Sanctie-conferentie geeft haar eerste aanbeveling. THIJS IJS EN DE KONINGSKROON Opheffing van wapenembargo naar Abessynië. Wapenuitvoer naar Italië verboden. Italianen kampen met groote moeilijkheden. Voedselschaarschte in Duitschland. ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 BUITENLAND. Van hef oorlogsfront: Abessynische aanvoerders volgens Italiaansche berichten overgeloopen. Twijfel over den tegenaanval op Adoea. De coördinatie-conferentie heeft gisteren besloten, een subcommissie van 16 leden in te stellen, die onmiddellijk zal beginnen met ,je uitwerking van vast omlijnde voorstellen. In deze subcommissie hebben de volgende staten zitting: Frankrijk. Engeland, Sovjet- Rusland, Nederland, Polen, Spanje, Zuid- Afrilca, Argentinië, België, Canada, Grieken land, Roemenië, Zweden, Turkije, Zwitserland én Joego Slavië. De sanctieconferentie nam gisteren reeds zonder debatten van belang het ontwerp-resolutie inzake verbod van uitvoer naar Italië .aan met alge- meene stemmen. Alleen Hongarije stemde tegen. Het ontwerp van een voorstel No. 1 betref fende het wapenuitvoerverbod heeft den vol genden tekst: Teneinde den regeeringen der Volkenbonds leden de nakoming van hun verplichtingen volgens artikel 16 te vergemakkelijken is het raadzaam thans de volgende maatregelen te nmen: 1. De regeeringen der volkenbondsleden, die op het oogenblik maatregelen tot verbod of beperking van den uitvoer, den heruitvoer of den doorvoer van wapenen, munitie en oorlogmateriaal naar Abessynië toepassen, zullen deze maatregelen onmiddellijk ophef fen. 2. De regeeringen der Volkenbondsleden zullen terstond den uitvoer, heruitvoer en doorvoer naar Italië en zijn bezittingen van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal, welke aangegeven staan op de geciteerde lijst, ver bieden. 3. De regeeringen der Volkenbondsleden zullen de noodige maatregelen nemen om te vermijden, dat de in de bijgevoegde lijst, op genoemde wapenen, munitie en oorlogsmate- riale die naar een ander land dan Italië uit gevoerd worden, direct of indirect naar Italië of de Italiaansche bezittingen heruitgevoerd worden. 4. De onder 2 en 3 bepaalde maatregelen hebben ook betrekking op de reeds in uit voering zijnde contracten 5. Iedere regeering wordt opgeroepen in den kortst mogelijken tijd de coördinatie commissie door tusschenkomst van den secre taris generaal van den Volkenbond mededee- ling te doen van de maatregelen, die zij op grond van de bovengenoemde bepalingen heeft genomen. De bijgevoegde lijst bevat tot in bijzonder heden de wapen- en munitie-soorten, waar van uitvoer naar Italië verboden moet wor den. De financieele commissie der conferentie zal vandaag de kwestie bestudeeren van een verbod van leeningen van welken aard ook. Daarbij wordt gedacht aan regeeringscredie- ten, leeningen op den financieelen markt en handelscredieten De Vereenigde Staten buiten de sancties. WASHINGTON: De Vereenigde Staten zul len, naar minister Huil vandaag tegenover de journalisten verklaarde, het embargo op wapenen naar Abessynië niet kunnen ophef fen. De neutraliteitswet weerhoudt de Vereenig de Staten er van dit embargo op te heffen, zooals de Volkenlbond dat wensoht. Dit em bargo was door president Roosevelt opge legd zoodra men de beide landen in staat van oorlog beschouwde en het wordt zoowel ten opzichte van Italië als ten opzichte van Abes synië toegepast. Abessynische aanvoerders overgeloopen? ROME, 11 October. Na twee dagen is thans weer een officieel leger-bericht uit gegeven, waarin voor het eerst verliescijfers worden genoemd. Het bericht luidt als volgt: „Gisteren is de verbinding met de étappe verder verbeterd, terwijl nieuwe maatrege len werden genomen voor verpleging, wegen aanleg en watervoorziening. In den loop van den dag hebben inlandsche infanteri? en cavalerie tochten ondernomen m. het vijandelijke gebied en een aantal Vijandelijke troepenafdeelingen verspreid. Tegen zonsondergang naderde Ras Selassie Koeksa, de commandant van Oost- Tigre, onze voorposten en stelde zich met zijn afdeelingen. eenige duizenden mannen, onder het bevel van generaal Santiti. Kort daarop is ook Ras Kassa Araia met zijn man- uen naar onze zijde overgeloopen. Koeksa moet een zwager zijn van den negus. De verliescijfers, die door eenige buiten- landsohe bladen worden gepubliceerd, zijn leugenachtig. Voor zoover over het uitgestrek te front na een opmarsch van 4 dagen kon worden vastgesteld, bedragen de verliezen: 30 dooden, onder wie 25 inlanders, 70 gewon den, onder wie 50 inlanders, 33 inlanders wor den vermist. De berichten over dooden en gewonden zijn onmiddellijk aan de familieleden bekend ge- Verder verlor ende Italianen een kanon een mitrailleur,, 134 geweren en 30 houders munitie. In de bezette gebieden wordt de reorgani- k lei voortgezet, waaraan geestelijkheid en Bevolking op steeds bereidwilliger wijze mede- Werken. Aan het front in het zuiden zijn talrijke gevallen van desertie in de Abessynische troe pen waargenomen. De berichten der buiten- landsche bladen over desertie van Italiaan sche Askari's zijn onjuist. De luchtmacht heeft tactische en strategi sche vluchten over de Takaze uitgevoerd zon der Abessynische troepen-concentraties te kunnen waarnemen. Het bericht, dat een Italiaansch vliegtuig bij Aksoem is neerge stort, is onjuist. Binnenkort zal het hoofd kwartier worden overgeplaatst op het ver overde gebied. De gezondheidstoestand en het moreel van de troepen is uitstekend. Italië bereidt een aanval voor aan het Zuiderfront. ADDIS ABEBA, 11 October. De bevel hebber van het Zuidelijke Abessynische leger corps Dedzjamasj Nassiboe heeft medege deeld. dat Abessynische patrouilles en Ita liaansche overloopers berichten hebben door gegeven omtrent groote concentraties van Italiaansche troepen in den sector van Bali De Italiaansche lichte troepen worden door tanks, artillerie en vliegt-uigen ondersteund. Deze berichten schijnen de tot nu toe on zekere geruchten omtrent een groot opgezet ten aanval der Italianen uit de richting van Dolo te bevestigen. De Abessyniërs zijn druk in de weer tegenmaatregelen te nemen en hebben op hun beurt 'n belangrijke troepen macht samengetrokken in de bedreigde streek. Tekle Hawariate teruggeroepen De vertegennwoordiger van Abessynië te Genève, Tekle Hawariate, een van de bekwaam ste Abessynische generaals, die eindexamen heeft gedaan aan de militaire academie van Petersburg, thans op zijn herhaald verzoek, naar zijn land teruggeroepen om een com mando op zich te nemen. Hij zal te Genève worden vervangen door Blatingeta Wolde Ma- riam, die het contract met Ricket mede on derteekend heeft. (A. N. P.) Reserve over de slachting in Adoea gewenscht. Reuter A.N.P. meldt uit Addis Abeba: Men wijst er in de Abessynische hoofdstad op, dat, wanneer de berichten omtrent de groote slachting in Adoea in den afgeloopen nacht waar zouden blijken, hierin een kost baar voorteeken gelegen zou zijn ten opzich te van den afloop van den oorlog, aangezien hierdoor het bewijs zou zijn geleverd, dat de Abessyniërs in staat zijn nachtelijke aanval len op groote schaal ten uitvoer te leggen tegen blanke troepen, die over de modernste wapenen beschikken. Intusschen moeten de berichten over deze slachting in Adoea voorals nog eenigszins sceptisch worden op genomen. al heeft ook een Abessy- nisch minister in Addis Abeba te kennen gegeven, dat er reden was te gelooven, dat de aanval op Adoea inderdaad heeft plaats gevonden. 30CO. Omwenteling in den Staat Yucatan In den staat Yucatan hebben naar het A.N.P. uit Mexico verneemt ar- beidersleiders de constitutionneele staatsregeering afgezet en een Arbei ders- en Boerencomité in het leven geroepen. Naar uit een telegram van de arbeiders organisatie aan president Cardenas blijkt, heeft de omwenteling zich als volgt voor- gedaan: „In Yucatan hebben 20.000 georganiseerde arbeiders het volkshuis bezet en de staats regeering ten val gebracht, aangezien zij de voortdurende vervolging vanwege de staats- autoriteiten moede waren". Daarentegen verklaart het bureau van den president, dat de autoriteiten op normale wijze de staatszaken behandelen. Cardenas zal het conflict op constitution neele wijze oplossen. De sterk communistisch georienteerde arbeidersklasse van Yucatan hangt Cardenas aan. Zware aardbeving in Turkestan. Eerste berichten spreken van 50 dooden en 300 gewonden. Het A. N. P. meldt uit Stalingrad 11 October: Uit Zuid-Andjikistan (Turkestan) zijn alhier berichten ontvangen over een zeer ernstige aardbeving. De eerste berichten maken mel ding van 50 dooden en ongeveer 300 gewonden. Nadere bijzonderheden kunnen nog niet wor den gemeld. NIEUWE LOONSVERHOOGINGEN IN DE BELGISCHE INDUSTRIE? De gemengde commissie in de Belgische machineindustrie heeft dezer dagen verga derd in verband met den eisch voor loons- verhooging, ingediend door de afgevaardigden van de werklieden. Deze wezen erop, dat door de scherpe stijging van het prijsniveau een loonsverhooging noodzakelijk is geworden. De voorzitter heeft voorgesteld de loonen met ingang van 15 November met 2y2 pro cent te verhoogen. Beide partijen zullen de volgende week op dit voorstel antwoorden. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 15 Octo ber een vergadering in Hotel „Lion d'Or". De heer J. O. W. T. Rens. tuinarchitect te Utrecht zal een lezing met lichtbeelden houden over modernen tuinaanleg. Zaterdag 9 en Zondag 10 November wordt een bezoek gebracht aan de schitterende Primavera en de plantenkassen in de Dier gaarde te Roterdam. Inheemsche troepen deserteeren bij honderdtallen (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) Addis Abeba, Vrijdagavond. Ik voorspelde gisteren, dat het zwaarte punt der gevechten in het Noorden zou lig gen. Het nieuws van vandaag bevestigt dit. Het Italiaansche leger vecht wanhopig in het Noorden om zijn positie terug te winnen en het is de laatste dagen duidelijk geworden, dat de Italiaansche generaals niet op snelle successen behoeven te rekenen. De Abessynische troepen zijn sterk en vol hardend. Behalve hun natuurlijke bekwaam heid om zich in een moeilijke landstreek voort te bewegen hebben zij leiders met groote strategische capaciteiten. De Italianen probeeren op het oogenblik niet alleen hun verworven posities op Abessy- nisch grondgebied te handhaven, maar vech ten eveneens om hun gezag in Eritrea, waar Abessynische troepen steeds verder optrekken zonder veel tegenstand te ontmoeten. In de hoofdstad heerscht hierover een alge meen zwijgen. Om de een of andere reden blijven de mi nisters ontkennen, dat zij eenig belangrijk nieuws uit het Noorden hebben ontvan gen. Dit is natuurlijk onaannemelijk. Ondanks dit officieele stilzwijgen kan ik uit goede bron mededeelen, dat de Italiaansche positie zeer precair is. Het lot van Adigrat, dat naar men zegt, na een moedigen aanval van Ras Seyoem her over was, is op het oogenblik onbekend. Ik verneem, dat de beslissing afhangt van het gevecht, dat de laatste 48 uur in den om trek woedt tusschen de Abessynische troepen en 'n troep blanke soldaten, die haastig van uit Eritrea te hulp gekomen zijn. Zij moeten de plaatsen innemen van de inheemsche solda ten, die uit het Italiaansche leger bij hon derdtallen zijn gedeserteerd. Men hoopt daardoor verdere desertie tegen te gaan, daar deze een van de ernstigste pro blemen der Italiaansche legeraanvoerders zijn geworden.De vele berichten, die te Addis Abeba ever deze deserties aankomen, onderschatten vermoedelijk nog den omvang hiervan. Gedurende de laatste dagen zijn de inheem sche troepen overal van het Italiaansche le ger afgebrokkeld. Men gelooft, dat duizenden inheemsche militairen over de grens van Eri trea naar Abessynië zijn gevlucht met groote hoeveelheden Italiaansche wapenen, voedsel en ammunitie. Men beweert, dat de Italianen op het oogenblik alleen zeker zijn van hun blanke troepen. De inheemsche troepen, waaraan zij zekere waarde hechtten, zijn nauwelijks meer van beteekenls voor hen. Uitgesprekken met verantwoordelijke per sonen te Addis Abeba merk ik den laatsten tijd, dat, hoewel men volledig in successen in het Noorden gelooft, men eenigszins bezorgd is over het toekomstig optreden der leiders. Ras Seyoem en de schoonzoon van den kei zer riskeeren misschien te veel door overmatig zelfvertrouwen en hun te sterk onafhanke- iijkheidsgevoel. Velen gelooven zelfs, dat zij hun tegen aanval reeds te ver hebben doorgevoerd. Ieder oogenblik kan het grootste" deel van het Italiaansche leger tegen hen oprukken en zelfs een Abessynisch leger van 15000 of 17000 man zal het daartegen moeten afleg gen. Het blijkt duidelijk, dat de verbinding tus schen de Abessynische regeering en de legers in het Noorden uiterst zwak is. Dit is onbe grijpelijk en wekt natuurlijk onrust. Officieel wordt herhaaldelijk verklaard, dat men geen nieuws uit het Noorden heeft ontvangen en niet weet welke de positie is. Men schijnt de propagandistische waarde van berichten over Abessynische successen niet te voelen. De Italianen daarentegen buiten het ge ringste succes oneindig uit. Het officieele bul letin van vandaag was bijvoorbeeld volkomen ontoereikend. Het zeide alleen maar, dat een Italiaan sche vliegmachine in Issa was neergeschoten en dat twee piloten en een hond waren ge dood. Uit het Zuiden ontbreekt alle nieuws. Autarkie lijdt een echec. (Van onzen correspondent). Berlijn, 9 October 1935. Een week lang heeft er een ware paniek stemming geheerscht in Berlijn en in de an dere groote steden van Duitschland. Er was allang groote ontstemming over de hooge vleeschprijzen de prijs van vet spek b.v. die 2 jaar geleden nog 56 pf. per pond be droeg, schoznmelt sedert dien tusschen 120 en 140 pf. En ook aardappelen en groenten waren duur en schaarsch; de menschen heb ben zich echter van het hoog noodige toch kunnen voorzien. Maar nu is, al enkele we ken geleden, de hooge Overheid gekomen met een ..tactische manoeuvre". Zij wees op het geweldige succes van de bestrijding der werkloosheid. Millioenen volksgenooten wa ren weer tot een menschwaardig bestaan ge komen. Naar het ideaal van den Franschen koning Henri IV, hadden allen nog wel niet hun gebraden haantje in de pot. maar dan toch hun botertje, dat ze zoolang hebben moeten ontberen. Het was een verblijdend teeken, dat het boterverbruik sedert de cri sisjaren zoo was toegenomen, zoo belangrijk en zoo boven alle verwachting! Deze woor den, gesproken van de tribune, zouden on der „de honderdduizenden" een jubelstorm ontketend hebben. Zij stonden echter voor- loopig nog maar in de krant en blijken toen al reeds argwaan gewekt te hebben bij de velen, die zich het wee in oorlogs- en infla tietijd nog maar al te goed herinneren. Een dag later verscheen van dezelfde „hoog-officieele" zijde een praatje over de jaarlijksehe stalvoeding in den herfst van het vee. waarvan vermindering der melkpro ductie het natuurlijk gevolg is. Er werd ge wezen op de moeilijkheden met de deviezen. De groote boterproducenten in het buiten land, Denemarken, Holland, Zweden, zouden er in de laatste dagen toe zijn overgegaan, in de hoop op betere verdiensten, hun voor raad in grooten omvang in koelhuizen op te ^laan. Geklaagd werd over den hooi-oogst, die door de droogte niet aan de verwachting be antwoord heeft, waarbij de hoop werd uit gesproken dat door een goeden bietenoogst, het vee rijkelijk met bieten zou worden ge voed en daardoor de melkproductie opge voerd. Doorvlochten als het was met de gebrui kelijke loftuitingen op de eigen geweldige prestaties, zou ook dit praatje als rede van de tribune den bruisenden bijval hebben ge wekt der tien-maal-honderdduizend in rij en gelid. Neurenberg en Biickeberg hebben dat weer bewezen. Komt zelfs niet een Fransch journalist zoo erg onder den indruk, dat hij er bewogen van zegt „dat was geen partij-demonstratie meer, ik woonde een plechtige godsdienst oefening bij". En zijn landgenoot Louis Ber- trand roept uit: „Hitier is een god en het nationaal-socialisme zijn godsdienst". De Duitsche pers schijnt er verrukt over en roept deze twee als onbevooroordeelde getui gen op tegen heel het „groote en edele, helaas verdeelde Fransche volk", maar ook tegen alle brommende, zuchtende en critiseerende broeders en zusters van eigen bloed en bo dem. De tactische manoeuvre in verband met de gevreesde schaarschte aan boter had tot gevolg, dat allen, „die er achter waren", zooveel boter kochten als ze maar krijgen en betalen konden. En toen op zekeren morgen de argeloozen kwamen om hun kwart pondje boter te koopen, vonden zij de voorraden uit geput. Heel in de vroegte kwamen de men schen de volgende dagen naar de winkels en stelden zich op in lange rijen, zooals in dor- logs- en inflatietijden. Als de wagens der bo terboeren en zuivelfabrieken kwamen, om hun partijtje boter aan den winkel af te le veren. bleek er meestal voor nog geen tien van de honderd wachtenden een kwart pondje beschikbaar te zijn. Het misnoegen, dat er heerscht niet hier of daar, maar overal niet alleen om duur spek en boter- gebrek, maar om heel wat meer, kwam bij deze gelegenheden tot uiting, zoo maar in het openbaar en bijna niet eens meer schuch ter. De spionnen, die overal op den loer lig gen op straat en in den familiekring, waar zij gastvrij ontvangen worden! hebben wel een oortje toe moeten knijpen. De con centratie-kampen en de lokalen voor „Schutzhaft" zouden kwalijk in de behoef ten aan ruimte hebben kunnen voorzien. Dit zoo zeer gevreesde spionnen-stelsel houdt de tongen der ontevredenen in toom; demon straties als op den Bückeberg brengen de menschen in feestroes en jubel en het lijkt alles beter en meer in eendracht dan het inderdaad is. Intusschen blijkt het met de boterschaarsch- te niet zoo erg te zijn, als gevreesd werd. Het zou met de botervoorziening zonder zooveel opzien nog wel zijn kalm gangetje zijn ge gaan, als al die angstigen niet in enkele da gen meer boter hadden opgepot dan ze in ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Voor den troon maakt Thijs een diepe buiging. „Wat wenscht gij, witte beer?" vraagt de koning met luide stem. Thijs raapt al zijn moed bij elkaar en antwoordt: „Ik kom uw raad vragen over een vreemd geval." En dan vertelt hij in kleuren en geuren het heele verhaal van de koningskroon. Ook leest hij den in houd van het document voor. De koning en zijn raadsheer luisteren met spanning toe, het is hun aan te zien, dat ze allebei een plannetje aan het verzinnen zijn. Als Thijs aan het einde van zijn verhaal gekomen is, kijkt de vorst een tijdlang nadenkend voor zich uit. Wat hij Thijs antwoordt, dat zul je den volgenden keer hooren. maanden kunnen opgebruikenen de hooge instanties met hare berichten en ver maningen wat later van stal waren geloopen. Er schijnt voorloopig nog genoeg voor haai den te zijn van alles wat direct noodig is. De menschen zijn in hun oude kalmte te ruggezonken. de stemming is latent als voor heen. ieder krijgt weer zijn quantum. Het blijkt, dat Duitschland in de eerste zeven maanden van 1935 heeft ingevoerd 40.165.000 K.G. boter, wat 14 millioen K.G. meer is dan gedurende hetzelfde tijdvak in 1934. In 1934 voerde Duitschland in 't ge heel in 61.800.000 K.G. boter, waarvan 19.474.300 K.G. uit Denemarken en 12.962,800 K.G. uit Holland. Het overige kwam uit Rus land en Zweden. Uit Denemarken zal nu 200.000 K.G per week meer worden inge voerd dan was toegestaan. 5000 varkens per week zullen worden ingevoerd en ook spek uit Holland. Onderhandelingen zijn aan den gang. om dezen invoer nog meer te ver hoogen. Duitschland had zelf, volgens de telling op 5 September twee en twintig en een half millioen varkens. Er wordt op gewezen, dat de jaarlijksche ganzen-slachting in deze maand begint en gedurende de wintermaanden dus ook het begeerde ganzenvet weer verkrijgbaar zal zijn. En toch acht de hooge Overheid het noodig, de bevolking ernstig aan te manen, zich te beperken in het gebruik van boter en meer andere vetstoffen te gebruiken. Het blijkt meer dan ooit, hoe mis het' moest loopen met de autarkische plannen van den Rijksminister en boerenleider Darré. die hij zoo pralend en uitdagend verkondigd heeft. Als ooit met alle macht en man en met al de middelen die kunstmatig en langs natuurlijken weg de levensmiddelen-produc tie kunnen verhoogen, Duitschland getracht heeft, dit doel te bereiken, dan was het zeker in de laatste periode. Het heet nu wel, dat de verzorging met alle levensmiddelen verzekerd is, maar in Sep tember zijn de steden gedurende enkele da gen ook zonder aardappelen geweest. Er is groente, maar dan ook niet meer dan be paald noodig is en in weinig verscheiden heid. Op een tentoonstelling in Berlijn waren tulpen, hyacinten en andere bloemen te be wonderen, die in Duitschland waren ge kweekt. Bij deze kleurenpracht, ook hier weer die „heimattreue" en tegelijk pralende reclame direct tegen ons superieur kweeksel. De hoogste lof van een ernstig Duitsch vak man was „nu ja, wij kunnen 't er mee doen, aber H. L. Ordening in het bedrijfsleven. Vaste commissie geïnstalleerd. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, heeft Vrijdagmiddag op zijn Departement ge ïnstalleerd de vaste commissie van den eco- nomischen raad ex. art. 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten. In zijn installatierede wees de minister er op, dat de omstandigheden, welke tot de tot standkoming dezer wet geleid hebben, gezocht moeten worden in de zich sedert geruimen tijd in het bedrijfsleven openbarende tendens tót samenwerking van bedrijfsgenooten, een nei ging, die ook aan de kartel- en trustvorming niet vreemd is. Deze wet aldus de minister mag niet als een crisismaatregel worden beschouwd. Het zijn dus niet de crisisomstandigheden, doch een steeds toenemend streven naar samen werking onder de bedrijfsgenooten vooral ook als gevolg van de wijzigingen, welke zich ten aanzien van de structuur van ons econo misch leven voltrekken dat aan de wet ten grondslag ligt. De taak der overheid ligt eenerzij ds in het bevorderen van dit streven, indien daardoor aan ongezonde concurrentie-toestanden een einde wordt gemaakt, anderzijds in het be perken hiervan, indien tot schade van het al gemeen belang samenwerkende bedrijfsgenoo ten hun machtspositie misbruiken voor mono polievorming. De bij algemeenen maatregel van bestuur algemeen belang gewenschte samenwerking mersovereenkomsten gelden voor alle bedrijfs genooten tegenover ieder, die bij de nakoming een redelijk belang heeft. Anderzijds geeft de wet de bevoegdheid overeenkomsten, welke het algemeen belang schaden en tot onge- wenschte monopolievorming aanleiding geven, te doorbreken. Richtsnoer is dus ook hier weer het algemeen belang. Ordening, die ook deze wet beoogt, wil naar mijn meening niet zeggen, het bedrijfsleven verankeren aan den steiger van de haven der „gelukkige bezitters". Ordening in den zin van deze wet moet voortkomen uit het bedrijfs leven zelve, en kan slechts dan verbindend worden verkiaard, indien ze voor de econo mische verhoudingen in den er bij betrokken bedrijfstak overwegende beteekenis heeft of kan hebben, en het algemeen belang de ver bindendverklaring eischt. Individueele krachten, zoo sterk werkzaam in den eohten ondernemer, hebben vele groot bedrijven doen ontstaan, waarvan wording en opkomst met gouden letters in de an nalen der technische en economische geschie denis zijn neergeschreven. Aan het ontstaan en het wezen van het grootbedrijf is dan ock altijd nauw verbonden de naam van „een man", van den stichter of leider. Men behoeft ook in ons land slechts om zich heen te zien om dat stuk geschiedenis levend voor oogen te hebben. Aan de be teekenis van het persoonlijke element mag naar mijn meening de gebondenheid niet tornen. Goede ordening zij een gereede voe dingsbodem voor het immers onmisbare par ticuliere initiatief. De menschelijke vrijheid en dus ook die van den ondernemer, moet worden geëerbiedigd voor zoover het alge meen belang zulks toelaat en slechts dan worden beperkt, als het algemeen belang dit werkelijk eisoht. Ook in een organische volks huishouding dient te worden gewaakt voor behoud van persoonlijke zelfstandigheid. Hoe vaak ontleende de zon der sociale wet geving haar licht en glans aan het goed ge leide grootbedrijf. Een hoog sociaal niveau is op den duur ondenkbaar in een economisch moeras. Zoo richt de sociale rector zich vaak parallel aan den economischen, waar zulks niet het geval was, grijpe de overheid wet gevend in, aldus toonend dat haar roeping hooger is. dan die van den „état gendarme" alléén Ordening in den geest van deze wet be doelt meer dan bescherming van ondernemer en arbeider, er zijn ook consumenten, hierop dient vooral, bij het maken van prijsafspra ken gelet te worden. De uit oprechte overtui ging geboren drang naar samenwerking en eenheid in het bedrijfsleven is alleen dan ge zond als de gemaakte afspraken ten bate van de algeheele volkshuishouding zijn. Eenheid geeft macht aan het bedrijfsleven, vooral als het geldt den internationalen concurrentie strijd, deze macht moge echter nooit worden misbruikt ten opzichte van den vaderland se hen consument, zij richte zich op techni- schen vooruitgang en economische verstevi ging.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7