HET NIEUWE AVONDBLAD De gemeentebegrooting voor 1936 sluit. BERBCHT Zomerbezegeling. Ons drinkwater wordt te hartig. 20e JAARGANG No. 273 MAANDAG 23 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 4ö cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. iiifi abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers Sn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, mdxen hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN. Eén millioen uitgetrokken voor werkloozensteun. [enige verhooging der inkomsten door verzwaring der belastingen is uitgesloten. Eindcijfer gewone dienst f3.853.349.66. Daar ligt weer voor ons de gemeen tebegrooting, dat gewichtigste aller documenten, en dat ons vertelt op welke wijze het dagelijksch bestuur onzer gemeente zich voorstelt, de daar voor beschikbare gelden uit te geven. We mogen gerust zeggen: alle be schikbare gelden, want de financieele toestand is van dien aard, dat er geen sprake van ia, dat iets wordt overge houden. Integendeel, we mogen ons er over verheugen, dat B. en W. kans heb ben gezien, met een sluitende begroo- ting voor den dag te komen. Wat al leen weer te danken is aan het feit, dat het voor steun aan werkloozen benoodigde bedrag bijna in zijn ge heel terugvloeit in den vorm van een bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds. Het hiervoor geraamde bedrag, groot i 957.330, geeft wel een somber beeld van de financieele positie van onze gemeente. Waar bij nog opgemerkt dient te worden, dat de eerste tien jaren een jaarlijksche uitgave van rond f 50.000 noodig zal zijn om de tekorten van de jaren 1931, 1932, 1933 en 1934 weg te werken. Volgens de bij de begrooting gevoegde me- dedeeling aan den gemeenteraad komt ten laste van den dienst 1936 wegens deze tekorten een bedrag van f 42.713.79. Het is buitengewoon moeilijk geweest, de begrooting sluitende te krijgen, schrijven B. en W. En dat gelooven we gaarne, evenals we gaarne gelooven, dat eendge verhooging der inkomsten door verzwaring der belastingen uitgesloten was en B. en W. de uitgaven, zoo veel maar mogelijk was, hebben moeten be snoeien, zooals verder wordt opgemerkt. Voor steun aan werkloozen is uitgetrokken f 1.000.000 en voor werkverschaffing f 27000. Geraamd wordt, dat hiervoor aan bijdrage uit het werkloosheidssu'osidiefonds wordt ontvan gen f 957.330, zijnde 99 pet. van het voor de claratie in aanmerking komende bedrag. Bij uitvoering der voorgenomen rioleeringswerken zullen deze bedragen wijzigingen ondergaan. Het aantal werkloozen is thans hooger dan in 1934, aldus B. en W. Voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen is f 12 000 uit getrokken, waarvoor aan Rijksbijdrage is ge raamd f 10.164. Als bijdrage aan het plaatse lijk cris'/icomité voor bijzondere hulp aan werkloozen is geraamd f 5365. Uitbreiding der politie. Voor uitbreiding der politie, overeenkom stig de door den Raad vastgestelde verorde- nin= is het vereischte bedrag uitgetrokken voor de aanstelling van een inspecteur en twee verkeersagenten, welke laatsten worden genomen uit het corps en welke vervangen worden door twee leerling-agenten. De totale kosten voor de jaarwedden van de leden van het corps, zonder die van den commissaris stijgen dientengevolge van f 111.987.07 in 1935 op f 118.626.50 in 1936. De straatverlichting eischt een hoogere uit gaaf van f 3400 door de uitoréiding als gevolg van den aanleg van nieuwe straten en omdat oen bedrag van f 2000 noodig is voor vernieu wing van reflectors, bovenstukken en straat overspanningen. Geen verlaging van den gasprijs. De winst van het gasbedrijf, te storten in oe gemeentekas is geraamd op f 91 057.13 of f 23.000 lager dan in 1935 in verband met de flahng van het gasgebruik. Gezien den toestand der financiën kan aan een verlaging van den gaspriis uiet worden gedacht, hoe gaarne B. en W. zulks zouden willen doen. De winst van het waterleidingbedrijf kon, ffn de bedrijfsresultaten over 1934 rond 9000 hooger geraamd worden, nl. f 131.4S6. B. en W. hebben de noodige voorbe reidende maatregelen genomen om te geraken tot den bouw van een slacht huis. Vöor de kosten van den luchtbeschermings dienst is evénals in-1935 geraamd f 1500.- Uitgetrokken subsidies. Uitgetrokken zijn de volgende subsidies: Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose f 9000 afdeeling Velsen der N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis"' f 7200, het Wit-Gele Kruis f 1395. Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg f 3000. afd. Velsen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies f 600 Centrale Commissie voor uitzending van Ne- derlandsche kinderen naar buiten f 520. Bur gerwacht f 1200. Aan de begrooting ontleenen we tenslotte nog het volgende: Geraamd is als te ontvangen uit het ge meentefonds f 397.842.93 (v. j. f 413.321.86). Belastingen. Geraamd voor: uitkeering van het Rijk we gens hoofdsom der grondbelasting op de ge bouwde eigendommen f 48.000 (v.j. f 48.200) en wegen-s hoofdsom der grondbelasting op ongebouwde eigendommen f 4000 (v. j. f 4400) 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting op de gebouwde eigendommen f 109.680 (v.j. f 107.100), 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen f 2285 (v.j. f 2560), uitkeering van het Rijk wegens 20 pet. der hoofdsom van de personeele belasting naar den eersten, twee den en derden grondslag f 31.000 (v. j. f 31.200) uitkeering van het-Rijk-wegens hoofdsom der personeele belasting naar den vierden, vijf den, zesden en zevenden grondslag f 7000 (onv.), 150 opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting f 247.500 (v.j. f 250.000), uit keering van het Rijk wegens 43 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantièmebelas ting f 12 000 (v. j. f 15.000), 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting f 7910 (v. j. f 7640), 75 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting f 218.333 (v. j. f 253.333) uitkeering uit het gemeentefonds, berekend per aangeslagene in de gemeentefondsbelas- ting (3e klasse) f 50.000 (v. j. f 40.000), uitkee ring uit het werkloosheidssubsidiefo-nds f 10.000 (v.j. f 8000), belasting op de honden f 10.500 (v.j. f 11.000), belasting op tooneelver tooning en andere vermakelijkheden f 19.000 (v. j. f 19000), opbrengst van het vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein f 3250 (v. j. f 3517.50), van het ver- lofsrecht f 1300 (onv.), opbrengst van aan maningen en dwangbevelen f 1500 (onv.). Hst batig slot van het betreffende hoofdstuk wordt geraamd op f 771.747.41. De begrooting sluit met een totaal aan in komsten en uitgaven van f 3.853.349.66 wat den gewonen en van f 2.153.836.03 wat den ka- pitaalsdienst betreft. Voor onvoorziene uit gaven is uitgetrokken een bedrag van f 8546.04 SPEELTUINEN KRIJGEN EEN MAANDBLAD. Op cle Vrijdagavond gehouden vergadering van de Centrale van Speeltuinverenigingen in de gemeente Velsen. werd besloten, over te gaan tot het uitgeven van een maand blad, gewijd aan de belangen van het speel tuinwerk. Den 15en October zal het eerste nummer verschijnen MEN KAN BETER EVEN AFSTAPPEN. Een jeugdig wielrijder reed Zaterdagmid dag op den Wijkerstraatweg met een bran dende lantaarn. Toen hem hierop werd ge wezen probeerde de jongen in plaats van even af te stappen rijdende de lamp af te zetten. Bij deze manoeuvre raakte hij het stuur kwijt en reed hij tegen den trottoirband met het gevolg, dat eenige vingers tusschen de spaken terecht kwamen, hij het even wicht verloor en tegen den grond viel. Behalve eenige leelijke vleeschwonden aan de vingers bleek ook dat hij den linkerarm had gekneusd. FLORA-TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag heeft, in den tuin van ge bouw Concordia de tentoonstelling plaats gevonden der uitgereikte potplanten, opge kweekt door de leerlingen van school G. De planten bestonden uit begonia's en Afri- kaantjes. De oudercommsisie had aan 155 kinderen twee exemplaren verstrekt. Op een zestal tafels stonden de blommetjes uitgesteld; aan het hoofd ervan prijkten de bekroonde exemplaren die ver boven haar mededingers uitstaken. De heer Mol, voorzitter der Oudercommissie heette alle aanwezigen welkom, in het bij zonder de ouders (en dit waren er vele). Hij spoorde de kinderen aan, liefde te hebben voor de natuur en dankte de jury voor haar medewerking. Hij deelde verder mede, dat men te ongeveer 4 uur gezamenlijk zal wan delen naar de Bioscoop „De Pont" waar door den eigenaar den heer A, Wiese aan de kin deren en ouders een film was aangeboden. Hierna werden de prijzen, bestaande uit (De verkoop van zomer post zeg els, ten behoeve van noodlijdende orkesten en arbeidszorg voor on volwaardig en, eindigt op 12 Oc tober.) Nu de zomer is bezegeld En de herfst is Ingegaan, Blinkt in 't oog een droppel regen. Die kan doorgaan voor een traan. Wij zijn dankbaar en tevreden Voor wat deze zomer schonk, En ik wijd haar in verkoudheid En in spijt een afscheidsdronk. Nu de zomer is bezegeld En de herfst is ingegaan. Wacht eens gij hebt met dat zeeglen Toch uw aandeel al gedaan. Twaalf October is het einde Van den zomer z e g e 1 tijd, Die een heel bescheiden offer Vraagt van uw liefdadigheid. Toon u even nog weldadig, Iets kan er toch nog wel af. Wees weldadig voor de weldaad, Die de mooie zomer gaf. Niemand wil toch achterblijven, Als het maar zoo weinig kost, Koop nog gauw wat zomerzegels, Wees en plak ze op uw post. Is uw zomer als bezegeld, Nu de herfst is ingegaan? Als gij het nog niet gedaan hebt, Doe 't en gij hebt wel gedaan. P. GASUS. Nieuwe prise d'eau langs de spoorbaan VelsenSantpoort. Tien mille noodig voor verkenning van de zoutgrens en voor vaststelling van de richting van den watergang. keurige boekwerken, aan de gelukkige prijs winnaars ter hand gesteld en genoot jong en oud van dé aardige filmpjes. Tenslotte kreeg ieder kind nog een ver snapering. JUBILEUM NEDERL. BAKKERSBOND. Dinsdag 24 September zal de afdeeling IJmuiden van dén Nederl. Bakkersbond haar 25-jarig jubileum feestelijk herdenken in Hotel No. Eén. Des middags 2 uur is er receptie, van 4—5 uur vindt er een feestvergadering plaats en om 8.15 een gezellig samenzijn. „NEDERLAND EN ORANJE". De Anti-Rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" houdt Woensdag 25 September een ledenvergadering in het evangelisatie- lokaal Enschedéstraat. Na het afhandelen der agenda zal de heer F. P. Vermeulen een causerie houden over de wethoudersverkiezing in deze gemeente. APOSTOLAAT TER ZEE. Vanwege het havendistrict IJmuiden HaarlemVelsen van het Apostolaat ter zee wordt Zondag 13 October a s. in het patro naatsgebouw aan den Wiilemsbeekweg een eere-avond gegeven. Als sprekers zullen op treden de heeren pastoor J. C. de Moei, IJmuiden, burgemeester Kwint, Ch. L. v. d. Bilt, lid van de Tweede-Kamer. Herman Post, en Father Welsch. alge-meen secretaris van het Apostolaat ter zee. Verder werken mede het dubbel mannenkwartet Caecilia en de Graal. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Uit de geregeld verrichte chloorbe- palingen van het water uit de ver schillende putten van de waterleiding bleek in de laatste jaren bij bijna alle putten een stijging van het chloorge- halte welke op een omhoog komen van de zoutgrens duidt, en ongetwijfeld samenhangt met de toeneming van het debiet, dat in 1926 456.000 M3. be droeg, tegen 702.000 M3. in 1933 en 782.000 M3. in 1934. Uit de chloorcijfers van 1935 blijkt, dat de diepe putten 6, 8, 10. 11, 12, 17, 18 en 20 de hoogste zoutgehalten bezitten, n.l. respectieve lijk 159. 419, 322, 109, 189, 103, 101 en 178 m.g. per L. De overige putten wijzen nog waarden aan beneden 100 m.g. per L. Gezien de situatie der putten mag naar het oordeel van den directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening geconcludeerd worden, dat men hier te doen heeft met een verzouting van onder op, met plaatselijke verzoutingskegels tengevolge van aldaar plaats gehad hebbende verhoogde wateront trekking. Aanvulling van den zoetwatervoorraad ter plaatse van den watervang direct door den neerslag is, ingevolge de bebouwing en riolee- ring niet mogelijk, zoodat de putten op water, dat b.v. van het zuiden af horizontaal en, voor een belangrijk deel, van beneden toestroomt, zijn aangewezen. Een uitbreiding van de capaciteit op het be staande terrein is dan ook niet mogelijk, al dus schrijven B. en W. aan den gemeente raad. Daarnaast is het, gezien het voorgaan de, onontbeerlijk, uitbreiding voor een ver dere toekomst reeds nu te overwegen en de noodige maatregelen te treffen om een snel le uitvoering daarvan te verzekeren, indien dit noodig mocht blijken. Een aanvullende watervang zal bij voorkeur buiten de bebouwde kom moeten worden ge zocht; hij dient echter zoo dicht mogelijk bij den bestaanden te liggen, daar de machines en zuiveringswerken op het pompstation voor- loopig van voldoende capaciteit zijn en de concentratie daarvan op één punt uit een be- drijfstechnisch oogpunt in elk geval aanbeve ling verdient. Een mogelijkheid voor een goe de watervoorziening kan worden gezien in de terreinstrooken langs de spoorbaan Velsen Santpoort, eigendom der Nederlandsche Spoorwegen. Benoodigd zou zijn een rij putten ter lengte van b.v. 1000 M., welke doelmatig in een smal le strook grond zouden kunnen worden on dergebracht. De ligging van de bedoelde spoorbaan in N.Z. richting, juist langs den binnenvoet der duinen, doet verwachten dat water van gunstige samenstelling zal kunnen worden aangetroffen. Elke put zou van een electriseh gedreven diepwelpomp kunnen wor den voorzien, zoodat geen gebouwtjes of an dere boven den grond uitstekende constructies vereischt zijn. Een gemeenschappelijke persleiding zou in de bedoelde terreinstrook kunnen worden on dergebracht. De Nederlandsche Spoorwegen zijn bereid op aannemelijke voorwaarden ver gunning te verleenen tot het maken van een tiental bronnen langs de spoorlijn Haarlem— Velsen tusschen de halte Driehuis-Westerveld en den Kruidbergerweg en van de benoodigde transportleiding langs genoemde spoorlijn. Alvorens een definitieve beslissing te ne men zal het noodig zijn, een onderzoek in te stellen naar de geschiktheid van den bodem ter plaatse. Na gepleegd overleg met het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening komt het B. en W. gewenscht voor le. voor verkenning van de zoutgrens in den ondergrond een 4 tal oriëntatieboringen te verrichten, elk tot een diepte van ten minste 60 en ten hoogste 120 M. en wel één op het Noordelijke en één op het Zuidelijke einde van de strook langs de spoorbaan en twee in een raai, loodrecht op de spoorbaan, op een afstand van pl.m. 500 M. ten westen en ten oosten daarvan; 2e. voor de vaststelling van de richting van den watervang te maken een pompput, die t.z.t., als waterwinmïddel in gebruik kan blij ven met enkele waarnemingsputten ter bepa ling van de verhanglijn tijdens een te houden pompproef. De kosten van een en ander worden ge raamd op 10.000. B. en W. stellen voor, tot de uitvoering van dit werk te besluiten en daarvoor een crediet toe te staan van 10.000. De Commissie voor gas en water adviseert gunstig. SANTPOORT. WEDEROM TWEE INBRAKEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is wederom op twee plaatsen ingebroken, n.l. bij de heeren J. en S., beiden wonende aan den Rijksweg. Bij den heer J. werd niets vermist, wellicht dank zij het feit, dat een der bewo ners een vest, waarin een bedrag van zes gul den zat en dat hij eerst in de woonkamer had laten hangen, later mee naar boven nam; bij den heer S. wordt vermist een bedrag van 10, een zilveren armband en een geldkistje, dat echter leeg was. De inbrekers hebben net zoo lang aan de pennen van de ramen gemorreld, dat deze er uit vielen, waarna zij de ramen konden open schuiven. IJMUIDEN. OUDERAVOND VAN SCHOOL G. Op Woensdag 25 September a.s. zal in het gymnastieklokaal van school G èen ouder avond plaats vinden. Op dezen avond zullen eenige zeer belang rijke punten ter sprake komen. Russisch schip redt Nederlanders. zeven Hun boot op de Noordzee gekapseisd. Tijdens den hevigen storm van Zondag. Blijkens ontvangen telegrafisch be- richt van het Russische stoomschip „Lensovet" is Zondag op de Noord zee op 51 gr. 19" NB. en 2 gr. O.L. tijdens een hevigen storm het Ne derlandsche motorschip „Minna" gekapseisd en gezonken. De uit zeven koppen bestaande be manning onder commando van kapi tein de Ruyter is door het Russische stoomschip gered. De „Minna", die kort geleden gebouwd ls en haar 5en tocht maakte was volgens het A.N.P. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur uit Briton Ferry nabij Swansea in Wales ver trokken met een lading Wales-Anthraciet bestemd voor de Rotterdamsche Kolen-cen trale te Rotterdam. Op den tocht naar Rotterdam ontmoette het vaartuig hevige stormen. Hoe het onge luk is geschied, is nog niet komen vast te staan. Uit de radioberichten van het Russi sche stoomschip is gebleken dat het scheepje dat geen radio aan boord had. omgeslagen is en gezonken. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is, nadat het zijn honderdste Oceaanvlucht had volbracht, door de bevolking van Friedrichshafen op hartelijke wijze ontvangen. Op de foto ziet men de begroeting van bemanning en opvarenden door burgemeester Barlin. INGENIEUR GEBRUIKTE EEN GEHEIME ZENDER. Politie te Geleen snapte hem. De gemeentepolitie van Geleen heeft teil huize van den heer te P. te Lutterade, een ge heimen radiozender in beslag genomen. Het bestaan van dezen" zender, die op een ultra kortegolf werkte, was reeds geruimen tijd bij de politie bekend. Na een zorgvuldig onder zoek werd de plaats, waar de zender stond, ontdekt. De heer te P. is vroeger ingenieur in Nederlandsch Oost-Indië geweest. Volgens zijn verklaringen heeft hij slechts een beperkt- aantal uitzendingen gedaan. (A. N. P.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1