HET NIEUWE AVONDBLAD Wandgedierte IJMUIDEN. VELSEN 20e JAARGANG No. 279 AAAANDAC 30 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kermemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. /Ule abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnè(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. De Sancties. Over de veelbesproken „sancties", eigenlijk: maatregelen tegen den aanvaller, vond de le zer in het nummer van Zaterdag een artikel van niemand minder dan de Engelsche staats man Lord Robert Cecil. Aan zijn autoriteit zal niemand twijfelen. Als oud-minister, vele ma len hoofd der Britsche delegatie bij den Vol kenbond, voorzitter van de League of Nations' Union, is hij een der eerste deskundigen ter wereld in zaken van internationale toenade ring. Zijn reputatie als strijder tegen den oor log is boven ieder en twijfel verheven. De gebeurtenissen der laatste weken, ge volg van de houding van Mussolini, hebben alom onrust gewekt. En ook veel misverstand. Er zijn bijvoorbeeld menschen, die uit de rede van minister de Graeff te Genève de slotsom hebben getrokken, dat wij nu ieder oogenblik mee opgeroepen zouden kunnen worden om Italië te lijf te gaan. Zoo staan de zaken ex- volstrekt niet voor. Ik licht hier de volgende alinea's uit het artikel van Lord Robert Cecil, dat bijzondere aandacht vereischt: „Geen enkel lid is door eenige bepaling ver plicht in de eerste instantie door middel van leger, vloot of luchtvloot militaire maatregelen tegen het recalcitrante lid te nemen; maar het Covenant geeft wel aan, dat het in verband met de kracht, die voor de sancties noodig zou kunnen zijn of om een andere reden, noodig kan worden met geweld op te treden. In dat geval moet de Raad den loyalen leden aanbe velen, hoe groot voor elk hunner de militaire macht zou moeten zijn, die zij voor het beoog de doel willen afstaan. De leden zijn souve- reine staten en hebben natuurlijk het recht de aanbevelingen al of niet op te volgen. Tenslotte zijn de leden overeengekomen dat zij „elkaar zullen steunen bij de finan- cieele en economische maatregelen, die geno men worden teneinde de verliezen en de on gemakken te verminderen, welke voortvloeien uit bovenbedoelde besluiten en dat zij elkaar wederkeerig zullen ondersteunen bij liet weerstand bieden aan de speciale maatrege len, welke de verdragsschender tegen een hunner richt". Het komt mij voor dat dit nu toch wel zeer duidelijk is. Er blijkt uit, dat iedere staat, dus ook Nederland, zich het recht voorbehoudt een eventueele aanbeveling van den Raad tot het deelnemen aan militaire sancties tegen een aanvallenden staat niet op te volgen. Er blijkt verder uit dat de leden overeengekomen zijn elkaar te steunen bij het nemen van finan- cieele en economische maatregelen tegen zulk een Staat. In het geval van de militaire sanc ties is er geen onderlinge overeenkomst tus- schen de leden vastgelegd, in het geval van de economische sancties wel. Aangezien er zoo snel misverstanden ont staan, is het goed er ook nog de aandacht op te vestigen dat er thans nog geen sprake is van aanbeveling van sancties. Dat kan pas ge beuren als een oorlog is uitgebroken en de aanvaller als zoodanig is erkend. Lord Robert Cecil betoogt dat de toepassing van internationale sancties een zeer moeilijke zaak is vanwege de jeugd van het interna tionale recht. Dat is een zeer begrijpelijke op merking. De beschaving is inderdaad nog maar zoo weinig gevorderd, dat hetgeen men in de nationale wetgeving sinds langen tijd als recht erkent, internationaal 'bij herhaling met voeten-,getreden wordt. De Volkenbond is geen staat, waar men „voor" of „tegen" is maar de eerste serieuze poging van de menschheid om een basis van internationaal recht te vestigen. Zegt iemand „ik ben tegen den Volkenbond", dan zegt hij dus feitelijk: „ik ben tegen deze Poging, nu sinds zestien jaar ondernomen en in velerlei opzicht reeds geslaagd, om een basis van internationaal recht te vestigen". Dit is misschien niet de populaire zienswijze. Maar het is de juiste. Dat 'n rechtsinstituut over de macht moet kun nen beschikken om strafmaatregelen te nemen is logisch. Dat heeft ons land ook ingezien toen het zich aansloot bij den Volkenbond en het Handvest met zijn ratificatie bekrachtigde. Een gevaarlijke factor vormen de militaire sancties, maar iedere Staat kan voor zich zelf beslissen of hij daaraan deel neemt of niet. De hoop is evenwel groot, dat toepassing dei- economische sancties voldoende zal zijn om een aanvallenden staat tot inkeer te brengen. Tot militaire sancties zal men m.i. pas in de uiterste omstandigheden overgaan. Zij bren gen groote gevaren mee, zij passen de gewelds- politiek toe die het Kellogg Pact verwerpt, en het schijnt schier overbodig te verzekeren dat schrijver dezes voor dezen vorm van sancties niets voelt. Tenslotte beveel ik de nauwkeurige lezing van Lord Robert Cecil's artikel nog eens met nadruk aan. Wie zich de moeite geeft het te lezen en te overdenken zal zich een helder begrip kunnen vormen van de huidige situatie. R. P. Jubileumvoorstelling K.Z.O.S. Antoon Coolen's „Kinderen van ons Volk". De oud-geestelijke advisieur van de R.K. Too ne el vereeniging „Kunst zij ons streven" gaf zeker de meening van velen weer, toen hij in het frisch uitziend programma van deze vereeniging ~~~geven ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan, zeide: „Van de opi-ichting af heeft K. Z. O. S. getracht, het kunstzinnige bij haar leden steeds hooger op te voeren. En zij slaagde in die poging wonderwel en zal haar werk vruchtdragend zijn, want dan zal er opvoedende kracht van blijven uitgaan. Daarom een proficiat met een ad muitos annos." Deze opinie en dezen wensch van Pater Gra- tianus, die de kunstbeoefening door dilettan ten (wij weten dit uit ervaring) een warm hart toedraagt, willen we volkomen onder schrijven. Omdat de werkende kring van K. Z. O. S. altijd het ideaal, dat in haar naam opgeslo ten ligt steeds ernstig getracht heeft te bena deren. Een ideaal, vier Worte nur Het repertoire. Een voornaam aandeel, zoo niet het leeu wendeel, in het bereikte succes moet de regis seur, de heer J. van Baar voor zijn rekening nemen. Deze heeft, getuige de over 't geheel genomen goede voorstellingen door mij bijge woond, er steeds naar gestreefd het beste te geven wat er met zijn leden te bereiken viel, Ik noem in dit verband slechts werken als: Een dag dame, De Nalatenschap, De Distel, Haar laatste Wil, enz. Crisis met het tooneelwerk en in niet min dere mate met het thans opgevoerde spel van het land „Kinderen van ons Volk", dat een bewerking is van de romans van een der jon- gei-en onder de Katholieken schrijvers Antoon Coolen, n.l. „De schoone Voleinding" en „Kin deren van ons Volk" heeft K. Z. O. S. getoond ook een open oog te hebben voor wat de mo derne stroomingen in de Katholieke-tooneel- litteratuur brengen. Kinderen van ons Volk. In dit werk geeft Coolen, die in de Peelgron- den woonachtig is, enkele episoden uit dat zoo rijke onopgesmukte Brabantsche boeren leven. Dramatis personal: De oude Sleegers, boer Verberne, vrouw en dochter Marie met haar twee minnaai-s Godefridus en Giel. Die luxe van 2 minnaars is geenszins naai den zin der ouders, zoodat de pastoor tus- schenbeide komt en Marietje huwt met Gode fridus. Giel Jaat haar echter niet met rust, en de echtgenoot moet voor goed (en hoe!) een einde maken aan diens attenties. Sleegers, de vader van Giel, is hierover zoo verbitterd, dat hij geen middel onbeproefd laat om zich op Godefridus te wreken. De geestelijke slaagt er echter na veel moeite in, den koppigen Sleegers tot andere gedachten te brengen en weet uiteindelijk een verzoening te bewerk stelligen. Het thema is weliswaar eenvoudig, de rake pen van Coolen weet er echter sublieme karak ters in te schilderen, terwijl er meerdere scènes voorkomen, welke gelegenheid beiden tot pakkend tooneelspel, dat simpele gebeur tenissen nader tot den toehoorder brengt. Bezwaren zijn er nx. i. ook. En dan wel in de eerste plaats de lengte. Vijf bedi-ijven; behalve de tooneelveranderingen is het voor de spelers niet minder zwaar om zich den geheelen avond op een constant niveau te handhaven. Dat kon ook nu niet en gold het ook hier wel eens liaan lager niveau, dus „aanpassen". Den toeschouwer onafgebroken boeien: dat doet de frissche, ongekunstelde dialoog, de fcrsch opgezette apotheoses waar het Bra- bantsch boerenbloed in spreekt zeker. Het zijn evenzoo vele punten in het voordeel der tekst- bewerkers Cor Hermus en Kees Spierings. De misdaadscène had m.i. beter buiten de speel ruimte kunnen geschieden. Het spel. Het openingstafereel had reeds onmiddel lijk goede kwaliteiten. Het innemende spel van Marieke (mevr. van Laer), het luchthartige optreden van Giel (A. A. Olsthoorn), de for- sche vader Verberne, de stugge Godefridus, de ensceneering van het binnenhuisje maakten een uitstekenden, verzorgden indruk. Deze werd nog geaccentueerd door de schilderach tige kleeding en het Brabantsch dialect, dat vrijwel steeds volgehouden werd. Op zichzelf al geen geringe verdienste. De opvattingen van Marieke, Godefridus. Giel, Giel's vader, den gemoedclijken pastoor (om maar enkelen to noemen) waren van dien aard, dat wc het geheel een voorstelling mo gen noemen, die op het repertoire van K. Z. O. S. een cerc-piaats innemen kan. De fijne types als Doreske en Klauske, Drie- kes en Graard droegen het hunne bij tot het welslagen van het spel. Giel wist met Marieke en Godefridus in enkele scènes een climax te leggen, welke be wezen wat er uit spel en spelers wel te halen is. Daar past hi-er een woord van hulde voor, speciaal aan den regisseur. Een bezwaar was het te zachte spreken. Een uitverkocht huis. Hoe de voorstellingen van K. Z. O. S. in het centrum der bélangsteling staan bewees de overvolle zaal, waarbij terecht van een uit verkocht huis sprake mocht zijn. (Welk een voor deze dagen ongekende weelde!) En aan bijval dus geen gebrek; 't was dan ook ten volle verdiend. Voor het openen van het doek heeft de heer F. Stëènm-eijer als voorzitter van K. Z. O. S. een openingswoord gesproken en mededeeling gedaan van de ingekomen felicitaties. De Pater-rector wenschte daarna de veree niging geluk met deze eerste schrede op het "ABSOLUTE VERDELGING zonder iets te beschadigen, onder geheimhouding en schrif telijke garantie. Waar asideren faalden, slaagden wij. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL GEN. CRONJéSTRAAT 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) doornige pad van het vereenigingsleven. Hij wees op den zegenrijken arbeid en den durf van K. Z. O. S. om dit belangrijke werk van een jongeen Katholieken schrijver ten too- neele te voeren. De heer H. C. van Kuijeren voerde als oud voorzitter nog het woord en sprak dankwoor den voor de medewerking van de geestelijk heid en van anderen ondervonden. Ook de voorzitter van de vereeniging „De Stille Om gang" uit Beverwijk feliciteerde K. Z. O. S. met het bereikte. W. Nog steeds mijnengevaar. Oorlogssouvenirs weer geobserveerd. Dat de zeeman nog steeds niet verlost is van een zijner ergste belagers uit den oor logstijd blijkt wel door het rapporteeren van een drijvende mijn van groot kegelvormig model, Het Noorscb,e mailschip Sta vangerfjord van de Oslo-New-Yorklijn bemerkte deze cp 53 gr, 12 min. N.B. en 7 gr. 20 mill. W.L. DAMMEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN NEDERLAND- SCHE DAMBOND. Ter gelegenheid van het, 25-jarig bestaan van den N.D.B. dat binnenkort herdacht zal worden, zijn voor alle aangesloten leden wedstrijden uitgeschreven. Wat (D.C.IJ. betreft zijn de leden voor -deze wedstrijden als v-o-lgt ingedeeld: le klas: groep A: tl. Smit, D. Ott-,-€. Suyk, B. Dukel, v, Basstra, <T. Kramer. Groep B: C. Bais, A. Kraai, P. Leyte, A. Ligthart. H. de Boer, G. Postma. 2e klas: greep A. F. Dukel, F. Postma, H. Laros, v. d. Heijde, P. v. d. Velde, J. Visser. Groep B: K. de Jong, F. Vrijhof, C. Buis, P. Scmit, Koetsier, A. Post. 3-e klas: groep A: v. d. Sluis, Brand, Klinge, P. de Boer, Outenaar, H. Visser. Groep B: Schol, v. Straten, De Wilde. De Beurs, Schlager, de Graaf 4e klas: groep A: Ligthart, J. Visser, Chr. Broek, Glas, Postma. E. Broek. Groep B: Schoone, Ras, Snel, v. d. Gaag, Binkhorst, v. d. Weert. De kampioenen dezer afdeelingen komen uit in den eindstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland. OM DEN MEESTERTITEL. De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden luiden: K. de JongKoghee (niet gespeeld). H. de Boerv. Krieken (remise). SuykOnrust (remise). De stand luidt thans: gesp. gew. rem. verl. pnt- P. Leyte, IJmuiden 4 13 0 5 M. v. Krieken, Z.dam 4 13 0 5 Onrust, Zaandam 4 1 3 0 5 C. Suyk IJmuiden 5 13 15 K. de Jong IJmuiden 4 12 14 H. de Boer IJmuiden 4 0 3 1 3 Koghee, Zaandam 3 0 12 1 Doordat Koghee van verdere deelneming is uitgesloten en de tegen hem gespeelde par tijen dus geannuleerd moeten worden wordt de stand: Leyte 4 gesp. 5 p., Suyk 4 gesp. 4 p., De Jong 4 gesp. 4 p.; Onrust 3 gesp. 3 p.; v. Krieken 3 gesp. 3 p.; De Boer 4- gesp. 3 p. CLUBAVOND D. C. IJ. A s. Dinsdagavond speelt het eerste tiental te Zaandam. In verband hiermede is de club avond uitgesteld tot a.s. Donderdag. Vriendschapsfeest der A. J. C. Een fraaie fakkeloptocht. Twee vurige slangen kronkelden zich Za terdagavond door de straten van IJmuiden en IJmuiden-Oost. Een er van bewoog zich naar het Oosten, een naar het Westeh. En toen zij elkaar hadden ontmoet en vereenigd, had het monster zulke afmetingen aangenomen, dat terwijl de kop reeds het Velserduinplein na derde, de staart zich ongeveer ter hoogte van de Houtmanstraat bevond. Het was een fleurig gezicht, die fakkelop tocht van de honderden A. J. C.'ers, die Za terdag van Amsterdam, Amersfoort, Zaandam den Helder enz. naar IJmuiden waren geko- mn ter viering van het „Vriendschapsfeest". In een flink marschtempo marcheerden de stoeten uit drie zalen, n.l. Thalia, Het Wapen van Velsen en „De Daad" naar het punt van samnkomst, vanwaar men gezamenlijk naar het Tiberiusplein marcheerde. En overal had de stoet v-eel bekijks. Op den Velserduinweg vond een symbolische begroeting plaats van de vakbeweging. Op een open terrein nabij den Groeneweg werd de stoet ontbonden. Maar vóórdat dit geschiedde, konden de vele honderden, die hier bijeen waren, genieten van een fantas tisch spel, waarin het licht der fakkels en de jeugd der executanten met elkaar wed ijverden in het ten toon stellen van een samenkomst, vanwaar men gezamenlijk naar noemd mag worden: de fakkeldans rondom het kampvuur, dat was opgebouwd uit hon derden fakkels. De drie bijeenkomsten, die aan den fakkel optocht vooraf gingen waren door ongeveer 800 Roode Valken bezocht. In Thalia sprak de heer L. van Hameien, voorzitter van de Fede ratie Velsen der S.D.A.P. een woord van wel kom. Hij noemde het een bewijs van kame raadschap, dat het ondanks de crisis gemak kelijk was gevallen voor de kinderen, die van elders warén ge-komen, een tehuis te vinden. Voorts wees de heer van Hameien op de op voedende waarde van d-e A.J.C., op het kame raadschappelijk leven in de gehouden A, J. C.- kampen, waar niet, zooals in 'n andere kam-p, wordt gevloekt en gestolen. Door verschillende A. J. C.'ers werden daar- na-prepaganda-liederen gezongen en eenige dansen uitgevoerd. Op geestige wijze werd een demonstratie gegeven van het colporteeren met „De Wiekslag". Zondag hebben de kinderen in groote groe pen de havens en andere bezienswaardighe den bezocht. Bazar Hep weer vlot. Uit de Gemeentebegrooting. Bruto opbrengst circa 950. De bazar, die gedurend drie dagen in de Pres. Krugerstraat werd gehouden, en waar van de opbrengt bestemd is voor de instand houding van deze school, is evenals verleden jaar een mooi succes geworden, zoodat de bazarcommissie met voldoening op haar werk mag terugzien. Velen, vooral zij. die Donderdag of Vrijdag den bazar bezocht hebben, zullen zich heb ben verwonderd over het optimisme van de commissie, die er natuurlijk niet aan twijfelde voor die duizend en één artikelen, die zij had bijeengebracht, een koope-r of koopster te vin den. Maar de optimisten hadden ook nu weer gelijk: Zaterdagavond half twaalf was alles weg. Geen stukje was er meer over. Ook alle loten van de groote verloting waren aan den man gebracht. Zaterdagmiddag hebben vele kinderen de poppenkast-vertooning van „Oorne Piet" bij gewoond .en als steeds had de populaire „di recteur" met zijn niet minder populaire figu ranten weer een groot succes. De penningmeester van „Volksonderwijs" zal, als hij -de opbrengst heeft ontvangen, den bodem van zijn. schatkist zeker niet meer kunnen zien. Naar wij vernamen, bedroegen de bruto-ontvangsten, opbrengt van stands en loterijen inbegrepen, ca. 950.—, En daal de bazarcommissie zeer zuinig is geweest en dank zij de groote medewerking weinig kos ten behoefde te maken, blijft er een aardig sommetje over. Wat kost het Onderwijs? Het onderwijs vergt groote offers. Hoofd stuk VIII geeft antwoord op de vraag: hoe veel? Laten we eerst eens opsommen de verschil lende soorten onderwijs, die in onze gemeen te genoten kunnen worden en die alle voor zich hun aandeel opvragen. Het zijn: open baar gewoon l.o., opnbaar uitgebreid 1. o., openbaar buitengewoon l.o., bijzonder gewoon 1. o., bijzonder uitgebreid 1. o„ middelbaar on derwijs en nijverheids-onderwijs. Maar ook nog andere soorten onderwijs kosten de ge meente nog heel wat geld, al wordt dit on derwijs hier niet of niét meer gegeven: voor openbaar voorbereidend l.o. is uitgetrokken; 10228.04, voornamelijk voor rente en aflos sing van geldleeningen, bijzonder voorberei dend l.o. kost f 2277,17, zijnde 2 pet. van de getaxeerde waarde van de schoolgebouwen en verder betaling van rente en aflossing, hooger onderwijs kost f 18575.zijnde in hoofdzaak het verschil tusschen hetgeen de gemeente uitgeeft aan bijdragen aan elders gevestigde gymnasia voor het bezoek van 58 leerlingen en wat zij daarvoor van de ouders der leer lingen aan retributie ontvangt. De belangrijkste paragrafen van dit hoofd stuk zijn die, welke betrekking hebben op het openbaar gewoon en het bijzonder gewoon lager onderwijs, dat in onze gemeente op resp. 9 en 18 scholen met resp. 2229 en 3974 leer lingen gegeven wordt. De begrooting stelt ons in staat eenige pun ten, op beide soorten onderwijs betrekking hebbende, met elkaar te vergelijken. En dan komen voor deze vergelijking het eerst in aanmerking de kosten die voor deze soorten onderwijs ten laste van de gemeente komen. Deze zijn voor het openbaar 1. o. 51982.62 en voor het bijzonder l.o. 137101.04 Per leerling dus resp. 23.32 en 34.50. Voor schoolgelden worden geraamd: gewoon l.o. 16000. of per leerling 7.15, buitenge woon l.o. 20.000 of pel' leerling 5-03. Wat het openbaar gewoon l.o. betreft blijkt uit de begrooting, dat voor jaarwedden der on derwijzers is geraamd 142.019.(vorig jaar 144.542.42), voor 9 hoofden en 46 onderwij zers en onderwijzeressen; verder voor aan schaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 4458 (v.j. 4622), voor verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen 14143. (v. j. 16066.—), voor kosten terzake van ver zekering, pensionneering enz. 13537.67 (v.j. 14.132.50) (dit bedrag wordt geheel op de betrokkenen verhaald). De totale kosten van het openbaar gewoon l.o. worden geraamd op 2-23.924.29. Voor ver goeding van het rijk word geraamd 142.019 (v. j. 144.542.42). Zooals hierboven reeds is gemeld, bedragen de kosten, ten laste der ge meente 51.982.62. LEDENVERGADERING DE COSTASCIIOOL In de onder leiding van den 2en voorzitter van het schoolbestuur den heer P. Nauta ge houden ledenvergadering van de Da Costa- school, heeft deze in treffende woorden hulde gebracht aan de nagedachenis van den heer J. Pot, voorzitter van het schoolbestuur. Mej. A. Wille hield een inleiding over het onderwijs der eerste klasse. De bestuurverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden de heeren W. van Doorn, J. de Smit en W. Vedder herkozen wer den. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Pot werd gekozen de heer F. Fijtsma. De heer P. Koelmans deed eenige mededee lingen omtrent de school o.a. omtrent het be zoek van den Inspecteur van het L.O., die vol gens spreker zijn groote tevredenheid over het onderwijs had betuigd. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den heer D. Blok gesloten. Van het Plaatselijk Crisis- Comité. Vier beelden uit Memelland, waar Zondag en heden gestemd is. Boven links: de Duitsch-Lilhausche grens, boven rechts: de Koningin Louise-brug te Tilsit; beneden links: de Beursbrug te Memel met een verkeersschild met Duitsch en Lithausch opschrift; beneden rechts: het station van MemeT Nationale inzameling. In de week van 29 October a.s. zol in het geheele land weer de Nationale inzameling worden gehouden voor het werk der Crisis- Comité's. In onze gemeente vindt deze collecte plaats op Zaterdag 5 October. De opbrengst dezer collecte blijft ten bat§ van het Plaatselijk Crisis-Comité. De nood in onze gemeente isnog steeds zeer groot en in den komenden winter zal dit ongetwijfeld nog erger worden. Het Plaatselijk Crisis-Comité wil ook dezen winter zooveel mogelijk hulp verleenen. Vele huismoeders, vele kinderen zien reeds nu met verlangen uit naar de hulp van het comité. Zal hun hoop beschaamd moeten worden? Dat hangt voor een groot deel af van het welslagen der te houden collecte. De geldmid delen worden steeds minder en zonder geld is hulpverleening onmogelijk! Laat ons den collectedag maken tot een groot succes. Het comité vertrouwt dat allen, die nog iets kunnen missen, onze collectrices niet zullen teleurstellen. Elke gift, hoe klein ook, is van harte wel kom! Vele kleintjes maken één groote! Geeft allen naar vermogen! Helpt allen mee om den nood te lenigen! Steunt het Plaatselijk Crisis-Comité.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1