Wild Bali. DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip van verm. aankomst Laatste bericht 9 Alkmaar Chili 27 Sept. van Curasao. Batavia 28 Oct. 3 Oct. van Colombo. Agamemnon Alexandrië 30 Oct. 4 Oct. te Pyli. Achilles Izmir 16 Oct. 2 Oct. vertrokken. Boskoop Chili 6 Oct. te Temeuzen. Chili 2 Oct. van Callao. Boschfontein Z. Afrika 27 Sept. van Kaapstad. British Endeavour Abadan 18 Oct. 3 Oct. van Port Said. Bodegraven Chili 3 Oct. te Valparaiso. Chr. Huygens Batavia in lading Cottica West Indië 16 Oct. 30 Sept. van Paramaribo. Capt. Prieur Bordeaux 80ct. 4 Oct. vertrokken. Costa Rica Hamburg 13 Oct. vertrekt 12 Oct. Conch Tampico 8 Oct. 3 Oct. te Londen. Cordillera Puerto Barrios 1 Nov. in lading. Caribia Hamburg 13 Oct, vertrekt 12 Oct. Clytonens Batavia in lading. Daphne (Gr.) Villa Constitucon 8 Oct. 6 Oct. van Ouessant. Eurvbates Batavia 11 Oct. 5 Oct. te Genua. Essen Ned. Indië 10 Nov. 2 Oct. van Padang. Eemland Buenos Ayres 4 Nov. 4 Oct. vertrokken. Euterpe Bordeaux 8 Oct. 5 Oct. van La Pallice. Eskil Archangel heden 28 Sept. vertrokken. Freiburg Ned.-Indië. 14 Oct. 5 Oct. van Oran. Fauna Malaga 9 Oct. 4 Oct. van Setubal. Groenlo Archangel 12 Oct. 6 Oct. van Lodingen. Galvan Diamante 2 Nov. 2 Oct. vertrokken. Hamm Ned.-Indië. 18 Oct. 3 Oct. te Barcelona. Helenus Batavia 6 Oct. 5 Oct. van Gibraltar. Heemskerk Zuid Afrika 4 Oct. van Port Said. Hermes (Ned.) Alexandrië in lading. Hercules Bourgas 25 Oct. 4 Oct. van Stamboul. Irene (Ned.) Gdynia 13 Oct. 7 Oct. van Danzig. Jevington Court Buenos-Aires 4 Nov. 3 Oct. vertrokken. Kerkplein Buenos-Aires 13 Oct. 5 Oct. van Las Palmas. Kurmark Ned. Indië 22 Oct. 4 Oct. van Perim. Krosfonni Port Arthur 20 Oct. 29 Sept. vertrokken. M. v. St. Aldegonde Batavia 15 Oct. 4 Oct. van Port Said. Me lamp us Batavia 7 Nov. 5 Oct. vertrokken. West Afrika 3 Oct. van Takoradi. Zuid Afrika 4 Oct. van Lorenzo Marquez Goole 9 Oct. 8 Oct. vertrokken. Menes Nederl. Indië 22 Nov. 21 Sept. te Soerabaja. Orestes Bourgas 12 Oct. 2 Oct. van Izmir. Poelau Roebiah Batavia 5 Oct. te Belawan. West Indië 23 Oct. 7 Oct. van La Guyara. Phobos Curacao in lading. Poelau Tello Hamburg in lading. Serooskerk 6 Oct. van Perim. Salabangka Batavia 6 Oct. van Pt. Said. Springfontein Z. Afrika 4 Oct. van Marseille. Simon Bolivar West Indië 13 Oct. 1 Oct. van Barbados Seuta Archangel in lading. Sonthgate Rosario in lading. Tabinta Ned. Indië 6 Oct. van Pt. Said. Alexandrië 15 Oct. 5 Oct. van Catania. Toratre Danzig in lading. Ulysses Hamburg 10 Oct. vertrekt 9 Oct. Vesta Midd. Zee 9 Oct. 4 Oct. van Algiers. Zaanland Beunos Aires 19 Oct. 1 Oct. van Bahia. Zuiderkerk Japan 4 Oct. van Kobé. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Papierfabriek Vischersh. Hoogovens Noorsch Noorsch Spaansch m.s. s.s. Ek Sande Guecho Rïsör Porsgruun Bilbao cellulose ijs erts IJMUIDEN NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Trawlers: Cath. Duijvis IJM. 60. 960 m. f 2090. Amsterdam IJM. 58, 1240 m. f 3020. Cornelis IJM. 15, 1000 m. f 2460. Roede Zee, IJM. 65 m. f 1270.. Loggers: KW. 65 f 460; KW. 154 f 330, KW. 178 f 300. KW. 177 f 260. KW. 28. f 300, KW. 108 f 230. KW. 155 f 590. KW. 62 f 410, KW. 35 f 320. KW. 24 f 490 KW. 44 f 350, KW. 105 f 630 KW. 104 f 320 KW. 132 f 430. KW. 42 f 410, KW. 124 f 330, KW. 173 f 340, KW. 153 f 460, KW. 75 i 320, KW. 166 f 260, KW. 70 f 370, KW. 55 f 450. UITBREIDINGSWERK VISSCHERSHAVEN. Het maken van een gedeelte ijzeren be schoeiing voor een nieuwe kademuur langs de Tegeltjesmarkt met bijkomende werken in de Visschershaven is opgedragen aan den laag- sten inschrijver, de heer J. Verhagen te Breda, voor 65744. Aanvoer cellulose. Bij de papierfabriek te Velsen is aangeko men het Noorsche stoomschip „Ek" van Risör met een lading cellulose. CHR. GEREF. GEM. Ook ds. W. Heerma te Aalsmeer heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente hier ter plaatse bedankt. MARKTPRIJZEN VAN DINSDAG 8 OCTOBER. Tarbot per K.G. f 0.80—f 0.54. Griet per 50 K.G. f 25—f 12. Toneen per K.G. f 0.95f 0.64. Middelschol per 50 K.G. f 23. Zetschol per 50 K.G. f 23—f 13. Kleine schol per 50 K.G. f 14—f 3.20 Bot per 50 K.G. f 10—f 5. Schar per 50 K.G. f 11.50—f 2.50. Tongschar per 50 K.G. f 21f 13. Rog per 20 stuks f 17f 15. Vleet per stuk f 2.50. Kleine poon per 50 K.G. f 6.60f 4.30. Groote schelvisch per 50 K.G. f 28f 17. Middelschelvisch per 50 K.G. f 21f 14. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 16f 8. Kieihe schelvisch per 50 K.G. f 10f 2.80. Kabeljauw per 125 K.G. f 54f 28.50. Groote gullen per 50 K.G. f 15—f 9.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 11f 4.90. Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 190. Makreel per 50 K.G. f 3.20—f 1.80. Heilbot per K.G. f 0 74—f 0.58. Leng per stuk f 1.10f 1. Koolvisch per stuk f 0.70f 0.13. Versche haring per kist f 15f 4. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 44. BRAND DOOR KORTSLUITING. Kortsluiting was de oorzak van een brandje in het meubeimagazijn van den heer S. W. aan de Kalverstraat. Gelukkig werd het vuur bijtijds ontdekt. De brandweer was spoedig ter plaatse en had het brandje al heel gauw onder de knie. Eenige paneelen werden ver nield, voorts bekwam een aantal schilderijen en meubelstukken vuur- en waterschade. Weinig versche haring. Opvallend was gis teren de geringe haringaanvoer. Er was slechts een logger met versche haring aan den afslag. De eerste spaionvisch. De Bloemendaal IJM. 71, is. na slechts zes dagen op zee te zijn ge weest. binnen met 225 manden grove visch en 140 manden schelvisch, z.g. spawnvisch. Dit is de eerste aanvoer van spawnvisch in dit sei zoen. Niet naar zee. Het bericht, dat de Vios II IJM. 134 naar zee is vertrokken, berust op een misverstand. AANRIJDING. Heden morgen werd op het kruispunt Brees tra a t—Veis er wegKoningstraa t een auto van de IJmuider Stoomwasscherij, die uit de Koningstraat kwam, aangereden door een personenauto, die in de Breestraat reed. De vrachtauto werd aan de achterzijde ge grepen en zeer ernstig beschadigd. Ook de personenauto werd gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het ongeluk was te wijten aan het niet verleenen van voorrang door den bestuurder van de per sonenauto. TERUG NAAR HET VADERLAND. Onee plaatsgenoot en de heer en mevrouw C. Maters, die eenige weken geleden, toen zij van vacantie huiswaarts keerden, in Duitsch- land door ee nernstig auto-ongeluk werden getroffen, zullen in den loop van deze week het ziekenhuis verlaten en naar Beverwijk terugkeeren. De beide slachtoffers van dit atuo-onge- luk zullen zich voor volledig herstel nog eenigen tijd in „Heliomare" te Wijk aan Zee laten verplegen. BESOMMINGEN. Trawlers: Bloemendaal IJM 71 550 manden f 3350 Maria Ommering IJM 7 990 manden f 2890 Maria IJM 95 345 manden f 1990. Isabel IJM 14 100 manden f 1470. Juliana IJM 63 70 manden f 1090 Azimuth IJM 195 845 manden f 2380. Loggers: KW 175 f 370. VERWACHTE VISCH AANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Derika 7 IJM 417: vangst: 35 manden •schelvisch, 105 manden braadschelvisch. 85 manden kabeljauw en gul. 30 manden plat- visch, 130 manden makreel, 65 manden radio 10 manden varia. Totaal 460 manden. Hercules IJM 196: vangst: 70 manden schelvisch, 90 manden braadschelvisch, 55 manden gul, 15 manden platvisch. 450 man den makreel, 20 manden wijting, 25 manden varia. Totaal 1425 manden. Ewald IJM 48: vangst: 25 manden schel visch, 180 manden braadschelvisch. 60 man den kabeljauw en gul, 240 manden haring, 75 manden platvisch, 60 manden makreel. Totaal 640 manden. Timor IJM 491: vangst: 45 manden schel visch. 170 manden braadschelvisch. 75 man den kabeljauw en gul, 250 manden gestripte makreel, 50 manden dikke makreel. 20 man den wijting. Totaal 610 manden. Gloria IJM 37: vangst: 30 manden schel visch. 40 manden braadschelvisch. 15 man den gul, 80 manden koolvisch. 1000 manden makreel, 15 manden varia. Totaal 1180 man den. DINSDÏG 8 Ö'CT. "1935 barometerstand 766.7 m.M. te barometerstand 732.1 m:M. te meldt: Hoogste Warschau. Laagste Isafjord. en voorspelt: Matigen tot krachtigen later afnemenden Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Toe nemende bewolking met eenige kans op regen. Later opklarend. Aanvankelijk zachter. Barometer Hedenmorgen 9 uur 757 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 54 F. Laagste heden nacht 46 F. Hoogste heden 48 F. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENB UJ P Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATER TE !JM*TTPEN. Woensdag v.m. 0.08 uur; n.m. 12.42 uur. Donderdag v.m. 1.04 uur; n.m. 1.30 uur. Vrijdag v.m. 1.47 uur; n.m. 2.11 uur. VELSEN. CENTRALE R.-K. KIESVEREENIGING „RECHT EN PLICHT". Bovengenoemde Centr. R.-K. Kiesvereen. houdt een algemeene centrale ledenvergade ring op Woensdagavond 9 October in het patronaatsgebouw. Op de agenda komen o.a. voor: verkiezing voorzitter, verkiezing penningmeester er verslag der kascommissie. Verder behande ling van een motie, ingediend door Sant poort II luidende als volgt: „De centrale R.-K. kiesvereenighig „Recht en Plicht." in de gemeente Velsen, omvatten de de 5 R.-K. kiesvereenigingen. in vergade ring bijeen, spreekt zijn waardeering en ver trouwen uit in het beleid van de R.-K. Twee de Kamerfractie en haar eminenten leider Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Zij geeft uiting aan haar groote vertrou wen, dat de R.-K. Tweede Kamerfractie, trots' de tegenwerking, die z-ij ondervindt krachtig zal voortgaan op den ingeslagen weg ter bereiking van het gestelde doel". Deze motie welke werd aangenomen op een vergadering van de R.-K. kiesvereeni- ging Santpoort (station) op 18 Augustus ge houden, zal nu door dezelfde kiesvereeniging worden ingetrokken daar de meening be staat. dat door besprekingen van verschil lende wetsontwerpen, toezuinigingsontwerp, salarisregelingen, enz. niet de volle verant woordelijkheid omtrent de gestelde motie door de voorstellers kan worden aanvaard. WIJK AAN ZEE KERK- EN TORENRESTAURATIE? Naar wij vernemen staat op de Rijksbegroo- ting CO. K. en W.) voor 1936 een post voor restauratie van den toren. Indien overeenstemming bereikt wordt door het Gemeente-, Provinciaal bestuur. de Kerkvoogdij en Monumentenzorg zal gelijk tijdig met de restauratie van den toren ook die der kerk ter hand genomen worden de laatste wanneer middelen aanwezig zijn ook inwendig. Het zou wel wenschelijk zijn dat dan 't Verwarmingsfonds, dat laatstelijk nog dooi de Vrouwénvereeniging „Bid en Werk" met f 100 versterkt werd. uit de opbrengst van den theemiddag en spreienverloting, dan voldoen de is. opdat met de restauratie ook 't verwar- mingsvraagstuk zijn beslag kan krijgen. Voor dit doel zal „Bid en Werk" in den komenden zomer een bazar organiseeren. SANTPOORT R.-K. KIESVEREENIGING SANTPOORT H. In de bestuursvergadering werd het be stuur als volgt samengesteld: Mr. Tonino. voorzitter. H. Sombroek 2e voorz., J. v. Beem, secretaris, H. Haver 2e secretaris, mevr. Sombroek penningmeesteresse. mej. Zr. Brits en de heer J. Schijf commissarissen De brief van de psychiaters aan de Staatslieden. H. M. de Koningin betuigt haar instemming. De Koningin heeft aan den voorzitter van de commissie inzake oorlogsprophvlaxe van de Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst het volgende telegram gezonden: U dankend voor de toezending van het adres dat u met uw vakgenooten uit andere landen tot de staatslieden, aan wie de volkeren hun lot hebben toevertrouwd, gericht heeft, geef ik de verzekering, dat dit tot nadenken stem mend stuk mijn volle aandacht en belangstel ling heeft en dat ik met uw bij uitstek prac- tisch en reëel standpunt van harte instem. Ik vertrouw dat het zijn invloed niet zal missen op de geestesgesteldheid van volken en staatslieden. God geve dat de onderscheiden volkeren, gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreedzame samenwerking voor het welzijn der Fatsoenlijke menschen reizen naar Bali met de K.P.M. of met de K.N.I.L.M., met boot of vliegtuig dus; zwervers gaan per trein naar Banjoewangi en steken dan met een motor bootje of een visscherprauw de nauwe straat Bali over. Het is een geweldige reis op die ma nier, want wanneer het motorbootje u aan land zet, moet ge per autobus naar Den Pasar en die doet over de 140 K.M. precies 6 uur. Het kost 60 cent, dus een dubbeltje per uur, wat toch niet duur is. Maar: de trein in Banjoe wangi komt om 1 uur aan. De boot gaat den volgenden morgen om half acht, dus daar ver speelt ge plus de autobus precies een dag mee. En als een lijkverbranding op het programma staat moet ge daar bij zijn; dus charterden we de motorboot en bestelden telefonisch een taxi. De motorboot dobberde als een eendje over de zware Oceaandeining en de Westpunt van Bali kwam al dichter bij. Een enkel prauwtje zeilde voorbij, een enkel huisje toon de waar de steiger lag. Verder een begroeide heuvelrug, anders niets. West Bali heet vrijwel onbewoond. Een merkwaardig terrein daar vlak aan de kust. Direct boven het koraal- strand een kale zandvlakte met groote, hooge waaierpalmen, hier lontarpalmgenoemd, om dat op reepen uit de bladeren de oude verzen van Ramayana, Mahabharata enz. worden uitgeschreven. Wanneer de auto over den nieuwen grindweg voortdeint, komt er al gauw wat struikgewas en boschgroei en na een kwar tier rijden we door behoorlijk oerwoud, met groote zware boomen, die vol zitten met apen. Ik heb zelden op één dag zooveel apen gezien als op dien weg langs de Zuidwestkust van Bali, niet alleen de gewone grijze mon- jets, een kleine baviaansoort zouden wij zeg gen, maar ook de groote zwarte langstaartaap, de loetoeng, die zoo spook-spinachtig in de takken kan hangen. Bij honderden zochten ze voedsel op den weg, gingen schoorvoetend op zij als wij aan kwamen rijden en bleven een paar meter van den weg af kwaad zitten kij ken en grimassen maken. Dan verdwijnen de hooge boomen, pisangtuinen komen er voor in de plaats, en daar is het eerste dorp al. Ge wone bamboehuisjes eneen moskee! Een onmiskenbare missigit. Onbewoond West-Bali heeft bewoners gekregen, Javanen van den over wal, want het gaat zoo voort een kleine honderd kilometer tot plots de ommuurde er ven, de tempels en de mooie vrouwen van Bali verschijnen. Ondertusschen was echter de nacht gevallen en kwamen wij in den Pasar aan; zonder nog veel van Bali te hebben ge zien. Maar dat zou spoedig veranderen. Za terdag met nieuwe maan was een uitgezochte dag voor lijkverbranding en dus ook een bui tengewone gelegenheid om den fanatieken Balmees in zijn strijd tegen goden en geesten in volle wildheid te zien. Wij stuiven door Zuid Bali, toch altijd even verwonderd kijkend naar de talrijke vrouwen, die zware hoofdlasten naar de markt dragen of in het marktgewoel rondslenteren, haast alle, jonge en oude, heel mooie en foeileelijke, met het bovenlijf onbedekt. Een interessant, vaak een mooi gezicht, want het is een prach tig krachtig ras. Even voorbij Kloenkloeng stuiten we op een menschenmenigte. Midden op den weg staat een bamboe bouwwerk met allerlei doeken en papierwerk en nagemaakte bloemen behangen, rustend op een bamboe netwerk waarop het heele gevaarte kan wor den gedragen. Dat is de Wadia, de lijkwagen, waarin de Balinees naar de verbrandingsplaats wordt gebracht. Maar er zijn nog weinig menschen bij. De meesten wandelen nog rustig heen en weer, af en toe even stilstaand bij een paar rieten huisjes en afdakjes. Onder een van de laatste zit een priesteres. De bekende bel, een schaal wijwater, wat bloemen, die even tusschen de vingertoppen worden ge houden en dan aan de omstanders toegewor pen. Dan grijpt de eene hand de bel, de andere een bloemspriet om wijwater te verspreiden, het scherpe gezicht staat verstrakt, elke be weging is er een van ingespannen aandacht. Dan knielen alle aanwezigen neer, de handen biddend gevouwen. In koor herhalen ze de woorden der oude priesteres en buigen naar de hut, waar verborgen achter tallooze schalen met fruit en levensmiddelen en bloem- en palmbladversieringen de doode rust, die straks zijn laatste reis zal aanvaarden. Na een extra harden tinkel zet de oude de bel neer. Allen rijzen op. Een zware gongslag. De gamelan, die zoo juist aan den kant van den weg aangebracht is, begint te spelen. Wat een slagwerk! Bekkens en gongs vooral in steeds sneller rythme. Een dertigtal mannen treedt het doodenhuisje binnen en brengt het lichaam, dat in een langen witten doek ge wikkeld is, buiten. En dan terwijl gongs en bekkens in helschen cadans overslaan is het plotseling gedaan met de kalmte. Onder ge- krijsch en geschreeuw sjorren allen aan de witte doeken of aan elkaar, de een wil voor, de ander achteruit, derden draaien rond en dat alles in een groote plas vlak voor het huis; ieder gilt, sjort, duwt en danst wat hij kan en boven dien warwinkel deint door vele handen jedragen de witte lijkwade met haar inhoud. Plotseling komt er beweging in het geheel; de kluwen verplaatst zich in de richting van den weg, waar de toren-lijkwagen wacht. Even een terugdeinzen, dan allen door en over de sloot, niet het hek uit hoor! Want al dit sjorren en draaien en trekken heeft ten doel. den geest het spoor bijster te maken, de ziel kun je ook zeggen, die graag gezelschap heeft op de reis naar de hooge hemelen. Op den weg gaat het weer vooruit en achteruit onder gegil en bek- kengeklater, maar langzaam aan toch op den toren toe. Daar staat een brug, een loopplank, tegenaan, waarop reeds een priester en een paar nabestaanden wachten. Dezen willen de ziel verlossen, door het lichaam te verbran den. De anderen willen lichaam en ziel nog hier houden, wenschen meegeven enz. Dus weer sjorren en trekken en duwen, tot einde lijk het lichaam in de daarvoor bestemde kamer in den toren is geborgen. Dan knallen overal de voetzoekers. Het gevaarte wordt op getild, vooruit, achteruit, drie maal in het end, vooruit, een zijweg in, drie maal draaien, weer terug. Het zweet stroomt langs de bijna naakte lichamen, de helsche muziek duurt voort, versterkt door op den lijkwagen meege voerde instrumenten en zoo wordt te midden van een dichte menigte, die telkens opzij stuift als weer een dolle zwenking wordt uit gevoerd, de verbrandingsplaats bereikt. En daar begint het spul weer van voren af aan. Het lichaam moet uit den toren verwijderd en op den brandstapel gebracht worden. Een ver woede strijd wordt gevoerd. Zeker een kwar tier lang wordt er geworsteld en gevochten, telkens wordt een strijder in totale uitputting weggedragen of begint er een razend om zich heen te slaan, te trappen en te bijten. Zoo'n half waanzinnige wordt dan al tegensparte lend door drie of vier kameraden opgepakt en in de rivier geworpen. Dat helpt. Ondertus schen duurt de strijd voort, onder het dreunen der zware gongs tot eindelijk de menigte ach teruit wijkt, angstig, als ging er iets gebeu ren. Dan is de strijd beslist. De doode ligt op den brandstapel, op de stellage, die daarvoor gereed is gemaakt. De dragers zien zich hun buit ontnomen, ze gillen, schreeuwen, keeren zich plotseling om en hollen op de menigte mensehheid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die, J in, maar dat is voorzien. Wachters dwingen welke lid zijn van den Volkenbond, ligt hier I ^-en één richting, waar een galerij zich een prontKehe teak opent en als razenden hollen en springen ze een grootscne taak. omlaag naar en in de rivier om daar bekoeling WTLKELMTNA, van hun razernij te zoeken. Dan komen vrouA wen aandragen met wijwater en bloemstuk ken van palmblad vervaardigd. Vele spreuken en wenschen worden uitgesproken. Dan wordt een deksel in diervorm over den doode gezet brandhout is aangedragen en de verbranding vindt plaats, nadat nog enkele regels uit él Heilige Schrift gelezen zijn. Drie, vier, zesmaal achtereen spelen deze zelfde tooneelen zich af, tot alles uitgeput naar huis gaat, behalve een paar bewakers bij de nog smeulende gra! ven. Den volgenden dag zien we weer groot-ê optochten, mannen en vrouwen in lange rijen en in sierlijke gewaden, met allerlei offers trekken op om de asch van den doode te ver zamelen en naar zee of naar de rivier te bren gen. Zoo enerveerend als het gisteren was, zoo rustig stemt vandaag het mooie kleurrijke tafreel, dat zich voor onze oogen afspeelt. En steeds weer ontmoeten wij zulke scharen van mannen en vrouwen, optrekkend om hun doo- den den laatsten dienst te bewijzen. Tot het duister valt, lichtjes opblinken langs den weg vuurvliegen en olielampjes bij kleine gaar keukens, zoo typisch voor de Oost. Daarginds is echter meer licht. Een achttal walmende oliepitten, tot een lichtkroon vereenigd, staat op een stokkenstel te midden van een 200-tal op den grond gezeten mannen. Juist gooien allen de handen omhoog, en beginnen op zan- gerigen toon te reciteeren. Maar heel even Een kort scherp geluid, door den dirigent uit- gestooten, brengt de handen in de zijden, de lichamen in heen en weergaande beweging Steeds sneller wordt het rhythme. Tjutja, tju tja, tju-tja, tjutja, tot een zware grondtoon rijst eerst uit tientallen, dan uit honderden mannenkelen en het rhythme verzwolgen wordt door een machtiger dreun als van één geweldigen gong. Een springt overeind, fana tiek in gebaar, daagt de troep uit, de helft deinst terug, de andere rijst op met dreigend gebaar, gebeweeg en overwinnend gezag. Dan komt leven in de andere helft, ze springen op, ze booteen in gang en geluid de apen na uit de Ramayana en zoo gaat de strijd op en neer, een en al actie, spanning, enerveer end als niets anders. Die zware dreunende stemmen, dat rhythmische blaffen uit zooveel kelen. Zoo'n strijdzang moet onzen dapperen jongens in de ooren hebben geklonken op den vooravond van de hel van Lombok en zoo menig anderen zwaren slag. En ik leerde vanavond begrijpen, hoe gezang een leger kan ver j agenZooals de oude boeken het schrijven en wij het niet meer gelooven kunnen. Omdat wij geen wil den meer zijn. Helaas. Dr. VAN DER SLEEN. VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.D.O.—K.F.C. SpartaR.C.H. Aj axHermes-D.V.S. H.B.S.—V.S.V. XerxesHaarlem. Tweede klasse A: A.F.C.Bloemendaal. KinheimE.D.O. Alcm. VictrixZeeburgia. VriendenschaarU.V.V. D.O.S.—'t Gooi. Tweede klasse B: Hilversum—Z.V.V. Hercules—Velox. West FrisiaO.V.V.O. W.F.C.—O.S.V. SpartaanB.F.C. Derde klasse A; H.R.C.—K.V.V. BeverwijkDe Vole wijekers. PurmersteynAlkmaarsche Boys. ZaandijkHollandia. SuccesHelder. Derde klasse B: T.I.W.—Assendelft. Z.R.C.Halfweg. S.D.Z.—D.E.C. D.J.K.Zeemeeuwen. D.W.V.Ahrend's V.C. Vierde klasse D: SwiftE.H.S. De MeteoorS.L.T.O. AmstelFrederik Hendrik. T.H.B.Ripperda. Reserve eerste klasse: Haarlem 2—Z.F.C. 2. Blauw Wit 2Spartaan 2. Zeeburgia 2Ajax 2. E.D.O. 2—Stormvogels 2 (half elf). R.C.H. 2—Hilversum 2. Reserve tweede klasse A; D.W.S. 2—D.W.V. 2. Blauw Wit 3—West Frisia 2. K.F.C. 2—Alcm. Victrix 2. De Volewijckers 2H.R.C. 2. Reserve tweede klasse B; O.S.V. 2—Ajax 3. T.O.G. 2—H.F.C. 2. Z.V.V. 2—W.M.S. 2. V.V.A. 2—A.F.C. 2. Reserve derde klasse A: Kelder 2Alcm. Victrix 3. Hollandia 2—Z.F.C. 3. De Kennemers 2Punnersteijn 2. K.V.V. 2—W.F.C. 3. AFDEELING II. Eerste klasse: D.H.C.—D.W.S. StormvogelsFeijenoord. H.F.C.V.U.C. Z.F.C.—Excelsior. D.F.C.—Blauw Wit. Tweede klasse A: UnitasQuick. EmmaSteeds Hooger. S.V.V.—V.D.L. OlympiaR.F.C. The Rising HopeH.V.V. Tweede klasse B: Hoek van HollandGouda. U.V.S.—D.C.L. AlphenNeptunus. C.V.V.—O.D.S. OvermaasB.E.C. Derde klasse A: SchotenCeleritas. Zan dvoor t—Scheveningen. HillinenHillegom. LugdunumDe Kennemers. B.M.T.—S.V.C. AFDEELING III. Eerste klasse: WageningenEnsch. Boys. HeraclesA.G.O.V.V. Z.A.C.—P.E.C. Go aheadS.C.H. EnschedéTubantia. Tweede klasse A: SallandiaBorne. Robur et Velocitas—Rigtersbleek. PhenixHengelo. i'weede klasse B: TheoleBe Quick. QuickRheden. Zutphania—Silvolde. W.V.C.—N.E.C. VitesseA.Z.C. AFDEELING V. Eerste klasse: Hoogezand—Velocitas. Be Quick—H.S.C. LeeuwardenG.V.A.V. SneekVeendam. Friesland—Achilles j (Sportier.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6