DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN CRICKET IN ENGELAND. Hoe de pers de Troonrede ontving. Amstelland. Alkmaar Amstelkerk Alcinons Amstel Agamemnon Ameland Aqinla Bloemfontein Barneveld Benwell Tower Boskoop Baarn Caribia Ceres (Ned). Costa Rica Daphne (Gr.) Deucalion Eurybates Freiburg Gaza Gaasterkerk Halle Hamm Helenus Heemskerk Hébé (Ned.) Joh de Witt Kerkplein Buenos Aires Kurmark Ned. Indië Buenos Aires Chili West Afrika Batavia Archangel Alexandrië Archangel Levant Z. Afrika Chili La Plata Chili Chili West Indië Hamburg West Indië Villa Constituccn Palermo Batavia Ned.-Indië. Diamante Hamburg Macassar Ned .-Indië. Batavia Zuid Afrika Gdynia Batavia verm, aankomst Luneburg Lysaker II Meerkerk Myrmidon Monfcferland M. v. St. Aldegonde Nereus (Ned) Ootmarsum Orion (Ned.) Orestes Polyphemus Poelau Tello Po'vdorus Phobos Phrygia Poelau Roebiah Randfontein Reggestroom Rhea (N"d.) Runmarö Serooskerk Salabanaka Stella i NcI Springfontein Saturnus Stuyvesant Taj an doen Tawali Tabinta Triton Thriantha Ulysses (Ned.) Venezuela Vesta Waterland Wieringen Ned indië Lysaker Japan Hamburg Hamburg Batavia Stettin Archangel Midd. Zee Bourgas Batavia Batavia Batavia. Curacao West Indië Batavia Z. Afrika W Afrika fidd. Zee Vasteras (v. IJm.) Japan Batavia Z. Afrika Hidd. Zee West-Indië Batavia 3 fa via Nad. Indië Alexandrië 7owey 3ourgas West Indië Midd. Zee -Buenos- A-ires Archangel Beun os Aires 22 Sept. 19 Sept. 28 Oct. 16 Sept 21 Sept. 22 Sept. 19 Sept. 4 Oct. heden 6 Oct. 17 Sept. 11 Oct. 13 Oct. 24 Sept. heden 16 Oct. 6 Oct. '22 Sept. 25 Sept. 15 Oct. 19 Oct. 26 Sept. 19 Sept. 22 Sept. 24 Sept. 22 Sept. 17 Sept. 17 Sept. 27 Sept. 18 Sept. 28 Sept. 25 Sept. 26 Sept. heden 27 Sept. 17 Sept. 5 Oct.' 25 Sept. Laatste bericht 4 Sept. van Bahia. 14 Sept. van Callao. 18 Sept. te Havre. in lading, in lading, in lading. 15 Sept. van Honningsvaag. 15 Sept. van Algiers. 16 Sept. van Tanger. 15 Sept. te Hamburg. 12 Sept. van Madeira. 14 Sept. van Curacao. 12 Sept. van Talcahuano. 17 Sept. 15 Sept. 17 Sept. 3 Sept. 17 Sept. van Carthagena. vertrokken, van Barbados. van Santa Fé. van Beachy-Head 14 Sept. van Penang. 10 Sept. van Colombo. 27 Aug. 16 Sept. van La Plata, te Antwerpen. 16 Sept. van Havre. 7 Sept. van Colombo. 11 Sept. van Colombo. 11 Sept. van Beira. 17 Sept. te Kopenhagen. 14 Sept. van Pt. Said. 12 Sept. vertrokken. 13 Sept. van Batavia. 14 Sept. van Malta, in lading. 14 Sept. van Pt. Said. 15 Sept. te Bremen, vertrekt 21 Sept 18 Sept. vertrokken. in lading. 12 Sept. vertrokken. 13 Sept. van Canea. 15 Sept. te Varna. 11 Sept. van Gibraltar. 15 Sept. van Perim. 15 Sept. van Port Soedan 21 Aug. vertrokken. 13 Sept. van Port of Spain, in lading. 18 Sent, te Hamburg. 12 Sept. te Hamburg. 14 Sept. van Patras. 13 Se'pt. vertrokken. 14 Sept. te Manilla. 13 Sept. van Tjilipat. 16 Sept. van Finisterre. 14 Sept. van Mombassa. 16 Sept. van Valencia. 16 Sept. van Parimaribo. 16 Sept. van Marseille. 16 Sept. van Marseille. 14 Sept. van Batavia. 17 Sept. te Izmir. 14 Sept. vertrokken. 16 Sept. van Izmir. 17 Sept. van Plymouth. 14 Sept. te Calamata. 12 Sept. van Santos 16 Sept. vertrokken. VELSEN VOOR BE Z. M. C. A.s. Zaterdagmiddag te 3 uui speelt V. G. S. II voor de Z. M. C. een voetbalwedstrijd tegen H. S. V. Ill te Zaandam. LEBENVERGADERING BER VARA. De afdeeling Velsen-Noord der Vara hield Maandagavond j.l. een ledenvergadering in de Kegelbaan der bioscoop de Pont. De voor zitter de heer J. J. Wesselius heette alle aan wezigen welkom in het bijzonder de vrouwe lijke leden en sprak eenige woorden over het 10-jarig bestaan der Vara. Na een opwekking om hier een arbeidersvereeniging op te rich ten van partijgenooten en geestverwanten en een aanbeveling voor de nieuwe Vara kalen der. gaf spreker het woord aan den secretaris den heer A. Jansen. De bestuursverkiezing werd aangehouden tot een volgende vergadering. Inmiddels was ook aanwezig de heer Suur- mans. districtbestuurder uit Haarlem, welke ln groote trekken uiteenzette de te voeren nieuwe leden-campagne en verder het een en ander vertelde over het 10-jarig bestaan. Daarna werd het omroeprapport behandeld, waarop een geanimeerde g?dachtenwisseling volgde. De voorzitter deelde mede dat op 24 Oc tober a.s. in de Bioscoop de Pont een jubi- leum-Vara-avond zal plaats vinden, waaraan medewerken Arie Pleij.sier, hoofdbestuurder der Vara, als spreker, de Ramblers voor het muzikale gedeelte en Albert de Booy als re freinzanger. Verder zal binnenkort een bouwcursus wor den begonnen. VRACHTAUTO SLIPT EN RIJDT FIETSER AAN. Dinsdagmorgen had op den Stationsweg te Velsen nabij den Kerkweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door G. te Alkmaar en een wielrijder A. te Velsen-Noord. doordat de vrachtauto slipte, terwijl de wielrijder zich naast de auto be vond. De wielrijder werd licht gewond aan hals en rechterpols. Het rijwiel werd bescha digd. Groote schelvisch per 50 K G. f 34f 23 Middelschelvisch per 50 K.G. f 27f 14. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 27 f 17.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 18f 10.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 54f 30 Groote gullen per 50 K.G. f 15.50f 10.50 lene gullen per 50 K.G. f 6.80 Wijting per 50 K.G. f 11—f 7.60 Makreel per 50 K.G. f 13f 4.50 Heilbot per K.G. f 1 Leng per stuk f 2.38f 0.60 Koolvisch per stuk f 0.80 Versehe haring per kist f 5.30f 4.90 Middel hake per 125 K.G. f 114—f 102. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 42f 41 Kleine hake per 50 K.G. f 33f 20 BEVERWIJK. BIJ EEN AUTO-ONGELUK GEWOND. Naar wij vernemen is de heer C. Maters, directeur van de N.V, Hoematimex, handel maatschappij alhier, die met zijn echtgenoote van zijn vacantie terugkeerde bij een auto ongeluk in Duitschland gewond. Ook zijn echtgenoote heeft bij dit ongeluk verwondin gen opgeloopen. Beide slachtoffers zijn in een ziekenhuis opgenomen. Nadere bijzonderheden over de toedracht van het ongeluk en de toestand van de slachtoffers waren heden morgen nog niet bekend. IJMUIDEN. TRAWLERS, ONDANKS DEN STORM, AANGEKOMEN. De trawlers, die volgens ons elders in dit blad geplaatst bericht, in den hevigen storm thuisstoornende waren, zijn allen op tijd voor de markt van heden binnengekomen. De „Ewald" echter, die zooals gemeld wordt, langzaam thuisstoomt. wordt voor de markt van morgen binnen verwacht. MARKTPRIJZEN van Woensdag 18 September. Tarbot per K.G f 1.10f 0.75 Tongen per K.G. f 1.70f 0.94 Zetschol per 50 K.G. f 27—f 19 Kleine schol per 50 K.G. f 22.50f 11.50 Schar per 50 K.G. f 13.50—f 6 Vleet per stuk f 2.60f 1.75 Kleine poon per 50 K.G. f 3.50f 12.80 FAILLISSEMENTEN. De volgende faillissementen zijn uitgespro ken door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 17 September. 1. S. K. Engel, koopman in bloemen, wonen de te Hoofddorp aan het Modderpad no. 27. Curator Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Sic- cama te Haarlem. 2. J. A. S. Soonius, melkventer, wonende te IJmuiden-Oost, gemeente Velsen aan de Vel- serduinweg no. 98. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 3. S. Wit, vroeger winkelier in koffie en thee en wonende te Amsterdam aan de ón- sulindeweg no. 121, thans houder van een haring, en zuurkraam en wonende te Haar lem aan de Gen. de la Reystraat no. 31. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. 4. C. L. van Dam, winkelier in kruideniers waren, wonende te Haarlem aan den Gen. Bothastraat no. 38. Curator Mr. H. A. M. Smits, te Haarlem. 5. J. Timmer, timmerman en aannemer, wonende te Hoofddorp aan den Kruisweg no. 381. Curator Mr. J. H. van Gelderen te Haar lem. 6. W. Mooy, weduwe van W. Hartog, zon der beroep, wonende te Zaandam aan het Boomgaerdspad no. 6. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, te Haar lem. 7. W. Vermey, bouwkundige, wonende te Hillegom aan den Meerweg no. 104, Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. 8. H. Maks, groentenhandelaar, wonende te IJmuiden. gemeente Velsen, aan de Ken- nemerlaan no, 41. Curator Mr. E. vai Tuinen, te Beverwij k. 9. N. van der Lem, kruidenier en winkelier WOENSDAG 18 SEPT. 1935 meldt: Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 733.7 m.M. te Tinn. en voorspelt: Krachtigen tot matigen, later weer toe- nemenden Westelijken tot Zuidelijken later weer ruimenden wind. Aanvankelijk opkla rend. Later zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Aanvankelijk iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te De Bilt hedenmorgen om 8.55 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede". Barometer Hedenmorgen 9 uur 752 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 62 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden 58 F. OPGAAi? AZIJN T BRILLENi. uiS Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef 5460 HOO(t wa'-" 1 »fn Donderdag v.m. 7.29 uur; n.m. 7.56 uur. Vrijdag v.m. 8.34 uur; n.m. 9.06 uur. Zaterdag v.m. 9.54 uur; n.m. 10.22 uur. in huishoudelijke artikelen, wonende te Be verwijk aan de Come lis Amsestraat nos. 42, 44, Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. 10. A. van Polanen, caféhouder, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, aan de Bree- saapstraat no. 11. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Rerechter-Commissaris in al deze faillis sementen Mr. S. J. Pit, te Haarlem. Opgeheven de navolgende faillissementen wegens gebrek aan actief: 1. N.V. Cultuur Maatschappij Nederland, gevestigd te Haarlem aan de Bosch- en Vaartstraat no. 11. Curator Mr. A. van Leyenhorst te Haar lem. 2. C. Bruggink, caféhouder, wonende te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht no. 14. Curatof Mi-, B. E. van Tijn te Haarlem. 3. J. Boven, slager, wonende te Haarlem aan de Gen. Cronjéstraat 105. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 4. P. Konijn, melkventer, wonende te Heemstede aan de Eschdoornlaan no. 18. Curator Mi*. A. van Leyenhorst te Haar lem. 5. J. P. Romeyn, gehuwd met A. M. Roosen- hart, wonende te Haarlem aan de Amstev- damschevaart no. 166. Curator mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin genDols te Haarlem. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: 1. P. Touwen, wonende te Haarlem destijds Nobelstraat no. 6. Curator: mr. G. E. Mellema alhier. 2. P. M. Jansen, handelaar in bouwmate rialen, wonende te IJmuiden-Oost, thans Gerard Doustraat 69. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. 3. J. H. H. Logmans, wonende te Haarlem vroeger Kleine Houtstraat 113. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 4. A. van Maarsen, koopman, wonende te Santpoort, Zinneveltlaan no. 6. Curator Mr. J. G. Bettink, alhier. Door het Gerechtshof te Amsterdam werd vernietigd het faillissement van J. Verde- gaal, wonende te Aalsmeer, Zwarteweg no. 78. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. CRICKET IN ENGELAND. De wedstrijden waarmede het cricketsei zoen in Engeland besloten werd hadden het volgende resultaat: Met M.C.C.-West-Indië-team won met 2 runs van Leveson Gowers XI. M.C.C. 268 en 124. L. Gowers XI 265 en 125. Op den Oval begon de wedstrijd Yorkshire (kampioen 1935) tegen „de Rest van Enge land". een strijd die ondanks de voetbalwed strijden duizenden toeschouwers trok. Sedert de instelling van dezen wedstrijd won het kampioens-èiftal slechts éénmaal nl. in 1905. Het gelukte Yorkshire, thans „de Rest" te slaan. Yorkshire 238 (Suttcliffe 53, Ley land 59) en 202—9 (Leyland 133*) tegen de Rest 179 en 112 (Verity 6 v. 60). M. C. C.-TEAM NAAR NIEUW-ZEELAND EN AUSTRALIë Een M. C. C.-team onder aanvoering van den Surrey-captan E. R. T. Holmes vertrekt aan het einde dezer maand naar Nieuw-Zee- land voor het spélen van 18 wedstrijden. Ook Australië wordt bezocht. De Australische cricketers toeren door Zuid- Af rika en spelen hun eersten wedstrijd op 23 Nov. tegen Natal te Durban. De a.s. testwed strijden Zuid-Af rikaAustralië zullen met belangstelling gevolgd worden. De Maharadja van Fat-riala, de Indische Vorst, die dezer dagen ons land bezocht, laat op zijn kosten een Australisch cricketteam, uit 15 meest oudere spelers samengesteld, voor het maken van een toer door Britsch-Indië overkomen. Behalve vergoeding van 1ste klasse reis- en verblijfkosten ontvangt elke speler 300. Yorkshire speelt in Februari een 6-tal wed strijden in Jamaica. SCHAKEN. SCHAAKCLUB DER NED. VER. VAN HUISVROUWEN Niet algemeen bekend is het dat er in Haar lem een dames-schaakclub bestaat en wel als onderdeel van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Nu het schaakspel meer en meer beoefend wordt door de opgroeiende jeugd, is het zeker van belang op het bestaan van deze club te wijzen. De bijeenkomsten worden gehouden Donderdagmiddag in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 18 SEPTEMBER Bioscooo de Pont: „Het leven eaat verder" uur Commentaren van verschillende zijden. Het Algemeen Handelsblad (lib.) allereerst het programma der regeering be sprekende komt tot de conclusie, dat het bijna een „plan van den arbeid" kon heeten, en dat de katholieken en de socialisten in eerste instantie tevreden kunnen zijn. „De overheid wordt in ruil voor de hulp welke zij beschikbaar stelt, als het ware de opperste rechter in het bedrijfsleven. Wij voor ons zijn op dit punt uiterst sceptisch. Zoo drijven wij steeds verder naar den toe stand waar de staat als economisch dicta tor zal worden gebruikt of misbruikt, en als algemeene melkkoe zal worden behandeld, die eenmaal als zoodanig begonnen, ook zal moeten voortfunctionneeren. Tot de koe op een kwaden dag zal droogstaan, en het be drijfsleven zal bemerken dat het verzuimd heeft om op eigen beenen te leeren loopen. Hoe is het overigens gesteld met den melk- voorraad van de staatsche koe? De regee ring heeft ook daaraan moeten denken. Zij zingt een oud en bekend lied. De inkomsten der publieke kassen loopen terug. De uitga ven moeten dus worden beperkt. Maar hoe stelt de regeering zich dat voor bij het uit voerige en uiterst kostbare steunprogram, dat zij belooft? Het woord bezuiniging komt in deze troonrede in het geheel niet meer voor. Verder lezen wij: Ook de nog bestaande en nog levensvatbare exportbedrijven en de scheepvaart, die ten deele' tegen buitenlandsche concurrentie toch reeds kunstmatig gesteund moeten wor den, zullen door die lastenverzwaring wor den gedupeerd. Wat met de eene hand wordt gegeven, wordt met de andere teruggenomen. Het blad merkt verder op, dat uit de Troon rede een duidelijke bedoeling blijkt om aan krachtige verlangens uit de kringen der mach tige Katholieke Staatspartij te voldoen. Wat doet de regeering om voor goedkoope productie de voorwaarden te scheppen? Zoo lang hierop een duidelijk antwoord ontbreekt mist het steunprogram een gezonde basis. Tenslotte acht het blad het welvaartsplan kreupel en stelt het de vraag of de regeering de fatsoeneering der andere helft niet aan gedurfd heeft onder den druk van de te ver wachten parlementaire oppositie. „Het is te vreezen, dat hier het in wezen onopgeloste conflict tusschen het kabinet en een meer derheid in de Kamer zijn beklemmende scha duw vooruit werpt." De Nieuwe Rotte rdamsche Cou rant (lib.), meent, dat de uitgestippelde po litiek van het „nieuwe" kabinet in de groote lijnen aansluit bij de politiek van het oude kabinet Colijn. Veel nieuws treft het blad er niet in aan. „De bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het ko ninkrijk" veronderstelt het blad, dat wel in de eerste plaats op de vloot betrekking zullen hebben, en van de aangekondigde grondwets herziening meent het, dat deze wel in de eerste plaats ten doel zal hebben revolution- nairen uit de vertegenwoordigende lichamen te kunnen weren. „Ten slotte mag worden opgemerkt, dat de grappige noot in het staatsstuk niet ont breekt, waar in de onderwijsparagraaf wordt vermeld, dat de nieuwe minister van On derwijs de juiste en diepere kennis van onze Nederlandsche taal zal gaan bevorderen. De mededeeling is grappig niet om de strek king, maar omdat met name de buitenland sche paragraaf van het staatsstuk, waarin deze nationale overheidszorg wordt in uit zicht gesteld, zich aan een- flink germanisme bezondigt. Over het algemeen kan, dunkt ons, overigens over de Troonrede gunstig worden geoordeeld. Beloften te doen is gemakkelijk; vooral wie in oppositie hun kracht zoeken plegen er gul mee te zijn, maar wie verant woordelijkheid draagt in een tijd als wij thans doormaken, toont regeerkracht juist door zich in dit opzicht in toom te weten te houden. De T e 1 e g ra a fbrengt het volgende in het het midden: „Iedereen is in deze troonrede aan bod" en het blad is van oordeel, dat de binnenland- sche consument de lasten betaalt. „Als men dit programma overziet, dan slaat de nuchtere Nederlander de handen in elkaar en roept verbaasd uit: „De Neder landsche Staat is Onze Lieve Heer gewor den; hij kan alles, hij doet alles, waar zal ik mij nog bezorgd over maken". Dat zal de arme man spoedig genoeg bemerken, als hij zijn belastingbiljnt thuis krijgt. Is het de regeering ooit ernst geweest met de ver laging der belastingen, die toch, nu ons aller inkomen zoo sterk geslonken is, een ge biedende noodzakelijkheid blijft? Men moet het betwijfelen. Wij hebben aan deze crisis wel veel nieuwe belastingen te wijten, maar iedere verlaging bleef uit. Nadat in het af- geloopen jaar de gemeentebesturen de be- lastingschroef hadden aangedraaid, zal dit jaar de belastingbetaler, zoowel door ge- zmeente als rijk, opnieuw worden getroffen. Verscholen onder de weelde van sociale maatregelen bevat de Troonrede enkele schuchtere aanwijzingen over onze weer macht. De regeering is van meening dat met het oog op de internationale toestan den voorzieningen noodig zijn. Dat is zeer zeker het geval. Onze koloniën mogen niet als een schoone rijpe vrucht op een pre senteerblaadje voor het nemen liggen. Wij kunnen en moeten ze verdedigen, indien wij niet voorgoed met ons verleden willen breken. Wij vree zen echter dat juist de pa ragraaf over de weermiddelen de geringste instemming zal vinden bij die elementen van ons volk op wie deze Troonrede specu leert. Is het een concessie aan deze zelfde elementen dat er een wetsontwerp wordt voorbereid ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het terrein der overheids taak? Er is bij ons zeer zeker grondwetsher ziening noodzakelijk, maar dan in ande ren zin. Honderdduizenden zijn in ons land bereid de democratische vrijheden met goed en bloed te verdedigen, maar dan moet het een sterke democratie zijn, die den nijveren en zelfstandigen man de gelegen heid opent om door arbeiden en sparen zich een plaats in de maatschappij te ver overen. Een staat die aftakelt tot een ver zorgingsinstituut voor zwakken en half- slachtigen, zal nooit die krachten aan zich binden, welke alleen een land groot en wel varend kunnen maken. Boordevol, aldus De Maasbode (r.k.), dat is de eerste gedachte, die de uitgebreide Troonrede wekt. Het Staatstuk, dat nu voor ons ligt, kon in rouwrand zijn gevat. Het getuigt niet alleen van den schier wanhopi- gen strijd, dien Nederland op economisch, dus ook op financieel gebied heeft te voeren, maar het voegt er nu ook duidelijk aan toe, dat de internationale politiek „bijzondere nauwlettendheid" eischt. In dit verbsnd treft te meer de bood schap, dat met het oog op de internatio nale politiek voorstellen zullen worden gedaan „tot het treffen van eenige bij zondere voorzieningen inzake de mïd delen tot verdediging van het Koniak rijk". Ligt in de laatste paragraaf mis" schien een vingerwijzing, van het onv-er" klaarde heengaan van mr. Deckers? il het waar, dat deze Defensie verliet om, dat hem onvoldoende crediet werd toese" staan? Elders Maar is het dan in de huidige omstap, digheden gewenscht ten aanzien van dè muntkwestie niet slechts een standpunt in te nemen, dat vele absoluut verwer- pen, maar dit standpunt zelfs in <jl Troonrede, tot uiting te brengen op ge. vaar af, dat, als devaluatie eens noodb zou zijn en zij kan op een bepaald oogenblik onvermijdelijk wezen ook deze koninklijke boodschap weer een punt van debat worden kan? Over de wijze waarop de devaluatie hier als een geïsoleerde kwestie wordt voorgesteld zwijgen wij dan nog. Hoe met name de economische paragraaf in de .muntpolitiek past, is ons niet dui delijk. Wel is duidelijk, dat minister Ge- lissen. die een groote paragraaf inneemt nog al wat plannen heeft. Steun aan de Scheepvaart is welkom* de steun aan den landbouw is, zeker bij de huidige muntpolitiek, onmisbaar al gaat zij daar, vreemd genoeg, rechtdraads tegen in" Het Volk (s.d.) komt tot de conclusie dat hier het woord geldt, dat Goethe's Faust zegt in zijn smartelijke cel „Ik hoor de bood schap wel, doch mij ontbreekt 't geloof". Het blad stelt namelijk de vraag of de Troon rede het vertrouwen kan wekken, dat de tot nu gevolgde crisispolitiek in haar tegendeel zal omslaan, .gelijk het noodig acht. „Met de bedoeling om dit vertrouwen te wekken is het stuk opgesteld. Men kan de strekking ervan aldus samenvatten, dat minister Gelissen, het nieuwe element in dit kabinet sinds eenige maanden, de ruimte zal krijgen om zijn veelzins door, een Kamermeerderheid toegejuichte in zichten toe te passen. Nieuw is het niet, wat de troonrede ten deze bevat. Reeds had de minister daarvan publiekelijk ken nis gegeven. Toch bevatten de aangekon digde maatregelen van den bewindsman op zichzelf een ommekeer in de gevolgde crisispolitiek. Er zal komen: „bevordering van een verdere industrialisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming" „een doelbewuste crisispolitiek" en wel „spoedig". Tot dusver had de fegeering zich hierover steeds uitermate sceptisch uitge laten. Zelfs nog in Colijn's radiorede na de kabinetscrisis was dit het hopeloos geval. Zal het nu eensklaps omslaan, om het le« ven van het kabinet te rekken? Over de grondwetsherziening stelt het s.<J, orgaan de vraag: haalt de regeering in dezes toch reeds zwaren tijd hiermee niet te veel overhoop?, en van de militaire passage wordt gezegd: Wij zullen te zijner tijd „nauwlettend" de in te dienen voorstellen bekijken en dan de vraag stellen, of deze met onze inzichten te rijmen valt. „Vaag van bewoordingen, of eigenlijk ee? nog kronkelig, is de passage, waarin een wetsontwerp „ter voorkoming van particu* liere machtsvorming op het terrein de? overheidstaak" wordt aangekondigd. Is daarmee bedoeld een verbod van particuliere bewapende corpsen en andere vecht- corpsen? Dat zou de aantasting van heti fascisme en van elk dictatuur-streven in de hartader zijn. Zou de regeering nu eindelijk klaar wakker worden? Maar waarom dan de duistere vorm der aankondiging? De meest openlijke en heldere vastberadenheid is hieÊ eerste eisch willen wij gerust worden." De Standaard (A.R.) schrijft, n£ haar verheugenis te hebben geuit over af« wijzing van devaluatie of het verlaten van den goudien standaard: De vastbesloten wil der regeering moet steun vinden in het vast vertrouwen van het volk. Een krachtig optreden der regeering in de noodzakelijke bezuiniging, een werk, dat volgens de Troonrede onafgebroken zal worden voortgezet, zhl daartoe zeer zeker ook noodig zijn. En het is wel teleurstellend, dat de daling der inkomsten sneller blijkt te gaan dan de resultaten der bezuiniging, aangezien thans wordt aangekondigd, wat voorheen feitelijk werd afgewezen. Over den landbouw: De steunmaatregelen kunnen voors hands niet worden gemist, maar de aan dacht wordt gevestigd op een punt, dat ons toeschijnt van bijzonder belang te zijn. De steunmaatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden, dat een betere aanpassing aan de sterk verminderde afzet mogelijkheden verkregen wordt. De Nederlander (C.H.) schrijft o.m.f ..Het kan geen verwondering wekken, dat uit de woorden gewijd aan den internatio nalen toestand meer bewogenheid spreekt dan gewoonlijk. De passage aan het onderwijs gewijd, is in haar eerste gedachte betrekkelijk vaag. Toch mogen wij daarin wellicht de erken ning lezen, dat er inzake het onderwijs orga nisatorische vragen zijn, welke om een op lossing roepen. Dat daarbij alles wat zweemt naar staatspaedagogiek moet worden vermeden, wordt terecht door de toegevoegde restric tie tot uitdrukking gebracht. Een breedvoerige beschouwing wijdt bet blad aan het financieele en economische gedeelte van de Troonrede. De regeering is van oordeel, dat devalua tie van de munt de welvaart niet zal kun nen verhoogen. Dat dit 't stand punt is van deze regeering is voldoende bekend. Reeds daarom mag de vraag worden gesteld of het noodig was, dit ook thans weer mot zooveel nadruk voorop te stellen. Bovendien afwijzing van de devaluatie is tenslotte, wanneer het gaat om nationale maatrege len tot verhooging der welvaart, iets nega tiefs. Meer dan ooit is het thans noodig, dat de regeering aangeeft wat zij wel denkt te doen. Tenslotte Zal deze Troonrede, die zich van vroe gere onderscheidt, doordat zij rijker is aan inhoud, kunnen bijdragen tot ontspanning van de politieke verhoudingen? Naar het ons voorkomt, zal zij stellig daaraan niet in den weg staan, daar de Troonrede op meer dan één punt blijk geeft van de be reidheid der regeering, rekening te hou den met de bezwaren tegen het beleid van het „vorige" kabinet. Moge deze Troonrede in het bijzonder ook de Roomsch-Katholieke fractie aanlei ding geven ten deze soepelheid te betoonen, opdat de ontmoeting tusschen Kabinet eh Kamer een gunstig verloop hebbe."

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8