HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT Telef. 4220 U.T.o. Nieuwe Mode. Honderd en één Ossenaars achter de tralies!.... Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 266 ZATERDAG 14 SEPTEMBER'35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod.1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van ee>n wijsvinger; f 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Interessant experiment met gevangen platvisch-puf. Ongeveer de helft, mits direct weer in zee geworpen, blijft in leven. Men is over het algemeen van oordeel, dat ofschoon de voorschriften inzake het ver- grooten der mazen en de minimum-maten op de vischsoorten gesteld, van belang zijn voor de verbetering van den vischstand, deze voor schriften weinig effect sorteeren als het geldt het sparen van de ondermaatsche plat- visch, aldus lezen we in The Fishing News. Ten einde na te gaan of ondermaatsche platvisch, eenmaal aan boord, dusdanig door het trawlnetis beschadigd, dat haar kans van voortleven zeer klein is, werden op een kruistocht van het Engelsche onderzoekings- v.aartuig George Bligli gedurende een drietal dagen, proeven genomen. Het schip was uitgerust met bunnen met stroomend zeewater en exemplaren schollen en scharren, afkomstig van de vangst werden hierin gebracht kort nadat het net was ge haald of met tusschenpoozen van een kwar tier, een half uur en een uur nadat de kuil op het dek geledigd was. De viscli werd ge durende twee dagen in de bunnen bewaard, waarna ze dood of levend er uit gehaald en gemeten werd. Dit geschiedde tijdens slecht weer en een ruwe zee. Dit had natuurlijk tengevolge, dat de visch.veel te lijden had. De temperatuur daarentegen was laag voor den tijd van het jaar en de.lucht was bijna steeds bedekt. De omstandigheden waren dus te vergelijken met die van lente, najaar of winter; of de zelfde resultaten verkregen zouden zijn in het hartje van den zomer is zonder verdere proef nemingen niet te zeggen. Ofschoon het experiment, slechts oppervlak kig' was, uitgevoerd onder uitëenloopende omstandigheden, waren de resultaten zoo gunstig, dat ze de moeite van een spoedige publicatie alleszins waard zijn. .Men vischte met den gewonen Ottertrawl zonder klossen. Elke trek duurde drie uur en werd gedaan op de Brown Bank en 'op de gronden van de Brown Ridge. Het zou ver velend worden, de bijzonderheden van eiken trek afzonderlijk te vermelden; het algemeene resultaat was echter, dat de helft van de schollen, die zoo spoedig mogelijk in de tanks werden gedaan, het avontuur overleefde, 2/5 djsel van de vischjes die na een half uur in de bun waren gedaan, bleven in leven en onge veer. 1/3 van die welke een uur op het dek hadden gelegen. Scharren, waarmede minder proeven wer den' genomen doorstonden de proef iets slechter. Ongeveer 46% bleef leven van die welke direct in de bun werden gedaan, 40% van die welke een kwartier uit de zee waren geweest. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de visschen, die in een bun worden gedaan een geringer kans hebben om in leven te blijven dan die welke weer in zee worden ge worpen. Want op het dek hebben ze vooral bij.slecht weer, veel te lijden. Uit deze proeven blijkt, dat veel pufvisch in leven kan worden gehouden wanneer de bemanning bij het sorteeren en stuwen van de vangst, deze (d.w.z. de pufvisch) zoo spoe dig mogelijk overboord werpt. De visch, die op deze wijze gespaard wordt kan spoedig een marktwaardige maat bereiken. Met het oog op het tekort aan schol in de Noordzee en de groote vernieling door het vangen van enorme hoeveelheden ondermaat sche visch is het gewenscht, dat men al het mogelijke doet om de gevangen puf zoo spoe dig mogelijk over boord te werpen. De men- schen, die in het bedrijf werkzaam zijn doen er zichzelf een voordeel mee. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt mor gen waargenomen, door de IJmuider Apotheek, Koningsplein, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. EEN RIJWIEL VERDWEEN. Ten nadeele van den heer 3. te IJmuiden is een rijwiel ontvreemd, dat de eigenaar een half uur onbeheerd had laten staan voor een perceel aan den Kerkweg te Velsen, BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. Rol—Blokker, d, Trompstraat 118, IJmuiden, G. van SpijkGroene veld, d., Huigensstraat 90, IJmuiden, E. Kneppers Giesberg, d., Kalverstraat 110, IJmuiden, K. de Bruijn—Juckers, d., Lindenstraat 6. IJmui den, M. J. Andersonde Prie, z., Driehuizer- kerkweg 99, Velsen, W. Dekker—de Regt. z., Le Mairestraat 16, IJmuiden. J. C. v. d. Horst —van Bergen, d.. Rijksweg 217, Velsen. Overleden: N. Kuijper, 74 j. echtgen. van P. Zeegers, Burg. Weertsstraat 58, Velsen-N. Ondertrouwd: Th. Zijl en G. Kramer, Em- mastraat 9, IJmuiden. G. Wigchert en M. van Dijk, Overbild'tweg 2', Santpoort, E. K. Hell- mann en M. Th. Boelsums, van Galenstraat 20, IJmuiden, Ruysdaelstraat 2, A. de Groot en L. L, E, van der Schuit, Middenha'venstraat 10, IJmuiden, Kortenaerstraat 19, IJmuiden. C. G. Lempers en A, ten Wolde, Noorderlaan 36, Velsen-N., Wijk aan Zee en Duin. Gehuwd: H. J. Nijhof en C. E. van Amers foort, Hengelo (O.) J. Snel en A. Smit, Casem- brootstraat 31, IJmuiden, D. J. Efobeling en G. v, d. Brink, Eikenstraat 36, IJmuiden, S. Kor- ver en M. M. Oldenburg, Zeeweg 69, IJmuiden, de Kan en J. L. van der Plas, Velserdiüin- weg 168, IJmuiden. Einde van het zwemseizoen nadert. A.s. Zaterdag sluit V. Z. V. haar poorten, De zomer loopt ten einde en daarmede ook het zwemseizoen. Natuurlijk komen ook thans nog, als het weer het eenigszins toelaat de meest enthousiaste en geharde zwemmers en zwemsters nog een baantje trekken, maar met de temperatuur van de lucht daalt ook die van het water en wanneer het kwik moeite heeft, om zoowel onder als boven water boven de 60 graden F. te komen, komen ook de „die hards" tot de ontdekking, dat een mensch geen visch is. Het is een mooien zwemzomer geweest en V.Z.V. kan ook het seizoen 1935 met gulden letters in hare annalen boekstaven; zoowel de goed geslaagde wedstrijden als het drukke be zoek hebben de populariteit van de eenvoudige doch gezellige en hygiënische inrichting niet weinig vergroot. Hoe groot het aantal bezoe kers is geweest, is nog niet bekend. Eind Sep tember bedroeg dit aantal reeds 35000. En na dat al deze 35.000 zich in de bassins hebben afgespoeld is het water nog eens onderzocht. Zoo maar voor de aardigheid. Het rapport luidde zeer gunstig, zoodat het water zonder bezwaar kon worden goedgekeurd. Een filmvoorstelling. Donderdagavond is voor de leden in de in richting de V.Z.V.-film vertoond. Tal van aar dige en voor vele toeschouwers bekende too- neeltjes werden op het in de open luc-ht ge spannen witte doek geprojecteerd. De wed strijden en de uitstapjes hadden natuurlijk ook veel belangstelling. De laatste week van het seizoen 1935 gaat thans in. A.s. Zaterdag wordt de poort weer gesloten. Ongetwijfeld zal het weer een vroo- lijk afscheid worden. En een tot weersziens in dezelfde inrichting? Voor V.Z.V. is het te hopen. Want alhoewel het op drukke dagen wel eens even vastloopt met de ruimte, kan men er zich best nog eenige jaartjes redden. GESLAAGD. De heer M. van Vliet van Rotterdam, beroe pen hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente te Velsen, heeft het proponentsexamen afgelegd voor het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland en is tot de evangeliebediening toegelaten. DRANKWET Bij Burgemeester- èn Wethouders van Vel sen is ingekomen een verzoekschrift van M. de Vries, van beroep winkelier, wonende te IJmuiden, om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend, alcoholvrij en drank in de be- nedenvoorlokaliteit (winkel) van het perceel Tuindersstraat no. 117, te IJmuiden, Vóór 28 September 1935 kan een ieder te gen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. PRINSES JULIANA PASSEERT ONZE GEMEENTE. Op haar autotocht naar Alkmaar passeerde Prinses Juliana gistermorgen door onze ge meente. Daar dit feit onbekend was gebleven, alléén niet voor de autoriteiten, bleef het be zoek vrijwel onopgemerkt. Des avonds tegen zes uur kwam H.K.H. weer op den terugtocht voorbij. Zoowel heen en terug geschiedde de over tocht over het kanaal met een speciale pont. Visscherijnieuws in een notedop. Naar zee. De stoomtrawlers Reiger en Olympia zullen heden naar zee vertrekken. De Vios 5 ver trekt a.s. Woensdag. Het- aantal in de vaart zijnde trawlers zal dan 68 a 70 bedragen. Een rijke haringvangst. De stoomtrawier Emma Reimer van de Norddeutsclie Hochseefischerei A. G. te We- sermimde kwam 26 Augustus j.l. in de haven terug met 1200 kisten versche haring. De trawler was., 5 etpialen en 14 uur in zee ge weest, hiervan waren vier etmalen noodig voor de uit- en thuisreis, zoodat er voor de visscherij slecht 1% dag overbleef. Voorwaar een schitterend resultaat. De territoriale wateren van Noorwegen. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft den gezant te Oslo opdracht ge geven bij de Noorsche regeering inlichtingen in te winnen over het voornemen van deze regeering. de grens van de territoriale wa teren te verleggen. Naar het oordeel van den Britschen minister van Landbouw en Vis scherij zullen tengevolge van de voorgenomen grenswijziging uitgebreide en rijke visch- gronden voor de Britsche visscherij afgeslo ten worden. Deze nieuwe regeling is bovendien in strijd met de verleden jaar in Oslo tus- schen beide landen tot stand gekomen rege ling. - Statistiek der Duitsche haringvisscherij. De aanvoer van pekelharing in Duitsche havens van 19 Augustus tot 1 September bedroeg 54288 kantjes tegen 35527 kantjes in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. De totale aanvoer tot 1 September j.l. bedroeg 294432 K. Cv. j. 205722 k.) aangebracht In 414 (v.j 329) reizen door 168 (v.j. 169) schepen. De ontwerpers van de mode, Voor de dames welverstaan, Hebben in de zomermaanden Weer, als steeds, hun best gedaan. En zij diepten hevig zwoegend Uit hun vindingrijke brein, Weer een nieuwen stijl naar boven, Die de vrouw thans wet zal zijn. Op ter modeshow geroepen, Ziet vol lijdzaamheid de vrouw, Wat haar heerscheres beslist heeft En zij zweert haar nieuwe trouw, Ik weet niet, wat is veranderd In haar herfst- en Wintertooi, Ook de vrouw staat daar niet stil bij, Het is Mode, dus 't is mooi. Want al zou zij ooit de mode Gaan beschouwen als een last, Zij weet. wat zij heeft tedragen En zij weet, wat vrouwen.... past. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het ongeluk op den Hagelingerweg. Laatste patiënt verlaat het ziekenhuis. Nog versch in het geheugen ligt het nood lottige motorongeval, dat op 26 Mei j.l. op den Hagelingerweg plaats vond, waarbij een knaapje uit Santpoort werd gedood en drie pérsonen, nl. de bestuurder, de heer Hand- graaf en Gonnie Schoon beiden uit Santpoort érnstig werden gewond. De bestuurder over leed later aan de bekomen verwondingen. Eenigen tijd. geleden werd de heer Hand- graaf uit het ziekenhuis ontslagen 'en thans vernemen wij, dat hedenmiddag 4 uur Gonnie Schoon, na bijna 4 maanden in het Antonius Ziekenhuis te zijn. verpleegd ontslagen zal worden. Ongetwijfeld staat haar een feestelijke ont vangst in de oudei-Jijke woning te wachten. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 18 September a.s. ten kantore van het Bouw- en' Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. TENT-EVANGELISATIE. Voor ded a.s. tentcampagne van 1522 Sept. te Velsen-Noord hebben de navolgende Pre dikanten en Evangelisten hun medewerking toegezegd: I., Boon, Breezand; W. Bijleveld, Haarlem; Jac. de Graaff, W. A. Hoek, Amsterdam; J. G. Hoffmann, Haarlem; W. J. Kooiman, Am sterdam; H. Kok. C. M. Krijger, Beverwijk; I. Kuijper, Bilthoven; J. Makkely, J. Sevensma, Amsterdam; J. C. Salverda, Hoofddorp; J. van der Schors, Haarlem en A. A. Wildschut. IJmuiden-Oost en voor den zang het Ned. Herv. Kerkkoor te Velsen en IJmuiden-Oost; Geref. Evang. koor „Gera" IJmuiden-Oost; Evang. zangkoor Jenninga, IJmuiden en „Zanglust" Haarlem. De samenkomsten beginnen iederen avond 8 uur. De tent is opgeslagen aan den. Wijker- straatweg tegenover de Smidt van Gelder- straat. De leiding berust bij den heer F. A. Stroet- hoff van Santpoort. Zij die 't wetfcn Zijn in een taxi van TEUNE gezeten, (Adv. Ingez. Med.) Steeds zwaarder eischen tegen dronken chauffeurs. Drie maanden gevangenisstraf tegen weg-vandaal. Vrijdag had zich voor de rechtbank te Zut- fen te verantwoorden een 28-jarige winkelier uit Deventer, die op 4 April te Gorssel met zijn auto, toen hij onder den invloed van drank verkeerde, een wielrijder had aangereden. De automobilist was na de aanrijding doorgere den en had den wielrijder hulpeloos achterge laten. Hij verklaarde voor de rechtbank, dat hij van de aanrijding niets had gemerkt. Uit het getuigenverhoor bleek echter, dat de aanrijding door hem was geschied. De Officier van Justitie, Mr. W. J. H Stam. vond de omstandigheden waaronder de aan rijding had plaats gevonden van dien aard. dat hij rie maanen gevangenisstraf eischte met ontzegging van het rijbewijs gedurende den tijd van één jaar- Wanneer komt het eind der arrestaties Oss heeft den laatsten tijd een zeer bijzon dere naam in Nederland gekregen. Als men over het plaatsje Oss spreekt, trekt iedereen reeds bij voorbaat een gezicht, alsof hij zich op allerlei gemeenigheden wil voorbereiden. Daartoe is langzamerhand ook wel alle reden voor. Meldden wij kort geleden nog dat de tach tigste arrestatie in Oss was geschied, nu kun nen wij reeds mededeelen dat de honderd is gepasseerd, door de aanhouding van een 40-jarigen man, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn geweest aan verschillende misdrijven. Wel is de grootste bende, zijn de aanstich ters en de ergste misdadigers reeds lang achter slot en grendel, zoodat zelfs over een maand de behandeling der lange serie strafzaken kan gaan beginnen, toch blijven de aanhoudingen doorgaan en ook onder degenen die nu nog worden gearresteerd, bevinden zich misdadi gers van „zwaar kaliber". Deze veer tig-jarige Ossenaar heeft de eer nummer honderd en een uit de Ossche onder wereld te zijn, die nu in het schelle daglicht der openbaarheid en gerechtigheid wordt ge plaatst. Nog lijkt het erop alsof het einde niet in zicht is. Het heeft er wél gebroeid in dat Oss Regeering beantwoordt geen dwaasheden". Antwoordt Dr. Colijn op een vraag over den G.-G. van Indië. In antwoord op de vraag van het Tweede- Kamerlid, den heer Schalker, of de regeering kan mededeelen of de geruchten, dat de gou verneur-generaal van Nederlandse h-Indië lid van de N. S. B. is, juist zijn heeft minister Colijn medegedeeld, dat de regeering niet voornemens is, ieder dwaas gerucht te weer spreken, en zeker niet een, dat zóó dwaas is, als het in 'deze vraag bedoelde. BOTERPOSITIE VERBETERD. Wegens de wijzigingen die ten aanzien van de botorpositie zijn ingetreden is bepaald dat met ingang van 16 September het mengper- centage van boter in margarine wordt terug gebracht van 25 op 10%. Verder is de heffing op de boter voor de productie van 15 September af verlaagd tot 95 cent per K.G, Belgische bus rijdt van drie meter hoogen dijk. Waarna een paniek onder de passagiers ontstond. Nabij het Keizersveer onder Dussen is een Belgische touringcar met twintig touristen van den weg gereden en in een sloot terechtgeko men,'' waarbij vijf personen licht werden ge wond. Het Belgische gezelschap had met drie tou ring-cars een bezoek gebracht aan de Jaar beurs te Utrecht en bevond zich op den terug weg. Tusschen de twee laatste bussen reed een auto van iemand uit Waalwijk, die een zijweg wilde inslaan. Op hetzelfde oogenblik wilde de laatste bus deze auto voorbijrijden. De chauf feur verloor de macht over zijn stuur en de bus reed den bijna 3 meter hoogen dijk af. In de autobus ontstond een paniek. Alle in zitten dén werden door elkaar geworpen doch allen konden zich ten slotte bevrijden. Een dokter heeft de vijf gekwetsten verbonden die daarna overgebracht zijn naar het ziekenhuis te Raamsdonkveer. De marechaussee heeft vastgesteld, dat den chauffeur van de auto geen schuld treft, daar hij duidelijk heeft aangegeven, dat hij naar links wilde afzwenken. Komt Mr. Romme in de plaats van Ir. Feber? Het Tweede Kamerlid ir. L. J. M. Feber (rik.) heeft te kennen gegeven na de behan deling van de begrooting, te bedanken als lid van de Tweede Kamer in verband met zijn benoeming tot wethouder van 's-Gravenhage. Professor mr. C. P. M. Romme, die vroeger reeds kortei tijd lid van de Tweede Kamer is geweest, staat als zijn opvolger op de lijst, Tweemaal brand in een leege Staatsboerderij Raadselachtig geval op Wieringen. Een fietser ontdekte brand in een leeg staande boerderij aan den betonweg naar den afsluitdijk onder Wieringen. De boerderij was eigendom van den Staat en reeds drie weken onbewoond. Het pand brandde tot den grond toe af. Een groot aantal antieke muurtegels ging verloren. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Ook veertien dagén geleden is in hetzelfde perceel een begin van brand ont- in een leegstaande boerderij aan den beton weg naar den afsluitdijk onder Wieringen. De boerderij was eigendom van den Staat en reeds drie weken onbewoond. Het pand brandde tot den grond toe af. Een groot aan tal antieke muurtegels ging verloren. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Ook veertien dagen geleden is in hetzelfde perceel een begin van brand ont dekt Toen kon echter tijdig worden inge grepen en erger voorkomen. In beide gevallen staat men voor een raadsel. VOOR BETERE HAARVERZORCINC OOK VOOR HEREN DULLER'S KAPPERSHUIS PERMANENT WAVE FL. 1.— (Adv. Ingez. Med.) CCXXIV. Zeven en dertig trawlers, een dertigtal log gers en twee Deensche kotters hebben er voor gezorgd, dat het omzetcijfer deze week de honderdduizend passeerde en wel een heel eind. in globale cijfers: trawlers 94,500, log gers 14.000 en kotters 1200, of totaal on geveer 110.000. Om het geheele omzetcijfer te verkrijgen moet dit bedrag nog vermeerderd worden met de besommingen van twee haring schepen en van de schuitjes, zoodat de om zet wel niet ver van de 120.000 zal zijn. Voor waar een mooi cijfer, want weken boven 100.000 komen niet dikwijls meer voor. Maar het is niet alleen het hooge omzetcijfer, dat tot tevredenheid stemt; ook de individueele resultaten waren over het algemeen gunstig. En dan denk ik in de eerste plaats aan de haringtrawlers, waarvan we er deze week ge middeld eiken dag één aan den afslag had den en ook aan de makreelbooten. Reizen als van de Gerberdina Johanna, I. S. Groen, Amsterdam, Poolzee, Caroline, om maar eenige te noemen, zetten zoden aan den dijk en ook over de kustbooten kunnen we tevreden zijn. De visch is duur, ik mag gerust zeggen te duur en daarom is het dringend noodig, dat er meer booten in de vaart gaan. Wat dan ook wel zal gebeuren. Er varen thans 65, 3 staan op de nominatie om naar zee te gaan, dus we loopen al aardig naar de 70. een aan tal, dat minstens noodig is om tegen het aanbreken van de winterperiode de markt be hoorlijk van visch te kunnen voorzien. Trou wens, we ^ijn nog niet aan het, aantal van verleden jaar, want toen kwamen in de tweede week van September 48 trawlers binnen, voorts nog 20 loggers en 10 kotters, ook toen werden flinke besommingen gemaakt, met evenals nu de haringbooten aan den top. De tong-exporteurs zitten leelijk in de knel, nu de tongprijzen weer zoo hoog zijn. Ik ge loof niet dat er bij de prijzen, die in Parijs gemaakt worden, een cent verdiend wordt; integendeel, er zal wel weer geld bij moeten. Des te meer onwelkom is daarom de toeslag dien zij aan de Visscherij-Centrale moeten afstaan. Want dat gaat evengoed door. De Visscherij- Centrale vraagt er niet naar, of er wat ver diend wordt, die komt eiken morgen om haar „pound of flesh". Nu ik het hierover heb komt me in ge dachte het artikeltje, dat ik deze week in de IJmuider Federatie heb gelezen. De schrijver heeft daarmee den knuppel in het hoender hok geworpen. Wat gebeurt er met het geld, dat op deze manier wordt opgespaard? Komt er iets van naar IJmuiden terug? En als er iets terugkomt, wie krijgt het dan? Krijgen ook de opvarenden hun deel? Het wordt zoetjes-aan tijd, dat hierover eens wat be kend wordt gemaakt. Vooral de kwestie, of ook de opvarenden hun aandeel krijgen,, is van belang. Ik ben nog steeds van meening, dat het weinig of niets op zal leveren; dit is trouwens de algemeene opinie in IJmuiden. L'histoire se répète, zegt een Fransch- spreekwoord, maar deze week heeft de ge schiedenis zich niet herhaald, want de loggers zijn nu eens niet alle op Maandag aan markt geweest. Het 30-tal verdeelde zich dik maal vrij gelijk over een vijftal dagen, Waa* zoo'n Koninginnefeest op Katwijk al goed voor is. Want hieraan moet het worden toege schreven, dat de traditie der Katwijkers in het ongereede is geraakt en ze zullen er geen. schade van gehad hebben. Het kan dus wel anders. Maar ik vrees, dat over een of twee weken de heele Katwijksche trawllogger-vloot wel weer op Maandag aan den kant ligt. Het gros vischt toch niet op Zondag en, zoo rede neert men, dan is het nog maar het beste, dien dag aan de markt te liggen. Daar is na tuurlijk ook wat voor te zeggen, maar het blijft voor de menschen een nadeelige factor als ze altijd maar weer met twintig of dertig tegelijk aan de markt, komen, PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1