Fen Hondenleven. Fokker critiseert luchtvaartondernemingen. Rubriek voor Vragen. Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas to egeblaft. Na veel gezeur van Max, den spaniel van den bakker, ben ik lid geworden van den Dee- habee Deeveeka, hetgeen natuurlijk betee- kent: Districts Honden Bond „De Vette Kluif". Max zegt dat de menschen zooiets als Deeha- bee Deeveeka onmiddellijk begrijpen, maar ik twijfel eraan. Mijn eigen Baas zit vaak met dat soort aanduidingen te tobben, en gebruikt er een soort dictionnaire voor. Enfin, vanmorgen vroeg hadden we ver gadering op het braak liggende terrein achter de gasfabriek, vlak bij de vuilnisbelt. Ik had beter in mijn mand kunnen blijven en mijn nachtrust voltooien. Om te beginnen was het al een zeer ge mêleerd gezelschap. De crisis heeft blijkbaar een droevige uitwerking gehad op het honden- peil in ons stadsdeel. Onderweg vertelde de bejaarde teckel van den tramdirecteur mij al, dat nu al sinds jaren de meeste menschen, wier rashonden stierven, ze vervangen had den door kostelooze of bijna-kostelooze hon den van gemengden bloede. Nu,, hij had niets teveel gezegd. Toen wij aankwamen schrokken wij beiden. Het is droevig dat blauw hondenbloed zóó in de ver drukking raakt. Behalve den Afghaanschen Windhond van den notaris-op-den-hoek, twee Poedels, mijn vriend James-de-Aberdeen, den Spaniel Max, twee Hollandsche Herders, één Duitschen Herder en dien ellendigen Bouvier (over den Pekinees keek ik heen, zoodat 'k dien niet gezien heb) was het een allerzon derlingste collectie. Ik zat tusschen een Bull- hei'der en een Whippoédel, die al dadelijk nij dig werd op een Sealysmous die hem in zijn langen pluimstaart beet. Dan waren er ver scheidene Keesfoxen, een enorme St. Mastiff, een Setterfox, twee sterk-verschillende Aire- bulls misschien is het juister te zeggen: een Airebull en een Bullaire een Boxpinscher, een Schnauzherder en nog meer moois. Tegen het voorzit terschap van den Af- ghaanschen Windhond, die de vergadering met welkomstgeblaf opende, kwam bijna dit heele zootje dadelijk in ver zet. Het meende dat opnieuw een voorzitter gekozen moest worden, omdat de meesten hun ner de vorige vergade ring niet hadden kun nen bijwonen. „De afwezigen heb ben altijd ongelijk", zei de voorzitter beminnelijk, maar 'n tikje hautain. „En ik ben met een meerderheid van de aanwezigen gekozen". Verward geblaf en gekef. „Ik heb er niets van geweten", gilde een nietig.verschijnsel, dat bij nauwkeurige be schouwing een Pekidwergkees bleek, te zijn.: „Dat is inderdaad een groot bezwaar", zei de voorzitter ironisch. „Maar v we kunnen niet iedere vergadering opnieuw beginnen met een voorzitter te kiezen. Er zijn altijd afwezigen, of liever geblaft: ze zijn er niet. Dat is nu ook het geval". „Maar ik wil voorzitter wezen!" bulkte de St.. Mastiff. „Zooiets blaft men niet", verklaarde de no bele praeses. „Aan de orde zijn nu de notulen van de vo rige vergadering". De notulen, ons in slecht hondsch voorge- keft door den Boxpinscher werden gearres teerd na groot lawaai. Men had beter de halve vergadering kunnen arresteeren. Daarna vroeg de Airebull het woord over de orde. „Er is geen orde", blafte de Setterfox (ge- la ch). „Dan moet die er komen" (vreugde). De Airebull stelde een motie voor van wan trouwen in den president, waarbij bovendien werd voorgesteld een nieuwen te kiezen, over wegende dat niemand iets van Afghaansche Windhonden afwist, dat dit ras een intelligen tie toonde, die achterdocht wekte en dat men in deze tijden de behoefte voelde aan den Sterken Hond. Ik stond onmiddellijk op en boog. Algemeene vreugde. Ons Ras verloochent zich nimmer. „Kom 'es' op als je 't lef hebt", bulkte/de St. Mastiff, van wien u natuurlijk allang begre pen hebt, dat zijn vader een St. Beimard en zijn moeder een Mastiff geweest moet zijn. „Gaarne", zei ik. „Na de vergadering kunt u mij uw secondanten sturen". Daverend gelach. De door mijn tactvol optreden verkregen opluchting duurde evenwel te kort. Toen de motie-Airebull bij pootopsteken met een klei ne meerderheid was aangenomen, verklaarde de president dat hij die naast zich neerlegde (evenals menschelijke voorzitters dat doen als het hun zoo uitkomt), dat hij voor een jaar gekozen was en dat hij met een minderheid zou regeeren (evenals dat in bijna alle men- schen-staten tegenwoordig geschiedt). Door dit besluit meende hij zich den zoozeer-ge- wenschten Sterken Hond te toonen. „Par ex cellence", voegde hij eraan toe, met een fijn glimlachje. Dit autoritair optreden verwekte een gewel- SP'Urf" [r^l schaarde ér zicli omheen en zag het belang stellend aan. Toen de Bouvier den St. Mastiff dermate had afgetuigd, dat hij met anderhalf oor en nog één gezonden poot lag te kreunen tegen een paaltje, ging ik den verslagene nog even vertellen dat ik den volgenden dag tot zijn beschikking zou zijn, als hij dan tenmin ste weer loopen kon. En toen kwam er een opzichter van de vuilnisbelt en joeg de heele vergadering uiteen. „Wij honden", zei de oude teckel van den tramdirecteur bedaard, toen wij naar huis wandelden, „zijn en blijven individualisten. In massa zijn we niet op ons best". „Neen", zei ik. „Maar van wie zeggen ze dat nog meer?" „Sst", fluisterde de oude. „Als je de and'ren gelukkig wilt maken, bemoei je dan met je eigen zaken". Een wijs woord. De Oude stoof meteen weg, achter zijn huiskat aan. Komt „Volk en Vaderland" toch uit? Volgens verschillende bladen worden door de leiding van de Nat. Soc. Beweging verschil lende pogingen in het werk gesteld om Volk en Vaderland toch deze week nog te doen ver schijnen. Hierbij worden ook de namen van verschillende drukkers genoemd. De heer van Geelkerken deelde aan de Tel. mede, dat, wat de inbeslagneming betreft, de toestand nog precies dezelfde is als Woensdag avond. De pers in de drukkerij der firma L. E. Bosch en Zoon is nog verzegeld en men ver wacht, dat voorloopig tijdens het verder jus titieel onderzoek tegen den hoofdredacteur mr. F. A. van Lunterem en de redacteuren mr. H. Reydon en J. Hollander de drukkerij en zetterij voorloopig niet meer beschikbaar zullen zijn. Twee van de gewraakte artikelen waren uit Het Amsterdamsche kringblad De Daad en het IJmuidensch kringblad De Victorie overgenomen. DE HEER TUSENIUS GEROYEERD. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is de heer K. H. Tusenius te IJmuiden als lid van de N.S.B. geschorst. Van de zijde van de N.S.B. werd dit bericht bevestigd. De heer Tusenius zelf deelde mee, dat hij het niet in het be lang van de beweging achtte zich over deze aangelegenheid uit te laten, geleerd door de ervaringen bij afwezigheid van den algemee- nen leider, den heer Mussert, verleden jaar, ook maar iets over dergelijke zaken te zeggen. Kolenvoorziéning in den winter mogelijk? In een conferentie, welke de chef van de afdeeling handelszaken der Ned. Spoorwegen dezer dagen met een aantal persvertegen woordigers heeft gehad, heeft deze gewezen op de gevaren, welke verbonden zijn aan de inkrimping van het bedrijf der Ned. Spoor wegen. Indien er een strenge winter komt, loopt z.i. de kolenvoorziening van ons land groot gevaar. Immers, dan zal het scheep vaartverkeer stil liggen, terwijl de spoor wegen geen menschen en materieel zullen hebben om aan de groote vraag naar vervoer- gelegenheid te voldoen. Naar de meening van genoemden chef hoeft men niet ts rekenen op het vrachtautovervoer, daar dit bij lange na niet voldoende capaciteit be zit en ook.om andere redenen niet in .staat is dergelijke hoeveelheden te vervoeren als dan vervoerd zullen, moeten-worden. Het betoog-van genoemden chef werd door tal van cijfers ondersteund. Indien het straks met de kolenvoorziening spaak loopt, zullen de spoorwegen het middelpunt van heel wat critiék zijn, doch zullen zij dan wel zoo schul dig zijn? ZXTERDA'G 2 NOV. 1935 Een vaste lijn ontbreekt. Men beginne geen prestige-race. Mogelijkheden voor onze vliegtuigindustrie De Nederlandsche vliegtuigbouwer Anthony Fokker,, die Donderdag tege lijk met den directeur der K. L. M., den heer A. Pieman, uit de Vereenigde Statten in ons land terugkeerde, heeft in een persconferentie zijn opvattin gen uiteengezet over de ontwikkeling van het luchtverkeer en den vliegtuig bouw, die nauw met elkaar samen hangen, en over de karakteristieke verschillen tusschen de luchtvaart in Europa en in de Vereenigde Staten. De uiteenzettingen van den beer Fokker droegen af en toe een uitge sproken polemisch karakter en hielden op sommige punten critiek in op de gestes der luchtvaartmaatschappijen in het algemeen, waarbij in enkele gevallen duidelijk bleek, dat deze cri tiek ook de Nederlandsche lucht vaartmaatschappij betrof. In het kort kwamen de bezwaren van den heer Fokker hierop neer, dat de wedstrijd tusschen de luchtvaart maatschappij onderling leidde tot een overdreven opvoeren van de luxe, het comfort en de snelheid ten koste van een economische bedrijfsvoering en van de veiligheid, terwijl vei'der het ont breken van een vaste lijn in de ont wikkeling van het luchtverkeer een belemmeving vormde voor een econo mische en doeltreffende ontwikkeling van de vliegtuig-industrie. De dieepre oorzaak van de ontwikkeling van •de Amerikaansche luchtvaart en niet alleen van deze, in een verkeerde richting, lag vol gens den heer Fokker echter niet alleen in de concurrentie deze ontbreekt immers in Europa ten deele maar bij de leidingen der maatschappijen, die in handen zijn van jeug dige luchtvaartpioniers en enthousiasten, wier ondernemiengsgeest en enthousiasme dtze ontwikkeling heeft mogelijk gemaakt. Maar de luchtvaart is thans in het stadium gekomen, dat men zich moet concentreeren op den verkaop van haar product, en d-at is „transportation", en daarvoor heeft men, even als voor elk fabrieksproduct, ervaren en des kundigen zakenlieden noodig. De leidende oersonen in de luchtverkeer-industrie moeten hun wedloop naar snelheid, luxe en expansie staken en zich realiseere-n, dat de vliegtuigen en de bedrijfskosten alleen goedkooper kunnen worden als men ze in series kan fabriceeren en een zekere stabiliteit in het bedrijf na streeft. Men is het er nog lang niet over eens, wat hiervoor het geschikte materiaal is, en zoo komt men, om maar grootere snelheden te bereiken, tot concessies aan de veiligheid. Op de vraag, of de Douglas D.C. 2, thans ook veelvuldig in Europa in gebruik, reeds als een concessie aan de veiligheid moest worden beschouwd antwoordde Fokker, dat deze ma- machine aan zeer hooge eischen voldeed. In .principe echter kon men bét vervangen van Vliet 3-miptorige naar het 21-<niotorige toestel als een zoodanige concessie beschouwën, even als de grootere start- en landingssnelheid. Dit alles geldt echter in nog veel sterker mate voor de vergrooting van de Douglas D.C. 2, het nieuwe type D.S.T., waarin ruimte zal zijn voor 16 slaapplaatsen. Deze D.S.T. is eenige duizenden ponden zwaarder dan de D.C. 2 en het is de vraag of de reeds over-ontwikkelde motoren 800 a 900 P.K. is reeds een maximum, dat niet meer volkomen betrouwbaar is niet overbelast zullen worden, wat vooral gevaarlijk kan zijn in den start, als- men hun volle capaciteit noo- heeft en weigering van een der motoren noodlottig is. Hier doet men wel degelijk een concessie aan de veiligheid, en als de Ameri can Airlines het toestel voor slaapnachtvluch- ten in gebruik gaan stellen op de Zuidelijke route, is dat misschien nog eenigszins verant woord omdat men hier op elke 20 mijl een goed verlicht noodlandingsterrein heeft Voor den Indië-dienst echter, waar men over weinig en op groote trajecten over geen enkel noodlandingsterrein beschikt, komt de D.S.T. volgens Fokker in het geheel niet in aanmerking. Mogelijkheden voor de Nederlandsche vliegtuig-industrie In luchtvaartkringen gaan thans weer stemmen op, die juist met het oog op de vei ligheid invoering van het 4-motorige type be pleiten, doch de moeilijkheid hierbij vormen de duurdere aanschaffingskosten. Douglas is thans bezig met het ontwerpen van een 4- motorig toestel, doch zonder overdrijving mag gezegd worden, dat Nederland, waar Fokker reeds drie jaar geleden zijn 4-motorige toe stellen lanceerde, op dit gebied een grooten voorsprong heeft. In de afgeloopen 10 jaar heeft de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek voor 25 millioen gulden aan vliegtuigen naar het buitenland verkocht, zoodat er voor Ne derland op het gebied van den export groote mogelijkheden bestaan. Ook is de Nederland sche industrie thans volkomen in staat, geheel metalen vliegtuigen te bouwen, indien ze slechts gelegenheid krijgt, in serie te bouwen, want metaalbouw is duurder dan gemengde bouw en slechts rendabel, als men in serie kan bouwen en de garantie heeft van een vasten afzet en stabiliteit van de door de afnemers gewenschte types. Dit was de reden, dat Fok ker tot nog toe, hoewel hij de licentie heeft, niet zelf in Europa de geheel metalen Douglas vliegtuigen kon bouwen. Omtrent de plannen der regeering om tot een eigen vliegtuig-industrie over te gaan, eventueel door concentratie van de bestaan de bedrijven, bleek Fokker op de hoogte, doch kon hij op het oogenblik geen nadere mede- deelingen doen. Op zichzelf achtte hij een heilzame werking van een dergelijke samen werking mogelijk, en achtte hij het bewezsn, dat wanneer in de toekomst een vaste lijn zou worden gevolgd bij de ontwikkeling van de vliegtuigindustrie, tezamen met- de afnemers, n.l. het leger, de marine, het Indische leger en de burgerluchtvaart, in Nederland de basis kon worden gelegd voor een bloeiend bedrijf met een groote export-mogelijkheid, In Nederland geen vaste lijn Ongelukkigerwijze volgde men vol gens den heer Fokker op het oogenblik in de Nederlandsche en in de Neder- landsch-Indische luchtvaart, noch bij Defensie, noch bij de K.L.M., een vaste lijn. Indien Defensie groote en vaste opdrachten zou geven en de civiele luchtvaart niet voortdurend nieuwe eischen zou stellen en nieuwe types zou eischen, zou de Nederlandsche in dustrie rustig de goed gebleken types verder kunnen ontwikkelen en in serie kunnen werken. Volgens Fokker zijn de Pan-American Air ways de eenige onderneming met een vaste lijn, die 5 jaar geleden reeds wist wat zij thans wil en thans reeds weet, waar zij over 5 jaar zal zijn. Zonder overhaasting en zonder dat men zich laat opjagen door concurrenten be reidt men rustig alles voor. „Zij is", aldus de heer Fokker, „een voorbeeld voor het beleid onzer K.L.M. voor de Holland-Indiëlijn en voor de toekomstige ontwikkeling van de K. N. I. L. M.". Vol lof sprak de heer Fokker over de pio niers van de Indië-lijn: Pl-esman, Van der Hoop, Generaal Snijders, die met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Ten aanzien van de toekomst was Fokker echter minder gerust en verklaarde hij: „Het is thans de taak der regeering, die met een bedrag van 10 millioen gulden subsidie dit werk heeft moge lij gemaakt, de K.L.M. een vaste lijn voor de ontwikkeling van den Indië- dienst voor te schrijven. Zij moet voor komen, dat de K.L.M. zich begeeft in een gevaarlijke prestige-race met Engeland, die alleen maar met steeds grootere subsidies kan worden gevoerd en moet leiden tot den waanzLn, dien men kan aanschouwen in de scheep vaart over den Atlantischen Oceaan, tusschen de „Bremen", „Rex", „Nor- mandië" en binnenkort de „Queen Mary", een lcege-drijvende-paleizen- parade, waaraan alleen de practische Amerikanen niet meedoen". Onbeïnvloed door wat de Imperial Airways doen, stelle men zich tevreden met een mini mum subsidie en extra mail-porto een zoo ren dabel en veilig mogelijk, luchtverkeer te scheppen, binnen het bereik van een zoo groot mogelijk aantal passagiers en zonder over bodige „super-luxe" of super-snelheid. Dit is zoowel in het belang van een goede luchtverbinding met ons koloniaal bezit als voor de defensie daarvan. Zoowel materiaal als personeel moeten in tijd van nood aan de hoogste eischen voldoen. Een subsidie, hierop gebaseerd, zal geen te groot offer blijken te zijn. De Amerikaansche regeering heeft dat begrepen en is dan ook waarschijnlijk niet geheel vreemd aan den aanleg der vliegtuig stations voor de Pan-American Airways in de Zuidzee. Japan begrijpt het ook, en Nederland mag voor de veiligheid van Indië in dit op zicht niet achterblijven. >3veg met de aristocraten!" bulkte de St. Mastiff, waarop de Bouvier, die zich verbeeldt zelf van adel te zijn, hem in den linker ach- terpoot beet en een hevig gevecht tusschen beiden ontstond De rest van de vergadering ZONDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM 1875 M. 8.30 KRO.; 9.30 NCRV.; 1215 KRO.; 5.00 NCRV.; 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gewijde muziek; 9.50 Kerkdienst u. d, Vluchtheuvelkerk te Zetten. Voorg.: Dr. J. Lammerts van Bu-eren. Hierna: Gewijde muziek; 12.15 Orkestcon cert en lezing; 2.00 Reportage; 3.00 Lezing; 3.20 Gram.platen; 4.00 Ziekenlof; 5.00 Ge wijde muziek; 5.30 Orgelspel Ch. J. de Wolff; 6.00 Kerkdienst u. d Gereformeerde Kerk (Noorderkerk) te Middelburg. Voorg.: Ds. D. Bremmer, orgel; Ch. Ja de Wolff. Hierna gewijde muziek; 7.45 Voetbalnieuws; 7.50 Causerie; 8.10 Berichten; 8.15 Schlaigermu- ziek; 8.45 Zang; 9.00 Orkestconcert; 9.45 On bekend; 10.30 Berichten. Gram.platen; 10.40 Epiloog; 11.00 Esperanto. HILVERSUM, 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO; 12.00 AVRO; 5.00 VARA; 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong; 9.00 Voetbalnieuws, 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga; 9.20 Orgelspel J. Jong; 9.30 Ir. R. A. Gorter: Doe het veilig; 9.45 A, Pleysier: Van staat en maatschappij; 19.00 Kerkdienst u. d. Ned. Herv, Kerk, Bolsward. Voorg.: Ds. J. Vink; 11.30 Dr. N. B. Tenhaeff spreekt over „In de schaduw van morgen" door Prof. Dr. J. Hui- zinga; 12.09 Klokkenspel en uurslag v, d. St. Josephskerk te Tilburg; 12.91 Omroepor kest o.l.v. N. Treep. In de pauze: J. Aalde- rink: Het schilderij van de maand; 1.45 Ver slag door H, Hollander v. d. voetbalwedstrijd HollandDenemarken te Amsterdam; 4.90 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk; 4.50 Sport nieuws; 5.90 Haarl. Orkestvereeni-ging o.l.v. P. Tiggers; 5.30 Sportpraatje. Uitslagen. Gra- mofoonplaten; 6.00 Vervolg concert m.m.v. M. Komst (trompet); 6.45 E. Kuipers: Bij het VARA-jubileum; 7.00 Populair programma m.m.v. de Flierefluiters o.l.v. E. Walis en so listen; 8,00 Berichten; 8.15 Concertgebouw orkest o.l.v. Prof. Dr. W. Mengelberg m.m.v. L. Zimmermann (viool); 8.50 Gram.platen; 9.00 Radio-journaal; 9.15 ,De familie Sta stok", hoorspel van J. v. d. Poll .naar Hilde- brand's „Camera O.bseura"; 10.00 Uit „Dili- gentia" Den Haag: Dp Revellers zingen; 10.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. H. Cals (sopraan). Ca. 10.45 Verslag Schaak match Eu weAljechin; 11.00 Berichten; 11.10 Gram.platen. DFOITWICD 15!!0 M 9.50 Kerkdienst; 12.50 Het B-BC-Northern- Ireland-orkest o.l.v. Montgomery; 1.50 Troise en zijn Mandoline-orkest m.m.v. Don Carlos (zang)2.20 Het Olof sextet m.m.v. Th. Tu- son (zanig); 3.05 Het Luton-orkest o.l.v. Car ter m.m.v. H. Macklin (zang); 4.05 Gram. platen; 4.50 Voor de kinderen; 5.10 Lezing; 5.50 A. Thursfield (zang) en het Lyra-kwar- tet; 7.05 Voordracht; 7.25 E. Coleman (alt) en H. Heyner (bariton)8.20 Kerkdienst; 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Berichten; 9.20 BBC-Militairor,kest o.l.v. O'Donnell m.m.v. N. Allin (bas)10.05 Alb. Sandler's orkest m. m. v. W. Radford (zang); 11.05 Epiloog. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 Gram.platen; 11.35 Orgelconcert; 12.25 Gram.platen; 12.35 Orkestconcert; 2.35 Zang; 5.20 Het Pascal-orkest; 7.20 Zang en voor dracht; 9.05 Hoorspel; 11.05 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 C. Rydahl's orkst; 1.50 Gram.platen; 2.45 Operette-concert; 7.20 Vioolduetten; 7.40 Hoorspel; 7.55 Zang en piano; 8.35 Zang; 9 30 Omroeporkest; 10.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert; 7.50 Kwintetconcert; 9.50 Koor o.l.v. Keitel; 11.20 Het Peter-kwar tet; 12.05 Concert uit Berlijn; 3.20 Concert m,m.v. orkest en solisten; 7.20 Omroeporkest en solisten; 10.00 Dansmuziek. ROME, 421 M. 8.00 Gram.platen; Symphonieconcert o.l.v. Toni; 9.20 Hoorspel. Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 9.20 Fanfares; 9.45 Cembalomuz-iek; 10.20 Gram.platen; 11.05 Reportage; 12.23 Zang en piano; 12.45 Orgelconcert; 1.35 Salon-orkest; 235 Gram.platen; 3,05 Hoorspel; 3.20 Trio; 3.40 Aceoi'deonsoli; 3 50 Trio; 410. Gram. platen; 4.20 Piano-recital; 4.30 Symphonie concert; 5.20 Gram.platen; 10.20 Hoorspel; 11.00 Omroeporkest; 11.20 Jazzmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Zie 322 M.; 9.45 Gram.platen; 10.20 Cembalo muziek; 10.35 Cello-recital; 10.50 Gram.platen; 11.05 Reportage; 12.35 Salon orkest; 1.353.05 Gram.platen; 3.20 Sym phonieconcert; 4.10 Piano-recital; 4.20 Gram. platen; 5.20 Vocaal concert; 5.50 Concert; 6.50 Strijkkwartet; 7.20 Zang en voordracht; 8.35 L'Amour médecin van Molière. Muziek van Lully; 9.20 Gevarieerd programma; 11.20 DEU-reCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Dansmuziek; 9.20 Berichten; 9.50 Pia nomuziek; 10.20 Dansmuziek. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935. HILVERSUM 1875 M. N.C.R.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. v. Lokhorst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.301200 en 12.15 Gram.pl. 12.30 A'damsch-Salonorkest o.l.v, D. H. Ph. Kiekens. 2.00 Voor de scholen, 2.35 Gram.pl. 2.453.15 Wenken voor de keu ken, 3.304.00 Modecursus, 4.00 Bijbellezing, Ds. N. Willemse. M.m.v. bariton en orgel. 5.00 Orgelspel R. Parker. 6.00 Gram.pl. 6.30 Vra genuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Repor tage. 7.30 Vragenuur. 8.— Berichten. 8.05 „Elk wat wils. gevar. programma. 10.25 Be richten. 10.3011.30 Gram.pl. HILVERSUM n, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v. Bram Hemerik (cello). 12.— Het Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeckman en Gram.pl. 2.Pianorecital Egb. Veen. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.Gram.pl. 3.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Dini Erkens (sopraan), 4.30 Max Tak: Vermaarde violisten (IV). 5.30 De Octophinkers o.l.v. B. Drukker. 6.30 Gram.pl. 6.45 Dr. G. Tartakower spreekt over de match Eu we—Aljechin. 7.00 Zang door A. M. Lenzberg. A.d. Vleugel: E. Veen. 7.30 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 8.00 Berichten. 8.10 Gram.pl. 8.3'5 De Revellers zingen. 8.55 „Beroemde liefdes", door K, Seymour. I. Nelson en Lady Hamilton, vert, W. V-ogt. 9.15 Omroeporkest o.l.v. A. van Raalte m.m.v. Ethel Barlett en Rae Robertson piano's) 10.10 Orgelconcert P. Palla. 10.30 Iersche gramofoonmuziek. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Uit Carlton, Amsterdam: Tonny Steemers' tango-orkest en Neville Bishop' dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Het Sehotsche Studio-orkest. 1.05 Gram.pl. I.50 Orgelconcert Sir Walter Alcock. 2.20 Be richten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 A. Butler (cello) en K. Markwell (piano). 4.50 Orkestconcert o.l.v. Lloyd m.m.v. T. Bailey (banjo) 5.35 B.B.C, Dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconeert. 7.107.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Kooreoncert o.l.v. Harvey. 8.50 „Night Falls on Slow-on-the-Uptake", gevar. programma 9.35 Zang door Kitty Masters. 9.50 Berichten, 10.00 Verkiezingstoespraak. 10.20 B.B.C.-orkest o.l.v. Heward m.m.v. J. Stockmarr (piano) II.35—12.20 Het Casani Club Orkest o. 1. Kunz RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Touche. 2.50 Gram.pl. 4.20 Orkestconcert 5.50 Gram.pl. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Zang 9.05 Concert m.m.v. kwartet en solisten 11.05 12.35 Pascal-Orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.201.2-0 Concert uit Rest. „Ritz" 2.204.20 Jazzmuziek door de Donde's Band. 4.204.50 Gram.pl. 7.20 Walteufel-concert. 8.15 Koocon- cert o.l.v. Reesen. 8.45 Gram.pl. 8.55 Omroep orkest o.l.v. Reesen. 9.5010.25 dito. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 9.55 Concert. 11.20 Uit Hamburg: Nedersaks. Symphonie-orkest o.l.v. O. E. v. Sosen. 3.30 Pianorecital. 4.20 Omroep orkest o.l.v. Pratorius. 6.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Eysoldt. 7.30 Solistenconcert. 8.20 Vro-olijk programma. 10,2011.2-0 Omroep orkest o.l.v. Kühn. ROME 421 M. 8.10 Omroeporkest en -koor o.l.v. T. Petralia 9.20 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Gason. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Salonor- kest o.l.'v. Walpot. 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.25 Omroeporkest o.l.v. Gason, zang en radio- tooneel. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest o.lv Walpot. 1.50220 Gram.pl. 5.20 Het Constan- tin-orkest. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.10 Hoor spel. 7.20 Pianorecital 8.20 Hoorspel. 9.35 Gram.pl. 9.50 Zang door F. Anspach. 10.30 11.20 J. Rutten's orkest. OEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Der Dorfbarbier, zangspel van Schenk m. bew. Dombrowski. 8.50 Reportage. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.05 Weer bericht. 10.20—11.20 Willi Wende's orkp<d Is sneeuw zoo rein zal Uw WASCHGOED zijn als U het ter behandeling geeft bij de IJMUIDER STOOM-, WA5CH- EN STRIJK - INRICHTING Snelliusstraat 39 Telefoon 4371 (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnès van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekeni worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN een witte gummija9 VRAAG: Hoe kan schoonmaken? ANTWOORD: Leg de jas glad op een tafel en boen baar dan stevig en egaal af met een lauw, sterk zeepsop je. Spoel met schoon, warm water na, totdat dit geheel helder blijft en hang de jas buiten giad te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men groote vlekken van motorolie uit een grijze gabardine regenjas? ANTWOORD; De vlekken stevig afborstelen met waschbenzine en dadelijk daarna, dus terwijl het nog vochtig is, bedekken met een laagje magne sia. Een uur stil laten liggen en dan afschuieren. Deze behandeling buiten In de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! DIEREN VRAAG: Wanneer begint de winterslaap van muurhagedissen en van gewone of zandhagedis- sen en wanneer eindigt die? ANTWOORD: De winterslaap van de gewone hagedis duurt in de natuur 5 a 6 maanden en be gint in October. Van muur- en paarlhagedissen is de slaap korter door hun leven in het zuiden van Europa. Paarl- en smaragdhagedisson slapen 2 a 2y2 mnd. In een terrarium worden deze tijden korter en bij goede voedering lukt het zelfs om de Zuid- Europeësche soorten zonder winterslaap over te houden. BELASTING ZAKEN VRAAGEen kennis van mij komt uit Indië terug en wil zich hier vestigen. Zijn inkomen be draagt 2800 a 3100; zijn vermogen 37000. 1. Hoevee! belasting moet hij in Haarlem be talen? 2. Hoeveel in Heemstede? 3. Hoeveel in Bloemendaal? ANTWOORD: Na,ar een inkomen van 3000: 1. Rijksinkomistenbeiasting 90.04. Gem. fonds- belasting 113.80. vermogensbelasting 112.85, 2. Respi: f 99.94; 94.50 en 98.05 3. Resp.: 99.94; 102.60 en 107.30. VRAAGIk ben gehuwd-t, en heb vier minder jarige kinderen. Ilc ben te IJmuiden aangeslagen naar een inkomen van 139S voor 22.56. Is dat juist? ANTWOORD: Ja, de berekening is juist. VRAAG: Op welken leeftijd wordt een onge huwd persoon, wonende te IJmuiden, belasting plichtig? ANTWOORD: Zoodra die persoon een inkomen geniet, waarbij hij of zij belastingplichtig wordt. De leeftijd blijft daarbij geheel buiten beschou wing. VRAAG: Ik heb een woning te IJmuiden, die van Juni 1934 tot Juli 1935 onverhunrd is ge weest. Kan ilc over dien tijd kwijtschelding van straat- en grondbelasting krijgen en hoe? ANTWOORD: Gij kunt ontheffing krijgen, in dien gij voor 1934 en 1035 voor die woning, zijt aangeslagen. Ontheffing moet echter worden aangevraagd binnen 30 dagen na "net ledig staan van het perseel, bij schriftelijk verzoek voor de grondbelasting aan Ge<). Staten der provincie en voor de straatbelasting bij Burgemeester en Wethouders der gemeente. In bijzondere gevali-n kan verlenging van den termijn van indiening worden verleend door den Raa-d van Beroep der Dir. Bel. Deze verzoeken moeten worden ingele verd bij den Ontvanger, die het aanslagbiljet voor de grondbelasting heeft uitgereikt en voor de «jti-ontKnlast'nV hii f»Pn Oom

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7