HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 293 WOENSDAG 16 OCT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.-bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet nooüig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. De Economische Sancties. Met bijzondere energie werkt Genève aan de vaststelling der economische sancties tegen Italië. De uitvoering van de eenmaal-aange- nomen sancties is natuurlijk een zaak van de Volkenbondsstaten zelf, die daartoe (in vele gevallen) wetgeving in hun eigen parlementen moeten indienen. Zoo is bv. in ons land nu een wetsontwerp tot verbod van wapenuitvoer naar Italië in bewerking. De heele machinerie is nogal ingewikkeld, maar aangezien de Vol kenbond geen superstaat is moet het wel zoo gaan al zal deze eerste toepassing van eco nomische sancties ongetwijfeld nuttige erva ring opleveren, die tot vereenvoudiging van het procédé in de toekomst kan leiden. Van zeer groot belang zijn de commissoriaal - uitgewerkte verboden tot het verleenen van credieten aan den Italiaansehen staat, aan bedrijven en aan particulieren. Men is bezig met den Italiaansehen invoer in Volkenbonds- landen te verhinderen, en den uitvoer uit die landen naar Italië eveneens, dit laatste, alleen voorzoover het een aantal belangrijke grond stoffen betreft. Over dit onderwerp waren de Fransche en Britsche delegaties het aanvan kelijk niet eens (Frankrijk wou er niet aan beginnen, Engeland wou verder gaan) maar zij hebben overeenstemming gevonden. Met dat al zal het nog wel eenige weken duren, eer de sancties tenvolle in werking zijn. En men kan de hoop koesteren dat het zoover niet zal komen, dat Geneve's vastberadenheid en doorzetting voldoende preventieve werking zullen doen gelden om Italië nog intijds bak' zeil te doen halen. Blijkens een brief van onzen Londenschen correspondent, dien wij dn dit enuminer prcMl ceeren, ziet men in Engeland nu al heel wat symptomen die erop zouden wijzen dat Italië er genoeg van krijgt.. De reis van generaal Garibaldi naar Engeland, de verwachte ver vanging vangeneraal de Bono in het opper commando door maarschalk Badoglio, een ar tikel vap-,een, vriend-van-Italië, den Fransch- man Bois, in de Petit Parisien, worden alle als zulke symptomen beschouwd. Erg overtui gend lijken ze nog niet. Maar dat men in Rome de Geneefsehe energie met benauwdheid gadeslaat lijdt geen twijfel. En als de preven tieve werking van dit optreden al voldoende bleek om den oorlog te beëindigen zou men inderdaad van een groot succes van den Vol kenbond kunnen spreken. Een grooter succes zelfs dan wanneer de sancties zouden moeten worden toegepast. Want de gevolgen van zoo'n toepassing zou den voor het Italiaansche volk rampzalig zijn. Weliswaar dreigt niet het uiterste, dat men door stopzetten van den ganschen uitvoer van Volkenbondslanden naar Italië een honger- blokkade verwekken zou men wil zich im mers tot „enkele der voornaamste grondstoffen" beperken maar het verhinderen van Ita liaansehen invoer in de Volkenbondslanden zou ook hoogst ernstige en langdurige gevol gen met zich sleepen. Het zou beteekenen dat de „Volkenbonds-klanten" der Italiaansche leveranciers bij andere leveranciers in andere landen zouden gaan koopen. In een tijd als deze zouden die wel het uiterste doen om zich van de nieuwe markten voorgoed te verzeke ren. Zij zouden door lage prijzen, door con tracten op langen termijn, door buitengewone handelsfaciliteiten enz. alles doen, om Italië's export blijvend over te nemen. Ten aanzien van sommige artikelen, die Italië nu eenmaal het bést en het goedkoopst kan leveren, zou dat niet lukken. Ten aanzien van andere wel. De toepassing van deze sancties zou dus nog jaren lang nawerken in Italië's nadeel. Het zou zelfs een aantal verloren klanten nooit weer terugzien. Zulke dingen zijn niet gering. De primitief- redeneerende mensch, die in deze dagen om vergelding jegens Italië roept, overweegt dat niet omdat hij niet ver genoeg doordenkt. Doet hij dat wel, en in strikt nuchteren zin, (zonder dus de ethische overweging erbij te halen, dat er geen aanleiding is het Italiaan sche volk te straffen, dat onder dwang han delt) dan beseft hij vanzelf dat Europa er geen enkel belang bij heeft Italië tot den bedelstaf te brengen, integendeel. Het is eco nomisch al. een zwak land, het smijt thans millioenen weg in een avontuur in een Afri- kaansche woestenij, en het zal na den oorlog geholpen moeten worden om er weer bovenop te komen. Want de andere mogendheden zul len inzien, dat een Italiaansche ineenstorting met daaruit voortvloeiende anarchie een ge vaar voor geheel Europa zou zijn. Dit alles klinkt niet erg „vergeldend", maar dat is ook allerminst de bedoeling. Men moet het hoofd ko,el houden, en daarbij hopen dat in Italië de hoofden koel genoeg zullen worden om den omvang der economische sancties te besef fen en voor de bedreiging ermee te wijken. Doet Italië dat niet, dan zal het bij volle uit- voering der sancties verschrikkelijk in de klem geraken en bij de beëindiging van den oorlog afhankelijk zijn van de goedgunstige hulp der mogendheden; Over de ondenkbaarheid der toepassing van militaire sancties heb ik al eerder geschreven. Gelukkig toont Genève zich daar ook niet toe geneigd. Niet alleen behoort naar mijn mee- ning de Volkenbond in geen geval oorlog te voeren, maar bovendien beheerscht men dit middel zelf niet. Behalve dat Duitschland en Japan buiten den Volkenbond staan, en van de gelegenheid gebruik zouden kunnen maken om in troebel water te gaan visschen, weet men dat de ontketening van massa-psychose bij het uitbreken van een oorlog tot gevolgen kan leiden, die geen enkele regeering meer stuiten kan. Een bedaarde, nuchtere politie agent kan een boosdoener naar het bureau brengen. Een stomdronken politieagent is dat niet toe te vertrouwen, en niemand zou het ooit toestaan. De brief der 350 psychiaters aan de staats lieden der wereld moet ten aanzien van het gevaar van massa-psychosen velen de oogen geopend hebben. Wellicht ook vele ministers, die op het moment dat deze brief hen bereik te toen juist Italië den aanval op Abessinië begonnen was zich voor de vraag der al- of niet-toepassing van militaire sancties zagen geplaatst. Met liet wapen der economische sancties, een geweldig wapen, zal men het Italiaansch- Abessynische conflict kunnen bedwingen. Van de blijvende eenheid en vastberadenheid der staten-leden van den Volkenbond hangt dat. geheel af. Schieten die tekort, dan is de eerste groote proefneming met toepassing van internationaal recht mislukt. Daarna militaire sancties toe te passen zou een we reldoorlog kunnen uitlokken. Het zou ook geen Recht zijn. Het kan nimmer Recht zijn, oorlog te voeren tegen menschen die buiten hun vrijen wil, onder dwang, zelf den oorlog zijn ingedreven. R. P. IJMUIDEN Visscherijnieuws in een notedop. Raringinvoer in Duitschland. De hoeveel heid pekelharing tot en met 29 September j.l. in Duitsehe havens aangevoerd bedroeg 399003 kantjes van 168 schepen tegen 302552 kantjes van 169 schepen in hetzelfde tijdvak van 1934-, Kioeekerij van inktvisch. De inktvisch geldt in Zuid-Frankrijk, Italië en Spanje als een delicatesse. De prijs, die voor deze vischsoort betaald werd, is echter van dien aard. dat alleen nog maar de beter gesitueerden zich de weelde konden veroorlopven, van deze lekker nij te smullen. Een ondernemende Parijzenaar heeft nu de eerste inktvisch-kweekerij opge richt. Hij heeft eenige honderden exemplaren in bassins uitgezet en hoopt nu dat deze zich zoodanig zullen vermeerderen dat hij spoedig alle smulpapen tevreden kan stellen. Opbrengst der zeevisscherij. De Nederland- sche zeevisscherij heeft in de maand Augus tus opgeleverd 7.978.000 K.G. ter waarde van f 884.000. Hiervan was 5.191.00 K.G. haring ter waarde van f 444.000. WEES OP UW HOEDE. Wees op uw hoede voor de rijwieldieven. Nooit en nergens is uw fiets veilig. Dat onder vond nu weer de heer S. H. Hij plaatste zijn rijwiel tegen een perceel in de Lumeystraat en sloeg het slot dicht. Maar toen hij 10 mi nuten later weer wilde wegrijden ging dit niet, want de fiets was verdwenen. Zij was den weg opgegaan van zooveel andere, o.a. ook van die. welke drie maanden geleden den heer H. afhandig was gemaakt. Ras Koeksa, die tot de keizerlijke familie behoort en naar de Italianen is overgeloopen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Op Donderdag 17 October a.s. zal door de leden der transportcolonne en helpsters een avondoefening worden gehouden. Samenkomst -des avonds 8 uur in de Cronjéstraat. VERGADERING I. A. M. V. De oorlog in Abessynië Gisteravond heeft in het voormalig kerk gebouw Willebrordstraat een vergadering van het I, A. M. V. plaats gehad waarin als spre ker optrad de heer A. L. Constandse, uit den Haag. Deze had tot onderwerp: „De oorlog in Abessynië en Nederland en den Volkenbond". Spreker zeide, dat waar het vreeselijke van den oorlog weer is losgebroken, dit op het pu bliek in 't algemeen geen indruk heeft ge maakt. Hij sprak verder over de sympathie die hierbij uitgaat naar Abessynië. Men moet er echter voor oppassen, dat deze sympathie niet wordt uitgebuit door het imperialistisch Engeland. Dit noemde hij een groot gevaar. Spreker wees op de koloniale belangen die Engeland in Afrika heeft. Duidelijk gaf hij hierbij aan de bezittingen en strategische punten van Engeland in Afrika. Wanneer Ita lië in het bezit komt van Abessynië, dan ziet spreker hierin een gevaar voor Engeland. Ter verduidelijking hiervan wees de heer Con standse op de politiek, die steeds in dit ge deelte van Afrika gevolgd is en op de handels belangen die Engeland hier heeft, waarbij hij naar voren bracht de belangen van Italië. Zoo lang het Europeeseh kapitalisme van kracht is, zal, aldus de heer Constandse, Abessynië geen rust hebben. Italië mag hier een strijd gaan voeren onder de valsche leuze: vrijheid voor de slaven, maar deze slaven zijn die an ders dan de slaven in Indonesië of zelfs in Duitschland en andere kapitalistische landen? Deze oorlog wordt niet gevoerd ten behoeve van de vrijheid der slaven. De oorlog gaat hier om kapitalistische belangen. Al verovert Italië Abessynië niet, dan zal Abessynië toch over- heerscht worden door het imperialisme. Vervolgens stond spreker stil bij den'oorlog van Engeland en de Turken met Abessynië in 1S76 en bij dien van Italië in 1896 en memo reerde hij de politiek, die daarna door Frank rijk werd gevoerd. Engeland, Italië en Frank rijk hadden in 1906 Abessynië in theorie reeds verdeeld, maar Duitschland kwam hiertegen op. Het is daarom, aldus de heer Constandse, geen wonder dat Mussolini, dien hij geen slechter mensch noemde dan al de andere re geerders, op Abessynië zijn zoogenaamd recht wil doen gelden. Als Engeland echter ook zijn invloed wil doen gelden, dan zitten Italië en Frankrijk Engeland dwars. Zoo werd Abessy- nië in 1923 lid van den Volkenbond. Nu zegt Italië dat zulk een barbaarsch volk geen lid van den Volkenbond mag zijn. Naar aanlei ding van dit politiek gemodder, stelde spre ker de vraagin wie vindt Abessynië vrien den? In Engeland, welk land er steeds op uit is, zijn militaire en handelsbelangen uit te breiden? Gezien de tactiek door Engeland steeds gevolgd, betwijfelde spreker dit ten sterkste. Met voorbeelden uit den Boeren-oor- log, den oorlog van 1914—'18 en het werk der Engelsehen in Britsch-Indië, toonde spreker aan dat Engeland, dat thans voor Abessynië opkomt, nooit anders dan aan imperialistische roofpolitiek heeft gedaan. Over Frankrijk en Nederland sprekend, zeide de heer Constandse dat deze landen eveneens imperialistisch zijn. Van het besluit van den Volkenbond, gevormd door verschillende imperialistische landen, in zake de sancties, verwachtte spreker niets dan ellende, zoo deze zich in een oorlogskarakter openbaren. Deze sancties zullen Mussolini niet doen terug trekken. Dit kan niet, omdat dit het prestige van den dictator zou scha den. Daarbij komt nog, dat Mussolini dezen weg moest volgen vanwege den binnenland- schen toestand van Italië. De werkloosheid was enorm gestegen, tot 30 pet. der bevolking De oorlogsindustrie werd opgevoerd, de werk loosheid verminderde, maar dit moest ten einde vastloopen. Het Abessynische avontuur moest komen. Dit avontuur moet zeide spre ker op een groot financieel débacle uitloo- pen. Hij noemde dit een noodsprong van het fascistische Italië. Fascisme kan er de heer- schende crisis niet oplossen. De eenige uit weg is: oorlog. Mussolini is hiervan echter niet de. hoofdschuldige. De hoofdoorzaak van alles noemde spreker het kapitalistisch stelsel, waar onder wij leven. Wanneer men objectief dezen toestand wil ontleden dan kan men niet an ders zeggen dan dat de geheele oorzaak van de wereld-ellende ligt in het kapitalistische stelsel. Na een korte pauze, sprak de heer Con standse over de z.g. leuzen van de sociaal-de mocraten en de Communisten tegen den oorlog en doorvoering der sancties. Hierbij ziet, hij. dat de sociaal-democraten en communisten met katholieken en liberalen zich achter den Volkenband scharen, waarin spreker geen heil ziet, aangezien de Volkenbond gevormd is uit imperialistische landen. Dat bij deze de vrede niet veilig is, trachtte spreker aan te toonen met verwijzing naar den Europeeschen toestand. Dezen toestand noemde spreker eritiek en als deze heksenketel ontbrandt dan zal. volgens spreker, in drie werelddeelen, n.l Azië, Afrika en Europa de oorlogsfakkel bran den. Het socialisme mag meenen, dat na een wereldbrand een wereldrevolutie zal uitbre ken, waarna het zal zegevieren, maar spreker betwijfelde dit. Wat de arbeiders moeten doen is, te trachten een kracht aan te wenden te gen kapitalisme en oorlog. Het is de taak van ieder, om hiervoor propaganda te maken. Geen Godsvrede met het kapitalisme, geen hetze tegen Mussolini of wie ook, maar eenparig den strijd tegen kapitalisme en militairisme aan-1 binden, dit zal de menschheid leiden naar een werkelijken vrede. Na het beantwoorden van een vraag werd de vergadering, die niet druk bezocht was, ge sloten. Kabeljauw op de Moerman- kust. Russische wetenschappelijke onderzoeken. Russische geleerden hebben een bijzondere aandacht gewijd aan het onderzoeken van de kabeljauwvangsten op de Moermankust. Ge durende het tijdvak van'Juni tot September bestaan de vangsten van de Russische beug- visscherij in dit gebied hoofdzakelijk uit kabeljauw en schelvisch en het is gebleken, dat schelvisch naar het aantal 40 pet. en naar het gewicht 20 pet. der vangsten uit maakte. De maat van de gevangen kabeljauw ligt tusschen 40 en 160 cM. Het gewicht van de kabeljauw was iets meer dan 15 K.G. In de quantitatieve rangschikking vond men geen geleidelijke toeneming van klem tot groot of een geleidelijke afneming van de groote exemplaren, men vond wel percentsgewijze een groot aantal visschen van 7180 cM. en van 101110 cM. volgens lengte en van 1.63 Kilogram en van 7.69 Kilogram volgens ge wicht. Het gemiddelde gewicht werd vastgesteld van verschillende lengte-groepen. Hierbij verkreeg men het volgende resultaat: Lengte in cM. Gem. gewicht 40—50 1.03 51—60 1.47 61—70 2.27 71—80 3.27 81—90 4.84 91—100 7.50 101—100 7.50 111—120 11.3 121—130 18.56 131—140 24.02 De gewichts-toeneming is dus geleidelijk grooter vergeleken bij een vorige groep tot die van 9:1100 oM. Buitengewone toene- ming van het gewicht vond men bij de groe pen van de grootste lengte. Hetzelfde vond men ook bij de toeneming van de grootte der levers. Voor de groep van 4050 cM. vond men een levergewicht van 22.5 gram, Dit gewicht steeg geleidelijk tot de groep van 91100 cM. en wel tot 429.7 gr. terwijl het voor de groep van 101110 cM. 530.4 gr. bedroeg, voor de groep van 111120 cM. 607 gr., voor de groep van 121130 cM. 885.3 gr. en voor de groep van 131^-140 cM. 1606.5 gr. Levers van 2—3 pond waren dus geen zeldzaamheid. Verder heeft men kunnen vaststellen, dat de' kabeljauwen van de Moermankust en Fin marken zwaarder zijn dan die van de Lofoden terwijl ook het vetgehalte d.w.z. de hoeveel heid lever, vergeleken met het gewicht grooter was. Tusschen de kabelj auw van de Moerman kust en die van Finmarken vond men geen verschil van eenige beteekenis. Spoedig uitvoer van versche haring naar Duitschland? Ofschoon, zooals wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, door Duitschland aan ons land voor het laatste kwartaal van 1935 een waardecontingent voor versche haring 'was toegewezen, konden de exporteurs daar van door verschillende omstandigheden nog geen gebruik maken. Naar wij vernemen, is een definitieve regeling hiervan thans spoe dig te verwachten, zoodat het binnenkort wel tot uitvoer zal komen, hetgeen zoowel voor de exporteurs als voor de haringvisscherij zeer gewenscht zou zijn. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. Rotgans—Guypers, d., Meeuwen- laan 46, IJmuiden; J. Ingelse—de Graaf z. Napier-dw.straat 24, IJmuiden; M. Warmer- hoven—van Ombergen d., Engelmundusweg 45, IJmuiden; P. Kint—Post z., Heidestraat 15, IJmuiden; J. PostWessel d., Heerenduin weg 56, IJmuiden. Overleden: H. Blokland 78 j., weduwe van C. Deventer, de Wetstraat 6, IJmuiden; B. D. L. L. E. Meier, 63 jechtgen. van J. F. de Bakker, Hagelingerweg 113, Santpoort. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag, waren bij de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 555 bouwvakarbeiders, 358 metaalbewerkers, 11 kantoorbedienden, 28 huisbedienden, 37 hout bewerkers, 23 landarbeiders, 3'51 visschers, haven- en transportarbeiders, 653 losse- en fabrieksarbeiders en 312 arbeiders in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 12 bouwvakarbeiders, 44 metaalbewerkers, 17 kantoorbedienden, 12 huisbedienden, 53 losse- en fabrieksarbeiders, 9 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2485. Tweede Statendam wordt in Nederland gebouwd. Overeenstemming thans bereikt. DEN HAAG, 15 Oct. (A.N.P.) Na moeizame en langdurige onderhandelingen onder lei ding van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart gevoerd met de Holland-Ame- rika lijn, de drie Rotterdamsche werven en de maatschappij „De Schelde", alsmede na be sprekingen gehouden met de afgevaardigden der betrokken arbeiders, is dank zij den goe den wil, die van den aanvang af bij de vijf partijen voorzat, Zaterdag j.l. in de laatste be spreking, gehouden op het departement, over eenstemming bereikt. De ministerraad heeft in zijn zitting van hedenochtend zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van den mi nister van handel, zoodat de bouw van het schip voor Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkverruiming is, moge blijken uit het feit, dat hierin voor 5 millioen gulden loon is geaccumuleerd. K. R. O. herdenkt tienjarig bestaan. Bedrag van 106.500 bijeengebracht. Te Utrecht is onder veel belangstelling het tienjarig bestaan van de Katholieke Ra-dio- Omroep-Stichting op feestelijke wijze ge vierd. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van het Nationaal Comité van aanbeveling voor den K.R.O., heeft de fees telijke samenkomst in Tivoli geopend met een woord van welkom, in het bijzonder tot de aanwezige autoriteiten, in wier aanwezig heid hij een blijk zag-^an waardeering voor het werk van den K.R.O. Spreker wees er op dat de K.R.O. klein be gonnen en thans een krachtig lichaam ge worden is. Stilstand is evenwel achteruit gang. Daarom streeft de K.R.O. er naar den omroep.steeds hooger op te voeren om aan de hoogste eischen te voldoen. Spr. deelde daarna mede, dat telegrammen waren gezonden aan de Koningin, den Paus en den minister van binnenlandsche zaken. Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, bracht den oproep van den aartsbisschop op het katholieke Ne derland over om in ruime mate aan de stich ting steun te blijven verleenen. Mgr. M. Marschall uit Dusseldorp, voorzit ter van het Internationaal Katholiek Radio bureau, bracht de gelukwenschen over van het Internationaal Katholiek Radiobureau. Vervolgens heeft Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck medegedeeld, dat de inza meling voor het fonds ten behoeve van den bouw van 'n nieuwe, groote studio-concertzaal opgebracht heeft f 106.500. De heer J. Bos heeft verder namens het personeel van den K.R.O. en van den Kath. Radiogids niede- deeling gedaan van een feestgeschenk, be staande uit een stel meubels voor de be stuurskamer. Namens het orkest is een staande klok voor de hal van de nieuwe stu dio aangeboden. Onder groot applaus verkreeg vervolgens pastoor L. H. Perquin O.P., voorzitter van de K.R.O.-stichting, het woord. Hij bracht aller eerst dank aan het bestuur, dat het schip van den K.R.O. 10 jaren lang veilig over de zee heeft geleid, verder dank aan het katho lieke volk, dat in de afgeloopen tien jaren begrepen heeft wat de K.R.O. voor het volk zijn kan en daarvoor gespaard heeft. De V.A.R.A. tien jaar. Op 1 November a.s. Men schrijft ons: Op 1 November 1925 werd te Amsterdam op gericht de Vereeniging van Arbeiders Radio Amateurs. Haar oprichters zagen in den zich snel ontwikkelenden radio-omroep een mach tig middel voor de verbreiding van de socia listische beginselen. Veel méér dan het ver trouwen in de zaak, die men ging ondernemen, had het kleine groepje radio-amateurs echter niet. Was de oorspronkelijke opzet, dat de V.A.R.A. voornamelijk uitzendingen zou ver1 zorgen, die op de speciale behoefte van de arbeidersklasse waren ingesteld, de ontwik keling van den omroep in ons land heeft er toe geleid, dat ze uitgroeide tot een van de vier groote omroepvereenigïngen, die thans tezamen de algemeene Nederlandsche radio- omroep vormen. In de tien jaren van haar bestaan is een or ganisatie opgebouwd, die over het geheele land verspreid ruim 470 afdeelingen telt, met 3 a 4000 afdeelingsbestuurders. Voorts is het heele land verdeeld in 15 districten en staat aan het hoofd van de organisatie een Ver- eenigïngsraad, die te beschouwen is als de vertegenwoordiging van de leden. Bovendien werd in Hilversum gesticht een modern en van de nieuwste technischehulp middelen voorzien omroepgebouw, dat één van de eerste nieuwe studio's van ons land en thans reeds 3y2 jaar in gebruik is. Nederlandsche Spoorwegen staken reizigersvervoer naar Hoofddorp en Aalsmeer. Met ingang van 1 Januari 1936. Reeds eenige malen publiceerden wij be richten omtrent het stadium van de plannen inzake opheffing van het reizigersvervoer op de spoorlijn HaarlemHoofddorpAalsmeer. Thans vernemen wij van de zijde der Neder landsche Spoorwegen, dat met inrane: van 1 Januari 1936 geen reizigers meer zullen worden vervoerd op die lijn. Wel zal het goederenver voer voortging vinden. Het reizigersvevv.>f??- op de lijn Aalsmeer UithoornNieuwersluis werd, naar wij' tevens vernamen, met ingang van de nieuwe dienst regeling stopgezet.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1