BLOUSES, MANTELS EN NOG MEER Ons Wekelijksch Knippatroon. VERANDERINGEN Het mantelcostuumpje van het vorige jaar behoeft dus niet door een nieuw te worden vervangen. Men koopt er een mantel bij, die Weliswaar een con-kleur mag zijn, doch in snit en soort stof met het mantelcostuum harmonieeren moet. Zoo kan bijv. een grijze mantel bij een donker blauw mantelpakje ge dragen worden en een beige jas bij een bruin costuum of omgekeerd. Deze mode is niet alleen aantrekkelijk; maar ook zeer practisch; want dragen we de fcs op koele dagen over het costuum, we kun nen.'hem natuurlijk ook op iedere japon dra gen en hij past bij iedere rok en blouse. Men mag dit jaar namelijk nog steeds rok en blouse dragen. Juist deze kleine vrijheden maken hét ook vrouwen met kleine beurzen mogelijk haar garderobe afwisselend samen te stellen. Dit jaar heeft de mode ook weer eens in grijpende veranderingen gebracht in regen mantels. Droegen we die verleden jaar met ®en ceintuur; dit jaar is ook voor de regenjas het parool: los en ruim. Wil men echter niet heelemaal van de ceintuur afstappen, dan kan men de ceintuur alleen van voren dra gen: in ieder geval moet de rug ruim en klokkend vallen. Deze mode is ook practisch, omdat we nu gemakkelijk de regenjas over de gewone wintermantel of het mantelpakje kunnen aanschieten. De vrouw, die echter onder geen enkele omstandigheid van haar Dit seizoen zijn bloemen en corsages van organdie zeer in trek en men ziet ze zoowel op gekleede middag japonnen als op avondtoi letten en mantelpakjes. Als we deze bloemen moeten koopen, zijn ze vrij duur en het zelf vervaardigen ervan kost zeer weinig moeite en materiaal en is een van die dingen, die ,.geen kunst zijn, als men ze weet." Het hier afgebeelde model is een platte bloem van witte organdie. Ieder blaadje is omgefestonneerd met witte zijde. De blaadjes worden, van het midden naar de randen toe grooter. Daar houden we dus bij het knippen rekening mee. De blaadjes hebben den vorm zooals we bij figuur 1 zien. Ieder blaadje rim pelen we aan de onderzijde in. Om het begin te verbergen, maken we een hartje van drie kleine kraaltjes. Hop dit g-schieden moet, zien we-bij fig. II. De blaadjes zijn van groene taftzijde. Ze worden dubbel geknipt. Daarna rijgt men ze tegen elkaar en kf,prt de blaadjes om. Met groene zijde bor «xr m»*n e^r. nerf. In de blaadjes word* e*n dun 'j*-er draad Je gesto ken opdat ze Ook «enigszins stevig worden. (Fig. III). De blaadjes worden vlak onder de bloem bevestigd, zoodat bet schijnt, of deze er op rust. Hoe men een of verschillende bloemen kan gebruiken, laten de bijgevoegde schetsjes dui delijk zien- No. 4: Vestblouse-van wollen jersey, zeer geschikt om over een diagonaal gestreept jurkje te dragen. Het vest valt met een punt op de rok, de ceintuur is van lakleer. No. 5: Gekleede blouse; de mouw is met zoogenaamde „tuiten" aan de blouse gezet en valt om de elleboog zeer ruim. In de voorbaan is 'n baan gezet, die aan den hals tot „tuiten" is gevormd. Een ceintuur met similisteenen bezet, vormt de garneering. Deze blouse wordt op een wit wollen rok gedragen. No. 6: -Vestblouse van breitschwanz, te dra gen over een wit zijden overhemdblouse. De schouders en de zijnaden worden met knop pen-tegen elkaar bevestigd. Een eenvoudige ceintuur in harmonieerende kleur sluit het gehee] af. Het vest valt met een klein randje over de rok. No. 7: onberispelijke kantoorblouse van gestreepte overhemdzijde, gegarneerd met kraag en jabot van wit zijden piqué. Deze blouse, die zeer eenvoudig van snit is, wordt in de rok gedragen. Een breede ceintuur vol tooit dit simpele doch smaakvolle geheel. Woensdag: Hutspot met klapstuk, Appelpudding. Donderdag: Runderbiefstuk, Brusselsch Lof, Aardappelen, Caramelvla. Vrij dag: Gekookte schelvisch met peterseliesaus, Aardappelen, Italiaansche sla, Griesmeel met pruimen. Zaterdag: Gedr. capucijners met ham, Gebakken aardappelen, Beschuit met kaas. RECEPTEN Risotto. 200 gr. rijst, 200 gr. geraspte kaas, 200 gr. gehakte ui, 60 gr. boter, 4 d.L. melk. Kook de rijst met wat zout 10 minuten in ruim kokend water, giet het water af. Fruit de uien lichtgeel in een gedeelte van de boter. Leg in een met boter besmeerde vuurvaste schotel de helft van de rijst, daarop de. uien, de helft van de kaas en de andere helft van de rijst. Giet hierover de melk en laat de scho tel dichtgedekt een uur in den oven staan tot de rijst gaar is. Strooi nu de rest van de kaas erover heen, leg er wat klontjes boter op, en laat er in den oven een korstje op komen. Appelpudding. 1 pond zure handappelen, Vz L. water, IV2 ons suiker, sap van 2 citroenen, 10 blaadjes gelatine, waaronder één rood. Breng het water met de suikèr en de citroen schil aan de kook, schil de appelen, snijd ze in blokjes en kook ze in het water voorzichtig gaar. Giet het citroensap erbij en haal de schil eruit. Zeef het sap en los hierin de in ruim koud water geweekte gelatine op, voeg de stukjes appel er weer bij en laat de massa koud worden. Roer er zoo nu en dan in, en doe het mengsel in een met koud water omgespoelden puddingvorm als het dik begint te worden. Presenteer er vanillesaus bij of room met suiker. Nto. 609: aardige japon van diagonaal ge streepte wollen stof. Eenvoudig, gedistingeerd model. Benoodigd materiaal 3.50 meter stof van 130 centimeter breedte. T garneering bestaat uit een strik aan ceintuur en halsuit snijding van gelakt satijn. Beide patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 50 cents per stuk 'verkrijgbaar bij het bureau van dit blad. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens de verlangde maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte enz. nauwkeurig op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volle dig en duidelijk mogelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in. de opsturing. BLOEMEN VAN ORGANDIE ceintuur af wil stappen, kan deze rustig dra- gen.Zooals boven al gezegd, laat madame Mode ons dit jaar zeer vrij in dergelijke kleinighe den. Of het ligt aan het Italiaansch-Abessy- nisch conflict, of aan andere oorzaken, weet niemand, zeker is, dat de mode min of meer op het militair uniform geïnspireerd karakter aanneemt. Hooge opstaande militaire kragen, garneeringen met tressen en brandèbourgs, aangesloten strakke jasjes dat allés doet eenigszins denken aan officiers-kleedij. Ook aan de blouse wijdt de mode nog steeds haar volle aandacht. Ontelbaar zijn de nieuwe modellen dié telkens onze gunst probeeren te veroveren, want zoowel aan de elegante als aan de sportieve modellen wordt aandacht besteed. Op onze teekening ziet u verschillende mo dellen. No. 1 aparte middagblouse van genopt zwaar satijn. De zeer wijde driekwart lange mouw is met een zoogenaamd „hoofdje" aan de blouse gezet. De halsopening is op een zeer aparte manier afgewerkt met een jabot. Aar dig is ook het gerimpelde deel in de taille De blouse is nauw aangesloten en valt een flink stuk over de satijnen rok. No. 2: namiddagblouse van soepele zijden crêpe. De mouw bereikt de grootste wijdte op de pols, doch wordt daar met een smal man- chetje bij elkaar gehouden. De halsuitsnijding is zeer apart gedrapeerd. De ruimte wordt met een flonkerende clip bij elkaar gehouden. No. 3: theatenblouse van zware witte cloqué- zijde. Deze kazak wordt op een zwart satij nen rok gedragen.' Heel aardig is, om de groo- te strik aan de hals. en de voering van de openspringende mouw evenals de brandè bourgs van tomaat-roode zijde te nemen. Men krijgt dan een weliswaar gewaagd, maar zeer apart geheel. Vooral donkere vrouwen zullen in dit toilet veel succes oogsten. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: Vermecellisoep, Kalfstong met zure saus, Slaboonen, Aardappelen, Vruchtencompóte met. slagroom. Risotto. Tomatensla, Flensjes. Dinsdag: No 608: japon met overslag, bijzonder ge schikt voor aanstaande moeders. De jurk wordt vervaardigd van soepele wollen stof en gegarneerd met een kraag van wit piqué. Be noodigd materiaal: 3.50 meter stof van 130 centimeter breedte en 75 centimetér wit piqué. Macaroni met ham en kaas. Kalfslappen, Worteltjes, Aardappelen, Vruchten. „Het Goud van de Melusco", door Ir. J. F. Valkema Blouw. N.V. Uitgevers Mij. „De Tijd- stroom", Lochem. Het zoeken naar een goudschat op een on bewoond eiland, met behulp van een oude en onduidelijke kaart.; een tocht over zee met het goud in een kleine open boot; een gevangenschap en ontsnapping in Brazilië en de verdere avontuurlijke reis per auto naar New-York, dat is wel kost voor jongens- ooren. Het boek is dus eigenlijk een reisbe schrijving maar één vol avonturen, en Ir. Valkema "Blouw heeft er een spannend ver haal van weten te maken. De titelplaat en de vele suggestieve illustraties zijn van Hugo Polderman. In mijn kast hing een avondjurk van eenï- ge seizoenen geleden. De coupe was zoo, dat de japon niet meer te dragen was. Dat speet mij, want het materiaal: zwaar glanzend sa tijn, was' nog zeer goed. Er mankeerde nog letterlijk niets aan. Een middag snuffelen bracht mij op een aardig idee. Het viel mij op hoe modern het was voor één japon twee materialen te gebruiken. En daar mijn jurk de neutraalste kleur had, die er is, nl. zwart, bedacht ik, dat het dus hee lemaal niet zoo lastig zou zijn daar een aar dig stofje bij te koopen. Zoo gedacht zoo ge daan. Bijzonder mooi bijpassend vond ik een lap van soepele geruite crêpe georgette. Daar van maakte ik een blousje, zooals die op het oogenblik modern zijn: met een hooge ge drapeerde hals en half-lange vleugelmouw tjes. Op den rug maakte ik een split. De japon gaf ik de gewenschte aangesloten lijn door er naden in te stikken en de ruimte van de rok liet ik pas onder de knie begin nen. Deze over gooier" draag ik nu over het georgette blousje en het geheel noem ik een „schouwburg-toilet". Vrouwelijke kennissen hebben me al nieuwsgierig gevraagd, waar ik dit snoezige model gekocht heb en ik moet eerlijk beken nen, dat ik toen gloeide van trots. De groote Italiaansche kunsttentoonstel ling, die in Parijs plaats vond, heeft de mode zeer sterk beïnvloed. Warme, rijke kleuren, aparte drapeeringen kenmerken de nieuwe scheppingen voor namiddag en avond. Het is dus te begrijpen, dat de mode voor den dag zoo mogelijk nog strenger en zakelijker werd om duidelijk het verschil te accentueeren. Men gebruikt graag en veel koord als garnee ring wat dit betreft, schijnt het, dat Rus land inspireerend gewerkt heeft en men ontdekte een voorliefde voor mooie stoffen, die een eenvoudige snit konden „hebben". Een der meest practisehe nieuwigheden is de losse lange, of drie-kwart lange mantel van mooie stof, die over het mantelcostuum gedragen wordt. De Farijsche couturiers, die geleerd hebben in de laatste jaren reke ning te houden met de verminderde inkom sten en kapitalen van hun cliëntèle, hebben het practisch nut ingezien van klèeding, die in neutrale kleuren gehouden, met verschil lende accessoires bij verschillende gelegenhe den gedragen kan worden. LECTUUR VOOR DE JEUGD

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7