HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 265 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NTETJWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Rede van Minister De Graeff. Vanmorgen heeft onze minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr. nir. De Graeff, te Genève het Nederlandsche standpunt uiteen gezet. Hij heeft krachtige taal gesproken. Nederland houdt zich aan het Handvest van den Volkenhond, waartoe het geenszins on doordacht is toegetreden maar wel degelijk met de overtuiging, dat het zich bij een stel sel van collectieve veiligheid moest aanslui ten en de daaruit voortvloeiende verplich tingen aanvaarden. Het spreekt dus ook thans weer, ten aanzien van het Italiaansch-Abes- syriischt conflict zijn trouw aan het Volken bondspact uit. De Nederlandsche regeering is niet blind voor de moeilijke omstandig heden, waarin sommige landen verkeeren door hun drang naar koloniale expansie, veroor zaakt door economische omstandigheden en bevolkingsdichtheid. Maar als men de vraag stelt of deze moeilijkheden een land het recht geven daden van geweld te plegen ten koste van een ander land, dan moet het antwoord daarop zijn: Neen! Nimmer zal men den wereldvrede bereide* door een economische politiek, waarbij een land de belangen der andere landen volkomen voorbijziet. In dit uur van den diepsten ernst, mogen wij, zei minister De Graeff, allen tenvolle onze ver antwoordelijkheden beseffen. Dit is de quihtéssens van het betoog van den Nederland- schen minister, dat zich naast Engeland, België de Scandinavische landen en andere Volken bondsleden schaart. Vermoedelijk ook naast Frankrijk, dat als Volkenbonds-kampioen en tevens vriend van Italië in een moeilijke po sitie verkeert, maar wel tot de onvermijdelijke keuze zal moeten besluiten, •Inderdaad is dit een uur van den diepsten ernst. In Engeland stelt men zich op het stand punt dat het Italiaansch-Abessinische conflict' de toetssteen voor het Volkenbonds-stelsel moet zijn. Minister Sir Samuel Hoarë heeft zich onmiskenbaar tegenover Italië's eersten gedelegeerde, baron Aloisi, uitgelaten. Wat be teekent dit alles? Dat tegenover Mussolini, wiens Wal-Wal Incident als casus belli mislukt en wiens „be- schavings-aspiraties" ten aanzien van Abes- sini'ë; natuurlijk geen rechtsgrond voor een aanval kunnen vormen, het Volkenbondsfront wordt gevormd, gewapend met de economische en militaire sancties die art. 16 van het Handvest veroorlooft. Deze Commissie-van- Vijf schijnt in haar pogingen tot het slaan van een brug gefaald te zijn. Waarschijnlijk zal straks het Italiaansch-Abessinische con flict in de voltallige vergadering van de As semblee worden gebracht. En dan? Wat zal Mussolini doen? Men heeft hem zeer groote concessies aangeboden, men is zeer ver gegaan. Tot dusver is hij blijven weigeren ze te aanvaarden. Zal deze man de roekeloosheid begaan en de ontzettende ver antwoording op zich nemen, te blijven wei geren? Heeft „Caesaren-koort-s" hem bevan gen, of is hij dermate in het nauw gedreven dat hij, de „tooverleerling" van den toovenaar Napoleon, geen kans meer ziet de door hem zelf, opgeroepen kwade geesten van den oorlog te bedwingen? Tegenover een Volkerubondsfront dat sancties toepast zou hem dan niets anders meer resten dan hetgeen hij wellicht ziet als „mourir en beauté", sterven in schoonheid, maar wat in werkelijkheid een ni-e/uwe wereldramp en een nieuwe gruwelijke hemel tergende onrechtvaardigheid jegens tien duizenden onsehuldigen zou beteekenen. De hemel geve dat het gezond verstand bij den Italiaanschen dictator zegeviere! Was Italië geen dictatoriaal-geregeerd land, dan zou thans de uitkomst van zaken boven allen twijfel verheven zijn. Waren er maar drie menschen die gezamenlijk te beslissen had den. de oorlog zou worden vermeden. Maar er is maar één man. Een broze mensch. En niemand weet met zekerheid te zeggên in welke gemoedsstemming die ééne man ver keert, na de ontzettende spanning en de wilde opwindingen van den laatsten tijd. Is hij nog volkomen in staat tot koel, wel overwogen oordeel? Luistert hij naar zijn raadgevers? Wij hebben het maar af te wach ten. Een enkele mensch moet beslissen en het is maar te hopen dat hij gezond en normaal is en naar de stem yan zijn geweten luistert. Mochten er nu nog zijn die weer gaan bewe ren: ja maar, hoe hebben andere landen vroe ger hun koloniën veroverd, dan antwoord ik dat dat niets met de zaak uitstaande heeft. Dat is kletspraat. In 1919 is er een Volkenbond, gesticht en hebben de mogendheden het Hand vest daarvan aanvaard. Als Italië dat Handvest negeert en er inbreuk op maakt fraudeert het. Als de andere mogendheden dat zouden dul den zouden zij eveneens fraudeerenals de eerste de beste knoeier en oplichter die voor den rechter gesleept wordt. Dit is de eenige zuivere zienswijze van de zaak. De rede van minister de Graeff juichen wij van harte toe. R. P. IJMUIDEN „Het leven gaat verder." Een film van buitengewone kwaliteiten, „Het leven gaat verder" (The world moves on) prijkt op het nieuwe programma van de bios coop „De Pont". In alle bladen heeft men bui tengewoon gunstige beoordeelingen over deze film, waarin de hoofdrollen worden vervuld door Madeleine Carroll en Franchot Tone, kunnen lezen. De groote belangstelling, die deze film van de zijde van het publiek genoot, zal zich ongetwijfeld ook hier aan den dag leggen. De inhoud is als volgt: Vóór Sebastiaan Girard, de schatrijke ka toen-magnaat uit New-Orleans, in 1825 stierf, had hij nog kans gezien, met zijn vriend Ga- briël Warburton, de machtigste fabrikant uit Manchester in Engeland, een grootscbe zaken overeenkomst te sluiten. Deze wereldfirma zou gevormd worden tusschen de zonen van Warburton en Girard en voortgezet worden uit hun nakomelingschap. Richard de oudste erfgenaam, zou de Amerikaansche deelgenoot zijn; Carlos, de Franscbe; John, de Duitsche en Warburton, de Engelsche. Richard Girard en Mary, de lieftallige, jonge echtgenoote van de reeds op middelba ren leeftij'd gekomen Warburton, voelen zich zeer tot elkander aangetrokken, doch zij moe ten voor eeuwig afscheid nemen, wanneer de familie-overeenkomst geteekend is en War burton en zijn vrouw naar Engeland terug - keeren. Begin 1914 bevindt zich een vroolïjk groepje reizigers aan boord van de „Lusitania" op weg naar Amerika. Onder, dezen zien we: Sir John Warburton, lid van het parlement; den klein zoon van den oorspronkelijken Warburton; zijn lieftallige docfhter Mary, achterkleindochter van de Mary nit 1825Erik Von Gerhardt, af stammeling van John Girard, die naar Duitschland ging; zijn moeder en. vader, Ba ron en Bar .nesse Von Gerhardt; Henri Girard lijnrechte afstammeling van Carlos; zijn moeder, Madame Girard; zijn kleine broertje Jacques en tenslotte bevindt zich ook aan boord Manning, Wai'burton's bedrijfsleider Allen zijn op weg naar het oude New-Or leans, de bakermat van de wereld-firma, voor een familie-reunie. Erik is meer dan geïnteresseerd in Mary, zijn lieve Engelsche nichtje, doch bij de aan komst in New-Orleahs, ontmoet zij de jonge Richard GirardFranchot Tone). Deze heide jonge menschen voelen zich dadelijk reeds zeer tot elkaar aangetrokken en hebben het gevoel, alsof zij elkaar reeds in de grijze oud heid ontmoet hadden. Later heeft er een an dere familie-reunie plaats, ditmaal, op Von Gerhardt's landgoed hij D'usseldorf, ter gele genheid van het huwelijk tusschen Fritz Von Gerhardt, commandant van een Duitsche on derzeeër en Jeanne Girard, afstammelinge van de Fransche tak van de familie. Onder •den indruk van deze gebeurtenis, flapt Erik er het nieuws uit, dat hij zich met Mary gaat verloven. Tot in zijn ziel getroffen door deze mededee- ling, gaat Richard met Henri naar Parijs, waar beiden bij het uitbreken van den wereldoor log dienst nemen in het Fransche vreemde lingen-legioen. Warburton en Charles Girard, Richard's vader, komen te sterven wanneer een Duitsche onderzeeër onder commando van hun bloed verwant, Fritz Von Gerhardt, den Oceaan- stoomer, waarmede zij naar Amerika over steken, torpedeert. Fritz op zijn beurt verdrinkt, wanneer een kruiser zijn onderzeeër in den grond boort. Tenslotte,- door den oorlog bevrijd van hun familieverplichtingen. trouwen Mary en Ri chard in Londen, tijdens een van zijn korte verloven. Wanneer Richard terugkeert naar het front, besluit Mary,, dat zij haar fabrieken nimmer beschikbaar zal stellen voor het ver vaardigen van oorlogsmateriaal erf zweert zij, dat zij nooit mede zal werken aan het gru welijke afslachten van mannen in den oor log. Richard komt tenslotte terecht in een Duitsch hospitaal, terwijl Henri eveneens doo- delijk gewond, in een Fransch wordt opgeno men. Na zijn herstel, besluit deze laatste gees telijke te worden. De Von Gerh-ord'ts, vrijwel zonder middelen van bestaan, tengevolge van den oorlog, ver nemen Richard's verblijfplaats, zoeken hem op en nemen hem mee naar hun huis tot herstel van zijn gezopdheid. Intusschen zijn Mary's fabrieken door het Rijk geconfis- keerd, om als amunitie-fabrieken dienst te •doen. Nadat de vrede geteekend .is, is het Richard, die een nieuw wereldconcern sticht. Ten slotte wordt het in verval geraakte familielandgoed in New-Orleans de plaats, waar hij en Mary een nieuw geluk vinden. De bezoekers zullen verder op het witte doek kunnen volgen de plechtige uitvaart van Ko ningin Astrid van België. Tuberculosebestrijding mag niet lijden onder de crisis. En daarom: steunt de speciale collecten. Een gesprek met mevvouw Barbiers— Seelemeijer. Het laatste jaarverslag van den penninL meester van de afdeeling Velsen van de Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose was wel in mineur afgestemd. „De toekomst ziet er somber uit, de aanvragen om uitzending nemen snel toe, wat, gezien de buitengewoon slechte omstandigheden, waaronder honderd tallen van gezinnen moeten leven, niet te ver wonderen is Reeds thans moeten pati-enten wier uitzending naar een sanatorium nood zakelijk is, wachten to.t andere patiënten ontslagen zijn, daar geen gelden beschikbaar zijn." Men heeft in onze gemeente al meermalen getoond, dat de offervaardigheidszin groot is ais het geldt het steunen van vereenigingen als de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose. Thpns .wordt ^rfd.'ëLmaal een beroep hierop gedaan, 'daar de- vereeniging toestem ming heeft verkregen tot/het houden van -een bijzondere inzameling in den vorm van bloem pjesverkoop. In IJmuiden heeft deze reed-s plaats gevonden, a.s. Zaterdag is IJmuiden aan de beurt. Een der leden van het damescomité, dat zich met de organisatie van deze bijzondere steun- actie heeft belast, mevrouw Barbiers-S-eele- meijer was zoo bereidwillig, om het een en ander over de steunactie en het werk der tu berculosebestrijding te vertellen. Het damescomité heeft gemeend, aldus mevr. Barbiers, de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose, zooals reeds eerder is geschied, niet extra steun te moeten helpen en doet dus opnieuw een beroep op de offer vaardigheid der ingezetenen. We weten wel. vervolgde mevr. Barbiers, dat het brengen van een offer, juist in dezen tijd voor velen zeer moeilijk is. Juist zij, die een offer het moei lijkst kunnen brengen, zijn ook degenen die als regel den weg naar het Consultatiebureau het eerst moeten zoeken. Wie op de zittings dagen een blik werpt in de wachtkamer en het verschil ziet tusschen nu en voorheen, weet dat het aantal dergenen, waarover de zorg van 't Consultatiebureau zich uitstrekt, voortdurend toeneemt. In 1934 legde de en- quêtrice totaal 5050 bezoeken af. Het toezicht der vereeniging strekte zich uit over 643 ge zinnen en 1100 patiënten. Voorwaar ontstellende cijfers! Vooral wan neer we weten, dat de toeloop naar het bureau in 1935 zich in een stijgende lijn beweegt, De zorg van de vereeniging strekt zich niet al leen uit over de patiënten zelve, maar ook over de gezinnen, waarin de patiënten verpleegd worden. De hulp van het bureau bestaat ook niet alleen uit uitzending van patiënten, waar dit noodig is, maar strekt zich ook uit over datgene, wat voor de verpleging van de pa- tien-ten in de gezinnen noodig is: beddegoed. ligstoelen, zoo noodig versterkende middelen, worden door het bureau verschaft. Met de grootste toewijding verrichten dr. Ki-elstra en de verpleegsters hun werk, maar zij kunnen niet doen wat noodig is zond-^r de hulp, die thans opnieuw van de inwoners van Velsen gevraagd wordt. Misschien zijn er die meenen, zoo vervolgde mevr, Barbiers, dat in dit geval uitsluitend overheidshulp noodzakelijk is, maar met het handhaven van deze meening zijn de patiën ten, die thans hulp noodig hebben, niet ge holpen. Voor deze collecte ontvangen wij de royaalste medewerking van tal van winke liers ter plaatse. De dames, die collecteeren doen dit geheel belangeloos. Zij hopen, dat, waar ze komen, die ontvangst te vinden, die de ernst van de tuberculosebestrijding waard is. Luistert hedenavond lialfnegen naar de radiodistributie. Bij bijzondere ministerieele beschikking' mag hedenavond (en de twee volgende Vrijdag avonden te Velsen-Noord resp. Santpoort) tusschen half negen en negen uur door de radio-distribuve een opwekking tot steun a-an de collecte gedaan worden, waarvoor burge meester Kwint een extra aanbeveling aan den minister deed toekomen. De patiënten, die thans verwacht kunnen worden, bevinden zich goedlsdeels tusschen 17 en 19 jaar, de jonge men-schen, die dooi den nood van den tijd het zwaarst getroffen worden en van wie voor enkele jaren tal van onderwijzers reeds verklaarden, dat zij be- hooren tot de na-oorlogsehe generatie, die geestelijk en lichamelijk een minder dan nor malen weerstand heeft. Niemand weet, op welke wijze hij of zij mis schien in de toekomst den gang naar het consultatiebureau zal moeten maken en nie mand kan zeggen, in hoeverre men met het vraagstuk der tuberculose-bestrijding in aan raking kan komen. Men zegge dus niet: ,,Ik heb er niets mee te maken." 't Gevaar bedreigt iedereen en thans moet en kan er geholpen worden. Ten slotte verzocht mevrouw Barbiers ons nog, erop te wijzen, dat a.s, Zaterdag, de wa gen. die de vorige week door IJmuiden heeft gereden, door IJ-muiden-Oost zal rijden. Het zijn woorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. En wij besluiten de aanbeveling van mevrouw Barbiers gaarne met een opwekking, om de collectrices niet te laten voorbijgaan, zonder dat men een bloem pj-e heeft gekocht. De tuberculosebestrijding mag niet lijden onder de crisis. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ Dinsdagavond wercl de tweede ronde, .van de onderlinge competitie van D, C, IJ. voortge zet. Doordat D. C. IJ. I tegen Jozef Blankenaar moest spelen, werd een groot aantal partijen niet gespeeld. De resultaten der gespeelde partijen luiden Eerste klas: D. OttJ. Smit 20. Tweede klas: L. KoetsierA. Post 11; De BeursF. Dukel 0—2; Vrijhofv. d. Heyde 2—0. Der-de klas: H. Buis—C. Buis 2—0; Schager W. de Graaf 11. Vierde klas: BroekLigthart 20; Sehoone Snel 02; J. VisseiwBrand 0—2; Glas—de W-eerd afgefor. PERSONALIA. Het politiediploma van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, werd verworven door C. J. G. Stoop, Velsen Noord; J. Stam IJmuiden. VELSER JONGEREN VERBOND GAAT MARCHEEREN. Het Velser Jongeren Verhond besloot deel te nemen aan den „Amsterdamschen marsch" Deze wordt a.s. Zaterdag gehouden over een afstand van 30 K.M. CHR. HANDELS- en KANTOOR BEDIENDEN. Door de afdeeling IJmuiden, Velsen, Bever wijk e,a. van de Ver. van Chr. Handels en Kantoorbedienden zal op initiatief van het hoofdbestuur op 21 September a.s. te Bloemen- daal een' openlucht-meeting worden, georga niseerd. Een lid van het hoofdbestuur zal spreken over het onderwerp: „Gezegende ar beid in stormgetij VELSEN Vergadering der N. S. B. Het godsdienstig bewustzijn der N. S. B. Scène mt de Fox-FÜkt. „Het leven gaat verder" In de bioscoop de Pont heeft gisteravond een vergadering van de N. S. B. plaats ge had met als spreker den heer Verviers uit Am sterdam, die tot onderwerp had: het- Gods dienstig bewustzijn van de fascistische staat kunde. De heer Verviers begon er op te wijzen, dat de N.S.B. het wapen van 't economische en van het godsdienstige leven heeft te voeren Over het economische wil spreker niet het eerst beginnen, maar wèl over het gods dienstige wapen van de N. S. B. Spreker wees er verder op, dat het Neder landsche fascisme van Nederlandschen oor sprong is en geen buitenlandsche gedachte, zooais velen zeggen. Het fascisme heeft hier zeide spreker een zuiver katholiek karakter. Vandaar dat ge- loovigen van verschillende richtingen elkan der in het fascisme vonden. Elke groote bewe ging moet op een goeden religieuzen grond rusten. Spreker wilde hierover geen college geven, omdat hij hiervoor geen tijd heeft Hij bracht nu een brokje geschiedenis naar voren omtrent het humanisme, waaruit ont staan zijn het liberalisme, vervolgens het ra tionalisme en zoo vervolgens het socialisme en het communisme. Het fascisme s-taab lijnrecht tegenover deze moderne stroomin gen. Fascisme is anti-modern. Ter verduide lijking bracht spreker eenige christelijke uit spraken naar voren. Zoo zeide hij, dat alles door God naar zedelijke orden is gemaakt, en dit dient tot verheerlijking van God en tot welzijn der menschheid. Dit erkent de mo derne staat niet. Naar aanleiding hiervan toesprak de heer Verviers de formule van rechtvaardigheid en liefde, zooals die door God aan de menschheid is gegeven en het Katholiek beginsel van liefde en rechtvaar digheid dat allen samenbint. Hiertegenover stelde hij de opvatting van den modernen staat, die niet erkent dat alles door God tot welzijn der menschheid is gemaakt. Wat heeft de moderne staat, die het gezag niet aan God, maar aan zichzelf toeschrijft, de menschheid gebracht? Wat deze macht- taat, die uit den booze is, deed, kan men zien in het verleden. Hierna bracht spreker de verhouding van kerk en staat, zooals die thans is. onder de aandacht. Naar aanleiding hier van sprak hij over den kerkstrijd in Duitsch land. Deze strijd, die daar gaande is, zal hier ongetwijfeld komen, zeide spreker. Waar in Duitschland de kerk nog steeds aan het oude stelsel blijft hangen ën de Duitsche staat ver anderd is, zoo was dit conflict onvermijdelijk. Spreker ziet niet alleen een groote staats verandering in Europa komen, maar ook een groote kerkhervorming, grooter dan in den renaissance-tijd geweest is. Deze hervorming zal een zuiverder Christendom brengen, waar meer liefde en eenheid gevonden zal worden. De strijd voor fascisme had volgens spre ker in de kerk moeten beginnen. De strijd in Duitschland en de vervolging der Christe nen daar, is niet zooals de persberichten dit verkondigen. Spreker waarschuwde tegen deze „leugenberichten". Het fascisme zal de kerk van het moderne heidendom zuiveren. Terugkomende op den machtstaat, zeide spre ker. dat men getracht heeft een rechtstaat te maken. Deze rechtstaat is een moderne ij dele illusie, tiet recht werd steeds eenzijdig toege past. Een langdurige, samenleving zooals huis gezin en staat kan niet alleen op recht berus ten, .maar hierin moeten liefde en recht sa mengaan. De fascisten willen 'dek staat weer opbouwen op recht en liefde. Dv staat moet het Eeuwige recht formuleeren; ssst daarnaast moet de staat het volk lief hebben, en het volk wederzijdsch van zijn liefde jegens den staat moeten doen blijken. Met deze nieuwe gedachte staat het fascisme tegenover de machthebbers van dezen tijd. die slechts op eigen welzijn be rekend is. Vervolgens sprak de heer Verviers, over de vrijheid, die in een fascistischen staat zal heerschen, die volgens hem in onze sa menleving niet bestaat, omdat in een fascis tischen staat ieder zichzelf zal leiden door de wetten van rechtvaardigheid. Godsdienst en traditie liggen op één lijn. Volgens sommigen kan het fascisme in Nederland niet bloeien wegens de kerkelijke verschillen. Spreker be riep er zich op, dat hij in deze- vergadering verschillende godsdienstige uitspraken heeft gedaan en, zoo vroeg hij, zijn deze in strijd met het fascisme? Het fascisme brengt één heid in de kerk en zal deze zuiveren van het moderne heidendom, dat op eigen belang uit is. In den strijd voor de zuivering van de kerk ondervindt het fascisme veel vijanden. De twee gevaarlijkste zijn het pseudo-katholicisme en de R.K. staatspartij. Vervolgens oefende spre ker felle critiek uit op de Christelijke organi saties en op de regeering'. Met een waarschu wing, om voorzichtig te zijn voor de z.g. Chris telijke leiders en partijen, die het volk mis leiden eindigde spreker, zijn rede. Onder ingekomen vragen was o.a. ook de vraag: hoe staat de N.S.B. tegenover de kwestie Italië—Abessinië. Spreker -betreurde deze kwestie. Hij wilde er echter niet verder op ingaan, omdat wij hierover in Nederland niets weten. Wat wij er van weten, weten wij uit een leugenachtige pers. Italië heeft, zoo merkte spreker nog op, expansie noodig en-als Italië kan koloniseeren, zal dit een zegen zijn voor Abessinië. Overigens heeft dit met den strijd van het fascisrfie in ons land niets te maken. Nadat de spreker vervolgens de andere vra gen had beantwoord, werd de vergadering door 'den kringleider, den heer P. Kok ge sloten. DE WERKLOOSHEID. JU. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 491 bouwvakarbeiders, 334 metaalbewerkers. 49 kantoorbedienden, 22 huisbedienden, 23 land arbeiders, 32 houtbewekers, 419 zeevisschers, haven- en transportarbeiders, 653 losse- en fabrieksarbeiders, 275 in overige berenpen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 13 bouwvakarbeiders, 34 metaalbewerkers, 15 kantoorbedienden, 13 huisbedienden, 33 losse en fabrieksarbeiders, 6 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2417, hetgeen een aanzienlijke stij ging beteekent, vergeleken bij de vorige week. SANTPOORT. ZWEMVEREENIGING „VELSEREND". Bovengenoemde zwemvereeniging houdt on derlinge wedstrijden op Zaterdagmiddag 14 September in het Natuurbad „Velserend". Op het programma staat o.a. een polowed strijd: zwemvereeniging „Veherend"—Haariem comb. IIET PROGRAMMA VAN R.C. BREDERODE. Het prograrnma voor a.s. Zondag luidt: BrederodeKinheim 5 2 uur Brederode 2E.D.O. 7 12 uur Schoten 5—Brederode 3.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1