HET NIEUWE AVONDBLAD BERSCHT 20e JAARGANG No. 270 DONDERDAG 19 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de reg.sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; t 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Dertig Jaar Wereldgebeuren. Dit is de Hollandsche titel van een Ameri- kaansche film, 't behoorde tot een klein ge zelschap dat dit' stuik historie heeft zien „voordraaien". Het is een zuiver-documentaire film. Geen centimeter fantasie komt erin voor. Zij be staat uit 1132 scènes en is door Laurence Stallings samengesteld uit de archieven van landen, die deelnamen aan den wereldoorlog. In 1901 beginnend, toont zij in de meedoogen- looze realiteit van authentieke opnamen de ontwikkeling van het wereldgebeuren naar de afgrijselijke uitbarsting van 1914, geeft een beeld van den oorlog', van de daarop volgende vredesonderhandelingen en de stichting van den Volkenhond en van den daarop volgenden nieuwen ren naar bewapening. Wilde muziek begeleidt dezen stormaclitigen tocht door der tig jaar wereldgebeuren. Erdoorheen klinkt de stem van Paul Huf, die toelicht. Het is bui tengewoon boeiend en aangrijpend, het is schril en gruwelijk in zijn niets-ontziende waarheid. Het is een geweldige film. De tijd der tendenzfilms tegen den oorlog is voorbij. Maar deze nieuwe vorm van aanklacht past in onzen tijd. Zij zal diepen indruk maken. Op een oogenblik als het huidige,nu een nieuwe koloniale oorlog dreigt los te barsten, nu ook wij in Nederland, levend te midden van economische zorgen en beproevingen ons af vragen of wij straks ook niet betrokken zullen worden in een nieuwe wereldramp, komt deze film als een dreigende waarschuwing om ein delijk, eindelijk dezen waanzinnigen ren naai den Dood te stuiten. Wie het indertijd gemak kelijker en prettiger gevonden heeft, maar niet te gelooven aan een film als „lm Westen nichts Neues", en „Cavalcade" -te beschouwen als een boeienden familieroman, zal bij het aanschouwen van dit werk geen uitvluchten meer kunnen verzinnen. Hij zal de documen- taire waarheid hebben te aanvaarden en zijn eigen conclusies moeten trekken. Tot mij sprak uit deze film. niets zoo sterk als de onmacht van het menschdom om zich zelf te regeeren. Er is een wemeling van aan grijpende scènes op slagvelden, en van nog gruwlijker tafereelen op zeehet tot zin ken brengen van weerlooze passagiersschepen door duikbooten komt wel zeer sterk en in zijn volle wreedheid tot uiting. Maar daar 'tus- schendoor aanschouwt men glimlachende mi nisters, en bulderende ministers en koningen en prinsen, tsaren en sultans, in prachtige uniformen, omgeven door schitterende en tourages, begeleid door bevallige vrouwen, in comptueuze ceremonies. Er wordt prachtig ge paradeerd en geestdriftig gejuichteven later ziet men de grauwe gestalten temidden van vuur en rook door de verwoeste velden rennen en plots de armen omhoogheffen en achteroverslaan, doodelijk getroffen. En men ziet temidden van hooge golven, onder zware onweerswolken, de prachtige mailboot, door een torpedo getroffen, machteloos wegzinken, en de razende zee vol hopeloos-worstelende slachtoffers van deze in koelen bloede voor bereide. ten hemel schreiende waanzin. Ja, de tegenstellingen „doen het". En hoe! Wie, die een film als deze gezien heeft, kan nog in staat zijn zich op te schroeven tot zoo- iets als enthousiasme voor het voeren van een oorlog? Wie die kinderen heeft, en verant woordelijkheidsbesef, kan nog ooit zooiets goedpraten? Ik begrijp dat niet, maar het schijnt zelfs in dezen tijd nog aan veel menschen mogelijk te zijn. Als een film als deze thans in de geheele wereld vertoond werd, zou er evenwel geen oorlog uitbreken. Maar een dergelijke alge meene verspreiding is een illusie. In vele lan den zal de documentaire waarheid van „Der tig Jaar Wereldgebeuren" verboden worden. Het is te waar, en dus „gevaarlijk". Voor wie nog mocht twijfelen aan de oor zaken die tot de huidige wereldverarming ge leid hebben is dit stuk historie een volledige opheldering. Het is één wild doorloopend beeld van armoede en onverstand, doorspekt met wat klatergoud en een eindeloos hol lawaai. Groote Mannen! Heeft de wereld een en kelen Grooten Man gekend in die dertig jaar? Wie deze film ziet zal er aan twijfelen. En hoeveel van het klatergoud is voorgoed ver dwenen in vorstenmoorden en revoluties! En hoeveel verder hebben die revoluties de wereld gebracht? Tot het resultaat, dat het gekkenhuis van 1914^-1918 straks opnieuw zal losbreken? Misschien zal een hoogere Macht de wereld daar nog van redden. R. P. IJMUIDEN. Met de „Prins Hendrik" naar zee. Leerlingen der Visseherijschool maakten een nuttigen oefentocht. Twintig leerlingen van de Gem. Visseherij school n.l. twaalf van de jongensklasse en acht ..bevarenen" van den motorcursus heb ben verleden week weer, evenals dat het vorig jaar is geschied, een oefentocht gemaakt met de Prins Hendrik, Een week lang zijn ze pas sagier en, zeeman tegelijk geweest, een week lang hebben ze gezworven van de eene haven naar dé andere, van Harderwijk naar Elburg, over het IJselmeer, door de sluizen in den afsluitdijk over de Waddenzee naar Terschel ling, hebben ze geroeid, gezeild, gevischt, heb ben de jongens wacht geloopen kortom heb ben ze gedaan wat ze zullen moeten doen als ze straks als echte zeelui hetzij op een vis- schersvaartuig hetzij op een koopvaardijschip het zeegat uitgaan. Maandag 8 September j.l. vertrokken de jongelui onder leiding van den directeur dei- school den heer P. J. Verwayen en den leeraar den heer E. Stam via Amsterdam naar de in boeien gelegde oude Zuiderzee, waar het zee mansleventje eerst recht begon. Er werd dooi de jongens gestuurd en wacht geloopen, de leer lingen van den motorcursus kregen hun werk en hun wacht bij den motor, kortom allen deden de werkzaamheden die aan boord van een vaartuig te doen zijn. zoodat de bemanning van de Prins Hendrik het wel gemakkelijk ge had zal hebben. In Harderwijk bleef de Prins Hendrik over nachten. Dinsdagmorgen ging men weer bij tijds het oude stadje verlaten. Een nieuwe af wisseling. Visschen! Visschen met het schrob net. Dit deed men met de eigen boot die men meegenomen had. Tijdens de vischvangst, die niet bijzonder rijk was had de Prins Hendrik „op de plaats rust". Zoo kwam men bij Elburg.. Ook deze ha-ven werd -bezocht. Een piëteitvolle daad werd op de begraafplaats van het stadje verricht.-Er werdén' nü. bloemen gelegd op het graf van wijlen burgemeester Rambonnet, die m zijn korte loopbaan als burgemeester van Velsen meermalen heeft bewezen dat hij veel belangstelling koesterde voor de Visseherij school en daarvoor dan ook veel heeft gedaan. Van Elbu-rg zette men koers naai' het ver laten eiland Schokland, slechts bewoond dooi den lichtwachter en zijn gezin. Het eiland werd bezichtigd, wat de lichtwachter wel op hoogen prijs gesteld zal hebben. Van Schok land stevende de Prins Hendrik naar Urk, waai de tweede nacht werd doorgebracht. Woensdagmorgen wendde de Prins Hendrik den steven naar het Noorden om het IJsel meer vaarwel te zeggen. Door de sluizen van Kornwerderzand bereikte de Prins Hendrik de Waddenzee. West-Terschelling was thans het doel. Hier kregen de jongens onderricht in roeien en zeilen. Natuurlijk paarde men het aangename aan het nuttige. Zoo werd o.a. een bezoek gebracht aan den beroemden vuur toren Brandaris. Den volgenden morgen .werd ln het. Schulpengat, gelegen tusschen Terschel ling en Vlieland het net weer uitgeworpen, dit maal met meer succes dan op het IJselmeer. In een ommezien had men een lekker bak- zoodje bij elkaar gevischt, dat natuurlijk een welkome afwisseling was van het dagelijksche menu. De gebakken scharretjes lieten zich uitstekend smaken. Des avonds voer de Prins Hendrik naar den Oever, waar men over nachtte. Vrijdagmorgen naar Enkhuizen; dat was een korte reis en van Enkhuizen naar Hoorn is eveneens „only a step". Maar hoe kort de reizen ook waren, steeds was er ge legenheid om nieuwe practische kennis te ver garen. Nadat men den nacht in de veilige haven van Hoorn had doorgebracht was de laatste dag van het uitstapje aangebroken en tevens die van het mooie weer, dat men gedurende de geheele reis had gehad. Via Amsterdam kwam men Zaterdagmiddag weer in IJmuiden aan. De heer Verwayen was ook over dezen tocht weer zeer tevreden. De jongens hebben een heerlijke en nuttige vacantieweek gehad. V.S.V. IIT.O.G. II (Amsterdam). V.S.V. II brengt a.s. Zondag het volgende elftal in het veld: C. Noortman, K. Kossen, C. van Osch, T. Haas, K. Glas, A, de Vries, H. Michel, H. Karrebelt, J. Glas, H. Struis Maien. CHR. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN Als sprekers op de a.s. Zaterdag 21 Sep tember door de afdeelingen IJmuiden, Velsen Santpoort, Beverwijk e.a. te houden open luchtmeeting, zullen optreden de heeren J- Nauta. lid van het hoodfbestuur en Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, Gereformeerd predikant in H.V. te Haarlem, De meeting wordt ge houden op Huize Wildhoef te Bl-oem-endaal. Een harmonie-gezelschap verleent muzikale medewerking. Na afloop wordt een bezoek ge bracht aan de Ruïne van Brederode. VIS'CHiOMZET IN DRIE DAGEN MEER DAN EEN TON. De resultaten van de trawlers, die deze week aan de markt waren, waren wel bij zonder gunstig. Vooral de schelvischbooten hebben het omzetcijfer met sprongen om hoog gejaagd. De gemiddelde besommingen van dit type waren de eerste drie dagen dezer we-ek resp. f 3550, f '3700 en f 3750, d.w.z. ongeveer f 1000 boven het normale gemid delde. Na den derden dag van -deze week was de omzet van den Rijksvischafslag reeds meer dan een ton. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. berg werd als penningmeester herkozen. Een der leden vroeg te onderzoeken, of een andere wijze van stemmen voor het politiek advies mogelijk zou zijn. De voor zitter stelde voor dit op de algemeene ver- jadering der Centrale Kiesvereeniging te be handelen, De heer Lagerberg stelde voor aan het bestuur der Centrale Kiesvereeniging in overweging te geven, dat ook de raadsleden verkiesbaar zullen zijn als bestuurslid der kiesvereeniging en van de Centrale. NUTSBIBLIOTHEEK VAN HET DEPARTEMENT IJMUIDEN. Men schrijft ons: De September maand is weder voor de helft verstreken, de najaarsstormen hebben hun intrede gedaan. Dat is de tijd dat -de huise lijke kring weer wordt opgezocht. Dat is ook de tijd dat we meer behoefte krijgen aan een goed, boeiend en ontwikkelend boek. Dat is dus ook de tijd dat we gaan informeeren of de Nutsbibliotheek haar deuren weer opent. Laat ik u dan zeggen dat die tijd niet ver meer is. U zult binnen enkele dagen de advertentie kunnen lezen van dag en datum der openstelling. Wel mag ik u verklappen dat de com missie dezen zomer niet stil gezeten heeft want er is weer een schat van nieuwe lect-uur aangekomen. Als ik mij niet vergis, bevat de uitbreiding circa 150 bo-ekdeelen en wel van de allernieuwste, welke maar te krijgen zijn. Wanneer dus de lezers in gelijken getale op komen als verleden jaar, dan heeft de com missie haar doel -bereikt VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. NAAR ZEE. De stoomtrawler Reiger IJm. 106 is, na on geveer een half jaar uit de vaart te zijn geweest weer naar zee vertrokken. GROOTE AANVOER VAN MAKREEL. Dat de Noördbooten zulke groote besom mingen maken is gro'öten-deels het gevolg van dé buitengewone vangsten van makreel. Want deze vischs-oort is thans zeer gewild, zoodat er flinke prijzen voor betaald worden. WEINIG OONSIGNATIEVISOH. Door het slechte weer der laatste dagen komt er weinig consignatievisch ter markt. Deze beperkt zich tot wat groote heilbot. Voor de andere vischsoorten als schol en schel- visch is de handel aangewezen op den aan voer van eigen vloot. TRAWLER NAAR ENGELAND VERKOCHT. De stoomtrawler Zwarte Zee is door de reederij Frater Smid en Prins naar Engeland verkocht. De Zwarte Zee is een vaartuig van het drifter-type. APOSTOLAAT TER ZEE. Het bestuur van het Havendistrict IJmui- den-Velsen-Haarlem van het apostolaat ter zee, bestaande uit de heeren pastoor J. C. de Moll alhier, voorzitter, C. L. Kolster, alhier, secretaris, H. F. Heerkens Thijssen, Haax-lem, penningmeester, notaris J. H. A. M. Anter te Velsen, L. P. J. N, A. Bouwman, Mr. Dr. F. A. Bijvoet en Aeg. Swarte, allen te Haarlem, heeft een Eere-avond georganiseerd op Zondag 13 October in het Patronaatsgebouw alhier. Als spreker zal optreden de heer Chr. L. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer en voorzit ter van de Federatie van genootschappen van het Apostelaat ter zee. Meedewerking ver- leenen het Dubbelmannenkwartet Caecilia, directeur de heer Henk Arisz, de Graal, die apotheose zal geven en de Zeeverkenners van de afdeeling Amsterdam. De heer Herman Post zal de Crew-beweging toelichten. Pastoor De Moll zal een openingswoord en father Welsch, algemeen secretaris van het Apostolaat ter zee, een slotwoord spreken. R.K. KIESVEREENIGING. In de gehouden jaarvergadering der R.K. Kiesvereeniging IJmuiden I moest het ge heele bestuur reglementair aftreden. In het nieuwe bestuuru werden gekozen mej. Hamers en de heeren H. A. Osendarp, J. Osendarp, A. Botman, H. van Hoogen en C. Lagerberg. Daar de heer Van Hoogen zich niet meer beschiktoaar stelde als vorozitter, werd als zoodanig de heer H. A. Osendarp gekozen, die de benoeming aanvaardde. De heer Lager- Het gaat goed met den girodienst. Ruim vier millioen winst. In het verslag van den postcheque- en girodienst over 1934 wordt medegedeeld, dat op nagenoeg alle punten van den dienst weder vooruitgang kon worden geconsta teerd. Niet alleen is het aantal aangeslote nen weder gestegen, maar ook het aantal boekingen op de rekeningen. Het aantal postrekeningen bedroeg -bij het begin van het jaar 224.261. Dit aantal steeg met 20.783, zoo-dat er op 31 December 1934 waren 245.044. De geldelijke omzet is van f 11.90-9.000.000 in 1933 gestegen tot f 13.236,000.000; een ver meerdering' dus van f 1.327,000.000 die even als het jaar daravoor voor het over-groote deel (f 1.140.0-00.000) weer komt op rekening van het eigenlijke giroverkeer. Het totaal saldo tegoed op alle rekennigen is in het verslagjaar rond f 7.800.000 toege nomen. Over 1934 wijst de voorloopdge exploitatie- rekennig een voordeelig saldo aan van f 3.682.000. Het totale winstsaldo bedraagt rond f 4.095.000 Meer werkloozen. Het verloop van 2631 Augustus. De directeur van den Rijksdienst der Werfkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 26 t.m, 31 Augustus 1935 het aantal leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 545.500. De werkloosheid onder de 470.200 verzeker den (dus zonder de landarbeiders) bedroeg 30.0 pet. In de vorige verslagperiode (5 t/m 10 Augus tus 1935) bedroeg de werkloosheid 29.6 pet. In de 'overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werklosoheid 26.2 pet. Bij 1059 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 31 Augustus 1935 in to taal 370.271 werkzoekenden ingeschreven onder wie 3150.873 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 352.217 werkloos, onder wie 337.551 mannen. Op 10 Augustus 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer ge lijk aantal organen 358.795, onder wie 340.635 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is derhalve sedert 10 Augustus 1935 gestegen met 11.476, het aantal werkloozen daaronder met 11.582. Drie boerderijen in vlammen. Te Nieuwveen, op Texel en te Hengelo. NAGAOKA, de vroegere Japansehe gezant te Parijs, die tot lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie benoemd is. Hulp was niet meer noodig Nabij de Cocksdorp op Texel is de groote boerenhofstede „Sir Robert Peel" geheel in de asch gelegd. De brand werd ontdekt in de keuken, waar men bezig was met het bakken van brood. Het vuur greep toen reeds zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Binnen en uur was het woonhuis en de aan grenzende groote schuur, die geheel met graan gevuld was, geheel afgebrand. Toen de. brand weren van Den Burg en Oosterend ter plaatse kwamen was hun hulp niet meer noodig. De boerderij, die bewoond werd door den heer M. Witte, was eigendom van Jhr. M. Verduy- nen. Alleen de inboedel werd gered. Door nog onopgeheldere oorzaak is brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer G. van Weiden aan den Bloklandschen- weg te Nieuwveen. Het vuur breidde zich zeer snel uit en hoewel de brandweer van Nieuw veen vrijwel onmiddellijk na het uitbreken van den brand met haar motorspuit aanwezig was en met vier stralen water gaf, mocht het niet gelukken de boerderij te behouden. Het woon huis, de veestal, een wagenloods en een var- kensschuur werden door het vuur vernield, terwijl ook een hooiberg en een groote hoeveel heid gedorscht en ongedorscht gaan verloren ging. Slechts van den inboedel kon een ge deelte worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Eerst na verscheidene uren kon de brandweer inrukken. Bliksem in boerderij onder Hengelo. Tijdens een kort doch hevig onweer sloeg de bliksem in de boerderij van den heer H. B. J Scholten gelegen aan den Haaksbergerweg. even over het Twentekanaal onder Hengelo. De boerderij brandde geheel af. Het vee was gelukkig nog in de weide, alleen eenige var kens kwamen in de vlammen om. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. De schade wordt door verzekering gedekt. Drie doodelijke ongelukken. Woensdag kende weer veel leed. Locomotief grijpt auto op de Amsterdamsche kade. Woensdagmiddag om half twee is op de Javaka-de te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat. wat -de daarbij betrokken per sonen betreft, gelukkig goed is afgeloopen. Een alleen rijdende locomotief van de Neder- landsche Spoorwegen, welke slechts matige vaart had en plotseling achter een stil staan-den trein vandaan kwam, heeft op het gedeelte van het rangeerterrein, dat bestraat is en dat de verbinding vormt tus schen de Ja va kade en de Su ma trakade, een ledige vrachtauto van de firma Meyer, den overweg passeerde, gegrepen waardoor de wagen geheel werd versplinterd. De beide inzittenden kwamen er echter goed af. Eén hunner bleef geheel ongedeerd, de ander had slecht een paar schrammen gekregen en klaagde over pijn in het hoofd. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de locomotief niet werd voorafgegaan door den rangeerder, iets wat eigenlijk behoorde te geschieden, terwijl voorts ook onoplettendheid van den chauf feur in het spel kan zijn, die waarschijnlijk te snel had gereden. Vast staat evenwel dat zoowel het uitzicht van den machinist als van den autobestuurder belemmerd was. Vrachtauto rijdt vrouw dood. Woensdagmiddag omstreeks half twee is op den weg VenrayMaashees een ongeveer 50-jarige vrouw, Rutten genaamd, die daar voor haar woning uit een autobus stapte, gegrepen door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto met aanhang wagen uit Rotterdam. Zij werd tegen den grond gesmakt en met een zeer ernstige hoofdwonde opgenomen. Eenige oogenlblikken later is de vrouw in haar woning overleden De autobus werd bestuurd door den zoon van de ongelukkige. Jongetje doodgereden. Woensdagavond is het ongeveer 7-jarig zoontje van den heer E. van der Scheer te Bovensmilde door een vrachtauto uit Assen overreden en gedood. De politie heeft het lijk je in beslag genomen en stelt een onderzoek omtrent de schuldvraag in. Auto rijdt in sloot bij de Hembrug Woensdagmiddag is op den weg Amsterdam -Velsen een auto-ongeluk gebeurd, waarbij één dame ernstig werd gewond terwijl een andere dame licht gekwetst werd. Een familie uit Rotterdam, bestaande uit 6 personen, (vier dames en twee heeren) waren naar Amsterdam gekomen om afscheid te nemen van een familielid, dat per boot naar het buitenland zou vertrekken. In IJmuiden zouden zij hem nog een laat- sten groet brengen. Om dit voornemen uit te voeren, huurden zij een auto. Toen deze achter de Ford-fabriek bij de Hembrug was gekomen, nam de chauffeur de bocht te groot, de wagen kwam daardoor op de berm van den weg terecht en verdween voorover in de sloot. Door de schok werden de inzittenden door elkaar geworpen. Al spoedig konden een paar zich uit den wagen werken en met behulp van anderen werden allen weer op den beganen. grond gebracht. Vier van hen kwamen er goed af. Een dame van 53 jaar echter was bewusteloos. Zij had een groote wond aan het hoofd. Een andere dame had een arm gebroken. De hulp van den Geneeskundigen Dienst werd ingeroepen. De bewuste-loozë dame bleek niet alleen een hoofdwonde te hebben, maar ook een sche delbreuk te hebben gekregen. Beide gewonden zijn naar het Wilhelmina- gasbhuis vervoerd. De lichtgewonde kon na ver bonden te zijn zich weer bij het gezelschap voegen. Courantenbezorger doodgereden. Op den Rijksstraatweg bij detol te Brum- men is Woensdag een 40-jarige courantenbe zorger door een auto, bestuurd door een héér uit Enschede, overreden. De man is met een sehedelbasisfractuur naar het R.K. zieken huis te Zutphen overgebracht, waar hij is overleden. Huwelijken van Duitsche bur- gers met niet-Ariërs. Toch te Amsterdam voltrokken. AMSTERDAM, 18 September (A. N. P.) De nieuwe Duitsche wet, waarbij huwelij ken van Duitsche burgers met niet-Ariërs worden verboden heeft hier ter stede aanvan kelijk eenige moeilijkheden veroorzaakt. Er bestaat tusschen ons land en eenige andere landen een contract, waarin staat dat deze landen eikaars huwelijkswetten zullen eerbie digen. Hier ter stede waren eenige huwelijken afgekondigd, die volgens de Duitsche wet niet kunnen worden voltrokken. Deze huwelijken zijn toch heden op de gebruikelijke wijze ge sloten ten stadhuize. De bevoegde autoriteiten waren van meenirig, dat de afkondiging voor die Duitsche wet had plaats gehad. Uit dien hoofde zullen ook voor de volgende week geen moeilijkheden bij het voltrekken van derge lijke huwelijken ontstaan. Er zal met de re geering overleg worden gepleegd wat verdèc in deze zal moeten worden gedaan.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1