HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 286 DINSDAG 8 OCTOBER 1935 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - LJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeefngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Afmaakpartij. De berichten omtrent de afmaakpartij in Abessinië blijven nog steeds onvolledig en ver ward. Ik waarschuw opnieuw tegen de cijfers in de officiëele communiqués. Als van Italiaan sche zijde bericht wordt dat er duizenden Abessiniërs gedood zijn en dat de Italianen vrijwel geen verliezen hebben geleden, dan is dat eenvoudig het oude Europeesche recept. In 19141918 werden de communiqués net zoo in elkaar gedraaid; na die record-afmakerij kwamen er heel andere cijfers voor den dag. Het schijnt dat de z.g. „vesting" Adoea nu gevallen is. Het zal er wel de vesting naar zijn. Tegen moderne oorlogsmiddelen heeft zoo'n ouderwetsch-versterkte negerkraal natuurlijk niets te beteekenen. De verovering van deze plaats heeft overigens geen enkele beslissen de beteekenis, maar moest blijkbaar dienen om de Italiaansche „eer" te wreken, aangezien het Italiaansche leger onder generaal Bara- tieri in 1896 bij Adoea in de pan werd gehakt. Dat is 39 jaar geleden, en buiten Abessinië en Italië wisten alleen enkele historici het nog. De rest van de wereld was het ongetwijfeld allang vergeten of had er wat jongere generaties betreft nog nooit van gehoord. Ik beken dat ik er ook nooit van gehoord had. Maar Italië heeft de heele wereld geschiedenis les op dit punt gegeven, en we weten het nu allemaal. Het zou een fraaie bende worden als meer regeeringen hun geschiedenisboeken gingen nasnorren om vergeten nederlagen uit het verleden te wreken. En moet nu over veer tig jaar Abessinië de Italianen weer gaan uit dagen tot een derde abattoir bij Adoea, omdat het zijn nederlaag van 1935 moet wreken en zijn eer redden? Ik zie de 1975-ers al snuffelen in hun encyclopaedieën en geschiedenisboe ken om te ontdekken wat er t-och eigenlijk in '35 gebeurd is. Thans is de Italiaansche eer-van-Adoèa ge red. Het heeft alleen maar een massa dooden, .verminkten en krankzinnigen gekost. Merk waardige proeve van gezond .verstand, niet waar? Een nieuw aspect van deze af makerij-zon der-oorlogsverklaring is, dat de Italiaansche gezant graaf Vinei maar hardnekkig in Addi,s Abeba blijft zitten. Dat kan slechts één be doeling hebben: Mussolini wil op ieder oogen- blik kunnen beginnen met vredesonderhande lingen. Hij heeft zijn Londenschen ambassa deur Grandi trouwens Zaterdag al bij de En- gelsche regeering laten aankloppen, maar zon der succes. Engeland wil alleen onderhandelen via den Volkenbond. Intusschen laat de Negus graaf Vinei zorgvuldig beschermen. Uit het huidige verloop der gebeurtenissen zou men moeten opmaken dat Mussolini's bedoeling is, zoo snel mogelijk een paar flinke en bruikbare stukken Abessinië te veroveren en dan te gaan onderhandelen, dat de Negus deze bedoeling doorziet en dat hij er derhalve alles opzet om die veroveringen te verhinderen. Dit noopt hem tot het aanvaarden van veld slagen, hetgeen natuurlijk slechte kansen voor hem oplevert, want zoodra de negers in massa oprukken kunnen vliegtuigen hen met bom men gaan bestrooien. Abessinië heeft maar enkele vliegtuigen, die het voor verkenning moet reserveeren, anders is het ze binnen en kele dagen kwijt. Afweergeschut is er niet en werkt trouwens toch niet veel uit, zoodat men zich den ridderlijken geest van deze lucht aanvallen zonder moeite kan, indenken. De zegeningen der Italiaansche beschaving rege nen op de onbeschaafde negers neer. .Qua be schaving is het een tikje eenzijdig. Maar bin nenkort krijgen we wel namen en foto's toe gestuurd van „luchthelden" die dit dappere werk verrichten. Moderne oorlogsheld is vaak een zeer raar baantje. Dat schijnt er ook min der op aan te komen. Als er maar afgemaakt wordt. De loeiende massa op de een of andere Plaza slikt de hoera-commentaar wel. Natuurlijk zitten de beste verdedigihgskan- sen van den Negus niet in veldslagen, waarin ouderwetsche geweren, speren e.d. tegen tanks, mitrailleurs en vliegtuigen geen kans hebben, maar in een terugtrekkende guerrilla, waarmee hij in zijn slecht-toegankelijke berg land heel wat nadeel aan de Italianen kan toebrengen. Maar als hij die toepast moet hij Veel grond prijsgeven, en dat is hij blijkbaar niet van plan. Groote gebiedsveroveringen zou den Mussolini natuurlijk de kans op een vrede-in-hoerastemming geven. Langdurige campagnes zijn slecht, voor Italië. Het heeft er geen geld voor en het zucht onder nog slechter economische toestanden dan wij in Nederland kennen. De beste kans van den Negus schuilt in de moeilijke klimaats- en terreinsomstandighe den en in het feit, dat Europeesche militaire leiders bij den aanvang van een nieuwen oor log nog nimmer op de hoogte van hun eigen technisch apparaat zijn geweest. Zij begin gen de nieuwe afmakerij altijd alsof het de vorige is. De groote Engelsche schrijver H. G. Wells heeft het dezer dagen aldus 'uitgedrukt: in 1914 was Europa volkomen gereed voor den Boerenoorlog. Men herinnert zich trou wens hoe in 1914, na een paar maanden oor log, al een heele reeks generaals was afge dankt. Frankrijk alleen stuurde er zeven tien naar huis. Terwijl de afmakerij in Abessynië zich voortzet zal de Assemblee van den Volken bond Woensdag' bijeenkomen. Men moet ho pen op goede resultaten. Intusschen schetteren hoon, beleediging en aanfluiting van het Christendom met volle kracht in de krijgsmuziek van de Abessyni- sche afmakerij. R. P. IJMUIDEN DE AANVOER VAN VERSCHE HARING IN DEUTSCHE HAVENS. Tot en met 31 Augustus waren in Duitsche havens de volgende hoeveelheden versche haring aangevoerd: Wesermünde—Bremerhaven 33,366.058 pond met een opbrengst van 1,967,587 M., Cuxhaven 18,643.745 pond met een opbrengst van 1,035.295 M., HamburgAltona 48,058,887 pond met een opbrengst van 2,906.132 M. Over hetzelfde tijdvak van 19§4 waren deze cijfers: Wesermünde-Bremerhaven 25.957,251 p. en 2.268.946 M., Cuxhaven 13,256.733 p en 1,061,820 M.. HamburgAltona 32,715,279 p. en 2.948,465 M. Alhoewel de aanvoer in 1935 aanzienlijk grooter was, was de opbrengst veel lager dan verleden jaar. De gemiddelde marktprijs in 1935 was in WesermündeBremerhaven 5.90 Pf., in Cuxhaven 5.55 Pf., in HamburgAl tona 6.05 Pf., en in 1934 resp. 8,74 Pf., 8.00 Pf., en 9.01 Pf. GEGUND. Het maken van een ijzeren beschoeiing in de Visschershaven met bijkomende werken voor lekening van het Staatsvisschershaven- toedrijf is gegund voor f 65744 aan den laagsten inschrijver den heer J. Verhagen te Beda. OPBRENGST BAZAR, De bazar van de Ver. v. Vrijzinnig Her vormden te Velsen-IJmuiden-Oost, welke vorige week Zaterdag gesloten werd. heeft een bruto opbrengst van ruim f 1000. Het bezoek gedurende de 3 dagen was bevredi gend, terwijl vrijwel alle bazargoederen ver kocht zijn. Het dames-comité is dan ook te vreden met dezen uitslag. „DE KENNEMER JAGERS". Door het bestuur van de onlangs opgerich te Wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers" werd besloten, deel te nemen aan den marsch van „de Wandeltoerist" te Haar lem over 35 K.M. en aan den Ruïne van Bre- derode-marsch te Santpoort. Jl. Zondag hield de vereeniging een trai- ningsmarsch over 18 K.M. A.s. Zondag zal weer worden getramd. Vetrek 's morgens 9 uur van de pont. Een ieder is welkom. TEGEN DEN OORLOG. De af deeling IJmuiden der C. P. H. belegt a.s. Donderdagavond in het voormalige kerk gebouw aan de Willebrordstraat een open bare vergadering tegen den oorlog. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. TRANSPORTCOLONNE NED. ROODE KRUIS. Dezer dagen werd een buitengewone leden vergadering gehouden van de vereeniging van helpers en helpsters van de transport- colonne van het Nederlandsche Roode Kruis, waarbij o.a. het voorloopig bestuur werd om- geze.t in een definitief. Bij acclamatie wer den de voorloopige bestuurders, te weten: mevr. Dekker-de Korte, mevr. de Korte-Slik- kerveer, en de heeren J. A. Viergever als voorzitter, C. J. W. de Vries als penning meester gekozen met toevoeging van den heer E. H. Gonnermann als secertaris. De nieuwe bestuursleden werden geïnstalleerd door den heer Westerling, voorzitter van den bond van Vereenigingen van Transportco lonnes, welke met zijn medebestuursleden, de heeren Stoel en Polak, speciaal voor deze gelegenheid waren overgekomen. Verder werd besloten den leden een ex cursie aan te bieden naar de tentoonstel ling „De Mensch" te Amsterdam, waarbij een beperkt aantal uitgenoodigden is toege laten, alles ter bevordering van den goeden geest der leden dei- Transportcolonne on derling. De commandant der Transport- colonne, de heer W. van Haselene arts te IJmuiden werd aangezocht als geneeskundig adviseur der vereeniging; verder werd hem verzocht, de leden op de voorgenomen ex cursie van voorlichting te dienen. Leden en donateurs kunnen zich aanmel den bij den secretaris der vereeniging, den heer E. H. Gonnermann, P. C. Hooftlaan 39A V elsen-Driehuis DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 535 bouwvakarbeiders, 351 metaalbewerkers, 50 kantoorbedienden. 26 huisbedienden, 32 hout bewerkers, 26 landarbeiders, 360 visschers, haven- en transportarbeiders, 667 losse en fabrieksarbeiders en 293 arbeiders in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 12 bouwvakarbeiders, 43 metaalbewerkers, 18 kantoorbedienden, 12 huisbedienden, 52 losse en fabrieksarbeiders, 8 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2485. Bijeenkomst Proletarische Vrijdenkers. Sprekers F. Mulder en M. Beversluys. „Een Marxistische cultuurpolitiek en een anti-oorlogsstrijd is alleen dan mogelijk, wan neer de arbeidersmassa ziel) aaneen schaart en met de Communistische partij op één front strijdt voor een verbetering van de heden- daagsche maatschappij". Dit was de conclusie, waartoe de sprekers kwamen, die optraden op de bijeenkomst, welke de afdeeling IJmuiden van den Bond van Pro letarische Vrijdenkers in het gebouw aan de Willëbrordstraat had belegd en welke zich in een groote belangstelling verheugen mocht. Nadat de voorzitter een openingswoord ge sproken had verkreeg Martien Beversluijs, die met luid applaus begroet werd, gelegenheid verzen te declameeren. De gave van verzen- compositie en -zegen van dezen dichter is welbekend. Het actueele staat in het centrum zijner belangstelling. „Bommen op Adoea" was het eerste dezer poëzie. Fel anti-oorlog, anti-fascisme en anti-godsdienst-gedichten met gloed voorgedragen mochten warmen bij val oogsten. We noemen slechts de Paraphrase op de Tien Geboden, Morgenwijding, Proleta risch Wiegelied, Dood van een Pauperkind, Zoon ziet uw moeder, enz. De heer F. Mulder ontvouwde daarna het streven van den Bond van Prol. Vrijdenkers. De revolutionnaire arbeidersbeweging kan niet onverschillig of neutraal staan tegenover kerk en godsdienst, omdat deze laatste in den loop der jaren bewezen hebben vijandig te staan tegenover de arbeidersklasse en een uiterst reac-tionnaire rol te spelen. Het dringt nu wel tot een ieder door, dat de economische crisis een diepte heeft bereikt, zooals in de wereldgeschiedenis nimmer voor gekomen is. Nu reeds loopen tientallen mil- lïoenen zonder werk, millioenen hebben geen dak boven het hoofd of een stuk brood in hun krimpende maag. Talloozen worden gedreven naar verbeteringshuis. gevangenis, zieken- of gekkenhuis, tehuis voor dakloozen: eindsta tions voor velen. Hier in Holland lijkt het oppervlakkig of het nog niet zoo erg is. Maar ook hier neemt de ellende hand over hand toe. En velen vra gen zich in wanhoop: Waarom? En wanneer dan de prol. vrij denkers met anderen de massa oproepen om tegen de ver oorzakers van deze massaellende in verzet te komen, dan komen dominees, rabbi's en pastoors en trachten de arbeiders daarvan te rug te houden met de bewering, dat het lij den in de wereld ons gelukkig maakt, dat het iets bijzonder „moois" is, dat het ons rijker maakt enbeter! Daarom noemt de prol. vrijdenker den godsdienst opium voor het volk. Wat heeft het Christendom de wereld en den mensch ge bracht? Oorlog, ellende, hongersnood, haat; teveel om op te noemen! Welbewust durft de geestelijkheid den oor log goed te praten en de wapens (zij het dan verkapt) tet zegenen! Daarom is de scherpdenkende, revolutionai re arbeidersbeweging verplicht een feilen strijd te voeren tegen kerk en godsdienst, omdat deze laatste steunpilaren zijn van de kapitalisti sche uitbuiting. In alle ellende, en juist daardoor, begint meer en meer de eenheidsgedachte bij de ar beiders op den voorgrond te treden. Langen tijd heeft de godsdienst getracht door het ver deel en heerschsysteem den groei van deze eenheidsidee te belemmeren. De godsdienst predikt nu eenmaal deemoed en onderworpen heid en speelt daardoor in de kaart van de heerschende, kapitalistische klasse. De heer Mulder gaf een korte beschouwing over de medewerking door kerk en geestelijk heid verleend om de massa „er onder te houden". Spr. had tot onderwerp gekozen „het leven en strijden van bisschop Brown in Arkansas." (Vereen. Staten) Van het college van 5 besturende bisschop pen der Protestantsche kerken in Noord- Amerika maakt William Montgomery Brown reeds op jeugdigen leeftijd deel uit. Als jong geestelijke was hij een ijverig pro pagandist voor de Kerk, thans is hij 78 jaar, is nog immer leerende voor zijn Christendom doch staat met zijn geheele wezen aan de zijde der arbeidende klasse. Toch verloochent zijn proletenbloed zich niet, vooral in gevallen van onrecht.(b.v. den strijd om gelijkheid tusschen blank en bruin). In 1913 leest hij Charles Darwin's Oorsprong der Soorten, dat op hem een groote bekoring uitoefende en tot nadenken stemde. Wat de Bijbel leeraart, b.v. over het hiernamaals, ziet hij als fantasie, als een kunstig kaarten huis dat volmaakt in puin stort. Toen bracht het uitbreken van den oorlog van 1914 den laatsten slag toe aan dat weinige geloof, dat hij nog bezat. De bisschop werd een aanhanger van Marx. Was Darwin voor hem het Oude Testament, Marx werd het N. T. Brown stelde zich hierna in dienst van het zuivere Marxisme: hij predikte geen berusting en deeimoed meer doch den klassestrijd. Hij schrijft een boek: Over Christendom en Communisme met als grondgedachte: verban de goden uit den hemel en de kapitalisten van onze aarde. Dit is de Amerikaansche kerken te kras en hij wordt in 1925 gedwongen, na een langdu rig proces, als bisschop af te treden omdat hij een ketter is. Hij wordt uitgestooten; hij was echter tot bisschop gewijd, bleef dus bisschop, nu echter in de Amerik. Oud-Kath. kerk. Brown, die eveneens tot bisschop benoemd was in de Sovjet-Unie, noemt zich thans de bisschop van het bolsjewisme, Duizenden stroomen toe om te hooren spreken hem, die preekt, dat de Heilige Geest de nieuwe cul tuur in Sovjet-Rusland is en hij roept den arbeider op het leven op aarde tot een werke lijk, zuiver paradijs te maken. Inderdaad, zegt spr. wij moeten maken dat dit paradijs eens zijn verwerkelijking krijgen mag. Dat is, toegegeven na zwaren strijd, zeker mógelijk. Maar dan met een hechte een heid van alle strijdende arbeiders. Ons niet laten breken door kerk of geestelijke, doch één zijn, een in leven, één in werken. Tot heil van de nooddruftige massa! Wat wij in het klein zagen in Tilburg, zien we in het groot in de wereld. De kerk staat al weer (als altijd) aan de zijde der bezittende klasse. Waarom verheft nu te Rome de Paus Zijn stem niet, nu het nog ka.n? Ook het Vati- caan zwijgt! Terwijl millioenen Katholieken wachten op het bevrijdende woord van den Heiligen Vader om samen tê gaan in den strijd tegen den oorlog, tegen het fascisme. En het volk wacht in arrenmoede. Wacht, tot dat het inzicht der massa verhel dert en zij allen zich zullen scharen onder de vaan der arbeidersklasse, één in den strijd. BURGEMEESTER KWINT EERE-VOOR- ZITTER VAN „VARIA". Burgemeester Kwint heeft het eere-voor- zitterschap van Varia, dat hem de traditie getrouw, was aangeboden, aanvaard. Visscherijnieuws in een notedop. Mast gebroken. Van de gisteren binnengeko men stoomtrawler is op zee de voormast 2 M. boven het dek afgeknapt doordat de stag van den steven losraakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nieuwe schoorsteen. De Jacq. Clasina IJM. 10 heeft een nieuwen schoorsteen gekregen. Nieuwe achtermast. De Beatrice IJM. 118 kreeg een nieuwen achtermast. Groote aanvoer van visch. Door 19 trawlers en 22 loggers werd gisteren een buitengewoon groote hoeveelheid visch aangevoerd. De aan voer van de trawlers alleen bedroeg reeds circa 10.000 manden, waarvan ca. 7000 manden makreel. Over het algemeen waren de prijzen veel lager dan de vorige week. De makreelprijzen varieerden van f 1.25—f 3 per kist. Zeevisscherij in Augustus. Minder aanvoer van trawlvisch en haring dan in 1934. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Augustus 1935, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Augustus 1934. Aan de zeevisscherij namen 525 (567) Neder landsche'vaartuigen deel. Door Nederlandsche en.vreemde vaartuigen werd volgens voorloo pige opgaven hier te lande aangevoerd 7.977.738 kg. (11.848.338 kg.) visch met een waarde van f 884.127 (f 1.549.976). In totaal waren 60 (65) stoomtrawlers in bedrijf. In 132 (156) reizen brachten deze vaartuigen te IJmuiden 2.087.955 kg. (2.447.161 kg.) visch aan ter waarde van f 247.213 (f 340.561) of gemiddeld per reisdag 1578 kg. (1723 kg.) en f 187 (f 240). (Reizen naar de Westkust van Engeland en reizen van haring- stoomtrawlers zijn hierbij inbegrepen). 2 (1) sleepboottrawlers voerden in 6 (7) rei zen te Zoutkamp 18940 kg. (25.070 kg.) Noord- zeevisch aan ter waarde van f 2157 (f 2070). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 5 (4) motortrawlers maakten 10 (9) reizen en besomden voor 212.465 kg. (166.370 kg.) visch f 19".516 (f 20.078) of gemiddeld per reisdag 1518 kg. (1434 kg.) en f 139 (f 173). (Ook hier zijn reizen naar de Westkust van Engeland en reizen van de haringmotortrawlers inbegre pen). Van de motorloggers namen 73 (46) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 236 (154) reizen werd 412.708 kg. (234.385 kg.) visch aan gebracht ter waarde van f 91.872 (f 76.346) of gemiddeld per reisdag 267 kg. (234 kg.) en f 60 (f 79). 4 (7) motorkotters maakten 47 (43) reizen en voerden 26.433 kg. (24.180kg.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 5.300 (f 6.822) of gemiddeld per reis 562 kg. (562 kg.) en f 113 (f 159). Aan de trawlvissclierij langs de Nederland sche Noordzeekust namen voorts 165 (185) kleine motorvaartuigen, waaronder ook enkele kotters, en 22 (24) halfgedekte en open zeil- vaartuigen deel. De motorkustvisschers maak ten 1702 (1630) reizen en brachten 436.829 kg. (379.155 kg.) Noordzeevisch aan ter waarde van- f 87.922 (f 98.775) of gemiddeld per reis 257 kg. (233 kg.) en f 52 (f 61). Voor zoover bekend namen 22 (17) Neder landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 90 (77) reizen werd 154.192 kg. (96.065 kg.) visch aangebracht ter waarde van f 22.002 (f 19.730) of gemiddeld per reis 1713 kg. (1248 kg.) en f 244 (f 256). Door 9 Deensche motorkotters en één Bel gische motorkotter, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd te zamen in 11 reizen 39.356 kg. visch te IJmuiden aangevoerd, waar voor f 6011 werd besomd. Aan het einde der maand waren van de Ne derlandsche haringvloot 30 (43) stoomloggers en 144 (183) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Scheveningen namen bovendien 15 (15) vaartuigen aan de haring- visscherij deel. Met ingang van 22 Augustus mochten de haringschepen weder met een onbeperkte vleetlengte visschen. De Nederlandsche haringschepen brachten in 26 (33) reizen der stoomloggers en 101 (153) reizen der motorloggers 28.888 (54.007) kantjes Maatjesharing 12.343 (22.048) kantjes volle haring, 65 (199) kantjes Yle haring en 1558 (4549) kantjes steurharing aan, tezamen 42.854 (80.803) kantjes pekel- en steurharing of 4.071.130 kg. (7.676.285) kg. ter waarde van f 355.331 (f 888.076). De schepen van do Poolsche maatschappij te Scheveningen brachten bovendien nog 2758 (4361 kantjes Maatjesharing, 1292 (1433) kantjes volle haring en 235 (453) kantjes Steurharing aan. te zamen 4285 (6247) kantjes pekel- en steurharing of 407.075 kg. (593.465 kg.) ter waarde van f 34.576 (f 65.126). De gemiddelde waarde per kantje werd be rekend op f 8.27 (f 10,95). De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers bedroeg respectieve lijk 1155 kg. (1305 kg.) en 1026 kg. (1210 kg.) en de gemiddelde waarde hiervan was f 108 (f 159) en f 88 (f 139). VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. Heerema te Aalsmeer beroepen predi kant bij de Chr. Geref. kerk alhier, heeft voor dat beroep bedankt. Een van de weinige luchtafweer- kanonnen, welke in het bezit der Abessyniërs zijn. VELSEN HINDERWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat door hen de volgende Hinderwetsvergunningen zijn verleend: a. aan de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company te 's-Gravenhage, tot het wij zigen van een benzmepornpinstallatie op/in het perceel sectie F nos. 4075-4076-4077, aan de Hoofdstraat te Santpoort; b. aan het N.V. Natuurijs Verkoop-Bureau te IJmuiden. tot het uitbreiden van haar ijs- opslagplaats met blokijs-zagerij in het perceel Middenhavenstraat no. 52; c. aan G. Breur te IJmuiden, voorwaardelijk vergunning tot het oprichten van een pe- trcleumbewaarplaats voor ten hoogste 900 Liter, op het perceel gemeente Velsen, afdee ling IJmuiden. sectie L 110. 2713. aan de Na pierstraat (achter het perceel Kennemerlaan no. 123).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1