Mijn kijk op het spel R. C. H.Ajax. De critiek van het voetbalpubliek en de spelregels; De referee weet het meestal toch beter; Succes van het lersche voetbal; League-teams en nationale ploegen; Een wed strijd van Engelsche trainers tegen een Hollandsch club- elftal?; Het Belgische competitie-voetbal en wat er al zoo mede samenhangt. Is -het u wel eens opgevallen., waarde lezer, als ge u te midden der toeschouwers bij een voetbalwedstrijd bevindt, hoe fel de critiek is van hen, die zich spelkenner bij uitne mendheid wanen en de omstanders vergas ten op een serie daverende opmerkingen en leerstellingen, waarnaar de trainer van het Nederlandsch elftal met verbazing zou luiste ren? En hebt u er dan wel eens over nage dacht, dat velen van hen, die week aan week de wedstrijden bezoeken en alle sportberich ten nalezen, precies weten, hoe oud de spe lers van „hun" club zijn, hoeveel doelpun ten zij gemaakt hebben, maar van het spel zelf maar weinig begrijpen, vooral omdat zij/slechts oogep hebben voor één der twee elftallen? Natuurlijk, ze weten allemaal, wat een 'corner en een freekick is en sommigen brul len heftig offside, als de tegenpartij een doelpunt maakt, maar zelden weten zij de fijnere puntjes van het spel te waardeeren, eenvoudig, omdat ze het niet zien. Als Harry een goal scoort, is Harry de held, doch Piet, die de opening maakte en de verdedi ging' op een dwaalspoor bracht, diezelfde Piet „most's wat harreder loope en ookkus een kooltje fokke". En als ge dan op het bal- con van de tram staat om naar huis te gaan, zijn er allicht twee heeren, die het oneens zijn over het derde doelpunt, want de een beweert, dat Nelis met zijn linkerbeen schoot, terwijl de ander duidelijk gezien heeft, dat ie den bal op zijn knie 'kreeg. Dat zijn de ware voetbalkenners; zelden komt het in hun gedachten op, dat de links- huiten slecht speelde doordat zijn binnenspe- lers of de halfbacks hem niet de juiste bal len gaven en evenmin hebben zij ex op -ge let, dat de spil zoover achter bleef, omdat zijn eigen backs den bal steeds weer met te verre trappen (van die prachtige vuurpijlen) naar de tegenpartij schoten, waardoor de eigen voorhoede machteloos was en het le der steeds weer terug kwam. We behoeven daar nu niet verder over te praten; het gaat tegenwoordig om de goals en de punten; de manier om ze te krijgen, is van m aider belang. Maar er zijn zoo van die gevallen, die tel kens weer voorkomen en waar vaak de spe lers zelf niet de juiste uitlegging aan weten te geven. Allereerst de buitenspelregel. Een paar woorden uit dezen regel worden steeds over het hoofd gezien, ook nog wel eens dooi de scheidsrechters. Het zijn deze: „op het moment, dat de bal het laatst door een spe ler der aanvallende partij gespeeld werd". Dan staat men. buitenspel, doch al kreeg een aanvaller het leder op de .goallij n te pakken en al stond er op 20 Meter afstand geen ver dediger, behoeft die aanvaller niet offside te staan, als op het moment, dat de bal het laatst door een partijgenoot gespeeld werd, slechts twee tegenstanders tusschen aanval ler en doellijn stonden. Een ander geval. Jan schiet en de bal zal drie meter naast het doel gaan, als het leder in zijn vlucht den scheidsrechter raakt en in het net verdwijnt. Is dat een doelpunt? Nee, zegt de een, de scheidsrechter moet „kophoog" geven; mis, beweert de ander, het wordt als achterbal gerekend. Maar van zelfsprekend is het een geldig doelpunt, im mers de referee neemt aan het spel geen deel en de bal wordt dus geacht vanzelf van richting te zijn veranderd. Hetgeen nog niet uitsluit, dat de arbiter na afloop door de aanhangers der verliezende partij zelf als „speelbal" wordt gebruikt. Dan is er nog de vrije schop in het straf schopgebied, om nog een enkel, dikwijls voor komend geval te noemen. Deze -kan worden toegekend wegens gevaarlijk spel van een der verdedigers (te hoog trappen, te laag koppen) of voor het loopen met den bal dooi den doelman. „Maggie in eens?" vraagt de schutter van het eiftal. Dat mag niet en wat meer zegt, de bal moet door toedoen van een zijner teamgenooten een volledige om wenteling hebben gemaakt, alvorens een daarop volgend doeltreffend schot als goal kan worden geldig verklaard. Men ziet uit bovenstaande spel-onderdee- len, dat de taak des scheidsrechters nog niet zoo eenvoudig is en dat de toeschouwers goed doen te bedenken, dat hij in den regel het spel beter kan beoordeelen dan zij. Maar voorloopig zal nog wel hoodzaak blij ven, of Jan gemakkelijk kon doelpunten, of dat de bal nog eerst de vingertoppen van den doelman raakte. Hetgeen trouwens voor den keeper in kwestie zeer belangrijk kan zijn. De overwinning van het lersche League team op het Engelsche dito te Blackpool kwam als een volkomen verrassing, daar het -de eerste maal was sedert de instelling van deze reeks wedstrijden in 1893, dat de Ieren de zege behaalden. Tot goed begrip van deze prestatie diene het volgende: Jaarlijks worden er tusschen de vertegenwoordigende elftallen van En geland, Schotland Wales en Ierland z.g. in ternationale matches in een halve competi tie gespeeld, waardoor de landen elkaar dus het eene jaar „thuis" en het volgende ..uit" bekampen. Daaraan voorafgaande spelen de League-ploegen der twee betreffende landen een wedstrijd op tegenovergesteld terrein. Wanneer Engeland dus dit seizoen Schot land op Wembley ontvangt, komt eenige we ken tevoren het Engelsche League-elftal te Glasgow tegen de Schotsche League uit. Het is ook thans weer gebleken, dat men in ons land nog steeds niet het juiste ver schil tusschen beide matches begrijpt. Wel nu, het vertegenwoordigend team van Schot land, Wales of Ierland kan en mag worden samengesteld uit s-pelers, die in dat land ge boren zijn, ook al spelen zij voor een Engel sche League-club. Ierland kan dus b.v. Dunne van Arsenal opstellen en Schotland keeper Jackson van Chelsea. Het Engelsche elftal heeft dergelijke bepalingen niet noo- daar zij genoeg keus in eigen competi ties heeft-.. lm de in ter-League wedstrijden echter is elk land verplicht met nationale spelers uit te komen, die tevens in de betreffende League zijn ondergebracht en dit verklaart ook de reden, waarom Wales aan dit laatste soort wedstrijden niet mede doet, aangezien het peil harer kleine competities eenige klas sen onder dat der Engelsche derde divisie hgt. Wanneer Wales er desondanks in slaagt, zooals twee jaar geleden, om „internatio naal" kampioen van Groot-Brittannië te worden. dan bereikt zij dit resultaat met elf m Wales geboren, doc.h in Engelsche clubs uitkomende spelers. Bij deze matches kan het dus voorkomen, dat spelers van één En gelsche vereeniging in een match tusschen Ierland en Wales tegen elkaar kampen, om dat zij een verschillende nationaliteit heb ben. Wanneer men nu weet, dat ook Ierland meestal negen van de elf spelers voor haar nationale ploeg uit Engelsche clubs betrekt, dan is het duidelijk, dat haar keuze-com missie in de eigen competitie niet over vol doend geroutineerde krachten beschikt. Daar thans een zuiver Iersch League-elftal de Engelschen, op eigen grond nog wel, met 21 wist te overwinnen, heeft dit resultaat in Ierland begrijpelijkerwijze groote voldoe ning gewekt, omdat het op een grooten voor uitgang in het spelpeil van de eigen com petitie wijst. Het Engelsche League-team immers kan men beschouwen als een proef- elftal voor de komende internationale ont moetingen, o.a. tegen Duitschland en het was samengesteld uit spelers, die allen in aanmerking komen voor een keuze in die wedstrijden. Ierland had daarentegen den 42-jarigen ex-Liverpoolkeeper Elisha Scott in het doel, die sedert enkele jaren in zijn geboorteland als „speler-manager" optreedt en die als steeds ook nu lauweren oogstte. In de voor hoede speelde echter de 16-jarige Kernoghan naar wien de oogen van de in grooten getale aanwezige Engelsche clubmanagers met ver langen uitgingen, doch die nog te jong is om in Engeland een beroepscontract te teeke nen. Hoe deze groote vooruitgang van het ler sche competitie-voetbal (niet te verwarren met den Ierschen Vrijstaat, die "eel zwakker is) te verklaren? Het lijdt geen twijfel, of de invloed van de thans in hun land als ma nager werkzaam zijnde Ieren als Billy Gil lespie, Scott en Sloan, die jarenlang een vooraanstaande plaats als spelers van En gelsche clubs innamen, doet zich thans gel den. Scott keepte onafgebroken meer dan twin tig jaar voor Liverpool, Gillespie was aan voerder van Sheffield United in de glorieja ren van deze club en won o.m. een beker- medaille, hetgeen Sloan met Cardiff City hem nadeed. De waarde van ervaren „coaches" wordt hiermede voldoende gede monstreerd en ongetwijfeld zullen de Engel sche managers thans grootere aandacht be steden aan de mogelijkheid tot aankoop van jonge lersche spelers. Hoewel de Engelschen dus met 2ver loren, zal dit niet tot gevolg hebben, dat het bij deze gelegenheid dienstdoende elftal in zijn geheel wordt afgedankt. Men beoordeelt daar een speler niet naar één enkele goede of slechte prestatie, doch naar zijn gemid delden vorm en naar het al of niet bezitten van het „big match" temperament, het geen een zeer voorname factor is. Spelers als doelman Swift van Manchester City, de halfbacks Barker (Derby County) en Crays- ton '(Arsenal) en de Sunderland-voorwaarts Carter zullen zeer zeker hun kans nog wel krijgen. Inmiddels is de oneenigheid tusschen de Irish League en de Free State League, welke destijds tot een totale vervreemding leidde, nog steeds niet bijgelegd, zoodat het Neder- landsch Elftal, wanneer althans de aange kondigde match op 8 December te Dublin tegen den Ierschen Vrijstaat doorgaat, voor loopig niet bezorgd behoeft te zijn voor een extra-versterkten tegenstander. Ofschoon het wellicht nog moeite genoeg zal kosten, op het „groene eiland" de overwinning te behalen, want de Ieren zijn echte vechters. Wederom is een eertijds bekend Engelsch speler naar ons land verhuisd. Ditmaal is het de oud-Blackburn Rovers rechtshalf Healless, die als trainer van Heracles in Al melo is benoemd. Healless maakte deel uit van de Rovers-ploeg, die in 1928 op verras sende wijze de Cup-final tegen Hu-dd-ers- field Town met 31 won, in welke match de middenvoor Roscamp van den aftrap af een doelpunt maakte door den keeper der tegenpartij met bal en al in het net te loo pen. Het moet zoo langzamerhand mogelijk zijn, een sterk team van in ons land werkzame Engelsche trainers samen te stellen, het geen overigens enkele jaren geleden al eens gebeurd is. Destijds werd tegen D.F.C. en het Groningsche Velocitas gespeeld, doch sindsdien is er wel het een en ander veran derd. Hoewel deze Britten natuurlijk niet meer geregeld in wedstrijden uitkomen, zou het toch niet onaardig zijn, eens een match tegen een elftal van hen te organiseeren, omdat men zoodoende zeer veel van de tech niek en tactiek van het spel in- een werke- lijken wedstrijd zou kunnen zien en leeren. De H.F.C.-coach Billy Yates keepte vroeger voor Bolton Wanderers, Bob Glendenning won als halfback met Barnsley een beker- medaille en kwam later eveneens voor Bol ton uit, Healless speelde voor Blackburn, Bol- lington voor Brighton, Pagnam was midden voor in Arsenal en Watford, Mars-den (H.B.S.) halfback van Sheffield Wednesday en En-geland, Wadsworth trad als linksback voor Huddersfield en Engeland op. Dan wa ren, althans kort geleden, in ons land Sed- don, de bekende ex-Bolton-spil, Jefferson, de Swindon rechtsbuiten uit lang vervlogen da gen en Marshall. Vermoedelijk zijn er nog heel wat meer. Een lichtwedstrijd van Haarlem tegen de Engelsche profs,het lijkt ons een gang naar den Schoterweg wel waard. En wat meer zegt, het is eens iets anders! Naar aanleiding van het vertoonde spel door de Union St. Gilloise, de Belgische kam pioensclub, waarover wij vorige week het een en ander schreven, hadden we een gesprek met een ervaren Belgisch sportjournalist, die als zijn meening te kennen gaf, dat de ge deeltelijke invoering van het beroepsspel in zijn land het spelpeil niet in het minst ten goede is gekomen. Integendeel, volgens hem werd er in de dagen van Saeys, Goetinek, Coppee, Swartenbroeckx beter en vooral met meer enthousiasme gevoetbald, dan thans. Nu zijn er veejbelovende spelers, die te jong tot professional gebombardeerd worden en daarna bevreesd zijn hun plaats in het elftal te verliezen, waaronder hun vorm en hun toekomstige loopbaan lijdt. Aan den ande ren kant zijn er onder de ouderen vaak nog amateurs, die de club niet wil missen, doch •die onder deze omstandigheden niet meer de animo tentoon spreiden, waarmede zij vroe ger in het veld kwamen, toen zij nog min of meer voor hun genoegen konden voetballen. Op. de vraag, waarom men dan -dit halve professionalisme had ingevoerd, antwoordde onze zegsman, dat de Bond was gezwicht voor Öe clubbelangen, wélke laatste rekening hielden met een aantal ontevredenen onder de spelers, die geen genoegen meer namen met de geschenken en baantjes, welke hun van tijd tot tijd werden toebedeeld. Thans is men van den regen in den drop gekomen en de eenige methode tot herstel was vol gens onzen Belgischen collega het laten mee spelen van buitenlandsche profs. Onnoodig te zeggen, dat daardoor, ter wille van de recettes, het clubleven vermoord wordt en het nationale karakter van het spel. hetgeen tenslotte in elk land weer ver schillend is en waaraan voetbal, ook voor het publiek, gedeeltelijk zijn charme ont leent, totaal zou verloren gaan. Evenmin als men de Hollanders op vol maakt Oostenrijksche wijze kan laten voet ballen, evenmin kan men van de Belgische jeugd verwachten, dat zij zich aan een men gelmoes van buitenlandsche stijlen op den duur met succes zal kunnen aanpassen. Waarhij nog komt, dat men zich moeilijk voor een vertegenwoordigend nationaal elf tal, waarin, gelijk in Frankrijk, enkele bui tenlanders spelen, nog warm kan maken, zoodat de propagandistische waarde van in terland-wedstrijden tot het nulpunt daalt. Maar daarmede was de Belgische collega het niet eens; volgens hem waren de clubs en. hun belangen de hoofdzaak, want anders kon het publiek geen interessante wedstrij den meer bijwonen en zonder publiek geen recettes. Hetgeen natuurlijk ook een opvat ting is, waarbij echter vergeten wordt, dat het voetbalspel niet uitsluitend een publieke vermakelijkheid is, doch ook nog een sport, die door de jeugd en het mannelijk gedeelte der geheeie bevolking voor hun genoegen beoefend moet kunnen worden, met de mo gelijkheid, er zich, mede door kameraad schap en clubliefde zoodanig in te bekwa men, dat men het tot de hoogste klasse en het eigen nationaal elftal kan brengen, zon der oneerlijke concurrentie van betaalde buitenlanders of heimelijk betaalde en met fraaie beloften naar een club gelokte land- genooten. En dat is nu ónze opvatting! DINSDAG 8 Ö'CT. 1935 Nifterik achter, Rodenberg, v. Randwijk en Visse midden, Rietbergen, Eerhart, Ban-gma, Sluiters en Docen voor. Strawberries 3Zandvoort (12) Deze wedstrijd was~ zeer zwaar voor Straw berries III. Voor de rust gaat het spel gelijk op (0—0). Dan neemt Zandvoort de leiding, vergroot deze zelfs, waarna v. Calcar middenvoor gaat pelen. Hij doelpunt bij een doorbraak (1—2). Zandvoort viel tegen na al wat we in vriend schappelijke wedstrijden van hen hadden ge zien. Het spel werd te kort gehouden en er werd te veel over het midden gespeeld. Opstelling: v. Holten, doel; v. d. Haar en Vooren; achter: v. Rees, v. Calcar en de Nobel; midden: Meerman, Gordijn, de Mooy, Wins en v. Veen voor. Keeper v. Holten was uitstekend, v. d. Haar en Vooren waren hun plaats zeker waard. In de middenlinie verrichtten v. Calcar en van Rees heel goed verdedigend werk, In de voor hoede waarin enkele neiuwelingen, ontbrak 't schot, -zoo-dat eenige fraaie kansen om zeep gingen. Toch speelde deze linie verdienstelijk. Uit 3 wedstrijden één winstpunt, is weinig. Het vertoonde spel was evenwel bevredigend, zoodat met goed vertrouwen de volgende wedstrijden tegemoet gezien kunnen worden. HOCKEY. Strawberries 1Hilversum 2 (11) In een spannenden en zeerf snellen wed strijd zijn de punten eerlijk gedeeld. Straw berries speelde in de opstelling: v. d. Bliek, doel, Damgen en v. d. Ploeg, achter, Brand- hoff. de Jong en Rodenberg -midden, v. d. Werf, Stada, Schaap, v. Nifterik en Er-dcman voor. Voor de rust toonde Strawberries zich de sterkste: Schaap maakt een fraai doelpunt (1—0). Na de rust raakt Hilversum beter ingespeeld en wegen de partijen tegen elkaar op. Een kwartier voor het einde zet Hilversum een sterk offenisef in en doelpunt op gemakkelijke wijze (11). De strijd wordt nu feller met Hilversum in de meerderheid. Einde komt met 11. De leiding was in handen van Mr, Molhuij-sen en de Nobel. Beide backs waren hun tegenstanders voortdurend op prachtige wijze de baas. De middenlinie voldeed uit stekend, terwijl het samenspel van v. d. Ploeg en Rodenberg opviel. In de voorhoede boterde het niet naar wensch. Bovendien liep men te vaak in den buitenspelval. De debutant Stada verrichtte vooral na rust heel goed combinatie-werk. Leiden 2Strawberries 2 (31) Strawberries speelde met een z-eer zwakke middenlinie Voor rust kreeg keeper Pleyler menig applaus voor zijn uitstekend werk, .Opstelling: Pleyler, doel, Huender en van door Criticus. Een emotievolle en goede wedstrijd, zooals men er helaas te weinig op onze velden ziet en die eens te meer het bewijs leverde, dat een elftal slechts zoo goed speelt als de tegenpartij het spelen laat. Aanvankelijk leek het een strijd te zullen worden van enthousiasme, snelheid en uithou dingsvermogen tegen een voor Hollandsche begrippen technisch en tactisch volmaakte voetbalmachine, die door haar gelijkmatigheid den tegenstander murw speelde, om daarna in de tweede helft van het verminderde tempo te profiteeren om de overwinning tot een feit te maken. Een dergelijke tactiek bracht Ajax het vorige seizoen in het Heemsteedsche Sportpark een 28 zegepraal en de jonge, in opkomst zijnde ploeg van R.C.H., zou dus dJtmaal moeten be wijzen, dat er niet ten onrechte groote ver wachtingen van haar worden gekoesterd en dat de prestaties een stijgende lijn vertoonen. Daarin is het Racing-elftal schitterend ge slaagd en het heeft de verwachtingen verre overtroffen. Aangenomen, dat Ajax, als geheel genomen, nog' altijd het beste voetbal in de twee Weste lijke afcleelingen speelt, kan de Amsterdam- sclie ploeg slechts overwonnen worden door evenwaardig spel óf (en dit is het zwaarte punt van dezen wedstrijd) door een tot het einde volgehouden hooger tempo. Het is mogelijk, dat Ajax door haar superio riteit van de laatste jaren nimmer genood zaakt is geweest, zeer snel te spelen, het is ook mogelijk, dat een volmaakte uitvoering van techniek en tactiek te veel tijd van de spelers eischt of dat zij meenen met die eigenschap pen te kunnen volstaan, doch thans heeft R.C.H. bewezen, dat de methode van Go-ahead en P.S.V. de juiste is, om de Amsterdammers te bedwingen. Voornamelijk door het vertoonde in dé tweede helft komt R.C.H. deze overwinning met het kleinst mogelijke verschil wel toe, al had zij met een puntloos gelijk spel ook tevre den kunnen zijn. Want de nul van Ajax brengt meer glorie aan de blauwzwarte kleuren dan de één in hun voordeel. De achterhoede en middenlinie toch hebben dit keer wel bizonder goed gespeeld, waarbij zij er in slaagden, de gevaarlijke Amsterdamsche aanvalslinie bui ten schótsafstand van het doel te houden. Of schoon de backs dicht op elkaar speelden ver plaatsten zij zich in den regel vlug genoeg om de vijandelijke buitenspelers op te vangen en de schoten te pareeren. Doch ook de midden linie met de twee veteranen Ruis en Geutskens v/as zeer bewegelijk en laatstgenoemde speelde in zijn allerbesten vorm. Hoewel de spil met zijn plaatsen niet altijd fortuinlijk was, deed zijn routine hem steeds de juiste positie kie zen en den R.C.H.-aanvoerder komt een wel zeer belangrijk aandeel in de overwinning toe, niet het minst door zijn voortdurend optrek ken met den aanval. Prevost Jr. als linkshalf- baek heeft zich hierbij uitstekend aangepast en vooral de goede verstandhouding met zijn achter hem spelenden broer verdient vermel ding. Echter dient hij zorgvuldige aandacht te besteden aan het dekken van den tegen stander bij ingooien. Thans kwam het meer malen voor, dat aan zijn kant twee Ajaxieden ongedekt stonden en aldus de gelegenheid kregen een aanval in te leiden. De doelverdediger Metten heeft rustig en stijlvol gespeeld; zijn optreden wekte vertrou wen en hij verrichtte zijn werk in een stijl, die een belofte voor de toekomst inhoudt. Een enkele maal stond hij bij voorzetten van de achterlijn af iets te dicht bij den naastbijzijn- den heek van het doel, waardoor het leder over zijn handen naar den tegenovergestelden vleugelspeler ging, doch overigens heeft hij zijn doel met kennis van zaken en overleg verdedigd. Hij hoede zich voor te ver loopen met den bal in de handen. Thans de voorhoede, waarin begrijpelijker wijze allereerst de aandacht uitging naar de nieuwelingen Lenselink ein Hoogendoorn op den linkervleugel. Het moet eerstgenoemde als een groote verdienste worden aangerekend, dat hij er in slaagde, zich meestentijds zoo vrij op te stellen, dat de passes hem met kans op terreinwinst konden bereiken, terwijl hij er evenmin voor schroomde, naar binnen te loo pen, als de gelegenheid zich voordeed. Uit een dergelijke manoeuvre ontstond het eenige doelpunt, want zijn gepareerde schot belandde bij Hoogendoorn. die geen fout maakte. Even als Paape en Slot is Lenselink echter geneigd, het leder te lang bij zich te houden, hetgeen bij het spelen in de W-formatie groote bezwa ren oplevert, omdat het verrassende element bij een aanval van drie voorwaartsen tegen een numeriek sterkere verdediging dan ver loren gaat. Een vleugelspeler komt daardoor op het laatst in een ongunstige positie bij de lioekvlag, waarna een voorzet meestal moeilijk wordt en weinig nuttig effect oplevert. De rechtervleugelman Paape heeft langs de lijn zeer nuttige dingen gedaan, waarbij ik vooral het oog heb op zijn samenspel met Geutskens en Slot, doch hij treuzelde in zijn vooruitgeschoven positie veel te lang, alvorens het leder aan van der Horst door te spelen, waardoor de middenvoor vele malen buitenspel kwam te staan, als gevolg van de tactiek der Amsterdamsche backs. Een overzet naar den anderen vleugel had in dergelijke situaties wonderen kunnen doen, gelijk Paape trouwens een enkele maal demonstreerde. Doch daar hem zoovele vrije ballen zuiver werden aan gegeven, ware sneller en hooger voorzetten een eerste vereischte geweest. Tegen het einde van den wedstrijd nam hij de hoekschoppen met het linkerbeen, zoodoende voorkomend, dat de bal te ver naar bet midden van het veld af dwaalde. De binnenspelers Slot en Hoogendoorn heb ben bergen werk verzet, waarbij Slot verde digend beter in zijn element scheen dan in de aanvallende taak. Waarschijnlijk was hem opgedragen als verbindingsspeler werkzaam te zijn, doch hoewel hij zijn middenlinie en ver dediging op die wijze krachtdadig te hulp kwam. kon men aan zijn spel wel bemerken dat hij vroeger in de halflinie heeft gespeeld. Hij bleef te dikwijls en te lang achter, zoodat de voorhoede haar aanvallen bij gebrek aan spelers zag doodloopen. De W-formatie is in den regel slechts dan doeltreffend, wanneer zij door vijf virtuozen wordt gespeeld, waarbij de binnenspelers de openingen maken en den aanval inleiden, doch tevens ervoor zorgdra gen, bij het afwerken van de attaque voor het vijandelijk doel aanwezig te zijn. Doen zij dit laatste niet, dan is de kans op het maken van doelpunten tegen een redelijk sterke verdedi ging zeer gering. Afgezien daarvan kan Slot's tactiek tegen een zoo sterken aanval en mid denlinie als die van Ajax worden geappre cieerd, temeer, daar hij herhaaldelijk losse ballen oppikte en dikwijls het oirleriinge pas- seeren van de Amsterdamsche halfbacks brak. Doch in alle geval moet hij den bal veel eer der afgeven. In dit opzicht was Hoogendoorn De voorste wagen van den Maandagmorgen nabij de Kleverlaan te Bloemendaal ont spoorden trein Haarlem—IJmuiden. Sluiting van het Suezkanaal niet mogelijk? Oordeel van Fransche juristen. hem de baas; verschillende malen constateer de ik een snelle pass naar vleugelman of mid denvoor en ook in ander opzicht toonde de ".nksbinnen, dat hij gevoel voor het spel heeft. Het wil mij echter voorkomen, dat, wanneer de beide binnenvoorwaartsen als verbindings speler optreden, dit op den duur ten koste van de kracht van den aanval gaat. Zoo men dit systeem „überhaupt" wil toepassen, dan lijkt mij Slot voor deze rol beter geschikt dan Hoogendoorn, omdat de rechtsbinnen meer den stijl van den vroegeren H.V.V.-speler Max Jansen benadert, die destijds een, wat de En gelschen noemen „roaming commission" (een zwervende opdracht)) met kennis van zaken volbracht. De middenvoor Van der Horst had het dit keer lang niet gemakkelijk; als altijd speelde hij zeer enthousiast en doortastend, maar door het voortdurende achterblijven van zijn bin nenspelers werd hij steeds door drie Ajaxie den op de huid gezeten. Desondanks gaf hi, den moed niet op en zoodoende vergde hij to' het laatste moment de volle aandacht der vij andelijke verdediging, waarvan Hoogendoorn, zij het dan ook slechts één keer, profijt kon trekken. Van der Horst dient echter beter op te letten, dat hij niet zoo dikwijls buitenspel staat. Alles tezamen heeft R.C.H. een goeden en vlotten wedstrijd gespeeld; tot het einde werd aan het eenmaal aanvaarde strijdplan vas' gehouden en het verband tusschen de linies onderling werd bijna voortdurend bewaard. Technisch zoowel als tactisch heeft het elftal blijken van bekwaamheid gegeven en ik be schouw het als een knap staaltje van zelfbe- heersching en tactiek, dat het na het behalen van den kostbaren voorsprong, zich niet ge heel op verdedigen concentreerde, zooals in ons land ten onrechte te doen gebruikelijk is. Thans kreeg Ajax geen gelegenheid in de meerderheid te komen en R.C.H. boekte een even fraaie ais vertrouwen schenkende over winning. Bij Ajax viel de achterhoede eenigszins uit den toon; weliswaar kopte Van de Puttelaar verdienstelijk en verrichtte Keyzer eenige fraaie saves, doch „en bloc" was het verde digend trio, vooral onder pressie, ietwat on zeker. De doelman speelt zonder stijl, maakte enkele onnooriige fouten en hield den bal te lang bij zich, hetgeen hem bij een, op dit punt strengeren scheidsrechter op een doelpunt was komen te staan. Diepenbeek hield Van der Horst goed in het oog doch werd herhaalde malen door den linkervleugel gepasseerd. De middenlinie beheerschte aanvankelijk het ge heeie terrein, waarbij Anderiesen zeer nuttig werk leverde, doch toen het R.C.H.-tempo niet verminderde, waarop de Ajaeieden wei zeer schenen te rekenen, zakten de kanthalfs be denkelijk af en hun afnemen en aangeven werd zeer onzuiver. De voorhoede verraste bij vlagen door enkele prachtige aanvallen, waar bij de fortuin niet altijd mee zat. hun werd geen moment tijd gelaten tot schieten en af werken, hetgeen Van Reenen's humeur ook ditmaal niet ten goede kwam. Blomvliet deed veel „ophaai"werk, Volkers kreeg geen kans de verdediging uit elkaar te spelen en per saldo was Fischer op den rechtervleugel, al thans in de eerste helft, door zijn snelheid en bizonder goede balcontróle het gevaarlijkst. Als ploeg heeft Ajax knap voetbal vertoond, doch het volgehouden hooge tempo van R.C.H. bleek, zooals eerder van Go-ahead en P.S.V. een onoverkomelijk struikelblok. Scheidsrechter Stasse heeft den moeilijk te arbitreeren wedstrijd rustig en voortreffelijk geleid; slechts met het aanvallen van den doelverdediger was hij somwijlen te streng. CRITICUS. PARIJS, 7 Oct. Een groep Fransche ju risten heeft een rapport uitgebracht aan de Suezkanaalmaatschappijwaarin zij tot de conclusie komen dat de Volkenbond geen sluiting van het kanaal voor Italiaansche schepen kan bevelen. NOG GEEN AANWIJZING VAN DEN AANVALLER DOOR DEN VOLKENBONDS RAAD? GEèVE, 7 Oct. (A.N.P.) Het rapport dat gisteren door de commissie van dertien is op gesteld ten aanzien van het vraagstuk der verantwoordelijkheid voor den oorlog in Abes- synië is in tegenstelling met het bericht van gisteren niet verspreid. De commissie zal be raadslagen over wijziging in den tekst van het rapport. Naar verluidt wordt de houding van Frankrijk in Engelsche kringen be schouwd als een aanzienlijke bemoeilijking van de Volkenbondsprocedure, waarvoor men in Engeland geporteerd is en die Eden zoo snel mogelijk ten uitvoer gebracht wenscht te zien. Onder de bestaande omstandigheden is het dubieus geworden of de bondsraad vanmid dag de verwachte beslissing over de aanwij zing van den aanvaller kan nemen. HAILE SELASPIE ALS CANDIDAAT VOOR DEN NOBELPRIJS. STOCKHOLM, 6 October. In de pers wordt voorgestelddat Keizer Haile Selassie van Abessynië in aanmerking zal komen voor den Nobei-prijs wegens zijn bemoeiingen ten behoeve van den vrede. De bladen merken op, dat het moreele ef fect van een dergelijke toekenning niet te overschatten kan zijn. (A.N.P.) LAVAL HEEFT GECONFEREERD MET ALOISI. GENèVE, 7 October (A.N.P.) De Fransche minister-president Laval die heden te Ge neve is teruggekeerd heeft een onderhoud gehad met den Italiaanschen gedelegeerde Aloisi. Volgens berichten, die niet van offi- cieele zijde zijn bevestigd*" heeft Aloisi daar bij nieuwe voorstellen van de Italiaansche regeering bekend gemaakt. Laval heeft ook besprekingen gevoerd met de Britsche dele- Meisje op straat neergestoken Tragedie in Den Haag. Den Haag. Maandag. Om ongeveer half negen is op de Juliana van Stolberglaan in Den Haag bij de Amalia san Solmsstraat op de 22-jarige dagdienstbode H. P. van der K, uit de Joubertstraat een moordaanslag gepleegd door den 22-jarig'en slagersknecht P. V/. de R., wonende in de Ja cob Catsstraat. De jongen stak het meisje met een slagersmes in de hartstreek, waarna hij door een voorbijganger werd gegrepen. Het meisje werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd, waar het na aankomst is overleden. De dader is door de politie ter plaatse gearres teerd en vervolgens naar het hoofd-commis- I sariaat van politie gebracht, waar hij na een bekentenis te hebben afgelegd is ingesloten. Het mes is door de politie in beslag genomen. De oorzaak van den aanslag zou liggen in het feit dat het meisje de ongeveer twee jaar tusschen beiden bestaan hebbende relatie heeft verbroken en daarna omgang met een anderen man zou hebben gehad.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7