Htau, wees keft. „fft'k eetste sneeft' Pe Crisis der Cultuur. Van de hand van den Leidschen hoogleeraar j. Huizinga is dezer dagen onder de titels Tn de Schaduwen van Morgen Een diag nose van het geestelijk lijden van onzen tijd' een uitvoerige beschouwing verschenen over ,je crisis-der-cultuur, waarin wij leven. Of jnen niet prof. Huizinga's inzichten tenvolle instemt of niet, men moet .in dezen diepen denker, uitblinkend ook door zijn prachtige beheersching van onze taal en zijn spranke lend vernuft, een der grootste geesten van het huidige Nederland erkennen. Aan een boek als dit recht te willen doen in het beknopt bestek van een courantenartikel ware grove zelfover schatting. Ik wil alleen op enkele punten de aandacht vestigen, ons voorbehoudend dat wij gelegenheid zullen hebben op dit werk meer dan eens terug te komen. Ik meen daar mee een beroep te kunnen doen op de belang stelling van diegenen, die bereid zijn zich stu die te getroosten om de ontwrichtings-ver schijnselen van den tijd in hun diepe oorza gen te doorvorschen. Een boek als dit leest men niet, men bestudeert het. Uit de lawine van lectuur, die over ons uitgestort wordt en die in 99 der gevallen slechts zeer opper vlakkige aandacht geniet, ook al zou een groot deel meer waard zijn, kan men een boek als dit aanwijzen als hehoorend tot de kern, die tot rustige studie en overpeinzing noopt. Er worden zoo verschrikkelijk veel opper vlakkige oordeelvellingen uitgesproken over de oorzaken van het geestelijk lijden, waaraan onze tijd laboreert. Er zijn zooveel menschen, die zich krachtens hun beroep of de bijzondere neiging van hun belangstelling aan één enkel verschijnsel vaak in het geheel geen oor zaak, maar alleen een gevolg betreffend vastklampen, en van de diepliggende motie ven geen flauw vermoeden hebben. Er zijn er maar zoo weinig, die de crisis van dezen tijd als een crisis der gansche cultuur zien. Hen moet reeds de volgende, naar mijn mee ning zeer belangrijke passage uit hoofdstuk IV (Grondvoorwaarden van Cultuur tot dieper nadenken stemmen: „Het verlangen naar heil, dat elke gemeen schap en enkeling drijft, kijkt door honderd oogen. Iedere groep streeft naar haar eigen heil, zonder dat deze partieele heilsstrevingen zich verheugen in een boven alles en allen uit stekend ideaal. Eerst de uitdrukking van zulk een algemeen ideaal, hetzij bereikbaar of een illusie, zou de volle gelding van een begrip d e hedendaagsche cultuur wettigen, al kan men in ruimer zin daarvan blijven spreken. Zoo hadden oudere tijdperken als algemeen erkend ideaal: de eere Gods, hoe ook verstaan, de ge rechtigheid, de deugd, de wijsheid. „Verouderde metaphysische begrippen van onvoldoende be paaldheid", zegt de geest van den tijd. Maar met het prijsgeven van zulke begrippen is de eenheid der cultuur in twijfel gesteld. Want wat er voor in de plaats treedt is slechts een 6om van onderling strijdige wenschen. De ter men, die alle hedendaagsche cultuurstreven verbinden, zijn enkel te vinden in de reeks: welstand, macht, veiligheid (want ook vrede en or.de vallen daaronder), alies idealen meer geschikt om te verdeelen dan om te vereeni gen, en alle terstond voortvloeiend uit het natuurinstinct, onveredeld door den geest Cultuur moet metaphysisch gericht zijn, of zij zal niet zijn". Wie dit overdenkt zal de' wijsheid en het diepe inzicht van den schrijver erkennen, en zich tevens door pessimisme voelen bekrui pen. Moet het hedendaagsche cultuurstreven beschouwd worden als alleen voortvloeiend uit natuurinstinct, onveredeld door den geest? Zal met name het streven naar vrede en orde niet vanzelf terugvoeren naar het voorop stellen van homogene idealen als de eere Gods, de gerechtigheid?. Doet het dat bij velen niet reeds? Zijn wij, ondanks alle uiterlijke ver schijnselen van het tegendeel, onder de opper vlakte al niet weer in opgaande lijn? Prof. Huizinga ontkent deze mogelijkheid niet. In zijn korte voorwoord zegt hij„Het is mogelijk, dat velen mij op grond van deze bladzijden een pessimist zullen noemen Ik heb slechts dit te antwoorden: ik ben een optimist". Dat toont hij, soms indirect soms direct, ook inderdaad wel in zijn boek. Hij toont het in hoofdstuk V (Het Problematische van den Vooruitgang) als hij er nadruk op legt dat wij de schijnbare harmonie van vroegere tijdperken niet volgens denzelfden maatstaf ikunnen beoordeelen als de stoornis en be roering van eigen tijd. In het eerste geval zijn we te ver af, in het tweede te dicht bij. Hij voegt daaraan toe: „Het zou kunnen zijn, dat in een nu nog onmogelijk slotoordeel over onzen tijd de verschijnselen, die thans onze bezorgdheid gaande maken, p1? n^orvlakkig of voorbij gaand konden worden gewaardeerd. Een on- beteekenend euvel kan u den slaap ontrooven den eetlust benemen, den arbeid beletten en het humeur bederven, terwijl uw organisme gezond en de genezing nabij is. Niet alle teekenen ontbreken, dat onder al de maat schappelijke en cultureele stoornissen, waar mee wij geplaagd zijn, de nieuwe bloedstroom der samenleving niettemin krachtiger door gaat dan ons bewust is. Maar wij zijn zeiven allen te zamen de lijder en de medicus tegelijk." Deze laatste zin noopt mij vooral, de hoop uit te spreken dat velen prof. Huizinga's werk bestudeeren zullen. De meeste menschen blijven lijders, slechts weinigen zijn tot de taak van medicus-van-den-Tijd geroepen. Tot de vergrooting van deze groep medici zal de diagnose, door prof. Huizinga gesteld, ongetwijfeld leiden. En aangezien zoovele zulke medici noodig zijn, bezield door een ho mogeen cultuur-ideaal, doe ik een beroep op al diegenen, die zich in het wezen van de cri sis-der-cultuur willen verdiepen, om dit boek te bestudeeren. R. P. BEVERWIJK NED. CHRISTEN-VROUWENBOND. Donderdagavond heeft mevr. Van Dijl- Huurman van Amsterdam voor de plaatse lijke afdeeling van den Ned. Christen-Vrou wenbond een lezing gehouden over de reclas- s&ering als vervolg op een reeds eerder alhier gehouden bespreking over de gevangenis en haar bewoners. Na een historisch overzicht gegeven te hebben van de ontwikkeling der reclasseering en de noodzakelijkheid van de zen arbeid, toonde spr. aan de hand van voorbeelden uit de practijk aan, hoe de moeilijkste tijd voor de ingesloténen pas aanbreekt, wanneer de gevangenisdeuren zich openen en de maatschappij niet bereid blijkt de gestraften weer op te nemen, maar integendeel steeds met wantrouwen ook'de goedwillenden bejegent. Met een beroep op haar gehoor om te toonen ook in deze zaak zijn Christenplicht te vervullen, besloot mevr. Van Dijl haar boeiend betoog. COÖPERATIE „ALGEMEEN BELANG". Dinsdagavond houdt de coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Al gemeen Belang" U.A. een buitengewone le denvergadering in hotel Oud-Meerensteyn. De agenda vermeldt als voornaamste punt van behandeling: belangrijke mededeelingen van het bestuur over de crisis en de vereeni- ging. Naar wij vernemen heeft het bestuur als gevolg van de nog steeds slechter wor dende tijdsomstandigheden enkele zeer in grijpende maatregelen moeten uitvoeren. De voornaamste daarvan was, dat de broodprijs moest worden verhoogd. In verband met het terug loopen van den omzet zag het bestuur zich voorts genoodzaakt om twee leden van het personeel te ontslaan. Tenslotte heeft het bestuur besloten om het maandblad op te heffen. RAADSVERG ADERING. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 25 October des avonds te half acht. De agenda vermeldt onderstaande punten van behan deling: 1. Benoeming van een onderwijzer aan de O.L. School no. 4. 2. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. 3. Voorloopige vaststelling c.q. goedkeu ring der gemeenterekening, der rekeningen van de bedrijven en diensten en van de re kening van de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon dienst 1934. 4. Voorstel tot aankoop van het Rijk van het Zijkanaal A met aanliggende oevers. 5. Voorstel tot het toestaan van een cre- diet voor kosten van onderzoekingen van den bodem en andere werkzaamheden ten behoeve van het Zijkanaal A. 6. Vaststelling le suppletoire begrooting, dienst 1935. 7. Voorstel met betrekking tot de ontwerp regeling ten aanzien der samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. 8. Voorstel tot wijziging en vaststelling opnieuw der bouwverordening. 9. Voorstel tot nadere regeling der bezol diging der ambtenaren van den burgerlij ken stand. 10. Voorstel tot vaststelling van een nieu we loonregeling van de werklieden. 11. Prae-advies omtrent het voorstel van J. Visser c.s. inzake de overeenkomst met de afdeeling Beverwijk van het Nederland- sche Roode Kruis. 12. Mededeelingen en ingekomen stukken. KENNEMER WANDELCLUB. De deelnemers aan den wandeltocht van de H.W.S. „De Wandeltoerist" te Haarlem op Zondag a.s. vertrekken psr rijwiel om precies 8.30 uur v.m. van Café Oud Meerensteijn, ter wijl de leden uit Velsen, IJmuiden-Oost en Santpoort aansluiten resp. bij de Ponten en bij de Spaarndammerdijk. Zij die per spoor gaan, vertrekken om 8.13 uur. Leider is J, J. P. Dibbets N.V. v.h. P. Schuck:nk Kool, Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) DE OVERNEMING VAN ZIJKANAAL A. In de raadsvergadering van 31 Juli jl. werden B. en W. gemachtigd van het Rijk in beheer en onderhoud over te nemen het Zij - kanaal A, volgens de voorwaarden, opgeno men in een ontwerp van Wet. Na dien hebben B. en W. van den Inspec teur der Domeinen te Haarlem de ontwerp- akte van verkoop van bedoeld Kanaal ont vangen, waaruit blijkt, dat de verkoop, be houdens wettelijke goedkeuring, kan ge schieden voor de som van f 1. Aangezien het de bedoeling is van den Minister, dat vooraf volkomen zekerheid zal bestaan, dat de gemeente zich geheel ver eenig t met de bedoelde eigendoms-over- dracht en alle daaraan verbonden voorwaar den, is het thans noodzakelijk, dat de be voegde instanties, Raad en Ged. Staten zich uitspreken omtrent deze aangelegenheid. B. en W. stellen den Raad daarom voor het ontwerp-besluit vast te stellen. MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS. Het bestuur van het Maatschappij Zieken fonds „Beverwijk en Omstreken" heeft aan het Ziekenfonds verbonden mej. Rie Pothof f apotheker, Wijkerstraatweg 134, Velsen-Noord OPENING ONTSPANNINGSZAAL. Vrijdagmorgen is de ontspanningszaal voor de R.K. werkloozen. waarvoor een lokaal in de voormalige kegelbaan van het K. S. A.- gebouw is ingericht, geopend. De R.K. werkloozen woonden in de St. Agathakerk de H. Mis bij en vei-eenigden zich in het lokaal aan een gemeenschappelijk ontbijt. Kapelaan S. Ligthart sprak woorden van dank tot degenen, die de zaal een ander aanzien hadden gegeven. Des avonds werd in de zaal een feestelijke bijeenkomst gehouden voor de R.K. werkloozen en hun dames. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLANP EN VRIJE VEILING. Beverwijk, 18 October 1935 Prijsnofceering: Breekpeen per kist 3065 ct. Spinazie per kist 4095 ct. Sla per kist 3575 ct. Postelein per kist 3070 ct. Andijvie per kist 6072 ct. Wortelen per bos 610 ct. Raapstelen per bos 22y2 ct. Peterselie per bos 34 ct. Selderie per bos 23 ct. Prei per bos 410 ct. Bloemkool le soort por stuk 10—14 ct; Bloemkool 2e soort per stuk 35 ct. Tomaten per kilo 28 ct. Uien per kilo 3 ct. Capucijnders W. per kilo 26 ct. Pronkboonen per kilo 68 ct. Snijboonen per kilo 24^—33 ct. Dikke boo-nen per kilo 12—25 ct. Spercieboonen z. dr. per kilo 1730 ct. Trosboonen per kilo 2024 ct. Spruiten per kilo 1220 ct. Komkommers per stuk 15 ct. Roode kool per stuk 58 ct. Groene kool per stuk 47 ct. Appelen per kilo 614 ct. Peren per kilo 612 ct. Knollen per stuk 24 ct. Meloenen per stuk 612 ct. Druiven per kilo 1620 ct. Omvangrijke werlcen naderen de voltooiing. Zuivering van rioolwater. Bij het College van B. en W. zijn plannen in voorbereiding, strekkende om als vol tooiing van de omvangrijke werken, welke zijn en nog worden uitgevoerd tot verbete ring van de haven en haar verbinding met het Noordzeekanaal, ook het Zijkanaal A en de daarin aanwezige damsluis te doen be antwoorden aan de eischen des tijds. Ten einde deze voorbereiding voortgang te kunnen doen hebben en een vlotte- beëindi ging hiervan te verzekeren, is het noodza kelijk, dat zonder verwijl onderzoekingen van den bodem en andere werkzaamheden worden verricht. Een en ander zal evenwel met kosten gepaard gaan. zooodat het noo dig is, dat daarvoor eenig crediet beschik baar zij. Bij raadsbesluit van 27 September 1934 is aan B. en W. toegestaan een crediet ten bedrage van f 3000 met het oog op de voor bereiding van een plan tot zuivering van rioolwater en de daarmede verbonden wer ken. Aangezien dit crediet voldoende blijkt te zijn om daaruit tevens te bestrijden de kos ten, welke verbonden zullen zijn aan de bo venbedoelde onderzoekingen en andere werkzaamheden, stellen B. en W. den Raad voor goed te vinden, dat dit crediet, voor zooveel noodig, mede zal worden aangewend ter bestrijding van de uitgaven, welke daar mede zullen zijn gemoeid. LOOP DFR BEVOLKING. Ingekomen: A. A. van Tijn, kantoorbediende, van Rot terdam, Kanaalweg 75 inw. E. Reens, landbouwer, van Amsterdam, Ka naalweg 75. A. C. A. Habich, naaister, van Alkmaar, Akerendamlaan 8. H. CoxKruijtboscli, zonder beroep, v. Alk maar, Akerendamlaan 8. R. Cox, ingenieur, van Alkmaar, Akeren damlaan 8. R. van Woerkom (wed. C. A. van Ierland), zonder ber„ van Castricum, Dr. Schuitstraat 35. Wed. H. H. Hof f mans, zonder beroep, van Velsen, St. Josef gesticht. W. Stoutenbeek, zonder beroep, van Den Haag, Dr. Schuitstraat 16. W. Gieling, dienstbode, van Alkmaar, Corn. Amsestraat 14. T. A. J. Zwaan, zonder beroep, van Rot terdam, H. Burgerstraat 27. Echtgen. J. Fiege, zonder beroep, van Am sterdam, Graafwijkstraat 23. J. G. A. van der Gugten, wijkverpleegster, van Hilversum, Zeestraat 16. C. J. Vreeswijk, kruidenier, van Wijk aan Duin, Zeeweg 124. A. M. Heine, dienstbode, van Haarlem, Breestraat 11. Ch. Weller, bankwerker-monteur,van Wijk aan Duin, Munnikenweg 7 G. J. C. van Huijssteden (echtgen. A. de Vries), van Wijk aan Duin, C. H. Moenstraat 12. C. M. Scheffers (echtgen. J. F. Groot), zon der beroep, van Wijk aan Duin, Arendsweg 52 Vertrokken: L. E. Grapendaal, zonder beroep, naar Am sterdam, Prins Hendrikkade 36. W. van Raaphorst, winkelbediende, naar Haarlem, Grebberstraat 40. J. S. Geerling, dienstbode, naar Haarlem, Zijlweg" 153. Wed. J. BouwknegtKiekebos en gezin, zonder beroep, naar Wijk aan Duin, Hofl. weg 36. C. Schoutsen, dienstbode, naar Haarlem, L. Begijnestraat 34. J. G. Bergonje, schoenmaker, naar Den Haag van Diemenstraat 94. C. R. Volckman en gezin, kruidenier, naar Wijk aan Duin, Gladiolenlaan 65 G. Snuif, zonder beroep, naar Utrecht, Sta tionstraat 4. A. van der Stelt, zonder beroep, naar Velsen, Pelsstraat 11. ZXTERD'A'G 19 OCT. 1935 I Bezwaren tegen de bouwverordening. ADDIS ABEBA VERWACHT DEN LUCHTAANVAL. Bewoners van de Abessynische hoofdstad brengen uit vrees voor een luchtbombardement hun huisraad en verdere bezittingen naar schuilplaatsen buiten de stad. Geen etage-woningren. Ged. Staten hebben eendge- -bezwaren ken baar gemaakt tegen de door B. en W. ter goed keuring aangeboden Bouwverordening. Bij Gedeputeerde Staten is o.a. bedenking gerezen tegen de onbeperkte bevoegdheid tot het verleenen van ontheffing van het ver bod van het bouwen van boven- en beneden woningen, een bouwwijze, welke in deze ge meente riiet gebruikelijk" is en waarvan, naar de meening van genoemd College, de toepas sing geenszins in de hand behoort te worden gewerkt. Voor wat betreft het bouwen buiten de bebouwde kom, bestaat, naar de meening van Gedeputeerde Staten, aan een bevoegd heid tot ontheffing zeker geen behoefte, ter wijl ten aanzien van binnen de bebouwde kom op te richten bouwwerken, de bevoegdheid tot vrijstelling tot zeer bijzondere gevallen is te beperken. Gedeputeerde Staten merken voorts op. dat het verbod niet' "in den weg staat aan het stichten van woningen boven winkels, pakhuizen, magazijnen of kantoren. Bij Gedeputeerde Staten is verder de vraag gerezen of het in artikel 136 voorkomende verbod'van huisvesting van logeergasten niet te ver gaat, vooral als hierbij wordt gedacht aan een tijdelijk verblijf van elders wonende ouders of oudere familieleden. Naar hun mee ning zou met het verbod van het houden van. kostgangers kunnen worden volstaan. B. en W. hebben den Raad voorgesteld aan de opmerkingen van Ged. Staten gevolg te geven en de bouwverordening op die punten te wijzigen. R.K. DRANKBESTRIJDING. De R.K. Drankbestr Ij'cTin'gsvereenigingdé „Mariavereeniging", houdt Donderdagavond' •een ledenvergadering in het K. S. A.-gebouw. Na afhandeling van de. korte huishoudelijke agenda volgt een gezellig samenzijn. VERLOTING VOOR DE JEUGD. Met toestemming van B. en W. heeft de St. Annavereeniging alhier een verloting ge organiseerd ten bate van het drankbestrij- dingswerk onder de jeugd. De hoofdprijs is een kinderfiets. De trekking is bepaald op 3 December a.s. DE VREDESDEMONSTRATIE. In aansluiting op de reeds, verstrekte mede deelingen over de op Woensdag 23 October a.s. te houden Vredesdemonstratie in de bovenzaal van het Veilingsgebouw „Kennemerland", kun nen wij nog berichten, dat ook de heer John Pront uit Den Haag zal spreken over het on derwerp „De Jongeren Vredesactie". DE SALARISSEN DER AMBTENAREN VAN DEN BURG. STAND. In de raadsvoordracht over de salarissen voor ambtenaren van den Burgerlijken Stand was een fout geslopen. Aan den ambtenaar, belast met de voltrekking van huwelijken en plaatsvervangende diensten werd- namelijk geen bedrag van f 175 per jaar uitgekeerd, maar van f 75. DE BEGROOTING GEREED-. Naar wij vernemen is de gemeentebegroo- ting voor het diénst jaar 1936 gereed gekomen. Het ontwerp zal thans naar Ged. Staten wor den gezonden. Eèrst als zij van dit College te rug wordt ontvangen kan zij ter behandeling worden aangeboden. Maar dat kan lang du ren, zooals Beverwijk vorig jaar heeft ervaren. ONDERWIJS-VOORDRACHT. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school no. 4, cen trale zevende en achtste leerjaar, hebben B. enW. onderstaande voordracht opgemaakt: 1. P. H. van Os, wachtgelder bij het o.l. onderwijs te Rotterdam, thans wnd. hoofd der O. L. School te Abbekerk. 2.' C. J. Theunissen, wachtgelder bij het o.l. onderwijs te Rotterdam, thans tijdelijk onderwijzer aan school no. 4 alhier. 3. H. J. Egbers, wachtgelder bij het o.l. on derwijs te Amsterdam, thans tijdelijk onder wijzer aan een openbare U.L.O. school te Velsen. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg een geel koperen strijkijzer Ao 1761 en 2 houten maatjes uit het einde der- XVHIe eeuw. N.S.B.-VERG ADERING. De NjS.B. zal op Woensdag 30 October in. het Kennemer Theater een openbare verga dering houden. Spreker is de heer H. C. Nije, R.K. VROUWENBOND. Pater Verheggen C. s.s. R., directeur van het secretariaat der Surinaamsche Missie heeft voor de' leden van den R.K. Vrouwen bond een lezing met lichtoeelden gehouden over de missie-arbeid onder de melaatschen in Suriname, SPOOR EN TRAM. Maandagavond vergaderen in het K.S.A.- gebouw de R.K. Spoor- en Trammannen. In deze bijeenkomst zal de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering worden behandeld. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Zondags- en nachtdienst van de apothe ken wordt in de week van 2027 Oct, waarge nomen door de Apotheek Sepp, Zeestraat 27, telef. 2086. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA-LIJN hochmonar Rott. n. Vancouver 17 v. St. Lucia Burgerdijk N.-Orleans n. Rott. via Londen 17 (8.35 v.m.) 380 miji Z.W. t. W. v. Land's End. ^dam Vancouver n. Rott. 17 v. Liverpool. helft dijk Rott. n. Vancouver 17 te Seattle. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 17 v. Porto Ferrajo naar Seriphos. Stad Zwolle Vlaai-dingen n. Palermo p. 17 Gibraltar. Stad Zaandam Rotterdam n Civita Vecchia p. 17 Ouessant. Stad Arnhem Seriphos n. Rotterdam 17 (4.32 v.m.) 60 mijl W.N.W. van Niton. Maasbrug Wabana n. Emden 16 (6.33 n.m.) 200 mijl W. van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfomtein (uitr.) 16 (10.4 n.m.) 360 mijl van Land's End. Springfontein 18 v. Beira te Rotterdam. Boschfontein 18 van Beira te Rotterdam. Jagersfontein (thuisr.) 18 te Port Natal. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 17 van Daiiren. Serooskerk (thuisr.) 17 van Genua. Meerkerk 17 v. Antwerpen te Hamburg. HOLLAND— WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 18 v. Havre n. Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajandoen 18 van Hamburg n. Rotterdam. HOLLAND-BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 18 van Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone 18 v. Rott. n. Malaga. Oberon 18 v. Gibraltar n. Jaffa. Hebe 18 v. Kopenhagen n. Aarhuus. Titus 17 v. Cadix n. Ceuta. Hermes B our gas n. Amst. 17 v. Stamboul. Aurora 18 v. Catacolo te Amsterdam. Costa Rica 18 v. Amst. n. W.-Indië. Fauna 18 v. Amst. n. Bilbao. ikmaar 18 van Chili te Amsterdam. Bacchus 17 v. Civita Vecchia naar Napels. Bodegraven 17 van Arica naar Mollendo. Ceres Rotterdam n. Patras p. 17 Gibraltar. Deucalion 17 v. Alexandrië te Fethiye. Ganymedes 17 van Volo naar Salonika. Helder 17 v. Barcelona naar Tarragona. Luna 18 van N.-York n. Port au Prince. Mars 17 van Alicante, naar Candia. Orestes 18 v. Amsterdam te Hamburg. Orion 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Tiberius 18 van Amtserdam te Rotterdam. Trajanus 17 van Beyrouth n. Alexandrië. Vesta 18 van Amsterdam te Hamburg. Stuyvesant Amst. n. W.-Indië 17 v. Madeira. NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatlia 10 v. Balik Papan n. Port Darwin. Agnita 18 te Hamburg verw. naar Rouaan en Fayal v.o. Mirza 16 te Curacao verw., naar Engeland, Rouaan, dan dokken te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera (uitreis) 18 v. Southampton. Baloeran (thuisreis) 21 (11 v.m.) te Rotterd. verwacht. Kota Baroe Batavia n. Rott. p. 18 Gibraltar. Baloeran (thuisreis) 18 v. Lissabon. Dempo (uitr.) 17 van Colombo. Modjokerto (thuisr.) 18 van Padang. Slamat (thuisr.) 18 van Singapore. SILVER—JAVA—PACIFICLIJN. Siantar Calcutta naar Vancouver 18 te Los Angeles. Bengalen Calcutta n. Vancouver 16 v. Penang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello 17 v. Hamburg te Bremen. Tabinta (thuisr.) 18 te Londen. Poelau Laut (thuisr.) 17 te Belawan. Johan de Witt (uitr.) 18 v. Genua. 'STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Newcastle Dairen n. Rott. p. 18 Perim. Amentor Japan n. Rott. 18 te Shanghai. Memnon Japan n. Rotterdam 18 te Penang. Helenus Batavia n. L'pool p. 17 Lizard. Engelsche visscherij. De scheepsbouwers Cochrane Sons Ltd. te Selby ontvingen opdrachten tot het bouwen van vier stoomtrawlers van 440 BRT elk. Van deze zijn drie schepen bestemd voor de Cram- pin Steam Fishing Cy te Grimsby en de vier de trawler voor een niet genoemde reederij in Huil. Bij de Smith's Dock Company te South Bank werden voor rekening van de National Trawling fishing Company te Kaapstad de 252 BRT metende stoomtrawlers „Blomvlei" en „Mooivlei" te water gelaten. Bij de scheepsbouwers John Lewis Sons te Aberdeen werd de stoomtrawler „White Pioneer", gebouwd voor de reederij W. A. White te Newcastle, te water gelaten. Een massa-houtverlies. Een convooi, bestaande uit tien sleepbooten met groote houtvlotten, geraakte op de reis van Lulea, Umea en Finland naar Sundsvall in 'n zwaren storm, waarbij van zes sleepboo ten de vlotten uit elkander sloegen. Op deze wijze begonnen ongeveer 100.000 boomstammen te drijven, doch het meerendeel kon spoedig weder worden opgevisch't. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip C. F. Liljevaleh kwam Donderdagavond bij het Hoogovenbe- drijf aan van. Lulea met een lading ijzererts. Totaal verloren. Naar uit Borkum wordt gemeld is het Duit- sche stoomschip „Bramow", dat onlangs in de nabijheid alhier gestrand is, zoover in het zand weggezakt, dat het als totaal verloren moet worden beschouwd. De Duitsche sleep boot „Recher", die tot het laatste toe bij het wrak gebleven was, is onverrichter zake naar Hamburg teruggekeerd. AANGEKOMEN. 17 October: Jessie Maersk ss.. Archangel Alt s.s. Goole Vechtstroom s.s. Hull Stan j a s.s. Trapani Orpheus s.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen C. F. Liljevaleh s.s. Lulea Beijerland s.s. Newcastle Zaanland s.s. Buenos Aires 18 October: Alkmaar s.s. Chili Sambre m.s. Antwerpen Krossform m.s. Port Arthur VERTROKKEN. 17 October: Acclivity m.s. Falmouth Ling'estroom s.s. Bristol Freiburg s.s. Hamburg Tiberius s.s. Rotterdam Amazone s.s. Rotterdam Orion s.s. Rotterdam 18 October: Simon Bolivar s.s. Hamburg Texelstroom s.s. Liverpool Stanja s.s. Bergen

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5