HET NIEUWE AVONDBLAD 2le JAARGANG No. 6 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels i 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheel© invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000,- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2060.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Een Dronken Piloot. De Haarlemse he kantonrechter mr. P. H. F. ■Bijl de Vroe heeft Woensdag den „particulie ren vlieger'' uit Almelo, die op Schiphol zoo'n fraaie vertooning ten beste had gegeven, tot een maand hechtenis, een half jaar ontzeg ging van het recht vliegtuigen te besturen en f50 subs. 25 dagen hecht, veroordeeld. De feiten zijn kras genoeg. De Almelo'sche sportvlieger, na een blijkbaar rijkelijk besproeide lunch verkeerend in den staat, die de Nederlandsche taal op zijn zachtst met „kennelijk" en overi gens met meer dan honderd andere termen aanduidt, had zijn vliegtuig uit de hangar ge haald. Hij was er met een Engels c-hen passa gier ingestapt en naar het terras van het re staurant getaxied. Daar had hij zoo laat ge- stopt, dat ©enige paniek op het terras ont stond. Een vleugel- van het toestel stak er overheen. Het doel van dezen rit was blijk baar, den kellner te gaan betalen. Daarop wou de Almelo'er „naar Rotterdam, Parijs of Lon den" vertrekken, hetgeen hem door het per soneel van Schiphol belet werd, waarbij hij zich verzette. Daarna dronk hij nog het een en ander. Toen de zaak in eerste instantie behandeld werd liet het jongemensch verstek gaan en werd hij veroordeeld tot drie weken hechtenis plus een half jaar ontzegging plus f 50 subs. 25 dagen. Daarop teeken.de hij verzet aan, zoo dat de zaak nu voor de tweede maal behan deld moest worden, met dit verschil, dat hij nu mr. Kranenburg uit Almelo als gemachtigde had afgevaardigd. Die bereikte evenwel niets, integendeel: er kwam, zooals gezegd, nog een week hechtenis bij. De Ambtenaar van het O. M., die ditmaal drie maanden had geëischt, deelde mede dat verdachte als automobilist en motorrijder al ettelijke ernstige en minder ernstige ongelukken achter den rug had en dat hij ook als vlieger al vele ongelukken had gehad, waarbij hij als door een wonder voor den dood bleef gespaard. Ook uitte de Ambte naar de meening, dat de beperking van de maximum-ontzeggingstermijn op een half jaar wel niet gehandhaafd zou blij ven.Deze out zeggingstermijn is indertijd zoo laag gesteld om te voorkomen, dat een vlieger zijn routine zou verliezen. Het is te hopen dat de opmerking van den Ambtenaar van het O.M., en deze zaak als ge heel, in den Haag de aandacht zullen trekken en tot daden leiden. Dronken piloten waren tot dusver, voorzoover wij ons herinneren kunnen, in dit land onbekend. Maar zoolang de maximum-ontzeggingstermijn maar een half jaar bedraagt kunnen wij meer gevallen van dezen aard verwachten. Laat men zorgen dat dit nieuwe verkeersgevaar dadelijk de kop wordt ingedrukt door veel strenger bepa lingen in te voeren. Niet lang geleden vertelde een onzer oudste aviateurs mij nog, hoezeer het ook bij de moderne vliegtuigtechniek noodzakelijk blijft dat de piloot voor 100 pCt. in goede conditie is. „Zelfs een kleine persoon lijke moeilijkheid", zei hij, „een tobberijtje of zoo, blijft een nadeel". Als.ik aan dat gesprek terugdenk is het mij wel heel duidelijk, welk een enorm gevaar een dronken piloot oplevert. Én het schijnt niet zeer wel verantwoord dat men over een half jaar dezen Almelo'er weer in zijn toestel los zou laten. Kunnen de brevet- verleenende autoriteiten hier niet ingrijpen? Als dat niet kan zal in elk geval op de vlieg velden een zeer scherpe controle op dezen knaap moeten worden uitgeoefend. En het beste zou zijn als men alle alcoholgebruik door vliegers, op dagen dat zij de lucht in moeten, strafbaar stelde. De ontzegging van het recht om auto's te besturen, tot dusver slechits mogelijk voor een maximalen tijd van één jaar, is voor speciale gevallen van dronkenschap tot een maximum termijn van tien jaar verlengd. Het schijnt wel heel dwaas dat men zich voor dronken piloten tot een half jaar zou beperken. Stel u maar eens voor dat zoo'n heer boven een dichtbe volkt centrum zijn toestel verkeerd overtrekt in een bocht, en naar beneden komt ploffen. Stel u maar eens een verkeerd-berekende lan ding voor. Het gevaar voor een ramp is in elk geval veel grooter bij een verticaal dan bij een horizontaal verkeersongeluk, waarbij zoovele hindernissen de kans geven, dat de ramp tot de inzittenden van de auto beperkt wordt. De opmerking van den Ambtenaar, dat de Almelosche piloot als oorlogsheld geen mal figuur zou slaan, en dat hij overigens niet de overtuiging bezit dat oorlogshelden altijd waarlijk-gropte menschen zijn, herinnert aan 1914—1918. Toen zijn er vaak genoeg luchthel- de-n opgestegen wier moed alcoholisch ge sterkt was.R p HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereenigmg geeft hedenavond in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een concert, met als soliste de bekende Fritz Hirsch' zangeres Friedel Dotza (sopraan). Uitgevoerd zal worden een operette pro gramma, dat door Frits Schuurman zal worden geleid. IJMUIDEN. HERDENKING RUSSISCHE REVOLUTIE. Gisteravond heeft in het voormalige kerk gebouw, Willebrordstraateen openbare ver gadering van de C.P.H. plaats gehad. Deze vergadering bedoelde de herdenking der Rus sische revolutie. Als,sprekers traden op de heer S. Warmenhoven, lid van den gemeen teraad en de heer L. Seegers uit Amsterdam. De heer Warmenhoven als eerste spreker sprak over den voonmaligen toestand van de Ruissen tijdens het Czarisme en wat het thans is. Hierbij herinnerde hij er aan hoe op 7 November 1917 de eens verdrukte be volking, de sovjet-unie stichtte. Hierbij, zei- de de heer Warmenhoven, moest de sovjet verschillende étappes afleggen om te komen tot wat ze nu is. Zoo eerst in den beginne de strijd naar 16 fronten, die de sovjet be streden, verder het vijf-jaren-plan enz. Maar met doorzetting heeft de sovjet zich weten te plaatsen op een der eerste rijen ais in dustrieel land. Hierbij haalde de heer War menhoven aan, dat de positie van den ar beider daar thans beter is, dan in ons land. Sprekende over den financieel en toestand van Rusland, stelde hij daar tegenover dien van ons land. In verband hiermede sprak hij over het welvaartplan van de C.P.H.de 40- uriige werkweek, uitvoering Zuiderzeewerken enz. Door verwezenlijking van dit plan komt er, aldus spreker, weer welvaart terwijl nu het peil van den arbeider naar beneden gaat. Vervolgens wijdde spreker eenige gedach ten aan. het arbeidersgevaar: heit fascisme waartegen een gesloten arbeidsfront moet geplaatst worden. Door dit front kan men meteen het voorbeeld van het Russische pro letariaat volgen in het vernietigen van een kapitalistisch regiem De heer L. Seegers als tweede spreker, zei- de voor het eerst de Russische revolutie van een kansel te herdenken, waar gewoonlijk een predikant zijn woord doet hooren. Deze plechtige herdenking is tevens een droeve herdenking, omdat in deze revolutie ooik flinke helden zijn gevallen. Spreker treedt in gedachten terug naar 1917. toen het zoo donker was vanwege den groot en oorlog. In dien tijd toonde het Rus sische proletariaat met een daad, hoe imen hit die duisternis moest komen. Met geweer en kanon heeft toen liet Russisch proleta riaat den vrede gebracht en een einde ge maakt aan den vreeselijken oorlog. Had de R/ussische revolutie niet anders gebracht, dan dait, dan al was, volgens spreker, die daad een groote geweest. Het Russisch pro letariaat heeft echter meer gebracht, nl. de vrijheid van den Russisehen arbeider. De heer Seegers vertelde., hoe dit in zijn werk is gegaan. Vervolgens bracht spreker onder de aandacht den strijd dien men hier bij moest doormaken maar waarbij steeds weer de vredeswil naar voren kwam. Spre kende over den tegenwoordigen toestand van Rusland, zegt spreker, dat hier thans 170 millioen menschen wonen die allen samen zijn gebonden, niet door boeien, maar dooi den wil van eensgezindheid. Sprekende over de politiek van den Vol kenbond zeide spreker, dit is de politiek van de sovjet-unie sinds Litwinoff hierin zitting- heeft. De vredesgedachte van den Volken bond, noemt spreker, is het gevolg van den invloed van Rusland. Sprekende over de kapitalistische bour geoisie. waaronder het Russisch proletariaat ook gezucht heeft, deze heeft het fascisme noodig, zegt spreker. Het fascisme vindt haar oorsprong in de burgerlijke democratie. Het een heeft het ander noodig. Daarom heeft het fascisme ten doel, de zelfstandige organen van het proletariaat ten onder te brengen omdat het proleta riaat een gevaar is voor de bourgeoisie. Daarom staat liet communisme lijnrecht te genover het fascisme.. Deze twee polen, zegt spreker, zijn het waarbij het thans gaat om het wel en wee van het proletariaat. In verband met het conflict Italië—Abes- synië zegt de heer Seegers. dat indien Italië de overwinning behaalt, ibeteekent dat een uitbreiding der fascistische macht. Terug komende op de sovjet-unie, stelt spreker de vraag-: „Wat zou er van het proletariaat te recht komen als de sovjet-unie van de we reld verdween?" Als antwoord hierop, zegt spreker, dat er dan een donkere tijd voor de arbeidende klasse zou aanbreken, omdat thans de bourgeoisie nog rekening met de sovjet moet houden. De sovjet-unie beschermt ons hier, al beseffen wij het niet, roept spre ker uit. De sovjet wijst ons den weg, dien wij op moeten om te ontgaan een bloednaöht van een naderenden oorlog. Dat in Rusland het kapitalisme kon vernietigd worden ligt in het feit dat in Rusland een communisti sche partij was, hetgeen niet in andere lan den het geval was: waar evenwel een arbei- dersverzet ontstond, zooa-ls in Spanje, Duitsch land en zelfs in 1920 in Italië. Doordat in déze landen geen communistische partij was, ontbrak het aan leiding en éénheid. Naar aanleiding hiervan bepleit spreker de een heid der arbeiders. Hierbij verwijst hij naar Frankrijk, waar door het eenheids- of volks front het fascisme is teruggedrongen. Voor het Nederiandsche proletariaat is ook geen andere keus, dan om alle krachten, te orga- niseeren, om het fascisme en oorlog van ons af te houden. Iedere passiviteit in deze is ten voordeel-e van de tegenstanders van het communisme en beteekent nadeel voor de arbeidersklasse. Na nog eenige gedachten te hebben ge wijd aan de imperialistische wereld-politiek, zegt spreker, komt men tot deze conclusie dat de sovjet-unie daarin als een bolwerk staat tot het bewaren van den wereldvrede. Aan het eind der vergadering deelde de heer Lintzen mede, dat Donderdag 14 November nogmaals een vergadering in hetzelfde ge bouw zal worden gehouden met als spreker Martin Beversluis die dan tevens zal deola- meeren de Ballade der drie soldaten van Bert-Brecht. VOORDRACHTMIDDAG MIEN LABBERTON. De bekende schrijfster Mien Labberton zal Donderdagmiddag 12 December a.s. een voor drachtmiddag houden in het Vrijz. Herv. Ver- een.gebouw aan den Groene Weg, voor de leden der Huisvrouwenvereeniging. Zij zal spreken over: „Kerstmis in onzen tijd." Zoo mogelijk zal een kinderkoortje onder directie van mevrouw M. RambonnetSpeet, dezen middag met het zingen van Nederland sche Kerstliedjes opluisteren- VELSEN HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van a. J. Melgerd, te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden van zijn smederij, in het perceel Meervlietstraat no. 1; b. Joh. J. Wulfers Zn., te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een in richting voor machinale houtbewerking in het perceel Uitendaalstraat no. 54. Op Donderdag 21 November 1935, des voor middags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 8 November 1935 af gedurende veertien da gen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeentesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, het bij Raadsbesluit van 5 November 1935, no. 5, vast gestelde plan XIV tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen, voor zooveel betreft eengedeelte te Velsen, ten Oosten van den Wijkerstraatweg en ten Zui den van de Watervlietstraat, met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. VOOR HET BEROEP BEDANKT. Dr. G. v. Veldhuizen, predikant te Hantum, heeft voor het beroep naar de Ned. Hervorm de Kerk alhier, bedankt. Een illustratie van de anti-Britsche stem ming, die thans in Italië als reactie op de sancties, zeer scherp tot uiting komt. Op de bovenste foto ziet men, hoe 't opschrift „Tea room" van een restau rant onleesbaar werd gemaakt; daaronder de naam van een heerenmodezaak te Rome, die „Principe di Galles" (Prins van Wales) heette, hetgeen veranderd werd in „Principe di Piemonte" (den titel van den Itali- aanschen kroonprins) HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT" „Evergreen" en „De Non van Sint Veith". Tal van filmsterren zullen de bezoekers van ,De Pont" in deze beide films kunnen bewon deren, In „Evergreen" zijn het o.a. Jessie Matthews en Betty Balfour, in „De Non van Sint Veith" wordt de hoofdrol vervuld door Hertha Thiele. De korte inhoud van „Evergreen" is als volgt: 1909. Harriet Green, de lieveling van het pu bliek geeft haar afseheidsvoorstelling. omdat zij in het huwelijk zal treden met den Markies van Staines. Het afscheidsfeest is in vollen gang als Har riet's kleedster Mrs. Bawkes binnenkomt om haar weg te roepen. Harriet neemt haastig afscheid van haar gasten en begeeft zich naar het door Mrs. Hawkes opgegeven adres. Daar ontmoet zij den man, die een rol gespeeld heeft in haar vroegere leven. Hij dreigt met bekendmaking van het bestaan van Harriet's dochtertje. Liever dan dezen man de kans te geven zijn dreigement uit te voeren, besluit zij haar ver loving te breken en terug te gaan naar Zuid- Afrika. Zij draagt Mrs. Hawkes de zorg op voor de kleine Harriet. 1934. Een tenger figuurtje biedt zich aan als koor-meisje bij één van de grootste Londensche theaters. Wij vinden Harriet Hawkes terug wachten op gelegenheid zich aan den grooten show-man, Leslie Benn voor te stellen. Naast haar zit Tommy Thompson, de reclame-agent, die besloten heeft zijn geluk weer bij het too- neel te beproeven. Tommy hoort uit een ge sprok tusschen Maudie en het jonge meisje, dat Harriet Hawkes de dochter is van de „be roemde Harriet Green". Hij besluit van deze wetenschap gebruik te maken. Hij brengt Harriet Hawkes in- gezelschap van den groo ten showman, Leslie Benn, doch niet als Har riet Hawkes, doch als haar moeder Harriet Groen. Zelfs Leslie Benn is een oogenblik in de wiar gebracht door de treffende gelijkenis. Tommy krijgt van Leslie Benn gedaan, dat Harriet op mag treden onder den naam van haar moeder. Er wordt druk gerepeteerd. Maudie en Mrs. Hawkes brengen haar de ma nieren van haar moeder bij. Het publiek is Harriet Green nog niet vergeten en een ware ovatie besluit haar eerste optreden. De pers is enthousiast en onder de eerste bewon deraars, die haar komen complimenteeren be vindt zich haar moeder's vroegere verloofde, de markies van Staines. Het gesprek komt op den afscheidsbrief. Hij vraagt Harriet naar haar kind. Angstig kijkt zij Tommy aan en uit dien blik maakt de markies van Staines op, dat Tommy haar zoon is. Een ander „groot idee" voor Tommy. „Har- riet Green en Zoon". Tommy, die -haar ziels lief heeft, ziet zich nu genoodzaakt, derol van zoon te vervullen. Harriet verlooft zich met den markies, doch zij wil en kan niet langer de rol spelen, die haar toebedacht is. Zij bekent den markies de ware toedracht, doch op zijn beurt zegt hij haar reeds onmiddellijk bemerkt te hebben, dat zij Harriet's dochter was. Eindelijk bevrijd van leugen en bedrog geeft zij zich m een dans, zooals zij is; „Jeugd en Spontanieteit". Het publiek bemerkt nu bedro gen te zijn, zoo danst geen vrouw van 60 jaar. Het succes maakt plaats voor een luidruchti ge afkeuring. Met een paar woorden ver klaart Leslie Benn, die op het tóiöheel versche nen is, de ware toedracht. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Gisteravond omstreeks half zeven is op den Rijksweg bij de scheiding van den betonweg naar Amsterdam een ernstverkeersongeluk geschied. Een van de richting Haarlem ko mende wielrijder, iemand uit Beverwijk, is daar ter plaatse aangereden door een van den betonweg komende vrachtauto van de fir ma S. te Heemskerk. De man kwam onder de auto en werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd, na door een dokter ter plaatse te zijn verbonden, naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. Het rijwiel werd geheel ver nield. GEM. ARBEIDSBEURS. Overzicht over de maand October. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeog aan het einde der verslag- maan-d a. mannen boven de 18 jaar 2536 (vorige maand 2544); b. mannen onder de 18 jaar 155 (vorige maand 129)c. vrouwen boven de 18 jaar 43 (vorige maand 38)-d. vrouwen onder de 18 jaar 27 (vorige maand 22). Totaal 2761 (vorige maand 2733). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroepen: Op 5/10 12/10 1910 26/10 Bouwvakarbeiders 535 558 554 565 Metaalbewerkers 351 358 355 346 Houtbewerkers 32 37 33 30 Landarbeiders 26 23 26 24 Havenarbeiders 98 96 100 95 Visschers 262 255 244 262 Kantoorbedienden 41 40 39 41 Losse- en fabr. arbeid. 667 653 666 651 Overige beroepen 293 313 S03 312 IN MEMORIAM J. POT Aan den wensch, die bij zeer velen leefde, om aan de familie van wijlen den heer J. Pot, in leven chef aan de papierfabriek Van Gel der Zonen, een eenvoudige versiering op diens graf te kunnen aanbieden, is uitvoering- gege- ven. A.s, Zaterdagmiddag half vier zal op de be graafplaats „De Biezen" de heer J. Smit, pro curatiehouder, de versiering namens het per soneel aan de familie overdragen. Totaal 2305 2333 2320 2326 Over 1934 bedroegen deze aantallen 1958 1947 2037 1977 Bemiddeling. Over de maand October bedroeg a. het aan tal nieuwe inschrijvingen van werkzoekenden: 913 mannen en 39 vrouwen; b. het aantal plaatsingen 454 -mannen en 3 vrouwen; c. het aantal aanvragen van werkgevers: 455 om mannelijke- en 7 om vrouwelijke arbeids krachten; d. het aantal voldane aanvragen: 451 om maannek en 3 om vrouwel arbeids krachten. Werkverschaffing. Bij de Centrale Werkverschaffing, Kamp Rollecate, bleven 30 arbeiders te werk gesteld, terwijl op Beekenstein 9 jeugdige werkloozen aan het werk bleven. Op 25 October werden bovendien geplaatst bij de Provinciale Werkverschaffing te Wijk aan Zee 18 man. De Provinciale bedrijven. Aan het algemeen verslag der afdeelinge-n van de Provinciale Staten van Noordholland, omtrent de balansen en verlies- en winstreke ningen over 1934 en de begrooting-en voor 1936 der Provinciale Bedrijven is het volgende ont leend. Instemming werd betuigd met het gevoerde beleid ten aanzien der bedrijven. De watervoorziening. Erkentelijk voor de wijze, waarop de water voorziening in deze provincie is doorgevoerd, vroegen enkele leden eene opgave van de ge bieden, welke thans nog van leidingwater ver stoken zijn, en van de kosten van eene even- tueele aansluiting van deze gebieden. Een lid achtte de tarieven voor de boeren te hoog en drong aan op verlaging. Eene progres sieve heffing naar het inkomen kwam dit lid ge wensch t voor. Door één der leden werd erop gewezen, dat op de balans van het Waterleidingbedrijf de post terreinen is gestegen met f 711.785,28, terwijl uit het verslag blijkt, dat de Provincie slechts voor een bedrag van f 337.476,50 is ge crediteerd. Gevraagd werd of het verschil tusschen deze twee bedragen door het Waterleidingbedrijf in de kas van de Provincie was gestort. Door één der leden werd gewezen op het feit, dat binnen het verzorgingsgebied van het Provinaal Waterleidingsbedrijf nog zeer vele woningen van aansluiting bij de waterleiding zijn verstoken. Hierbij zijn tallooze gevallen, waar wel eene verplichting tot aansluiting be staat, welke echter niet wordt nagekomen. Daar hier de fout ligt bij de gemeentebestu ren, werd er door het aan het woord zijnde lid bij Ged. Staten op aangedrongen, krachtig tegen deze nalatige gemeentebesturen op te treden. Van verschillende zijden werd de toegang tot ons duigebied ter sprake gebracht.. Een belangrijke overweging bij den aankoop was het scheppen van een recreatieoord; men meende echter, dat dit doel opzettelijk naar den achtergrond wordt gedrongen; o.a. werd betreurd, dat de toegang voor de verschillende deelen niet op uniforme wijze geregeld is. Aangedrongen wordt op de uitbreiding van het aantal fietspaden in de duinen. Door verschillende leden werd ter sprake gebracht de wateronttre&king aan de duinen en de gevolgen daarvan voor de omliggende gronden. Indertijd, werd op grond van een hydro-geologisch onderzoek aangenomen, dat de tuinders van die wateronttrekking geen last zouden ondervinden. Thans blijkt dat de klachten en bezwaren van die zijde toenemen de zijn. Het P. E. N. In een der vorige Statenvergaderingen werd eene motie-Visser, waarmede instemming werd betuigd, in praeadvies genomen. Het betrof eene tegemoetkoming op tariefgebied voor de kleinste verbruikers, die, juist wanneer zij tot 't uiterste bezuinigen, den maximum-stroom- prijs moeten betalen. Ged. Staten hebben toe gezegd te onderzoeken in hoeverre hieraan kon worden tegemoet gekomen, maar nog steeds wordt op hun antwoord gewacht. Gaar ne zou men vernemen, wanneer hierin eene wijziging kan worden gebracht. Aangedrongen werd op het invoeren van een vol-automatisch metersysteem als in Am sterdam Anderen drongen aan op het invoe ren van muntmeters. Ofschoon men erkende, dat de positie van het P. E. N. nog geen belangrijke tariefsver laging toelaat, wees men op de verminderde lasten, die op het bedrijf rusten, met name tengevolge van conversies. Enkele leden meen den hierin voldoende motief te zien om toch eenige tariefsverlaging toe te passen. Ook voor werkloozen werd een speciaal tarief be pleit. Door eenige leden werd bezwaar gemaakt tegen het verschil in de tarieven van het P. E. N. Een ander lid sprak zich uit voor afschaf fing of althans verlaging van de mc-terhuur en derhalve voor het calculeeren van deze huur in den stroomprijs. Men wees op het gevaar van vervanging van electriciteit door petroleum, waartegen alleen eene verstandige tariefspolitiek met succes kan optreden. Ko'mt deze vervanging reeds op eenigszins groote schaal voor in het provinciaal voorzieningsgebied? zoo werd ge vraagd. Van verschillende zijden werd gewaarschuwd tegen 'tariefsverlaging; de toestand van het bedrijf laat verlaging niet toe; vooraf moet gaan eene krachtige reservevor-ming. Volgens dit lid is het P. E. N. langzamer hand topzwaar geworden en hij vreesde, dat dit nog in sterker mate het geval zal worden, wanneer men voortgaat, gemeentelijke be drijven over te nemen. Indien hierin geen ver andering komt, zou dit lid genoodzaakt zijn tegen de begrooting van het P. E. N. te stemmen. Andere leden spraken de hoop uit, dat de -reeds bij herhaling mislukte pogingen om de Staten er toe te bewegen de overneming van gemeentelijke eleetriciteitsbedriiven te staken, nu einde'Hk sehfce--~:~ge rev' - ij waren van meening, dat te dezer zake 'n rus tig en vast beleid dient te worden gevoerd, en dat van ongerustheid geen sprake behoeft te zijn. Gevraagd werd of het P. E. N. maatregelen zou kunnen nemen tot verlaging van den prijs der gloeilampen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1