De Italianen voor Makalle. Toch een open slag bij Makalle THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 De strijd in Abessynië. Bezetting der stad wordt vandaag of morgen verwacht. Vorderingen van Generaal Maravigna. De oorlogscorrespondent van het D.NJ3. meldt uit Asmara, dat de voorhoede der Italiaansche troepen, onder Santini voor de poorten van Makalle staat. Zoodra 't gros van het leger zal zijn aangekomen, hetgeen vandaag het geval z-al zijn, zal men de stad binnenrukken Agoela door de Italianen bezet. De kring om de stad Makalle sluit zich volgens dezen correspondent steeds nau wer. Een afdeeling onder bevel van overste Marrone heeft hedenmorgen het belangrijk ste kruispunt Agoela, van belang vooral voor het verkeer naar het Aibessynïsehe binnen land, bezet. Men verwachte voorts, dat in den loop van den dag de inboorlingentroepen van de divisie Pirzio Biroli het plaatsje Nas- sobo ten noorden van Makalle zal bereiken, terwijl men hoopt, dat troepen van de divi sie van Santini Mai Makden zullen bezetten. Beide laatstgenoemde plaatsen liggen hoog en beheerschen de stad Makalle. Volgens de laatste berichten van het front zou Makalle zelf pas Vrijdag of Zaterdag bezet worden. In strijd met de verwachtingen schijnt het dat deze bezetting niet zonder strijd zal kun nen geschieden, aangezien de Negus thans instructie zou hebben gegeven de stad te verdedigen. Omtrent den strijd bij den berg Gundi in de buurt van Hausien zijn nog geen bijzon derheden bekend. Abessynisc'he vrijscharen schijnen een inboorlingenpatrouille onder leiding van Italiaansche officieren te hebben aangevallen. Legerberieht van De Bono. ROME, 7 November. Het 39ste legerbe rieht van generaal De Bono luidt: .,In den ochtend van 7 November is de op- marsch over het geheele front hervat. Tij dens zijn zuiveringsactie stuitte het inland- sche legercorps op tegenstand van verschil lende vijandelijke troepen bij den berg Gundi en in het gebied van Geralta. De Abessyniërs hebben op het verloren terrein verscheidene dooden achtergelaten. Aan onzen kant wer den twee officieren gewond, twee ir.landsche gegradueerden gedood en tien Askari's ge wond. Het tweede legercorps heeft het be langrijke centrum van Selaclaca ten Westen van Aksoem bezet. De onderwerpingen blij ven voortzaan en de luchtmacht zet haar werk voort" De bewegingen van generaal Maravigna's troepen. ASMARA, 7 Nov. (A.N.P.) De oorlogscorres pondent van het D.NJ3. meldt, dat de ma noeuvre van het legercorps van generaal Maravigna, die thans geleid 'heeft tot de be zetting van de plaats Salaklakas ten besten van Aksoem. algemeen beschouwd wordt als het begin van een poging, om de Temlbien- hoogvlakte ten oosten van de Takaze en om het Semien-plateau ten westen van dezelfde rivier heen te trekken. Maravigna wil blijk baar een onmiddellijk contact van dit deel van liet front met het Setit-front tot stand brengen. Ook de activiteit, die de Italianen de laatste dagen aan de Setit hebben ont plooid, wijst in die richting. Er zijn teekenen, die doen gelooven, dat ten Zuiden van de Setit een zuiveringsactie zal beginnen of reeds begonnen is. Een der gelijke actie heeft op dit front echter haar gevaren, aldus de correspondent. In de eerste plaats grenst dit gebied onmiddellijk aan den Soedan; bovendien zouden juist hier sterke Abessynisehe strijdkrachten liggen. Geen Italiaansche vlieg tuigen neergeschoten. Buitenlandsche persagentschappen hebben uit Addis Abeba gemeld, dat aan het front in Ogaden twee Italiaansche vliegtuigen zouden zijn neergehaald. Te Rome verklaart men, dat deze berichten, evenals zooveel an dere berichten, welke uit Addis Abeba af komstig zijn, van iederen grond ontbloot zijn. haardsteden terug te keeren, zoolang zich no;_ één enkel Italiaansch soldaat op Abessynisch gebied bevindt. De echtgenoot van prinses Waziro doet dienst in het Abessynisehe hoofd kwartier. Oostenrijk. Geen massa-naturalisatie Van Oostenrijkers. In het begin van de week meldden verschil lende Oostenrijksche bladen, dat alle Oosten- rijksche emigranten in Duitschland, de uit geweken nationaal-socialisten dus, per 1 No vember j.l. het Duitsche staatsburgerschap zouden hebben verkregen. Naar aanleiding hiervan wordt thans uit Berlijn gemeld, dat dit bericht, althans in dezen vorm, onjuist was, aangezien er van massa-naturalisatie geen sprake is geweest. Wel zijn talrijke individueele naturalisatie- aanvragen goedgekeurd en overweegt men een vereenvoudiging van de procedure voor het verkrijgen van het Oostenrijksche staatsbur gerschap door politieke emigranten uit Oos tenrijk. Alleen reeds het aantal uitgeweken leden van het Oostenrijksche Legioen in Duitsch land bedraagt ruim 30.000. (A.N.P.) Duitschland. De nieuwe oorlogsvlag aan de weermacht overgedragen. Hitler heeft Donderdag als opperbevelheb ber van de weermacht den volgenden oproep tot liet leger gericht: „Soldaten der weermacht, heden overhan dig ik de weder opgestane weermacht van den algemeenen dienstplicht de nieuwe rijksoor- logsvlag. Het hakenkruis zij u het symbool van ae eenheid en reinheid der natie, zinne beeld der nationaal-socialistische wereldbe schouwing, onderpand der vrijheid en sterkte van het Rijk. Heb ijzeren kruis zal u doen denken aan de weergalooze traditie der oude weermacht, aan de deugden, die haar be zielden, aan het voorbeeld, dat zij u gaf. De rijkskleuren zwart-wit-rood zijt gij verplicht bij leven en sterven trouw te dienen. Deze vlag te volgen zij uw trots. De voormalige rijksoorlogsvlag wordt in eere ingehaald. Ik behoud mij voor, haar op bijzondere gedenk dagen te doen ontplooien". Onder groote belangstelling der bevolking is de nieuwe rijksoorlogsvlag des morgens op het rijksministerie van Oorlog geheschen. Het hijschen der vlag op het rijksluchtvaartmï- nisterie ging met eenige plechtigheid ge paard en geschiedde in aanwezigheid van een eere-compagnie van het luchteskader R'icht- hofen van vele autoriteiten, o.w. minister Goering. Te Potsdam:is in den loop-van ..den ochtend een groote parade gehouden, waarbij 4000 recruten zijn beëedigd. Amerika. „De Abessynïërs terroriseeren Abessynië". Uit Adoea: Italiaansche dokters zijn dag en nacht in de weer om inheemschen, die door Abessynisehe soldaten met stokken zijn geslagen, te verzorgen. De onderworpen stam hoofden vertellen, dat geheel Abessynië door Abessynisehe troepen wordt geterroriseerd, die levenemiddelen en vee zouden opeischen. Voorts wordt melding gemaakt van het ge rucht, dat Ras Seyoem van. plan zou zijn zich te wreken op Dedzjasmatch Koeksa. In de buurt van Adi Abo duren de ope raties, die ten doel hebben de positie der Italiaansche troepen be consolidee-ren, voort. Ongeregelde Italiaansche troepen zouden Selaclaca, dat ten Westen van Aksoem is ge legen en een belangrijike strategische betee- kenis heeft, hebben ingenomen. Dé patrouil les, die naar het Zuiden verkenningstochten hebben ondernomen, hebben nergens Abes synisehe troepen ontmoet. Een prinses in den strijd. Een groot aantal kleine Abessynisehe ben den dwalen nog door het gebied van Tigre, dat reeds door de Italianen is bezet. Verscheidene weken zullen nog verloopen, voordat men ge heel met deze benden zal hebben kunnen af rekenen, aldus seint de correspondent van Reuter-A. N. P., die zich aan de Italiaansche zijde van het front bevindt. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Addis Abeba verneemt In verpand hiermede uit welingelichte bron, dat de schoone, blonde prinses Waziro, die een nomadenbestaan leidt in de bergen ten Noord-Westèn van Makalle, zich aan het hoofd heeft gesteld van een bende krijgslieden in Tigre. Des nachts daalt deze door de prinses aangevoerde bende van de bergen af en overvalt de Italiaansche voor posten. De prinses is in mannenkleeding ge stoken en leidt den aanval met de bajonet in de hand. Deze amazone kent ieder pad, ieder rotsblok van het land. Talrijke andere vrouwen uit Tigre hebben hun kinderen naar Dessie gezonden en zich aangesloten bij prinses Waziro. Zij hebben gezworen niet naar haar Democraat tot gouverneur van Kentucky gekozen. Uit Louisville in Kentucky is thans het re sultaat gemeld van de gouverneursverkiezin gen. De uitslag kan beschouwd worden als een succes der democraten, aangezien de demo cratische vieegouveriieur, Chandler, met een meerderheid van ongeveer 100.000 stemmen tot gouvern. gekozen is. Deze verkiezing is tevens een succes voor Roosevelt, aangezien Chandler bekend staat als een vurig aanhanger van de New Deal. De democraten hebben in Kentucky tevens een meerderheid in de beide huizen van het staatsparlement veroverd. Zuid ^Amerika. Vredesvoorstel door Paraguay verworpen. Nader meldt Reuter uit Buenos Aires, dat de delegaties van Bolivia en Paraguay de voorstellen van de vredesconferentie tot "rege ling van het Gran Cbaco-conflict wel hebben verworpen, doch tevens tegenvoorstellen heb ben ingediend, welke het mogelijk maken, dat de conferentie haar arbeid voortzet. MUSSOLINI ONTVANGT DEN UITVINDER DER SYNTHETISCHE WOL. De uitvinder der synthetische wol, Antonio Feretti, is blijkens een A.N.P. bericht uit Rome door Mussolini ontvangen in tegenwoordig heid van den industrieel senator Borletti en van den vertegenwoordiger der Snia-Viscosa- fabrieken. De Duce beschouwde verschillende uit deze kunstwol vervaardigde kleedingstuk- ken. Hij sprak zijn groote erkentelijkheid uit jegens den uitvinder en allen die hebben medegewerkt aan het in toepassing brengen van dit proces. Het wrak van de Lusitania. Bergingswerk voorloopig stilgelegd. (Van onzen Londenschen correspondent.) Uit Cork in Ierland is het bericht gekomen dat een wrak. dat daar acht dagen geleden ter hoogte van Old Head of Kinsale door het bergingschip Orphlr is ontdekt, herkend is als dat van de Lusitania, die in Mei 1915 door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. De Orphir heeft den ganschen zomer langs de kust van Cork naar het wrak gezocht. Het schip is met alle modernste bergingsinstru menten toegerust, de niéuwste duikpakken er in begrepen. Een der officieren aan boord is een overlevende van de Lusitania-ramp. Er zijn vier duikers aan boord die vertrouwd zijn met het diepduiken. De Orpbir heeft ge durende het onderzoek verscheidene wrakken op den bodem van de zee ontdekt. Men werd herhaaldelijk teleurgesteld, wanneer bleek, dat een gevonden wrak niet dat van de Lusi tania kon zijn. Maar tenslotte heeft volhar ding haar loon gekregen. Men heeft kunnen vaststellen dat het wrak dat verleden week ontdekt Is. inderdaad dat van de Lusitania is. Het gunstige weer voor bergingswerk is nu echter voorbij en men zal wel niet voor de late lente van het volgend jaar naar de plek. die thans met boeien is aangegeven, terugkeeren. De Bono tracht de stad te omsingelen. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) ADDIS ABEBA, Donderdag 7 November. Het is nog steeds waarschijnlijk, dat een hevig gevecht in de buurt van Makalle zal uitbreken en misschien zelfs wel alreeds i: begonnen. Verder nieuws wordt hier in offi- cieele kringen in den loop van den avond ver wacht. Vanmorgen bereikte de hoofstad de mede- deeling, dat slecht een handjevol Italianen Makalle was binnengedrongen, en dat het grootste deel der vijandelijke troepen bun tocht verder Zuidwaarts voortzetten. De Abessyniërs ti'achten op het oogenblik alle drie de Italiaansche colonnes, die langs verschillende routen oprukken, den pas af te snijden. De voornaamste divisie, die uit Adrigrat opmarcheert en naar ik verneem onder bevel staat van generaal De Bono, wordt voortdurend lastig gevallen door Ras Kassa en zijn manschappen Maandag is het tot een ernstig handgemeen gekomen rondom de Italiaansche stellingen bij Adigrat, waarbij Abessyniërs onder bevel van den Dedzjasmatsj Kassa hun eigen menschen neersloegen tijdens een verward gevecht in het donker. De Dedzjasmatsj wacht thans in de buurt van Dera. Generaal de Bono zal op weg naar Makalle, tegenover een door Ras Kassa ge zonden troep van 10.000 man komen te staan. Deze troepen zijn onder bevel van Ras Kas sa's zoon, Wenderwesen, door de stad opge trokken en houden zich thans wellicht reeds gereed voor de ontmoeting met de oprukkende Italianen. Het is hier bekend, dat generaal De Bono's leger van richting is veranderd, en thans naar de Oostzijde van Makalle opmarcheert, ver moedelijk in de hoop aldus de omsingeling van de stad tot stand te brengen. Een derde afdeeling Abessynisehe troepen ligt thans rondom Dedja Agoela en in de bosschen ten Oosten van Makalle. De twee Italiaansche legerafdeelingen, die uit Adoea en Aksoem achter generaal de Bono's leger op trekken, zijn door afdeelingen van Ras Kassa's en Ras Seyoem's leger in den flank aange vallen in de buurt van Tembien. Waar Ras Seyoem en zijn staf zich op het oogenblik bevinden, is nog steeds een raadsel. Hoewel het mogelijk is ,dat hij zich in het Verre Noorden ophoudt, gelooft men dat zijn troepen teruggetrokken zijn om den nieuwen aanval te weerstaan. De minister van oorlog heeft Dessie reeds verlaten met een belang rijk contingent soldaten en andere legers trekken eveneens noordwaarts op. Hoewel de Abessynisehe tactiek bestaat in het uiterste vermijden van openlijke gevech ten, ziet het er naar uit alsof deze vorm van vechten bij de huidige opstelling der troepen onvermijdelijk zal zijn. MacDonald het spreken belet. Mislukte verkiezingsvergaderingen te Shotton en Deaf Hill. De verkiezingsstrijd wordt in Engeland dit maal met ongekende felheid gevoerd en in de tallooze verkiezingsvergaderingen gaat het soms heet toe. Ernstige incidenten doen zich niet voor doch dikwijls hebben de vergade ringen een zeer rumoerig verloop, vooral als sprekers der nationale regeering zich wagen in uitgesproken arbeiders-districten. Woens dagavond heeft Ramsay MacDonald naar het A.N.P. meldt dit snoeten ervaren in zijn eigen kiesdictrict Seaham, waar hij eens de popu lairste man onder de arbeidersbevolking was. In twee mijn werkers dorpen, te Shotton en te Deaf Hill wilde de vergadering liem practisch niet aan het woord laten. Te Shotton begon het publiek onmiddellijk na de opening het socialistische lied „The Red Flag" te zingen, gevolgd door marschliederen, en 20 minuten lang trachtte MacDonald ver geefs zich verstaanbaar ie maken. Toen ver trok hij naar Deaf Hill. Te Deaf Hill was de ontvangst echter niet veel beter, en MacDonald'zei verontwaardigd: Ik wilde dat hiervan een geluidsfilm gemaakt kon worden, die men de bevolking van dit district kon toonen, opdat zij zich kon scha men, dat in 1935 dit het resultaat is van be schaving en een democratisch bewind". Zijn dochter Ishbel, die hem, vergezelde, sprak on geveer vijf minuten, dóch werd eveneens her haaldelijk geïnterrumpeerd. MacDonald ver klaarde aan het slot; „Wat hier vanavond gebeurd is is een beleedïging van de democra tie. Het is dat soort lieden, die in elk land van Europa de democratie neerhalen door het ten toon spreiden van hun onwetendheid en on gecontroleerde hartstochten en gevoelens". Ook te Bristol kwam het tot incidenten op een verkiezingsvergadering van de Nationale Labour-groep, waar Lord De La Warr de can- didatuur van majoor Church verdedigde, die tegen-candidaat is van d.en Labourleider Sir Stafford Cripps. Uit de vergadering had men hem gevraagd wat zijn meening was omtrent het verkiezingsbiljet van majoor Church, lui dende: „Weest geen verrader tegenover Uw vaderland. Kiest Church", en of hij van mee- ning was, dat men door Sir Stafford Cripps te stemmen het vaderland verried. Lord De La Warr antwoordde hierop bevestigend, waarop groot tumult ontstond, het licht uitging en de spreker in de duisternis een vuistslag in het gezicht kreeg. Tegenover eenige journalisten verklaarde Lord De La Warr, dat hij zijn antwoord be treurde doch het had gegeven zonder den tijd te hebben gehad er over na te denken Fransch militair vliegtuig verongelukt. Vijf inzittenden omgekomen. Uit Parijs, 7 November: Bij Montpellier is door onbekende oorzaak een militair vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden werden ge dood. Het vliegtuig was afkomstig uit Toulouse. HEINRICH HEINE HOORT NIET IN DE DUITSCHE LITERATUUR. Zijn werk is goed, maar.... liij is een Jood! In bet laatste nummer van „Das Schwarze Korps" wordt heftig geprotesteerd tegen het feit, dat in een verzameling van Duitsche gedichten, die dezer dagen is verschenen, ook werk van Heine is ingevoegd. Wanneer wij Heinrich Heine afwijzen aldus het blad dan geschiedt dit niet, omdat wij lederen re gel, dien hij schreef, slecht achten. Neen, ze ker niet! Heine heeft verzen geschreven, die echt en .diep voelend aandoen. Hij heeft cri- tieken geschreven, waarvan men den stijl be- tooverend kan vinden. Het komt hier in het geheel niet aan op de bijzonderheden van den strijd over de waarde van Heine's wer ken. Beslissend is uitsluitend, dat deze man een Jood was, ij dientengevolge niet thuis hoort binnen de grenzen van onze Duitsche litteratuur. Een in Duitschland levende Jood zoo vervolgt het „Schwarze Korps" heeft eens een geschiedenis van de in de Duitsche taal verschenen Joodsche gedichten geschreven: daarin hoort ook Heine thuis. Hij gebruikte de Duitsche taal, doch alles wat hij schreef, is in laatste instantie vervuld van Joodschen geest, van de bijzondere stijl wet der Jood sche zielHeine hoort niet in het kader van onze dichtkunst.' In een verzameling „Deutsche Gedichte" is voor hem geen plaats DE TRAGEDIE DER DUITSCHE JODEN. De bekende Berlijnsche rabbijn Joachim Prinz geeft in de „Jüdische Rundschau" van 5 Nov. jl. een overzicht van den geestelijken toestand der Duitsche Joden. Vooral sedert de afkondiging der Jodemwetten en in af wachting van de uitvoeringsbepalingen is de Duitsche Jodenheid door een psychose aan gegrepen. „Het staat vast, dat de innerlijke spankracht afneemt 'en dat de Duitsche Jo den than.s in ee.n geestelijke depressie ver- keeren. Deze instorting. van "geestelijke krachten is het teeken van een generatie, die zich het begrip „toekomst" niet meer kan in denken en die niet weet, waar zij eens be graven zal worden. Alle betrekkingen tot den Duifcschen levenskring zijn objectief verbro ken. Het nieuwe ghetto is een leven tusschen vier muren. Buiten deze muren bestaan geen relaties meer; ja zelfs binnen deze muren begint het leven bodemloos te worden; een leven zonder echo. zonder „leven". Wanneer men in dezen herfst door de roodgekleurde wouden dwaalt, en denkt aan vervlogen tij den, dan herinnert men zich, dat men kon deelnemen aan oogstfeest en vacantie-todht. Dit alles is thans ten einde. Zelfs in die groo te stad stralen de lichten en klinken de stem men niet meer voor ons POOLSCHE GOUDRESERVE SLINKT SNEL. Nadat de goudvoorraad van de Nationale Bank van Polen in September met Zloty 46 millioen was verminderd, heeft in October een verdere daling met Zloty 13 millioen plaats gehad, waardoor de totale goudreserve thans nog Zloty 453 millioen bedraagt, zijnde een dekking der bankbiljetten met 42 pet., of slechts 12 pet. meer dan het minimum-dek kingspercentage van 30 pet. Daar het nieuwe economische programma, met de uitvoering waarvan thans zal worden begonnen doordat de machtigingswet gisteren van kracht is eworden, naar men aanneemt, voorziet in een uitbreiding van de bankbiljetten-circula tie en van de credietverleening, is de overdek king van 12 pet. niet te groot te noemen en zou een verdere goud-afvloeiing spoedig tot moeilijkheden kunnen leiden. (A.N.P.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het avontuur in het koninkrijk Hozomaan, waar iedereen nu in rust en tevredenheid leeft, is dus weer achter den rug. Thijs heeft geen bedankjes afgewacht, want hij houdt niet van huldigingen en hij wil bovendien zoo spoedig mogelijk naar huis om eens van al die avonturen uit te rusten. En hier zie je hem dan ook in flinken pas op den terugweg. Maar ja, Thijs schijnt nu eenmaal altijd wat anders te moéten beleven, want ook ditmaal staat hem weer iets bijzonders te wachten. Bereid je maar voor op een zonderling verhaal! Japan's Kandel gaat met sprongen vooruit. In de eerste tien maanden van het loo- pende jaar bedroeg de Japansche uitvoer Yen 2142 millioen vergeleken met Yen 1740 millioen in dezelfde maanden van het vorige jaar. De invoer had een waaide van Yen 2130 millioen tegenover Yen 1840 millioen het vo rige jaar, zoodat over de eerste tien maanden van het loopende jaar een uitvoer-saldo is ontstaan van Yen 12 millioen, terwijl verle den jaar in deze periode een invoer-saldo van Yen 100 millioen moest worden aange toond. De handelsbalans is derhalve aanmer kelijk verbeterd. Ook de totale omvang der handelsbeweging is, zooals deze cijfers doen uitkomen, aanmerkelijk toegenomen en be droeg dit jaar tot nu toe Yen 4272 millioen tegenover Yen 3580 verleden jaar. OCTOBER GEEFT YEEL DRUKTE OP DE NEW YORKSCHE EFFECTENBEURS. De aandeelenomzetten op de New Yorksche effectenbeurs, die in September 34.75 millioen stuks bedroegen tegenover nog 42.92 millioen stuks in Augustus da.v. zijn in October weer belangrijk toegenomen tot 46.11 millioen stuks waarmede het hoogste maand-totaal voor 't loopende jaar is bereikt. In October 1934 wer den slechts 15.66 millioen aandeeien omgezet. In de eerste tien maanden van het loopende jaar bedroegen de aandeelenomzetten op de New Yorksche effectenbeurs in totaal 278.06 millioen stuks vergeleken met 279.42 millioen schuks in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en 586.36 millioen stuks in de zelfde maanden van 1933. De obligatie-omzetten bedroegen in October 277 millioen tegenover S 250 millioen in September j.l. en S 283 millioen in Augustus van dit jaar. In October 1934 werden even eens 277 millioen obligaties omgezet. In de eerste tien maanden van het loopende jaar bedroeg de omzet van obligaties in totaal 2731 millioen tegenover s 3205 millioen in dezelfde maanden van het vorige jaar en 2774 millioen in de overeenkomstige periode van 1933. (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. .00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en oirkest- concert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00— 4.00 Kinderurn. 4.15 Schlagermuziek en gra mofoonpl. 6.20 Lezingen en gramofoonpl. 8.00 Berichten. Reportage. 8.20 Orkestconcert. 8.45. Gramofoonpl. 8.55 Zang 9.05 Voordracht. 9.25 Orkestconcert, zang gramofoonpl. en cause rie. 10.30 Berichten. 10.35 Revue-programma. 11.1512.00 Gramofoonpl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven:". De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn; E. Arbous, P. Collin en Jan Musch (cabaret) en A. de Vries (spreker). 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 1.301.45 Gramofoonpl.. 2.00 Gramofoonpl. 2.20 Filmpraatje M. Sluyser. 2.35 Gramofoonpl. 3.10 Muzikale lezing R. Schoute. 4.00 Gramofoonpl. 4.45 Ir. H. Vos: De studenten en het plan van den Arbeid. 5.00 VARA-orkest o.l.v. J. Susan. 5.40 Literaire le zing, A. M. de Jong. 6.50 Orgelspel C Steyn. 7.00 Groningsch uurtje. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.05 VARA-maandrevue, tekst van Pleysier en de Vries, muziek, van Rossican. M.m.v. de Flierefluiters o.l.v. E. Walis en solisten. 8.35 W. H. Vliegen: De VARA jubileert. 8 50 Ver volg maandrevue. 9.15 Het Mysterie van de Geluiden, prijsvraag. Nieuwsber. VARA-varia, Toespraak door Esther de Boervan Rijk. 9.45 „Heijermans-herinneringen", m.m.v. o.a. Jan Musch en Esther de Boervan Rijk. 11.30 12.00 Gramofoonpl. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 BBC-Northern-orkest o.l.v. Morrisson, m.m.v. M. Hunter (sopraan). 12.35 Commo dore Grand orkest o.l.v. H. Davidson. 1.35 Gra mofoonpl. 2.20 Berichten. 2.25 Coventy Hip podrome orkest o.l.v. Ch. Shadwell. 3.20 Orgel spel H. Ramsay. 3.50 Orkestconcert o.l.v, Johnson, m.m.v. A. E. Rogers (bariton). 4.50 Gramofoonpl. 5.20 Het Krish-septet. 5.50 Five Hours Back, relais uit Amerika. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 „The Saturday-Magazine", week-end pro gramma. 8.05 Het Parkington kwintet. 8.50 ..Tune and Tempo", gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-orkest o.l.v. Fr Bridge. 11.2012.20 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.35 Nationaal orkest o.l.v. Vuillermoz. 2.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert o.l.v. Pascal. 5.50 en 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Zang en declamatie. 9.05 Con cert m.m.v. solisten en orkest o.l.v. Bigot, 11.05 12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.50 4.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 7 20 Hon- gaarsche muziek. 8.10 Operette programma. 9.10 en 9.55 M. Hansen's orkest. 10.30 Gramo foonpl. 10.4011.35 M. Hansen's orkest. KEULEN. 456 M. 5.507.20 Concert uit Frankfort. 11.201.20 Concert m.m.v. solisten, koor en het Omroep orkest o.l.v. Buschkötter. 3.20 Beethoven's Eroica o.l.v. Weisbach. 4.20 „Ruf ins Reich", literair-muzikaal programma. 5.20 „Die Halle- des Ruhms", cantate van Boehme en Am- brosius. 7.20 Herdenking van de Gevallenen der beweging. 9.2011.20 Concert m.m.v. koor en orkest o.l.v. H. Stange. ROME, 421 M. 8.10 „Der Freischuetz" opera van Weber. Orkestl.: E. Vitale. Koorl.: R. Benaglio. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Salonorkest o.l.v. Walpot. 1.302.20; 4.20; 4.50 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 6.20 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Cabaret. 9.20 Salonorkest o.l.v. Walpot. 10.39. 12.20 J. Rutten's orkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonpl. 1.30—2.20 Salonorkest, o.l.v. Walpot. 4.35 Gramofoonpl. 5.20 Het Con- sbantin orkest. 6.20 Zang. 6.50 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 10.00 Reportage. 10.30—12.20 J. Rut- ten's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. I 7.20—11.20 Zie Keulen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2