GEHEEL GEBIT Filmstad in Den Haag. I N°s Tandheelkundig Instituut eerste kamer. De millioenennota in de pers. Radio-Programma meer arrestaties te Oss. Loet C. Barristijn's Filmstudio. En bekentenissen van verschillende misdrijven. Toen de Soep en De Sijp hebben bekend, in April 1934 een man van 280 te hebben be roofd in de Harensche steeg onder Bergum. Als medeplichtige hebben zij aangewezen Peer de Bie. Voorts hebben zij in het najaar Ver buiten Den Haag, aan den Benoorden- van 1933 op den Bergumscheweg te Oss zeke- houtsoheweg, op het terrein van het vroegere ren B. uit Bergum van ruim 70 beroofd. De buiten Oosterhout, heeft Loet C. Barnstijn derde medeplichtige hierin was M. de B. Deze zi^f Filmstad gesticht. roofovervallen werden niet bij de politie aan- Olficieel is deze groote studio nog niet ge- gegeven. Het derde geval betrof een roofover- opend dit moet nog plaats hebben maar I val te Lith op de gezusters v E., in den nacht men is er toch al hard, ja: bijna onafgebroken van 30 op 31 Mei 1932, waai: behalve een be- aan het werk, n.l. met de opnemingen van de drag aan geld. diverse voorraden sigaren, si- film „Het Mysterie van de Mondschein-sonate d garetten en drank werden ontvreemd. Als Voordat de officieele opening van Loet C. medeplichtigen aan dezen roofoverval zijn nog Bamstijn's Filmstudio's plaats heeft en vóórdat aangewezen de momenteel te Breda, in het „Het Mysterie van de Mondschein-sonate" Kuis van bewaring vertoevende v. G. en J. geheel gereed is deze eerste in „Filmstad" v. d. A„ wonende te Oss, die naar aanleiding vervaardigde Nederlandsche rolprent zal. als hiervan hedenmorgen door de gemeente- alles naar wensch blijft loopen, begin October politie werd gearresteerd, draaien heeft de heer Barnstijn de pers- £>e medeplichtigen aan deze feiten bevinden vertegenwoordigers in ons land uitgenoodlgd, zich lecds voor andere deijcten in arrest. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf i 35 - met garantie, pijn- vanar j jj. Inns trekken inbegT. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. voorloopig eens te komen kijken in Filmstad en eenige opnemingen in de studio van „Het Mysterie van de Mondscheinsonate" bij te wo nen. Geen officieel bezoek dus. Daarvoor is het de tijd nog niet. En nog geen oordeel over de film. Ook dit komt later. Slechts enkele indrukken van ons bezoek aan Filmstad en van de wijze waarop daar thans gewerkt wordt kunnen wij geven. Maar eerst nog iets over de groote plannen van- den heer Barnstijn. Worden die uitge voerd dan zal Filmstad worden tot een be zienswaardigheid van Den Haag, waar iedereen doende in de gelegenheid te stellen diverse over spreekt en die iedereen zal willen zien. verzekeringsuitkeeringen hiervoor te ontvan- Verder wil hij Nederlandsche films maken gen.,De uitkeeringen zijn thans reeds gedeel- en hij verwacht daarvoor geruimen tijd te telijk geschied. kunnen putten uit de Nederlandsche litera- Naar aanleiding van deze bekentenis tuur, die hem voor dit doel rijk genoeg lijkt. Van der W. vanmiddag door de Kon. Mare- Alleen heeft hij er wel eens een zwaar chaussee gearresteerd en aan een verhoor on- hoofd in, of er een voldoend aantal Neder- derworpen. Hij blijft tot dusverre hardnekkig landsche scenarioschrijvers zullen zijn, In ontkennen staat om de producten der Nederlandsche let Vinger afgehakt om de verzekeringssom. In verband met nieuwe gegevens, welke de Koninklijke Marechaussee te Oss had ver kregen, is J .C., bekend als de Ceel uit het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch naar Oss overgebracht en aan een verhoor onder worpen. Hierbij heeft hij bekend, dat hij op verzoek van L. van der W. in begin 1935 diens vinger zou hebben afgehakt om hem zoo- (Adv. Ingez. Med.) Esperanto. Wintercampagne. terkunde voor de film te bewerken. Voor de I Nederlandsche scenarioschrijvers of die het| willen worden, ligt hier dus een rijk oefen- veld. Het scenario-schrijven op zichzelf ls| voor een auteur niet zoo moeilijk: de moei lijkheid is. den figuren „filmgestalte" te geven. Maar overigens, zoo verzekerde de heer Barn stijn, kunnen wij absoluut het buitenland evenaren. JHR. RUYS DE BEERENBROUCK WEER VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, mi nister van Staat, lid van die Kamer. Wie Woensdagmiddag de enorm groote stu dio van Filmstad binnenkwam stond even ver rast. Dames en heeren in avondtoilet, onder wie Louis Saalborn, zaten amphiteatersgewijze aan tafeltjes, waarop de champagne in de glazen parelde, rondom een geweldig grooten dansvloer. Het deed even onwezenlijk aan maar' wij waren ook "plotseling verzeild in een beginscène van de „Mondscheinsonate". Wait wij daar voor ons zagen, was een grootsch op gevat en mooi opgebouwd cabaret en de dans vloer zou weldra bevolkt worden door het ballet van Darja Collin, dat in het cabaret in de film optreedt. De regisseur. Kurt Gerron merkwaardige kerel, zwaar en forsch in zijn blauwe trui en wijde, flanellen pantalon, met wit-zwarte riem om het omvangrijk middel controleert en ziet alles, is dan hier. dan daar. maar blijft toch steeds buitengewoon rustig en zijn rust gaat op de anderen over. Want van een ze nuwaclitige gejaagdheid is hier niets te be speuren. De geest is goed: er is onderlinge ka meraadsehap tusschen al die menschen. ar- tisten en personeel, die van Maandagmorgen 7 uur af vrijwel onafgebroken hebben ge werkt, riièt nu en- dan een kleine pauze, waar in z>e zich wat vertreden konden of iets eten Dit gold niet voor Kurt Gerron, den regisseur: hij is zoo goed als alt ij d in de studio ge weest, van Maandagmorgen af en heeft in dien tijd zoowat niet geslapen. Wie ziet het hem aan? Over wélk een werkkracht en ze- nuwbeheersching moet deze forsche reus be schikken! Nu roept hij om stilte. Zijn roep, die een be vel is, wordt doorgegeven tot naar de uiterste hoeken van de. zaal. Tegelijk klinkt een toe tergeluid en nu bevelen ook alle roode lam pen, in het geheele gebouw: Stilte! Dan komt. het ballet van Darja Collin uit de kleedka- Na de uitgave van de millioenennota wor- mers, links, gehuld in etherische gewaden en den in de verschillende bladen besprekingen gaat naar den dansvloer. De meisjes zijn dood gewijd aan 's lands financiën, moe, maar zij volgen stipt eiken wenk van De N i e uw e Rotte rdamsche Cou- den regisseur op. die heur vermoeide gelaats- rant, (liberaal), spreekt van een on over trekken spoedig met een grap weet te doen zichtelijk geheel, waarin het speculatieve ontspannen. Want zij moeten lachen, althans ment. sterker dan anders uitkomt. O.a. leest glimlachen, zoo dadelijk onder het dansen. men: Weer een bevel. De ik geloof wel dertig '-Het geheel krijgt wel eenigszins het ka- lampen van een geweldige sterkte overplen-1 rakter, van die weervoorspellingen, Waarin Over de toelating van een lid der N. S. B. Een kort treffen, waarbij een merkwaardig voorval t<e noteeren viel. Ofschoon de be treffende commissie voor de geloofsbrieven zelf wel van meening was, dat de heer Mar- chant d' Ansembourg die op 'n gegeven oogen- blik in Pruisischen krijgsdienst is geweest, toch in het bezit van z'n Nederlanderschap achtte zij' 't beter, deze kwestie door de Kamer in de afdeelingen te laten bekijken. Dit nationaal-socialistische lid kon dus heden nog niet, gelijk wel met alle overige leden 't geval was, beëedigd worden. En toen ver dween zijn fractiegenoot Mr. v. Vessem voor hij tot het afleggen der eeden, aan de beurt kwam. Vermoedelijk vindt hij 't mooier hier toe op denzelfden dag over te gaan als de Limburgsche N.S.B.'er. Morgen komen de senatoren weer eens bij elkaar, want dan zullen zij 't adres van ant woord moeten aannemeneen zinledige for maliteit, die. de Eerste Kaiher door den loop der tijden gehandhaafd heeft. E. v. R. Onder de vele bewegingen die zich voorberei den voor de wintercampagne behoort ook de Esperantobeweging. Wellicht zullen velen zich afvragen. „Heeft dat nog wel zin? Gelooven de esperantisten onder de huidige tijdsomstandigheden nog aan het nut, hun wereldhulptaal overal ingang te doen vinden?" Het antwoord op deze vraag kan volmondig „ja" luiden. In de eerste plaats .na melijk zijn de zuiver practische voordeelen voor tourisme, literatuur, handel enz. zóó? groot, dat de algemeene invoering reeds daarom voldoen de gemotiveerd zou zijn, maar ook van idealis tisch standpunt bezien, behoeven de tijdsom standigheden met haar dreigenden oorlog niet tot lamheid te slaan. Er zijn immers voorbeelden te over van de geneigdheid van inwoners van de meest ver schillende landen, als vrienden met elkander om te gaan en vooral de esperantisten, die op hun buitenlandsche reizen niet enkel in hotels en spoorwagens vluchtig met buitenlanders kennis maken, kunnen hierover meepraten; zij toch komen in de gezinnen van vreemdelingen en ontvangen met de meeste gastvrijheid bui tenlanders die hen kort te voren geheel vreemd waren in hun huiskamers. De kans bestaat dus nog steeds, dat voortdurend meer menschen elkander zullen begrijpen, maar dan is het een vereisehte dat zij beginnen met te zorgen dat zij elkaar kunnen verstaan. Het Esperanto heeft bewezen daartoe bruikbaar te zijn; daarom zetten de esperantisten van alle rich tingen dan ook het winterseizoen met nieuwen ijver in, overtuigd van hun toekomstig succes. Daar zijn allereerst de (mondelinge) cursussen, geheel er op ingericht, direct te leeren spreken, welke cursussen o.m. in Zweden zulk een geweldig succes hebben gehad. Dan roeren de arbeiders-esperantisten met hun meer dan 4000 léden zich geducht en ma ken propaganda voor de gewone schoolsche cursussen, waarmede ook de duizenden wer den bereikt, terwijl ook andere vereenigingen en taaiinstituten de gelegenheid openstellen, aan een cursus deel te nemen. Ten slotte is er een uitgebreide keuze van leerboeken voor zelfonderricht. Aan gelegenheid tot les nemen zal het dezen winter dus niet ontbreken. Het doet er dan ook niet toe of men een schriftelijken cursus volgt, die bijv. per radio wordt toegelicht, of dat men een der andere genoemde methoden volgt, hoofdzaak is dat men het Esperanto gaat leeren, dat velenterecht een eisch des tijds noemen. - Dat het Esperanto gestadig groeit, moge nog blijken uit enkele, van de vele voorbeelden, welke in de esperanto-përs- té vinden 2ijn, allé van recenten datum: Brazilië. De Directeur van het departe ment voor Tourisme in Rio de Janeiro vestig de er in een vergadering de aandacht op dat Esperanto hetzij voor tourisme of voor an dere doeleinden, niet mag worden vergeten. Japan. De directie van de afdeeiing tourisme der Japansche spoorwegen, de practische bruikbaarheid van het Esperanto inziende, besloot deze taal ook voor haar reclame-doeleinden te zullen toepassen. Denemarken. Het 9e internationale congres van vegetariërs besloot voor het ver talen der redevoeringen voortaan alleen Esperanto te gebruiken. Noorwegen. Ook in dit land is veel voor uitgang te constateeren; o.a. roemt het pers comité van den esperantistenbond zeer de medewerking van de pers. Amerika. De heer Joseph R. Scherer. be kend om zijn boek „Rondom de wereld met de groene ster", wijdt zich thans geheel aan de esperanto-beweging. In zijn woon-auto, welke honderden boeken en duizenden - foto's met zich voert, reist hij de wereld rond 'mo menteel Amerika) en houdt uitsluitend lezingen over en in Esperanto. HONGARIJE. De groote esperanto-ency- clopaedie onder redactie van L. Kökény en V. Bleier, 900 pagina's groot, waarvan een derde deel geïllustreerd, is thans gereed ge komen. Nederland Aan het internationale con gres in Italië werd door 1500 personen deel genomen (uit 37 landen), waarvan 130 uit ons land. Op 21 en 22 September zal een Noord- Nederlandsche districtsbijeenkomst plaats plaats hebben onder leiding van de Gro- ningsche esperantoclub PUZZLE WED STRIJD ZOMERPOSTZEGELS. Het aantal goede oplossingen van het puz- zlevraagstuk, dat door het Comité voor de Zomerpostzegels werd uitgeschreven, is zoo groot, dat het toch reeds zeer groote aantal prijzen, dat ter beschikking van het Comité is gesteld, moet worden verloot. Deze ver loting zal plaats hebben Vrijdag 20 September te Amsterdam ten overstaan van Notaris F. W. Ludwig. MR. A. J. ENSCHEDé IS IN DE PROVINCIALE STATEN GEKOZEN. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd verklaard: de heer Mr. A. J. Enschedé te Bloemendaal, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan door het,overlijden van den heer Mr. C. H. Guépin. BOOM SLOEG DOOR EEN RUIT EN MAAKTE EEN SLACHTOFFER De storm, die Dinsdagmiddag woedde, ont wortelde een zwaren beuk, die in den tuin van het rusthuis der Ned.Herv. Gemeente te Voorst stond. De beuk knapte af. Hij sloeg door een ruit van het rusthuis. Een der verpleegden, de 65-jarige E„ die juist onder den boom be zig was met het pooten van plantjes, werd onder de zware takken bedolven en zoo ern stig gewond, dat hij eenige uren later over leed. Ook aan de boomgaarden in de omgeving van het dorp heeft de storm groote schade aangericht. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat gisteravond boven de stad en de provincie woedde is de boerderij van den landbouwer Van Zanten te Roderwolde (gemeente Roden) door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. De bewoners wisten zich nog te redden; van' den inboedel kon zoo goéd als niets worden geborgen.' Verzekering1 dekt de schade. DONDERDAG" 19 "SEPT. ÏQ3j; Wat men van de Rijksbegrooting denkt sen de studio met licht. En nu komt nog beter uit, hoe tot in de puntjes verzorgd het uiterlijk van deze jonge vrouwelijke artisten is. Dan begint het moeizaam, repeteeren. Tel kens ophouden, dan om deze reden, dan om een andere. En weer opnieuw, geduldig, zonder morren. Voortdurend loopt in de korte pauzen tusschen ophouden en weer beginnen een jonge man met een lange witte jas aan rond om de gezichten der danseressen „bij te poe deren". Een ander werkt hier en daar de lip pen bij Wat wij hier nu zien, is een zoogenaamde „play-back opneming": het ballet danst op de muziek, die al van te voren is ODaenomen: de rijdende geluidswagen staat achter ons. Ja, hier wordt gewerkt. Dinsdagavond is één dialoogscène van 8 uur af gerepeteerd. Om half 12 „was 't goed"! Eigendaardig, dat de beginscène het laatst wórdt opgenomen, maar dat zijn studio-ge heimen, waarin we ons niet mengen. Vandaag, Donderdag wordt de schaar In de film gezet. Want er is 30 000 meter gemaakt, veel en véél meer dan gebruikt kan worden En dan 'wachten we af, vol vertrouwen, wat daar. in Filmstad met zooveel toewijding, plichtsgevoel en artisticiteit is gewrocht. DE KONINGIN ZAL DE ZEEVAARTSCHOOL BEZOEKEN DEN HAAG, 18 Sept. (A.N.P.) De Koningin is voornemens om tijdens haar aanwezigheid in Amsterdam een bezoek te brengen aan de kweekschool voor de zeevaart, naar aanleiding van de herdenking van het 150-jarig bestaan in October. TWEE MAAL OVER DEN KOP. Op den grintweg te Haskerhorne (gem. Heerenveen) is een auto uit Groningen met groote snelheid, tengevolge van het uitwijken voor een uit een rechterzij weg komenden melkwagen geslipt en tweemaal over den kop geslagen. De chauffeur van den wagen kreeg een wonde aan het hoofd. De andere inzittende brak een dijbeen en liep verder inwendige kneuzingen op. De slachtoffers werden naar het zieken huis te Heerenveen overgebracht. De auto werd totaal vernield. ieder kan lezen wat hij gaarne wenscht' „Nauwelijks was 1935 op gang, of daar bleek, dat het tekort veel grooter zou wor den, "dan was verwacht. Bij. de indiening van het Bezuinigingsontwerp werd dus met dit grooter bedrag rekening gehouden. Maar 'toen het jaar nog wat verder gevorderd was en de memorie van antwoord over het be- zuinigings-ontwerp werd overgelegd, was reeds gebleken, dat ook het bij de indiening van het ontwerp becijferd tekort wel aan den lagen kant moest worden geacht, en dat voor 1936 op aanzuivering van een aanmer kelijk grooter tekort zou moeten worden ge rekend. Hier zijn wij dan het kringetje rond, en weer op het gebied der voorspellingen ge land. die ieder naar zijn smaak samen stellen kan". „Dat het cijfer van 119 millioen niet te hoog zal genomen zijn, staat wel vast. De ondervinding van 1934 en 1935 heeft ons in dit opzicht geleerd, en getoond, dat de re geering wat de uitkomsten van den rijks dienst betreft, niet van optimisme ont bloot is." Dan volgt een bespreking der onderdeelen, waarna het blad besluit: „Een vroolijke stemming zal er door dit staatsstuk niet zijn verwekt. Toch is er één lichtpunt. Als al wat wordt voorgesteld wordt verwezenlijkt, zullen we een sluitende begrooting hebben. Dat is al iets al zijn we niet zoo optimistisch gestemd, om dan over 1936 ook een sluitenden dienst te verwachten." De meening van het Alg. Handelsblad (lib.) komt uit in het volgende: Het is natuurlijk op zichzelf juist, dat een snelle daling van de opbrengst der middelen vermeerderd met een onvermijdelijke las tenverlaging niet op zeer korten termijn door bezuiniging elders was op te vangen. Te minder nu aan den uitgavenkant nog een verhooging van 24 millioen, hoofdzake lijk wegens verzwaarde crisis-noodzakelijk heden, daarbij kwam. Elk plan om de volkswelvaart met over heidshulp te bevorderen, zal direct of indi- reeht nieuwe lasten meebrengen. Met de dekking van het huidige tekort zijn wij er dan ook nog geenszins. Maar na een half dozijn crisis-jaren kan dit alles voor een crisisregeering toch geen verrassing meer heeten. Reden te meer om de „n ormal e" uit gaven zóó sterk te verminderen als doenlijk en verantwoord is, mede teneinde de lasten die het wëlvaarts-bevorderingsproces slechts kunnen vertragen, zoo laag mogelijk te houden. Dat zulke bezuiniging van ingrij penden aard niet - op korten termijn kan worden verwezenlijkt, zal niemand be twisten. Hoe eerder de regeering aan het voorbereiden begint, hoe beter. De crisis zal waarlijk niet zoo snel verdwijnen dat de regeering zulk voorbereidend werk vergeefs zou verrichten. Resumeerend komt het blad tot deze voorloopigè conclusie: Uit de Millioenen nota spreekt, duidelijker dan uit de troon rede, het besef der regeefing, dat de over heid en haar geldmiddelen in de bestrijding van de nooden welke ons volk treffen, in macht en omvang begrensd zijn, en dat ue werkelijke genezende kracht uit het initia tief en'de middelen van volk en bedrijfsle ven zelf moet komen. Aan wondermidde len gelooft deze regeering niet, en zij is te recht niet bereid met onverantwoorde voor spiegelingen van- een onberekenbare toe komst aan te komen. Bij alle critiek op som mige afzonderlijke maatregelen kan dit als gunstige algemeene indruk worden erkend. Ons voornaamste bezwaar blijft, echter, dat de regeering het accent- nog zwaarder legt (en daarnaar handelt).,op de nood-zakelijk heid om bij de herziening van onze staats- en volkshuishouding nog meer dan tot dus ver te streven naar besparing op dingen die bij den huidigen strijd om de primaire volks welvaart, thans minder zwaar moeten wegen dan vroeger. Het Volk (s.d.) schrijft over de millioe nennota „Een treurig stuk deze millioenennota; zij bevestigt op jammerlijke wijze wat wij ten aanzien van de regeeringspolitiêk zoo vaak voorspeld hebben". Daarna volgt eeii uiteenzetting van de steeds wassende begrootingstekorten, waarop aansluit: Hiermee wordt ten volle de volstrekt af wijzende houding tegenover de regeerings- politiek onderstreept, die twee maanden ge leden leidde tot de kabinetscrisis. Deze be grooting der regeering zelve is de scherpste critiek op het regeeringsbeleid, die men zich denken kan. Zij vormt de volledige bevesti ging van de juistheid der uitspraak van de Kamermeerderheid: dit kabinet behoort te verdwijnen, wil niet de economische toe stand des lands hoe langer hoe erger wor den en het volk onvermijdelijk in den af grond storten. Verder leest men: Koersverandering? Een plan van den Ar beid? Toepassing der politiek-Gelissen? Wij hebben uiteengezet, dat hiervan geen sprake zou kunnen zijn, omdat de inzichten van het kabinet als geheel onveranderd zijn. De Millioenennota komt dit nu op de meest sprekende wijze bevestigen. In de Millioenennota, waarin het gaat om de financiën, waarbij geen frazen kunnen dienen, wordt het nu zonder om wegen uitgesproken: „De aanpassing is het uitgangspunt van het regeeringsbeleid". De nota komt erkennen, dat de nood- lotspolitiek voortgaat en de steeds grootere tekorten zullen aanhouden, die een gevolg zijn van de politiek van aanpassing en be zuiniging. De Telegraaf schrijft na een korte in leiding: „Voor de overheid Is het bezuinigen iets bo- venmenschelijks. Hemel en aarde worden beroerd als op een of andere dienst een paar millioen geschrapt moet worden. Met een vloed van argumenten, waar de ooren ons van tuiten, wordt aangetoond dat iedere bezuiniging onmetelijke schade toebrengt, en een ondragelijke hardheid vormt. In geen geval kan de Overheid spoedig bezuinigen^ Over iedere honderdduizend gulden die zij afkapt moet zij niet een nacht, maar een jaar slapen. Zij heeft de neiging de uitgaven steeds als een minimum te beschouwen, dat zich nooit aan de inkomsten kan aanpassen^ maar de inkomsten moeten zich voegen naar de uitgaven. Zoo zet men de wereld op haar kop en daaraan hebben wij het te wijten, dat wij in deze crisis bedacht zijn met een lange reeks van nieuwe belastin gen". Verder leest men: „Er zit in deze ontwikkeling een dubbele tragiek. Ons parlement gevoelt dat het met den dag dan populariteit verliest, het eischt wetten die het tegen de gevaren van deze slinkende populariteit zullen beschutten, maar het begrijpt niet dat zijn eigen lam lendigheid het impopulair maakt". „Even tragisch is de figuur van onzen mi nister-president. Wij hebben voor dezen man een diepe hoogachting en vereering. In hem is het Nederlandsche gezonde ver stand belichaamd. Duidelijker dan wie ook ziet hij de gevaren, die de toestand in zich bergt. Hij blijft op zijn post, omdat, als hij verdwijnt, iedere rem van den wagen zou zijn". De Maasbode (r.k.) bepaalt zich tot een behandeling der verschillende cijfers, de dek kingsmaatregelen, de bezuinigingen en de be lastingen. Meer beschouwend schrijft het blad: „Het is geen verwijt aan het kabinet als men constateert, dat deze nota weinig be moedigend is. Het ergste vinden wij niet, dat de begrooting irreëel is dit kan moei lijk anders in deze omstandigheden maar dat wij met den besten wil ter wereld.geen perspectief zien. Het kabinet komt „auto matisch weer bij de aanpassing terecht'' als het zijn nota besluit. De aanpassing beteekent: het prijsniveau omlaag om zoo op de wereldmarkt te. kumien concurreeren, Om echter te kunnen concurreeren, moet men eerst kunnen exporteeren en wij vree zen, dat men daar voorloopig minder kans op heeft dan de meeste denken. Verder leest men: Het is onmogelijk deze dingen los te ma ken van onze muntpolitiek. Verkondigde de vorige Millioenennota nog: „Aan liet ver laten van den gouden standaard wordt niet gedacht" en noemde zij devaluatie een „droombeeld", thans tapt de Regeering uit een ander vaatje en verkondigt in de Troon rede, dat devaluatie of loslaten van den gouden standaard niet beschouwd kunnen worden als middelen, die de volksgemeen schap als geheel baat zouden brengen. Maar wie ter wereld heeft dat nu ooit beweerd? Er is toch geen ernstig man, die de deva luatie ooit zag los van andere maatregelen; het is nog duidelijker, dat de devaluatie de volksgemeenschap nooit rijker maken kan. Ernstige devaluïsten hebben alleen betoogd, dat devaluatie een der middelen kan zijn, om uit den put te raken, in zooverre zij de positie der schuldenaars in het binnenland verbetert, zoo het bedrijfsleven rendabeler en den export wellicht gemakkelijker maakt. Zou men niet eens eindelijk de munt- kwestie definitief moeten oplossen, want zij dreigt de heele politiek onherroepelijk te laten vastloopen Zij roept Spanningen in het leven, die niet overwonnen kunnen wor- Berichten; 10.50 Solistenconcert; 11.05 Weer den, spanningen waarvan wij het nut niet] bericht; 11.20 Barnabas von Geezy en zon orkest. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 19 September Uit de vergadering van den Raad der Gemeente Haarlem Het verzoek van den heer H. A. Lem- kes om gedeeltelijke restitutie van leer geld te mogen ontvangen, daar zijn zoon door ziekte was verhinderd, van het onderwijs gebruik te maken, werd afgewezen. De verordening luidt namelijk üat teruggave van schoolgeld aan het Gym nasium en de scholen voor M.O. slechts dan plaats heeft, ingeval van overlijden der leerlingen of indien zij wegens ver trek uit de gemeente de school verlaten. De heer De Kanter voerde nog aaii dat de billijkheid en de antecedenten wel aanleiding gaven tot terugbetaling. De heer 't Hooft acht het beter zich aan de letter der verordening te houden. Het aanhalen van antecedenten keurt hij bepaald af, daar dit ten gevolge zou hebben dat, was men eenmaal een ver keerden weg ingeslagen, men daarop niet zou kunnen terugkeeren. De Voorzitter merkt op, dat restitutie wegens ziekte, met opzet uit de ver ordening was weggelatenspr. doet uit komen dat het onderhavige geval in velerlei opzichten van de door den heer De Kanter bedoelde gevallen verschilt. Met 13 tegen 9 stemmen wordt daar op het voorstel van B. en W. aan genomen. Bij het verslag van den gasopzïchter merkte de heer De Kanter op, dat de verlichting der Kaasmarkt afhangt van de genade der lantaarn, die aan de Korenbeurs brandt, en het licht daar van wel eens wat te wenschen overlaat. JÜ VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11..00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn; 8.30 Gram .platen; 10.00 Morgenwijding: VPRO. 10.15 Declama tie F. Nienbuys; 10.35 Trio Favoriet; 11.00 Vervolg declamatie; 11.20 Vervolg triocon cert; 12.00 Gram.platen; 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gram.platen: 2.00 M. Prick van Wely: Humor en karakter in de muziek (met gr.platen)3.00 Gram.platen; 3.10 AVRO-Deeibels o.l.v. Eddy Meenk; 4.00 Gram platen; 5.00 Zenderwisseling; 5.05 Voor de kinderen: 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst 6.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn; 7.00 Mr. R. v. d. Heide: De ontwikkeling der mis dadigheid na,den wereldoorlog; 7^20 De Flie refluiters o.l,v., E. .Walls; 7.50 Nieuwsberich ten; SOS-"berichten8.00 Vrijz. Godsd. Pers bureau; 8.05 Ds. N. Padt: Het boek Job. 8.30 Viool-recital L. Zimmermann, m.m.v. M. Jan nette Walen(piano)9.00 Dr. M. G. de Boer: Uitwijking van de oude Doopsgezinden naar Nederland; 9.30 Vervolg vioolrecital; 10,00 Ds. W. G, Boon: Palestina; 10.45 Nieuwsbe richten. Vrijz. Godsd. Persbureau; 11.00 Jazz muziek (gr.platen) 11.30 Orgelspel J. Jong. HILVERSUM 301 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.00 en 10.00 Gram.platen; 11.30 Voor zie ken en ouden van dagen; 12.15 Gram.platen en Schlagermuziek; 1.20 Orkestconcert; 2.00 Gram.platen; 3.00 en 4.15 Schlagermuziek; 5.00 Gram.platen; 5.15 Orkestconcert en gram.platen; 7.15 Lezing; 7.35 Gram.platen: 7.45 Berichten; 7.50 Opera-uitzending; 10.20 Gram.platen; 10.30 Berichten; 10.35 Populair concert. DROITWICH, 1500 M. 10.35 Morgenwijding; 11.05 Medische cau serie; 11.20 Orgelspel R. O'Grady; 11.50 Tro- cadero-Cinema-orkest o.l.v. A. v. Dam; 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall; 2.20 Pier Pa vilion-orkest o.l.v. R. Stead; 3.20 H. Darewski en zijn orkest; 4.35 E. Colombo en zijn or kest; 5.35 Yascha Krein's Zigeunerorkest; 6.20 Berichten; 6,50 Cembalo-recital; 7.10 en 7.30 Lezing; 7.50 Gevar programma; 8.20 „Within the law", spel van B. Veiller; 10.00 Berichten; 10.30 Werken van C. Iambert door het BBC-orkest o.l.v. den componist; 11.35 Billy Cotton en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramplaten: 12.35 Orkestcon cert o.l.v. GaiUard6.10 Gram.platen; 9,05 „La gazette de Montmartre". gevar. progr. 11.10 Dansmuziek; 11.20 Orkestconcert o.l.v. Clergue. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Strijkorkest o.l.v. Andersen; 3.50 L. Preil's orkest; 8.20 Liederen van Schumann: 8.50 Reportage; .50 Saxofoonsoli; 10.20 Viool en piano; 10.45 Russische muziek; 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 650 Militair concert; 11.00 Radio-kwintet; 12.20 Omroep-kleinorkest en -koor; 2.35 Gram mofoonplaten; 4,20 Viool en piano; 5.20 Uit Hamburg: Omroeporkest, trio en orgel; 7.20 Omroeporkest o.l.v. Kiihn; 8.35 Uit Leipzig: Koorconcert o.l.v. Lubrich; 9.15 Radio-too- neel; 11.20 Weragka nierorkest o.l.v. Hage- stedt. ROME, 412 M. 9.00 Orkestconcert m.m.v. E. Aita (tenor); 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 322 M.: 12.20 Gram.platen; 5.20 Dansmu ziek; 6.35 Gram.platen; 6.50 Salonorkest o.l.v. Dejoncker; 8.20 Omroeporkest o.l.v. Douliez; 8.50 Hoorspel; 9.20 Vervolg concert; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 484 M.: 12.20 Gram.platen; 12.40 Zang; 12.50 Salonorkest o.l.v. Dejoncker; 1.50 Gra- mafoonplaten; 5.20 Salonorkest; 6 20 Gram. platen; 7.35 Piano syncopations; 8.20 Sym- phonie-coneert o.l.v. André; 10.30 Gram. platen. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Vocaal concert uit Leipzig; 9.15 „Der Schimmelreiter", spel van M. Raschke; 10.20 kunnen inzien.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2