HET NIEUWE AVONDBLAD November. 20e JAARGANG No. 307 VRIJDAC 1 NOVEMBER 1935 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week iu ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle aüonnès van dit blad zijn, zooüra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een band, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van eén anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongevai; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood dooi* ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2060.-, indien hetzelfde ongeval den dood vr of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde on* spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringon krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst over A.-R. en Nat.-Socialis- tische beginselen. Groote belangstelling. Voor een talrijk gehoor sprak gisteravond in de Gereformeerde Kerk aan de Wilhelmina- kade Prof. Mr. P. A. Diepenhorst over „Anti- Revolutionnaire en Nat. Socialistische begin selen". De avond was belegd door de A.R. Kies vereniging en werd geopend door den voor zitter den heer H. Homburg nadat men ge meenschappelijk Ps. 103:1 had gezongen. In zijn openingswoord sprak de heer Hom burg er zijn vreugde over uit, dat Prof. Die penhorst bereid werd gevonden, voor de ver- eeniging op te treden. Prof. Diepenhorst begon er op te wijzen, dat in Italië en Duitschland zich een fascistische geestesstrooming heeft geopenbaard. Ook in ons land is deze nieuwe richting in den vorm van de N.S.B. naar voren gekomen. De begin selen, die in deze beweging ten grondslag lig gen, openbaarden zich reeds in de dagen van Groen van Prinsterer en anderen. Volk en Vaderland en De Victorie beroepen zich op uitspraken van Groen van Prinsterer en dat vindt spreker verstandig. Konden de grondleggers der A.R. of Chr His torische beginselen nog spreken, zij zouden de nat. socialistische beginselen afwijzen met een „non tali auxilio!" Sympathieke elementen ontbreken niet in de beginselen, die in Mus solini en Hitier hun steunpilaren vinden, aldus spreker. Slapheid van leiding en tuchteloosheid tastten in Italië de economische welvaart aan. In Duitschland hadden socialisme en commu nisme gemakkelijk spel tot schade der ge meenschap. Tegen het voortwoekerende bolsje wisme heeft het nationaal-socialisme een danr opgeworpen. Dit alles betreft vreemde landen. Bestond in Nederland eèn behoefte aan een dergelijke beweging? De ontwrichting op geestelijk en economisch gebied was in ons land bij lange na niet als in Italië en Duitsch land, maar ook in ons land trad verslapping op, hetgeen spreker met voorbeelden aantoon de. Al deze dingen moesten voor de regeerings- partijen aanleiding zijn, om reveille te blazen, maar aan de komst van den heer Mussert be stond in ons land niet de minste behoefte. Be strijding vaai het nationaal-socialisme is krachtens het anti-revolutionnaire beginsel geboden. Spreker was van meening, dat even als de nat.-so'cialisten ook de soc. democraten van staatsbetrekkingen uitgesloten moeten worden. Dat de nat. socialistische beginselen niet voor de anti-revolutionnairen aanvaard baar zijn wilde spreker aantoonen met Duit- sche toestanden, daar het Nederlandsche na tionaal-socialisme daarvan niet te scheiden is, omdat heele stukken van het Duitsche pro gram door de N.S.B. zijn overgenomen. Als „de Victorie" wil. aantoonen, dat de nat. so cialistische beginselen voor de Christenen aanvaardbaar zijn, komen zij met citaten van vooraanstaande geestelijken in Duitschland. Met citaten van Alfred Rosenberg en uit Hit ler's „Mein Kampf" toonde spreker aan, dat de nationaal-soeialistische beginselen in strijd zijn met een christelijke levensbeschouwing. In het bijzonder wraakte spreker de rasver- Reerlijking. Heidensch is geheel de inslag der Germaansche levensbeschouwing van het nat. socialisme. Adolf Hitler wordt als de Ver losser geprezen. De Führer kent geen gezag boven of nevens hem. Bij de eenheid van den totalen staat past geen verdeelend vereeni- gingsleven. Onder aanvoering van de majesteit van den staat wordt de majesteit van het recht verdreven. Alles, ook de kerk; ook de ziel wordt do.or den staat opgeëischt. Een christelijk tehuis had boven de deur het op schrift „Maranatha" geplaatst. Er kwam be vel, dat binnen twee uur dat „Joodsche op schrift" moest verwijderd worden! Verschil tusschen de Duitsche en de Neder landsche beweging is er ongetwijfeld, het anti semitisme is hier minder fel dan in Duitsch land, het „Heil" is hier „hou-zee". Op Holland- sche snit is het nat. socialisme van Hitier en Rosenberg gefatsoeneerd. Geen enkele maal is er in onze nat. socialistische pers gewezen op de vreeselijke dingen die in Duitschland ge beuren, als de massa-moord in Juli 1934 en de menscli-onteerende onderdrukking der joden. Met laster maakt de nat. socialistische pers propaganda, hetgeen spreker met tal van voor beelden aantoonde. Wroeten in anderer ver meende of gepleegde fouten is geen bedrijf, dat ons kan bekoren, zeide spreker. In critiek is de Nederlandsche beweging' onovertroffen; zij belooft veel, maar blijft achterwege, aan te toonen op welke wijze de middelen daar voor verkregen moeten worden. De anti christelijke huldiging van den totalen staat brengt het nat. socialisme in onverzoenlijke botsing met de anti-revolutionnaire beginse len, Wat Groen van Prinsterer schreef in zijn ..Ongeloof en Revolutie" is tegelijk een aan klacht tegen het nat. socialisme. Uitvoerig stelde spr. de beginselen van de a.r. en de nat. socialisten tegenover elkaar. Een ramp zou het wezen, wanneer de poli tieke partijen plaats moesten maken voor den hat. socialistischen heilstaat, politieke partijen die mannen hebben voortgebracht als Groen van Prinsterer, Dr. Bos, Thorbecke, De Savor - nin Lobman. Troelstra, allen mannen, die met opzijzetting van persoonlijke belangen hebben gestreden voor hun beginselen. In den strijd tegen het socialisme kan de anti-revolutionnaire partij het bondgenoot schap van het nat. socialisme niet aanvaar- den, meende spreker. Alle gemeenschap met den nat. socialistischen geestesgang worde afgesneden. De avond werd op de gebruikelijke wijze ge sloten. Nadat de aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezon gen ging men uiteen. Het ongeluk met de Velser- pont. BEVESTIGING VAN HET VONNIS GEëlSCHT AMSTERDAM, 31 October Het Ge rechtshof te dezer stede heeft vandaag het ernstige ongeluk behandeld, dat op 10 Augustus van het vorig jaar is gebeurd met de Velserpont, als gevolg waarvan de tweede gezagvoerend pontwachter, aan wiens onachtzaam heid dit ongeluk te wijten zou zijn geweest, zich op 24 Januari 1.1. te ver antwoorden heeft gehad voor de Haar- lemsche Rechtbank en deswege tot een hechtenisstraf voor den tijd van twee maanden is veroordeeld. Het ongeluk is geschied toen een door den heer G. H. Heyneman uit Amsterdam bestuur de gesloten personenauto van de pont in het kanaal is gestort, doordat het vaartuig reeds vertrok, alvorens de klep waarop de auto nog gedeeltelijk stond, was opgehaald. Van de zes inzittenden wisten zich vier te redden; echter konden de 20-jarige dochter en een Duitsche dienstbode niet meer uit de auto loskomen, met het gevolg, dat zij jammerlijk verdron ken. Volgens de dagvaarding heeft verdachte, die als bestuurder van de pont aansprakelijk was voor de veiligheid van deze pont, zeer roekeloos, onoplettend, onnadenkend en on voorzichtig de pont in beweging gezet, zonder er op te letten of het vaartuig veilig kon weg varen, tengevolge waarvan het ongeluk is ge schied. Op een vraag van president Mr. Jolles deel de verdachte mede, in hooger beroep te zijn gekomen omdat hij de straf te zwaar vindt, ofschoon hij toegeeft, een ernstig verzuim te hebben gepleegd. Verd. blijft bij de feiten, zoo als hij deze voor de Rechtbank had medege deeld; hij had een. geluid gehoord, waaruit hij afgeleid had dat de klep van de pont was op gehaald en alles in orde was. President: 't Vreemde is, dat niemand an ders dat geluid heeft gehoord en dat u er eerst bij het verzet tegen de dagvaarding mee is aangekomen! Verdachte: Ik kan dat alleen verklaren doordat m'n zenuwen geheel in de war zijn geweest. Getuige Van Oosten, eerste gezagvoerder van de pont, die op den Noordwal stond toen het ongeluk geschiedde, heeft geen geluid, als door verdachte bedoeld, gehoord. Vóór den wagen, waarmede het ongeluk is gebeurd, had een groote autobus gestaan, welke getuige in zijn regelenden arbeid aldaar naar een an dere pont had verwezen; naar zijn oordeel was er voor de auto op de pont nog vol doende ruimte. Get. Kroon, toentertijd chef van dienst van de stoompontveeren van het Noordzeekanaal verklaarde o.m., wat de geluidsquaestie be treft, dat als de klok van de pont wordt op gehaald, deze tegen een beugel slaat. Het hangt van de snelheid, waarmede de hande ling var. het ophalen gebeurt, af of men een min of meer hard geluid hoort. Op een vraag van den president antwoord de getuige, dat verdachte als een betrouwbaar en nauwgezet man bekend staat. Hij is na het ongeluk niet disciplinair gestraft en men heeft hem elders als brugwachter overge plaatst. Pres. tot verdachte: Verdient u nu minder? Verd.: Ja, mijnheer de President. Ik heb van het gebeurde veel schade gehad en ik kan u wel zeggen, dat het gebeurde-nooit meer uit mijn geheugen zal gaan. De Procureur-Generaal, Mr. J. Ver steeg, zeide dat de nalatigheid van verd. voor hem vaststaat. Daarover kan niet gemarchandeerd worden. Spr. is van meening, dat de door de Haar- lemsche Rechtbank opgelegde straf van 2 maanden hechtenis gehand haafd moet blijven. Hij eischte der halve, behalve ten aanzien van de qualifieatie, bevestiging van het von nis dezer Rechtbank. De verdediger. Mr. P. Tideman, drong als het Hof het verweer van verd. aanneemt, op vrijspraak aan. Mocht het Hof echter van meening zijn, dat pl.'s cliënt veroordeeld moet worden, dan verzoekt pl. met klem, de ze straf voorwaardelijk te doen zijn. Arrest 13 November. TWEE SPANNENDE FILMS IN „DE PONT" „Het oordeel des Levens" en „De „De kreet in de woestijn" Van eerstgenoemde- -film volgt hieronder in het kort de inhoud: Een proces. Het" delict is kindermoord door de eigen moeder, een klein armzalig persoon tje, bedreven. Het vonnis wordt uitgesproken de doodstraf. Dit vreeselijke woord grijpt niemand in de rechtzaal aan met uitzonde ring van de jonge verdedigster Kristyna, die van de onschuld van het meisje overtuigd is. Zij protesteert, dat de gevolgen van een lief de deze zwakke vrouw het leven zal kosten, terwijl de ware schuldige door niemand ter verantwoording wordt geroepen. Kristyna gaat naar huis de hartstochtelijke verdedigster van het recht verandert in een gevoelvolle vrouw, die voor haar man Janus zorgt, welke als opzichter van bouwwerk naar de provin cie moet reizen. Zij vergezelt hem naar 't sta tion en neemt hartelijk afscheid van hem. Den volgenden morgen haast zij zich naar de gevangenis om van de veroordeelde de waarheid te vernemen. Vol vertrouwen ver telt deze haar geschiedenis; uit haar verhaal blijkt, dat zij inderdaad onschuldig is. j Kristyne heeft gezworen de onschuld van het meisje te bewijzen. Het gelukt haar vrij spraak te bewerken. Jaga vindt voorloopig een onderkomen bij Kristyne, wier man van zijn werk weer thuis komt. Als hij het meisje ziet, zakt hij in el kaar; hij Is de onbekende vader van het ver- Vrienden automobilisten, Hoort me even rustig aan,.! Nu wij weder bij den aanvang Van de maand November staan. 't Is de maand van spoedïg slippen Op het glibberige pad, 't Is de maand der combinatie: Regen en 't gevallen blad.-. Slippertjes per auto maken Herbergt meestal een gevaar, Maar vooral als 't onbedoeld is En in dezen tijd van 't jaar. Het is ook de maand van misten, Rijdt met extra overleg. Weest speciaal voorzichtig bij den Onbewaakten overweg. Waar 't in andere gevallen- Weieens hinderlijk kan zijny Als gij met een auto uitgaat, Mis bij voorkeur dan den trein, Slachtmaand heet de maand November, Ook al past die naam niet meer, Laat hem niet weer waarheid worden, Door een slachting in 't verkeer. P. GASUS. dronken kind! Kristyne neemt vlug een be sluit zij verlangt dat Janus met Jaga zal trouwen, janus houdt echter- alleen van zijn vrouw, Kristyne. In zijn vertwijfeling grijpt hij naar het wapen; de verwonding is ernstig, de twee vrouwen passen hem vol opofferings gezindheid op. Eens op een nacht hoort Jaga dat Janus ijlende, voortdurend den naam van zijn vrouw noemt, die hij liefheeft. Nu.;.weet zij dat zij haar redster niet meer in den weg mag staan. Heimelijk verlaat zij het huis een onbekend lot tegemoet. De tweede hoofdfilm, „Een kreet in de woestijn" vertoont een spannend drama, het avontuur van een Poolschen koerier in dienst van de Fransche troepen in Noord-Afrika. BEZOLDIGING AMBTENAREN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND Door Gedeputeerde Staten is het oordeel van den gemeenteraad gevraagd over een ont worpen salaris-regeling voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Volgens die re geling zal de totale bezoldiging dier ambte naren voor deze gemeente niet meer mogen bedragen dan 500. De in onze gemeente aan wezige vier bezoldigde ambtenaren genieten in totaal een salaris van 374. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft als zijn uit- drukkelijken wensch te kennen gegeven, dat gelijk ook de bedoeling van Gedeputeerde Staten is, een geldende bezoldiging, die lager is dan het voorgestelde maximum, niet wordt verhoogd. Van dit standpunt uit bezien wil het B. en W. voorkomen, dat er geen bezwaar bestaat tegen de voorgenomen algemeene re- geiing. B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen, Gedeputeerde Staten dienovereenkom stig in te lichten. Schade hersteld. Het Duitsche stoomschip Lauterfels, dat de zer dagen bij het binnenkomen schade aan de schroef bekwam door een aanvaring met een remstoel in de Buitenhaven, heeft deze schade in een dok te Amsterdam hersteld en de reis naar Tuticorin voortgezet. Voor de schade aan den stoel is een borgstelling afge geven alvorens te kunnen vertrekken. SANTPOORT R. C. BREDERODE Het 1ste elftal wist Zondag j.l. in den wed strijd tegen Kenau 2- punten te behalen, ter wijl het 2e elftal na spannenden strijd met 10 wist te winnen. De voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijd R. C. H. 6Brederode 1 is uitgesteld en vindt dus geen doorgang. Als een der laatste serie wedstrijden is >oor a.s. Zondag om 10 uur vastgesteld de wedstrijd V. S V. 3—Kin- heim 4. De adspiranten komen a.s. Zaterdag 2.30 op eigen terrein uit tegen Kennemers adsp. A.s. Dinsdag 5 Nov. heeft des avonds 8.15 in Hotel „De Weyman" een ledenvergadering plaats. Levenslang tegen moordenaars uit Wildervank geëischt. Groningen, Donderdag. De rechtbank te Groningen behan delde heden de zaak tegen den 33- jarigen K. S. en den 27-jarigen B. B., beiden werltlooze arbeiders te Wilder vank, verdacht van moord op den ouden heer Jacob Kroeze te Wilder vank in den nacht van 12 op 13 Juni j.l. De officier eischte voor beide verdach ten levenslange gevangenisstraf. De zaak van het Paleis van Volksvlijt. AMSTERDAM. 31 Oct. (A.N.P.) Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor heeft de officier van justitie mr. Van Aïkel in de zitting van heden requi sitoir genomen tegen den ex-directeur en den ex-commissaris,van het Paleis van Volksvlijt. De oud-directeur heeft erkend, dat de door hem gepubliceerde balansen onjuist waren. Hij zoowel als de ex-commissaris ontkennen, dat zij zich hebben meester gemaakt van een aantal obligaties. De officier requireer- de tegen den oud-directeur M. drie jaar gevangenisstraf. Tegen den ex- commissaris P. twee jaar gevangenis straf met aftrek van de helft van het voorarrest. Overval te Uden aan de orde. DEN BOSCH, 31 October (A.N.P.) Van daag wordt de vijfde strafzitting van de ar- rondissements-rechtbank in Den Bosch ge houden ter berechting van de misdadigers der Ossche bende. Heden is de toeloop van het publiek zoo wel voor het paleis van justitie als in de rechtzaal grooter dan ooit. Het eerst wordt behandeld de zaak tegen den 2-3 jarigen J. P. C„ den 23-jarigen opper man H. A. van der P., den 20-jarigen fabrieks arbeider P. W. de B, en den 23-jarigen land bouwer A. J. H., bijgenaamd de jonge Toon de Soep, terzake van een in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 te Uden gepleegden roofoverval in de woning van het echtpaar Bouwman. Volgens de dagvaarding hebben zij zich tot de woning toegang verschaft door inklimimng door een gat in het dak en een gat in den muur terwijl zij den diefstal van een geldbedrag van f 1900 deden vergezeld gaan van geweld tegen den 65-jarigen land bouwer Bouwman en zijn 55-jarige echtge- noote, hierin bestaande dat zij beiden gesla gen, vastgegrepen en gebonden hebben. Van der P., de „Rut", die rad van tong is. legt direct een bekentenis af. Hij vertelt dat hij in contact is gekomen met C„ H. en P. de B. C. had van een persoon, die hij niet kende, inlichtingen gekregen, dat er hij Bouwman „iets te halen" was. Met zijn vieren zijn zij daar des nachts naar toe gegaan. P. de B. en H. legden eveneens een be kentenis af. C. verzekerde, dat wat de Rut had gezegd, de volle waarheid was. Bouwman verklaarde de bandieten niet te hebben herkend bij den overval, en ook niet op de zitting tè herkennen. De verdachten herkenden den man niet. behalve C., die zeide dat .hij hem goed ken de. De officier van justitie mr. Van Everdin gen eischte hierna tegen verdachten Van der P, H. en C. een gevangenisstraf van tien jaren met aftrek van preventieve hechtenis. Tegen verdachte P. de B. die reeds voor dood slag tot 15 jaar is veroordeeld, eischte hij drie jaren met aftrek van preventief. De verdachte Van der P. vroeg aan den president rekening te willen houden met de andere straffen. Het voorzitterschap van Bloembollencultuur. AMSTERDAM, 31 October (A.N.P.) De afdeeling Bovenkarspel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is voor nemens in de plaats van den heer E. Krelage als candidaat voor het voorzitterschap van de vereeniging voor te dragen de heer ir. M. Dijt. te Haarlem. Op den Griekschen nationalen feestdag paradeerden te Athene troepen, velen reeds de Koninklijke kokarde op de kepi droegen, voor generaal 1 Treinbestuurder voor Haarlem's rechtbank. Electrische trein reed door Haar lem,sch stootblok. Op 29 April is een electrische trein door een stootblok gereden dat aan het einde ligt van het spoor van den trein, die uit IJmuiden het Haarlemsche station binnenkomt. Er is groote schade aangericht, want de trein reed door het stootblok tot in een maga zijn van het stationsgebouw. Volgens den bestuurder van den eleetri- schen trein, die als verdachte terecht stond, weigerde de rem. Wel „blies" de Westinghouse- rem, doch niet voldoende om den trein tot stilstand te kunnen brengen. Hieruit valt op te maken dat er onvoldoende druk heeft gestaan op deze rem-installatie. Dit is aan den schuld van verdachte te wijten, die dit van te voren had moeten zien. Ook had hij ervoor moeten zorgen dat er wel voldoende druk op de rem had gestaan, De trein was leeg, zonder passagiers, had des morgens reeds een rit gemaakt naar IJmuiden, doch even voor het ongeluk had de trein als reserve op het opslagterrein gestaan. Vanwege de spoorwegen is de man reeds ge straft: 3 dagen loon ingehouden. Bovendien is alle kans op promotie nu verkeken, en daar mee dus meer verdienste. Hij stond op het punt om wagenvoerder-conducteur te worden, toen het ongeluk geschiedde. Hij was reserve- wagenvoerder. De getuige-deskundige verklaarde dat de rem- installatie in orde was en dat het ongeluk al leen kan zijn geschied door onvoldoenden druk. De bestuurder had op den manometer moeten hebben gezien, dat de remspanning onvoldoende was. Een rangeerder die op den trein had gestaan en als door een wonder voor den dood is ge spaard geworden, zei dat er dien dag niets bijzonders is gebeurd met den trein. Er is niet extra hard gereden, de trein remde aanvan kelijk wel, doch op het kritieke oogenblik ge beurde er niets, 's Morgens was de rangeerder ook al met den trein meegereden en alles was toen in orde. De verdachte zei dat hij bij zijn vertrek overtuigd was dat er wel voldoende druk was. Bij het eerste afremmen werkte de installatie goed. Hij, had een verklaring .volgens, welke z.i. het mogelijk was dat de remmen niet aansloegen. De deskundige zei daarop dat deze verkla ring onmogelijk in dit geval van toepassing kon worden geacht. De officier meende dat de oorzaak van het. ongeluk te wijten is aan onachtzaamheid van den bestuurder. Hij zeide dat het een groot geluk is dat er geen mensehen op het perron liepen. Omdat verd. vanwege de spoorwegen reeds is gestraft, eischte hij een straf van f 50 of 25 dagen. Mr. H. B. C. Waslander zei dat het bedenke lijk is of de fout werkelijk ligt daar waar de ten laste legging haar zoekt. Toch gelooft hij dat veroordeeling onvermijdelijk is. Hij vroeg derhalve clementie, omdat de verdachte fi nancieel zeer sterk is getroffen; later zal dit wellicht zelfs f 10 per week 'schelen in zijn loon. Wederom onrechtmatig steun getrokken. Wederom stond een man terecht wegens het onrechtmatig steun trekken. De verdach te had weken aaneen opgegeven werkloos te zijn, door zijn handteekening meermalen op wei'kloosheidslijsten te zetten. Meermalen heeft hij echter gearbeid, meestal als los arbeider, waarmee hij vier gulden per dag verdiende. Aldus heeft hij zich groote bedragen op onrechtmatige wijze toegeëigend, namelijk f 350. De officier zei dat onrechtmatig steuntrek- ken tegenwoordig schering en inslag is. Hij eischte daarom twee maanden ,ge vangen is - straf. Verdachte vroeg om een voorwaardelijke veroordeeling. Zandauto reed fietser aan. Een fietser is bij de Zandvoortschelaan op den Heerenweg door een auto aangereden. De fietser hield even in voor een autobus. De bus stopte voor den fietser, die daarna doorreed en aangereden werd door de auto, die uit de Lanckhorstlaan kwam. De fietser had de aan rijdende auto. een vrachtwagen, niet gezien. Wel had de fietser, een bejaard man, voor rang, doch ook zijn wijze van oversteken was niet erg voorzichtig geweest. De chauffeur zei niets gezien te hebben en onmiddellijk gestopt te hebben toen hij een slag tegen het rechterportier hoorde. De fietser lag' toen half opgericht voor het rech- terachterwiel. Als de auto niet zoo snel had gestopt, was de man zeker overreden. Het slachtoffer een tuinman, heeft zeven weken niet kunnen werken. De eisch luidde f 25 of 15 dagen hechtenis. Jongeman bedroog zijn meisje. Een dienstbode uit Aerdenhout heeft een jongeman op de Groote Markt leeren kennen, die haar vijf en twintig gulden afhandig heeft gemaakt door te vertellen dat hij werk kon krijgen in Amsterdam, ruzie had met zijn vader en nog f 25 noodig had. Bovendien had hij een valsehen naam opgegeven. Ook heeft hij een ring van haar vinger ge nomen en dien later, zonder haar toestemming verkocht. Het eerste is oplichting, 't Tweede verduis tering'. De officier wenschte geen voorwaardelijke straf en eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. G. Bettink, zei dat verd. nimmer is gestraft, legde er den nadruk op dat verd. in de meening kan hebben verkeerd den ring te hebben gekregen en vroeg een straf gelijk aan het voorarrest: 1 maand. Met vijftig gulden vertrokken. Tegen een man die solliciteerde naar de betrekking van provisiereiziger en daarbij zich heeft uitgegeven alsof hij ontelbare re laties had, werd drie -maanden gevangenis straf geëischt. De man had namelijk f 50 weten afhandig te maken, hetgeen een gevolg was van zijn valsche voorspiegelingen. Nadien heeft hij weinig van zich laten hoor en. De verdachte was niet verschenen. -

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1