HET NIEUWE AVONDBLAD Het rioleeringsplan wordt uitgevoerd. 21e JAARGANG No. 4 WOENSDAG <5 NOV. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerif-N.v Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de register?: zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: f 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2600.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. Raadsvergadering. VELSEN. Algemeene beschouwingen in eerste instantie afgeloopen. Het woord is nu aan B. en W. Milde en scherpe critiek. Kersversch van de huwelijksreis terug werd burgemeester Kwint voor de moeilijke taak gesteld de beg'rootingsvergaderingen van den gemeenteraad te leiden. De raad is voltallig. De eerste punten ontlokken weinig discussie. Bezoldiging ambtenaren Burgerlijken Stand. Volgens een door Gedeputeerde Staten ont worpen salarisregeling voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand zal de totale be zoldiging dier ambtenaren voor deze gemeente niet meer mogen bedragen dan 500. B. en W. stellen den Raad voor, aangezien de in onze gemeente aanwezige vier bezoldigde ambte naren in totaal een salaris genieten van 374, Gedeputeerde Staten mede te deelen, dat er geen bezwaar bestaat tegen de voorgenomen algemeene regeling. Goedgekeurd. Uitbreiding R.K. U.L.O.-school te Driehuis. B. en W. stellen den Raad voor, de door het R.K. Parochiaal Kerbestuur, tevens schoolbe stuur van den H. Engelmundus de gevraagde •medewerking te verleenen ter verkrijging van een vergoeding uit de gemeentekas voor de kosten van uitbreiding der R.K. School voor U.L.O. te Driehuis. Aldus wordt besloten. De hoofdschotel van de agenda voor de be handeling der begrooting: Uitvoering van het rioleeringsplan gaat er echter niet zoo gemakkelijk door, als velen wellicht hebben verwacht. De heer v. d. Kerkhof f (S.D.A.P.) opent de rij van sprekers. Hij deelt mede, dat de zaak is aangehouden, ten einde aan de organisaties alsnog gelegenheid te geven, deze aangelegen heid te bespreken. Door omstandigheden heeft deze bespreking nog niet plaats kunnen vin den. Spreker meent, dat hij van den Raad geen lankmoedigheid meer kan verlangen en een aanhouding opnieuw ook niet gewenscht is, Het voorstel zelf besprekende, zegt de heer v. d. Kerfhoff, dat het Werkfonds zich heeft bemoeid met iets wat de gemeente aanging. Het heeft dus de autonomie der gemeente aangetast. De zaak is urgent en is dus pro ductief werk en geen werkverschaffing, zooals het Werkfonds het geheele werk wil beschou wen. Sprekers fractie is om die reden tegen het voorstel. Als men het met alle geweld als werkverschaffing wil beschouwen, zit er wel een eigenaardiger! kant aan. Voor een object als het leggen van een rioleering, een werk voor bouwarbeiders dus, wordt een post van 328.000 aan loonen onttrokken aan een vak, waarvan 61 V2% werkloos is (in de gemeente) en gegeven aan bedrijfsgroepen, waarvan de werkloosheid veel geringer is. Spreker toont verder met voorbeelden aan, dat werken, uit gevoerd in werkverschaffing, door particuliere aannemers veel goedkooper konden worden uitgevoerd. Het is dus duidelijk, zegt spreker, dat het uitvoeren van het werk in werkver schaffing niet in het belang van de gemeen schap is. De gemeenschap heeft geen werk verschaffing, maar arbeid noodig. Er moet een einde komen aan het voortdurend aan de markt onttrekken van productieve werken. De heer Warmenhoven (C.P.H.) spreekt zich eveneens uit tegen het uitvoeren van het werk in werkverschaffing. Spreker had ver wacht, dat de heer v. d. Kerkhoff had aange toond, waarom het noodzakelijk was, dat dit werk in werkverschaffing moest worden uit gevoerd. Er is een adres, geteekend door 300 bouwvakarbeiders, die verzoeken het werk uit te voeren volgens de bestaande contract- loonen, onder gemeentelijk beheer. De heer Vermeulen (A.R.) zegt. dat beide spreker gesproken hebben over de theoretische beteekenis, over de practische beteekenis van het rioleeringsplan zelf hebben zij het niet gehad. Er is geen overeenstemming over de financiering van het plan tusschen de over heid en de belanghebbenden is gezegd, maar daarbij is er over het hoofd gezien, dat de belanghebbenden in de eerste plaats de ge meentenaren zijn en niet de bouwvakarbei ders. Spreker wijst er op, dat de richting hier bij aangegeven door de regeering wel eens niet anders kan zijn dan harde noodzaak. Velsen is een tijd noodlijdend geweest. Velsen moet er voor zorgen, dat ze niet weer nood lijdend wordt want die leent is des leeners dienaar. Spreker heeft van den heer v. d. Kerkhoff cijfers gehoord, maar op zichzelf zeggen deze cijfers niet veel, omdat spreker niet. weet, hoe groot die groepen zijn, waarop de cijfers be trekking hebben. Het is van groote beteekenis, dat zooveel mogelijk arbeiders aan het werk gaan, al zou dit een financieel^ opoffering be- teekenen. Het voorstel beteekent een besparing- van 3 1/4 ton, wellicht kunnen we daarvoor straks wat anders laten bouwen, het slachthuis bijvoorbeeld. De heer v. d. V e e n (S.D.A.P. „Ook in werk verschaffing?" De heer Vermeulen zegt, dat spreker's fractie haar stem aan het voorstel zal geven. Wat de uitvoering betreft, meent spreker dat deze in laatste instantie moet zijn bij den directeur van Openbare Werken. Verder brengt de heer Vermeulen nog eenige andere wenschen in verband met de uitvoering van het werk naar voren. Het blijkt, dat het voorstel van den heer Warmenhoven, het werk te doen uit voeren op de geldende contractloonen niet ondersteund wordt en kan dus niet behandeld worden. De heer G e e 1 e n (R.K.) vraagt zich af, wat er gebeurt als we het voorstel afwijzen. Spreker verzoekt het college toezegging, het bedrag wat beschikbaar is voor werkverschaf fing, ook te laten uitbesteden, opdat dit niet geheel in handen komt van de Heidemaat schappij. De heer Maas (R.K.) prijst de \vijze, waar op de heer v. d. Kerkhoff zijn uiteenzetting heeft gegeven. Het gaat er hoe langer hoe meer op gelijken, dat men er in Den Haag steeds op uit is, het loonpeil te verlagen en daarom begrijpt hij het verzet der S.D.A.P. Hij is het echter niet met den heer v. d. Kerkhoff eens, het voorstel van B. en W. af te wijzen, waar door het kind met het badwater wordt weg gegooid. Spreker voelt, dat hier een onrecht is gedaan tegenover de werkloozen. Maar ver werping van het voorstel beteekent: heele- maal niets en daarom zal sprekers fractie voor het voorstel stemmen. De heer van He ijst (Neutrale partij) meent, dat de 'Raad dit voorstel niet mag ver werpen. Hij vraagt B. en W. echter pogingen in het werk te stellen, het werk geheel uit het Werkfonds te doen uitvoeren. De heer ten Broeke (C.H.) voelt ook, dat een offer gevergd wordt van een tak van nijverheid in onze gemeente, het bouwbedrijf, maar ter wille van het belang van de gemeen schap mogen wij het voorstel niet verwerpen. Als dit geschiedt, is dekans voor vele jaren verkeken het plan uitgevoerd te krijgen. Spre ker verzoekt B. en-W, er "de aandacht aan te schenken, dat het plan zoo economisch moge lijk wordt uitgevoerd. De heer R o e 1 s e(S.D.A.P.) sluit zich aan bij het betoog van den heer v. d. Kerkhoff. De instemming, die deze uit den Raad heeft mo gen ontvangen bewijst, dat de wijze waarop het werk zal worden uitgevoerd, niet de ge- wenschte wordt geoordeeld De heer v. d. Kerkhoff heeft echter een fout begaan toen hij zei de, dat zijn fractie het voorstel niet kan steunen. Dit is niet juist. Alhoewel met een bloedend hart, zal spreker, van twee kwaden het minste kiezend, vóór het voorstel stemmen. De heer Sluiter (C.H.) wijst er op, dat het 't grootste belang is, dat de rioleering er komt. Als dit niet geschiedt, zal de bouw nijverheid in Santpoort binnenkort stop ko men te staan. We helpen met aanvaarding van het voor stel de gemeente en de arbeiders. De heer Bosman (V.D.) vraagt, of het noodig is,' dat M. A. B. E. G. er tusschen ge houden wordt. Het plan is gewijzigd door den nieuwen directeur. De heer D u n n e b. i e r wethouder van Openbare Werken beantwoordt de sprekers. Hij moet beginnen, een lans te breken èn voor het Werkfonds èn voor de werkverschaffing. De cijfers van den heer v. d. Kerkhoff hebben theoretische waarde. De heer v. d. Kerkhoff heeft gezegd, dat het Werkfonds zich op een zijsprong heeft begeven, maar waar het werk zich splitst, is dit niet uitgegaan van het Werkfonds. Het Werkfonds wilde het werk geheel als werkverruiming beschouwen. Spre ker wijst er op, dat waar Velsen van een to taal van 60 mülioen er één millioen krijgt, dit veel meer is dan haar overeenkomstig haar zielental toekomt. Het verzoek van de gemeen' te Velsen werd in Den Haag sympathiek ont vangen. Hij acht het standpunt van den heer Roelse juist. De gemeente krijgt bij aanvaar ding drie ton, die ze niet heeft terug te ge ven. We mogen dit buitenkansje niet laten loopen, meent spreker. Laten we ook niet de gelegenheid voorbij laten gaan, een deel onzer werkloozen aan het werk te krijgen. Over de vragen van den heer Vermeulen sprekende, zegt de heer Dunnebier dat, wil men het werk niet ophouden, M. A. B. E. G. niet mag worden uitgeschakeld. Als de uit voering door den directeur van O. W. zou moe ten geschieden, zou deze een heel bureau daarvoor moeten hebben. De directeur heeft zeer veel waardeering voor dit plan. Ais de verantwoordelijkheid bij den directeur kwam. zou „dit beteekenen: twee kapiteins op een schip. Het lijkt spreker gewenscht, de geheele uitvoering aan M. A. B. E. G. toe te vertrou wen. Alsnog te probeeren, het geheele werk in werkverruiming te laten uitvoeren, behoeven we niet. Dit zal ons niet gelukken. Wel overweegt het college, het loon van het deel, dat onder werkverrui ming valt, aanzienlijk te verhoogen. De heer v. d. Kerkhoff is door den heer Dunnebier nog niet overtuigd. Hij beantwoordt de opmerkingen van verschillende sprekers uitvoerig Het is het belang van de gemeen schap, dat het werk wordt uitgevoerd tegen contractloon, merkt de heer Warmenho ven nog op. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Herziening uitbreidingsplan. Het voorstel tot vaststelling van plan XIV tot herziening van het oorspronkelijk bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924 vastgestelde uit breidingsplan voor de gemeente Velsen en van de daarbij behoorende bebouwingsvoorschrif- ten. De heer Hombujg (A.R.) wijst op het ge vaar, dat in de exploitatie van deze terreinen ligt, n.l. een „verschuiving" van bewoners waardoor een aantal woningen elders in de ge meente, leeg zullen komen. Dat in het plan enkele deelen zijn .aangewezen voor winkel huizen juicht spreker toe. Het wordt een schadepost voor het; bedrijf van gas en water omdat er kapitaal' renteloos komt; daarom verdient het overweging, de kosten voor aan sluiting voor gas en water op de exploitanter te verhalen. De heer van Hé ijst (N.P.) heeft bezwa ren tegen de verkaveling. Een diepte van 75 M. is voor de exploitatie zeer bezwaarlijk. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen Kasgeld. Overeenkomstig liet voorstel van B. en W. besluit de Raad tot het opnemen van kasgeld in 1936, tot 'n maximum-bedrag van f 1.500,000. Eveneens wordt aangenomen het voorstel, als onderdeel van deze leening, den Burgemees ter te machtigen, met de N. V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. ten behoeve van den gewonen dienst een rekening courant-overeenkomst aan te gaan van f 680.000 en voor den kapitaaldienst van f 158.000 Ingekomen stukken. Hierna brengt de voorzitter de ingekomen stukken ter tafel. De heer B osm an (V.D.) bespreekt een adres van het Werkloozen-Strijdcomité, om de regeering te verzoeken, de steunnormen te verhoogen. Spr. verzoekt dit adres niet voor kennisgeving aan te nemen, maar te onder zoeken of een verhooging niet gewenscht is, in verband met.de stijging der prijzen van 'levensmiddelen. iDe heer Warmenhoven zegt, dat vol gens een onderzoek van het Werkloozen- Strijdcomité, de koopkracht van den gulden door de prijsstijging der levensmiddelen met 15 pet. is verminderd. Kan er door het ver strekken van goedkoope levensmiddelen voor de werkloozen niets gedaan worden? vraagt spreker. De heer Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenheden wijst er op, dat B. en W. deze kwestie bekeken heben, hetgeen blijkt uit een opmerking van B. en W. in verband met het later ingekomen adres van P.AB. en R.S.A.P. Volgens dit antwoord zullen B. en W. zich tot de Ver. van Nederlandsche Ge meenten wenden met verzoek, te overwegen of de prijsstijging van diverse levensbehoef ten haar ook aanleiding kan geven, zich in verbinding te stellen met de Regeering voor het treffen van maatregelen in verband daar mede. In verband hiermede stellen B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te ne men. De heer Warmenhoven antwoordt spreker, dat de gemeente inzake een steunverhooging niets kan doen. De gemeente zal trachten wat te doen ten opzichte van het distri- bueeren van goedkoope groenten, zooals reeds in andere gemeenten'''is geschied. CEMEENTEBECROOTING. Algemeene beschouwingen. Deze worden geopend door den heer J. v. o Veer (s.d.a.p.), die begint te wijzen op den noodtoestand in het land door de werkloos heid. De gevolgen zijn voor velen ontzettend. Vele werkloozen, vooral die van tegen de 50 jaar staan tegenover het spook van per manente werkloosheid. Het probleem der jeugdwerkloosheid is eveneens een der groot ste problemen van dezen tijd. Over het stich ten van een centrale werkplaats is spreker dankbaar, maar niet voldaan. Aan de hand van eenige cijfers uit de be grooting toont spreker aan, hoe ernstig de gevolgen der crisis op de gemeente drukken. Hij vraagt, onder welke voorwaarde de ge meente de extra-bijdrage uit het werkloos- heids-subsidiefonds heeft verkregen. Voor het herkrijgen harer zelfstandigheid is het gewenscht, dat deze bijdrage zoo spoedig mogelijk wordt afgelost, pe uitgaven van M. H. worden steeds hooger. Hiervan mogen zeker f 100.000 op rekening van de crisis wor den geschoven. Tal van kleine ^winkeliers komen ten laste van M. H. en hiervoor wordt van de Regeering geen enkele bijdrage ver kregen. Spreker becritiseert de steunregeling, die de slechtste is van het geheele land. Pogingen om de gemeente te krijgen in een hoogere uitkeeringsklas, waarvoor een commissie werd benoemd, hadden geen resultaat. Toen de commissie op 6 Augustus aandrong op een beslissing, bleek dat deze reeds in Juli was gegeven. Eerst 17 October werd de com missie hiervan in kennis gesteld. In plaats van een betere steunregeling kwam er een slechtere,-daar de huurtoeslag werd verlaagd. Mogen we de werkloozen er voor laten bloe den. dat de gemeente buiten haar schuld in een moeilijke positie is geraakt? Velsen is de'eerste gemeente, meent spreker, waar wer ken uit het Werkfonds worden uitgevoerd in werkverschaffing. Onze groote, zich nog steeds uitbreidende gemeente, verdient deze behandeling niet. Het is meer dan tijd, dat Den Haag wordt aangetoond, dat het hiei niet is een gemeente, samengesteld uit eenige dorpjes, maar een gemeente, die door haar ligging, goede levenskansen heeft. De heer van der Veer, bespreekt dan den gasprijs, waarvan een verlaging noodig is omdat het debiet steeds vermindert. Sprekers fractie staat op het standpunt, dat een verlaging van den gasprijs op 8 ct. noodig is om de vermindering van het gebruik op te vangen Doen we dit niet, dan zal het debiet nog verder terugkropen. Andere gemeenten gingen ons reeds voor. Sprekers fractie wil thans niet met een voorstel komen, maar stelt voor de commissie te verzoeken te onderzoeken, welke gevolgen op het gebruik de verlaging in andere gemeenten heeft gehad. Spreker meent, dat de politie haar taak naar behoor en heeft vervuld. Sprekers fractie ontkent echter, dat er.vooj d.e burgerwacht een taak als politie is weggelegd, zooals in de begrooting bij den post van de subsidie is opgemerkt. Beter ware het de politie uit te breiden. Art. 139 c uit de politieverordening wil spreker liever terugnemen. Verder bespreekt de heer v. d. Veer de toespraak van den burgemeester op Konin ginnedag. Woorden, als toen door den bur gemeester gebezigd kunnen niet anders dan een groot deel van het volk verder van het Vorstenhuis afstooten. Want 'de „ruggegraat- looze defaitisten" verafschuwen is datgene wat wij thans te aanschouwen krijgen. De door den burgemeester bedoelde groepen zijn minstens even nationalistisch als hij, echter niet in dien zin zooalswe dat elders zien, een nationalisme, dat leidt tot de allergroot ste excessen en dat een herhaling dreigt te veroorzaken van de hel van 19141918 Over de schoolvoeding sprekende, vraagt de heer v. d. Veer. hoe B. en W. het contact met de commissie denken te onderhouden nu blijkt dat de heer Bosman de functie van voorzitter der commissie blijft behouden en dus niet de wethouder, maar de persoon van den heer Bosman deze functie bekleedde. Verder wijst spr. op de gröote klassen op sommige lagere scholen. In den verkiezings uitslag ziet spreker een uitspraak der kiezers tegen het door de regeering gevoerde re- geeringssysteem. Dit geldt ln het bijzonder den uitslag in de gemeente, waar vooral op vallend was de groote achteruitgang der R.K. Staatspartij. Uitvoerig bespreekt de heer v. d. Veer nog de resultaten der verkiezingen voor de andere partijen. Het bleek tenslotte aldus'spreker, dat alleen de A.R. en de S.D.A.P weerstand konden bieden aan den aanval der N.S.B. Ook bespreekt de heer v. d. Veer de wethoudersverkiezing en spreekt er zijn vreugde over uit, dat sprekers fractie thans in de gelegenheid is, een deel der verant woordelijkheid van het bestuur der gemeente op zich te nemen. Over het visscherijbedrijf sprekende, zegt de heer v. d. Veer, dat dit er nog steeds niet in geslaagd is, visch op de markt te kunnen brengen tegen dusdanigen prijs dat ook de arbeidersgezinnen visch kunnen koopen. Ook het Plan van den Arbeid laat de heer v. d. Veer niet onbesproken. In Dresden—Neustadt is/vermoedelijk doordat de grond er onder weggespoeld was, een kaaimuur ingestort. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. Hierna schorst de voorzitter de vergadering tot half acht. Avondvergadering. In de avondvergadering was het eerst aan het woord de heer A. ten Broeke (C.H.), die eenige gevoelvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van wijlen burgemeester Ram- bonnet. Ook de heer ten Broeke schetste de gevolgen van de crisis voor de gemeente. Vele offers moest de gemeente zich getroosten en sprekers fractie, voelende de noodzakelijkheid daarvan, werkte daarom mee. Bij de verkie zingen verloor sprekers fractie een zetel, het geen hij betreurde. De lieer v. d. Veer heeft gezegd, dat de N. S. B. de C.H. een zetel heeft bezorgd, maar dit is onjuist, want ook de C.H. partij behoorde tot die, waarop de N. S. B.ers niet mochten stemmen. De C.H. bestrijdt de N. S. B. even fel als de S. D. A. P. dit doet. Zij doet het echter anders, op andere gronden. Spreker meent, dat de S. D. A. P. wel een toon tje lager mag zingen. De N. S. B. is een kind van den tijd. Sprekers fractie wil gaarne sa menwerking met andere partijen, hetgeen zij toonde bij de wethoudersverkiezing. Spreker betreurt het, dat de samenwerking bij de wet- houdersverkiezimg met de A.R. fractie verbro ken werd. Sprekers fractie kon niet medewer ken met de A.R. om den zetel van den C.H. wethouder in te nemen. In het belang der ge meente wilde de C.H. fractie den wethouders zetel niet prijs geven. Over het beleid van het nieuwe college valt nog niet veel te zeggen. Hét wacht een moei lijke taak. De werkloosheid wordt steeds grooter. Spreker hoopt, dat de wethouder voor Sociale Zaken zijn bijzondere zorg zal wijden aan de werkloosheid onder de jeugd. Heeft het college er al eens aan gedacht, wat te doen als het Nationaal Crisiscomité is opgeheven? Het komende rioleeringsplan is een licht punt. Gaarne zag sprekers fractie, dat zooveel mogelijk onderdeelen van het plan onder par ticuliere aannemers in deze gemeente worden aanbesteed. Over de reorganisatie der politie sprekende, vraagt de heer ten Broeke, of het in deze tijd wel gewenscht is, over-te gaan tot het in het leven roepen van een motorbrigade. Spre kers fractie geeft den burgemeester gaarne in overweging, bij de benoeming' van een inspec-. teut een keuze te doen uit het eigen corps Het doet spreker genoegen, dat B. en W. in de begrooting niet hebben opgenomen een verlaging van de salarissen van het gemeente personeel. Spreker wil nogmaals wijzen op den nood der visscheri.j. Wordt er nog iets gedaan, vraagt de heer ten Broeke? Er zijn wel rap porten, maar iéts positiefs is er nog niet ge daan. Aan het eind van zijn betoog spreekt de heer ten Broeke den wensch uit, dat er spoedig weer een tijd van opbloei voor de gemeente mag aanbreken. De heer Maas (R.K.) meent,, dat B. en W. op de twee eerste bladzijden van de begroo ting de geheele begrooting 'hebben geschil derd. Spreker wil eenige kleine wenschen naar voren brengen. Er is door de heeren v. d. Veer en ten Broeke al zooveel over de werkloosheid gezegd, dat spreker niet in herhaling wil tre den. Hij wil ook niet ingaan op de „magi strale" rede van den heer v. d. Veer, die in de Tweede Kamer niet verbeterd had kunnen worden, Hij hoopt, dat de nieuwe wethouder van Sociale Zaken met jeugdig vuur zijn taak zal vervullen en het hem mag gelukken, ver schillende kleine grieven uit den weg te ruimen. Van middag' is de politieke strijdbijl zij het ook niet in scherpen vorm, opgegraven. Maar de rekening van den heer v. d. Veer was niet geheel juist. De S. D. A. P. heeft gewonnen, maar zij had den wind in de zeilen. De achter uitgang van de R.K. Staatspartij was een tij delijke inzinking. Er is van middag aan getwijfeld, of de uit voering van het rioleeringsplan wel tot gevolg zal hebben, dat geen werkloozen meer naar de Rijks werkverschaffing gezonden zullen worden, maar spreker meent te weten, dat uitzending geschiedt op verzoek van het ge meentebestuur. Hij, hoopt, dat B. en W. kans zullen zien, de uitzending het- volgende voor jaar stop te zetten. De heer Van Heyst (Neutrale Partij) ver geleek de begrooting met een grabbelton. Spre ker noemde tal van werken op, die voor de ge meente gewenscht zijn. Laten we er niet te lang over praten, maar trachten, de gelden te vinden, om al deze werken ten uitvoer te bren gen. Onze gemeente biedt tal van mogelijk heden. De visseherij, waarop we lang hebben gedreven, heeft thans onze hulp noodig. We hebben een bekwamen directeur van Openbare Werken; laat deze een plan opmaken om ver schillende werken ten uitvoer te kunnen brengen. Ook de heer Van Heijst bespreekt de wet houdersbenoeming. Waarom drie en geen vier wethouders? Om 2500 gld. te besparen en „drie kunnen het best af": Als dat laatste zoo is, waarom heeft de wethouder van O. W. dan nooit eens tijd gehad, om sprekers plan uit te werken en de wethouder van Financiën om daarvoor geld te krijgen? Neen, de 2500 gld. speelden geen rol; men had drie wethouders noodig om de R.K., de C.H. en de S. D. A. P. één zetel te bezorgen. In verband met de plannen tot het bouwen van een slachthuis geeft spreker in overwe ging, niet met den bouw te beginnen als er geen sluitende exploitatierekening te verkrij gen is. Over het college kan niet veel gezegd worden. Hij hoopt, dat er van den burgemees ter gezegd kan worden: we hebben een roe den burgemeester gekregen. De heer Bosman (V.D.) heeft vernomen, dat de s. d. a. p. den tegenwoordigen wethou der gaarne aan de schoolvoeding wilde zien verbonden. Daar is geen enken bezwaar tegen. Er is een commissie en als deze den wethou der als voorzitter wil, wil spreker dit niet in den weg staan. Er is een uitstekends samen werking tusschen de commissie en het ge- meentebestuud. Spreker zal deze kwestie in de comissie ter sprake brengen. (Vervolg op de volgende pagina)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1