1J1T HET BUITENLAND ITALIË'S MISREKENING. THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS Radio-Programma t4FT BELANGRIJKSTE NIEUWS Tjit Addis Abeba wordt gemeld, dat vier „liaansche consuls, namelijk die te Dessie, «Hnr Makale en Debra Markos hun stand- fatsen nog niet hebben verlaten. 7 i zullen naar schatting niet minder dan j fp weken noodig hebben om de hoofdstad hereiken; men gelooft in verband hiermede, iff de diplomatieke betrekkingen tusschen ftalië en Abessynië niet voor de tweede week n October verbroken zullen worden. De Italiaansche legatie te Londen deelt in vband met dit bericht mede, dat de vier flaliaansche consuls nog steeds op hun post in omdat de Ethiopische regeering totnogtoe instructies heeft gegeven aan de plaat selijke autoriteiten om hun veilige doortocht tp waarborgen. Van Ethiopische zijde verklaart men dit de omstandigheid, dat de consuls nog niet te kennen hebben gegeven welken weg ZVen^ermoedt te Addis Abeba, dat de Kei- als ''de oorlog uitbreekt zijn hoofdkwar tier in/Addis Abeba zal vestigen en per vlieg tuigen inspectiereis 'door heel Abessynië zal ondernemen. De Egyptische bladen houden zich uitvoerig bezig met de voorzorgsmaatregelen van ^He^Èngelsche hoofdkwartier zou nauwkeu- riee inlichtingen inwinnen over de wegen door hPt woestijngebied met het oog op den aan- etr van telefoon- en telegraafverbindingen, terwijl de Egyptische autoriteiten de daar reeds aanwezige strijdkrachten verdeeld en versterkt zouden hebben. De Egyptische autoriteiten volgen nauw- keuri0" de troepenbewegingen aan de andere Hiide °der grens, terwijl de Italianen op ver schillende plaatsen reeds prikkeldraadver- SDerrihgen hebben opgericht. Een o-edeelte van de te Alexandria gestation eerde Engelsche vloot heeft bevel gekregen naar Port Said en de Roode Zee te vertrek ken Enkele schepen blijven te Suez en Is- maiilia, terwijl andere naar Port Soedan gaan. De Kanaal-zone wordt streng bewaakt. Het is den bewoners verboden op bepaalde plaat sen langs het kanaal te komen. De Engelsche autoriteiten hebben Ibn Saoed voorstellen gedaan met betrekking tot de bewaking van de kust van den Hedsjas. De Nationale Wafdpartij geeft haar stand punt als volgt weer: Ingeval de Italianen de grenzen zouden overschrijden zou Egypte een verdedigings oorlog tegen Italië voeren. Anders zal de strengste neutraliteit in acht moeten worden genomen. Inmiddels heeft Engeland de grootste oor logsbodem van zijn Home Pleet naar de Mid- dellandsche Zee gezonden. Dinsdagmorgen is het grootste slagschip ter wereld, de 42.1-00 ton metende „Hood", Gibral tar gepasseerd. De „Hood" werd vergezeld door den 32.000 ton metenden slagkruiser „Renown" benevens door de kruisers „Orion", -.Neptune", „Achilles" en vier torpedojagers. Het geheele J-r heeft, na de Straat' vanGibraltar ge- Verbreking der betrekkingen tusschen Italië en Abessynië niet voor de tweede week in October verwacht. Italiaan sche consuls nog op hun post. Egypte treft voorzorgs maatregelen. Engeland's grootste oorlogsbodems naar de Middellandsche Zee. burgemeester Semmes van New Orleans, is onderling verdeeld. Desondanks acht men het waarschijnlijk, dat de federale regeermg pro cessen zal gaan voeren tegen de aanhangers van Huey Long wegens te weinig betaalde in komstenbelasting, met de bedoeling aan hun prestige afbreuk te doen. Reeds zouden door federale agenten onderzoekingen worden in gesteld, met het doel, verscheidene op den voorgrond tredende politici aan te klagen op grond van het feit, dat zij oorzaak zijn ge weest van de stijging der openbare schuld met ruim 150 millioen dollar. esKa,aer neeio, na tie uwaou' passeerd te zijn, met de grootst mogelijke snelheid de reis in Oostelijke richting voort- G-cnève. Aanvaarding van het commissierapport door Italië niet verwacht. Volgens te Genève uit Rome ontvangen be richten blijkt, dat men zich niet meel de geringste illusie maakt over aanvaarding van het rapport van de Commissie van Vij f en eventueele compromis-voorstellen. De beide partijen zullen in kennis gesteld worden van de ontworpen voorstellen, zoodat de Italiaansche ministerraad Woensdag zijn besluit kan nemen. Amerika. Driemanschap volgt Huey Long op. Er is, naar het A. N. P. uit Baton Rouge meldt, een triumviraat gevormd, bestaande uit gouverneur Allen, luitenant-gouverneur Noe en den politicus Weiss, de intiemste vrienden en medewerkers van senator Long. Gezamen lijk zullen zij zich belasten met de leiding van het onder Long geschapen systeem. Het trium viraat wordt gesteund door den geestelijke Smith, die de leiding heeft over de „share the wealth"-beweging. De oppositie, die onder leiding staat van De strijd om den Gordon Bennettbeker. Nederlandsche ballon nog in den strijd. ^,arscbauTerzelfder tijd als de ballon rvAt^nd' is dê ballon Alfred Hildebrandt Bertram en Premin aan boord te ™jef (ten Oosten van Mohylew (Wit RuS' land) gedaald. ®venals de .meeste andere ballons was ook nnit *laar Oosten afgedreven. De d<v vfrs Werden door de bewoners van het na rfl hartelijk verwelkomd en vingen direct ber§ing van de ballonhuls den terug weg aan. ballon van de Amerikaansche marine riaci^ 5,zew (ten Westen van Moskou) ge aaid. Bijzonderheden ontbreken. wordt gemeld, dat in het dis- Jul i*°3ti°ekowitsji in Wit-Rusland de Fran- baii Gallon „Lorraine" vlot is gedaald. De auonvaarders Boitard en Dunont werden autoriteiten en bevolking hartelJik ont- gen en kregen alle noodzakelijke hulp. De storm over Engeland. Schepen in nood; ernstige vernielingen aan gericht; doodelijke slachtoffers. Het A.N.P. meldt uit Londen 17 September: Voor zoover bekend is heeft de hevige storm, die vandaag boven- Engeland heeft gewoed, in totaal vier menschenlevens geëischt. Twee personen zijn verdronken en twee zijn door vallende voorwerpen doodelijk getroffen. In geheel Zuid-Engeland zijn personen door instortende dakenen vallend gesteente ge wond, terwijl ook vallende boomen een groot aantal slachtoffers hebben gemaakt. Zoowel het spoorweg- als het automobiel-verkeer was gestremch De radiomasten op het vliegveld Heston bij Londen werden omvergeworpen. Het telefoonverkeer met acht steden werd geheel verbroken en in totaal werden 19.000 verbin dingen door den storm buiten gebruik gesteld, waarvan 720 hoofdlijnen. De gezagvoerder van het 1735 ton metende vrachtschip „Brompton Manor" werd in het Kanaal overboord gespoeld en verdronk. Het schip zelf moest naar Portsmouth gesleept worden. Het nabij de Scilly-eilanden in moeilijkheden verkeerende stoomschip „Mary Kingsley" is naar Falmouth opgestoomd met drie gewonden aan boord. De reddingboot van Barry heeft de beman ning gered van een 117 ton metenden Fran- schen schoener, die tengevolge van den storm niet te Swansea kon binnenloopen. De beman ning was nauwelijks veilig aan boord van de reddingboot of de schoener sloeg tegen de rotsen te pletter. Naar uit Marseille gemeld wordt, zou het 2379 ton metende Engelsche stoomschip „Crackshot" in nood verkeeren. Vliegverkeer in België gestremd. Als gevolg van het hevige stormweer wer den gisteren in België alle vliegdiensten ge staakt. Het gewone Belgische lijnvliegtuig was echter reeds naar Duitschland gestart en had den wind in den rug. Het Engelsche toestel dat met 32 passagiers vertrokken was naar Londen, moest twee uur vliegen alvorens het Oostende bereikte. Hier bleef het daar de wind ,boven het Kanaal, een uursnelheid, .-..bereikte van 1.00 K.M. Het Frans.che toestel,-datoUit.Nederland was gekomen is te Evere gebleven. Het Duitsche vliegtuig uit Berlijn kwam te Brussel aan, doch had onderweg met hevige rukwinden te kam pen gehad. Aan de Duitsche Noordzeekust. Uit Bremen: De hevige stormen, Welke aan de Engelsche kust hebben gewoed, hebben ook de Duitsche Noordzeekust geteisterd. Boven de Friesche eilanden heeft de storm een sterkte van 11 bereikt, terwijl hij hier en daar tot orkaankracht naderde. Er werd overal schade .aangericht, doch scheepsöngelukken zijn nog niet bekend ge worden. Geen politiek in den aether. Soc.-dem. voorstel in den Zwitserschen Nationalen Raad verworpen. De Nationale Raad heeft Dinsdag het voorstel der Sociaal Democraten om de radio meer voor politieke doel einden te benutten en in dienst van de verdediging der democratie te stel len met 92 tegen 46 stemmen ver- wbrpen. Het gebiedende algemeene karakter van de radio, aldus het bondsraadslid, dat belast is met de leiding van Posterijen en Spoorwegen, dwingt alle staten, tot een regeling, die va- rieeren kan al naar gelang van den politieken WOF.N S D A' O Ï8 'S E P T. '1935 toestand van het land. De plaats van Zwitser land als klein land tusschen drie groote sta ten van geheel uiteenloopende richting; dwingt tot terughoudendheid bij de behandeling van politieke vraagstukken op het gebied der radio. Een fout zou in dezen ernstige gevolgen kun nen hebben. Sneltrein reed op goederen trein in. Reuter meldt uit Genua, 17 September: In de nabijheid van Nervi is de sneltrein ParijsRome op een goederentrein gere den. Hierbij werden dertig personen gewond, onder wie twee Fransehen. Drie wagens van den goederentrein ontspoorden. Wil Frankrijk militaire sancties? Aldus Mussolini in een onderhoud. PARIJS, 17 Sept. (A.N.P.) Mussolini heeft den in Italië vertoevsnden correspondent van de „Matin" een interview toegestaan, waarin hij de Italiaansche politiek tegenover Enge land besprak en tenslotte vroeg boe Frankrijk zich tegenover Italië zal houden. Hij, Mussolini, heeft altijd én in ied-eren vorm Groot-Brittannië de verzekering gege ven, dat zijn belangen in Abessynië consciën tieus zouden worden in acht genomen, maar de belangen terwille waarvan Engeland zoo scherp in oppositie gaat tegenover Italië strekken zich uit op ander terrein en dat wil Engeland niet bekennen. Het gaat niet om een spelletje poker, maar Italië heeft in zijn spei een kaart, die den in zeil vormt van zijn geheele ieven en het zal deze kaart uitspelen. Nooit zal het tegen een Europeesche natie een vijandige handeling begaan, wanneer men echter tegen Italië een oorlogshandeling pleegd, goed, dan beteekent dat oorlog. Italië wil hem niet maar heeft er ook geen vrees voor. Wil men dan in plaats van de verliezen, die koloniale operaties met. zich ^meebrengen, zoo- als Engeland en Frankrijk die na elkaar heb ben, ondernomen, dat het .aantal dooden in de millioenen zal looben, dan moeten ook zij die de catastrophe hebben ontketend, voor dé ge^- sehiedenis de verantwoordelijkheid daarvoor dragen. Hij, Mussolini, begrijpt .de lieden niet, die een heele stad in brand willen steken, omdat een huis in brand staat. - Italië wil door zijn koloniale operaties, vei ligheid en expansiemogelijkheid voor zijn sterk toenemende bevolking. De geweren zul len daar in het Zuiden vólkomen vanzelf af gaan, aangezien er immers. 400.000 gewapende Abessyniërs en 250.000 Itaiianèn. staan,'die al len geweren hebben. Voortgaande wees Mussolini on de in Italië heerschende rust en op de mobiliseeringsmo- gelijkheden van het nieuwe Italië. Een millioen man is gemobiliseerd. Binnen een dag kan hij tien millioen'van de politieke strijdkrachten mobiel maken, zonder dat de noodige arbeiders uit hun fabrieken worden genomen. Wanneer men het waagt militaire sancties tegen Italië te nemen zal Italië' nog meer kun- men presteeren. 'r oo Wil Frankrijk, welks Europeesch streven'wij erkennen,- dergelijke' safeties? r,r Dat is alles, wat wij met hét oog op de pre caire situatie van Frankrijk, van dit land wil len weten. De andere mogen zich voor gezegd houden, dat sancties volkomen wijziging van de landkaart van Europa, kunnen veroorzaken. Dat zou het resultaat zijn van diegenen, die uit egoïsme Italië het recht om te: leven willen weigeren. - - Het zal echter toch van belang zijn en. po litiek veelbeteekenend, Italië te stellen aan den kant van de landen, die' d,en huldigen toe stand willen behouden. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ver, Rott. Hofstad-Too- neel. „Gevaarlijke Bocht" 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het geheim van Evelyn Prentice". 2.30 uur en verder doorloo- pende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Rumba". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Harte- dief" Op het tooneel: Me-ller en Wagner, de Weensche komieken. 2.30, 7 en- 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Abessinië, het land van den Negus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 3-4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Tel. een United Press-bericht. aan de /J' Reveil de nog in den' strijd zijnde ballons Wai'01lder be Torun met de Nederlandsche pn „ann, thans alle boven Sovjet-Rusland stuwd zii in Zuidoostelijke richting g'e- Maar nu heeft Abierebom met al zijn tooverkracht toch heusch buiten Thijsje's slimheid gerekend. Want terwijl de toovenaar al de flesch opgenomen had om er op te blazen, had Thijs snel om zich heen gekeken, of hij nergens uitkomst kon vinden. En wat ontdekt hij? Alle deuren staan wagenwijd open! Thijs bedenkt zich niet lang, hij draait zich om en zet het zoo snel mogelijk op een loopen! Vliegensvlug draaft hij een der gangen in. Abierebom staat werkelijk een oogenblik als met stomheid geslagen, Abessynië onbruikbaar als kolonie voor een bevolkingsoverschot. Door dr. M. J. Bonn, verbonden aan de London School of economics. De economische moeilijkheden, waarmede Italië voortdurend te kampen heeft, geven dit land zeer zeker recht op sympathie en medeleven. Maar deze sympathie sluit niet de goedkeuring in van de methoden, die het te baat wil nemen, vooral daar zij niet bij machte zullen zijn Italië naar het zoo vurig begeerde doel te voeren. De koloniale poli tiek, die de Italianen denken te voeren, is in feite gebaseerd op fundamenteels mis vattingen. Een land met een snel groeiende bevolking kan op drieërlei wijze een uitweg zoeken: le Door massa-immigratie; 2e door buitenland- ;chen handel; 3e d-oor verwerving, vestiging en exploitatie van koloniën. Het wordt Italië op het oogenblik niet ge makkelijk gemaakt. De immigratie-wetgeving 1 heeft de bevolking de toegang tot de oude immigratiegebieden ontzegd. De handelspo litiek, die zich over de geheele wereld binnen eigen grenzen terugtrekt, vormt een ern-stige belemmering voor den Italiaansch-en handel. Zijn koloniën hebben ofschoon ze een aan zienlijke oppervlakte beslaan te weinig natuurlijke hulpbronnen om een volksver huizing op groote schaal te veroorlooven. Zelfs als Italië geneigd zou zijn tot herzie ning van zijn bevolkingspolitiek, die voor namelijk beheerscht wordt door militaristi sche en nationalistische principes, en bereid zou zijn evenwicht te brengen tusschen den groei van zijn bevolking en den groei van zijn welvaart, zou dit van niet veel onmiddel lijk nut zijn, daar de uitvoering van een der gelijk plan ontzaglijk veel tijd vergt. Het verwerven van een nieuwe kolonie, ge schikt om op groote schaal emigranten op te nemen, zou alle moeilijkheden uit den weg kunnen ruimen. Zoo'n kolonie kan men slechts in een zesde continent vinden; en de ontdekking van een dergelijk continent be teek-ent e-en geografisch vraagstuk, dat klaar blijkelijk door geen enkele regeering opge lost kan worden. Van Abessynië kan zoo'n kolonie niet ge maakt worden. Het succes van een. koloniale vestiging is afhankelijk van een gunstig klimaat, dat het blan-ke ras in staat stelt onder gezonde om standigheden te leven en zich voort te plan ten. Het klimaat alleen is niet voldoende, wanneer de natuurlijke hulpbronnen, waar op het economische leven kan worden ge baseerd, niet in behoorlijke mate aanwezig zijn. Op de hooge plateaux van Abessynië zijn deze voorwaarden vermoedelijk ruimschoots aanwezig. En het welbekende aanpassings vermogen en de taaiheid van het Italiaan sche ras zou dit volk in staat kunnen stellen zich te vestigen onder klimatologische en economische omstandigheden, welke voor de noordelijke Europeesche naties nauwelijks voldoende zouden zijn. Doch er is 'n belang rijk punt, waarmede Italië geen rekening houdt bij zijn poging een nieuw Italië in KEthiopië te stichten: de - aanwezigheid - van een talrijke, onderlegde- inheemsche bevol king. Het stichten van dochterstaten was alleen mogelijk in kolonies, waar de inheemsohe be volking öf verdreven öf „uitgeroeid" werd. Wanneer kolonisten een krachtig inheemsch ras ontmoetten, dat bereid was in vrede met hen te' leven, maakten ze hiervan een dank baar gebruik om dit voor handelsdoeleinden te exploiteeren. Het verschafte hun den goed koon en arbeid van de inboorlingen, waar de snelle ontwikkeling van dergelijke „ge mengde kolonies" aan te danken is, Aan den anderen kant werd de massa-immigratie uit het eigen land tegengehouden. Het had geen zin dure arbeidskrachten over de zeeën' te voeren, wanneer goëdkoope werkkrachten op de. plaats zelve aanwezig-waren. Waar de in- heemsche bevolkingen niet verdreven of ver delgd werden, dwong men hen hun oorlogs zuchtige bedoelingen op te geven en arbeid te aanvaarden, anders zou de kolonie nooit zoo snel hebben kunnen groeien en voort durend door binnenlandsehe opstanden be dreigd. geweest zijn. Zonder twijfel kan de fascistische regee rmg -uit de ervaring van and-ere naties lee ring trekken. Het zal mogelijk zijn plannen op papier te ontwerpen voor uitroeiing of althans overplanting van inboorlingen uit bepaalde gebieden, die zij voor vestiging van blanken op groote schaal wenschen te be stemmen. Oliver Cromwell probeerde' deze politiek driehonderd jaar geleden in Ierland. Zijn Ironsides waren ongetwijfeld even ge schikt om tegenover de inboorlingen te zet ten als de Zwarthemden. Zij waren in ieder geval even diep doordrongen van de betee- kenis van hun cultureele missie als de best gedrilde fascistische organisaties van thans. Zij kwamen er spoedig achter, dat ze de in boorlingen, beter dan ze uit te roeien, kon den laten werken als pachters of arbeiders. Het vraagstuk der inheemsche bevolking is voor de Italianen heel wat gemakkelijker dan het voor Cromwell's kolonisten geweest is, daar eerstgenoemden met heel wat lagere levensstandaarden te maken hebben. Daar de Italianen wat het ras betreft niet het Britsche standpunt deelen, kan verwacht worden, dat zij zich in sterke mate met de inboorlingen zullen vermengen, zooals de Spanjaarden in Mexico en Peru hebben gedaan; vooral waar de Abessyniërs mede-Christenen zijn. Het resultaat zal zijn een gemengde kolonie, waarvan de hoogste en de middelklassen uit Italianen bestaan en de lagere klasse uit In boorlingen en halfbloeden. E:en dergelijke ko lonie kan bijzonder rijk en voordeelig worden, tenzij de voördeeien door oorlogen en binnen landsehe onlusten teniet worden ge-daan. Er is geen plaats voor massa-immigratie. Binnen een eeuw - tusschen 1820 en 1919 immigreerenden 33 millioen menschen in de Vereenigde Staten; in één enkel jaar voor den oorlog bereikten 1,200,000 immigranten zijn kusten. Na honderd jaar voorspoedig Fransch bewind telt Algerië, dat ongeveer dezelfde grootte heeft als Franrijk, slechts één milllioen blanken onder zijn zes millioen inwoners. Bij de Duitsche koloniën komt men tot dezelfde conclusie. Deze werden in bezit genomen met de bedoeling plaats te bieden aan de Duitsche emigratie, die in het begin der tachtiger jaren bijna een kwart millioen per jaar bedroeg. Even voor den oorlog, na 25 jaar van gunstige ontwikkeling, bedroeg de blanke bevolking van de Duitsche koloniën ongeveer 23.000, inclusief buitenlanders, offl- I eieele personen, politie en in de koloniën ge- j boren kinderen. Het totaal aantal Duitschers I onder hen was ongeveer 18.000, iets meer dan drie vijfden van de jaarlijksche emigratie van voor den oorlog welke tot minder dan 30,000 Was terug-gevallen. Er is niet de minste reden om aan te nemen, dat de gang van zaken in Abessynië anders zal zijn zelfs niet wanneer de verovering voliedig gelukt en de kolonisatie geen onverwachte hinderpalen ontmoet. Voordat de Vereenigde Staten hun deuren voor de massa-immigratie sloten (1923) trok ken jaarlijks ongeveer 390.000 Italianen het land binnen en hun aantal was nog heel wat grooter in de voor-oorlogsche dagen, toen het het cijfer eenmaal zelfs 700.000 bedroeg. Der gelijke massa's kunnen niet worden opge nomen in landen met een aanzienlijke in- landsche bevolking, welke niet verdelgd kan. worden, maar die men wel kan bijbrengen, hoe er gewerkt moet worden. Italië heeft nieuwe leege oppervlakten noodig, zooals men die in de Vereenigde Staten en in Australië aantrof, en als het er niet in slaagt een zesde continent te ontdekken, is er geen oplossing te vinden. Het is heel wel mogelijk groote stukken land van inbooorlingen te „zuiveren" en ze voor blanke kolonisten te bestemmen, ofschoon een dergelijke politiek veel moeilijkheden ont moet. In tal van landen heeft men dit systeem als tijdelijk hulpmiddel toegepast. Het kan geen blijvende politiek vormen want de in boorlingen dringen de blanke districten bin nen, wanneer zij zich het bezit van bepaalde goederen willen verschaffen en de blanken dringen het gebied van de inboorlingen bin nen, als zij land of goedkoope arbeidskrach ten noodig hebben. Italië staat op het punt een „romantisch koloniaal avontuur" te beginnen. Het baseert zijn politiek op een reeks misverstanden, wanneer het midden in Afrika een nieuwe Amerikaansche prairie denkt te vinden,, waar door middel van massa-emigratie uit Italië een nieuwe Romeinsche dochterstaat kan worden gesticht. De verovering van Ethiopië moge als veiligheidsklep dienen voor ambi tieuze jongemenschen, die naar werk en avontuur snakken, men zal er op moeten re kenen dat het „avontuur" nadat er al schat ten voor zijn uitgegeven, in de toekomst nog enorme offers zal vergen. De stichting van een blanke Italiaansche natie over zee ligt buiten het vermogen van de machtigste re geering. Mag men een zoo ontzaglijke beroering in. de publieke meening teweeg brengen, terwille van een politiek, die duidelijk berust op een misrekening? (Nadruk verboden.) U proeft het direct: HAAS' mosterd perfect! (Adv. IngezMed.) %inKniii«,|l|llllll|HiiBiMiiuHniBallulill»Uuiiniraiiiiiii®,ll"llll,|niiunTiiiifflW|^ DONDERDAG 19 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 En semble Rentmeester. 11.00 Voordracht O. Zee- gers en Fransche chansons door Elisabeth de Haan. 12.00 Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeck- mann en de Two Hodlars (accordeon). 2.00 Gram.pl. 2.15—3.45 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Radio-tooneel voor de kin deren. 5.30 Gram.pl. 5.40 De AVRO-Deeibels 0.1.v. Eddy Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hollan der. 7.00 H. v. d. Vegt (viool) en N. Wagenaar (piano). 7.30 Grani.pl. 7.40 Loewe-Balladen door W. Strienz (bas). A. d. vleugel; E. Veen. 8.00 Berichten. 8.10 „De zorgen aan den kant", gevar. programma m.m.v. Kóvacs Lajos' or kest, Luciano (mondharmonica),, de Song- Singers en Louis Noiret. 9.30 Vierde episode van „De blauwe smaragd", spel van L. Wil link. Leiding: Kommer Kleyn. 9.55 Het Om roeporkest o.l.v. Ignaz Neumark m.m.v. Ignaz Blochmann (piano). 11.00 Berichten. 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 301 M. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10,00 Grani.pl. 10.15 Morgen dienst o.l.v. Ds. J. J. v. Petegem. 10.45 Gram.pl. 11.00 Dito. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkestconcert en Gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gram.pl. 4.00 Bij bellezing Ds. P. J. F. v. Voorst Vader m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gram.pl. 6.00 Jo Juda (viool) en A. Juda (piano). 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Re portage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten, gram.pl. 8.30 Causerie Dr. J. Karsemeijer. 9.0 OOrgelconcert H^ Loo- huys. 10.00 Berichten. 10.05 Gram.pl. 10.15 To v. d. Sluis (sopraan) en B. Renden (piano). 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10,50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Orgelspel N. Elms. 12.05 Het Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. Austin. 12.50 Gram.pl. 1.35 Pattison's salon-orkest. 2.35 Gram.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Het Harrogate Spa orkest o.l.v. L. Cohen. 5.05 Orgelconcert T. W. North. 5.35 Het Elman-sextet. 6.20 Be richten. 6.50 Scarlatti-concert (sopraan, viool, cembalo). 7.15 en 7.50 Lezingen. 8.20 Hughie Green en zijn ensemble. 8.50 Norman Long in zijn repertoire. 9.05 BBC-Theater- orkest o.l.v. S. Robinson m.m.v. E. Butcher (bariton). 10.00 Berichten. 10.30 Korte Kerk dienst. 10.50 L. Bridgewater's Harpkwintet m. m.v. Fr. Hatfield (zang). 11.35—12.20 BBC- Dansorkest o.l.v. H. Hall. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Kamermuziek o. 1.v. Doyen. 5.05 „Bérénice" spel van Racine. 8.05 Gram.pl. 9.05 Nat. orkest o.l.v. Inghelbrecht m.m.v. E. Passani (cembalo). 11.10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Concert uit Rest. „Ritz". 3.05— 5.05 Omroeporkest o.l.v. L. Gröndhal. 8.30 Om roeporkest o.l.v. Reesen. 9.40 Reportage. 10.10 Cembalo-recital. 10.4511.30 Populair concert. ROME, 421 M. 9.00 „Samson et Dalilah", opera van St. Saëns. Leiding: V. Bellezza. Koorleiding: Gt Conca.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3