HET NIEUWE AVONDBLAD Autoslachting. 2Ue JAARGANG No. 304 DINSDAG 29 OCTOBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van*den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Onze vischuitvoer naar België, Gaan onze Zuiderburen hun invoerpolitiek wijzigen? De contingenteering van den invoer van visch in België heeft ongetwijfeld het Belgi sche visscherijbedrijf voor een groot deel uit de moeilijkheden geholpen, alhoewel ook on danks de bescherming, die de Belgische visch- industrie van de overheid heeft mogen genie ten het van een te groot optimisme zou getui gen, indien men van een bloeiend visscherij - bedrijf zou durven gewagen. Men behoeft er de in Het Visscherij blad (Ostende) opgeno men besommingslijsten maar op na te zien, om tot de overtuiging te komen, dat het met de resultaten der Belgische stoom- en motor trawlers maar zoo-zoo is. Vergelijkingen met de uitkomsten der IJmuidensche trawlers kunnen niet gemakkelijk getrokken worden, omdat de vischaanvoer in Ostende voorname lijk door motorschepen wordt bewerkstelligd en slechts een gering aantal stoomtrawlers in bedrijf is. Wat de Noordzeereizen van deze laatste categorie betreft blijkt, dat voor reizen van 812 dagen slechts zelden meer dan 50.000 fr. (f 2500) wordt besomd en besom mingen van f 3500 a f 4000 (f 70.000 a f 80.000), welke we in den laatsten tijd dikwijls bij de Noordzeebooten in IJmuiden aantreffen, in Ostende tot de groote zeldzaamheden behoo- ren. Maar een feit is het, dat vóór de contingen teering tweemaal zooveel visch werd ingevoerd dan thans en dat thans door de Belgische vloot tweemaal zooveel wordt aangevoerd dan voorheen. Maar er is nog een feit te consta- teeren, n.l. dat er sedert de invoering der contingenteering een voortdurend tekort aan goedkoope vischsoorten geconstateerd moest worden, tot groot misnoegen van de leurders en van de kleine luijden, van eerstgenoemden omdat ze niets meer kunnen verkoopen, van laatstgenoemden omdat ze niets meer kunnen koopen. Bij ons bezoek aan Brussel dezen zo mer hebben we kunnen constateeren, dat wat er in de vischwinkels aanwezig was, voorname lijk bestond uit tong en tarbot en een enkele moot kabeljauw, die zelfs voor onze begrippen hoog geprijsd was. Dat België kampt met een voortdurend vischtekort is algemeen bekend en reeds eeni- ge malen v)as de Belgische regeering genood zaakt, de contingenteeringsmaatregelen op zij en de grenzen open te zetten, als gevolg van de protesten, gerezen uit den boezem der con sumenten tegen de in de war geloopen visch- voorziening. Dit laatste geschiedde in den tijd, dat een groot deel der Belgische visschersvloot, de behoeften des lands negeerende, de vissche rij op de voor de consumptie noodige visch soorten staakte, om de ijle-haringvisscherij in Het Kanaal te gaan uitoefenen. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat niet alleen de contingenteering, maar ook het systeem daarvan bij den handel ver van ge liefd is. Reeds gedurende eenige maanden wordt er over gesproken, dat België zoekt naar een an der systeem van bescherming der eigen vis scherij, ter vervanging van het stelsel der contingenteering. Volgens de berichten zou dit bestaan in een verhooging van de taxe op den invoer. Nu het haringseizoen nadert en dus binnen kort weer een vermindering van den aanvoer van Noordzeevisch verwacht kan worden, wordt deze aangelegenheid hoogst actueel en zullen we er spoedig wel meer van hooren. De actualiteit blijkt reeds uit de onderwerpen, die in een gisteren te Ostende gehouden vergade ring van den Hoogen Raad der Zeevisscherij onder voorzitterschap van gouverneur Baeis werden behandeld. Het eerste punt der agenda was: aanvoer van visch gedurende het haring seizoen, het tweede: de invoer van zeevisch, voornamelijk Duitsche. Mocht België, op welke wijze dan ook, tot verruiming van den invoer overgaan, dan zou dit voor IJmuiden van groot belang kunnen zijn. „Zou kunnen", want er is een voorwaarde aan verbonden, n.l. dat onze reederijen ei- voor zorgen, dat er voldoende visch aan den afslag is, als kabeljauw, schelvisch en schol, opdat deze vischsoorten tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zijn. De tijdelijke opheffing dei- Belgische contingenteering, zooals wij die reeds gekend hebben, heeft den exporteurs van IJmuiden weinig profijten opgeleverd omdat ei' geen visch was. Met belangstelling wachten wij af wat onze Zuiderburen zullen doen. DOE WEL EN ZIE OOK OM. Vooral wanneer men met een auto achter uit rijdt is 'het zeer gewenscht, om te kij ken. Als de jeugdige bestuurder van de be stelauto van dein heer O. zulks gedaan had, zou hij geen brokken gemaakt hebben. Maar toen hij in den Tusschenbeeksweg met een flinke snelheid achteruit reed, verzuimde hij om te zien, met het gevolg, dat een langs bet trottoir staande bakfiets, beladen met flesschen en bussen melk onderstboven ging en er geen liter melk in de bussen en igeen flesch melk heel en dus ook igeen liter melk in de flesschen bleef. Ook de achterbumper van de bestelauto raakte zijn oorspronkelij - ken vorm kwijt. RIJWIEL - VA RIA. Er wordt nog steeds jadht gemaakt op rij wielplaatjes. zoodat het wel gewenscht is, dat wielrijders hun plaatje stevig aan hun rijwiel bevestigen. De laatste dagen hebben de plaatjes-stïoopers de Zuidzijde tot hun jachtterrein gekozen. Twee plaatjes werden j ontvreemd van rijwielen die de eigenaars on beheerd op den openbaren weg hadden laten staan, het derde plaatje werd ontvreemd van een rijwiel, dat in een kantoor der Reeders- vereeniging was geplaatst, het vierde van een rijwiel, dat onbeheerd stond in een poort lh de Adrianastraat. Visscherijmieuws in een notedop. Groote aanvoer van versche haring. Gisteren was er. weer veel versche haring aan den af slag, aangebracht door niet minder dan 19 loggers. Opvallend is het, dat er geen Engel- sche drifters komen, ondanks dat er, althans voor de goede kwaliteit, een behoorlijke prijs wordt betaald. Enkele loggers hadden mooie vangsten. De SCH 25 en de KW 3 met resp. f 1550 en f 1120 hadden de hoogste besommin gen. De totale opbrengst der gisteren ver kochte haring bedroeg ca. f 12.325. Haring statistiek. De aanvoer van pekel haring over de verschillende reederij-plaatsen in Nederland tot en met 23 October j.l. be droeg 330120 kantjes tegen 474093 kantjes in 1934, 361087 k. in 1933 en 342408 k. in 1932. In Duitsche havens bedx-oeg de aanvoer tot 6 October 446392 k., tegen 371309 k. in 1934, 249872 k. in 1933 en 223123 k. in 1932. De vischomzet in Ostende. De vischomzet in de vischmijn te Ostende in de week van 18 tot en met 24 October bedroeg 1.687.000 fr. De hoogste besomming' maakte de stoomtrawler O 146, die van een IJslandsche reis van 18 dagen 95000 fr. Of ca. f 4750 besomde. De vangst van dezen trawler bedroeg 1000 stuks kabeljauw, 1700 st. koolvisch, 100 manden gul, 400 manden roode poon. Motortraiolers te water gelaten. Van de werf der Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. is gisteren met goed gevolg te water gelaten de motortrawler Henri Guegan, ge bouwd voor rekening van de Compagnie des Pêcheries de Dieppe te Dieppe. De trawler is 42 M. lang' (over alles), 7 M. breed en 4.10 M. diep. De hoofdmachine is een 6-cyl. Smit-Bur- maister Wain Dieselmotor, direct omkeerbaar. Ertsaanvoer. Heit Fransehe stoomschip „Astree" is alhier aangekomen van C-aen met een lading ijzer erts voor het Hoogo vembedrij f VJotgebracht. Naar men uit Vlissingen meldt is het Fin- sche stoomschip „Bomarsund", hetwelk, zoo als men zich zal herinneren, tijdens den jong- sten storm nabij Borselen op de Zeeuwscbe kust geslagen werd, door vijf sleepbooten Za terdag j.l. vlotgebrachit. Daarna is het stoom schip door de sleepboot „Goliath" van Ger- lings Bergings Maatschappij te Antwerpen naar Brugge gesleept om aldaar te worden ge- sloopt. Duitsche scheepsbouw. Ondanks heit feit, dat er in Duitschland vele schepen opüggen, worden er toch nog orders geplaatst voor dien bouw van nieuwe schepen. Alhoewel er nog voldoende schepen ter beschikking zijn, maakt de concurrentie strijd het noodzakelijk, dat er snellere en be ter uitgeruste schepen in de vaart komen. Dit verklaart dan ook de aanbouw van nieuwe tonnage. Het aantal orders van Duitsche ree derijen neemt toe, dit in tegenstelling met andere zeevarende naties. In bijna alle landen daalt de aanbouw doch in Duitschland is die sterk gestegen. In het eerste kwartaal van 1934 bedroeg de op stapel staande Duitsche tonnage nog maar 83.000 Ton en in het derde kwartaal van 1935 bedroeg dit niet minder dan 268.340 T. Hierdoor neemt Duitschland de tweede plaats in- onder de scheepsbouwende landen. Engeland neemt, zooals men misschien zal weten, de eerste plaats nog steeds in. Wat den nieuwbouw betreft spant de „Ha- pag" reederij de kroon. De twee op Afrika varende Mij en hebben 2 modern ingerichte passagierschepen besteld, terwijl de „Hansa" twee motorschepen op stapel heeft doen zetten voor de vaart op Indië. De Hamburg-Süd-Amerikanische Dampf- schiffahrtges." te Bremen heeft 4 motor- vrachtschepen besteld. Voorts hebben ook de ...Horn"-, „Stinn.es"-, „Neptun"- en andere Mijen nieuwe schepen besteld. Ondanks de sterke toename van den aan bouw van nieuwe schepen, werken de Duit sche werven, in tegenstelling met hetgaan men geneigd zou zijn te denken, toch nog niet op volle capaciteit. Schadevaring. Het van Hamburg komende Duitsche stoom schip Lauterfels heeft in de Buitenhaven een remstoel geraakt, welke beschadigd werd. Het schip beliep zelf ook eenige schade aan de schroef. Gestrand. De Britsche stoomtrawler „Waldorf" is tij dens een bevigen sneeuwstorm op IJsland ge strand. De opvarenden zijn gered. Het gouver- nementsvaarj/Uig „Egir" is er bij. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. De IJimuider Reddingsbrigade houdt a,s. Vrijdagavond 1 November een buitengewone ledenvergadering in Hotel Kennemerhof. De agenda vermeldt: mededeelingen, be spreking plannen voor het winterseizoen, o.a. zwemoefeningen en E.H.B.O., bespreking plannen voor de financieele actie, als loterij e.a. Aan de leden, die hebben medegewerkt bij het oprichten van het strandgebouw, zal een bescheiden aandenken worden overhan digd. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. TrawllO'ggers: KW 28 f 550; KW 177 f 650; KW 178 f 480; KW 91 f 590; KW 108 f 380; KW 27 f 260; KW 75 f 410; KW 162 f 310; KW 46 f 610; KW 105 f 620; KW 52 f 310; KW 45 f 590; KW 44 f 650; KW 132 f 460; KW 124 f 390; KW 169 f 510; KW 24 f 670; KW 62 f 390; KW 70 f 440; IJM 240 f 640 (.niet f 440 zooals werd opgegeven). Haringloggers SCH 210 f 8Ü0; SCH 399 f 400; SCH 25 f 1550; SCH 35 f 650; SCH 236 f 140; SCH 195 f 580; SCH 341 f 520; SCH 39 f 620; SOH 254 f 340; SCH 200 f 590; SCH 120 f 202; KW 69 f 920; KW 14 f 935; KW 25 f 190: KW 4 f 685; KW 3 f 1120; KW 169 «f 865; KW 36 f 770; KW 33 f 450. (In het jaar 1934 alleen zijn in de Vereenig de Staten 34000 men- schen gedood bij auto-ongeluk ken.) Vierendertigduizend dooden, Dat is honderd haast per dag, Het is, zacht gezegd, een aantal, Dat er waarlijk wezen mag. Vierendertigduizend levens Afgesneden vóór den tijd. Offers van te snel „vooruitgaan" En een on gelijken strijd. 't Is een simpel statistiek je, Maar een drama van een tijd, Die de demon van de snelheid Tot een afgod heeft gewijd. 't Is een simpel statistiekje, Maar dat wel afdoende leert, Van de Noordpool tot de Zuidpool, Hoe verkeerd er wordt verkeerd. Vierendertigduizend dooden, Stel u dat eens even voor, Vierendertigduizend dooden. En het gaat nog daaglijks door. 't Wordt van jaar tot jaar' zelfs erger, Straks is 't honderd op een dag, 't Is, heel zacht gezegd, een cijfer, Dat er toch niet wezen mag. P. GASUS. DS. J. H. KOERS. Ds. J. H. Koers, predikant bij de Geref. kerk van Oosterbeek, voorheen alhier, herdenkt morgen den dag waarop hij voor 25 jaar aldaar zijn intrede deed. Jan Hendrik Koers werd 28 Aug. 1871 te Ulrum (Gron.), waar zijn vader predikant was bij de Chr. Geref. kerk, geboren en studeerde evenals zijn broer, den onlangs overleden Ds. N. Koers van Noordwijk aan Zee, aan de. Theol. School te Kampen. In 1895 candidaat geworden, aanvaardde de jubilaris 24 Nov. van dat jaar het predikambt bij de Geref. kerk van Kockengen. In 1898 vertrok de jubilaris naar MolenaarsgraafBrandwijk, welke stand plaats hij in 1901 met Velsen verwisselde. In 1903 werd Ds. Koers predikant te IJmuiden eri 30 Oct. 1910 deed hij zijn intrede te Ooster beek, „waar wijlen Ds. W. B. Renkema van Renkunm hem bevestigde en hij intrede deed met Coll. 1:28. Ds. Koers was de eerste predikant van de kerk van Molenaarsgraaf-Brandwijk. Tijdens zijn verblijf te Velsen werd de kerk van IJmuiden geinstueerd. De kerk van Velsen werd in tweeën gedeeld, Ds. Koers ging met het deel van IJmuiden mee en werd consulent van Velsen. In IJmuiden werd een kerk van 700 zitplaatsen gebouwd en in 1908 kreeg Vel sen weer een eigen predikant, terwijl in Vel- seroord en IJmuiden-O. eveneens afzonderlijk vergaderd werd. Ook maakte Ds. Koers in IJmuiden met schoolbouw een aanvang. Het feest van Ds. Koers zal in Nov. worden gevierd als hij 40 jaar predikant is. 13 Nov. zullen Ds. en Mevr. Koers, mede in verband met hun 40-jarig huwelijksfeest recipieeren; 19 Nov. zal de gemeente den jubilaris huldi gen en 24 Nov. zal hij een gedachtenisrede uitspreken. JEUGDORGANISATIE. Op initiatief dear Loge der Goede Tempe lieren in IJmuiden Oost is opgericht een jeugdafdeelang „De Zonnebloem", aanvanke lijk met 25 leden. Deze jeugdafdeeling is in het verband der orde opgenomen. LOGE „RECHT DOOR ZEE". A.s. Zaterdagavond vindt in het gebouw „De Daad" een propaganda-feestavond plaats van de Loge „Recht door Zee" der I. O. G. T. Als spreker treedt op de heer F. U. Schmidt. De avond wordt verder opgeluisterd met too- neel en declamatie. WANDELCLUB OPGERICHT. Alhier is opgericht de Wandelsportvereeni- ging „Alexandrine Tinne". Leider is de heer H. Pijnenburg. Het secretariaat is in handen van den heer H. Mon-a, Duinvlietstraat 53 Velsen-Noord, waar men nadere inlichtingen kan bekomen. GER. JEUGDCENTRALE. In plaats van mevr. ToornvlietNauta, die wegens vertrek naar Nieuwerkerk a. d. IJsel moest bedanken, is in het bestuur gekozen mej. J. Halff. In afwijking met andere jaren zullen thans in het a.s. winterseizoen niet ver schillende sprekers, maar zal één spreker op treden die dan een aantal brandende vraag stukken van dezen tijd zal behandelen in cu rsus vergaderingen Ds. Holhof oud-voorzitter der centrale, thans met verlof uit Batavia en die gedurende eenige jaren als predikant in Indië werkte, heeft de toezegging gedaan een causerie te zullen houden over het kerkelijke leven in Indië. CENTRALE DER SPEELTUINVEREENIGINGEN Op Vrijdag 1 November a.s. vindt een verga dering plaats van de Centrale der Speeltuin- vereenigingen in de gemeente Velsen. De agenda vermeldt o.a. verdere bespreking van het maandblad en andere punten. De ver gadering wordt gehouden in het clubgebouw van Kindervreugd. Voor Haarlem's Kantonrechter. CITROENBITTER GRATIS... Maar de kantonrechter gelooft niet aan menschlievendheid. In Heemskerk was een feest. Het feest van de vijf en twintigjarige echtvereeniging van twee eerwaarde ingezetenen. Er was van te voren al wat „ingeslagen", zooals dat heet, en het ligt voor de hand dat er niet alleen melk in voorraad wordt genomen, als twee eer waarde ingezetenen vijf en twintig jaar in lief en leed samen hebben gesleten. Zoodat er ook een druppeltje in huis geko men was. U begrijpt 't natuurlijk, er was ci troenbitter. Daartegen kan niemand bezwaar hebben, want een zilveren huwelijksfeest moet met citroenbitter worden herdacht. De kruidenier had het geleverd. Dat was de leelijke kant van de zaak, wes halve de kantonrechter' zich met het geval moest inlaten. Want de kruidenier mocht geen alcohol verkoopen van dit gehalte. De man, die vijf en twintig jaar getrouwd was geweest, werd als getuige gehoord en men kon het hem aanzien, dat hij het beroerd vond tegen zijn kruidenier te moeten getui gen, zoodat hij de zaak maar van de luchtige zijde opnam, wel denkende zoo de kern te ontga'an. Maar de kantonrechter wist niet van loslaten, en de getuige zou en moest vertellen of de kruidenier de citroenbitter nu ten ver koop had aangeboden of anderszins had ge leverd. „Weineen", zoo luidde ongeveer het verweer van den verdachte en de getuige stond hem aanvankelijk daarin dapper bij, „die citroen bitter is er zoo maar eens voor de aardigheid bijgedaan." De kantonrechter dacht bij zichzelf, „wat je-zegt", maar hardop vroeg hij: K„om. kom, bent u dan een weldoener der mensehheid en geeft u telkens wanneer er ergens een zilveren bruiloft is een heele kan citroenbitter weg?" Dat wilde de kruidender zich ook weer niet aanmatigen, een weldoener der mensehheid te wezen, weshalve hij de zaak verklaarde met de mededeeling dat „het beste klanten waren'" De getuige vergoelijkte de gebeurtenis met de logische opmerking: „Maar het is toch de eerste keer dat ik vijf en twintig jaar ben getrouwd, „hetgeen een zeer waarschijnlijke opmerking is, die veel hilariteit veroorzaakte op de publieke tribune. Doch de getuige ging zich langzamerhand op het gevaarlijke terrein begeven, waar een bordje met „Waarschuwing voor Meineed" staat. s*. Het was weer de tact van den kantonrech ter, Mr. BijL de Vroe, die den man tot betere gedachten bracht en hem van zijn overmoed deed terugkomen door een eind te maken aan de grappemakerij en hem te zeggen: ..Maakt u nu toch dat u voor zoo'n eenvou dige zaak niet in gevaar komt. 't Zou een treurig slot zijn van uw zilveren feest". Het hielp, de man werd rustiger en de eisch werd spoedig door het vonnis gevolgd. De eerste was f 30 of vijftien dagen, de laat ste f 15 of tien dagen, waarmee de kan ci troenbitter in vrede moge rusten. Verlichting van bakfietsen. Tegelijk met het voorschrift van de witte achterspatborden is voor bakfietsen de bepa ling in werking getreden, dat deze tusschen een half uur na zonsondergang en een half vóór zonsopgang aan de voorzijde moeten voorzien zijn van twee witte lichten en aan de achterzijde van een rood licht. Dit voorschrift geldt ook voor stilstaande bakfietsen, waarvan die meeste een dynamo hebben, welke alleen tijdens liet rijden stroom geeft, zoodat dus extra kosten voor de eigenaars zouden ontstaan om een rustverlich- ting aan te brengen. De gemeentebesturen zijn evenwel bevoegd (artikel 62 bis en 63) om binnen de bebouwde kommen ontheffing te verleenen van het voor schrift van verlichting bij stilstand. De A. N. W. B. heeft zich thans in een schrij ven tot de gemeentebesturen gericht met het verzoek deze ontheffing wel te willen verlee nen voor die gedeelten van de bebouwde kommen, waar een openbare verlichting aan wezig. is. Gevolgen van de sancties voor Indië. Koffie en rubber zullen wel het zwaarst worden getroffen. AMAZONEN. Te Monsheim (Did.) is een rijschool voor dames geopend. „Wat zullen de gevolgen van de ten uit voerlegging der sancties tegen Italië voor onze Ned.-Indische producten zijn?" Deze vraag legden wij voor aan iemand op het gebied van den Nederlandsch-Indischen productenhandel, die tot oordeeling bevoegd is. „Deze vraag is niet onmiddellijk te beant woorden", verklaarde onze zegsman, „omdat het nog niet voldoende duidelijk is, wan neer en welke sancties zullen worden toege past. Wij hebben hier nog niet te doen met een concreet feit. Mijn opinie is evenwel, dat evenbueele sancties tegen Italië slechts weinig verandering zullen brengen in den bestaanden toestand, die immers van zooda- nigem aard is, dat lust om zaken met Italië te doen zienderoogen vermindert. De clea ring verloopt zoo weinig bevredigend, dat verkoopers zich wel tweemaal bedenken vóór zij zaken met Italië afsluiten. Hoe het ook moge zijn, voor het geen niet naar Italië zal mogen worden geëxporteerd, zal een ander afzetgebied moeten worden ge zocht. Voor tin behoeft weinig vrees te be staan, dat geen koopers te vinden zullen zijn. Er is op het oogenblik goede vraag naar dit metaal en deze zal vermoedelijk wel aanhou den als gevolg van de toenemende bewape ning in alle landen van de wereld. Onge rustheid met betrekking tot palmolie is op het oogenblik evenmin gewettigd: dit pro duct is voorloopig in voldoende mate elders te plaatsen. Copra daarentegen zal waarschijnlijk wel den ongunstigen invloed van de uitvoering van sancties ondervinden. Italië is een flinke afnemer. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat Amerika spoedig wederom verhoogde be langstelling zal toonen voor oliën en vetten in het algemeen, waarin de producenten van copra dan een compensatie zullen kunnen vinden. Het is te vreezen dat koffie eveneens zal worden getroffen door tegen Italië gerichte sancties. Dit product staat weliswaar niet op de sanctie-index doch het is niet onwaar schijnlijk, dat Brazilië dat buiten den Vol kenbond staat, door Italië zal worden be voordeeld ten koste van landen, die sancties toepassen. De Nederl. Indische koffie heeft toch reeds groote moeite om zich te hand haven en de producenten zullen daarom slechts noode een Hinken klant verliezen, waarvoor nauwelijks een plaatsvervanger kan worden very/acht. Voorts is Italië een belangrijke kooper van rubber en gezien de huidige positie van de rubbermarkt zal men dit land ongaarne als kooper zien verdwijnen. In 1934 kocht Italië 21.000 ton rubber, in de eerste zeven maan den van dit jaar 30.000 ton. Op den totalen uitvoer is deze hoeveelheid weliswaar niet zeer groot, doch onder de huidige omstan digheden telt het toch zeer zwaar. Wat thee betreft, Italië is slechts een klei ne verbruiker, terwijl het land voor een groot deel in eigen behoeften aan vezel voorziet. Voor deze producten spelen de sancties dus practisóh geen rol. Er blijft echter nog een mogelijkheid, dat Italië toch verschillende Indische producten zal kunnen verkrijgen, ondanks den maat regel om den uitvoer naar Italië volkomen stop te zetten. Er zullen immers lekken blij ven bestaan, daar b.v. via Duitschland en Oostenrijk een toevoekanaal open blijft. De kwestie is echter of Italië dezen invoer zal kunnen betalen, aangezien haan exoort tac tisch stop zal komen te staan en het land dus geen deviezen zou ontvangen. Het gebrek aan deviezen is voor Italië ongetwijfeld de grootste moeilijkheid, waarvoor het zich ge plaatst zal zien. I OA. N. P.); s

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1