1 De mensch. De Groote Denkers Heden beginnen dr. Euwe en dr. Aljechin jiun lange afstands-race in het Denken, zich fc-istalliseerend, als ik het zoo .noemen mag, In minstens dertig partijen op het schaak bord. Als na dertig partijen geen van bei den het tot zes overwinningen gebracht mocht hebben wordt er doorgespeeld tot een van de twee daaraan toe is. De gestelde tijd limiet is 45 zetten in 2V2 uur. Hebben wij een kans? U begrijpt natuurlijk dit „wij". Als u kunstlievend lid van een zangvereeniging bent, hetgeen gemeenlijk wil zeggen dat uw eigen stem niet goed genoeg is om mee te doen, spreekt u niettemin van „wij" als uw vereeniging aan een concours meedoet. Als Ti tot de aanhangers van een voetbalclub behoort al bent u niet eens lid er van, en dicht bij de zeventig gebruikt u de pluralis majestatis nog veel meer en praat van „onze vorm 11a de rust", „ons derde back systeem" en soms met een verdrietig gezicht van „onze schotloosheid in liet strafschopge bied". Er zijn nog veel meer voorbeelden te geven. Dat van dr. Max Euwe is onbetwist baar-nationaal. Hij is „onze kans tegen Al jechin" De denkkracht van acht millioen Nederlanders wordt vertegenwoordigd door dezen brein-kunstenaar, die thans den titel van wereldkampioen ambieert. Tot de dingen waarin een klein land groot kan zijn behoort zeer zeker het Denken. Ik behoef maar te herinneren aan het kleine Cuba, welks zoon Capablanca vele jaren lang wereldkampioen was. In 1927 versloeg de Rus dr. Aljechin hem, en sinds acht jaar voert deze nu den wereldtitel. Tweemaal heeft Bogoljubow getracht hem dien te ont nemen, maar het is hem mislukt. En hoe! Aljechin versloeg hem met gemak. In alle tournooien waaraan hij deelnam had de Rus bovendien steeds succes. Hij is een vervaar lijk kampioen. Toch schijnt men in de internationale schaakwereld van meening te zijn dat „wij" een kans hebben. In het buitenland be schouwt men Euwe als een veel gevaarlijker uitdager dan Bogoljubow, die gekenmerkt wordt als een combinatie-speler terwijl men Euwe kenschetst als behoorend tot de school- Capablanca, en bovenal sterk in het eind spel. In een korte match, die Euwe in 1927 tegen Aljechin speelde, verloor hij met slechts éen gewonnen party verschil. Natuurlijk heeft de wereldkampioen bij zijn aankomst te Amsterdam verklaard, dat hij vol vertrouwen is in zijn overwinning. Misschien is dat werkelijk zoo, maar als het tegendeel het geval was zou hij het toch zeker niet zeggen. Een groot denker en een groot match-speler zijnde, is de waarde der suggestie (toegepast op anderen en op zich zelf) hem natuurlijk volkomen bekend. Voor het overige wordt hij terzijde gestaan door zijn zwarte Siameesche kat, genaamd „Schahmatt", die als mascotte dient en ge durende alle partijen op een tafeltje naast hem moet zitten. De Zwarte Kat is in de beste kringen des bijgeloofs vermaard als geluks- teeken, en bovendien meent dr. Aljechin dat dit exemplaar hem inspireert en dat het over een buitengewone intelligentie beschikt. Het is maar goed dat dr. Euwe er geen hond als mascotte op nahoudt, anders zou de naam van de „Militiezaal" te Amsterdam, waarin de meeste partijen gespeeld zullen worden, toe passelijker voor dezen strijd kunnen worden dan zij het thans is. Mijn mobilisatie-herinne ringen geven mij tenminste geen aanleiding, de begrippen „militie" en „milicien" te verbin den aan uitingen van buitengewone denk kracht. Het tegendeel i-s veeleer het geval. Om die kat moeten we nu maar niet al te veel lachen. Ten eerste is vrijwel iedereen op zijn tijd wel eens bijgeloovig, al erkent hij (of zij) het gemeenlijk niet, en ten tweede verschaft het feit, dat de wereldkampioen in derdaad in „Schahmatt" gelooft, de poes in derdaad een zekere waarde, want in elk geval sterkt haar aanwezigheid zijn zelfvertrouwen. Ik hoop dat zij sportiever is dan katten ge meenlijk zijn, en geen pogingen zal doen om dr, Euwe in een verkeerden zet te biologee ren, of zoo. Natuurlijk rust op ons Nederlan ders, als zijnde „de thuisclub", de verplichting ten nauwkeurigste voor haar gezondheid zorg te dragen. Blijkt haar invloed al te overwe gend, dan zou dr. Euwe zich tijdens de match altijd nog van de een of andere Amsterdam- sche dakhaas kunnen voorzien, 0111 partijen op gelijken voet te brengen. Het spijt mij eigen lijk wel een beetje dat de wereldkampioen Denken er zoo'n poes bij noodig heeft het doet iets af aan zijn glorie maar in die klei ne teleurstelling moeten wij ons maar schik ken. Moge de strijd aan de verwachtingen be antwoorden en zich tot een ware apothéose van het Denken verheffen! R. P. BEVERWIJK. Het overzicht van de groentemarkt. De gang van zaken in den handel onderging de afgeloopen week al weinig verandering, De aanvoeren beginnen zoo langzamerhand weer in te krimpen, wat vooral op de veiling van Woensdag duidelijk te constateeren was. Met de boonen loopt het ook naar het einde en het zijn in hoofdzaak nog de dikke boonen, die thans domineeren. Voor de goede soorten was geregeld een willige stemming en konden behoorlijke prijzen worden gemaakt. Dat het verschil in kwaliteit echter nog al uiteen loopt blijkt wel uit de noteeringen, die naar soort wisselden van 622 ct. per K.G. Snijboonen komen momenteel alleen als kasproducten in aanmerking. De restanten uit de natuur heb ben weinig waarde. Voor kassnijboonen va rieerden de prijzen zoo pl.m. van 2336 ct, per K.G. Pronkboonen, die nog werden aan gevraagd bleven een prijs van 510 ct. per K.G. handhaven. Sia schijnt ook weinig meer aan te trek ken de noteeringen stonden meestal zeer laag. Het product munt over het algemeen ook niet uit, daar de meeste partijen de Spo ren van wind en hagel vertoonen en derhalve belangrijke afwijkingen vertoonen. De notee ringen waren dan ook naar soort van 1545 et. per kist. Bospeen begon zich eindelijk deze week weer eens in prijs te herstellen en maakte naar soort noteeringen van 510 ct. per bos. Breekpeen kwam vanzelf hierdoor ook in be ter conditie en noteerde van 4070 ct. per kist. Spinazie heeft tot heden steeds een wil lige handel en werd -geregeld afgenomen voor pi ijzen van 5075 ct. per kleine en 1,401,50 per groote kist. De aanvoer van andijvie is thans van be duidende omvang, De prijzen naar kwaliteit zoo pl.m. van 3050 ct. per kist. De tomatenhandel had de afgeloopen week een zeer slecht verloop an het verkochte product waren de besommingen zoo onge veer van 2^—5 ct. per K.G. terwijl daarnaast veel partijen zich met „doordraaien" moes ten tevreden stellen. Ondanks het vergevorderd seizoen werden nog mooie partijen komkommers aangevoerd. De prijzen schommelden naar soort van 1—4 cent per stuk. Bij de bloemkool wordt weinig moois aan getroffen. De goede soort varieerde ook nu weer van 1020 ct. per stuk. Groene en roode kool, waarvan de aanvoe ren matig zijn, hadden steeds een willige handel. Prei werd in de afgeloopen week in mnxe partijen aangevoerd. De noteeringen schom melden naar soort van 6—10 cent per bos. Knollen hadden een minder willige stemming en liepen in prijs een weinig -terug. POLITIES CHIETVEREENIG IN G „WESTERHOUT'. Woensdag werden op de banen van „Wes terhout" de jaarlijksche schietwedstrijden ge houden van de Politieschïetvereeniging „Wes terhout". Des morgens werden de wedstrij den geopend door Burgemeester H. J. J. Schol- tens, die de eerste serie schoot en het daarbij tot een verdienstelijke 64 bracht. Het politiepersoneel, alsmede de. jachtopzie ners, hebben met groote animo aan de schiet wedstrijden deelgenomen. De strijd was zeer spannend. Vooral voor de jachtopzieners was het een goede dag, want- een hunner, de heer C. v. d. Kolk schoot zes rozen, waarmede hij niet alleen een record op zijn naam bracht, maar bovendien voor de eerste maal „Westér- hout" in het bezit stelde van een schutter - koning. Een zoo groot aantal rozen was in de historie van de politieschïetvereeniging nog niet voorgekomen. De uitslagen waren: Donateurs: 1. H. Kochx, 67 p.; 2. H. van Driel 66 p.; 3. J. Rijken 66 p.; 4. W. van Dijke 65 p.; 5. M. Hergarden 62 p. Voor de leden was de uitslag: 1. C. v. d. Kolk (6 rozen) 72 p.; 2. D. Chris- tiani, 70 p.; 3. IJpma 69 p.; 4. J. Kentson 69 p.; 5. P. Benning 68 p.; 6. A. Pierik 68 p.; 7. J. Wesseling 67 p.; 8. J. J. Hugtenburg 66 p.; 9. A. van Mu/ister 66 p.; 10. J. L. Smits, 66 p. De volgorde van de drie laatste prijswin naars werd bij loting vastgesteld. Des avonds werden in een der bovenzalen van Hotel „Oud-Meerenstein" de prijzen uit gereikt De voorzitter van de schietvereenigmg, de heer P. Vellekoop, verheugde zich over de groote belangstelling van dé leden voor den wedstrijd en maakte van de gelegenheid ge bruik om ook de jaarvergadering in aller be langstelling aan te bevelen. Een bijzonder woord van dank bracht de voorzitter aan den leider van de wedstrijden, Majoor Kentson, die zich door de voortreffelijke wijze, waarop hij den wedstrijd leidde, zeer verdienstelijk jegens de vereeniging had gemaakt. Ook de genen, die den leider behulpzaam waren, be tuigde de voorzitter zijn partelijken dank. Een bijzonder woord van gelukwensch richt te spr. tot den heer C. v. d. Kolk, de pheno- menale rozenschutter, die zes rozen scoorde, een prestatie, die in de schietvereenigmg „Wes terhout" nog niet was voorgekomen. De heer C. v. d. Kolk had voor zijn ver dienstelijk werk een fraaie beker, die door de vereeniging beschikbaar was gesteld, in ont vangst te nemen. Vervolgens wenden de prijzen, bestaande uit huishoudelijke- en luxe artikelen uitge- (De clou van de tentoonstelling De Mensch, die op 4 October te Amsterdam wordt geopend, is een mensch van glas, waarin alle or ganen in werking te zien zijn.) Mensch, ken uzelf, is 't oude woord, Zoo dikwijls en zoo lang gehoord, Maar dat de meesten ook negeeren; Wie gaarne naar een ander ziet, Kent meestentijds zichzelve niet En wil ook op dat punt niet leeren. Toch zou het juist in dezen tijd, Met al zijn nood en al zijn nijd, Zoo wenschelijk voor velen wezen, Wanneer 't niet slechts een droombeeld was, Dat men zoo helder als in glas In eigen binnenste kon lezen. Met de tentoonstelling De Mensch, Lijkt de vervulling van dien wensch. Opeens wel zeer nabij gekomen; Daar komt een mensch van glas te staan, Waarin het werk van elk orgaan Precies kan worden waargenomen. Helaas, 't nieuwsgierige publiek Heeft er slechts nieuws van het fysiek, Van 't menschlijk lichaam, te verwachten; Ook hier wordt hem niets nieuws onthuld, Van hoe de functie wordt vervuld Vaar 's menschen geest en zijn gedachten. Al is-hij dan van glas misschien, De mensch is hier niet te doorzien, En zelfs na die tweeduizend jaren, Zoekt d' enkeling Diogenes, Nog altijd zonder veel succes Den waren mensch met een lantaren. P. GASUS. reikt. De gebruikelijke feestavond bleef dit maal achterwege De leden bleven echter nog eenigen tijd gezellig bijeen, zoodat de Politie- schietvereeniging toch met veel voldoening op dezen avond kon terugzien. De wedstrijddag was eveneens uitstekend geslaagd. De voorzitter, de heer Vellekoop, sloot den avond met een hartelijk dankwoord aan allen, die op eenigerlei wijze aan dezen mooien wed strijddag hun medewerking verleenden. DE TRAINING VAN DE V. V. BEVERWIJK De training van de spelers van het eerste, tweede en derde elftal der voetbalvereeniging Beverwijk zal heden-, Donderdagavond in het veilingsgebouw „Centrum" worden hervat. Het derde elftal traint van 7—8 uur en het eerste en tweede elftal van 810 uur. Als trainer is thans aangesteld de heer A. v. d. Wint, de vroegere doelverdediger van V. S. V. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING BEVERWIJK Noteering van 2 October 1935. Breekpeen per kist 3575 Spinazie per kist 55-75 Sla per kist 1535 Postelein per kist 4555 Andijvie per kist 2550 Wortelen per bos 511 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 23 Prei per bos 4—10 Bloemkool le per stuk 1018 Idem 2e per stuk 35 Tomaten per K G. 24 Uien per K.G. 2%—3 Kassnijb. per K.G. 1735 Snijboonen per K.G. 812 Dikke boonen per K.G. 922 Spec. b. z. dr. per K.G. 818 Sperc. m. dr. per K.G. 10 Pronkboonen per K.G. 310 Trosboonen per K.G. 1017 China kool per stuk 68 Komkommers per stuk 14 Roode kool per stuk 6—8 Gele kool per stuk 56 Groene kool per stuk 47 Appelen per K.G. 510 Peren per K.G. 510 Knollen per stuk 26 VERGADERING NAT. CHR. WERKMANSBOND. De eerstvolgende ledenvergadering van den Christelijken Werkmansbond afd. Beverwijk zal op Donderdag 10 October in het Hervormd Verexigingsgebouw gehouden worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Beverwijk en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand September 1935 ingelegd 40061.52 en terugbetaald 49379.73. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19195. Noteering van Beverwijk 2 October 1935. Spinazie per kist f 0,60f 0,80 Postelein per kist f 0,50f 0,55 Andijvie per kist f 0,20f 0,46 Radijs per 100 bos f 2f 2,50 Koolrapen per zak f 1,25 Wortelen per bos f0,05f0,08 Bieten per K.G. f 0,05 Komkommers per 100 f 2f 3 Aardappelen, klei p. K.G. f 0,02f 0,04 ld. zand, per K.G. f 0,05 Snijboonen per K.G. f 0,20f 0,28 Heerenboonen per K.G. f 0,16f 0,19 Trosboonen per K.G. f 0,16 Spruitjes per K.G. f 0,16 Roode kool per 100 f 5f 9 Savoije kool per 100 f 6f 9 Bloemkool per 100 f 7—f 16 Uien per K.G. f 0,02—f0,04 Prei per bos f 0,06f 0,08 Pieterselie, per bos f 0,02f 0,04 Selderie per bos f 0,03f 0,05 Appelen per K.G. f 0,06f 0,13 Peren per K.G. f 0,05f 0,18 Aardbeien per doosje f 0,28 Druiven per K.G. f 0,14—f 0,22 DONDERDAG 3 OCT. 1935 gezamenlijk in één pot, evenals de narcissen. Daarvoor zijn gekozen die variëteiten, welker bloei, naar uit ervaring is gebleken, ongeveer samenvalt. De bollen worden verstrekt door den heer Gozeling, de hyacinten a 6 cent, de tulpen en narcissen a 2 cent. De datum van de tentoonstelling zal. na het volgen van de gemiddelde ontwikkelingsac tiviteit, nader vastgesteld worden op een dag in de maand Maart. Voor de mooiste inzen dingen worden wederom prijzen beschikbaar told. WIJK AAN ZEE EN DUIN DE JEUGDDRAVERIJ Voor de jeugddraverïj, welke Zaterdag 5 October 's middags 2 uur op het oefenterrein van de R.K. Voetbalvereeniging Excelsior ge houden wordt, loting 's middags 1 uur bestaat zoowel van de zijde der jeugd als van die der ouderen veel belangstelling. Reeds ga ven zich 15 „paarden" met berijders op. Bij den heer N. Bol zijn de beschikbaar gestelde prijzen geëtaleerd, terwijl nog eenige winke liers toezegging deden. R.K. BEWAARSCHOOL GESLOTEN. Op advies van den gemeentearts Dr. V. P. van Ameijden is de R K. Bewaarschool voor den tijd van 4 weken gesloten wegens h-eer- schende slijmhoest. SANTPOORT. LED EN'V E RG ADERIN G „SANTPOORT' S BLOEI'. Dinsdag a.s. houdt „Santpoort's Bloei" haar jaarlijksche October-vergadering in de zaal van „Spaarnberg". De agenda vermeldt o.a. de tusschentïjdsche verkiezing van een bestuurs lid, tengevolge van het bedanken van den heer Bremerkamp. Op 23 October houdt J-hr, Dr, J. C, Mollerus een lezing over „Per Zeppelin naar Zuid-Ame- rika". De spreker maakte in 1935 dezen tocht, deed daarbij smalfilm-opnamen, die zullen worden vertoond, zoodat den aanwezigen een interessante avond te wachten staat. DRIEHUIS. VERPLAATSING POSTAGENTSCHAP In verband met de verplaatsing van de zaak van Mej. Uitendaal. is ook het postagentschap verplaatst naar het vlak naast de oude lokali teit staande nieuwe zaak. Vóór deze verplaat sing had het bestuur der Ver. van Bewoners in de Buurtschap Driehuis aan P. T. T. ver zocht een betere brievenbus te plaatsen. Aan dezen wensch is door het plaatsen van een moderne bus voldaan. FLORALIA Onlangs maakten wij melding van den ge slaagden Floralia-dag van de Ver. van Be woners in de Buurtschap Driehuis. Thans vernemen we, dat het bestuur der vereeniging, aangemoedigd door het bijzon der groote succes, het initiatief genomen heeft voor een voorjaarstentoonstelling van bloeien de bolgewassen in pot getrokken. Het bestuur heeft besloten tot het opnemen van 3 hyacin ten (rood, wit, blauw), 5 tulpen en 5 narcis sen; de hyacinten elk in een pot, de tulpen Alles in Italië is er op gericht de bevolking met den oorlog vertrouwd te maken. Hierboven een wagen, welke meereed in een optocht ter gelegenheid van het wïjn„feest". VELSEN WINKELIERSVEREENIGING „WIJKEROOG". Woensdagavond hield de vereeniging van winkeliers en neringdoenden „Wijkeroog" een ledenvergadering in de kegelbaan van Hotel „De Prins". De voorzitter, de heer Groot heette de aan wezigen hartelijk welkom. Verder hoopte spr. dat de besprekingen van dezen avond mede zouden werken aan den opbouw en den groei van de vereeniging. De secretaris de heer J. W. D. Schmits las vervolgens de notulen der vorige vergadering, die onder dank werden goed gekeurd. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd medegedeeld dat door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken bij voldoende deelneming cur sussen en verschillende handelsvakken ge geven worden. Deelnemers van deze cursussen kunnen zich voor 15 October bij het secre tariaat van de Kamer te Haarlem opgeven. Bij de besprekingen over de zegelcampagne deed het bestuur een tweetal voorstellen: le. om op 15 October de cassabons te laten vervallen en alleen zegels uit te geven; 2e. dat de leden met meer dan één winkel voor iedere zaak afzonderlijk contributie be talen. Over deze voorstellen werd langdurig ge discussieerd. De heer Bruijnzeels hield ver volgens een lezing over het doel en de toe komst van de zegelcampagne. De heer Kuipers maakte de opmerking dat bij den druk van de nieuwe boekjes, duidelijk bekend gemaakt moet worden, dat de uitgifte van zegels alleen bij contante betaling plaats zal vinden, omdat hierover dikwijls moeilijk heden ontstaan. Als slot van de besprekingen, die op dit on derwerp wolgden, werd een voorstel gedaan om den in 't reglement vastgestelden termijn van contante betaling te veranderen in ten hoogste een maand. Dit voorstel werd met 22 tegen 4 stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten het voorstel om de uitgifte van cassabons te laten vervallen, in een buitengewone vergadering van een commissie en de belanghebbenden te bespreken en naar aanleiding daarvan een buitengewone vergadering uit te schrijven. Na de pauze waarin een verloting gehouden werd volgden besprekingen over de a.s. St. Nicolaascampagne. Besloten werd om een dezer dagen kaarten uit te geven, waarop 50 zegels geplakt kunnen worden. Een volgeplakte kaart geeft recht op een toegangsbewijs voor een kinder St. Nico- laasfeest. Verder staat op iedere kaart een nummer, waarop een van de beschikbaar gestelde prij zen verkregen kan worden. Als antwoord op een van de vragen bij de rondvraag, deelde de voorzitter mede, dat reeds 90 volle boekjes ingeleverd zijn, terwijl reeds 300.000 zegels in omloop werden gebracht. Tenslotte dankte de heer Groot allen voor hun belangstelling en hoopte, dat men dezen avond weer een stap dichter tot het einddoel genaderd zou zijn. De eerste electrische trein te Zandvoort. Er komen nog meer proefritten. Woensdagmiddag arriveerde de eereste elec trische trein te Zandvoort. Het doel van dit bezoek aan de badplaats was uitsluitend het nemen van beugelproeven Hedenmiddag rijdt de eerste personentrein. Deze is echter uitsluitend gereserveerd voor de pers. Zaterdag 5 October maakt de directie der Spoorwegen een rit naar Zandvoort. Van Zondag 6 October af, wordt de gewone dienst met electrische treinen onderhouden. Vóór Zondag zullen nog wel verschillende proefritten op de nieuwe lijn gemaakt worden. Deze proefritten worden bij vorokeur in de avonduren gehouden. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA LIJN Volendam, 1 van Rotterdam te New-York. Beemsterdijk, Rotterdam naar Philadelphia 1 (11.58 v.m.) 480 mijl W. van Bishops. Narenta, Vancouver naar Rotterdam 1 te Liverpool. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 29 v. Guayaquil. Lochmonar, 2 van Rotterdam n. Vancouver via Londen. Statendam, 2 van New-York te Rotterdam. HALCYONLIJN Flensburg 2 Oct. v. Lulea te Vlaardingen. Rozenburg, 1 van Melilla naar Rotterdam. Stad Zaandam, Mjtkri n. Rotterdam 1 v. Oran. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 1 van Yokohama. Meerkerk, Japan n. Hamburg 2 te Amster dam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein, 1 van Amsterdam te Hamburg Bloemfontein, 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Tayari, Amsterdam n. Zuid-Afrika p. 1 Ouessant HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Maaskerk (thuisreis) 1 van Lagos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Deucalion, Rotterdam naar Gibraltar p. 30 Ouessant. Colombia, 2 van Amsterdam te Barbados. Hercules 1 van Bourgas te Varna, Saturnus, Patras n. Amsterdam pass. 2 (1 v.m.) Ouessant. Stuyvesant 2 v.' Paramaribo te Amsterdam. Euterpe, Amsterdam n. Bordeaux p. 1 Oues sant. Merope, Amsterdam n. Bilbao p. 30 Ouessant. Amazone, 2 Oct. van Nakskov te Kopen hagen. Ariadne, 2 Oct. van Rotterdam te Pasajes. Bacchus, Faro n. Cadix pass. 2 Gibraltar. Fauna, 1 October van Malaga te Huelva. Orestes, Varna n. Amsterdam 2 v. Izmir Merope, 2 v. Amsterdam te Bilbao Ajax 2 v. Odense te Stettin. Irene, 2 van Aarhuus te Danzig. Vesta, Venetië n. Amsterdam via Algiers 1 v. Palermo. Orion, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Costa Rica, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Nereus 2 van Amsterdam n. Kopenhagen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Zaanland, B.-Ayres n. Amsterdam 1 van Bahia. Montferland (uitr.) 2 van Las Palmas ROTTERDAMSCHE LLOYD Baloeran (thuisr.) 2 van Colombo ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alpherat (thuisreis) p. 1 Fernando Noronha Aldabi, 1 van Hamburg naar Rotterdam. Alchiba, 1 van Rotterdam te B.-Ayres. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelau Tello, 2 van Batavia te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 1 van Suez. Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) pass. 30 Perim. Tabinta (thuisreis) pass. 1 Perim. Poelau Roebiah 1 v. Batavia n. Amsterdam STOOMVAART MIJ OCEAAN. Helenus, Batavia n. Amsterdam 1 te Mar seille. Glenshiel, Dairen n. Rotterdam 2 van Co lombo. Patroclus, Japan n. Rotterdam 2 v. Singa pore. Diomed, Japan n. Rotterdam 1 te Hongkong Glenapp, Dairen n. Rotterdam 2 v. Port Said. City of Newcastle, Dairen n. Rotterdam 29 te Singapore. Baas boven baas. Eenige dagen geleden meldden wij dat een Zweedsche schoener gezonken was, welke den aanvalligen leeftijd van 126 jaar had bereikt. Het blijkt ons dat er bij de Zweedsche kust vaart een schoener vaart, die nog ouder is. Be doeld schip werd in 1798 gebouwd en kan dus op 137 jaar terugzien. Creosoot laden. Het Duitsche tankstoomschip Lucy Essber- ger is hier in ballast van Caen aangekomen om een lading creosoot in te nemen voor Lis sabon. Reederij-jubileum. De bekende Japansche reederij Nippon Yusen Kaisha bestond gisteren vijftig jaar. Ter gelegenheid hiervan heeft de directie een boek laten samenstellen, waarin de geschie denis der reederij vanaf de oprichting be schreven wordt. Hout voor Velsen. Het Nederlandsche stoomschip Bussum is van Archangel aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. Dat kunnen wij zelf ook. Het naar Eng. Indië verkochte passagier- sehip Veluwe, dat tussehen Amsterdam en Harderwijk voer, is zooals wij eerder meldden gereed voor de aflevering naar de nieuwe be stemming. Oorspronkelijk zou het transport geschieden door een Noorsch schip uit Vlis- singen, omdat de schepen van bedoelde ree-, derij voor dergelijke zware transporten spe ciaal zouden zijn ingericht. Onze Nederlandsche schepen behoeven evenwel niet bij het buitenland achter te blij ven en het 35-meter lange stoomscheepje zal nu door de Taj andoen, varende voor de Birtsch-Indië lijn, naar Bombay worden ge bracht. AANGEKOMEN. 2 October: Poelau Tello m.s. Ned. Indië Eems m.s. Penrynn Venersborg s.s. Gefle Stuyvesant s.s. West Indië Amstel s.s. Archangel Lucy Essberger s.s. Caen Bussum s.s. Archangel Stalheim s.s. Mesane VERTROKKEN. 1 October: Rapana m.s. Londen Forshult s.s. Leith Marsden s.s. New Castle Vliestroom s.s. Huil Magdalena s.s. Sluiskil Rijnstroom s.s. Leith Flandria s.s. Rotterdam Vega s.s. Lübeck Ransdorp m.s. Hoboken Leeuwarden s.s. Londen Amstelkerk s.s. West Afrika 2 October: Pan Scandia m.s. Aruba

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5