Oorlogsnieuws. BEVERWIJK INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. In het gebouw van den Beverwijkschen Besturenbond vond gisteravond de eerste cursus plaats van de reeks win tercursussen, die het Instituut dit. seizoen voor haar leden georganiseerd heeft. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer Romunde mede dat het bestuur van het Instituut ditmaal de keuze van de te be handelen onderwerpen aan de leden van de moderne arbeidersbeweging had overgela ten. Van de aangevraagde onderwerpen werd dezen avond behandeld: „Marxisme en anti-Marxisme" waarvoor uitgenoodigd was pr. H. Brugmans. Wat zijn de diepe drijvende krachten die den mensch leiden naar het Marxisme of anti-Marxisme?, aldus ving spreker zijn be toog aan. Het Marxisme is niet gegroeid uit een ze- fcere geestelijke traditie maar het is de erfe nis van een bepaald stuk verleden. Deze er fenis bestaat uit drie deelen nl.: De traditie van het Humanisme, de tradi tie van het Rationalisme en de traditie van het Maatschappelijk kennen. Karl Marx, geboren uit een democratisch gezin, opgegroeid in het Rijnland, waar vrij wel alle cul tuurs troom in gen hun stempel drukten, kwam als vanzelf onder den in vloed van den grooten roen, die van de Fran- sche Revolutie uitging. Hieruit putte Marx zijn leer, dat niet de Staat maar het volk het belangrijke is en het levende, strevende volk cr ls om dien Staat te vervormen wanneer dit nooaig blijkt. Het volk heeft zijn eigen ontwikkeling Dikwijls wordt Marx voorgesteld als een dog matisch man, maar hij zocht integendeel naar bestaande levende volkskrachten. Daar uit valt te verklaren dat hij, de socialist, ook zijn steun verleend heeft aan niet-socialis- tische bewegingen. In Marx' geschriften leest men steeds het woord „Revolutie". Hiermede bedoelde hij de overblijfselen van de Fransche Revolutie, die gevolgd was op den tijd van Despotisme on der Lodewijk de Veertiende. Marx verkondig de dan ook geheel in strijd met deze despoot, dat het volk niet voor den Koning, maar de Koning voor het Volk was. Marx was eenzijdig. Hij heeft vele men- scheliike dingen niet gekend en als door voeld maar hij was fier op zijn mensch zijn. Hii had vertrouwen in het verstand en in de rede van den mensch. Dit vindt men niet bij de anti-Marxisten. Zij danken de rede en het verstand, alsmede de vrije geest af en zij laten dit over aan een dictator, die wel zal zorgen, dat het spel van Maatschappelijke krachten in orde komt. Marx beweerde, dat er klassenstrijd is. De anti-Marxisten zeggen, dat hier geen sprake van is. Spreker maakt dan aan de hand van eenige voorbeelden duidelijk, dat hier wel degelijk een scheiding bestaat tusschen hen, die de productiemiddelen bezitten en hen, die ze niet bezitten. Merkwaardig is het, zoo vervolgde spreker, dat steeds na een botsing van deze twee krachten de onderliggende en bovenliggende een periode van ontwikkeling volgt, voortspruitende uit de onderliggende klasse, die wel niet altijd de deskundigheid bezit, maar wel de levenskracht. We leven in een tijd, dat men niet meer gelooft aan de menschelijke rede, aan de de mocratie. Men heeft geen vertrouwen in de arbeiders. Vertrouwen kan men dan ook niet aan prijzen. Men moet vertrouwen waardig zijn. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken, dat de arbeidersklasse zich dit vertrouwen volkomen waardig zal toonen, opdat het plan van den arbeid, dat toch als een stuk men- schelijk verstand aangemerkt kan worden, ln ruime mate ingang zal vinden. BRUTALE DIEFSTAL. Tijdens den danscursus welke gisteravond ln, de bovenzaal van Hotel „Oud Meeren- stein werd gehouden is een brutale diefstal gepleegd. Toen een van de dames tijdens de les iets uit haar jas, die in de garderobe hing, wilde halen, kwam zij tot de onstellende ontdekking dat een bedrag van f 53 uit haar mantelzak verdwenen was. Ben ongenoode gast was onopgemerkt naar boven geslopen en had den diefstal gepleegd. Nog denzelf den avond heeft de politie een onderzoek ingesteld. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. Gisteravond hield de Beverwijksche Dam club onderlinge wedstrijden met den volgen den uitslag: J. v. d. BergS. Troost 02, S. D. Hoog- vorst—D. Kikke 2—0, A. Pekel—C. Pekel 2—0 K. KikkeJ. A. Oussoren afgebroken, C. Blok dijk—W. Spanjaard afgebroken. BRANDSTOFFEN VOOR DE GEMEENTE. De levering van brandstoffen aan de ge meente is gedurende het seizoen 1935—1936 opgedragen aan den heer J. G. Timmer, al hier. ABESSYNIë—ITALXë EN DE VOLKENBOND. De vredesgroep voor Beverwijk organiseert op 23 October a.s. een lezingavond met als spreker Ds. Schermerhorn uit Hoog-Soeren, terwijl ook nog andere bekende sprekers zijn uitgenoodigd. Deze bijeenkomst zal plaats hebben in de bovenzaal van het Veilinggebouw „Kennemer land" aan de Breestraat. Een machinegeweer opgesteld aan h'et Zuidelijk front in Abessynië. Hoewel de Abessyniërs blootsvoets gaan, slaan zij geen acht op het stekelige struikgewas, dat zij als prachtig dekkingsobject benutten. BE AARDAPPELENFRAUDE. De tuchtrecht-commissie te Alkmaar beeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den aardappelen handelaar S. alhier. Hij werd veroordeeld tot f 1000 boete wegens het frauduleus vervoer van aardappelen en tot f 1500 boete wegens het omkoopen van een ambtenaar. De eisch was resp. f 1000 en f 1500 boete en f 50 boete wegens overtre ding van de teeltbepaling.en. Van dit laatste delict werd de aardappelen handelaar vrijgesproken. VEERTIG JAAR GETROUWD. Op 31 October a.s. zal het echtpaar D. Zui derduinBurger zijn veertigjarige echtver- eeniging herdenken. V. V. BEVERWIJK. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag de heer S. Teeling weer deel uitmaken van het eerste elftal van de voetbalvereeniging „Bever wijk", dat Zondag aan den St.Aagtendijk te gen Helder in het veld komt. HEROPENING VAN HET LUXOR-THEATER. Na eenigen tijd gesloten te zijn geweest zal het Luxor Theater hedenavond heropend worden. De nieuwe directie heeft zich be ijverd om in de eerste plaats het aanzien van het theater geheel te wijzigen. Zoowel aan het interieur als aan het exterieur zijn groote wijzigingen aangebracht. Boven den ingang van het theater is een zeer ge slaagde lichtreclame in Neon-verlichting aangebracht, die, in de avonduren een uit stekend effect maakt. Het interieur van het theater heeft een algeheele metamorphose ondergaan. De vroegere trouwe bezoekers zulien het Luxor Theater nauwelijks herken nen. Bekwame handen hebben een warme, in tieme sfeer weten te scheppen door een zeer geslaagde beschildering. De muren zijn in een warme, roode tint gehouden, de loges zijn verbouwd en de lampen zijn vernieuwd. Deze groote verandering zal ons inziens van zeer groote beteekenis zijn, want het theater heeft zeer belangrijk aan intimiteit gewonnen- De nieuwe directie heeft voorts niet geaar zeld het geluidsprobleem door bekwame tech nici te laten oplossen. Een geheel nieuwe geluidsinstallatie zal de bezoekers de over tuiging schenken, dat hier inderdaad naar het volmaakte gestreefd wordt. Het vraag stuk van de accoustiek was in het Luxor Theater zeer moeilijk, maar men kan hier in derdaad van een zeer groote verbetering spreken. Evenzeer een verbetering is het nieuwe ven tilatiesysteem. Ook dat voldeed volgens de derectie niet aan de eischen en zij bracht hierin een groote verbetering. Zoo zullen de bezoekers van de openings voorstelling tot de overtuiging komen, dat de nieuwe directie niets onbeproefd heeft gelaten, om de sfeer zoo intiem en gezellig mogelijk te maken. Voor het openingsprogramma is als hoofd nummer ingezet de nieuwste Nederlandsche film ,.De Kribbebiiter" met Louis de Bree, Cor Ruys en Mary Dresselhuys in de hoofd rollen. De „Kribbebijter" genoot ook reeds als blijspel in de tooneelwereld een zekere ver maardheid. Het is ook in onze stad meer malen opgevoerd, zoodat de geschiedenis van den driftógen baron van Hergersbuizen en het gemoedelijke type van „Oom Moeki" welbe kend zijn. Deze jongste Nederlandsche pro ductie is zeer geslaagd en is zeer zeker in staat de bezoekers van het Luxor Theater een zeer prettigen avond te bezorgen. Als tweede hoofdnummer wordt in het j openingsprogramma vertoond het sensatio- neele, dramatische filmwerk „Nachten in Chinatown" met Anna May Wong, George Raft en Jean Parker in de hoofdrollen. De redacties van de kranten, Zitten nooit te lanterfanten, Eiken dag gebeuren dingen, Die tot informaties dwingen, Naar de vraag of 't waar kan wezen, Vóór de lezer het mag lezen. Is geen zekerheid te krijgen. Dan besluit men maar te zwijgen. Want het mag dan intressant zijn, Waar vóór alles wil de krant zijn Dit mag in normale dagen, Al veel zorg en arbeid vragen, 't Wordt in tijden zooals heden, Als een oorlog wordt gestreden, Een ondoenlijke verplichting, Tusschen waarheid en verdichting, En den tusschenvorm van beiden, Snel en juist te onderscheiden. Ook voor de correspondente' Al zijn 't nog zoo prominente. Zijn daar bommen neergekomen? I s die stad nu ingenomen? Is hier het verzet gebroken? I s daar oude smaad gewroken? Z ij n er nu zooveel gevallen? Deugen die ve.rliesgetallen? I s die aanval afgeslagen? Vecht men nu de laatste dagen? Wil men met de diplomaten, Nu al, nooit, of nog niet praten? Daaruit kop of. staart te maken, Is om zenuwziek te raken. Zou dit nieuwste nieuws nu deugen? Is het waar of is 't een leugen? En zoo ja, wie is dan schuldig? Ach, de draad is zoo geduldig. Nooit werd er een strijd gestreden. Zoo vol tegenstrijdigheden, En de arme krantredactie Is in ademlooze actie, Om de leugens uit te zeven En slechts waarheid weer te geven. Maar dan nog met voorbehouden, Voor als 't leugens blijken zouden, Doordat laatre tegenspraken, 't Eerder nieuws weer zouden wraken, Tegenspraken, die soms waar zijn, Of weer van een leugenaar zijn. Ook al zijn het dan de staven, Die die tegenspraken gaven. Mocht u, lezer, bij het lezen. Af en toe verbijsterd wezen, Wijt het dan niet aan de bladen, Die ook dikwijls moeten raden En er, in hun vurig streven, Om wat waar is slechts te geven, In verbijstring (wil 't beseffen) U nog verre overtreffen. Want tot op den dag van heden, Is er nooit een strijd gestreden, Die, dat is althans een klaarheid, Zoo in strijd was met de waarheid. P. GASUS. HEEMSKERK. VEREENIGING VOOR VREEMELINGEN- VERKEER. Donderdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering onder leiding van den heer P. G. Henneman. In verband met den slechten financieelen toestand der vereeniging heeft het bestuur het plan opgevat een fancy-fair te houden tot stijving van de kas. Er zijn reeds eenige toe zeggingen gedaan wat betreft de prijzen; de voorzitter hoopte dat er nog meer zullen vol gen. De fancy-fair, waar talrijke vermakelijk heden aanwezig zullen zijn, zal voorloopig op twee avonden worden gehouden, namelijk één avond in de Concertzaal Van Dam en een avond in café „Flora". Het plan voor een weg naar zee werd uit voerig besproken. Hoewel de pogingen nog geen succes hebben gehad, zal het bestuur der V.V.V. toch al zijn krachten inspannen om tot verwezenlijking der plannen te komen. POLDERVERKIEZINGEN. Woensdag is tot poldermeester van den polder De Noorderbuitendijker te Heemskerk gekozen (vacature J. J. Bisschop te Beverwijk) de heer C. Roozendaal, te Uitgeest. Bij de Don derdag gehouden candidaatstelling ter ver kiezing van een Dijkgraaf en twee Hoofdinge landen voor den polder „De Uitgeester en Heemskerkerbroek" wei"den bij enkele candi daatstelling gekozen W. Groen Az. te Uitgeest als Dijkgraaf (aftredend), A. van der Slüis te Heemskerk als Hoofdingeland (aftredend) en G. Welboren Wz. te Heemskerk als Hoofd ingeland (vacature C. de Ruijter, die tot Heenv"-"i was benoemd). SCHOUW Zoown' i r den polder „De Noorderbuitendij ker" als in die van ..De Uitgeester- en Heems- kevkerbroek" zal op Donderdag, 31 October de bentschouw worden gehouden. "fo met 4 inzittenden in het Merwedekanaal. Moeder en 10-jarig dochtertje verdronken. Donderdagavond ruim half 8 heeft op den kanaaldijk tusschen het Wêes- per Zandpad en Nigteveeht een tra gisch ongeluk plaats gehad, waarbij 2 menschenlevens te betreuren vallen. De heer J. Oosterling, wonende Kinheim weg 9 te Bloemendaal. was met zijn vrouw en 2 kinderen, een 10-jarig meisje en een ventje van 2V2 jaar, een tochtje per auto gaan maken. De heer O., die chef-monteur is bij den telefoondienst van het P. E. N.. was met den wagen volkomen vertrouwd, en heeft ons later verklaard, alle wegen in Noord-Holland uitstekend te kennen, Zelf kan hij er dan ook geen verklaring voor geven, hoe het moge lijk was, dat hij, toen de auto op den ka naaldijk reed, ter hoogte van het pontveer tus schen Nigteveeht en de brug over het Merwe dekanaal in het Zandpad, eensklaps de wa gen in het Merwedekanaal voelde rijden. Vol gens twee meisjes, die het ongeluk zagen ge beuren, moet de wagen in schuinsche richting in het kanaal gereden zijn. Onmiddellijk was de auto geheel in de diepte verdwenen De bestuurder behield zijn tegenwoordigheid van geest, en terwijl het wa ter door het openstaande portierraampje den wagen binnenstroomde, greep hij het kleine ventje, terwijl zijn vrouw hem toeriep, dat hij zijn zoontje maar het eerst moest redden. Maar de heer O. riep terug, dat hij ook zijn vrouw en dochtertje zou redden, het kostte wat het wilde, Hij wist met het knaapje op het dak van den wagen te komen, vanwaar eenige personen op den wal hem een touw toe wierpen. Zoo kon hij met het ventje op den dijk komen, waarna de kleine onmiddellijk naar de boerderij van den heer D. Verwey ge dragen werd, die in de onmiddellijke nabijheid woont. Inmiddels had de pontwachter Barneveld, VRIJDAG 11 OCT OBER 1935 die aan de overzijde van het kanaal woont, be merkt wat er gaande was en was onmiddellijk met zijn roeiboot naar de plaats geroeid, waar de wagen onder water lag. Met behulp van den heer Verwey, slaagde men er in een, portier van den auto te openen, waarin in- tusschen ook de heer O. weer was teruggekeerd door het dak van den auto te beklimmen. De heeren Barneveld en Verwey vreesden toen. reeds voor het leven van de echtgenoote en het dochtertje, en droegen haar beiden spoe digst in de roeiboot. De heer O. was toen reeefs zoozeer door het gebeurde in overspannen toe stand, dat hij weigerde, eveneens uit den wa gen te komen. Men wist hem echter te overre den, mede te gaan, en zoo werden allen voor loopig in de boerderij van den heer Verwey ondergebracht. De moeder en het meisje wer den in een schuur op bossen stroo nederge- legd, terwijl de heer met het kleine ventje in een der woonvertrekken gebracht werd. Van Nigteveeht arriveerde zoo spoedig mo gelijk dr. v. Herwaarden, en in tusschen was ook dr. Knaap te Weesp gewaarschuwd, die later eveneens assistentie verleende. Met een zuurstofapparaat van Nigteveeht en later met het apparaat van den uit Weesp ontboden Roode Kruisauto, hebben de doktoren toen geruimen tijd gepoogd, bij moeder en doch tertje de levensgeesten weer aop te wekken, doch bij de moeder werd het eerst geconsta teerd, dat het leven reeds gevloden was. Aan vankelijk werd nog een lichte hoop gekoesterd, dat het 10-jarig meisje weer tot bewustzijn zou komen, doch alle pogingen, welke daartoe in het werk werden gesteld, moesten helaas falen. De heer O. verklaarde ons nog, de laatste dagen zich niet al te best gevoeld te hebben, hetgeen hij toeschreef aan- oververmoeidheid. Vermoedelijk is hij daardoor op een gegeven, oogenblik het stuur over zijn wagen niet meer meester geweest. De verongelukte auto werd later op den avond per kraanwagen uit het kanaal opge haald Ook de Abessynische jeugd wil ten oorlog trekken. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE Ook den tweeden wedstrijd tegen V. V. IJ. I heeft Telefonia niet kunnen winnen. Met 40 bleven de IJmuidenaren in de meerder heid. Tot nu toe is er nog geen enkel elftal in geslaagd, een doelpunt tegen de kampioenen te scoren. Kennemerland I won den uitwed strijd tegen Tweede Jeugd met 43, terwijl Kennemerland 2 de eerste overwinning boekte door in Hillegom met 5—3 van SIZO te winnen In de B-afdeeling heeft V. E. W. in den thuiswedstrijd tegen Ulysses een kostbaar puntje verspeeld door gelijk te spelen. Daar echter ook V. V. B. tegen Kennemerland 3 een veer liet, hebben De Jong c.s. de leiding in deze af deeling behouden In de laatste afdeeling vallen de goede pres taties van Kennemerland 6 en V. V. R. A. op. Voor Zaterdag is het volgende programma samengesteld: Afd. A: V. V. IJ. 1Kennemerland 2 Kennemerland 1V. V. IJ. 2 Z. S. V.—S. I. Z. O. TelefoniaTweede Jeugd. Afd. B: S I. Z. O. 2Kennemerland 4 UlyssesKennemerland 3 JohezV. V. B. V. J. B.—V. E. W. Afd. C: Kennemerland 5V.„V. IJ. 3 V. E. W. 2S. I. Z. O. 3 V. V. R. A.—V. J. B. De leiders van afdeeling A, V V, IJ. I, he^ ben een gemakkelijke opgave tegen de Kën- nemerland-reserves. Kennemerland 1, dat aan het begin der competitie van' V. V. IJ. 2 ver loor, zal er o.i. wel in slagen, op beide punten beslag te leggen en daarmede revanche te nemen voor de aan het begin der competitie geleden 21 nederlaag. De ontmoeting tusschen Z. S. V. en S. I. Z. O. lijkt ons interessant. Beide ploegen vertoo- nen ongeveer hetzelfde speltype. De voorhoede van Z. S. V. is o.i. iets gevaarlijker. Mogelijk, dat deze factor den doorslag geeft. Telefonia ontvangt Tweede Jeugd. De thuis club heeft reeds twee wedstrijden verloren, doch dit waren de ontmoetingen tegen V. V. IJ. 1 Tweede Jeugd is een vrijwel gelijfcwaar- dige tegenstander. Hlet vorige seizoen wist Telefonia beide competitie-wedstrijden van Tweede Jeugd te winnen. Dat zal voor de be zoekers wel een reden zijn om flink aan te pakken. Wij verwachten een gelijk spel. In de B afdeeling is de ontmoeting tus schen V. J. B. en V. E. W. van groot belang. De Velsenaren hebben een verliespunt méér dan V. E. W. Als de thuisclub derhalve wint, dan verwisselen deze teams van plaats op de ranglijst. Gelet op den goeden vorm, dien beide elftallen dit seizoen demonstreeren, ver wachten wij, dat het spel in de ontmoeting van morgen op hoog peil zal staan. De thuis club staat qua geheel bij V. E. W. ten achter, doch daar staat tegenover, dat V. J. B. zoowel op de mid den voor plaats als op de spilplaats spelers heeft, die bijzonder uitblinken, waar door het elftal vaak verrassende prestaties le vert. In het Sportpark te Heemstede ontvangt Johez het qngeslagen V. V. B. Daar ook Johez nog niet heeft verloren, kan ook hier een aar dige strijd verwacht worden. De prestaties van Kennemerland 4 zijn niet van dien. aard, dat wij dit elftal een kans geven in den uit wedstrijd tegen Sizo 2. Ulysses krijgt het derde elftal van Kenne merland op bezoek. Deze ontmoeting kan de thuisclub twee punten opleveren. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HALCYONLIJN Maasburg, 7 van Wabana naar Emden. Stad Zaandam 9 van Makri te Vlaardin gen. Flensburg 9 van Vlaardingen te Lulea. Stad Zaltbommel 9 van Gent te Antwer pen naar Palermo. Rozenburg 10 van Melilla te Vlaardingen x HOLLAND—AMERIKA LIJN Rotterdam 9 te Kingston (Ja.) Boschdijk 10 van Philadelphia te Rotter dam HOLLAND—AFRIKA LIJN. R&ndfontein 10 van Rotterdam te Antwer pen. Heemskerk (thuisreis) 9 te Genua, vertr. 11 Oct. Jagersfontein (uitreis) 10 van Port Natal Bloemfontein (uitreis) 9 van Southamp ton. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitreis) 9 van Dakar. Maaskerk (thuisreis) 9 van Dakar. JAVA—OHINA—JAPAN LI-JN. T, «9.voea 8 van Batavia te Hongkong. JAVA—NEW-YORK LIJN. City of Khios, Java n. New-York 9 v. Port Saicl. Tanimbar 7 van New-York te Batavia. Simaloer, Batavia n. New-York 9 te Bela- wan. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk 10 van Hamburg te Rotterdam. Gaasterkerk (uitreis) 10 van Suez. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Ceres, 10 van Amsterdam naar Vlaardin gen. Stella 10 van Amsterdam naar Rotter dam. Calypso 10 van Amsterdam naar Vlaar dingen. Hermes 10 van Stamboul te Bourgas. Vulcanus 10 van Oran te Barcelona. Achilles, Algiers n. Lissabon p. 10 Gibral tar. Hebe 9 van Kopenhagen te Gdynia. Boskoop, Chili n. Amsterdam 10 van Ter- neuzen, en p. Vlissingen. Agamemnon 9 van Piraeus naar Candia. Barneveld 9 van Amsterdam naar Chili (verb.) Juno 9 van Piraeus te Salonika. Ulysses 9 van Hamburg naar Bennekom, Amsterdam naar 3 te Christobal. Venezuela, Amsterdam naar Barbados 8 (8,25 nam.) 650 mijl Z.W. van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Radja (thuisreis) p. 9 Sagres. Tapanoeli (thuisreis) pass. 9 Oct. Galle. Palembang 10 van Rotterdam naar Macas sar. Kota Baroe (thuisreis) 10 Oct. te Suez. ROTTERDAM-ZUID AMERIKA LIJN A'lwaki (thuisr.) 9 v. Victoria (Br.) SILVER-JAVA-PACIFICLIJN Bengalen 8 te Calcutta teruggekeerd vertr. 12 n. Vancouver. Silvermaple, Vancr. n. Calcutta 8 v. Batavia. Silverwillow 7 v. Vancr. n. N.-Orleans. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Bras (uitr.) 9 van Belawan Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 10 van Algiers Johan de Witt (uitreis) lo te Southampton Tabinta (thuisr.) 10 .van Genua STOOMVAART MIJ. OCEAAN Deucalion, Japan n. Rott., 10 van Marseille Alcinous, Batavia n. Amsterdam p. 10 Perim City of Salisbury 10 van Dairen te Rottm. Glenshiel, Dairen n. Rottm. p. 9 Perim City of Hereford, Hankow n. Rotterdam, 9 v. Port Said Perseus, Rotterdam n. Japan 9 van Southamp ton. Myrmidon, Amsterdam n. Java 9 van Suez. Fhiloctetes, Japan n. Rotterdam via Ldn., p. 9 Prawle Point. Eurybates, Batavia n. Amstm, p. 9 Gibraltar Verkeer Suezkanaal. I: de vorige maand bedroegen de ont vangsten aan kanaalgelden voor de Suezka naal Maatschappij 73,41 millioen francs tegen 67.86 millioen francs in dezelfde maand van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari bedroegen die ontvangsten resp. 650.93 en 636.46 millioen francs. Het drukke verkeer der Italiaansche transportschepen is aan deze hoogere ont vangsten in het loopend jaar niet vreemd. Binnengesleept. De Belgische motortrawler Christophe Co lombo is door het Zweedsche stoomschip Gra nada met defecte motor naar Esbjerg ge sleept en door een havensleepboot naar binnen gebracht Verhooging van vrachten. Verschillende naar de Middellandsche Zee varende vaste lijnen hebben hare vrachten verhoogd in verband met den onzekeren toe stand en de stijging der verzekeringspremies ten opzichte van het molestrisico. Een jubileum. In de maand December zal het vijftig jaar geleden zijn. dat het Engelsche stoomschip Watlington als eerste schip te Gent aankwam nadat het kanaal van Terneuzen op- Neder- landsch grondgebied tot 6V2 meter was uit gediept, (Dagbl. Scheepvaart). AANGEKOMEN. 9 October: Eems m.s. Mistiey Otterhound s.s. Duinkerken 10 October: Eskil s.s. Archangel Borthwick s.s. Leith Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Astarte s.s. Bremen Gateshead s.s. Newcastle Ask s.s. Söderhamn Linge s.s. Rotterdam VERTROKKEN. 9 October: Ransdorp m.s. Londen Nautilus m.s. Hamburg Effie Maersk s.s. Archangel Trito s.s. Rotterdam Rhein s.s. Hamburg Theseus s.s. Hamburg Tawali m.s. Ned. Indië Perseus s.s. Kopenhagen Amstelland s.s. Buenos Aires Barneveld s.s. Chili 10 October: Otterhound s.s. Duinkerken Ceres, s.s. Vlaardingen Stella s.s. Rotterdam Calypso s.s. Vlaardingen

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5