STORM EISCHTE VELE D00DEN, R.K. fractie bereid de daden van he kabinet af te wachten. Staking te Tilburg geëindigd. TWEEDE KAMER Spanning is geweken. Prof. Aalberse antwoordt dr. Colijn' DEN HAAG Woensdag. Voor den gulden, voor de rust en grootere zekerheid op monetair gebied was het natuur lijk goed, dat vandaag reeds onmiddellijk de leider van de R.K. fractie aan het woord kwam. Want na Prof. Aalberse's betoog, waaruit duidelijk bleek, dat het Kabinet-Colijn II op het oogenblik van de R.K. fractie geen gevaar heeft te duchten, was de spanning verdwenen. De rede door Prof. Aalberse uitgesproken mocht er wezen. Zij kan beschouwd worden als een voortreffelijk staaltje van parlemen tair beleid en spreken, waardig van toon, goed van bouw, raak in het zakelijke en gespeend van noodeloos scherpe opmerkingen, wat dezen afgevaardigde echter geenszins belette rake kritiek ten beste te geven. Prof. Aalberse. Allereerst dan zette hij aan de hand dei- feiten uiteen, dat niet hij, doch de Premier dezen zomer het conflict had uitgelokt, juis ter: het tot een uitbarsting had laten komen. De ernstige grief der R.K. staatspartij was. vooral, ,dat de Regeering in Juli j.l. niét de beslissing dezer partij heeft willen afwachten of zij het Kabinet nog langer wenschte te volgen, doch haar tot het nemen dezer decisie dwong. Toen eenmaal de vertrouwensvraag gesteld was konden de R.K. afgevaardigden, wilden zij zich niet aan lafheid schuldig ma ken, het antwoord niet meer ontwijken. De Premier kreeg even 'n kleinen, welverdienden tik op de vingers, wegens het achteraf in het stenogram -zijner rede toevoegen van eenige n i qt doo.r hem uitgesproken woorden. Niet op dit „herzien' stenogram, maar op de door den Premier in derdaar in zeer kategarischen zin gestelde vraag in zaké 'een te géven blijk van vertrouwen, had Prof. Aalberse op 23 Juli te antwoorden. De vorm van het betoog, waarin de Regee ring hierop schorsing vroeg, was voor de R.K. fractie zéer-grevend, aangezien zij toen ó.rn. in één adem met de communisten en met den revolutionair-socialisten werd genoemd. Na zijn hart gelucht te hebben over z.i. on verdiende en ook te felle verwijten in een deel der pers tot.de R.K. Staatspartij gericht, kwam Prof. Aalberse aan de Kabinetscrisis. „Nieuw" noemde hij dat de Ministers hun ontslag had den aangeboden. Tot nu toe immers placht een Kabinet ontslag te vragen óf de portefeuilles ter beschikking te stellen. Omtrent zijn eigen pogingen tot vorming van een parlementair Kabinet op zoo breed moge lijke basis deelde spreker o.m. nog mede, dat tenslotte alleen twee fracties hiertoebereid waren. En dat zou te gevaarlijk zijn geweest. Zooals eerst Schaepman zei, had in dit ge val het-leven van het kabinet kunnen afhan gen van de buikpijn van één enkel lid! Wat nu de formatie-Colijn aangaat wenschte. de heer Aalberse drie vragen te stel len. Ten eerste of het demissionnair kabinet geen maatregelen had overwogen tegen goud afvloeiing, in welk geval er al iets minder haast noodig ware geweest om weer een Mi nisterie te'doen optreden. Waarom is, vóór Dr. Colijn de'opdracht kreeg, niet aan een ander gevraagd een extra-parlementair kabinet te vormen? Op welke gronden meende het kabi- net-Colijn n, dat nog maar enkele dagen te voren verklaard had niet langer te kunnen aanblijven als het niet 't vertrouwen der R.K. fractie had, nu weer wel hierzonder'te kun nen regeeren? Had. Dr. Colijn zijn rede van giste ren, op 23 Juli gehouden, dan zou toen waarschijnlijk een conflict zijn voor komen, zoo merkte de leider de R.K. fractie op, toen hij het heden en de naaste toekomst ging bespreken, Moge het nieuwe kabinet niet een zekere overgevoeligheid voor kritiek hebben, wat met 't vorige, wel eens 't geval was. Laathet kabinet ook niet de methode vol gen van het uitlokken van een votum van ver trouwen.. Het is voldoende te wachten op een votum, van wantrouwen en dat komt altijd vroeg-.-genoeg voor een Regeering. Overigens vernemen wij thans, dat de RvK. fractie er naar za-1 streven met het nieuwe Kabinet aangenaam samen te werken. T. a. v. het Regeeringsprogram klinkt hier op „lang gewacht en toch verkregen". Zeker, aldus spr., wij missen er ook een en ander in, doch dat kan b.v. nog voorkomen in de M. v. A. op het vaste lasten ontwerp, waarbij groote haast is, zooals ik reeds op 23 Juli j.l. zeide. In dit verband uitte Prof. Aalberse ook z'n ingenomenheid met het plan om een rege ling te treffen tegen bepaalde executies. Hoe ik persoonlijk over voor- en nadeelen van devaluatie denk ging hij voort is voldoende bekend. Maar met grooten nadruk moge ik dit zeggen: zoodra de Regeering over tuigd zal raken, dat, om welke oorzaken dan ook, binnen afzienbaren tijd aan devaluatie niet te ontkomen ware, zou zij daartoe de vereischte maatregelen hebben te némen. Verder me'ehde' de heer Aalberse, dat als de Regeering niet al 't mogelijke doet om de productiekosten te doen dalen, er aan de valuatie niet te ontkomen zal zijn, alhoewel hij van dit middel geenszins het zelfde ver wacht als van consequente deflatie. Met'de valuatie alleen kan men er zeker niet komen, Prof. Aalberse zette nu verder uiteen, welke misverstanden er zich z.i. in het debat hadden voorgedaan. Aan het slot kwam nogmaals een belangrijke passage over de verhouding tus- schen Kabinet en Kamer. In hoofdzaak komt het neer op de wijze waarop en den geest waarin 'n Regeerings- programma wordt uitgevoerd. Wij zijn bereid de daden van dit Kabinet af te wachten. In de troon rede, in de inillioenennota en vooral iri de Regeeringsverklaring van giste ren komt veel voor, dat oiis toelacht. Laat hét Kabinet nu ook. op zijn beurt onze daden afwachten. Het moge gelooven dat ook wij ons van onze verantwoordelijklieid be wust zijn, tegenover ons volk en tegenover God. Na deze rede was het duidelijk, dat het voor- loopig in elk geval vrede zal zijn tusschen het kabinet-Colijh II en de R.K. fractie. Na een anti-kloosterlingenbetoogje van Ds. Lingbeek (Herv. Ger. St.) hield Ir. Albarda (S.D.) een philippica tegen heel de wijze van oplossing der in Juli- ontstane crisis. Waar aan ontleende Dr. Co lijn het recht om na de mislukking der formatie-Aalberse de zaak kalmpjes op-den ouden voet voort te zetten? Want - zoo toch staat de zaak. Zeker, een kleine de partementale ver deeling. opneming van Mr. Slingenberg in het- kabinet, wat ech ter al vóór de crisis vaststond, (de jong ste bewindsman maakte 'n handgebaar, dat op z'n minst twijfel omtrent de juistheid dezer bewering uitdrukte), doch met dat al veranderde er in wezen niets. En dit zonder dat inmiddels gebleken was, dat de Regee ring nu voortaan weer wel het vertrouwen van de meerderheid zou hebben. Integendeel, de gronden waarop Mi'. Goseling (R.K.) een hem aangeboden portefeuille weigerde, wezen er op, dat de ruzie met de R.K. fractie niet was bijgelegd. Noch in de Troonrede, noch in de milli- oenennota en evenmin in Dr. Colijn's giste ren uitgesproken regeeringsverklaring viel iets te constateeren, dat er op wijst, dat het Kabinet-Colijn II ook maar eenigermate ver schilt van het Kabinet-Colijn I. Nadat de leider der S.D. Kamerclub nog eenige maatregelen ter handhaving van den gulden had bepleit, zooals controle op de de viezen en eem verbod van gouduitvoer, tenzij die uitvoer noodzakelijk is voor den import van goederen, verkondigde ook de heer Ker sten (Herv. Ger.) aat er niets nieuws onder de zon was, sinds Colijn's tweede combi natie optrad. Bij gebrek aan verder inge schreven sprekers stonden we al om kwart voor vier .op. st-raat,,met de bedreiging-, echter, van een- avo^idvei-gaderin g .op morgen. p.".y-.- t e. v t. W. Albarda (S-D.A.P.) R. Heden het werk hervat. Tegen voorstellen van de fabrikanten. Het Stakingscomité te Tilburg heeft, ondanks de wijziging door de Fabri kanten Vereeniging in de voorstellen van den burgemeester aangebracht, den stakers geadviseerd heden het werk te hervatten daar het de aan gebrachte wijziging niet van zeer groote beteèkenis acht, In een druk bezochte openbare ver gadering op de wielerbaan, is dit be sluit Woensdagavond aan de stakers medegedeeld, Zooals gemeld, hebben de stakers Dinsdag mét overgrobte meerderheid de voorstellen van den bemiddelaar aangenomen, zoodat thans, nu ook het voorstel van de fabrikanten is aanvaard, de staking in de Tilburg- sche Wollen Stoffenindustrie, haar einde is genaderd. De arbeidersorganisaties „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" hebben Woens dagavond per circulaire hun leden eveneens geadviseerd heden den arbeid te hervatten. De besturen verwachten, dat dit parool alge meen zal worden opgevolgd. De Faforikantenvereenginig heeft na be raadslaging over het bemiddelingsvoorstel be sloten de gelegenheid open te stellen heden den arbeid te hervatten op.de volgende voor waarden waarop in het bovenstaande reeds is gedoeld): a. Teneinde den door de staking in de ge zinnen ingetreden financieelen achterstand te helpen overbruggen, wordt vanaf Donder dag 26 September tot en met Zaterdag 12 October op de thans krachtens de loon regeling van 19 Augustus 1935 verdiende loonen een zoodanige toeslag gegeven, dat de eindloonen worden aangevuld tot het loonniveau van vóór 19 Augustus 1935. b. Vanaf Maandag 14 October geldt onge wijzigd de loonregeling van 19 Augustus 1935. c. Op denzelfden grond als vermeld sub. a. worden op een in overleg met de arbeiders organisaties vast te stellen tijdstip aan de arbeiders, die de drie kermisdagen nog niet kregen uitbetaald, deze dagen alsnog uitge keerd. d. Het door de werkgevers ingehouden loon terzake van het verbreken der dienstbe trekking, zal bij de eerstvolgende loonbeta- ling alsnog worden uitbetaald. e. Geen rancune-maatregelen zullen worden toegepast. A. P.) DONDERDAG 26 SEPT. 193S Nederlandsch-Bulgaarsche compensatie- en clearing- overeenkomst. Op 23 September jl. heeft te Sofia de on- derteekening plaats gevonden van de hier ter stede op 27 Augustus jl. tot stand geko men compensatie- en clearingovereenkomst tusschen Nederland en Bulgarije, welke over eenkomst met terugwerkende kracht van 1 September jl. af in werking treedt. De gesloten overeenkomst regelt zoowel het wederzijdsche handelsverkeer op com pensatiebasis als de betalingsvoorwaarden t.a.v. het overige handelsverkeer. Wat het compensatieverkeer betreft is een regeling getroffen, welke in hoofdzaak aansluit aan het in Bulgarije bestaande in- en uitvoer- regiem, zooals dat Is vervat in - de desbe treffende generale ordonnantie van de Bul- gaarsche Nationale Bank.' d.d. 4 Juni jl, Voor een aantal Nederlandsche producten, ver*vat in een aan het arrangement toege voegde lijst I is een verbetering bedongen van de tot nu' tóe in Bulgarije bestaande compensatie-voorwaarden, d.w.z. dat deze Nederlandsche producten voorthan in Bul garije zullen kunnen worden ingevoerd in ruil voor de gemakkelijkst verkoopbare Bul- gaarsche producten ais mals, gerst, tabak, en zoo voorts. De compensatie-transactie zal als regel be werkstelligd worden tusschen den exporteur en den importeur in Bulgarije onder vergoe ding van een exportpremie. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. De Roode-Kruiszaak te Beverwijk. Hedenmorgen werd door de Haarlemsche Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen Ds. Jac. Poort, oud-voorzitter van het Roode Kruis te Bevei'wijk, thans te 's Gravenhage, aan wier smaadschrift subs, krenking van eer en goeden naam ten laste was gelegd, en tegen denheer Jac. Tolk, .die "zich te verantwoorden heeft gehad voor eenige uitlatingen in open bare vergaderingen vanwege het comité tot behartiging van de belangen van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk, waardoor de heer Maters zich beleedigd achtte. De Officier van Justitie had vrijspraak voor Ds. Poort gevraagd en tegen den heer Tolk een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden onvoorwaardelijk en twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank sprak hedenmorgen Ds. Poort vrij en veroordeelde den héér Tolk tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en f50 boete.' De inbraak te Hilleg'om. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde heden den verdachte S., die in den nacht van op 5 Augustus had ingebroken in een woning te Hillegom, tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De Officier van Justitie had twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De inbraak bij den burgemees ter van Bennebroek. De Officier van Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank had tegen twee 20-jarige jongens uit Amsterdam een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëischt, om dat zij in den nacht van 6 Augustus bij den burgemees ter van Bennebroek hadden ingebroken. De' rechtbank veroordeelde- hen..hedenmor gen tot acht maanden .gevangenisstraf. Zijn schoonvader gestoken. Tegen een schipper te Zaandam, die .er van verdacht werd, zijn schoonvader mét een dolkmes in den rug te hebben gestoken, had de officier Van' Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde liem heden-mor- egn tot acht maanden. Verduistering van een rietzodde. Voor de Haarlemsche Rechtbank had zich Donderdag 12 September te verantwoorden een man, die met Pinksteren in de Nieuwe Meer een rietzodde op sleeptouw naar Aals meer had genomen, waar:hij ze aan een tuin der voor f 22.50 verkocht had. De Officier van Justitie had f 30 boete geëischt plus een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met de voor waarde dat de f22,50 binnen zes maanden te rugbetaald moest worden. De Rechtbank sprak hem hedenmorgen vrij. Vier visschers aan Friesche kust verongelukt. Groote verwoestingen aangericht. Schepen in nood. BOKSEN Hoe Louis Max Baer versloeg. Bloedigé vertooning. Over de match LouisBaer meldt het A. N. nader: De belangstelling voor.dezen bokswedstrijd was, zooals reeds geruimen tijd tevoren ge constateerd kon worden, buitengewoon groot. Men moet in de geschiedenis terug grijpen tot 1927, in welk jaar de match Dempsey— Tunney plaats vond, waarvoor eveneens enor me belangstelling had bestaan en waarvoor fabelachtige toegangsprijzen zijn betaald. Tus schen de 90.000 en 100.000 toeschouwers heb ben de match bijgewoond. De vraag naar kaarten was zoo groo.t, dat zitplaatsen in de nabijheid van den ring grif weg gingen voor 200 en meer dollars. Intusschen wist Louis zijn tegenstander in vier ronden knock out te slaanDe recette bedroeg 1.200.000 dollar. Beide boksers kregen hiervan 30 pCt. en voor de organisatoren bleef ook nog voldoende over. Baer heeft in dit gevecht géén moment een leans op een overwinning gehad. Van den eersten gongslag af was Louis in den aanval en bestookte hij zijn tegenstander zoowel met linksclien als met rechtschen. Met beheersclite geestdrift en met een vasten wil zocht de onge neger zijn weg.-naar de zwakke punten van Baer en voor Joe Louis was er slechts- één taak: Baer moest door- knock out verliezen. In de derde ronde werd de strijd beslist. Baer bloedde uit neus en mond en op een linksche van diehtbij ging Baer neer. Hij stond echter spoedig weer op, doch direct daarop ging hij voor de tweede maal in deze ronde naar de planken. De gong redde hem echter voor de knock out. Doch het bleek uit stel van executie te zijn. In de vierde ronde kwam het einde. Met linksche en rechtsche op de maagstreek en andere gedeelten van Baer's lichaam, slagen die als het ware uit de schouders geslingerd werden, werd Baer murw gemaakt en tien se conden, voordat de gong zou luiden voor het einde van de vierde ronde, trof Louis zijn te- "enstander met een geweldige rechtsche. zoo ïard, dat Baer als een blok op den grond viel en uitgeteld werd. Wel kwam hij bij vijf weer op de knieën, doch bloedend uit mond, neus en ooren, kwam hij niet meer overeind, en oorverdoovend gejuich toonde aan, dat Louis k.o.-winnaar was geworden. De hevige Noordwesterstorm blijkt veel ernstiger gevolgen te hebben ge had dan gisteren aanvankelijk werd vermoed. Verschillende personen zijn zijn slachtoffer geworden; op ver schillende plaatsen van ons land zijn dooden te betreuren. Het ernstigste drama heeft zich aan de Friesche kust afgespeeld, waar vier personen den dood in de golven hebben gevonden. Bij Westhoek onder St. Jacobi-Parochie trokken Woensdagmorgen acht personen er met drie bootjes op uit, om schar te visschen, terwijl bij Koehool onder Tzummarum zes personen eveneens met drie bootjes zee kozen. Zij werden door den Noordwester storm over vallen. Op den dijk had men reeds waarge nomen, dat zij het zwaar te verantwoorden hadden en in nood verkeerden. De redding boot „C. A. den Tex" uit Harlingen, voer ter assistentie uit, doch kon de bootjes door den lagen waterstand, niet bereiken, daar zich ter plaatse een zandbank bevond. Inmiddels had een zestigtal mannen te Westhoek een boot over den dijk naar zee gesleept en daaraan een aanhangmotor bevestigd. Zes man trokken ermee op uit naar een van de in nood verkee- rende booten, waarin zich vier personen be vonden. Toen zij dit vaartuig hadden bereikt sprongen twee van de redders over in het visschersschuitje, lichtten het anker daarvan en brachten het veilig naar den wal. Vóór den wind trokken de vier andere redders naar de andere bootjes. Onderweg sloeg echter de motor af. waardoor men vijftig Meter terugdreef. Met zwaar boomen gelukte het eindelijk het tweede bootje te bereiken, dat men echter leeg aantrof. Op den dijk was reeds waargenomen, dat de twee inzittenden eruit waren geslagen en in de diepte waren verdwenen. De beman ning van de reddingboot zette de tocht voort, en bereikte tenslotte het derde bootje, waarvan zij de beide inzittenden wist te redden. De over boord geslagenen waren D. S. Barendsma, kapper en J. Verf, caféhouder, beiden te Leeuwarden. Ook de zes personen, die in drie bootjes bij Koehool waren uitgevaren, werden door den storm verrast. Uit een bootje is een der inzit tenden overboord gesprongen. Hij slaagde er in zwemmende de kust te bereiken. De ander werd door een aantal jongelieden, die tot den hals toe in het water liepen, gered. Een reddingboot werd over den dijk in zee getrokken om de overige visschers te redden. De twee inzittenden van het tweede bootje konden gered worden. Inmiddels was echter het derde bootje om geslagen, waardoor de beide inzittenden ver dronken. Het waren H. Radelaar en zekere Tromp, beiden uit Leeuwarden. De lijken van Radelaar en Barendsma. die bij Westhoek verdronken, zijn aangespoeld. MOTORSCHIP GEZONKEN. Een der opvarenden verdronken, 'Woensdagmiddag omstreeks twee uur is het motorschip „Nijverheid", groot 185 ton, ge laden met graan en stukgoederen, komende van Rotterdam met bestemming Steenwijk, tusschen Urk en Schokland gezonken. Een der opvarenden is hierbij verdronken. De schipper en een andere opvarende zijn door de visschersboot „Urk 175" gered en te Kam pen aan wal gebracht. Het schip behoorde aan den motordienst van de Gebrs. Ouwehand te Rotterdam, MOTORSLEEP OP ZANDBANK GELOOPEN. Tijdens den storm is Woensdagmorgen de motorsloep van J. Benes en Zoon op een zand bank op de Lauwerzee geloopen. De sloep had een defect aan het roer en den motor. Zweedseh schip hulp noodig. had geen De sleepboot „Holland" van de firma Doek- sen, die was uitgevaren om assistentie te ver- leenen aan het Zweedsche stoomschip „Sver- remergaard", dat vijf mijlen ten Noorden van Tersohellinggerbank in nood verkeerde, Woensdag om kwart vooir vijf in de haven teruggekeerd. Er behoefde niet te worden in gegrepen aangezien de schade welke het schip ten gevolge van den storm aan de machines had opgeloopen, met eigen middelen bleek te zijn gerepareerd. Het Zweedsche schip heeft inmiddels de reis voortgezet. De redding-boot „Brandaris", welke was uit gevaren naar de Bila-uwe Slenk, waar twee binnenvaartuigen zouden zijn gezonken, bleek noodeloos te zijn uitgevaren, daar geen sche pen waren gezonken in de Blauwe Slenk. Onder stoomtram geraakt en gedood. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is o-p den weg DokkumVeenwoude de 60-jarige J. Huizinga uit Akkerwoude door den storm van zijn fiets geworpen en door een goederentram overreden en gedood. De heer Huizinga fiet ste aan de rechterzijde van den weg vlak langs de trambaan. Hij geraakte onder een van de laatste goederenwagens van de juist passee- renden tram, en werd met ernstige verwon dingen opgenomen. De man is vrijwel onmid dellijk na het ongeluk overleden. Doodelijk ongeluk bij Wezep. Des middags om kwart over vier reed de 47-jarige gehuwde land-bouwer G. van Dorp, wonende te Oldebroek, op den Zuiderzeestraai weg nabij Wezep op de fiets. Door een hevige windvlaag werd de man van zijn rijwiel ge slingerd, juist op het oogenblik, dat een auto passeerde. De man werd door den wagen ge grepen en was op slag dood. Hij had een ernstige schedelbreuk bekomen. De storm vernielt een tentoonstelling. Een groote landbouwtentoonstelling te Gramsbergen is Woensdagmorgen wreed ver stoord, doordat een windhoos alle tenten op nam en geheel ontredderd neerwierp. De schade is_ zeer groot. Een brand, welke ten gevolge hiervan ontstond, kon spoedig worden geblusoht. De tentoonstelling is afgelast. Groote schade in Dalfsen. Te Dalfsen werden tientallen boomen langs ^-*0uis Barrow is geboren op 13 Mei 1914 I den weg ontworteld. De toeganswegen naar in Alabama, yan zijn 24 wedstrijden had hij Dalfsen ten Noorden van de Vecht werden alle tot nu toe twintig door knock .out gewonnen. versperd. De telefoonleiding in Gerner onder, Dalfsen raakte defect, het electrische net werd op een vijftal plaatsen getroffen. Het dak van het huis van den landbouwer Linde boom in Ooster-Dalfsen werd door een drie tal boomen getroffen. SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN. Verschillende visschersvaai'tuigen van Lemmer zijn gistermorgen door -den plotseling 0u- stekenden storm op het IJselmeer overvallen Bijna alle liepen zware averij aan de tuigage op en vele verloren hun netten. Zeven schenen moesten door de Lemster reddingboot Hilda worden binnengebracht. Over het lot van enkele Lemster visschers heeft men geruimen tijd in onzekerheid verkeerd, doch in den laten middag is bericht ingekomen uit Urk. Schok land, Genemuiden en Medemblik, dat daar Lemster visschers waren binnengevaren. Over het lot van één visscher n.l. j. Visser is te Lemmer nog niets bekend:' De reddingboot heeft den geheelèn dag druk werk gehad met het binnenbrengen van visschersvaartuigen. Gevaarlijke uren voor Huizer visschersjongens. Dinsdag verlieten vier werklooze visschers jongens met een zeilboot de haven van Hui zen.. De stuurman Zwart, die e-en ervaren zeiler is, zette koers naar Marken. Op den terugweg werden zij door den storm overval len en dreven de open zee in. Een van de ankers liet los en er kwam een scheur in het zeil. De jongens hebben een angstigen nacht doorgebracht. Tegen den ochtend kwam de Bu 47 uit Bun schoten in zicht die het jacht op sleeptouw nam en drie van de uitgeputte jongens aan boord nam en hen van droge kleeren en voed sel voorzag. Stuurman Zwart bleef op het jacht. Tegen elf uur kwam men bij de Huizer- haven, maar kon niet binnenloopen. Om streeks twee uur heeft de havenmeester met de motorboot het jacht binnen gebracht en omstreeks vier uur kon ook de Bu 47 binnen loopen. Op het jacht was geen touw meer heel. IJzeren laadbrug vernield. Tij'dens een geweldige windvlaag is te Win schoten de zware ijzeren laadbrug, waarmede kolen van het schip naar de gasfabriek wor den gevoerd afgebroken en omlaag gestort. Het bewegend gedeelte is aan het rijden ge gaan en bij het einde van de rails afgeloopen en naar den kant van de fabriek neergestort en gebroken, waarbij een zwaar ijzerén hek geheel werd vernield. Een transformatoren huisje van het electriciteitsbedrijf is door het vallend gevaarte verpletterd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Ook Nieuw Leusen moest het ontgelden. Tijdens den storm zijn te Nieuw Leusen eenige honderden boomen ontworteld. Doordat de boomen over de straat vielen, moest het busverkeer Nieuw LeusenZwolle v.v. worden omgelegd over Den Horst. Vele boomen kwa men op de electrische leidingen terecht, waar door een deel van de gemeente zonder stroom is. Een aantal telefoonverbindingen werd even eens verbroken. Zeilschip tegen den dijk geslagen. Een zeilschip van schipper De Jong uit Makku-m is tegen den zeedijk nabij Zurich geslagen. Het vaartuig bekwam daarbij ernsti ge averij. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Vertraging op Schiphol. Op Schiphol raasde de storm met een kracht van 70 tot 80 K.M. per uur. Vele diensten on dervonden vertraging. Piloot Duimelaar, die om 4.30 uur 's middags met de F 22, de Roer domp, van Schiphol naar Malmö vertrokken was, is later weer teruggekeerd, omdat het weer te slecht was om veilig te kunnen vliegen. De Lufthansa had ook vertraging op de lijnen van Berlijn en Hamburg en enkele toe stellen vertrokken zelfs geheel niet. Ook het K. L. M.-toestel dat 's mirgens om 9.30 uur van Amsterdam naar eBrlijn had moeten vertrek ken, bleef rustig in Amsterdam. Piloot Fren- ken, die van Amsterdam naar Groningen zou vliegen, maakte een tusschenlanding te Soes- terberg, omdat de wind het toestel te veel naar omlaag drukte. Nog onzekerheid. De botter van den inldaringsdienst Harlin genScheurak is in moeilijk-heden geraakt. Woensdagavond had men de boot nog niet kunnen bereiken. Te Veldkamp verkeert men nog in het on zekere over de motorboot van den heer J. de Vries en over het lot van een klipperaak, welke zich op het Groninger wad bevond en waarvan de schipper in een sloep wegdreef. Vragen over huiszoeking in T s j echo-Slo wakij e. Waarbij brieven uit Nederland werden gevonden. De heer van Embden heeft aan de Minis ters van Buitenlandsche Zak-en en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering kennis genomen van de medede-elingen betreffende de huiszoeking door de Tsj-scho-Slowakijsche politie verricht bij een zekeren Erben, blijkens zijn papieren een nationaal -so eialis't te Hohenenelbe, bij welke gelegenheid de hand is gelegd op tal rijke bescheiden en gegevens, deels van mili tairen aard, die wijzen zouden op een schul dige verstandhouding van den genoemde met een buitenlandsche overheid of staatspartij, en dat deze persoon met eenige anderen des wege in hechtenis is genomen? En heeft het de aandacht van de Regeering, dat het in dit bericht opvallend wordt genoemd, dat zich onder deze uitgebreide correspondentie een buitengewoon groot aantal brieven uit Neder land bevond? 2. Is de Regeering bereid, aanstonds stappen le doen bij de Tsjecho-Slowakijsche overheid ten einde te verkrijgen, dat laatstbedoelde brieven, voorloo-pig in afschrift, ter beschik king van de Nederlandsche justitie worden gesteld, opdat onverwijld onderzocht kunnen worden, of vreemdelingen het verbod der Regeering, van uit ons grondgebied politieke actie te voeren, overtreden, resp. of Neder landers, althans personen, die in ons land verblijf houden, zich schuldig mak-en aan een der misdrijven tegen de veiligheid van den Nederlandschen Staat?

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2