BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Vandaa? schrijf ik geen briefje vooraf. Best. HERFSTASTERTJE. Wanneer je me trouw iedere week een briefje schrijft, mag je op het clubuurtje komen. Het clubwerk wordt gegeven in het zaaltje van den heer v. d. Outènaar, v. d. Sluysstraat hoek Enschedé- straat, ÏJmuiden-W. Je verneemt wel nader wanneer we voor het eerst bij elkander moe ten komen. Dag Herfstastertje. Lief KRULLENiKOPJE. Ja de cluburen zullen flink bezet zijn, maar dat vind ik juist prettig. Wat je zal kunnen maken? "k Moet er nog eens over slapen. Als we bij elkander zijn, dus op onze eerste samenkomst spreek ik over het werk, enz. met jullie. Tot zoolang dus maar geduld houden. Dag Krullenkopje. Beste. BEP. Ik dank je voor je teekening Prettig zeg, dat je zoo flink eet. Maar denk er om 's middags ook goed eten hoor. Je moet ook groenten en aardappelen en niet alleen brood eten 'k Had deze week even naar je moeder willen komen en heb het ook beloofd maartot mijn spijt is er niets van geko men. 'k Heb momenteel zooveel werk, dat ik er niet toe gekomen ben. Misschien lukt het mij as. week. Dag Bep. Lief FILMSTERRETJE Zoo is het dus prachtig voor je geregeld en kan je aan de club deelnemen. Wan neef' we beginnen? Dat maak 'ik nog nader bekend. Ik hoop ook dat je zus spoedig beter is en bij ons kan komen. Grappig zeg. dat je op school kookrepetitiei had. 'k Wist niet, dat men voor dat vak er' ook nog repetities op na houdt. Je cijfers zijn goed en ik vind het prettig dat je me schrijft op school heel goed je best te willen doen. Trouwens ik verwacht niet anders van m'n grootste, oudste en 'k geloof ook zeker trouw ste vriendin. Tot ziens. Dag Filmsterretje. Lief VUURVLINDERTJE. Je vader heeft het druk zeg met al die bazars. Hij verricht er \n ieder geval een goed werk mede. Je weet weinig nieuws.'maar dat kan wel eens zoo voorkomen. Een volgend maal meer, zullen we hapên. Dag Vuurvlindertje. Lief ZONNESTRAALTJE. Zelf ben ik ook heel blij er in geslaagd te zijn een betere zaal te huren, Over je vraag zal ik eens nadenken en m'n "voorraad eens nakijken, 'k Denk dat ik je wei aan het gevraagde kan helpen. Op de club deel. ik je m'n bevindingen wel mede. Dat zaï anders een" feest worden zeg. Tot ziens. Dag Zonnestraaltje, Lief DUINROOSJE. Je briefje ontving ik verleden week precies een dag te laat en ik kon daardoor er niet op antwoorden. Ik.moet het uiterlijk Donderdagmdigeiihebb'en. Wil je moeder mij spreken over het clubwerk? Dat vind ik heel best en ik zal het prettig vinden als ze even naar het zaaltje komt, wanneer ik er ben. 'k Durf niet te beloven naar je moe- der te komen, omdat ik het momenteel ont zettend druk heb met allerlei voorbereidingen voor de a s. schoolvoeding. Dag Duinroosje. Lief LELIETJE VAN DALEN. 'k Heb tot heden tevergeefs naar je album uitgezien. Krijg ik haar. eens van'je? 'k Hoop echt dat je ook aan ons clubwerk deel neemt. Je mag komen van 5.45 tot 7.Tot ziens. Dag Le lietje van Dalen. Lief ELFJE. Je krijgt 't van den winter druk met al die bijeenkomsten. Of ik al een naam voor onze club heb? Neen hoor. Onze club krijgt geen naam. Ze blijft naamloos. Als je het kleedje af hebt, mag ik het dan eens zien. 'k Zie zoo graag mooie handwerken. Dag Elfje. Lief POPPENMOEDERTJE. Wat hebben je poppen mooie namen. Vooral Sonja vind ik mooi. Je legt je kleintjes vroeg te bed. Dat is uitstekend. Verstandige moeders zorgen er altijd voor dat hun kinderen in tijds te bed liggen. Wanneer de club een feestje heeft, ben jij van de partij. t,en minste als je m'n trouw vriendinnetje blijft. Dag Foppenmoe dertje Best KLAVERTJE VIER. Zoo ben jij naar een tweelingetje van 5 weken wezen kijken. Schattig hè? Krijg je misschien herfstvacan- tie? 't Is te hopen, dat het weer dan wat be ter is dan thans. Dan kan je nog wat buiten spelen en genieten. Dag Klavertjevier. Beste DREUMES. Je bent heel blij dat je ook op de club mag komen? Dat kan ik be grijpen. Het is ook maar niet fijn. Je gaat met Anno heen en terug en hebt dus gezelschap on derweg. Wil je je ouders m'n groeten terug doen? Tot ziens. Dag Dreumes. Lief MEIKEVERTJE. Over een poosje be hoef je je dus 's Woensdags niet meer te ver velen. Je moet eerst een flinke wandeling ma ken naar ons zaaltje, dan heb Je club en daarna weer een flinke wandeling terug. Je leert op de club verschillende eenvoudige knutselwerkjes die je daarna thuis 's avonds, wanneer je niet buiten kunt spelen en het nog te vroeg is om naar bed te gaan, kunt namaken. Je leest nog wel wanneer we be ginnen. Dag Meikevertje. Lief BQSCHVIOOlLTJE. Poes Mauwkia deed wat handig door heel gewoon te doen, na twee-dagen weg geweest te zijn. Ze dacht zeker „als ik heel gewoon doe, val ik het minst op en loop dan minder kaas straf te krijgen." Ze was er anders fijn met de ver- huisdrukte. uit en toen ze terug kwam was alles op orde. Zeg nu eens dat poes Mauwkia uitgeslapen is. Ze krijgt nog eens een vetleeren medaille. Dag Boschviooltje. Lief ROZENKNOPJE. Je briefje ziet er heusch keurig uit en je hebt er goed je best op gedaan. Je bent ook blij dat de club weer spoedig begint? Ik lees niet anders. Ieder ru briekeitje vindt het prettig. Je komt zeker met je oudere zusje mede? Dag Rozenknopje. Beste VERONTKA. Je zus moet maar met je medekomen. Jullie woont te ver om haar alleen te laten gaan. Dit keer geef ik lijk mag je dan je album mede brengen. Ik wil er heel p'aag in schrijven. Tot ziens. Dag Sneeuwklokje. Beste ZUS. Het spreekwoord luidt „Vele mijlen liggen tusschen doen en zeggen". Jam mer dat je niet op de club kunt komen. Gelijk met je zusje gaat niet. De kleintjes krijgen heel ander werk en ik wil me graag op hun uurtje geheel aan hun geven, Moet ik ande ren heipen dan lijden zij er onder en dat wil ik niet. Om ieder z'n deel te geven, heb ik de leeftijden gesplitst, 't Is jammer voor je, maar niets aan te doen. Dag Zus. Lief JULIAANTJE. Ik zal dus heusch jullie kamer niet meer terug kennen? Wil je wel gelooven dat je me heel erg nieuwsgieri; maakt? Als ik tijd had, zou ik eens komen kijken. Blokschrift wordt natuurlijk het mooist met een blokschriftpen. Je raadsel kan ik niet oplossen. Dag Juliaantje. Beste COOT JE. 'Zeg vriend, wat ben jij al groot. Je schrijft zelf reeds een briefje aan mij. Dat vind ik flink. Natuurlijk mogen Freek en jij op de club komen, 's Woensdag van 4.30 tot 5-.30. Wanneer we precies beginnen, meld ik nog. Je moeder vraagt me „een schuilnaam voor je te bedenken". Hoe vind je „Klein maar dapper'? Trouw schrijven hoor. Dag Cootje. Lief RANONKELTJE. Prettig dat je me weer trouw zal schrijven. Zoo komen al m'n vriendinnetjes en vriendjes weer bij elkaar. Natuurlijk mag je op de club komen. Jij moet van 5.45 tot 7.—. Wat je gaat maken weet ik nog niet. Op orize eerste samenkomst bespreek ik alles Of ik a.s. Zondag op visite kom? Ik kan het heusch niet vast beloven, 'k Vind de uitnoodiging heel vriendelijk, 'k Heb echter momenteel heel veel uitnoodigingen en heel veel werk. Je weet, werk gaat bij mij voor pretjes en visite maken. Laat ik zoo afspreken. Heb ik een oogenblikje, dan kom ik a.s. Zon dag. Als ik niet kom, dan kan ik onmogelijk en ik hoop dat je moeder het mij niet kwalijk zal nemen. Tot zien Dag Ranonkeltje. THIJS IJS. Jongen dat is nu eens een echte schuilnaam. Wat zal Thijs IJs uit de ver telling trotsch zijn, nu jij z'n naam als schuil naam gekozen hebt. Ik dank je voor de som- mén die je voor mij gemaakt hebt Je mag met je neefje op' de club komen, 's Woensdags van 4.305.30. Wanneer we beginnen, ver neem je nog wel uit de rubriek. Wil je m'n groeten aan je moeder terugdoen? Dag Thijs IJs. Beste MOEDERS HULP. Je was me bijna vergeten? Maar meisje lief hoe is dat moge lijk? Dit keer moet ik je weer teleur stellen; Er wordt geen raadsel gegeven. Over 4 maan den is je zus alweer een jaar? Wat gaat het toch gauw. Het duurt niet lang meer of ze gaat met je aan de hand boodschappen doen. Dag Moeders Hulp. Lief KLAPROOSJE. Natuurlijk mag je aan de club deelnemen. Je mag met Moeders Hulp medekomen, dus 's Woendags van 5.457.Wanneer we beginnen maak ik nog bekend. Jammer dat één van je zusjes niet in orde is. 'k Hoop dat je moeder van den dok ter gunstige berichten krijgt. Schrijf je me er nog eens over. Dag Klaproosje. Lief LACHEBEKJE. Meisje, je bent met de aangifte voor club nog precies op tijd. Wie zich nu nog opgeeft moet vier weken wachten en me gedurende de wachtw.eken trouw schrijven. Jij moet 's Woensdags van 5.457. komen. Wanneer we beginnen verneem je nog wel. 'k Kan me begrijpen dat je het op de gymnastiek prettig vindt. Tot ziens. Trouw, schrijven hoor. Dag ..Lachebekje. Beste ZILVERVOS. Je bent nog net op tijd en behoeft geen vier. weken te wachten. Donderdag was het de laatste dag voor de aangifte. Jij hebt clubuur des Woensdags van 4.30 tot 5.30. Je komt natuurlijk met Anno en z'n broertje mede. Wat ga jij laat naar bed? Ben je op school niet erg slaperig? Je moet er eigenlijk om 7.30 in liggen inplaats van 10 uur. Nu tot ziens. Dag Zilvervos. Lief VLIEGENIERTJEJe leest nog wel wanneer de club begint. Prettig dat je met Kaboutertje mede kunt. Wat weet je weinig nieuws. Jammer dat je poesje dood is gegaan. Is het beestje ziek geweest? Dag Vliegeniertje. Best KABOUTERTJE. Hartelijk dank ik je. voor je mooie, gekleurde teekening. Je jonge duiven worden al flink zeg. 'k Begrijp dat de oude duiven veel eten. Ze gaan heel wat kosten aan voer. Het is voor Vliegeniertje prettig dat jij zoo'n goed vriendje voor hem bent en hem zoo trouw helpt. Wanneer de club begint vermeld ik nog in de rubriek. Dag Kaboutertje. Beste JOPIE SLIM. Je hebt heel veel knikkers vriend. Heb je zegewonnen met knik keren of met een platenboek of met een kijk doos? Schrijf je me het eens? Dat is flink een 10 voor rekenen. Voor de club ben je inge schreven. Dag Jopie Slim. Beste SNEEUWKONINGIN. Voor de club heb ik je ingeschreven. Je moet 's Woensdags dags komen van 5.457.Wanneer we be ginnen meld ik nog in de rubriek. Schrijf je me weer trouw? Dag Sneeuwkoningin. Lief SPARRETJE. Al weer geen tijd ge had? Meisje wat heb je het toch druk. 'k Hoop nu dat je het a.s. week niet zoo volhandig hebt en ik- weer een briefje van je ontvang. Dag Sparretje. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Voor de club heb ik je ingeschreven. Krijg ik nu weer ge- r-y-'"' j regeld een briefje van je? Prettig hoor. Da; Boodschapstertje. Eest BRUINTJE. Jongenlief 'k had deze week heusch geen tijd om een visite te maken. A.s. week hoop ik weer eens te komen maar breng dan m'n werk mede. Schrijfwerk, klasse schriften, enz. Enfin, daar is je moeder al aan gewend. Wil jé m'n groeten aan haar doen? 'k Heb voor je broer mooie sigarenbandjes en als jij ze ook opspaart, krijg je er ook een paar. Dag Bruintje. Beste ROBBEDOES. Wel vriend hoe gaat het je? Je kunt nu natuurlijk niet buiten spe len. Regen en wiiid zijn schering en inslag. Maar je vader is thuis en hij zal je wel ver maken. Hoe gaat het op de zang en op de gymnastiek. Pas je beter op? 'k Hoop van wel Dag Robbedoes. Lief ROZA FLUWEELTJE. LI. Zondat heb ik tevergeefs naar je briefje uitgezien. Je bent altijd zoo fijn vroeg met je nieuws. Heb je laatst de groene zijde nog gebruikt of was je kleedje al af? Tot zien hoor. Dag Roza Flu weeltje. Best GOUDBLONDJE. 'k Hoop nu gauw met de club te kunnen beginnen. Beide groe pen zijn goed bezet, wat ik heel prettig vind Hoe maakt je kleine zus het en hoe gaat het op school? Dag Goudblondje. CLUBWERK. Beste Vriendinnetjes en Vriendjes. Het clubwerk begint a.s. Woensdag. Jullie weet precies wie om half vijf en wie om kwart voor zes moeten komen. Niemand behoeft werk mede te brengen. De kinderen die om half vijf aanwezig moeten zijn, mogen niet eerder dan 5 min. voor half 5 bij het zaaltje zijn. De kinder^p die om kwart voor zes moe ten komen, mogen niet eerder dan 10 min. over half 6 bij het zaaltje zijn. Allen gedra gen zich netjes zoowel bij het gaan naar- al; na het verlaten van de bijeenkomst. Zij die te laat komen, gaan terug. Zorgt dus allen op tijd te zijn. Dus tot a.s. Woensdag. Veel groeten van MEJ. E. VIJLBRIEF. Jan: „Vader, wat is een conferentie?" Vader: „Dat is een bijeenkomst van heeren die met mekaar uitmaken, wanneer ze weer bij elkaar zullen komen." Moeder: ,,Hè Wirn, ben je nu met je nieuwen broek in den modder gevallen?" Wim: „Ja moes, maar ik kon hem toch niet eerst uitrekken." Moeder: „Eet nu toch je pap op, Greeetje. Menig kindje zou blij zijn, als ze er maar een klein bordje van kreeg." Greetje: „Ja, dat zou ik ook moeder." HET ONCELUK EN HOE HET HERSTELD WERD. We zaten in de kamer, mijn kleine nichtje Louki en ik en ieder van ons was druk bezig met een naaiwerkje. Louki, die een voorbeel dig poppenmoedertje is, was bezig een jurk te vervaardigen voor Tony naar een model dat ik haar gegeven had, Knip-knap ging haar schaar ijverig door de lappen. Plotseling een verschrikte kreet: „Oh tante!" en even daarna wild en onbe daarlijk huilen. Verschrikt sta ik op. „Maar kind, wat is er?" Als eenig antwoord wijst Louki naar den lap stof voor haar, die ze bezig was in een jurkje voor Tony te veranderen en snikt dan heftig: „Ik heb alles verknipt. Kijk maar!" Ik pak den lap, waar Louki zoo ijverig aan heeft zitten werken en bekijk dezen eens nader. Inderdaad, het is waar. wat Louki gezegd r heeft. Ze heeft per ongeluk aan den voorkant we5-r j^!en raadse\ °P- ,Ho® heet je vriendin- van 't jurkje een grooten knip gegeven van netje? Ze mag wel mede doen, ten minste als haar ouders de IJmuider Courant geregeld lezen. Dag Veronika. Best ROODBORSTJE. Als ik geen briefje van je ontvangen heb, dan kan ik ook. geen briefje van je beantwoorden en je dus niet in de courant plaatsen. Voor het clubwerk zal ik je inschrijven maar denk er om me steeds trouw schrijven hoor. Geef je me volgende week even precies je naam, schuilnaam, leef tijd en adres op? Dag Roodborstje. Lief SNEEUWKLOKJE. Ja het zaaltje staat over de brug dus in IJmüiden-West. Het ligt dicht bij onze vorige zaal. Wanneer we beginnen maak ik nog nader bekend. Natuur den hals af en een klein beetje scheef. „Dat is jammer, Lou; maar daar hoef je nu niet zoo onbedaarlijk om te huilen. Als we sa men eens even nadenken, wed ik, dat we er best een oplossing voor kunnen vinden. Droog nu je tranen maar en laten we eens gaan be denken. hoe we dat het beste kunnen doen." Nog een paar kleine snikjes, maar dan is Louki al weer stiL „U bent een echte schat! Overal weet U nu letterlijk raad voor. Ik dacht echt, dat hier niets meer aan te doen was, dan den lap weg gooien." „Kind," zei ik lachend, „nu moet je je oude tante niet zoo erg vleien; want daar Ifin ze. niet tegen, hoor. Maar nu ter zake. Het is een stoffen jurkje, daar kunnen we best een af anderen aardigen kraag op maken. Dan is net of het zoo hoort en niemand zal vermoe den, dat we dat gedaan hebben, omdat er een scheur onder zat. Wat denk je van dit model?' Ik teeken vlug een krabbeltje op een papier, dat voor me ligt. „Geweldig," zegt Louki. „Het moet zeker weer eerst van papier geknipt wor den, hè tante?" „Je trekt tenminste profijt van mijn les sen", zeg ik voldaan. „Ja, eerst het patroon van papier." Louki is al bezig. AIS. ze klaar is, passen we het pop Tony even en dan blijkt, dat er niets aan veranderd hoeft te worden; want Louki heeft het op de juiste maat geknipt. „Maar," zegt ze aarzelend, „nu hebben we wel een patroon, maar waarvan maken we dien kraag?" Ik lach geheimzinnig 'en loop naar de kast. „Wat zeg je van dit lapje witte organdie? Zou je dat leuk vinden?" Als eenig antwoord krijg ik een stevigen kus. „Dan zullen we het daar dus maar van knippen", zeg ik voldaan. „Ik geloof wel te mogen aannemen, dat het in je smaak valt!' 't Knippen van den kraag is gauw gebeurd „Weet je wat leuk is? Als je er een smallen volant om heen maakt. Dat staat heel aardig." Zoo gezegd, zoo gedaan; we rijgen den volant op het kraagje en naaien het er dan met on zichtbare steken op vast. Een heel smal zoompje vormt de afwerking. Tenslotte maken we als garneering aan de voorzijde een paar geborduurde rondjes van blauwe zijde. Dat fleurt het geheel erg op. Aan de achterzijde zetten we een knoop en maken we een knoops gat voor de sluiting. En de kraag voor Tony is klaar. Het doorloopende breêde voorgedeel te bedekt den knip in de jurk, die Louki onder- tussc-hen dicht had genaaid en niemand, die Louki's pop in haar nieuwe jurkje ziet, zal zeggen, dat de kraag er expres op gemaakt is om een ongeluk te verbergen. TANTE TINE. Postbeambte tegen loopjongen: „Die brief is te zwaar, Er moet nog een postzegel op." Loopjongen: „Wat zegt U? Nog ee-n post zegel er op? Dan wordt hij immers nog zwaarder." VERRASSING Als je van bovenstaande teekening alle hokjes, waarin je een punt ziet staan, zwart maakt, krijg je een aardig jachttafereeltje. Maar. je moet het netjes doen, dat spreekt vanzelf. TANTE TINE, EEN AARDIC STUK SPEELC0ED. Wat zeggen jullie van dit aardig smk speel goed? Die eigenwijze eend, die met een jockey pet op, op den rug van een hond rijdt? En hij schijnt het leuk te vinden ook, kijk maar naar zijn snuit. Wat zouden jullie er van zeggen,als wij ook eens zoo'n „hond rijdende" eend gingen maken? Wel leuk om dan, als het geheel klaar is, cadeau te geven aan een broertje of zusje, of een ander klein kind, dat je kent, vinden jullie niet-? We beginnen natuurlijk op dun triplex de verschillende deelen van de beide dieren te teekenen. Op de nevenstaande teekening kun je duidelijk zien, welken vorm ieder' van deze deelen moet hebben. En je zult zelf wel be grijpen, dat de voor- en achterpooten van beide dieren, enz. twee-maal geteekend moeten worden. Als we met het teekenen klaar zij-n, begin nen we met het uitzagen. Dat gebeurt met een figuurzaag, zooals jullie wel zult begrijpen. Heb je alle deelen klaar, dan moet je met een vijl en met schuurpapier de kanten mooi glad maken, zoodat er geen kans meer bestaat, dat het kind, voor wie het tenslotte bestemd is, zich aan de splinters kan bezeeren. Voor we de deelen in elkaar zetten, verven we ze ook eerst. Dat is practischer dan wanneer we dat doen, als alles in elkaar zit. We moeten de beide dieren grappige bonte kleuren geven. Zoo wordt de eend bijvoorbeeld geel met een bruin petje op en een rooden snavel en blauwe laarzen. Zijn truitje wordt blauw-bruin gestreept. De hemd'kun je wit maken met bruine vlekken. Als alles goed droog is, zet je de dieren in elkaar; dat gebeurt met kleine spijkertjes. Je móet er voor zorgen, dat alles beweeglijk blijft. Tot slot geef je de eend nog een paar „echte" teugels in zijn pootjes en de wedloop kan be ginnen. Hebben jullie er geen schik in gekregen om het eens te probeeren? OOM KEES. ZATERDAG 12 OCT. 1935 DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. Hier zijn verschillende voorbeelden, die aar dig zijn om na te teekenen. I. IJsvorming aan den mast van een schip in de poolstreken. Je ziet-, dat ook aan de dunne k-abel ijskegeltjes hangen. II. het effect, dat het water maakt, als het met kracht op de grond gegooid wordt. Met slechts zeer weinig strepen wordt dit effect bereikt. III. Boomtak in de sneeuw. De bovenkant wordt met sneeuw bedekt, de onderkant blijft echter zwart, want daar kan de sneeuw niet blijven liggen. IV. schip in een Noordpool-landschap. De weerspiegeling op het ijs wordt met enkele rechte lijntjes weergegeven. De zon staat laag aan de horizon en heeft geen stralen. V. Een bliksemschicht. Ofschoon deze voor stelling van een bliksemschicht eigenliik fout is, is het toch de meest gebruikelijke bij tee- keningen. TANTE TINE. HOE WAS 'T OOK WEER? door W. B.—Z. Loes zou voor moeder boodschappen doen Op den hoek bij den kruidenier Moes zei: „Kind, neem je tasch maar mee En schrijf alles op een papier." Maar Loes dacht: „welnee ik onthoud 't wel, Ik weet alles best uit mijn hoofd." Ze zou wel dadelijk terugkomen weer, Dat had ze aan moeder beloofd. Ze staat nu stil voor het winkelraam, Wat fijne bonbons liggen daar. Borstplaatjes, zuurtjes en pepermunt. En o zoo goedkoop, dat is waar. Ze stapt er maar vlug naar binnen toe. De juffrouw vraagt: ,.wat zal het zijn?" Loes zegt: „Rijst, koffie, thee, suiker, peper en meel, En dan nog een flesch azijn." De juffrouw vraagt lachend: „Hoeveel van elk? Wat heeft moeder daarvan gezegd?" „Hoeveel? Ja, hoe was het ook weer, Ik dacht: och dat komt wel tei^c^t. Hier is 't geld, rekent U 't nu maar uit". En Loes legt haar dubbeltjes neer, De juffrouw zegt lachend: „jij bent me een guit, Maar Loesje, hoe was het ook weer?" Hoe was 't ook weer? Loes kreeg er een kleuij En zei: ,,'k Loop maar even terug. Als moeder 't op een papiertje schrijft, Dan haal ik de boodschappen vlug Moes schreef gauw alles op een papier, En Loes dacht: „Ik doe het niet meer,_ Dan zeggen wij samen, de juffrouw enikj Hè, toe nou: hoe was 't ook i

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10