HET NIEUWE AVONDBLAD De storm en de haven BEÜICHÏ 20e JAARGANG No. 269 WOENSDAG 18 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van onge. .".en voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Troonrede. De Troonrede, waarmee H. M. de Koningin 1 'nmniddag de nieuwe zitting der Staten Generaal heeft geopend, is een stuk van on- gewone, lengte. Er komen bovendien verkla ringen van bijzonder belang in voor. Wij heb ben in vroeger jaren meermalen Troonredes gekend, die in haar algemeenheid, als uiting van de regeeringsvoornemens, vaag bleven. Uit deze rede spreekt een andere toon. Na de inleiding, die deernis vooral met het lot der werkloozen uitspreekt, klinkt een waarschuwende stem ten aanzien van Neder - land's positie in de internationale verhou dingen. „Hoewel men nog niet zeggen kan'' (ik spatieer het woord nog) dat de interna tionale politieke toestand voor Nederland aanleiding' geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschap pelijk karakter hetwelk» onze verhouding tot de mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het buitenland met bijzondere nauwlettend heid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blijken de tegenstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen". Onmiddellijk zal de lezer denken aan de rede van den minister van Buitenlandsche Zaken in de Assemblée van den Volkenbond •te Genève.. Nederland verkeert niet meer in zijn oude neutraliteitspositie; het heeft in gevolge zijn Volkenbondsverplichting duide lijk stelling moeten nemen in het front dei- collectieve veiligheid. ,De Troonrede beperkt zich in dit opzicht niet tot de boven aangehaalde zinnen. Zij zegt in het laatste deel: „Met het oog op de gewij zigde internationale toestanden zullen u voor stellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen inzake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk" •en'kondigt daarna niets minder aan dan voorstellen tot hërziening van de Grondwet, waarop onmiddellijk volgt „een ontwerp van wet ter voorkoming van particuliere machts vorming op het' terrein van de overheidstaak", en een herziening van het vreemdelingen recht, mede in verband met het vluchtelingen vraagstuk. Met groote belangstelling zal men de voornemens der regeering vooral ten aan zien van de beoogde Grondwetsherziening vernemen. Eveneens van zeer veel belang is de finan- cieele paragraaf, waarin H.M. de Koningin deze zeer onomwonden verklaring heeft geuit: „Met name kunnen devaluatie van de munt of prijs geven van den gouden standaard niet be schouwd worden als middelen die de volksge meenschap als geheel baat zouden brengen". De opneming van een dergelijke verklaring in de troonrede beteekent, bij de weder-ver- schijning van het kabinet-Colijn voor de Ka mer na de kabinetscrisis in. Juli, de sterkste uitspraak tegen devaluatie en inflatie die wij tot dusver uit Den Haag vernomen hebben, temeer omdat hij thans door H.M. de Konin gin is uitgesproken, Alarmeerend klinkt de aankondiging van „verhooging van eenige belastingen", en zij komt eenigszins onverwacht na de in het vorige "jaar door minister Oud getoonde af- keerigheid op dit punt, zeer duidelijk geba seerd op het bereiken van de belastinggrens. Acht de regeering thans op sommige punten die grens nog niet bereikt? Men moet het aan nemen, anders zou zij geen verhooging voor stellen, omdat' die niet baten zou. Betreffende het bedrijfsleven worden een doeltreffende, snelle berichtgeving voor han del, nijverheid en scheepvaart, geleidelijke vervanging van de contingenteerings-bepa- lingen door andere steunmaatregelen (die geen verstarring van den handel meebrengen) en de welbekende industrialisatie-plannen van mi nister Gelissen aangekondigd. Dat „in het ka der van een doelbewuste industriepolitiek een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet zal mogen ontbreken"beteekent een principieel .zeer belangrijke stap op het gebied van overheids bemoeiing. 'Als precedent luidt dit in ieder ge val een direct ingrijpen in het particulier ini tiatief in, en men zal dadelijk de vraag stel len: Waar ligt de grens? Onmiddellijk volgt hierop trouwens de aan kondiging van een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den middenstand. Een wet dus, die in dezelfde richting overheidsbemoeiing gaat uitoefenen. Ook in dit district, met name ten aanzien Van IJmuiden, zal bijzondere belangstelling Worden gewekt door de aankondiging van maatregelen tegen noodlottige prijsdaling en de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het produc tieapparaat. De bestrijding der werkloosheid zal o.a. Uiting vinden in aanvraag van gelden voöï voortgezette inpoldering van het IJselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Het be kende 60 millioen-fonds, dat bijna geheel zijn bestemming heeft gevonden, zal dus worden uitgebreid. De koloniale paragraaf klinkt niet al te somber. Curasao's toestand krijgt zelfs een eervolle vermelding als „bevredigend". Indïë zal evenwel nog meer moeten bezuinigen. De eerste indruk van deze Troonrede stem pelt haar tot een belangrijk document, het eerste klokgelui van een parlementair jaar dat de behandeling van zeer veel belangrijke en ingrijpende wetgeving belooft. R. P. IJMUIDEN Een drietal schepen kwam zonder hulp van een loods binnen. Slechts eén trawler naar zee vertrokken De storm was gisteren in den loop van den dag slechts weinig geluwd. Tusschen de buien door was de wind minder hevig, maar tijdens de vele buien, waaronder een onweersbui, woedde hij met onverminderde kracht en gis teravond vooral werd het weer noodweer. Loodsdienst gestaakt. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, heeft de ioodsboot den dienst moeten staken. Ook het verdere deel-van den dag heeft het vaartuig zijn veilige ligplaats in het nieuwe toeleidingskanaal niet. verlaten. Desondanks is een drietal schépen dé haven binnengekomen, n.l. het Nederlandsche motorschip Thrianta, het Engelsche s.s. Authority en het Zweedsche s.s. Flandria. Laatstgenoemd stoomschip kwam bijna dwars op -de hooge zeeën afdrijvende de haven binnen. Al deze schepen kwamen dus zonder hulp van een loods binnen. Een logger in de "branding Zij die den storm hadden getrotseerd om aan het strand te genieten van het grootsche schouwspel, dat de kokende zee oplevert en die in volle aandacht keken naar de woeste gol ven, die uiteenspatten op de Zuiderpier om daarna, opgezweept tot de hoogte van een huis, zich in de buitenhaven te storten, waren getuige van de worsteling van den binnen komenden logger KW 56. Het was een angstig gezicht. Snel werd het hevig' slingerende scheepje naar den havenmond voortgestuwd Veilig is de mond maar o wee zijn dreigende kaken Zal hij het halen? Zal de schipper voldoende rekening houden met den vloed? Dichter en dichter kwam de logger bij den veiligen mond en de onveilige pieren. Maar hij is nog niet binnen. Duidelijk was van het strand af te zien, dat de schipper moeite had, op voldoenden afstand te blijven van de Noorderpier, die onder deze omstandigheden het grootste gevaar opleverde. Herhaalde ma len ging de logger ovér-stag. Dan leek het of hij regelrecht op de Zuiderpier zou loopen. Maar de kranige Katwijker wist wel wat hij deed. Nog eenmaal gaat hij over-stag. En dan. als hij vlak voorde pieren is, gooit hij het roer om. En de laatste golven van de vóór den havenmond staande branding smijten hem als 't ware recht de haven in. Een kranig stukje zeemanschap! Opgehouden door den storm. Doordat de scheepvaart geen drukken dag- had en bovendien eenige schepen, die moesten varen, in Amsterdam waren blijven liggen zag men, althans gisteren nog niet, het gewone verschijnsel, dat een heele vloot van schepen vóór dé sluizen vastmaakt om beter weer af te wachten. Het waren alleen maar het En gelsche s.s. Brittannia, het Noorsche s.s. Bas- tant en de Anierikaansche torpedojager Mac Donough en later nog de Rijnstroom, die, wer den opgehouden. Trawlers varen niet uit. Ook de trawlervloot is niet uitgevaren. Slechts één is er naar zee gegaan, n.l. de Alk maar. De Gloria, die het er ook op waagde, is spoedig weer teruggekeerd. Behalve de logger KW 56 was er gisteravond nog geen enkel visschersvaartuig aan den af slag. Een vijftal trawlers is echter op weg naar IJmuiden. Tengevolge van den storm, waar tegen de schepen hebben te worstelen, vorde ren zij slechts langzaam, zoodat het twijfel achtig is, of zij de markt zullen halen. Eenige dezer schepen hebben stormschade, terwijl zich voorts gebrek aan kolen doet gelden. Het ergst schijnt de Ewald getroffen te zijn. Deze meldt ernstige schade te hebben bekomen, hoofd zakelijk aan dek. De vaart van den trawler bedraagt slechts 2 mijl. Engelsch jacht bij Callantsoog gestrand. Gistermorgen bevond zich een klein En gelsch jacht met twee man aan boord dwars van IJmuiden. Het scheepje praaide de zich toen nog buiten bevindende loodsboot doch I zette daarna de reis in Noordelijke richting voort. Gisteravond kwam in IJmuiden bericht, dat het scheepje ter hoogte van Callantsoog lag met de noodvlag in top. Daar de te den Helder gestationneerde motorreddingboot Dorus Rijkers in de haven van Harlingen lag werd van den Helder verzocht, de Neeltje Ja- coba naar het gestrande scheepje te zenden. Even later werd gemeld, dat het jacht de nood vlag had gestreken en dus geen hulp meer noodig was. Korten tijd daarop bleek echter, dat het jacht gestrand was. Opnieuw werd om hulp van de Neeltje Jacoba verzocht en voor de tweede -maal werden aanstalten gemaakt om te gaan varen. Pas waren de trossen losge maakt of andermaal zou blijken, dat de hulp van de Neeltje Jacoba niet meer noodig was De beide opvarenden waren reeds gered. Stormschade. Zoo geheel ongemerkt is deze eerste storm dag niet voorbijgegaan. Gelukkig hebben zich geen ernstige ongevallen voorgedaan en be perkten de gevolgen van den storm zich tot materieele schade in den vorm van afgerukte dakpannen, omgewaaide schuttingen, inge waaide ruiten enz. Behalve de reeds in ons blad van gisteren opgesomde gevallen valt nog het volgende te vermeiden. Van een leegstaand winkelhuis op den Zee weg hoek Tusschenbeeksweg is een groote spiegelruit ingewaaid. Van het Café Centraal, daartegenover werd een groot zonnescherm afgerukt en vernield. In eenige woningen aan de Kastanjestraat zijn de bovenramen met de sponningen weggeslagen. Aan de Tusschen beeksweg zijn tal van schuttingen omgewaaid. In het sigarenmagazijn de Kampioen aan de Kalverstraat sneuvelde een spiegelruit. Van het wachthuisje van „De Vischploeg" staande op den kop van de Visschershaven werd de dakbedekking „gepeld", van eenige huizen aan de Torricellistraat zijn de schuttingen omge waaid, terwijl voorts een aantal dakpannen tot gruis werden geslagen. In Velsen-Noord is de evangelisatietent, die aldaar nabij de voormalige remise was opge richt, omvergewaaid. De bijeenkomsten wor den thans gehouden in het gymnastieklokaal van de school aan de Van Langeveldstraat. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de Marnixschool is be noemd de heer W. van Popta alhier. Een jubileum in de bakkers wereld. VELSEN Hoe er gespaard werd in Augustus. De economische barometer was schommelend. Afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Bakkersbond bestaat 25 jaar. Het was gisteren, 17 September 25 jaar ge leden, dat alhier werd opgericht een plaatse lijke afdeeling van den Nederlandschen Bak kersbond. Tot de oprichters behoorden o.a. de heeren P. Bais, H. Soh-1 en J. E. de Groot, wij len de heer Slagt en eenige anderen. Van hen hebben de heeren Bais en Sohl bijna onafge broken zitting in het bestuur gehad, resp. als voorzitter en als penningmeester. Beide heeren hebben ongeveer 23 jaar lang hun beste krachten aan de afdeeling gegeven, daarin bij gestaan door den secretaris, den heer Jac. Gorter, die thans gedurende een vijftal jaren deze functie bekleedt. In deze kwart eeuw is door de afdeeling heel veel nuttig werk verricht. Natuurlijk zijn haar de stormen van het economisch leven niet onopgemerkt gepasseerd en vooral in de laatste jaren hebben genoemde bestuursleden als lid van de saneeringscommissie het verre van gemakkelijk. Door haar ijver heeft de commissie weten te bereiken, .dat op twee na alle bakkerspatroons in dit rayon zich aan de saneeringsbepalingen houden, hetgeen voor het bedrijf van veel belang is. Dat de mobilisatiejaren jaren van bloei wa ren was zeker niet het minst te danken aan de krachtige organisatie. Door eendrachtig samenwerken heeft men belangrijke resultaten kunnen bereiken. Ongeveer 10 jaar geleden wist de afdeeling met medewerking van het Bondsbestuur te bereiken, dat vergunning werd verleend tot het doen verrichten van voorarbeid voor die bakkers, die voor de scheepvaart leverden. Het jubileum zal op 24 September a.s. met een feestavond worden herdacht. HET ééN-RICHTINGVERKEER IN DE DUINLUSTSTRAAT. Indertijd is door het gemeentebestuur be paald, dat de Duinluststraat (Schulpen) slechts in één richting bereden mag worden, n.l. van den Wijkerstraatweg af. Deze bepaling is genomen in het belang 'van de veiligheid en zeer terecht. Het mag toch als een gevaarlijke onderneming worden beschouwd den Wijker straatweg van uit genoemde straat te berijden. Alhoewel daar waar zulks noodig is de ver- eischte borden zijn geplaatst begrijpen vele wielrijders nog niet, dat het- berijden van de straat in de verboden richting ook voor hen gevaarlijk is. De politie is thans doende, hieraan een einde te maken. De laatste dagen is tegen een tiental overtreders proces-verbaal opgemaakt. Wie niet hooren wil, moet voelen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen :-A. M. van HuysstedenLoocks, d., Ladderbeekstraat 22, Velsen N. M. J. Munten dam— Kruiten, z„ Snelliusstraat 93, IJmuiden. S. L. DekkerHendrickx, z., Lindenstraat la, IJmuiden. J. WagendorpArfman, z., Wille- brordstraat 53, IJmuiden. G. de VriesSparen- berg, z., Tuindersstraat 121, IJmuiden. G. BesseBrak, z.„ Fr. Naereboutstraat 55, IJmuiden. J. Westerwalv. d. Velde, d., Had- leystraat 29, IJmuiden. D. P. KilSmout, d., R. Claeszenstraat 20, IJmuiden. Overleden: J. Poldervaart, 38 jaren, echtge- ,n-oote van G. Vogel, Snelliusstraat 4, IJmuiden. is. van Wort, 72 jaren, ongehuwd, Hoofdstraat 150, Santpoort. E. Schaap 36 jaren, echtge noot van Ch. Sanders, Acaciastraat 13, IJmui den. R. H. Binkhorst, 15 jaren, dochter van J. B. P. Binkhorst, Koningsweg 1, Velsen-N. We hebben weer voor ons liggen de gege vens, die -de Rijkspostspaarbank ons elike maand toezendt, -aangaande de stortingen o-p en terugbetalingen van de spaarbankboekjes aan de verschillende postkantoren geduren de de maand Augustus. Waren op de vorige statistiek aan alle kan toren de terugbetalingen h-ooger dan d-e stortingen, de maand Augustus geeft een iets gunstiger beeld te -zi-en. Op drie kantoren, pi. IJmuiden, V-elsen en Santpoort-dorp steeg het tegoed der spaarders, op -drie an dere kantoren nl. Santpoort-Station, IJmui den-Oost en Velsen-Noord overtrof het be drag der terugbetalingen -dat der ingelegde gelden. De omzet was als volgt: Postkantoor IJmuiden: I-n-gelegd f 67340.91 Terug betaald f 57125.74 Meer ingelegd dan terugbetaald f 10215.17 Hulppostkantoor IJmuiden-Oost Ingelegd f 17325.54 Terug betaald 20032, Minder ingelegd -dan terug betaald: I 3304.46 Hulppostkantoor Velsen: Ingelegd Terug betaald f 12696.42 f 9906.34 Meer inge-l-egd dan terug betaald f 2790.08 Hulppostkantoor Velsen-Noord; Ingelegd f 8271.61 Te-rug betaald f 9844.28 Minder ingelegd dan terug betaald f 1572.67 Hulppostkantoor Santpoort-Station Ingelegd f 13682.76 Terug betaald f 16699.44 Minder ingelegd dan terug betaald -f 3016.68 Hulppostkantoor Santpoort-dorp: Ingelegd f 21305.66 Terug betaald f 19600.92 Meer ingelegd dan terug betaald f 17-04.74 In totaal werd dus aan de zes kantoren in gelegd f 140624.90 en terug betaald f133808.72, zoodat f 6816.18 meer werd ingelegd dan te rug betaald. Uit de cijfers van den omzet blijkt -dus, dat de economische barometer in de maand Au-gustus schommelend is geweest en zich niet zoo-als den laatsten tijd regel was, in een dalende -lijn heeft bewogen. De algemeene tendens: lichte rijzing moge echter niet den indruk vestigen, dat er ver betering in uitzicht is. Daartoe zijn er nog te veel andere f-actoren ,-die den gang van za ken bij de spaarbankboekjes beïnvloeden. Het valt niet te ontkennen, dat welke deze factoren ook zijn, d-e cijfers, o-v-er een geheel jaar genomen -een vrij betrouwbare weer spiegeling van den -economischen toestand geven. Uit den hieronder geplaatsten staat, vermeldende het aantal stortingen en uitbe talingen aan bedoeld kantoor gedurende de jaren 1927 tot en met 1934 blijkt duidelijk, dat eerstgenoemd aantal vermindert, laatst genoemd aantal daarentegen steeds toe neemt. Jaar Aantal Aantal stortingen terugbet. 1927 3339 1720 1928 4054 2084 1929 4230 2535 1930 4898 2560 1931 5236 2896 1932 4418 3420 1933 3882 3866 1934 3904 3537 In de jaren 1927 en 1928 was het aantal stortingen dus tweemaal zoo groot als dat der terug betalingen. Ook in de drie daarop volgende jaren had d-e dienstdoende ambte naar veel meer k-eeren bij- dan af te schrij ven, al wordt de verhouding al iets minder gunstig. De laatste drie jaren echter is de verhouding veel ongunstiger, vooral in het jaar 1933, toen er bijna evenveel terugbeta lingen als stortingen werden geboekt. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, -dat -de stor tingen dn den regel bij kleinere bedragen geschieden dan d-e terug betalingen, zoo-dat de laatste jaren, ondanks dat het aantal stortingen grooter was dan dat der terugbe talingen, op bedoeld kantoor meer werd uit betaald dan ingelegd. De maandcijfers geven geen juist beeld. Door de verschillende factoren, die den gang van zaken bij de postspaarbank be- invloeden geven de maandcijfers geen juist beeld van den economischen toestand der spaarders. Februari, Mei, Augustus en No vember zijn -d-e maanden waarin de pensioe nen worden uitbetaald. In die maanden zal men dus m-eer stortingen en minder terug betalingen kunnen verwachten, immers vele pensioentrekkenden hebben de goede ge woonte, een deel van hun pensi-oen naar de spaarbank te -brengen. Dit veroorzaakt dus een buitengewoon aantal stortingen. Vooral in de laatste maand vóór dat ophieuw pen- Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. sioen wordt ontvangen, wanneer d-üs bij de m-ee-sten het voor levens-onderhoud in kas ge houden geld op is, m-oet het op de spaarbank geplaatste deel worden aangesproken en kan dus in de maanden Januari, April, Juli en. October een grooter aantal uitbetalingen verwacht worden. Verder spelen ook de belastingen een groo te rol. Sommige bezitters van een spaarbank boekje gebruiken dit niet alleen als een vei lige belegging- van hun spaarcentjes, maar storten ook de door hen te betalen belasting gelden op de spaarbank. Wanneer dus de aanmaningen worden verzonden of tegen den tijd, dat dit op het punt staat te ge schieden, wordt het belastinggeld weer terug genomen en ontstaat dus een verhoofd aan tal uitbetalingen. Hetzelfde geschiedt niet alleen met de belastingen maar ook met de hypothecaire lasten. Wanneer er in de statistieken dus een on gunstige .maand voorkomt, mag dit niet steeds als -een „slechte" maand voor de spaarders worden beschouwd. Het feit, -dat het verschil tusschen het aantal stortingen, en het aantal terug betalingen steeds gerin ger wordt, is echter een duidelijk bewijs vaan een zwakker wordende positie der spaarders, wat weer als een bewijs mag worden be schouwd van een algemeene verarming. Zooals wij in een vorig overzicht reeds heb ben aangetoond, doet zich dit verschijnsel in 'bijna alle ge-m-eenten van ons land vo.or. UITSLAG VERLOTING. De door de Nieuwe Kerk-krans ten bate van de Goede Herderkerk gehouden verloting had het volgende resultaat: le prijs sprei no. 185, 2e pr. kussen no. 72. 3e pr. boek no. 44, 4e pr. das no. 470, 5e pr. jurkje no. 419, 6e pr. schortje no. 225, 7e pr. onderspreitje no. 18. 8e pr. ca misole no. 324, 9e pr. sokjes no. 211, 10e pr, muts no. 439. Het zomerseizoen is ten einde. Winkeliers dus opgepast. Gedurende het tijdvak van 15 Mei tot 15 September, het zomerseizoen dus, was het aan eenige categorieën van winkeliers veroorloofd hun winkels des Zondags langer open te hou den. JJ. Zondag was het de laatste dag van deze periode, zoodat van a.s. Zondag af de „winter- dienstregeling" weer in werking treedt. Dit beteekent, dat winkels waarin koek, banket enz. en die waarin rookwaren enz. worden verkocht gedurende vier achtereenvol gende uren en winkels waarin vischwaren wor den verkocht, gedurende zes achtereenvolgen de uren geopend mogen zijn. De uren van ge opend zijn moeten op een kaart, van buiten af zichtbaar opgehangen, worden aangegeven, BAZAR VAN DE VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Men schrijft ons: Op 3, 4 en 5 October a.s. houdt bovenge noemde Vereeniging in haar gebouw aan den Groeneweg haar tweeden bazar. De tijdsom standigheden, gevoegd bij den gestadigen groei van het werk en de verlangens naar een betere behuizing, maken een versterking van de kas noodzakelijk. Een damescomité onder leiding van mevrouw Van Heijst bereidt den bazar voor, terwijl de dames-hand werk-ver- eeniging in den afgeloopen winter reeds voor een goeden voorraad van handwerken heeft gezorgd. Daarnaast zal de bazar verschillende andere stands bevatten, terwijl voor allerlei amusementen wordt zorg gedragen. Voor kin deren zal op Zaterdag 28 September een pop penkast worden vertoond. De Vereeniging, die z-ich in den loop van haar vijfjarig bestaan, naast haar gewoon ledenaantal ook vrienden heeft verworven, rekent op veler hulp en be langstelling. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Op Donderdag 18 September zal in het Cursuslokaal van school H. aan de Wijk aan Zeeërweg een samenkomst worden gehouden uitsluitend voor de mannelijke leden der transportcolonne. Aller opkomst is gewenscht. EXAMENS. Op het Maandag te Haarlem gehouden examen slaagden de volgende candidaten voor coupeuse, tailleuse: A. Res Castricum, Tr. Telkamp, Hillegom, J. Niepoort, Velsen, B. v. d. Bos, Heemstede, T. Bosse, C, Habraken, T. v. Maarle, Haar lem, T. Umans, Amsterdam. Voor coupeuse: A. Blorn, C. v. T -v, T~ilar-1 F n- dahl, Amsterdam, D. Abels, Amsterdam, J. v. Maris, Over veen; B. Mesman, Hillegom, M. Langendïjk, Wijk aan Duin. Allen genoten haar opleiding aan de „Erkama" Mode Academie te Haarlem en te Amsterdam,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1