HET NIEUWE AVONDBLAD De Visscherij in 1934. ZAND EN NOC EENS ZAND. VELSEN. 20e JAARGANG No. 298 DINSDAG 22 OCTOBER 1935 IJMUIDER COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand I cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Arthur Henderson, t öp 72-ja/eigen'leeftijd, heeft Arthur Hender son het moede hoofd te ruste gelegd na een leven van hardeal arbeid, bekroond door een wanhopigen strijd om als president der Ont wapeningsconferentie zijn diepste overtui ging, zijn geloof tot verwezenlijking te bren gen. Het is hem niet mogen gelukken. Zelfs met ten deele. Men heeft hem, samen met Norman Angell, verleden jaar den Nobelprijs voor den vrede gegeven. Dat kan voor dezen man niet vèel beteekend hebben. Persoonlijk eerbewijs en persoonlijke welvaart streefde hij niet na, evenmin als Briand, die zijn leven Lang ervan afkeerig bleef en zonder éen enkel orde- teeken begraven werd. Briand, die Locarno zag vervliegen, stierf uitgeput en ontmoedigd. Henderson, wiens onbreekbaar optimisme een jtarenlangen kamp tegen domheid, vooroordeel en verstandsverbijstering voerde, is gestorven aan den vooravond van een Emgelsché parle- mentsverkiezing, die ónder de leuze „Steeds meer Bewapening" gehouden zal worden. Hij heeft dit niet meer behoeven te beleven. Arthur Henderson was en bleef een eenvou dig maai. Hij. was afkomstig uit Glasgow uit .een arbeidersgezin, begon zijn loopbaan als leerling-metaalbewerker te Newcastle, ver overde zich langzamerhand de ontwikkeling die hem in de groeiende Labour Party op den voorgrond bracht, werd op zijn veertigsite jaar (1903) lid van het Lagerhuis en op zijn 52ste minister in het kabinet-Asquith en bekleedde later nog verschillende regeeringsposten. In het tweede Labour-kabinet-Macdonald (1929 1931) was hij minister van Buitenlandsche Zaken. De Ontwapeningsconferentie werd in '31 te Genève voorbereid en men koos hem tot president. In Augustus viel daarop de Labou-r- regeermg en trachtte men hem te bewegen zijn presidentschap prijs te geven. Maar hij weigerde beslist. Niet de minister van Buiten landsche Zaken, maar de persoon Arthur Hen derson was tot deze loodzware taak geroepen. Men moest de juistheid van de opvatting er kennen. Het treurige, beschamende verloop van de Ontwapeningsconferentie in herinnering te roepen is overbodig. Zij bestaat zoogenaamd nog. Men heeft den moed gemist, haar offi cieel op te heffen. Het zou wel eerlijker geweest zijn, maar met zulke overwegingen is natuur lijk geen rekening gehouden. Ik wil wel even herinneren aan Henderson's reis naar de Europeesehe hoofdsteden in 1933, toen Adolf Hitler den president der Ontwapeningscon ferentie, dertig jaar ouder den hij zelf, een week achter zich aan liet reizen door Duitsch land alvorens hem te ontvangen. Men kan er zeker van zijn dat vele lieden nu nog lachen zullen bij deze herinnering. Hr 31/2 jaar tijds zag Henderson al zijn hoop ineenstorten, en een nieuwe krankzinnige be- wapenings-wedstrijd zich in Europa ontkete nen. Geen redelijk-denkend mensch zal hem een verwijt kunnen maken van de misluk king. Deze merkwaardige en eerbiedwaardige Schot, behoorend tot de zeer weinige men- schen die op hoogen leeftijd nog' den moed en den ondernemingsgeest van hun jeugd bezit ten, heeft gewerkt en gestreden voor ontwape ning zoolang hij kon. Niets is hem teveel ge weest. Het kleinste afdeelinkje van een vredes- vereeniging in een of ander nietig plaatsje, in welk land ook. was hem niet te gering om het met zijn persoonlijk woord moed in te spre ken. Ieder die zich tot hem wendde kon op een moedgevend antwoord rekenen. Hij was als de man die aan een groote roepstem ge hoor heeft gegeven en zich door niets laat weerhouden zijn taak te vervullen.tot het bittere einde. In eindelooze onderhandelingen zich uitslovend, zag hij iedere mislukking als een aansporing tot het ter hand nemen van nieuwe plannen, nieuwe voorstellen, nieuwe oplossingen. Op hem was wel volkomen van toepassing het woord van Willem de Zwij ger, dat door zoo velen herhaald en maar 1 door zoo weinigen tot het hunne is gemaakt: »Het is niet noodig te hopen om te onder nemen, en evenmin noodig te slagen om te volharden." Thans, bij zijn dood, zullen maar weinigen hem erkennen als een groot man. Alleen pu bliek succes wordt toegebrald en aan „groot heid" verbonden. Te veel menschen hebben om Henderson gelachen, omdat hij zoo vol hield en niet won. Zij zullen den Nobelprijs beschouwen als zijn eenige overwinning. De armen. Maar hun bekrompenheid kan de nage dachtenis van een Henderson niet deren. Velen moeten een martelgang volbrengen en hun leven eindigen middenin een strijd als die tegen het oorlogsbeest, die generaties- lang moet duren. Deze man, die een geloovig Christen was, heeft naar zijn diepste over tuiging geleefd en de groote zaak van den wereldvrede, waarvoor hij streed, verder ge bracht door zijn moed en zijn nobel voor beeld. Talloozen heeft hij er voor gewonnen en door zijn werk bezield. Zij zullen het voortzetten, ondanks alles. Een edel, zelfopofferend man is heenge gaan. R. P. IJMUIDEN. Waarde van den uitvoer gedaald. Uitgevoerde hoeveelheid echter gestegen. Totale aanvoer rond 220 millioen K.C. Evenals vorige jaren bevat het verslag over 'de visscherij in 1934 van de afdeeling Visscherij en een beknopt overzicht van die uitkomsten van de verschillende takken van visscherij. 'Verder maakt het melding van hetgeen in 1934 van Regeeringswege is ge schied 'ter bevordering van de visscherij, als mede van de in 1934 door de Rijksinstituten voor visscherij-onderzoek verrichte werk zaamheden en onderzoekingen, terwijl ook eenig'e mededeelingen zijn opgenomen om trent den Dienst der Nederlandsche Haring- controle." In het Algemeen overzicht worden de al gemeene uitkomsten van het visseherijbedrijf en de uitvoer van visch naar de verschillen de landen besproken, in het bijzonder de uit voer naar Duitschland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië Hieruit blijkt, dat de waarde van den to talen uitvoer van visch en visscherijpro-duc- ten bij 1933 vergeleken ruim 300.000 gulden lager was. De in totaal uitgevoerde hoeveel heid was echter ruim 13 millioen K.G. (bruto) grooter. Van pekel- en steurharing was de uitgevoerde hoeveelheid rond 3.943.000 K.G. (bruto) grooter dan in het vorige jaar, doch de waarde er van was rond 374.000 gulden lager. Van versche zeevisch wanen zoowel de uit gevoerde' hoeveelheid (bruto) als de waarde ervan grooter dan in 1933. Van de meeste der overige visscherij producten wordt ver meld dat de uitvoer vergeleken bij 1933 is toegenomen, doch van verschillende posten was de waarde van den uitvoer lager dan in het voorgaande jaar. Verder vermeldt het verslag, dat de toe stand van het trawlvisscherijbedrijf, hoewel beter dan in het vorige jaar, nog verre van :gunstig was. Vergrooting van den uitvoer van de pro ducten der trawlvisscherij was nog steeds niet mogelijk door de buitenlandsche contin- genteeringsmaatregelen. hooge invoerrech ten en betalingsmoeilijkheden. Ook de bin- nenlandsche afzet kon niet noemenswaardig worden opgevoerd. Hier deden zich vooral de lage prijzen van andere levensmiddelen en de verminderde koopkracht wel zeer sterk voelen. De Noordzeeharingvisscherij werd weder op beperkte schaal uitgeoefend. Niettegen staande de aanvoer van gezouten haring in 1934 bijna een maand eerder werd verboden dan in 1933 (nl. na 10 November tegen in 1933 na 4 December) was de aanvoer van pekel- en steurharing als gevolg van de rui me vangsten nog ruina 60.000 kantjes grootei* dan in het vorige jaar. Behoudens in de eerste maanden van het seizoen waren de haringprijzen, als gevolg van de afzetmoeilijkheden met name naar Duitschland, weder aanmea-kelijk lager dan in 1933, zoodat, ondanks de ruimere vang sten, de geldelijke uitkomsten veel te wen- scben overlieten. Met behulp van een van Regeeringswege uit het Landbouw Crisisfonds beschikbaar gesteld crediet van f 750.000 werden in het najaar door de Nederlandsche Visscherij- centrale nog ongeveer 100.000 kantjes haring uit de markt genomen ten einde te sterke daling van de haringprijzen te voorkomen. Na 10 November brachten verscheidene schepen van de haringvloot nog belangrijke hoeveelheden versche haring aan. Omtrent de beugvisscherij vermeldt het verslag dat slechts een klein aantal Vlaar- dingsche stoombeugers hieraan deelnam. Zoowel de vangsten als de geldelijke uit komsten van de eigenlijke beugvisscherij waren onbevredigend. Daarentegen waren de uitkomsten van de visscherij op z.g. kol- maatjeshainnig in de maanden Mei en Juni voor deze vaartuigen zeer bevredigend als gevolg van de vrij hooge haringprijzen in de genoemde maanden. De visscheilj in de afgesloten Zuiderzee (IJsselmeer) bracht, evenals die in de Zuid- Hollandsche stroomeii en zeegaten, over het geheel geldelijk meer op dan in 1933. De geldelijke uitkomsten van de visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en van die in de Lauwer zee en den Dollart waaen over het geheel iets lager dan in het vorige jaar. Door de lage vischprijzen, als gevolg van den sterk verminderden afzet naar het bui tenland, werd ook het visseherijbedrijf op de rivieren en in de binn enwatei'en evenals in het vorige jaar slechts op .beperkte schaal uitgeoefend. Aan het einde van 1934 waren voor de zee- en kustvissche-rij 3364 vaartuigen ingeschre ven met eën bruto-inhoud van 300.341 M3. tegen 3303 vaartuigen met een bruto-inhoud- van 2-98.527 M3. aan het einde van 1933. In 1934 zijn door Nederlandsche visschers hier te lande in totaal aangevoerd rond 212.319.500 K.G. visch, schaal- en weekdieren, ter waarde van ruim g 16.902.900 tegen in 1933 rond 183.401.100 K.G., ter waarde van ruim f 15.344.600. In deze cijf ers zijn niet begrepen de vang sten der rivier- en binnenvisscherij, met uit zondering van de rivierti-ekvisschen en de visch uit het IJsselmeer. Bovendien werd door vreemde vaartuigen hier te lande aangevoerd (met inbegrip van den aanvoer door Poolsche drijfnetvisschers- vaartuigen) rond 6.960.500 K.G. visch ter waarde van rond f 601.900 tégen in 1933 rond 11.611.300 K.G. ter waarde van rond fl.083.800 Uitgevoerd werd in 1934 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van bijna 12.8 millioen gulden, tegen voor ruim 13.1 millioen gulden in 1933. HET JUBILEUM-CONCERT VAN „LOOFT DEN HEER". Aan het jubileum-concert dat „Looft den Heer" a.s. Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat zal geven, ver- leenen mevr. RambonnetSpeet, sopraan, mej. Nelly Keijser viool te Haarlem en de heer J. E. Falk, orgel hun welwillende medewerking De opbrengst van dit concert is bestemd voor de. bewaarscholen der Ned. Hervormde Gemeente in IJmuiden,. Het programma vermeldt voor het koor ten deele met orgelbegeleiding liederen o.a van J. S. Bach, Isr. J. Olman, W. F. Kools, H. Nieland. Mevrouw RambonnetSpeet zingt met orgel- en vioolbegeleiding liederen van flVBozart Dvorak, Bern. Zweers en G. van Vladeracken. De violiste zal met orgelbege leiding de Sonate no. 8 in D dur van G. F. Handel en het Lai'go van Friedemann-Bacb ten gehoore brengen. BENOEMING ORGANISTE#. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot organist in de Bethlehemkerk de heer S. Doevendans. De heer J. E. Falk zal zijn vader opvolgen als organist in de Herv. Kerk aan de Kanaalstraat. Zondag 3 November a.s. zal de heer Falk Sr. afscheid nemen als organist van laatst genoemde kerk. De stranding van de Drente. Zal men een poging in het werk stellen om de sleepboot vlot te brengen? DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE DAMMEN. De arbitrage-commissie van den N.D.B. heeft de volgende partijen beslist: ZaaaidamD.C.IJ.: N. DekkerG, Postma 02. Die definitieve eindstand van dezen wedstrijd is dus 1010. D.C.IJ.Van Einden: Ligtha-rtKalven 11; B. DukelM. Markus 20, K. de Jong A. Roe 20; T. Postma-A. Appelboom 20. De eindstand van dezen wedstrijd is dus 13—7. Na deze arbitraire beslissing is die stand van de competitie als volgt: bord-pnt. Namen gesp.gew.gel.verl. pnt. v.-t. IJmuiden 6 4 2 0 10 6753 Gez. Samenzijn 5 4 1 0 9 6832 v. Embden 6 3 1 2 7 6060 H. D. C. 5 2 1 2 5 55—45 Zaandam 5 2 1 2 5 5050 Joz. Blankenaar 5 2 0 3 4 5248 Haarlem 5 1 2 2 4 4852 Wormer 5 1 0 4 2 3763 Hilversum 6 1 0 5 2 4278 De sleepboot Drente, die pas van haar sur vey terug, alvorens haar dagelijksche bezig heden voor de marine in den Helder te her vatten „even" was uitgevaren om de Kerk plein binnen te brengen, vond, na gedurende meer dan veertig jaren alle zeeën der wereld te hebben bevaren, rust op het strand bij Eg- mond. Beteekent deze rust een definitief einde van de zoo roemrijke loopbaan van deze sleepboot? Hierop kan thans, Maandagavond, nog geen antwoord gegeven worden. Zooals men weet, zit de sleepboot zeer hoog op het- strand, zoo dat eventueele bei-gmgspogingen lang niet gemakkelijk zullen zijn. Hedenmorgen zouden experts een onderzoek instellen en zal dan ver moedelijk over het lot van de Drente beslist w^rd-en. De Drente meet 352 bo. ton en werd in 1894 "ebouwd bij Rijkee en Co. te Rotterdam. Deze sleepboot heeft heel wat achter den rug en heeft, menigmaal haar kapiteins de gelegen heid geboden te toonen, dat zij mannen van het vak waren. Uit de geschiedenis der laatste jaren ver telde men het volgende: Den lOen December 1933 bracht de Drente met behulp van de Hector het op de Zuiderhaaksgronden gestran de Duitsche s.s. Li pari vlot, dat op weg was van Genua en Valencia naar Hamburg. Een goed jaar later n.l. 23 Januari 1934 was het de Drente, die met de sleepboot Holland het Zweedsche s.s. Christian Matthiesen, dat op de Eier-elandsche gronden was vastgeraakt, vlot bi'acht. En 26 Januari j.l. bracht de Drente, eveneens met de Holland het 3700 ton groote Engelsche s.s. Asiatic dat van Odessa met een lading lijnkoeken op weg was naar Hamfourg: behouden in den Helder binnen. Later sleepte de Drente de Asiatic naar de haven van be stemming Dit zijn slechts eenige karweitjes van re- centen datum. Zou men de roemrijke geschie denis van deze sleepboot van haar „geboor tedatum" af willen boekstaven, dan zouden heel wat pagina's gevuld kunnen worden. TEWATERLATING MOTOR-HOUT TRANSPORTSCHEPEN. A.s. Zaterdag zal van de werf van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amster dam de tewaterlating plaats vinden van de motorhouttransportschepen Walerü Mesklank en A. Andreew, beide gebouwd volgens het Bruynzeel-N. E. M. patent voor rekening van de Zentralvereinigung ,JVtaschinoimpoi*t" te Moscou. DUITSCHE HARING VISSCHERIJ BIJ IJSLAND MISLUKT. Zooals wij indertijd hebben medegedeeld hadden de haringimporteurs van Altona ge zamenlijk de vrachtboot Brigitte Sturm uit gerust als moederschip voor het uitoefenen der haring visscherij bij IJsland. Deze onderneming is tengevolge van d-e slechte visscherij op een algeheele misluk king uitgeloopen. De Brigitte Sturm bracht- slechts een paar honderd vaten haring van de expeditie terug. De importeurs hebben dan ook schatten geld aan deze onderneming ver loren. GEREFORMEERDE MANNENVEREENIGING. Op initiatief van ds. R. J. v. d. Meulen, wordt Woensdagavond in de Marnixschool een ver gadering gehouden met het doel, te komen tot het weder-oprichten van een mannen- vereeniging, om studie te maken van schrift en belijdenis. Tot voor eenige jaren bestond er een der gelijke vereeniging. Deze werd echter tenge volge van het vertrek van eenige vooraan staande leden opgeheven. Visscherijniesiws in een notedop. Naar zee. De Amstelstroom IJm. 91 is gistermorgen naar zee vertrokken. Nog meer stormschade. De Amsterdam IJm. 58 werd in het dok gezet wegens schade aan de schroef. Ook deze trawler heeft het bezaalzeil verloren. Net en borden verspeeld. De Juliana IJm. 63 heeft op de visscherij net en boi-den ver speeld. Voor- en tegenspoed bij de spawnfish- visscherij. In den tijd, dat de haring op verschillende plaatsen in de Noordzee kuit- schiet azen scholen schelvisch in het aan voedsel rijke paaigebied. Dit is de tijd, dat de trawlers van IJmuiden uitgaan op de vette spawnfish (in IJmuiden spoenvisch genoemd), dat is de schelvisch, die zich aan de haring kuit vet heeft gegeten. Met deze visscherij is het als met alle: het geluk speelt een groote rol. Zoo was het geluk aan de z-ijde van de Bloemendaal, een der eerste booten, die met spawnfish thuiskwam. Deze trawler had niet minder dan 500 manden, groot en klein en besomde f 3800. De Jacqueline Clasine, die Zaterdag na een vollg reis aan de markt was besomde slechts f 1800. Deze trawler had geen geluk bij het zoeken naar het begeerde pro duct. Zoo verging het ook de Odin, die na 13 dagen uit te zijn geweest, met slechts 185 manden en f 1200 besomming tevreden moest zijn. Gemerkte haringhaai aangevoerd. On langs werd op de vischmarkt te Altona een haringhaai aangevoerd, die gemerkt was met een ruw stukje roodkoper waardoor een gat was geponsd. Het stukje koper was gemerkt B.V. 72. Het stukje koper was met een eindje dik koperdraad aan de visch bevestigd. Haringstatistiek. De aanvoer van haring over de verschillende reederijplaatsen in Ne derland bedroeg tin. 16 October 287119 kantjes tegen 429000 kantjes in 1934, 330225 kantjes in 1933 en 310805 kantjes in 1932. In Duitsche havens waren tot 6 October aangevoerd 44639 kantjes, tegen 371330 kant jes in 1934, 249872 kantjes in 1933 en 223123 kantjes in 1932. Engelsche welvischvaart. De sedert langen tijd aangekondigde op richting eene-r Engelsche walvisehvaart Maat schappij is than-s een feit geworden. Te Lon den is nu in het handelsregister ingeschre ven de United Whalers met een kapitaal van 350.000 Pd. tSerling. Een groep Zweedsche en Noorsche aandeelhouders alsmede de Zweed sche Handelsbank is bij deze zaak betrokken. Voorloopig zal de vloot dezer nieuwe reede- rij uit een drijvende traankokerij en negen vangbooten bestaan. Stormschade. Het Engelsche stoomschip „Penhill", dat van de Kara Zee naar Southampton bestemd is, liep alhier binnen tot het aanvullen van de kolen voorraad. De kapitein rapporteerde dat door den storm eenige schade aan het roer en over dek geleden was. Kruitlading gelost. Het van Ham-burg komende Nederlandsche 'motorschip „Poela-u Tello" heeft te Buiten huizen een hoeveelheid ontplofbare stoffen ge lost en vertrok daarna naar Londen. In den loop dezer week komt het schip naar Am-ster dam terug om bij te laden voor Nederl. Indië, waarna deze kruitlading weer bij het vertrek derwaarts zal worden ingenomen. Stoomschip vermist. Het Noorsche stoomschip „Mairo", dat 9 October met een lading haring van Lerwick naar Danzig en Koningsbergen vertrok, is nog niet op de bestemming aangekomen. De stormen der. laatste dagen hebben aan IJmuiden's zelfkant enorme zand verstuivingen veroorzaakt. Van gene zijde van de Burgemeester Rambonnetlaan kwamen de zandmassa's in de zon-verduisterende wolken aanstormen op de woningen en de straten, die open en bloot liggen voor deze zandplaag. Ten slotte werd het zoo erg, dat er zich voor de op deze woestijn uit-loopende straten heele zanddammen vormden. Hoe deze verwijderd werden, ziet men op het plaatje. NAAR DE WERVERSCHAFFING IN WIJK AAN ZEE. Naar de heer W. F. Visscher, wethouder voor Sociale Aangelegenheden ons mededeelt, zul len a.s. Vrijdag 18 werkloozen uit deze ge meente worden tewerkgesteld aan de werk verschaffing van de provincie te Wijk aan Zee. Het basisloon is 38 ets. per uur. De uit gezondenen zijn allen „vrijwilligers" en naar wij nog vernamen waren er meer candidaten dan beschikbare plaatsen. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 564 bouw vakai'beiders, 352 metaalbewerkei's, 44 kan toorbedienden, 30 huisbedienden, 33 hout bewerkers, 26 landarbeiders, 344 visschers, haven- en transportarbeiders. 666 losse en fabrieksarbeiders, 303 arbeiders in andere beroepen. Verder personen beneden den leef tijd van 18 jaar: 14 bouwvakarbeiders, 47 metaalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 16 huisbedienden, 53 losse en fabrieksarbeiders, 8 in overige beroepen. Het totaal aantal in geschreven werkzoekenden bedroeg derhalve 2512. VOOR DE TURFRCULO^BESTRLI^TttG. Door tusschenkomst van mevrouw Metse laar, alhier, ontving de vereeniging tot be strijding der tuberculose een bedrag van f 25 uit het bekende omroeppotj-e van de radio- centrale-Velsen-Nooixl.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1