HET NIEUWE AVONDBLAD Koning der lucht. Onze etalage herkennings-wedstrijd. 20e JAARGANG No. 263 WOENSDAG 11 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, Dehaive op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbelt prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen ais zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van'den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Verboden Toegang. Onlangs heb ik geschreven over mijn in Eigen Land doorgebrachte vac an tie, en ge klaagd over de tal-ooze Verboden Toegang en Eigen W-eg-bordjes die het grootste deel van Eigen Land ontoegankelijk maken. In sommige streken rijdt men zelfs tusschen een dubbel gelid van verbodsbordjes door en is in zijn bewegingen volkomen beperkt tot den openbaren weg. Een lezer, die zelf grondbezitter in Gel derland is, heeft mij over dit artikel een langen brief geschreven. Hij deelt mij daarin mede dat hij juist eerstdaags bekend zal maken dat de toegang tot zijn bezitting verboden wordt, en dat daar dan ook alle reden toe, bestaat. Hij schrijft: „De toegang werd er een paar dagen in de week gaarne aan natuurliefhebbers verleend, en er werd druk gebruik van gemaakt. Soms gaf het optreden van het publiek reden tot ergernis; toch bleek dat slechts enkelen zich niet behoorlijk wisten te gedragen. Dit jaar echter is het al te bar geworden. Men ging er picnieken, en de tijdelijke bewoners wer den onbehoorlijk behandeld, zelfs uitgeschol den, zoodat zij zicht terecht daarover beklaagden. En nu moet het uit zijn. Ons Hollandsche publiek men behoeft niet speciaal in de buurt van de groote steden te zijn blijkt nog geen idéé van fatsoen te hebben als het op' andermans terrein komt. Teen ik indertijd van een bewoner van een naburige buitenplaats vernam dat hij tal van malen een bank steviger in den grond moest verankeren, omdat het publiek die steeds om wierp,- en dat hem een pak slaag werd aange boden toen hij beleefd verzocht dit vandalisme na te laten, dacht ik: onder de-rook van Am sterdam komt dat mogelijk voor, niet in het landelijke Gelderland. Zoo erg heb ik van het optreden, van het publiek nog geen last gehad. °Maar wat thans gebeurt is érg genoeg. Voor liefhebbers van natuurschoon staat na aanvraag de toegang tot het terrein, open, maar voor het „groote publiek" moet ik tot. hét nemeft "van bovengenoemden maatregel tot mijn spijt' overgaan. Van dezen kant mag de zaak ook wel eens bekeken worden. Daar hebt u niet bij stilge staan, Heeft een groot grondbezitter bij Epe, die zijn honderden bunders openstelt voor het publiek, mij ook niet medegedeeld dat hij, daar wandelend, gehoond en bespuwd is en "zijn dochter daar werd aangerand door wan delaars? Met goeden wil begonnen, wordt men helaas te gauw door de groote onbe schaafdheid en het te groote besef van vrij heid van het publiek teleurgesteld". In een postscriptum merkt de inzender nog op dat de bordjes „Verboden Toegang" niet altijd zoo kwaad bedoeld zijn. Zij geven het recht tot bekeuren als het no-odig is. Zijn de bordjes er niet, dan staat men ge heel machteloos tegenover ongewenschte be zoekers." Ziehier dus weer een oude klacht, in nieuwe uitgave en komend van iemand waarvan mij wel bekend is, dat hij ongaarne tot zulke maatregelen zal overgaan, en zeker niet op grond van een enkele teleurstelling. Dat blijkt dan ook wel uit zijn brief. Wij hoorden in de laatste jaren veel minder van de „natio nale baldadigheid" dan vroeger; na de lezing van een klacht als deze is men geneigd tot de sombere slotsom te komen, dat die ver mindering dan waarschijnlijk alleen een ge volg is vanhet afsluiten van steeds meer duingebied en particuliere bezittingen. Intusschen heeft die afsluiting ook tengevolge dat het doorbrengen van vacantie in Eigen Land steeds minder aantrekkelijk wordt. Zooals ik in het vorige artikel al schreef zijn het niet alleen de hoogere prijzen maar ook wel degelijk de tallooze verbodsbepalingen die zoovelen voortdurend naar het buitenland drijven. Millioenen aan opgespaarde vacantie- gelden worden daar besteed inplaats van in Nederland, dat zelf „de nering" zoo brood- noodig heeft. De goeden die met de kwaden moeten lijden bedanken daarvoor, en vluch ten over de grenzen. He geachte inzender betoogt dat op aan vraag kaarten worden verstrekt, en dat Ver boden Toegang-bordjes in vele gevallen niet zoo kwaad bedoeld zijn. Ja, maar in welke? En wat die aanvragen betreft: dat is een voor dezen tijd van snelle-verplaatsing-per- auto te omslachtige methode. Men komt er gens in een mooie, streek, zou er graag; eens wat rondwandelen en blijkt geen kans te heb ben. Overal bordjes. Er zit niet anders op dan maar weer in te stappen en verder te rijden. Tien K.M. verder een nieuwe poging het zelfde resultaat. Na eenige van die ervaringen geeft men het wel op. Met erkenning van alle verdiensten die de A. N. W. B. en de Ver. voor Vreemdelingenver keer op dit gebied hebben, mag men toch de vraag stellen, of het niet mogelijk zou zijn uitbreiding aan de bestaande faciliteiten te geven, en den toestand nog eens in zijn ge heel te onderzoeken, rekening houdend met de snelle bezoek-methoden die het tegen woordige snelverkeer meebrengt. Wij zullen te bevoegder plaatse daaromtrent eens inlich tingen gaan inwinnen en komen binnenkort op het onderwerp terug. VELSEN Teraardebestelling van Mevr. PalstraRootlieb. Gistermiddag heeft op de begraafplaats „de Biezen" de teraardebestelling plaats gehad van wijlen mevrouw M. E. Palstra—Rootlieb, •in leven stafofficier' van 't leger des Heils. De uitvaart heeft plaats gehad van uit het Herv. Evangelisatielokaal te Santpoort, waar de kist stond opgebaard, waarbij, de wacht bet-rokken was door twee kor.pskadetten uit IJmuiden, Kolonel Wijkhuizen, bij wien de leiding der plechtigheid berustte, heeft hier een korten dienst gehouden waarin hij sprak over 2 Oor.: 5 en na afloop waarvan door de zangbrigade uit IJmuiden het lied: „Ver bo ven aardsche zorg en pijn", werd gezongen. Na dezen dienst werd de kist, die gedekt was met de legervlag en waarop lag behalve eeni ge kransen, ook de uniformh-oed en de bijbel van de overledene, door de legerzusters naar 'buiten gedragen. De stoet werd voorafgegaan door muzikan ten iiit Haarlem en IJmuiden die tijdens den tocht naar het kerkhof toepasselijke leger- meiodieën speelden. - Op het kerkhof, waar zich reeds een groote menigte belangstellenden bevond, werd even eens-een korte -dienst gehouden. Na gebed en een lied door de menigte gezongen, werd hier eerst het woord gevoerd door mevrouw Bri gadier Krone, hoofd van het Maatschappe lijk werk onder vrouwen en'meisjes in Ne derland. Deze bracht in haar rede nog èenigé herinneringen naar voren uit haar omgang met de overledene, met wie zij eenige jaren in het Leger heeft mogen samenwerken. Vervolgens zong het koor van IJmuiden „Blijf bij mij, Heer", waarna Brigadier Pal stra, woorden van dank sprak voor de vele blijken van sympathie door hem in deze da gen ontvangen. Hierna werd met een korte toespraak van kolonel Wijkhuizen, naar aan leiding van Joh. 1416 deze bijzondere plechtigheid besloten. 's Avonds heeft in de met rouwfloers be- lcleede zaal van het Leger des Heils te IJmui den een gedenkdienst plaats gehad. Deze dienst waarvoor veel belangstelling bestond werd geleid door kolonel Wijkhuizen. Hierin werd gesproken door verschillen.de personen, die de overledene van nabij gekend hebben. Eveneens zong de brigade hier toepasselijke liederen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. v, d. PlasGeyteman z., D. Har-toghdwarsstraat 13, IJmuiden; G. L. ScholtenKuipers, d. Broekbergenlaan 1, Santpoort; N. J. Bresheuvelvan der Bijl, d. Kruidberg-erweg 2, Santpoort; A. Snoek» Pronk -d., de Ruyterstraat 174, IJmuiden; J. Ster te feld—Brouwer z., Kanaalstraat 59rd., IJmuiden; G. Vonk—Kruisman d., -Beekvliet- straat 9 Santpoort; J. de Bruyn—Vermaat z,, Platanenstraat 1, IJmuiden; A. de Groot Broek z., Kanaalstraat .112, IJmuiden; H. P. Scholten—Montijn z„ Tulpenstraat 28, Sant poort, J. Kreuger—Veenis d., Kruidbergerweg 45, Santpoort; N. Kraker'Ris d„ D. Har-togh dwarsstraat 18 IJmuiden; J. G. van Hesse- lingenBloemendaal d„ de Ruy terstraat 138 IJmuiden; B. E. Bergisch—Richel z„ Juliana- kade 32 IJmuiden; C. C. Gutteling—de Haas d„ Wij kers tr aa tweg 158 Velsen N.; G. v. d. KolkNunnink d., Schuitstraat 5 Santpoort I. J. H. MulderJèltjes d„ Kerkerinklaan 69 Santpoort. J. G. van SchagenZwanenburg z., Biezen- weg 100, Santporot. A. MeijOosting, d., Ken nemerlaan 110 IJmuiden. Overleden: M. J. F, van Lae1* 66 jaar, weduwe van.V. S. Ohmstede, Kanaalstraat 41, IJmui den; M. E. Rootlieb 65 jaren, echtgenoote van F. Palstra, CremeiHaan 2a, Santpoort; T. C. Krijn en, 33 jaar, echtgenoot van J. v. d. Toorn, S. P. Kuypers'traat lrd., IJmuiden; H. Kruk, 8-5 jaar, weduwnaar van R. de Wit, Schulpweg 93, Velsen-N. H. Wijker, 70 jaar, echtgenoot van P. v. d. Meij, Melklaan 420 Velsen-.N IJMUIDEN Visscherij nieuws in een notedop. WORDT KLAARGEMAAKT VOOR DE VISSCHERIJ. De stoomtrawler Reiger IJm. 106 is in het dok geplaatst om gereed te worden gemaakt voor de visscherij. DEENSCHE VISSCHERIJ. Volgens een voorloopïge officieels opgave be droeg de opbrengst der Deensche zeevisscherij in de Deensche wateren in 1934 ongeveer 88.000 ton tegen 84,509 ton in 1933. De waarde dezer visoh bedroeg fesp. 37 en 34.9 millioen kronen. (In 193.0 was de aanvoer het hoogste met 92.700 ton en 40.6 millioen kronen op brengst). De beteren uitkomst in 1934 wordt toegeschreven aan de visscherij in het Kat tegat. De visscherij in de Noordzee bleef 2000 ton bij 1933 achter doch de waarde bleef met 15 millioen kronen ongeveer gelijk. De viscliuitvoer uit Denemarken bedroeg- in 1934 50.500 ton-tegen- - 51.900 ton in het jaar tevoren. NOODLOTTIGE VAL. Dinsdagmiddag was een jeugdige schilder H. van K. genaamd, wonende Corn. Drebbel- straat alhier, op een ladder - staande bezig met het verrichten van schilderwerk aan een woning op de,t Wiihehninakade. De ladder stond tegen den trottoirband, waardoor het bon geschieden, dat een wielrijder, die dicht langs, het trottoir reeds hiermede in aan raking kwam. Door den schok kwam van K. van een vrij aanzienlijke hoogte te vallen, Spoedig was dr. Rutten en E.H.B.O. aan wezig om den gevallene hulp te verleenen. Het bleek dat hij den rechteronderarm had gebroken. Hij werd naar zijn woning over gebracht waar de huisarts dr, van der Kooi verdere hulp verleende. (De Graf Zeppelin zal dezer dagen voor de honderdste maal den oceaan oversteken.) Wanneer je dit berichtje leest, Dan wrijf je in de oogen, Is dat al honderd keer geweest, 't Is waarlijk omge-vlogen. De Graf deed het zoo. luchtig maar, Zonder een grein sensatie, En altijd kwam 't weer voor elkaar, Een prachtige prestatie. Wanneer een vlieger het eens doet, Prijst men aan alle kanten, Zijn zeer bijzondren heldenmoed En 't komt in alle kranten. Graf Zeppelin gaat telkens weer En maakt daarbij geen drukte, Nu wordt het alweer honderd keer, Dat het zoo rustig lukte. En 't is nog maar zoo kort gelee, Toen dachten talloos velen: Zoo'n luchtkasteel over de zee, Dat zijn maarluchtkasteelen. De Graf liet ons het kunststuk zien En 't past ons, hem te eer en, Door hem tot Koning Zeppelin, Der lucht te promoveer en. P. GASUS. IJMUIDEN Velen zochten, maar niet allen hebben gevonden. Wie zijn de gelukkige prijswinnaars? De balage-herkenningswedstrijddien wij uitschreven in verband met de winkelweek van „Groot IJmuiden" is een groot succes ge weest. Tallooze lezers hebben zich de moeite gegeven om ons te helpen zoeken naar de adressen van de in de war geraakte foto's Maar lang niet allen hebben ons geholpen, tenzij dan van den wal in de sloot, Het was niet zoo heel gemakkelijk; dat mocht natuurlijk ook niet. Er moest gezocht worden en niet zoo zuinig-ook. Kijkt u maar eens naar foto no. 2 een verzameling schoe nen zonder ook maar één enkele nadere aan duiding. Hierop zijn dan ook velen gestrand. Maar ook de nrs. 3, 8, 12 en 13 hebben moei lijkheden opgeleverd, wat echter voor laatst genoemd nummer niet noodig was. Want de schaduw van de eerste twee letters van het woord „Ceder" vallen op het gordijn, zoodat men uit de zichtbare letters bijna compleet „De Ceder" had kunnen samenstellen. En toch hebben op no. 13 velen schipbreuk ge leden! Hieronder volgt de oplossing: 1. Magazijn de Pijper, Zeeweg 184. 2. D. van Buuren, Velserduinweg 83. 3. Firma Brandwijk, Willebrordstraat 22. 4. P. de Vries, Trompstraat 31. 5. Bern. Koomen, Zeeweg 83-85. Aan de groeve van mevrouw PalstraRootlieb- NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. .Op Donderdag 12 September zal door de leden der transportcolonne en helpsters een oefening op den weg worden gehouden. Samenkomst des avonds 8 uur te Driehuis bij ,JHuis te Velsen". BAPTISTEN GEMEENTE. Naar wij vernemen zal eiken Vrijdagavond 8 uur in het gebouw Willebrordstraat no. 10 voor de Baptisten Gemeente spreken ds. A. P. Barendregt van Haarlem. PER ALKMAAR PACKET NAAR Z. F. C.—STORMVOGELS. Ter gelegenheid van den wedstrijd Z.F.C.- Stormvogels, welke as. Zondag in Zaandam wordt gespeeld laat de Alkmaar Packet een boot rechtstreeks naar Zaandam varen. Ver trek 11.4-5 uur. De terugreis kan worden aanvaard met elke dienstboot, met gelegenheid tot opont houd in Amsterdam. 6. Zwager's Ijzerhandel, Willemsplein 10. 7. Wagter, Rijwielhandel, Willebrordstr. 2. 8. Magazijn Groen, Kalverstraat 4648. 9. Magazijn „De Korf", Kennemerlaan 37. 10. K. Tijssen, Snelliusstraat 23. 11. M. Rem, „de Econoom", Kalverstraat 14. 12. Duller's Kappershuis, Kalverstraat 184. 13. Drogisterij „De Ceder", Cederstraat 31. En thans de gelukkige prijswinners. Het zijn: le prijs, groot f 7.50, gewonnen door E. de Groot, Marconistraat 110, IJmuiden. 2e prijs groot f 5 gewonnen door C. de Boer Pres. Steijnstraat 10, IJmuiden; 3e prijs, groot f 2.50 gewonnen door Lea da Costa, Gerard Doustraat 57, IJmuiden- Oost. De prijzen zijn inmiddels aan de gelukkige winnaars (winnares) toegezonden. Met de beste gelukwens clien van de IJmuider Courant. SANTPOORT. PERSONALIA. De heer J. Arisz, controleur aan de weste lijke ingang van het landgoed „Duin en Kruidberg" zal 23 September den dag herden ken waarop hij vóór 40 jaar bij de familie J. T. Cremer in dienst trad. De jubilaris is alom bekend bij de houders van wandelkaar,ten van dit landgoed. Ongetwijfeld zal het hem dien dag niet aan belangstelling ontbreken. GEEN UITZENDING UIT DE RIDDERZAAL. De A. V. R. O. had het voornemen dit jaar de radio-uitzending van de openingsplech tigheid der Staten-Generaal aldus te regelen, dat er een dubbele reportage zou plaats heb ben, een van de plechtigheid buiten de Rid derzaal, te verrichten door den heer W. G. de Bas, en een van de plechtigheid binnen de Ridderzaal, te verrichten door den heer D. Hans. De voorzitter van de vereenig-de vergadering -der Staten-Genëraal heeft echter voor een re portage binnen de Ridderzaal geen toestem ming kunnen verlesr.en. Als gevolg hl? van. komt dit deel van het verslag te vervallen en heeft alleen de uitzending van den heer De Bas plaats. De heer D. Hans zal Dinsdagavond voor de A.V.R.O. een overzicht geven van den inhoud der millioenennota.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1