting begon als gebruikelijk met een openingstoespraak v. den raadspresident, den Argentijnsehen gedelegeerde Ruiz Guinazo, waarin hij wees op de vredestaak van den Vol kenbond. De geheime diplomatie moet plaats maken voor het principe van openlijke inter nationale betrekkingen op den grondslag van rechtvaardigheid en eer. Reeds thans kan men zeggen dat de Volkenbond de hoogste po litieke instanties der wereld en tegelijkertijd het eenige orgaan is ter beveiliging van de be trekkingen tusschen de volkeren. Juist op dit oogenblik, nu de horizon weer donker wordt en de geheele wereld de oogen met bezorgd heid richt op Genève, moeten alle gedelegeer den de vaste wil hebben den vrede te hand haven. Reeds tijdens de openingsrede onderzocht een speciale commissie de volmachten der ge delegeerden waarover spoedig rapport wordt uitgebracht aan de vergadering. Vervolgens ging de Assembleé over tot hoofdelijke stem ming ter verkiezing van een voorzitter. In al fabetische volgorde werden de verschillende landen opgeroepen en de eerste gedelegeerden begaven zich achter elkaar naar de voorzit terstribune om hun stem té deponeeren in de daar opgestelde stembus. DE MAHARADJA VAN PATIALA WEER VERTROKKEN. De Maharadja van Patiala en zijn gevolg, hebben hedenmorgen ons land verlaten. AMERIKAANSCHE KUSTWACHT HIELD SMOKKELSCHEPEN AAN. CAPE MAY (New Yersey), 9 Sept. Verscheidene schepen der Amerikaansche kustwacht hebben een Engelsche en drie Amerikaansche motorbooten aangehouden, die ladingen alcohol aan boord hadden ter waarde van in totaal 200.000 dollar. Twintig mannen werden gearresteerd. Dit is de groot ste dranksmokkelaffaire, die zich heeft voor gedaan sedert de opheffing van de droog legging. NEDERLANDER IN BELGIë GEDOOD. HEERLEN, 9 September. Gistermiddag is te Verviers (België) de heer C. H. Rutten, technisch ambtenaar bij Publieke Werken, te Heerlen, met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een voertuig. De heer Rut ten werd bewusteloos opgenomen. Hij is hedenmorgen te Verviers overleden. Mevrouw R. die op de duo gezeten was, werd slechts licht gewond. Er wordt hard gewerkt aan Nijmegen's nieuwe brug. Toch is het einde nog niet in zicht! Maandagmiddag is liet tweede gedeelte van de Dordtsche montagebrug onder de hoofd- boog van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen doorgevaren en tijdelijk geplaatst op het mon tageterrein aan de stadszij. Onmiddellijk is een begin gemaakt met het wegbranden van de koppen der hulppijlers, die men zoo spoe dig ^mogelijk uit de rivierbedding wil opruimen om de vrije vaart onder de hoofdbrug moge lijk te kunnen maken. Er zullen wel eenige weken mee heengaan voor de pijlers geheel uit de rivierbedding zijn verwijderd en de gratis sleepdienst zal nog wel eenigen tijd in stand gehouden moe ten worden. Momenteel is men verder bezig met het leg gen van het wegdek in de hoofdboog van de nieuwe brug. Iets minder stakers in het conflict te Tilburg. De tijd van den wijnoogst is gekomen. 1260 werken; 3982 werken niet. In den stand van de staking in de wollen- stof fenindustrie te Tilburg is maar weinig wijziging gekomen. Personeel van de firma P. van Dooren, ten getale van 73 man, is aan het werk gegaan. Ook op andere fabrieken heb ben eenige stakers het werk hervat. 3982, ongeveer 100 personen minder dan Za terdag. Het aantal werkwilligen bedraagt 1260. ONBETROUWBAAR VERLOOFDE. Door de politie der gemeente Bloemendaal is een man aangehouden, wonende te Haarlem, die een meisje die te Aerdenhout in betrekking was en met wie hij was ver loofd, heeft opgelicht van een gouden ring en een bedrag aan geld. De ring was nog in zijn bezit, doch het geld was verdwenen. Hij werd voorloopig in arrest gesteld.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7