HET NIEUWE AVONDBLAD' M 20e JAARGANG No. 287 WOENSDAG 9 OCTOBER'35 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/oï onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarerden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.-bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. Een Koninklijk Woord. Via de Commissie voor Oorlogsprophylaxis van de Ned. Maatschappij tot Bevordering dei- Geneeskunst heeft H.M. de Koningin aan de 350 psychiaters, die een gezamenlijk adres tot de staatslieden der wereld gericht hebben, haar instemming met dit document te kennen gegeven. De tekst van het telegram van H.M., die wij Dinsdag hebben afgedrukt, bevat o.a. deze veelbeteekenende woorden; geef ik u de verzekering, dat dit tot nadenken stem mend stuk mijn volle aandacht en belang stelling heeft en dat ik met uw bij uitstek practisch en reëel standpunt van harte in stem". Deze bewoordingen alleen geven den medici reeds een prachtige aanmoediging en steun bij hun actie. Komende van een Staatshoofd zullen zij ook buiten de grenzen de aandacht trekken. En in ons land vooral zullen zij vele lieden, die eiken vorm van strijd-tegen-den- oorlog maar steevast als een soort vaag ge- idealiseer, een streven naar een onbereikbaar Utopia blijven beschouwen, tot beter inzicht kunnen brengen. De Koningin heeft indertijd de oorlogsbestrijding een machtige steun ge geven door haar telegram aan president Roosevelt. Zij doet dit thans opnieuw door haar betuiging van instemming met het adres der psychiaters, en in het bijzonder door de erkenning van hun „bij uitstek practisch en reëel standpunt". Deze woorden zullen nog menigmaal geci teerd worden, ter bestrijding van het onprac- tische en irreëele standpunt van diegenen die den oorlog maar domweg en futloos verdra gen als een onvermijdelijkheid, die den moed missen de stem-in-eigen-binnenste aan te hooren en pogen met een cynisch lachje de beestachtigheid, de gruwelijke onrechtvaar digheid, de onchristelijkheid van de massa- afraakerijen goed te praten. Al dergelijke menschen zijn, door hun lafheid en gebrek aan zelfcritiek een makkelijke prooi voor de eerste de beste massapsychosedie ziekte toestand der menigte waartegen de psychia ters zoo nadrukkelijk gewaarschuwd hebben en waarvan wij de duidelijke symptomen op dit oogenblik in Italië kunnen zien. „God geve dat de onderscheiden volken, gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreed zame samenwerking voor het welzijn der Menschheid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die, welke lid zijn van den Volkenbond, ligt hier een grootsche taak". Men mag wenschen dat deze indrukwekken de woorden van onze Koningin morgen, als de Assemblée te Genève bijeenkomt, daar hun weerklank zullen vinden. Samenwerking dei- volken, in hun waarachtig be lang. Is dat vaag idealisme? Is het niet veeleer vaag idealisme, zich te laten bedwel men door groote woorden, door gezwollen taal, door militaire muziek en vlaggenge zwaai? Is het niet zotternij, zich te laten be goochelen door illusies van heldenmoed, rid derlijkheid en romantiek die aan de trieste, lugubere massaslachting van den modernen oorlog vreemd zijn? Is de waarschuwing tegen dergelijke massa-psychose, door de 35o ver tegenwoordigers der internationale psychia trische wetenschap geuit, niet inderdaad „bij uitstek practisch en reëel?" „Dat mag allemaal waar wezen", zullen sommigen zeggen, „maar het helpt toch niets", Dat zullen wij nog eens zien, Jan Salie! Dat zullen wij nog eens zien, nadat het onvermoeide, vaak zelfopofferende werk van zoovele oorlogsbestrijders in zoovele landen hun in jaren tijds van een diep-be- wusten, getrouwen aanhang heeft verzekerd! Het is een aanhang die dagelijks blijft groeien, die vandaag en morgen sneller zal toenemen door het woord van H. M. de Ko ningin, die ondanks allen hoon en tegen werking bezig is, de wereld te veroveren. Gisteren heeft de Raad van den Volken bond met algemeene stemmen Italië als den aanvaller aangewezen, morgen vergadert de Assemblée over de te nemen sancties. Mus solini heeft nog steeds niet den moed gehad uit den Volkenbond te loopen, en telkens doet hij pogingen tot separate onderhande lingen met Engeland, met Frankrijk Dat is toch allemaal wel heel nieuw, niet waar? De geschiedenis herhaalt zich in deze dingen volstrekt niet. Een nieuwe macht, een nieuwe strooming gewapend met Overtuiging, Geloof en Gezond Verstand, heeft zich baan gebroken in de wereld en dit reeds bereikt. Zij zal nog veel meer bereiken. „De Waarheid is °P marsch, niets zal haar tegenhouden,", zooals een Fransch spreekwoord zegt. H.M. de Koningin heeft door haar woord de machtige nieuwe strooming bevorderd en gestimuleerd. -- R. P. VELSEN Uit het jaarverslag der gemeente. De Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Het jaarverslag over 1934 van den Gemeen telijken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst getuigt weer van den nuttigen arbeid, door deze dienst in het belang der volksge zondheid verricht. Het geneeskundig schooltoezicht strekte zich uit over 42 scholen, met 7812 leerlingen. Het systematisch onderzoek van de leerlin gen der eerste klassen geschiedde op de ge wone wijze. Het aantal onderzochte leerlin gen bedroeg Openbare scholen 374 van de 382 of 98 pet. (v. j. 99 pet). Christelijke scholen 230 van de 241 of 95 pet. (v. j. 97 pet). R.-K. scholen 274 van de 297 of 92 pet. (v. j. 86 pet.) Dank zij de verkregen medewerking van het hoofd der R.-K. school te Driehuis, waar door ook de leerlingen van die school in de school zelve onderzocht kunnen worden, is het percentage onderzochte leerlingen op de R.-K. scholen belangrijk toegenomen. Uit het onderzoek bleek, dat afwijkingen wer den gevonden op de openbare scholen bij 37 pet., op de Christelijke scholen bij 40 pet. en op de R.-K. scholen bij 43 pet. der onder zochte leerlingen. Omtrent de schoolvoeding wordt gezegd, dat het nuttig effect daarvan zeer duidelijk merkbaar is. De schoolvoeding heeft even als de uitzending naar buiten er toe bijge dragen om het dreigende spook der onder voeding af te weren. Bestrijding van besmet telijke ziekten. Er werden in 1934 dè volgende besmette lijke 2iekfcen aangegeven: roodvonk 56, diph- therie 10, paratyphus 1. meningitis cerebros- pinalis epidemica 1, poliomyelitis anterior acuta 1. Van de 56 roodvonkpatienten waren er 10 tevoren ingeënt tegen roodvonk. Dat schijnt te wijzen op een zeer poover resultaat der roodvonkinenting; intusschen moeten van die 10 gevallen 4 worden afgetrokken, die reeds in 1927 en 1929 waren ingeëint en waar dus geen immuniteit meer verwacht kon worden. Toch gaven de zes overblijvende ge vallen te denken. Ik heb daarom de resul taten der inentingen tegen roodvonk in de gemeente Velsen nog eens nader hekeken. De eerste inentingen tegen roodvonk zijn hier verricht in 1927, terwijl het totaal aantal dier inentingen tot en met 1934 bedraagt 6448. Ik heb getracht uit te maken hoeveel grooter de kans is om roodvonk te krijgen voor de niet ingeënten dan voor de wel in- geënten. Hot gaat natuurlijk niet aan om uit het feit, dat sedert het begin der inenting 35 personen roodvonk hebben gekregen, die wa ren ingeënt tegen 404 die niet waren inge ënt. te concludeeren, dat de kans om rood vonk te krijgen voor de laatsten dus 12 maal zoo groot is als voor de eersten. Het aantal personen, dat is ingeënt, is tegenover de rest maar klein, zoodat vanzelfsprekend de meeste ziektegevallen onder de niet-ingeën ten zullen voorkomen. Om een vergelijking te kunnen maken en daaruit een conclusie te kunnen trekken moet een bepaalde groep der bevolking worden bekeken, waarvan be kend is welk deel is ingeënt en welk niet, terwijl beide deelen zooveel mogelijk onder gelijke omstandigheden verkeeren. De directeur verdeelde de bevolking in vier groepen, nl. een groep, die gevormd wordt door kinderen tot 4 jaar, een tweede groep van 4, 5 en 6 jaar, een derde groep van 614 jaar en een groep van 14 jaar en ouder. En dan blijkt, dat het aantal bij de niet- ingeënten veel grooter is dan bij de inge- enten. Wanneer we ons bepalen tot de 3de sroep, die in twee ongeveer igelijke helften verdeeld is, een ingeënte en een niet-in- geënte helft, dan zijn in de eerste helft slechts 31 roodvonkgevallen voorgekomen en in de 2de 179 gevallen; dat is dus een ver houding als van 1 6. Wanneer men de 2de groep bekijkt en rekening houdt met de ver houding van 3 2 tusschen het niet-inige- ente en het wel ingeënte deel der schoolbe volking, dan blijkt daar de verhouding tus schen het aantal roodvonkgevallen bij de in geënten en bij de niet-ingeënten te zijn 1 45. Verder blijkt uit de 2de groep, dat het aan tal roodvonkgevallen onder de schoolgaande kinderen niet grooter is dan onder de niet- schooligaanden. Hoewel de cijfers, waarover in een .gemeente als Velsen beschikt kan worden, betrekkelijk klein zijn en daaruit dus geen onomstootelijke gevolgtrekkingen mogen worden gemaakt, toch is de conclusie, dat de inenting de kans om roodvonk te krij gen, belangrijk verkleint, volkomen gewet tigd. De bloedtransfusiedienst. Op initiatief van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis is een bloedtransfusie dienst opgericht, die geleid wordt door den medicus-voorzitter van de Roode Kruis-af- deeling, den geneesheer-directeur van het Antonius-Ziekenhuis en den directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst. Deze dienst, die in 1934 negen .maal zijn medewerking tot een bloedtransfusie ver leende, is een belangrijke aanwinst op me disch gebied. Geesteszieken. Op 31 December 1934 bedroeg het aantal patiënten, dat voor rekening der gemeente in een gesticht werd verpleegd 90. De ge meente betaalde daarvoor f 61.520.51. De diretceur zegt in zijn verslag, dat hij de stellige overtuiging heeft, dat bij een goed-georganiseerde psychiatrische vóór- en nazorgdienst het aantal opnamen vermin derd en de duur der opnamen verkort zou kunnen worden. Loop der bevolking in September. De 45000 gepasseerd l Dank zij de buitengewone toeneming van de bevolking gedurende de maand Septem ber is het zielental onzer gemeente reeds in genoemde maand de 45.000 gepasseerd. Plet aantal inwoners, dat op 1 September 44977 bedroeg, nam in den loop der maand met niet minder dan 131 toe, zoodat dit op 1 October 45108 bedroeg. De bevolking nam de vorige maand toe door vestiging met 320. n.l. 150 m. en 170 vr. en door geboorten met 79. n.l. 38 m. en 41 vr. De vermeerdering bedroeg dus 399, waarvan 188 m. en 211 vr. De bevolking verminderde door vertrek met 245, n.l. 116 m. en 129 vr., door overlijden met 23. n.l. 12 m. en 1.1 vr.. totaal 268. De netto vermeerdering bedroeg derhalve 399—268 of 131. Van het Plaatselijk Crisis- Comité. Opbrengst Crisis-collecte. Met groote dankbaarheid brengt het dage lijksch bestuur van het Plaatselijk Crisis-Co- mi té ter kennis van de ingezetenen, dat de op b October j.l. gehouden crisis-collecte heeft opgebracht de som van f 664 88. Gelet op de slechte economische omstandig heden in onze gemeente en in aanmerking genomen, dat in den laatsten tijd herhaalde lijk voor verschillende doeleinden werd ge collecteerd, mag dit resultaat zeer verblijdend worden genoemd. Een woord van hartelijken dank aan de da rn es-collectrices, die, in het belang der crisis slachtoffers, met grooten ijver hun vermoeiend werk hebben verricht! Dank zij het organisatie-talent van den heer A. P. Bakker, verliep alles naar behooren waaiwoor den heer Bakker hier openlijk hulde wordt gebracht! Voorts hartelijk dank aan allen, die op eenigerlei wijze iets tot het mooie resultaat hebben bijgedragen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. A. G. StapperSteenbergen, z. Trompstraat 6rd„ I-Jmuiden, E. M. Rekveld— Heeremans, d., Kerkweg 36, Velsen, J. C. Dek kerJonker, z., Pr. Steynstraat T. IJmuiden, A. E. M. WargerMeeusen, z„ Rijksweg 228. Velsen. G. TjoelkerPel, d., Noorderdorpstr. 5 Velsen. C. M. de Vriesvan der Kuijl, d., Lu- meystraat 30, IJmuiden, G. J. van Reeuwijk Goes, z,. Lagerstraat 46, IJmuiden, M. Schaap Noordzij, d„ Trompstraat 54, IJmuiden, A. v. d. VeldeMellema, d., Jac. v. Heemskerk- straat 33, IJmuiden, M. v. EgmondBraken hof f, d., Wijkerstraatweg 246, Velsen-N. N. Wijersvan Dam, d., Cremerlaan 2, Santpoort M. BakkerKalkman, d., Corn Drebbelstraat 24. IJmuiden, E. M. OeptsCieremans. z., Zee weg 295, IJmuiden, L. M. BasjejsjBoer. z„ Mecuwenlaan 13. IJmuiden. Overleden: C. P. Goeman, 20 j., ongeh., Uit geest, F. Akkerman, 3 m„ z. van J. Akkerman, Overbildtweg 9, Santpoort. Burgemeester Kwint treedt in het huwelijksbootje. Trouwdag bepaald op 23 October. DE A.S. BURGEMEESTERSVROUW Op 23 October a.s. zal burgemeester Kwint de belangrijkste stap zijns levens doen. Dien dag toch treedt, hij in het huwelijk met mej. H. A. Wuersum van Avereest. Het huwelijk zal te Velsen worden voltrokken. Na de huwelijksreis nemen de heer en me vrouw Kwint hun intrek voorloopig in Vel- serbeek. Alhoewel de bruidsdagen nog niet zijn in gegaan, meenen wij bij de publicatie van deze heugelijke gebeurtenis niet te mogen nalaten, den burgemeester en zijn a.s. echtgenoot-e onze hartelijke gelukweiischen aan te bieden. IJMUIDEN EEN NOODKREET VAN DEENSCHE VISSCHERS. De Deensche Visschersvereeniging heeft tot de regeering een noodkreet gericht in verband met de moeilijkheden, waarmede de Deensche visschers te kampen hebben en die thans hun hoogtepunt hebben bereikt. De visschers, die naar Engeland kunnen leveren, hebben nog behoorlijke afzetmogelijkheden; deze worden daarentegen voor de levering naar de conti nentale landen steeds moeilijker. De uitvoer naar Duitschland wordt door de hooge invoer rechten bemoeilijkt. Daarbij komt, dat op de binnenlandsche markt een groote wanverhou ding bestaat tusschen de prijzen, die de vis schers voor hun vangst bekomen en die welke de verbruikers aan de handelaars moeten be talen. De inkomens van de visschers zijn nauwelijks voldoende voor de eerste levensbe hoeften, laat staan voor het onderhoud en de vernieuwing van hun vischtuig. Men verlangt van de regeering steun door het beschikbaa: stellen van middelen voor het oprichten van conservenfabrieken, verder een prijsregeling, die den visschers een behoorlijke verdienste verzekert, zonder dat de consumptieprijzen worden verhoogd en steun voor een in het buitenland te voeren propaganda voor het ge bruik van Deensche visch en vischconserven, DUITSCHLAND GAAT OESTERS TELEN. Het biologisch station op Helgoland heeft onlangs proeven genomen met het telen van oesters. In Duitschland worden vooral bij de Noord-Friesche banken oesters geteeld. Het oesterzaad wil men nu na een doeltreffende voorbereiding in cle kweekinrichtingen aan de visschers beschikbaar stellen. Op Helgoland heeft men groote aquaria ingericht die on ge veeer werken als een broedinrichting. De moe- derdieren brengen daarin hun larven voort, dan worden de jonge diertjes met hiervoor speciaal gekweekte insecten gevoed. Na on geveer 14 dagen zijn de larven zoover, dat zij zich onder water op allerlei voorwerpen vast zetten kunnen. Op Helgoland gebruikt men ge reinigde oesterschalen voor dit doel. In dit jaar zijn de kweekinrichtingen belangrijk uitge breid. Men heeft reusachtige steenen bakken aangeschaft die bedekt zijn met een glassoort, dat het ultraviolette licht goed doorlaat. De jonge oesters die onder deze behandeling snel groeien, worden daarna op de oesterbanken uitgezet. .UITVERKOOP VAN ZOMERPOSTZEGELS". Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede, dat den dag vóór het einde van de verkoopperiode, zooveel mogelijk dus op 11 October, een algemeene postzegeldag in heel het land zal worden georganiseerd, een alge heele „uitverkoop" of „opruiming van res tanten". Wie daarbij wil helpen door straat verkoop. verkoop langs de huizen of anders zins melde zich aan bij het Zomerpostzegel Comité in zijn woonplaats of bij het algemeen Comité gevestigd te Amsterdam. TesseLschade- straat 9. Voor hem of haar, die dien dag het ootste bedrag aan Zomerpostzegels verkoopt, in verhouding tot de bevolking der gemeente, wordt een fraaie premie beschikbaar gesteld, resp. een eerste of tweede prijs. Voor de gem. Velsen wende men zich voor den verkoop op 11 Oct. tot den heer J. Plu, Wilhelminakade 91, IJmuiden. NATIONALE AANVRAGE Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Het Leger des Heils (Stichter William Booth) houdt gedurende de maand October de jaar- lijksche Nationale Aanvrage. De winter staat voor de deur, en honderden strekken ae handen uit naar het Leger des Heils om hulp. Niettegenstaande de crisis breidt het belangrijke geestelijke en maat schappelijke werk zich zoo uit, dat het Leger wat dit betreft, geen crisis kent. In de inrichtingen worden dag in dag uit meer dan 1590 menschen verpleegd (kinderen alleen 400)Voeg daarbij al het werk der hon derd Evangelisatie-afdeelingen, en men -be grijpt, dat voor dit alles sommen gelds noo dig zijn. De verschillende personen, die medehelpen met deze Aanvrage, doen dit geheel belange loos. Om verwarring te voorkomen is echter wel gewenscht, steeds te vragen naar een vol macht, welke dan onderteekend moet zijn door Kommandant, Bouwe Vlas. Het Postgiro-nummer van het Hoofdkwar tier is; 30328. PERSONALIA. Cand. G. Toornvliet, beroepen bij de Geref. Kerk van Nieuwerkerk a. d. IJsel is gisteren door de classis Gouda peremptoir geëxami neerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Hij hoopt zich op Zondag 3 November a.s. aan de gemeente te verbinden, na bevestigd te zijn door Drs. Joh. C. Brussaard van Bloe- mendaal BIDUUR VOOR DEN WERELDVREDE. Door vrouwen van verschillende Protestant- sche Kerken is besloten Zondag 20 October in de „Goede Herderkerk" een biduur te houden voor den wereldvrede. Dit biduur wordt dien avond op initiatief van het landelijk comité „Gebeds-Bezinning en Concentratie uur" in geheel het land gehouden. Deze bijeenkomst, die om 8 uur precies aan vangt is toegankelijk voor alle vrouwen en meisjes. GESLAAGD. De heer G. Toornvliet alhier, beroepen pre dikant van de Gereformeerde Kerk te Nieuwer kerk aan den IJsel, is geslaagd voor het pe- remptoïr-examen, hem door de classis Gouda afgenomen. IJMUIDEN'S a CAPELLAKOOR. Op de laatst gehouden algemeene vergade ring van IJniuiuen's a Capeliakoor te IJmui den is bij de Bestuursverkiezing het bestuur aldus samengesteld: voorzitter H. Stertefeld, Kennemerlaan 80, 2e voorzitter D. Mooyen, Snelliusstraat, secretaresse mej. N. v. d. Made, Kennemerlaan 12, 2e secretaris J. Zwemmer, Sluisplein 6, penningmeesteressé mej. J. J. v. Thiel, Houtmanstraat 30. Tevens wordt nog meaegeaeeld, dat het koor is uitgenootiigd begin December In samenwer king met „Euphonia" een concert te geven in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Daar er nieuwe zangnummers in studie zijn, kunnen zich eventueel nog nieuwe leden op geven bij het secretariaat Kennemerlaan 12 of Woensdagsavonds in het repetitielokaal Ge bouw voor Christelijke Bealngen. Een beeld van de moeilijkheden, die de legers bij den opmarsch in het Abessynische hoogland ondervinden. Abessynische soldaten voeren met groote moeite een vrachtauto met wapens en munitie door een rivier in de nabijheid van-Jijaga. Locomotief van sneltrein defect geraakt. Ernstige vertraging. De trein die om 17.42 uit Groningen naar Amsterdam en Rotterdam vertrekt, is Dins dag ter hoogte van Koekange door een de fect aan de locomotief tot stilstand gekomen. Het duurde een klein uur voordat men verder kon. Met een vertraging van 58 minuten arri veerde de trein te Zwolle. Aangezien de correspondeerende treinen vertrokken waren, heeft men zoowel in- de richting Almelo extratreinen ingelegd, ten einde de gestrande reizigers verder te ver voeren. Te Amersfoort is de Groningsche trein ge combineerd met den Maastrichtschen trein, en zoo naar de hoofdstad doorgevoerd, waar hij 70 minuten over tijd aankwam. (A. N. P.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1