Loodsgelden worden verlaagd Men Kamsfere niet. Haarlems Kunstschatten. EERSTE KAMER Kwestie der Rijnvaartpremies besproken. DEN HAAG Dinsdag. Achter de Ministertafel troont, heelemaal In zijn eentje, de Premier. Maar Dr. Colijn zit daar, niet in die qualiteit, doch als waarne mend Defensie-Minister. Voor we aan de loodsgelden toe waren, voel de Prof. de Savornin Lohman zich geroepen er in beginsel tegen op te komen, dat men het wetsontwerp in zake uitvoerverboden met zoó grooten spoed wilde afhandelen, aan gezien hij gaarne over heel het Abessynisch Italiaansche geval en de door onze Regeering te Genève aangenomen houding zou hebben gediscussieerd. Hij zag wel in, dat zulks thans niet zou kunnen gebeuren, maar een klein protesteerend geluid wenschte deze senator toch té laten hooren. Waarvan acte. Toen kwam de heer Nivard (R.K.) verklaren, dat 't wetsvoorstel betref fende verlaging der loodsgelden wel zijn stem kon krijgen, al was hij niet geheel voldaan. Spreker vroeg zich af, of de havens eerst moeten verzanden alvorens de Regeering de noodzaak tot helpen erkent. Hiertoe gaf hem in 't bijzonder een uitlating in de M. v. A. aanleiding. Rotterdam's Prof. de Savornin Lohman, meentebes tuur en hetzelfde gold voor de hoofdstedelijke overheid was niet in ge breke gebleven in den Haag op hulp aan te dringen, vooral gewenscht in vèrband met de door.de devaluatie der Belga nog toegenomen concurrentie onzer Zuidelijke buren. In dit verband bracht deze senator natuurlijk ook nog de Belgische Rijnvaartp'remies ter sprake. Meer en meer vloeit het verkeer naar Ant werpen af. Aldus 's heeren Nivard's met cij fers gestaafde klaagzang over den achteruit gang van Rotterdam op elk gebied en tege lijkertijd den vooruitgang van Antwerpen. Het gaat om een nationaal belang van de eerste orde. Afgevloeid vervoer is niet gemakkelijk terug te winnen. Aldus het slot dezer rede, waarop Rotterdam's burgemeester Mr. Droog- leever Fortuyn (lib.) zich bij deze woorden geheel kwam aansluiten. Ook hij betoogde, dat het bij verlaging van loodsgelden niet kan blijven en er nog andere maatregelen noodig zijn ten behoeve van onze havens wat geens zins te beschouwen valt als een uiting van on vriendelijke gevoelens jegens België. Wij vra gen tenslotte alleen datgene, wat België reeds heeft. Als outsider, want geen havenstadbewoner, kwam. Prof. de Savornin Lohman (c.h-) de Regeej-ing dank zeggen voor de ontworpen maatregelen, die men z.i. echter veel vroeger had moeten treffen. In elk geval diende de Regeering nog verder te gaan, want er is hier 'n gevaar aanwezig voor Rotterdam, dat tevens 'n gevaar voor Nederland, beteekent. De bloei onzer liav.ens is een nationaalbelang. In Be'gie heeft men hetzelfde veel beter inge zien,terwijl de Neöerlahdsche Regeering te lang wèfkiöos is geweest. Kortom, men geve aan onze Maasstad denzelfden steun, die Antwerpen van de hooge heeren te Brussel ontvangt. Uitstel ware uit den booze, want ter wijl de Regeering overweegt, gaat Rotterdam naar" den kelder. Nogmaals kwam een Maasstedeling hierna de belangen zijner stad bepleiten; de heer de Zeeuw (s.d.). Vergeleken bij elders worden onze haven steden stiefmoederlijk bedeeld en zij zien zich pas geholpen als de nood (spr. bedoelde „het water") aan de lippen is gekomen. Er is niet- tijdig gfesteiind, maar enfin, men is thans op den goeden weg en de M. v. A. loopt over van schoone beloften. Thans moe ten deze woorden in'daden omgezet worden. Eindelijk kregen de Rotterdammers steun van een hunner Amsterdamsche vrienden in den persoon van Mr. Kropman (R.K.), die zijn vreugde uitsprak over de toezegging in zake den bij de verbinding van Amsterdam met den Rijn te bekrachtigen spoed. Dit had den nazaten van Gijsbrachfc weer moed ge geven. Intusschen is, aldus deze jonge senator, Amsterdam met verlaging der havengelden tot het uiterste gegaan. Na zijnerzijds even eens op de concurrentie der Belgische deva luatie gewezen te hebben, oefende ook de heer Kropman aandrang op de Regeering uit, om nog meer te doen. En toen begon Minister Colijn te consta- teeren, dat het wetsontwerp niet bestreden is. düs ook niet verdedigd behoeft te wor den. Er is dan ook veel ter sprake gebracht, dat vruchtbaarder bij andere departemen ten ter sprake had kunnen worden gebracht. Naar uit hoffelijkheid tegenover de sprekers wilde Dr. Colijn toch wel op een en ander ingaan. Tegen de klacht, dat er zoo laat en te weinig geholpen is, voerde de Minister bij wijze van verweer aan, dat o.m. door de BENAS en andere maatregelen wel blijkt, dat deze klacht niet gegrond is. Als de heeren het jaar 1929 tot uitgangs punt namen en 1934 tot tijdstip van verge lijking ten einde den ernstigen achteruit gang van 't Nederlandsch ha ven verkeer te constateeren. diende er toch wel op gewezen, dat 1929 nog een „boonT'-jaar was en er bo vendien alom een terugval plaats vindt, waartegen geen kruid, van welke Regeering dan ook, gewassen is. Intusschen houdt de Regeering voortdu rend liét oog gevestigd op onze zeehavens, want dat is een nationaal belang. Doch ter wijl mpn met 't rechteroog daarnaar kijkt, moet het linkeroog de schatkist in 't vizier houden. En hu de Rijnvaartpremies. In 1931 zijn ze ingesteld. Hoe nu was het verloop van het scheepvaartverkeer sindsdien tusschen Rot terdam on Antwerpen? In 1931 bedroeg de tonnage van binnengekomen zeeschepen in Antwerpen ruim 19, in 1934 17 millioen ton, met andere woorden een terug gang van twee millioen, terwijl in dienzelf den tijd de tonnage op Rotterdam slechts 100.000 ton terugliep. Than-s een misschien nog merkwaardiger cijfer. In 1931 bedroeg België's percentage in de te Lobith ingeklaarde en uitgeklaarde goederen 23.25 pet. in 1934 nog maar 22.24 en Nederland 74.44 pet. in 1934 liefst 75.56 pet., dus een stijging met, 1 pet. Nu is er sinds het tweede kwartaal van dit jaar een ongunstige wending t.a.v. Rot terdam, een voordeel voor Antwerpen te constateeren. ofschoon over 't eerste half jaar beide slechts in gelijke mate gedaald zijn, althans wat het zeeverkeer aangaat. Te Lobith zijn de cijfers inderdaad voor ons land ongunstiger, wat vermoedelijk wel ver band houdt, als tijdelijk verschijnsel, met de devaluatie in België. Van de Regeering kan men toch niet verlangen, dat zij met der gelijke cijfers voor oogen allerlei maatrege len gaat nemen. Als wij, gelijk Lohman wil de. ten onzent dezelfde Rijnvaartpremies zóu gaan toekennen en de buur daarop met eenzelfden maatregel antwoordt, is dat geen voordeel. Al lijkt "t een gezondere weg te probeeren het er ginds af te krijgen; welnu 't tijdstip waarop men hierover samen gaat spreken is niet meer ver af. Meer kan ik er op dit moment niet van zeggen, zoo ver klaarde de Premier, doch dit was voor den goeden verstaander vermoedelijk al vol doende. Na nog den heer de Zeeuw m krachtige woorden te hebben toegevoegd, dat het on juist was der Regeering te verwijten, dat dit ontwerp pas zoo laat in behandeling kwam, keurde de Senaat zonder hoofdelijke stem ming de verlaging der loodsgelden goed. E. v. R. Amsterdam heeft 31 millioen bezuinigd. In vijf jaar tijds. Een uitvoerige nota van den Amsterdam- schen wethouder van Financiën geeft een uiteenzetting omtrent de vermindering van de gemeentelijke gewone uitgaven in den loop der huidige crisis. Er kan gezegd worden, dat van 1931 op 1936 de gewone uitgaven der ge meente zijn verminderd met rond f 18.500.000 voor zoover betreft de uitgaven voorkomende in de algemeene begrooting en rekening en met rond f 12.500 000 voor zoover betreft de exploitatiekosten der afzonderlijke geadmi nistreerde bedrijven, tezamen dus met rond f 31.000.000. Moeilijkheden voor de Aals meerder bloemisten. Belanghebbenden achten regeeringssteun noodzakelijk. Men meldt uit Aalsmeer aan het A. N. P.: In verband met de zeer moeilijke financiéele omstandigheden, waaronder thans na zooveel jaren van belemmerenden uitvoer tal van Aalsmeersche bloëenistenbedrij ven gebukt gaan, is een vergadering belegd door het be stuur van den Aalsmeerschen Tuinbouw Bond met vertegenwoordigers van de bestu ren der standorganisaties, te weten afdec-J dingen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, van den R.K. Land- en Tuin- bouwbond en van den Nederlandschen Tuin dersbond, om te beraadslagen, wat nog gedaan kan worden, om de regeering te overtuigen, dat steun aan de bloemisterij in de aller naaste toekom-st een noodzakelijkheid is ge worden. Voortbouwende op hetgeen reeds eerder gevraagd is, werden verschillende ma nieren van steun verleening besproken. In eerste instantie is thans de regeeringscom- missaris voor de groenten-, fruit en sierteelt uitgenoodigd, tot een bespreking te Aals meer met de besturen hierboven genoemd. Wie' HAAS* möslerd éénmaal kent. Wil niet anders; is verwend! (Adv. Ingez. Med.) S.s. „Rotterdam" vlot en gerepareerd. Schip is gereed om te vertrekken. Het s.s. Rotterdam is vlot gekomen en de dubbele bodem onder de ruimen I en II, welke beschadigd waren, is gerepareerd. Geen der tanks lekt thans meer. De boot is in goede conditie en gereed om te vertrekken. (Reuter) Rubberlicenties worden opgekocht. Omdat de uitvoer moet verminderen. BATAVIA, 8 October (Aneta) De regeering machtigde den directeur van het Dept. van Econ. Zaken om, ter compensatie van de ten onrechte plaats gehad hebbende overschrij ding van het internationaal vastgesteld quotum van den uitvoer van bevolkingsrubber, welke overschrijding thans 34.000 ton be draagt, met de ondernemingen en de hoofden van het Gewestelijk Bestuur in Gewesten waar individueele restrictie wordt toegepast, in overleg te treden over de overneming tegen redelijken prijs van 20.000 tons aan licenties. Mr. Van Doorne contra het bestuur van de A. V. R. O. Zaak in hooger beroep behandeld. Dinsdag zijn voor het Gerechtshof te Am sterdam de pleidooien gehouden in de zaak van Mr. van Doorne, advocaat te Utrecht, con tra het bestuur van Mr. van Doorne, advocaat te Utrecht, contra het bestuur van de A.V.R.O., naar aanleiding van zijn royement als lid van dit bestuur. In de bestuursvergadering van 13 Dec. 1930 werd Mr. van Doorne, die toen ruim drie jaar lid was van het bestuur van de A.V.R.O. ge royeerd op grond van een aantal beschuldi gingen tegen hem uitgebracht door den voor zitter Dr. Molhuyzen. Het verzoek van mr. van Doorne deze beschuldigingen te doen onderzoeken door een onpartijdige commissie werd door het bestuur niet ingewilligd en dit bleek evenmin bereid mede te werken aan het onderzoek van een e ere raad De algemeene vergadering van de A.V.R.O. heeft vervolgens het royement bevestigd. De acte van beschuldiging werd niet behandeld in deze algemeene vergadering. Mr. van Doorn, die in het bezit is gekomen van een acte van beschuldiging, heeft daarop een actie tegen het bestuur van de A.V.R.O. ingesteld op grond van onrechtmatigen daad en eischte nietigverklaring van het royements- besluit. De rechtbank verklaarde eischer op 12 Dec. 1933 niet ontvankelijk in zijn vordering en veroordeelde hem tot betaling van de kosten. Mr. van Doorne teekende: appèl aan tegen dit vonnis. In de Hofzitting voerde eerst Mr. van Doorne zelf het woord om de feiten toe te lichten, waarna mr. van Woel deren de juridische zijde van deze quaestie behandelde. Voor de A.V.R.O. voerden mr. Salm en mr. Adriaanse het woord. Arrest 20 November. Prijsstijging het gevolg Een verslaggever van het Algemeen Neder landsch Persbureau in Den Haag heeft aan een vertegenwoordiger van een bekend groot handelsbedrijf gevraagd, wat er te bespeuren is van prijsstijgingen als gevolg van den in ternationalen politieken toestand. Deze antwoordde, dat zich een opmerkelijke prijsstijging voordoet bij de amandelen, een artikel, in dezen tijd des jaars van belang vóór het bakkersbedrijf met het oog op de feestdagen in den winter. Amandelen worden betrokken uit Sicilië en als de economische sancties doorgaan is het de vraag, of men ze uit Italië zal kunnen blijven betrekken. Zij worden onder normale omstandigheden half October van Sicilië verzonden, maar mocht de invoer uit Italië worden stilgelegd, dan zal van dit product hier alleen aankomen, wat zich nu in de booten bevindt. Korten tijd ge leden was de prijs der amandelen f 36 per 50 K.G. nu bedraagt hij 1 43.50 (groothandel- prijzen). Kunnen wij ze niet meer uit Sicilië krijgen, dan kan ook Portugal ze leveren, maar het is de vraag, of het bakkersbedrijf ze hier dan nog op tijd kan krijgen, en voor het product uit Portugal zal de grootore vraag naar te verwachten is, wel tot prijsverhooging leiden. Een belangrijk artikel, dat in dit verband de aandacht verdient, zijn de vetten. Vroeger, aldus de zegsman van den verslaggever, wa ren wij de importeurs van Zuid-Amerikaansch vet; maar nu verkoopt Zuid-Amerika zijn vet aan Noord-Amerika. Voorts kent men de ver hoogingen van de crisisheffingen op oliën en vetten door de regeering. Zulke feiten gaan buiten een vrees van het publiek voor eenig tekort om. maar anderzijds krijgt men den indruk, dat het publiek, door de prijsverhoo ging, welke het gevolg is van de verhooging van de crisisheffing, in den waan gaat ver- keeren, reeds met een gevolg van schaarschte te doen te hebben. Het zachte rundvet, waar aan gebrek is, kan worden vervangen door plantenvet, van copra afkomstig en door vischtraan, een Japansch artikel, dat. in ge- raffineerden toestand, het rundvet uitstekend vervangt. Het is eigenaardig dat een afnemer, die anders 1000 K G. vet pleegt te ontvangen, er nu 5000 K.G. heeft aangevraagd. Hieruit schijnt wel te moeten worden afgeleid, dat een neiging van het publiek, om te hamsteren, een rol speelt. Als het publiek meer vraagt, dan het noodig heeft, laten fabrikant en grossier om de vraag', waaraan men anders niet zou kunnen voldoen, te remmen, de prijzen stijgen. Zulks geldt natuurlijk evenzeer voor andere artikelen. Op deze wijze bewerkstelligt het pu bliek een prijsverhooging, welke <¥!ou kunnen worden vermeden en waarvan het zelf de grootere lasten heeft op te brengen. De groot- handelsprïjzen van Zuid-Amerikaansche vet ten, welke nu moeilijk meer te krijgen zijn, zijn van 23 tot 32 gulden per 100 KG. geste gen. Vetschaarschte in de groote steden komt van tijd tot tijd thans voor. De groothandelsprijzen van grove soorten Baseinrijst, uit Britsch-Indië, zijn in eenige maanden van 9 tot 11 gulden per 100 K.G. ge stegen. De prijs van de Javarijst intusschen is ongewijzigd. Erwten en boonen zijn er genoeg, maar, al dus de zegsman, het publiek moet niet ham steren. Dit is onnoodig. En het gevolg is, dat, terwijl de richtprijs, waarvoor de boonen aan de regeering kunnen worden afgedragen, f 14 bedraagt', 'de. pl-ij's er nu f .3 boren uitgaat, Het móet voorts den koffieprijs wel doen stijgen, als het publiek, gelijk geschiedt, .kof fie bij 5 en 10'pond tegelijk koopt. De theeprijs is den Taatsten tijd 10 a 12 cents per pond gestegen, als gevolg van meer vraag, dus door hamsteren van het publiek. Deze feiten wijzen erop, dat het publiek zich door ongezonde vrees laat meeslepen. Een waarschuwing aan hét publiek, om niet aan zulk een vrees toe te geven, om niet te gaan hamsteren, is in het algemeen belang. Het 'pu bliek heeft het, door zijn aankoopen den nor malen omvang niet te buiten te doen gaan, in de hand, schaarschte en onnoodige prijsstij ging te voorkomen. De Haarlemsche Van Goyen in het Frans Halsmuseum. In zaal XII van ons museum vinden wij dit zeer levendige -riviergezicht van den wel meest echt-Hollandschen landschapschilder onzer gouden eeuw- 'Echt. Hollandsch inder daad. Ruysdael is grootscher, weidscher, maar is er wel een ander schilder op wien men vaker de qualificaties: knus en gezellig, beide zoo inheemsch, met recht kan toepas sen? En die tegelijk toch zoo picturaal be langrijk is als deze Leidsche meester! Alleen al het feit dat hij zooveel navolgers heeft gehad wier werken men in later jaren voor het zijne heeft willen laten doorgaan, be wijst de aantrekkelijkheid die het karakter van zijn werk voor onze natie heeft gehad. Fromentin bijvoorbeeld, de Fransche schil der-schrijver uit de negentiende eeuw be wondert Ruysdael en stelt ook Cuyp verre boven van Goyen, maar onze Jacob Maris had voor Van Goyen een diepgaande ver eering: zijn beroemde Veerpont uit de vroe gere verzameling Van Eeghen in het Stede lijk Museum van Amsterdam was er een klinkend bewijs voor. hem dacht? „Jan van Goyen was een land schapschilder van ongemeene verdienste. Daar hij zich stiptelijk aan de natuur hield, behagen alle zijne voorstellingen door de waarheid die men in dezelve aantreft" Hij Immerzeel, vindt het alleen maar jammer dat er zoovele van zijn werken zijn, geel en grijs geworden, veroorzaakt door het zooge naamd Haarlem's blaauw waarvan hij zich bediende". Aiwij schijnen hier in Haarlem dus in de zeventiende eeuw aan ëen ondeugde lijke verfstof den naam onzer stad geleend te hebben, want het is niet aan te nemen dat men dat blauw alleen hier fabriekte, evenmin als alle Napels-geel uit Napels komt. Doch wat de oude heer Immerzeel hon derd jaar geleden neerschreef is helaas niet tegen te spreken. Veel wat door Van Goyen groen geschilderd moet zijn, is laat het dan maar door het daarin verwerkte „Haar lems blaauw" komen in den loop der tij den geel en geelbruin van kleur geworden. Dat de stukken daardoor nog niet eens aan aantrekkelijkheid ingeboet hebben, bewijst wel dat ze nog andere extra-qualiteiten be zitten. Het zijn de eenvoudige waarheids' waarop Immerzeel doelt, en de groote rustig- verhalende bouw zijner composities die la tere schrijvers er toe bracht hem met Corot te vergelijken. Een vergelijking die., gezien de sereniteit die beide kunstenaars in hun En hoe onze brave oude Immerzeel over werk gemeen hebben, nog zoo vreemd niet is. Op ons Haarlemsch schilderij nu, onze ri vier met de groote kerk en de prachtige wol kenlucht er boven heeft men van dat ver kleurd-zijn uit den aard der zaak minder last dan op landschappen die hoofdzakelijk met boomgroepen en dergelijke, waarin het groen domineerde, gevuld zijn. En van de geestige teekening van den achtergrond, van de knusse bedrijvigheid der visschertjes en schuitjes en schippertjes is niets verloren gegaan. Hij heeft ook hier zich wel zeer „stiptelijk aan de natuur gehouden", doch met welk een kalme genegenheid heeft de schilder die natuur gezien en lief gehad. Wat er dramatisch in de voorstelling is, zijn de majestueuse wolkgevaarten, maar ze zijn niet beangstigend, accentueeren slechts de mooie openheid, de ruimte, die de poëzie is van o^s goede land. Kittig en toch niet on verbiddelijk zijn die schepen en figuren er in gezet, een paar paaltjes in het water fun- geeren weer als rustgevend steunpunt en •sluiten de compositie naar beneden heel geestig af. Zoo als Van Goyen het Hollandsche land schap zag is het, drie eeuwen door, voor zijn opvolgers voorbeeld en inspiratie gebleven. Er is waarlijk niet zoo heel veel picturale fantasie voor noodig om van onzen Van Goyen voor ons geestesoog een Jaap Maris te maken. Men denke zich even het anecdoti- sche element op den voorgrond, die vis- sc.herskereltjes, etc., weg en daarvoor in de plaats als repoussoir een tonig stuk van een schuit of tjalk en vooral in reproductie zoudt ge meenen een doek uit de Haagsche school van 1870 te zien. Want de kleur en de schilderwijs ja, die is anders. Maar toch weer niet zoo verschillend als het op het eerste gezicht lijkt. Doch hier komen we óp een te ingewikkeld thema, dat we gaarne buiten deze knusse praatjes over kunst laten. Van Goyen is in 1596 in Leiden geboren en daar bijna zeventig jaar oud geworden. Wel heeft hij nu en dan gereisd, zelfs een tijdje in Haarlem gewoond, doch dat zijn voorbij gaande episoden geweest. Als jonge man heeft hij in Frankrijk gewerkt, zijn Hol landsche leermeester echter is Esaias van de Velde geweest terwijl later, onder zijn eigen leerlingen grootheden als Salomon Ruysdael en Nicolaas Berchem gerekend mogen wor den. Hij was bovendien de schoonvader van Jan Steen en had dus relaties genoeg in het zeventiende eeuwsch 'kunstleven van Hol land. Maar hij is stil en rustig zijn weg ge gaan zooals de meeste groote natuurvrien den stille rustige mensehen zijn, en van anecdotes loopt zijn historie dan ook niet over. Gelukkige menschen hebben geen his torie, en Van Goyen zal zijn geluk wel ge heel in zijn werk gevonden hebben.... daar ziet het tenminste volkomen naar uit. J. H. DS BOTS. WOENSDAG 9 OCT. 1935' Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 9 October: Door de Koninklijke Fabriek van Rij tuigen van den heer J. J. Beynes alhier, zijn sedert 1876 afgeleverd 787 tramrijtuigen, aan 27 Nederlandsche, Fransche, Indische en Duitsche Maat schappijen. N.V. NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. In de Buitengewone Algemeene Vergadevin» van Aandeelhouders der N.V. Ned. Scheeo'st bouw Mij. is de heer Mr. D. Crena do Jong'h president der Nederlandsche Handels Maat schappij N.V., met algemeene stemmen be noemd tot commissaris der "Vennootschap. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 13cle lijst Trekking van Dinsdag 8 October 1933 Hooge Prijzen 15000.— 7211 10000.— 7831 1000_ 15840 17676 19104 400.— 18738 2001535 8805 10348 15977 18138 18253 18474 100.— 733 1482 2702 4649 6439 8146 8739 9893 10722 12130 13518 16944 20417 Prijze van 70. 205 256 348 419 449 499 811 829 886 1079 1092 1098 112'6 1169 1207 1330 1583 1891 1955 1968 2313 2348 2358 2413 2473 2626 2683 2819 2930 3254 32~7 3545 3556 3603 3611 3797 3976 4075 4135 4183 4239 4492 4544 4699 4739 4756 4850 4917 5063 5126 5363 5490 5512 5515 5567 5639 5641 5647 5763 5931 6C-47 6059 6098 Ö152 6268 6365 6367 6585 6698 6778 6303 6806. 6831 6874 6873 6903 7037 7039 7062 7131 7268 7274 7305 7326 776S 7788 7911 7VS4 8009 8054 8176 8188 8332 8363 8403 8496 8572 8651 8671 8782 8789 8808 8862 8878 8943 8965 9177 9182 9271 9340 9464 9468 9544 9553 9570 957 1 9581 9692 9699 9710 9811 9935 10286 10287 10565 10587 10781 10818 10941 11C57 11172 11231 11275 11288 11361 11442 11455 11533 11626 11704 11828 11851 11906 11965 11981 11996 12029 12074 12267 12308 12340 12435 12443 12528 12780 12834 12842 12910 12968 12989 13042 13048 13086 13141 13157 13259 13271 13275 13318 13348 13361 13396 13409 13656 13665 13674 13888 13941 14094 14101 14222 14278 14343 14528 14547 145Ü9 14581 14592 14738 14801 14888 14894 14951 15118 15124 15205 15216 15229 15232 15598 15614 15646 15717 15781 15795 15869 15371 15902 16209 16278 16314 16403 16433 16519 16628 16634 16725 16739 17097 17146 17169 17277 17304 17330 17377 17476 17584 17677 17724 17877 17Ö01 17942 17996 18091 18125 18199 18242 18270 18310 18335 18387 18388 18588 18739 18771 18811 13834 18946 18971 19004 19025 19093 19205 19289 19322 19351 19526 19918 20080 20118 20184 20246 20261 20263 202'86 20311 20322 20330 20387 20444 20564 20661 20701 2C"3 20893 20961 492 761 1022 1228 1412 1757 2000 2121 2440 2797 161 516 775 1023 1232 1520 1762 Nieten 194 196 523 590 873 1047 1254 1621 1885 221 607 879 1141 1316 1633 1922 1024 1028 1233 1238 1538 1578 1870 1875 2014 2045 2048 2085 2098 2131 2167 2176 222'0 2228 2518 2551 2557 2562 2'639 2798 2804 2816 2924 2962 3036 3041 3047 3062 3088 3189 3341 3348 3379 3414 3430 3438 3634 3572 3651 3665 36S7 3725 3829 3863 3877 3886 3908 3959 4061 4143 4149 4168 4179 4195 4303 4344 4409 4479 4497 4521 4606 4638 4713 4718 4840 4886 4998 5012 5016 5038 5099 5115 5155 5172 5175 5179 5195 5210 5323 5366 5401 5405 5440 4544 5523 5564 5575 5596 5598 5601 5692 5715 5836 5837 5869 5895 5969 5977 5979 5982 6013 6041 6154 6164 6172 6179 6225 6240 6311 6360 6374 6481 6483 6495 6543 6562 6576 6644 6651 6656" 6707 6715 6727 6753 6760 6763 6833 6879 6887 6944 6945 6975 7079 7088 7204 7218 7248 7343 7500 7514 7526 7533 7559 7608 7653 7674 7669 7702 7756 7757 7841 7847 7858 7885 7905 8030 8121 8130 8186 8218 8308 8314 8420 8451 8458 8525 8546 8577 8686 8721 8730 8807 8826 8837 8880 8888 8998 9010 9023 9028 9103 9127 9133 9146 9175 9178 9231 9237 9251 9347 9371 9376 9497 9498 9506 9559 9613 9827 9679 S693 9703 9708 9734 9788 9820 9825 9831 S912 9914 9936 9991 10000 10054 10062 10109 10166 10236 10242 10260 10292 10322 10324 10418 10437 10471 10472 10511 10521 10554 10583 10613 10619 10622 10626 10677 10728 10755 10786 10783 10902 11007 11029 11030 11067 11084 11123 11209 11262 11272 11323 11343 11360 11448 11452 11488 11527 11538 11624 11714 11731 11781 11814 11823 11825 11997 12077 12109 12115 12139 12201 12258 12341 12381 12503 32525 12569 12634 12661 12713 12727 12739 12754 12879 12908 12956 12965 12972 12991 13111 13120 13142 13188 13194 13234 13404 13435 13493 13526 13553 13613 13663 13676 13677 13683 13686 13727 13811 13823 13830 13835 13891 13897 13932 13940 13991 14015 14054 14059 14219 14240 14342 14350 14412 14414 14462 14489 14503 14567 14627 14634 14744 14756 14822- 14962 14965 14968 15041 15052 15064 15031 15095 15117 15162 15279 15340 15347 15488 15501 15555 15553 15570 15583 155S7 15616 15638 15643 15692 15785 15852 15877 16071 16086 16146 16169 16170 16193 16354 16362 16390 16409 16412 16429 16525 16639 16765 16787 16804 16805 16860 16870 16909 16951 17012 17041 17141 17144 17170 17231 17252 17276 17365 17366 17379 17395 17406 17412 17437 17486 17553 17621 17767 17793 17873 17878 17905 17922 17947 18018 18142 18287 18309 18312 18342 18403 18523 18550 18584 18614 18638. 18652 18687 18688 18699 18790 18794 18885 18899 18917 18940 18957 18962 18995 19063 19078 19119 19130 19182 19193 19234 19258 19263 19342 19436 19441 19556 19596 19614 19617 19635 19647 19756 19769 199J9 19945 19047 20082 20158 20227 20252 20255 20273 20303 20396 20425 20445 20542 20544 20549 20624 20640 20647 20656 20657 20702 20742 20743 C0816 20837 20860 20862 20918 20967 Verbeteringen 5de klas, 12de lüst: 5282 7310 m. Z. 7370. 229 402 613 739 921 1001 1180 1222 1349 1373 1641 1681 1980 1982 2110 2118 2267 2420 2727 2786 2981 3003 3271 3283 3439 3472 3808 3810 4026 4045 4221 4247 4556 4591 4907 4961 5122 5152 5272 5300 5472 5518 5604 5680 5942 59S2 6067 6081 6269 6305 6506 6539 6682 6704 6776 6800 6990 7017 7447 7469 7620 7633 7819 7820 8036 8117 8323 8354 9032 9079 9183 9224 9421 9467 9649 9661 10195 10214 10382 10415 10539 10550 10658 10667 10987 10939 11139 11182 11362 11388 11687 U706 11859 11974 12203 12219 12590 12622 12762 12835 12999 13044 13317 13399 13631 13643 13737 13778 13914 13920 14114 14123 14419 14460 14681 14736 15010 15032 15131 15150 15522 15539 15629 15631 15918 15°27 16244 16249 16472 16481 16824 16850 17073 17090 17281 17355 17414 17433 17800 17346 18112 18131 18425 18446 18660 18671 18897 19022 19049 19213 19228 19446 19508 19741 19744 20124 20151 20307 20550 20555 20597 20704 20705 20885 20916 5252 m. Z,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2