Haarlem's Kunstschatten. In afwachting van een uitbarsting. De Krakatau werkt! Een golf van angst gaat langs de vreedzame kusten van straat Soenda. Bulletins, vetgedrukte berichten in de kolom men der dagbladen. De eerste berichten luiden ernstig genoeg. Een geweldige knal, plotselin ge vuurzuilen, gevolgd door heftige explosies met slechts enkele minuten tusschenruimte. Soms is een uur lang het vuur niet van de lucht. Resident en regent, de geheele bevol king verzamelt zich aan het strand voor pasaoeran en Laboean en kijkt toe met bleeke, bedrukte gezichten. Zoolang er vuur te zien Is gaan we niet naar bed, dat is de algemeene meening. En Dr. Stehn, chef van den vulkano- logischen dienst moet het den verslaggevers toegeven: ja, een vloedgolf is heelemaal niet onmogelijk, de vulkaan heeft blijkbaar zeer veel materiaal uitgeworpen en dan kunnen elk oogenblik, groote instortingen met de gevreesde gevolgen plaats hebben. DuitscH stoomschip strandde op het Borkumerrif. OSTMAHORN, 18 September (A. N. P.) In den afgeloopen nacht heeft de motor reddingsboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid Hollandsche reddingsmaatschappij, onder commando van schipper Toxopeus op het Borkumerrif tijdens het zware stormweer een uiterst moeilijke redding volbracht. Gisteravond werden door de stoomloods- boot 22, die voor de monding van de Eems kruiste noodseinen waargenomen van een stoomschip, dat op het rif bleek te zijn ge strand. Onmiddellijk werden deze seinen doorgege ven aan de kuststations, waarna omstreeks middernacht de Duitsche motorreddingsboot „Nebeltau" van het eiland Borkum en de „Insulinde" van het Oostmahorn vertrokken. „Insulinde" arriveerde om vier uur vanoch tend op het Borkumerrif. Er stond een erg zware zee en de boot stootte herhaaldelijk te gen den grond. Men bevond zich in de onmid dellijke nabijheid van het wrak van een trei- ler, die daar in 1918 was gestrand en welker bemanning destijds eveneens door schipper Toxopeus, toen met de redindgboot „C. A. den Tex" werd gered. Aangezien het te donker was viel er niets te beginnen en moest het daglicht worden afgewacht. De Duitsche reddingboot was ook in de buurt, doch kon niet langszij komen. Tegen half zes gelukte het de „Insulinde" het gestrande schip, dat bleek te zijn het Duitsche stoomschip „Bramof", geladen met graan en met bestemming Rotterdam, te naderen. Het schip bevond zieh ongeveer twee mijl uit den wal van Borkum. De situatie was uiterst gevaarlijk, want de „Insulinde" werd herhaaldelijk door de hooge golven opgenomen en tegen het Duitsche schip gesmakt, waardoor de boot beschadigin gen opliep o.a. aan den stootgordel. Acht der opvarenden van de „Bramof" slaagden er in in het springnet van de „In sulinde" te springen en konden aldus in vei ligheid worden gebracht, de vier andere wer den op andere wijze van boord gehaald. De „Insulinde" is daarna naar Borkum ge gaan en heeft de geredden in die plaats aan wal gezet. De schipper rapporteerde, dat aan boord van de „Bramof" alles van dek was geslagen en dat de kaartenkamer in elkaar was ge drukt. De „Insulinde" is naar haar stand plaats teruggekeerd waar zij hedenmiddag te twee uur wordt verwacht. DE PRINS EN DE PRINSES VAN SOLO BIJ DE KONINGIN DEN HAAG, 18 Sept. (A.N.P.) De Koningin heeft hedenmiddag te kwart over twaalf ten paleize Noordeinde in gehoor ontvangen Ra den Toemenggonr Tjodronagoro, zoon van den rijksbestuurder van Solo, en zijn echtgenoote Bandoro Raden Sajoe, dochter van den Soe- soehoenan van Solo. DONDERDAG 19 SEPT. 1935 Duitschland levert Salomon Jacob uit. De ontvoerde journalist thans op Zwitsersch gebied. Bondsraad zal hem uitwijzen. BERLIJN, 18 September. Zooals men zich zal herinneren was ter oplossing van het geval Jacob, ontstaan doordat de jour nalist Salomon Jacob door Duitsche ambte naren uit Zwitserland over de Duitsche grens gesleept en in Duitschland was gearresteerd een scheidsgerecht ingesteld. Een onderzoek van dit scheidsgerecht heeft uitgewezen, dat een ondergeschikt Duitsch ambtenaar op ontoelaatbare wijze opgetreden was. Deze ambtenaar is reeds eenigen tijd geleden disciplinair gestraft. Op grond van het resultaat van dit on derzoek is Salomon Jacob gisteren in handen gesteld van de Zwitsersche autoriteiten. Jacob is onmiddellijk in arrest gesteld. De Bonds raad heeft besloten hem spoedig uit het land te wijzen. Fraude bij verzending van bollen. Sasscnheimsche zaak voor den Hoogen Raad. De Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnveldt nam heden conclusie in de zaak van J. Ph., directeur van een bloembollenfir ma te Sassenheim. De rechtbank te 's-Gra- venhage veroordeelde hem met vernietiging van een vrijsprekend vonnis van het Leidsche kantongereecht tot een geldboete van 500.— wegens het aanbieden ten uitvoer van bloem bollen niet gedekt door een geleidebiljet in den zin der wet. Het betrof hier 31 kisten bollen, die met de Batavierlijn van Rotterdam naar Engeland zouden worden geëxporteerd. Wel was een geleidebiljet aanwezig, doch dit was niet voor deze geheele zending afge geven. Bij onderzoek bleek een aantal zieke bollen aanwezig, na de keuring door een knecht mede ingepakt. Mr. Wijnveldt merkte op, dat de keuring goed is geweest. Gelukkig voor den naam van het Nederlandsche product is deze handeling door den controleur tijdig achterhaald, waar bij bleek, dat 3250 bollen ziek waren. De advocaat-generaal concludeerde tot ver nietiging van het beroep. Uitspraak 14 October. (A, N. P.) Kraterrand van Anak Krakatau met Rakata op den achtergrond. Ik zat in Bandoeng, maar de mooie geriefe lijke sneltreinen der S.S. brengen je tegen woordig binnen de drie uur naar Batavia. En daar stonden vrienden klaar en weldra suisde de auto langs Java's prachtige wegen, die voor het grootste deel nog zeer goed onderhouden zijn, deels in werkverschaffing natuurlijk. Rijstvelden en palmen, een rijk land, en wij denken aan de sombere dreiging, die wij straks aan den horizont zullen ontwaren. Pan- geran en Serang gaan voorbij. Daar ligt de zee voor ons, maar Krakatau is nog achter een uitstekende landtong verborgen. Prachtig is dat eindelooze cococpalmwoud. Zoo moet Ha waii zijn! En ook hier leeft een sierlijke, kleurzinnige bevolking. Maar onze blik gaat telkens weer over de windbewogen wateren van straat Soenda. Het is nog vroeg, wij heb ben de zon in den rug. Dwars in den weg is nauwelijks iets zichtbaar. Maar toch.Een eruptiewolk van 5000 Meter is toch geen klei nigheid en volgens de laatste berichten duren de uitbarstingen met onveranderde hevigheid voort, elke paar minuten; alleen de vuurver- schijnselen zijn verdwenen, ook 's nachts niet meer zichtbaar. Nu zijn wij al heel wat landtongen gepas seerd. Maar eens stoppen om rustiger te kun nen kijken. De kijkers worden vóór den dag gehaald en de wazige contouren van den ho rizont eens goed bekeken. Daar hangt de wol- kenkrahs rond den Raja bassa, den Zuidelijk- stén berg van Sumatra. En ik heb goed gezien, daar liggen als grauwe schaduwen aan den Kelverlichten tropenhorizont de langgerekte drie hoeken van Sebesi en Rakata. Daartus- schen moet de werkende vulkaan liggen. Maar wij zien niets! Weer te laat? Net als in '29 en '31 toen telkens na hevige werking stilte'in trad, zoodra ik in de buurt kwam. Meermalen zoeken wij den horizont af, maar er gebeurt niets. De zon overgiet alles met een heiig waas. Wij halen onzen mondvoorraad voor den dag, gaan lekker zwemmen en tegen een uur of drie verder zuidwaarts naar Pasa oeran, Waar de vulkanologische dienst zijn waarnemingspost heeft. Loom, moe van zon en licht en lucht hang ik in de kussens. Het is wat helderder geworden. Nu de zon het Westen nadert, beginnen de silhouetten van Rakata en Sebesi zich veel helderder af te teekenen, daartusschen alles nog nevel en heiligheid. Tot ik plotseling overeind vlieg. Brenti- chauf feur. Stop kerel. Een dichte donkere wolk spuit omhoog aan den horizont, leigrauw af stekend tegen zondoorlichten achtergrond. Steeds hooger spuit het gevaarte. Rakata ligt er vlak naast en is 800 M. hoog. Dan vliegen modder, asch en zand nu al boven de duizend Meter. Wij staan alle drie naast den wagen metrazenden motor. Alle drie gelijk kijken wij om naar den heuvel, een palmboom om er in te klimmen. De chauffeur ziet groen van angst, mijn metgezel grijpt mijn hand. 1200 Meter schat ik. Dan verandert plots het tooneel. Geen iel uitschietende puntige explosiewolk meer, jriaar nu neerbuigende toppen, de asch én steenen gaan terugvallen in zee, uit de rook zuil wentelen dampwolken omhoog naar 4 en 5000 Meter, een krans van wolken vormt zich beneden rond den rookzuil, waar de gloeiende massa's in het water plonsen. En dat geheele gevaarte begint nu langzaam op te stijgen, laat los van den horizont, al blijven strepen v&llende asch steeds zichtbaar. Daar weer! Hetzelfde beeld van vorenaf aan. De tweede wolk haalt de eerste in en nu de zon nog lager staat, blijkt er een reuzen wolk te hangen, die straks de zon gaat verduisteren. Dus dat is allemaal heel gewoon! Dat is de normale werking, zooals de kranten die be schreven. Wij kijken elkaar aan en beginnen te lachen. Onze angst was echt, de geruststel ling ook. Het is een geweldig natuurverschijn sel, maar dadelijk gevaar voor een vloedgolf is er niet. De pasangranan of te wel het logeergebouw in Pasaoeran ligt op een 25 M. hoogen heuvel. De vloedgolf van 1883 is daar finaal overheen geslagen; maar toch geeft het een gevoel van veiligheid. Nu de zon achter de eruptiewolk is verdwenen, kunnen wij de grootte daarvan schatten. Wij zitten er hier zoowat 50 K.M. vandaan! Juist vliegt weer een duister vuur- pijlbouquet omhoog. In 3 seconden tot 1000 M., in 5 seconden tot 1700En de eruptiewolk wen telt steil omhoog tot 8000 Meter (metingen v. d. Vulkanologischen dienst) in een kleine 10 minuten en sluit zich aan bij de pluim, die kilometersdik, zich zoowat 100 K.M. in Noor delijke richting uitstrekt tot over Sumatra, 's Avonds visite uit Serang, uit Rangkan Be- tong, uit Buitenzorg zelfs. Af en toe verlicht de maan de eruptiewolk, maar van vuurver- schijnselen geen spoor! Maar den volgenden morgen! Om half zes, toen het bij ons nog donker was bescheen de zon reeds de 6 a 7000 Meter hoogen wolkentoren, die daar voor ons stond. Eerst rood, toen rose, toen wit. Wat waren toen de wervelingen in die wolken massa prachtig te zien! Eenige uren bleef het zoo, de witte wolk tegen den blauwen hemel, telkens van onderen gevoed door de geweldige zwarte erupties. Op het midden van den dag was de waarneming lastig, maar dan 's avonds weer tegen den gouden avondhemel, dat was 1 ongelooflijk mooi en indrukwekkend! En zoo Sing het drie dagen door. Hooren deden wij niets, maar Bandoeng, en Garoet hoorden het aoffe gedreun. Toen kwam Dr. Stehn, Vrijdag avond. En Zaterdag zou een gouvernements bootje ons overbrengen naar den uitkijkpost op Langeiland op 3 Va K.M. van den krater, net veilig voor de ergste explosies. Tot nu toe! Stehn kwam en zag. In het heldere maanlicht stegen de eruptiewolken nog tot 4 en 5 duizend Meter. Maar toen Zaterdagmorgen de zon op ging was er niets meer te zien. Rakata en Langeiland, het lage, dat tot nu toe steeds in damp gehuld was geweest, lagen scherp zicht baar aan den horizont. Van vulkanische wer king geen spoor. Zes uur later stonden wij op den Kraterrand! Het eiland (Anak Krakatau), dat de vulkaan opwierp, bleek eerst half ver nietigd, maar daarna weer opgebouwd. Het was een dikke Kilometer in doomsnede en 70 M. hoog, waarvan de bovenste 20 Meter harde Bazaltasch. Maar onder die 20 M. dikke boven ste band kookte en siste het van belang. Wol ken zwavel- en waterdamp spoten omhoog en slierden in flarden langs den kraterrand om ons heen. En in de diepte, 70 M. beneden ons kookte het kratermeer van een 150 M. door snede, stootte voortdurend dampwolken uit. Af en toe zag je het water even opwellen ten toeken, dat het spul elk oogenblik weer be ginnen kon. Maar het begon niet meer. Drie dagen hebben we op Langeiland geleefd en de heele buurt verkend en opgemeten. Alles zat onder de asch, een halve centimeter maar, maar dan ook overal. Nu was er niet veel meubilair. Een paar uit kisten getimmerde tafels, eenige stoelen, die indertijd een leeren zitting met paardehaar hadden gehad, die langzaam vervangen was door een van hout wol, asch en ongedierte. Menschen komen hier haast nooit, dus wandelden de ratten over je schrijftafel. Handgroote krabben klauterden 's nachts tegen de bamboewanden en togen je klamboe op en vielen dan klaterend op den grond neer. Leguanen, dat zijn hagedissen van een meter lang, vervolgden de groote kakker lakken tot onder je bed. Een paradijstoestand! Er schijnt nog een bevinkje geweest te zijn, want plotseling stond er een geweldige deining, die dagen lang aanhield en het landen met de vlet op de zandige kust va#k heel moeilijk maakte. Die vlet! Of eigenlijk die aanhang- motor. Dat meubel weigerde juist toen wij na ons bezoek aan den krater tot de conclusie waren gekomen, dat het toch niet erg veilig zou zijn op dien kraterrand, als er weer eens een eruptie kwam, al was het er maar een van honderd meter. Net zijn wij aan boord of de motor weigert. Heele koelsysteem door puim steensplinters verstopt. Rustig gedemonteerd; op 200 M. van den krater in de gloeiende hitte der middagzon, hebben wij daar lVz uur rond gedreven en toen de motor klaar was, zijn wij doorgegaan naar de andere eilanden om daar de schade op te nemen. De plantengroei op Rakata was blijkbaar door heet water gedood tot een meter boven de waterlijn. Veriaten- eiland had veel van de asch te lijden gehad, maar dat komt ook recht. En als de vulkaan weer begint op te spelen, weet ge het even gauw als ik. En geloof dan maar, dat ik ei- De onderzoekers in een zwaveldampwolk aan den kraterrand van Anak Krakatau. weer in de buurt zit. Nu schijnt de Merapi weer te beginnen. Dan volgt weer de Batoer op Bali. Weet je wat! Daar ga ik vast heen, dan ben ik misschien eens niet te laat. Want ik heb nog lang niet genoeg van Java's vulka nen gezien. Dr. VAN DER SLEEN. Louis Apol. Een winterlandschap in Teijler. In het begin van deze maand, den zesden om nauwkeurig te wezen is de schilder van zoovele, eens zoo begeerde sneeuwstukken en „wintertjes", vijf en tachtig jaar geworden. Het schilderen „in den buiten" schijnt nog zoo'n ongezonde bezigheid niet te zijn, zou men zoo zeggen, al moet men er rekening me de houden, dat, eenmaal de formule gevonden, veel landschap thuis, in 't rustig en verwarmd atelier ontstaan kan. Apol mag dan zijn tijd van groote glorie een weinig overleefd hebben, hij verheugt zich nog in een goede gezondheid en is op Roermeester den ouden Roer na, die Weissenbach's vriend en gezel op de plas sen van Noorden en Nieuwkoop was, waar schijnlijk wel de oudste overgebleven schilder uit den grooten tijd der Haagsche school. De populariteit waarin een schilder als Apol ge leefd heeftalleen de ouderen onder ons kunnen daar herinnering aan hebben. Ze was geweldig. Een veertig, vijftig jaar geleden wa ren het de landschappen van Apol en Ducha- tel die, op groot formaat door Dake of Arends zen geëtst, de geliefdste gelegenheidsgeschen ken vormden waarmee een bruidspaar of een jubilaris gelukkig gemaakt werden, en in de veilingen in „De Brakke Grond", in de Nes te Amsterdam, waar de kunstaucties gehouden werden vóór deze door Frederik Muller en an deren tot mondaine gebeurtenissen gepromo veerd waren, werd voor een wintertje van Louis Apol of een slootje van Duchatel soms een belangrijk bedrag besteed. En in Den Haag was de vereering van den meester niet minder en verklaarbaar uit het feit dat Apol een geboren Hagenaar was, die in het Haag sche Bosch zijn eerste suceesbrengende on derwerpen vond. Als gebruikelijk, is op die periode van te groote vereering er eene van te groote verguizing gevolgd. Het valt niet te ontkennen dat het succes schilders als Apol en Duchatel verleid heeft zichzelf voortdu rend te herhalen en dat beider werk langza merhand op een handigheidje ging berusten, te opvallender wijl hun eigenlijk genre tame lijk beperkt bleef. Zoo kon het gebeuren dat de sneeuw op Apol's schilderijen steeds meer op strooisuiker ging gelijken en een onder gaande zon achter een slootje in de Vecht streek van Duchatel steeds fondant-achtiger van kleur werd. Maar men had sneeuw nog niet door de oogen van een Breitner leeren zien noch den ernst van zoo'n avondlucht be grepen, zooals een Jacob Maris dat kon voor- tooveren, en vond Apol bij Schelfhout verge leken, al stoiit-modem. Nu wij meer op eenigen afstand van dien tijd staan, zal ook voor Apol vandaag of mor- Igen de billijkheid weer betracht worden en zal men erkennen gaan dat hij behalve zijn sui ker-wintertjes nog een. groot aantal serieuse en belangrijke schilderijen produceerde. Zoo Genève rekent op een Italiaanschen aanval. Italië zal het arbitrageplan vermoedelijk verwerpen. LONDEN, 18 Sept. Volgens de laatste uit Genève ontvangen berichten verschillen de door de commissie van vijf opgestelde plannen niet veel van de te Parijs voorgestelde voor- stelten van Frankrijk en Engeland. Daarom verwacht men, nog afge zien van de duidelijke verklaringen van Mussolini, dat Italië 't arbitrage plan zal verwerpen, zoodat moet wor den gevreesd, dat binnen afzienbaren tijd de aanval op Abessynië een aan vang zal nemen. Volgens berichten uit Addis Abeba zal de regentijd vermoedelijk op 27 September ein digen. Daar de grond dan nog verscheidene dagen doorweekt en moerassig blijft, zullen geen militaire operaties door de Italianen kunnen worden ingezet vóór de eerste dagen van October. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft in het verslag uit Ge nève, dat hij, op grond van besprekingen met een zeer groot aantal Europeesche staatslie den kan verklaren, dat geen enkele gedele geerde eraan twijfelt, dat Mussolini zijn veldtocht beginnen zal en moet. De vertegenwoordiger van de Times meldt, dat de zitting van den Fascisti- schen Grooten Raad van heden met eenige bezorgdheid verwacht wordt, daar deze een beslissenden keer in goeden of slechten zin tot stand kan brengen. Niemand zou verbaasd zijn, wanneer deze zitting de breuk van Italië met den Volkenbond zou bren gen. Meeningsverschillen in het kabinet? De Times maakt verder melding van de ge ruchten, volgens welke Mussolini in de laat ste zitting van het Italiaansche kabinet op belangrijken tegenstand gestuit is. Met be langstelling heeft men van deze geruchten kennis genomen. Men heeft er conclusies aan vastgeknoopt over het bestaan van geheim gehouden maar nadrukkelijke meeningsver schillen in Rome. Niemand is echter optimis tisch of verwacht daarvan een wijziging in de ontwikkeling van het huidige conflict. Tege lijkertijd ontbreken volgens de Times de aan wijzingen niet, dat de Italiaansche delegatie in Genève uiterst verontrust is over de ener gieke houding van Groot Brittannië en de bijna algeheele aaneensluiting van andere groote en kleine naties onder zijn leiding. De Times meldt verder, dat de Fransche ambassadeur Dinsdagmorgen door Sir Samuel Hoare in het departement van Buitenland- sche zaken is ontvangen. De Britsche regee ring heeft nog niet geantwoord op de be kende vragen van de Fransche regeering, maar de gedachtenwisseling tusschen beide regeeringen is bevredigend verloopen. Luchtvaart ondervindt hinder van den storm. Terwijl de luchtvaart in ons Land geduren de den dag niét al te veel hinder van het 'slechte weer heeftondervonden, is dit in den avond anders geworden, toen zich aan den stormwind nog een onweder paarde. Het laatste K.L.M.-toestel dat te 9,20 naar Lon den moest vertrekken, is niet gestart; de dienst op Brussel was reeds eerder gestaakt. Ook de beide vliegtuigen van de Lufthansa die te 7.15 resp. naar Berlijn en Hamburg moesten vertrekken, zijn op Schiphol geble ven. Verschillende andere toestellen onder vonden vertraging. heeft hij toen hij betrekkelijk nog jong eenige jaren in Arnhem woonde, riviergezich ten, zonder sneeuw, van den Rijn met de stad op den achtergrond geschilderd, die buitenge woon gedistingeerd van schildering en van een parelgrijs-blauwen toon waren, die aan een Seine gezicht van Vollon deden denken. Trou wens, men vergeet, zoo nu en dan een schil der bespottend omdat hij een succes aanbren gend vindinkje te veel uitbuit, nog al eens, dat hij toch wel \\at in zijn mars moet hebben ge had om zulk een eerste succes te mogen boe ken. Zoo is het met Louis Apol ook het geval. Hij was een leerling van den romantischen paysagLste Hoppenbrouwers en van den droog nuchteren Pieter Stortenbeker geweest, bei den serieuse artiston, van wie vooral de laat ste door de Marissen zeer gewaardeerd werd. Wanneer wij er nu onzen Apol in Teyler op aanzien dan bemerken wij al spoedig dat daar nog al de ernst van een te bemachtigen gege ven in zit; van zulk een voorgrond zou hij zich later veel gemakkelijker gaan afmaken: hij heeft dit niet zoo uit de mouw geschud als latere soortgelijke gevallen en wij proeven nog den tijd der echte romantici als Hoppenbrou wers en Hanedoes, die weer veel van de Barbi- zonners, die hun tijdgenooten waren, geleerd hadden. Het zich als sneeuwschilder speeialiseeren heeft Apol misschien geldelijk gewin, doch geen artistieken groei bezorgd. Het geweldige doek dat hij voor het Panorama in de Amster- öamsche Plantage schilderde en waarvoor hij een reis met de Willem Barentz naar Nova Zembla maakte, heeft zijn faam vergroot doch zijn roem geen deugd gedaan: het was meer curieus dan mooi, zooals de meeste dier Voorzittersvoordracht der Tweede Kamer. DEN HAAG, 18 Sept. (A.N.P.) De commis- sie uit de Tweede Kamer, welke belast is met de aanbieding van de voordracht voor een voorzitter van de Tweede Kamer aan de Ko ningin, heeft zich hedenmorgen naar het pa leis aan het Noordeinde begeven om de voor dracht aan de Koningin aan te bieden. De commissie arriveerde voor het paleis in vier auto's. In de eerste auto zaten mevr. de Vries-Bruyns en de heer Zijlstra. In de twee de hadden de heeren Tilanus en Van Dijk plaats genomen, in de derde de heeren Weit- kamp en Teulings, terwijl in de laatste auto de heeren Schilthuis en Wendelaar zaten. Nadat de commissie de voordracht aan de Koningin had aangeboden, verliet zij om en kele minuten voor half 12 het paleis en keer de per auto naar het kamergebouw terug. ondernemingen, die nu met het indertijd be wonderde Panoramagebouw aan de vergetel heid worden geofferd. Door zijn reis naar het hooge Noorden be wees Apol in ieder geval dat hij de opdracht zeer ernstig aanvatte, ernstiger dan de teeke naar van een spotprent uit die dagen het voorstelde, toen hij den Haagschen schilder afbeeldde, zittend voor z'n ezel aan den Noord pool, tusschen hemelhooge ijsbergen met een potkacheltje naast zich en een paar nieuws gierige ijsberen snuffelend aan zijn schilder- kist. Hoe het zij, den indruk van koude en ver latenheid heeft Apol in zijn panoramadoek zoodanig vastgelegd, dat ik mij dien na zoo vele jaren nog herinner en hij was dus met zijn reis gelukkiger geslaagd dan zijn confrère Duchatel met de zijne naar onze Oost. Want daarvandaar bracht Duchatel een serie aqua rellen mee die hij even goed in Loosdrecht of Leidschendam had kunnen maken. Maar die hem desalniettemin veel gewin brachten. Onze tijd moet den vijf en tachtig jarigen schilder wel ondankbaar voorkomen. Nog slechts bij uitdragers en tweedehands meu belmagazijnen vinden wij thans de onhandige kopieën naar zijn werk op schotels en borden geschilderd door dilettanten en plateelschil ders van professie, een wandversiering eer tijds bij den burger zoo zeer in trek! Doch de wijsheid van den ouderdom zal hem al lang de ijdele vergankelijkheid van alle aardsch succes geleerd hebben en een voldoening zal het voor hem zijn dat er althans in de musea hier en daar stukken arbeids van hem be waard worden, die de vroegere glorie verkla ren. Dat in Teyler is er één van, J. H. DE BOIS. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag- 18 September 1933 Hooge Prijzen f 1000— 482 1396 7851 f 200.— 54 6997 11971 f 100.— 1530 2123 4511 6376 7925 9707 11769 11949 13206 Prijzen van 70. 27 53 146 197 225 290 354 393 573 812 928 1030 1094 1205 1291 1394 1467 1626 1708 1716 2035 2097 2197 2193 2246 2271 2370 2476 2487 2563 2708 2741 2775 2788 2873 2883 2941 3493 3817 '3881 3960 4030 4155 4188 4413 4448 4477 4744' 4836 4887 5073 5247 5356 5519 5551 5651 5813 5842 6083 6106 6302 7072 7091 7416 7517 7944 7960 8133 8181 8453 8544 8604 8618 8626 8803 8815 8828 8865 8932 9007 9123 9216 9574 9645 10098 10175 10420 10485 10576 10754 10832 11028 11211 11303 11329 11374 11440 11466 11579 11831 12113 12281 12540 13137 13139 13185 13458 13511 13575 13605 13615 13746 13822 13849 13987 13998 14047 14129 14596 14913 14914 15077 15090 15152 15228 15468 15484 15580 15593 15664 15738 15935 16034 16036 16582 16831 16968 17009 17102 17481 17752 17784 17872 17884 17919 17958 18200 18555 18628 18799 18974 19222 19553 19679 19759 19954 19995 20021 20285 20645 20648 20660 20828 20978 Nieten 23 103 115 147 157 188 189 226 335 520 521 571 630 647 661 720 1011 1029 1109 1161 1275 1391 1402 1437 1443 1460 1516 1519 1528 1658 1672 1675 1770 1874 1877 1892 1939 1940 1973 2001 2063 2137 2319 2338 2484 2533 2598 2603 2645 2669 2701 2744 2746 2783 2837 2841 2849 2861 2870 2904 2935 2963 2983 2990 3004 3003 3105 3116 3142 3233 3260 "289 3407 3410 3425 3477 3554 3574 3537 3588 3596 3705 3709 3801 3866 3915 3961 4022 4040 4043 4100 4108 4128 4145 4242 4315 4338 4346 4412 4419 4445 4454 4473 4547 4632 4646 4647 4691 4695 4701 4779 4788 4806 4838 4898 4955 4987 5001 5070 5095 5137 5156 5177 5206 5257 5335 5434 5449 5591 5614 5670 5734 5753 5761 5764 5810 5886 5952 5954 5990 6005 6016 6039 6049 6066 6135 6283 6339 6366 6373 6380 6410 6435 6461 6485 6504 6530 6547 6614 6633 6658 6664 6666 6697 6701 6736 6751 6791 6794 6905 6925 6957 6971 7023 7026 7178 7185 7229 7260 7273 7290 7360 7365 7376 7449 7462 7490 7546 7552 7740 7883 7915 8075 8086 8192 8198 8202 8207 8239 8340 8390 8532 8670 8718 8720 8769 8775 8802 8833 8858 8869 8889 8934 8964 8979 8985 8996 9045 9112 9210 9234 9264 9309 9335 9350 9352 9379 9418 9422 9511 9577 9605 9609 9637 9680 9746 9766 9791 9823 9849 9368 9981 9992 10034 10040 10053 10106 10128 10148 10160 10173 10302 10305 10339 10378 10454 10466 10529 10585 10586 10601 10604 10735 10738 10740 10743 10764 10800 10810 10925 10945 10946 11141 11190 11194 11296 11320 11338 11350 11357 11386 11414 11451 11523 11530 11632 11634 11734 11810 11853 11871 12047 12064 12067 12092 12104 12120 12127 12140 12466 12531 12534 12544 12612 12635 12678 12684 12745 12749 12769 12792 12830 12863 12924 12959 13033 13133 13141 13164 13336 13426 13437 13512 13513 13520 13581 13608 13633 13658 13671 13710 13726 13809 13842 13900 13959 14074 14123 14132 14137 14277 14349 14371 14379 14410 14422 14424 14435 14474 14479 14492 14578 14605 14606 14635 14640 14687 14705 14711 14730 14794 14830 14873 14890 14909 14996 15028 15069 15098 15137 15160 15165 15266 15277 15302 15351 15391 15405 15447 15480 15546 15561 15682 15720 15812 15816 15850 15892 15907 15979 15994 16042 1C104 16107 16130 16171 16185 16241 16352 1635S 1C368 16381 16389 16406 16428 16693 16694 16697 13702 16741 16766 16913 16958 16985 17014 17062 17211 17259 17265 17271 17283 17293 17443 17549 17607 17616 17662 17663 17689 17703 17802 17804 17806 17807 17861 17898 17909 17915 17918 17946 17998 18045 18104 18119 18145 18180 18210 18252 18265 18274 18303 18343 18361 18363 18370 18382 18391 18410 18436 18529 18605 18635 18641 18642 18675 18725 18761 13770 18915 13967 18980 18986 19020 19032 19056 19058 19125 19165 19168 19190 19200 19207 19226 19283 19374 19375 19398 19443 19455 19542 19594 19669 19705 19742 19743 19752 19818 19843 19897 19922 19981 19994 19998 20104 20211 20222 20225 20242 20260 20338 20420 20470 20500 20602 20644 20785 20796 20807 "7853 20951 Vr-betering: 5e klass e, 2e lijst: 19660 m. z. 19620.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7