Een Hondenleven Zijnde Fragmenten uit het Dagboek e n Teckel, den Baas toegeblaft. 7U OMtvaatd mj-n felcekking.. I Het huis van den journalist bevalt me wel. Het is niet groot. Nu, ik ook niet. Hij blijkbaar niet rijk. Nu, ik ook niet bepaald. Dat sluit zich dus aardig bij elkaar aan. „Hoe bevalt het je nou hier?" heeft hij den tweeden dag al gevraagd, en ik heb kort gekwispeld. „Overkwispel j^ niet, vooral niet in het be gin", heeft Mama mij gezegd. „In de beper king toont zich de Meester", zooals ze in Duitsehlamd zeggen, waar wij teckels vandaan komen. En reserve past een rashond. Die be wijst zijn distinctie". „Ze hebben mij hier goed ontvangen. Goed, en met veel gelach. „Ze" zijn, behalve de Baas, de bijbehoorende Vrouw, de kinderen, namelijk Bob die zeven en Ankie. die tien is, en Lotte de dienstmaagd. Er blijkt ook nog een kat te zijn, maar die is bij mijn aankomst naar de eerste verdieping gevlucht en ver toeft daar sindsdien. Ik heb er niets tegen en negeer het ridicuul geblaas van het trap portaal af, als ik door de gang loop. Er zal nog wel wat goede sport voor mij in die kat zitten. In mijn nieuwen naam dien ik wel te be rusten. Ze hebben mij, na veel gepraat, Tom genoemd. Mooi is anders, maar het troost mij dat menschen ook geen zelfbeschikkings recht in die dingen hebben. „Hoe heet hij?" vroeg de Vrouw. „Waldmann von Hohenheim zu Wernige- rocle St. Pierre", zei de Ba?.s met zekere trage plechtigheid, die mij wel aanstond. Maar ze lachten allemaal. „Hemeltje, wat een malle naam", riep An kie. „Veel te lang", zei de Vrouw. „We zouden het kunnen afkorten tot Piet", opperde de Baas. Maar toen besliste Bob. Het was zijn ver jaardag, en ik was zün cadeau. Prettig idéé, een cadeau te wezen. „Hij heet Tom", zei Bob, en daar legde de beele familie zich meteen bij neer. Twee da gen lang heb ik den zotten naam genegeerd, en hem daarna maar aanvaard. „Aanpassing is de eisch van dezen tijd", heeft de Baas mij toegevoegd. Mogelijk heeft hij gelijk. Ik heb hem een knipoog gegeven, hij heeft d-ie prompt beantwoord, en sindsdien is het Tom. Er wordt vrijwel voortdurend om mij ge lachen. Als ik ga zitten, liggen, loopen, ren nen, als Ik blaf, grom, kef, zucht, kwispel staartaltijd lachen zij. En vooral als ik zelf lach. Een teckel schijnt een erg aanste kelijke lach te hebben. „Hij is de Buziau van de honden", zegt de Baas.Dit schijnt een com pliment te zijn. Mij goed Laat ze lachen, ik vgTinnik graag mee. Lotte is éên tikje sentimenteel. Zij be schouwt me als eên landgenoot, en ik bliji 's avonds uit de keuken want dan praat ze tegen me over Heimat en Vaterland, en wil me voortdurend op schoot hebben. Ik ben geen schoothond, maar een jachthond. Dat ze mij niet laten jagen, behalve soms op katten paarden en kippen, die tenslotte geen wild zijn; is mijn schuld niet. En aan mijn lengte kunnen ze toch waarachtig wel zien dat 'k niet voor schoothond bestemd ben, zoo- als die malle Pekinees van links-hiernaast. Die heeft zich vanmorgen schor tegen me •gekeft. Tenslotte ben ik maar eens over hem gectru>'keTd. Bob pt bij gejuicht. Op dien "kleinen iongen kun Je ver trouwen. Als hij uitgaat volg ik hem op den voet. Er is altijd wat met hem te beleven. Hij heeft gevoel vooir hu .nor, en bij wien zou dat meer weer klank vinden dan bij een ras-teckel? Vanmorgen zou hij voor zijn moeder den tuin bespuiten. Eerst heeft hij mij goed ge raakt, en die vloo, die al een week onder mijn 'halsband woonde, kon het niet navertellen. IDaarna heeft hij bij ongeluk den tuinman ivan-de-buren-rechts bespoten. Die man 'vloekte geweldig, en ik blafte nog geweldiger tegen hem. j „Het was heusch mijn schuld niet", zei Bob. „Hoe kwam het dan?" vroeg de Baas. ,Die slang kronkelde ineens zoo raar", j Jaja, Slangen hooren ook in Artis. 1 „Vader, kijk Tom eens. hij lacht!" riep Ankie verrukt. Wat verwachten ze dan toch Ivan me? Dat ik huilen zal soms? I Vanmiddag een best bot van den slager jgekregen. Een uur aan geknaagd. De kat is daarnet naar beneden gekomen. Ik heb hem onmiddellijk naar den zolder ge- Ijaagd, en ben zelf van de trap gevallen. Eén minuut had ik pijn aan m'n reehter-achter- Ipoot. Een half uur heb ik mank geloopen. j Opbrengst: drie koekjes van de Vrouw, twee I ebocolaadjes van Ankie, en nog een bot van Lotte. Een goede dag. Het bevalt me hier [steeds beter. Vergemakkelijkte inning van niet-betwiste geldvorderingen. Wetsontwerp ingediend. Eenvoudiger procedure. OPLEIDING IN LITHOGRAFEEREN EN BOETSEEREN. Er zal 23 October een cursus worden ge opend onder leiding van de heeren Aart van Dobbenburgh en Theo van Reijn, waar ge legenheid zal worden gegeven het lithogra- feeren en boetseeren te beoefenen en waar onder ook begrepen zijn het teekenen en het vervaardigen van houtsneden. Tevens is ook gelegenheid opgeleid te wor den voor academie en Kunstnijverheidsscho len. Veeleters. Dat waren zeker onze voor ouders uit de Middeleeuws; want op het feestmaal dat Philips de Goede in 1454 te Rijssel gaf waren ingeslagen &309 wittebroo- den, 4800 kleine broodjes, 35 vaten wijn, 800 hoenderpasteien, 1600 braadvarkens en even- zooveel schapenbouten. .i£0 v.'lde vogels, 6^0 patrijzen, 1400 konijnen, <10 roordj-irr.en. pauwen, terwijl er ten slotte nog 6 paarden nocdig 7/aren om de nagerechten aan te dragen. Een reeds eenigen tijd geleden aangekon digd wetsontwerp betreffende de inning van kleine vorderingen is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het draagt den titel: „Maatregelen tot vergemakkelijking van inning van onbetwiste geldvorderingen", blijkens dien titel reeds beperkt het zich niet tot de kleine vorderingen, maar strekt het zich uit tot alle opeischbare geldvorde ringen. De gekozen procedure om de in ning van geldvorderingen te verge makkelijken is die van een request- procedure, gericht op de uitvaardi ging van een dwangbevel. Hij, die een opeischbare geldsom te vorderen heeft, kan den rechter, die naar de gewone regelen van rechtsplegin gen van de zaak zou kunnen kennis nemen, de uitvaardiging van een dwangbevel verzoeken. Voor vorde ringen. minder dan f 200, behoort een verzoek om uitvaardiging van een dwangbevel dus tot den kanton rechter gericht te worden, voor hoo- gere bedragen tot de arrondisse mentsrechtbank. Van de indiening van een verzoekschrift wordt door den griffier onverwijld kennis gegeven aan den schuldenaar, die binnen veertien dagen moet antwoorden. Antwoordt hij niet binnen den gestelden termijn, dan kan de rechter een dwangbevel uitvaardi gen, dat de kracht heeft van een bij verstek gewezen vonnis. Indien de schuldenaar wèl binnen den ge stelden termijn antwoordt en uit zijn ant woord blijkt, dat hij volledig erkent de op- jevorderde geldsom schuldig te zijn, dan vaardigt d-e rechter terstond een dwangbe vel uit, zelfs indien hij onbevoegd mocht zijn. Ei-kent de schuldenaar slechts een ge deelte van de opgevorderde geldsom schul dig te zijn, dan kan de rechter voor dat er kende gedeelte een dwangbevel uitvaardigen. Tegen de dwangbevelen bestaat alleen de mogelijkheid van hooger beroep op grond van de bewering, dat de rechter ten on rechte heeft beslist, dat uit het antwoord blijkt, dat de schuldenaar erkende opgevor derde geldsom of een gedeelte daarvan schuldig te zijn. Tegen het dwangbevel noch tegen de uitspraak in hooger beroep staat beroep in cassatie open. Voor het geval dat uit het antwoord van den schuldenaar niet blijkt, dat hij erkent de opgevorderde geldsom schuldig te zijn, verwijst de rechter de zaak naar een ge wone zitting van zijn gerecht. Ook kan de rechter eerst nog de partijen oproepen ten einde te trachten tót een overeenstemming te komen. De tot de arrondissementsrechtbank ge richte verzoeken om uitvaardiging van een dwangbevel worden behandeld door den voorzitter der rechtbank of een door hem aangewezen lid. Verzoekschriften van den schuldeischer tot de arrondissementsrechtbank .moeten, even als het antwoord' van 'den schuldeischer, door tusschenkomst van een procureur ge schieden. Dé kosten Öer request-procédüre (griffierechten, procureurssalaris) worden op den schuldenaar tegen wien een dwangbevel wordt uitgevaardigd, verhaald. De griffie rechten, die door den schuldeischer moeten worden betaald,, doch verhaalbaar" zijn, be dragen bij kantongerechtszakeen f 5 indien het bedrag der vordering hooger is dan f 25 en- bij zaken, aangebracht bij de arrondisse mentsrechtbanken f 10. DE REVOLVERAANSLAG OP DEN N. S. B.- COLPORTEUR. Slachtoffer uit het Binnengasthuis ontslagen. Naar wij vernemen is de 33-jarige banket bakker L. H. Dassen, op wien de vorige week Maandag voor het Centraal Station te Am sterdam, waar hij colporteerde met het or gaan van de N. S. B., een revolveraanslag werd gepleegd Maandag uit het Birmen- Gasthuis aldaar ontslagen. SAALBORN BIJ HET HOLLANDSCH TOONEEL. Wij vernemen, dat de heeren Saalborn en Parser in de leiding zijn opgenomen van de N.V. Het Hollandsch Tooneel, dir. Louis d.e' Vries, (resp, als artistiek en zakelijk leider). Het gezelschap zal blijven spelen onder den naam „N.V. Het Hollandsch Tooneel". Er zal ten spoedigste begonnen worden met nieuw werk, terwijl in afwachting daarvan het be staande repertoire der beide gezelschappen zal worden doorgespeeld. Engelsche post gebruikt Nederlandsche machine. Voor het sorteeren van brieven. Maandag had te Brighton de officieele overname plaats door de Engelsche post administratie van twee Transorma briefsor- teermachines, welke een jaar geleden ten behoeve van het postkantoor te Brighton besteld waren. Zij zijn te Amsterdam door de N.V. Werk spoor vervaardigd volgens patenten van de N.V. Technische maatschappij Marchand- Andriessen. Wanneer het personeel, dat de machines moet behandelen geheel ingewerkt is, kan 't apparaat 30.000 brieven per uur sorteeren, bediend door tien man personeel. De Engelsche pers sprak niet ten onrechte van „Robot-" of „Human"-machines. Onder de aanwezigen waren o.a. de bur gemeester van Brighton en vele gemeente en post-autoriteiten, benevens Prof, Andries- sen uit Den. Haag en de heer Marchand uit Delft. Gezien de groote belangstelling van En gelsche zijde en het groot aantal artikelen in de Engelsche pers is deze dag van groote beteekenis voor Nederland en de Nederland sche industrie, waarom de uitvinders dan ook tal van gelukwenschen van de Engelsche aanwezigen in ontvangst moesten nemen. (AHP.) Veel bedreigingen, maar geen daden. Indringer te Eindhoven had geen kans. „Vijftien gulden, gauw of ik schiet!" On der dezen uitroep drong met opgeheven re volver een individu den winkel binnen van de gezusters van Roy, aan den Straatschen- dijk te Eindhoven. De aangesproken juffrouw weigerde aan dit verzoek te voldoen. Gelukkig kwam juist haar zuster binnen, op wie de man het wa pen nu richtte, onder herhaling van zijn bedreiging. De juffrouw zeide het geld te zullen gaan halen en waarschuwde intusscheri de buren, die de politie opbelden. Deze was spoedig aanwezig, doch de man had er in middels de lucht van gekregen en was op zijn fiets verdwenen. Een ingestelde achter volging heeft nog geen resultaat opgeleverd. SLAGER HOUDT ER GEVAARLIJKE PRACTIJKEN OP NA. Bedorven en ongekeurd vleesch verkocht. Eenigen tijd geleden hebben wij melding ge maakt van de veroordeeling van een aantal slagers uit de omgeving van Alphen aan den Rijn, die bedorven en ongekeurd vleesch ver kochten. Thans heeft voor het kantongerecht aldaar weer een slager terecht gestaan, die reeds vroeger was veroordeeld, doch die den morgen na zijn veroordeeling werd betrapt bij het snijden en uitwegen van ongekeurd en bedorven varkensvleesch. Tevens werd in zijn winkel nog bedorven rundvleesch, dat klaar blijkelijk voor de worstfabricage bestemd was. aangetroffen. Hij werd door den kantonrechter veroordeeld tot i week principale hechtenis en een geld boete van f 150, subs. 50 dagen en openbaar making van het vonnis. Groote serie misdrijven te Oss opgehelderd. De gemeentepolitie van Oss is er in geslaagd opnieuw een zeer groot aantal groote en klei nere misdrijven (men spreekt van honderd) tot opheldering te brengen. Hiermede zou wer kelijk de genadeslag aan het Ossche misdadi gers gilde zijn toegebracht. Bijzonderheden konden ons nog niet worden verstrekt. (A.N.P.) Twee wijzigingen in de Tabakswet. Verlenging van den z.g. overgangstoestand met vijf jaar. Bij de Tweede Kamer zijn twee wijzigingen van de Tabakswet ingediend, van belang voor de kleine sigarenfabrikanten. De eerste betreft, uitbreiding van de moge lijkheid een bedrijf svergunning te weigeren aan personen, wier vergunning werd ingetrok ken, en de tweede betreft verlenging van den overgangstoestand; waardoor het aan kleine fabrikanten nog eenigen tijd vergund werd in hun lokalen den detailverkoop van sïgareri uit te oefenen met vijf jaar, tot 1 Januari 1941. INBRAAK TE HILVERSUM GEPLEEGD? Kort geleden is te Hilversum een brutalen inbraak gepleegd in een kleedingmagazijn; ruimT 2000 werd uit een brandkast gestolen. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft in samenwerking met de Hilversum- sc.he recherche drie personen aangehouden, die te Amsterdam wonen en die er van worden verdacht deze inbraak te hebben gepleegd. Twee verdachten, Sch. en E., zijn weer op vrije voeten gesteld, S. is vastgehouden. (A. N. P.) Provinciale- en Gemeente ambtenaren bij Mr. De Wilde. Besprekingen over de salaris-positie. Een delegatie uit de samenwerkende orga nisaties van provinciale en gemeente-ambte naren nl. den Nederlandsehen Bond van Ge meente-ambtenaren, het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren, den Algemeenen Nederlandschen Politiebond en den Alge meenen Bond van Provinciaal Personeel in Nederland is Zaterdag door den Minister van Bimienlandsche Zaken in particuliere audiën tie ontvangen, ter bespreking van de salaris positie. van de provinciale- en gemeente ambtenaren. VERHOOGING CRISISHEFFING VARKENS VLEESCH LOKT VERZET UIT. De Ned. R. K. Hanzebond van -Slagerspa troons heeft het volgende telegram gezon den aan den minister van Landbouw en Vis- scherij „Met groote ontsteltenis heeft de Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons kennis ge nomen van de verhoogde crisisheffing a 3 cent per K.G. op het varkensvleesch. Aangezien de stijging der varkensprijzen binnen 2 maanden reeds 10 cent per K.G. bedraagt, daalt het gebruik hiervan reeds beteekenend zoodat dit volksvoedsel als var kensvleesch en spek onbereikbaar gaat wor den. De noodtoestand in het slagersbedrijf dreigt een catastrophe te worden. Genoemde Bond dringt bij uwe excellentie aan, om de crisisheffing te verlagen, in- plaats van te verhoogen. Vraagt beleefd met spoed een audiëntie, teneinde noodtoestand uiteen te zetten. Nog steeds de storm van 23 September. Vrachtschip wordt vermist. Op 6 September is het vrachtschip „Noord ster", schipper J. Huikema, uit Gent ver trokken met bestemimng Stadskanaal. Het schip was geladen met 1462 baal slakkemeel. 't Laatst werd het tijdens den hevigen storm van 23 September benoorden Medem- blik gezien. Sedert dien heeft men niets meer van het schip vernomen. Er ïs nog wel ëenige spanning. Deze hoeft niet tot een conflict te leiden. Prof. Aalberse over Kabinet en R.-K. Kamerfractie. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat en voorzitter van de R.K. Kamerfrac tie heeft Maandagavond in een druk be zochte bijeenkomst in Krasnapolsky te Am sterdam voor de Katholieke kiezers van de hoofdstad een rede gehouden, waarin hij de oorzaken van het bekende, vóór het parle- mentreces ontstane conflict tusschen ge noemde fractie en de regeering aan een be schouwing heeft onderworpen. Spreker* merkt o.a. op, dat de R.K. Staats partij omtrent de crisis en haar bestrijding andere inzichten heeft dan in de regeerings- kringen tot uiting is gekomen. Te weinig wordt rekening gehouden met de veranderde toe standen op internationaal gebied. Prof. Aalberse was van meening, dat, indien geen consequente deflatiepolitiek wordt toe gepast devaluatie onvermijdelijk zal zijn, al is hij zeker niet de overtuiging toegedaan, dat devaluatie blijvende verbetering zal scheppen. Spr. wees er op, dat de pogingen om een nieuw kabinet te vormen scbinbreuk hebben geleden, omdat alleen de S.D.A.P. bereid was met de Katholieken samen te werken, en daar tegen bestonden overwegende bezwaren. Inzake de houding van de Katholieke Ka merfractie ten aanzien van het huidige ka binet verwijzende naar zijn desbetreffende verklaring in de Kamer afgelegd, zei prof. Aalberse, dat de fractie de ervaring rijker is geworden, dat de tijd voor de vorming van een nieuw kabinet, meer in den geest der Katholieke inzichten, nog niet is gekomen. Voorts zijn er in het regeeringprogram aan vullingen verwezenlijkt, welke het meenings- verschil tusschen de R.K. fractie en het ka binet verkleind hebben. Waar de algemeene inzichten en opvattingen echter niet ver anderd zijn, is er van de oude spanning nog wel iets overgebleven. Niet elke spanning be hoeft echter tot een conflict te leiden, en zeker niet tot een ontijdig conflict. De positie van de R.K. Kamerfractie is naar het oordeel van Prof. Aalberse door het ge beurde zeker niet geschokt; men weet thans, dat er een grens is, die zij het niet. wil over schrijden. MIEN VAN KERCKHOVEN—KLING JUBI LEERT. Woensdag 23 October a.s. zal mevrouw Mien van Kerekhoven—Kling, de thans zoo be kende Ginette uit „Hoogeschool der Liefde" haar 25-jarig tooneeljubileum vieren in den Stadsschouwburg te Amsterdam. In de pre mière die „Het Blijspelgezelschap" o. 1. v.- Const. van. Kerekhoven en EUas van Praag dien avond zal geven van Alex Dumas' beken de comedie „De demi-monde", zal zij de rol vervullen van Suzanne d'Ange. ENTREE-VERLAGING REMBRANDT- TENTOONSELLING. Nu er voldoende zekerheid is dat de on kosten der Rembrandt-ten toonstelling zullen worden gedekt, heeft het Comité besloten den toegangsprijs zoodanig te verlagen, dat ook overdag de prijs 50 ets. bedraagt. In ver band met den grooten toeloop der laatste weken, gestegen tot een totaal van 68.000 bezoekers, zal de tentoonstellingsruimte aan merkelijk worden uitgebreid, waardoor een ruimere plaatsing der kunstwerken moge lijk is. Van haver tot havermout. Een weg van 490 nieter zonder menschelijke hulp. Wanneer er geen vlugkokende havermout zou bestaan, zouden velen tien minuten eerder moeten opstaan 'smorgens. Weinigen zullen zich ooit rekenschap hebben gegeven van de bewerkingen die er geschieden, vóór de haver mout, zoowel de gewone als de vlugkokende, in de doozen is verpakt. In de fabriek van Quaker Oats te Rotterdam zijn wij in de gele genheid geweest een en ander te aanschouwen. Het is onmogelijk tot in de details te ver tellen wat in zoo'n molen of juister gezegd, in zoo'n fabriek geschiedt. Opmerkelijk is echter dat gedurende de geheele bewerking men schelijke hulp bijna overbodig is geworden. De geheele weg van schip tot verpakking, wordt machinaal afgelegd, waardoor wordt bereikt dat de verkoopprijs zeer laag is. Uiteraard kan men dan ook met een gering aantal arbeids krachten toe, hetgeen door velen wel als een nadeel wordt beschouwd. Hierbij vergete men echter niet dat deze fabricage zich in vele ge vallen niet leent voor handenarbeid en dat juist de machinalisatie de productie heeft mo gelijk gemaakt. De Quater Oatsfabriek heeft een capaciteit van 25 millioen kilogram, bruto gewicht, per jaar, wat neerkomt op ongeveer de helft netto gewicht door het groote percentage afval. Zoodra de boot aankomt wordt de haver op gezogen en in een silo opgeslagen. Uit de silo verdwijnt het langs een loopende band, die de haver de fabriek in brengt. Na automatisch gewogen te zijn, gaat de haver over een magneet, waar eventueéle metaaldeelen worden verwijderd. Separators, strooiezers, sorteermachines ver wijderen stof, stroo, zand, steenen en onkruid zaden met een meer dan menschelijke nauw gezetheid. en zekerheid. Oververhitte lucht laat de haver roosteren, die dan weer wordt gereinigd door andere lucht en in sorteermachines in verschillende grootten der korrels wordt gescheiden. Magneten verwijderen mogelijk slijpsel der machines, pelmachines halen de dunne vlies- jes van de korrels, andere machines polijsten de korrels en een zeer vernuftig instrument scheidt gepelde en ongepelde haver! Voor de vlugkokende havermout wordt de korrel in tweeën gesneden en automatisch wordt gecontroleerd of de grootte wel goed is. Een stoominstallatie, zeef en een koelinstal latie doen dan de rest eer de havermout kant en klaar in de pakafdeeling komt, waar de verpakking ook grootendeels geheel machinaal gaat. Zoo hebben de haverkorrels een weg van 490 meter afgelegd en zijn veranderd tot pakken direct bruikbare eetwaar. Zonder dat er eigen lijk iemand naar omkeek! DINSDAG 8 Ö'CT, '1935 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 8 October: In den laatsten tijd is van verschil lende zijden gewezen op de wenschelijk- heid om voor ons land een inrichting in het aanzijn te roepen als het te Berlijn bestaande „Central-Verein für Arbeit- Nachweiss". Naar de meening van het bestuur dei- Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam lag het op den weg dezer Maatschappij om hiertoe een po ging in het werk te stellen, doch het kwam het bestuur voor, dat het zulks niet meer mocht doen alvorens het ad vies van deskundigen te hebben ge vraagd. Het heeft daarom de zaak in handen eener commissie gesteld en thans het door die commissie uit gebrachte rapport het licht doen zien. Overeenkomstig het advies is tot de oprichting van een Arbeidsbeurs beslo ten, met dien verstande echter, dat zij direct nationaal zal gemaakt worden en niet. gelijk door de commissie in over weging werd gegeven, met een plaatse lijke instelling als proef zal worden begonnen. Reizigerstarieven Ned. Spoor wegen. Als de reis wordt afgebroken terugbetaling op biljetten. Naar de N.R.Crt. verneemt, zullen de Ned. Spoorwegen ten gerieve der reizigers, de vol gende bepalingen toepassen: Indien vaststaat dat van een gewone enkele reiskaart, geldig tusschen twee in Nederland gelegen stations, slechts gebruik gemaakt is voor een gedeelte van de reis, kan, echter uitsluitend op den dag der geldigheid, het station, waarop de reis geëindigd is, aan den reiziger, mits deze het station nog niet ver laten heeft, restitutie geven van het bedrag dat gevonden wordt door den op de kaart aangegeven prijs te verminderen met den prijs van het station af, waarop de reis werd aangevangen. Indien de houder van een gewone retour- kaart de heenreis onderweg eindigt of op het station van bestemming de terugreis niet wenscht af te leggen, kan hem, op den dag der geldigheid van de kaart, terugbetaald wor den het verschil tusschen den prijs der retour- kaart en den prijs voor de afgelegde reis. De houder van een gewone retourkaart Den BoschAmsterdam eindigt bijvoorbeeld de heenreis te Utrecht of wenscht de terugreis niet af te leggen. In dit geval wordt terug betaald de prijs der retourkaart, verminderd met den enkele reisprijs den Bosch—Utrecht of den BoschAmsterdam. Eigenaardig noodgeld. In den Ameriksjuï sehen burgeroorlog gebruikte men ingelijste postzegels als noodgeld. Rooken. In de Chineesche stad Nanking is het voor personen beneden. 20 jaar verbo den te rooken. Etn rccsè passagier.Mic-n. heeft onhrgs in Ara/nik» -sen jonge olifant per v^rtuig vervoerd; het bleek dat hij de plaats van 6 passagiers. Het nieuwste. Men beweert dat het niet lang meer zal duren of we kunnen draadloos eieren koken; nu is 't een professor reeds ge lukt een ei te koken door middel van ultra korte golven. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 October. Getrouwd 5 October: J. A. A. van Meeteren en M. M. v. d. Mijle. Ondertrouwd 5 October: J. B. Wesselingh en F. J. C. M. v. Leuven. Bevallen 3 October: A. S. L. M. Wit—Rip, d.; 4 October: A. G. BraakOudejans, z.; A. M. A. PrinsRiesberg, z.; W. J. Versteijnen— Bijster, z. Overleden 3 October: J. N. v. d. Straaten, 73 j., Van Nesstraat 4 October: J. J. v. d. Laan, 81 j., Jansstraat; M. Steegstra—Hazewindus, 73 j., Schouwtjeslaan. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 8 OCTOBER Bioscoop de Pont: „Met vuur gespeeld" en „Een nacht in het paradijs". 8 uur. Gemeentehuis: Raadsvergadering, 7 uur. WOENSDAG 9 OCTOBER Bioscoop de Pont: „Met vuur gespeeld" en „Een nacht in het paradijs". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 8 OCTOBER Stadsschowburg, WilsonspleinVolksvoor stelling van „Thijl Uilenspiegel". 8 15 uur. Frans Hals Museum: Jubileumtentoonstel ling werken van Herman Heuff. 104 uur. Frans Hals Theater: „Patrouillewagen 99 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Modedokter'. Doorloopende voorstelling van 7 u. tot 11.30 u« Cinema Palace: „Hou je roer recht!" Op het tooneel: Bardinet, muziek op 24 instrumen ten 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Kruier No. 17". Op het tooneel: Little Show, Balletensemble. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 9 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer- van Rijk „Veel Heil en Zegen". 8.15 uur. Frans Hals Museum: Jubileumtentoonstel ling werken van Herman Heuff. 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en de* avonds.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2