HET NIEUWE AVONDBLAD Verheffing. De heer Veraart liet weer spuiten. 21e JAARGANG No. 10 WOENSDAG 13 NOV. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl5 regels 0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regeLs 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit;"/600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Het zouten van versche haring. Niet meer in „pekelhoudend fust". Zooals reeds in ons blad werd medegedeeld, heeft de Nederlandsche Visscherij Centrale, in afwijking van haar oorspronkelijk verbod van het aan den wal zouten van versche ha ring toegestaan, de yersche haring zoodanig te bewerken, dat ze niet langer dan veertien dagen verduurzaamd is. Haring, in tonnen gezouten mochten niet in opslag worden geno men, doch moesten per eerste gelegenheid verzonden worden. Naar wij thans vernemen is door de Vissche rij Centrale inmiddels een nieuwe circulaire aan de belanghebbenden verzonden, die als een nadere uitlegging van die van 8 November, waarbij het zouten werd toegestaan, moet worden beschouwd. Volgens deze nieuwe cir culaire mag thans voor het zouten geen pekel houdend fust meer gebruikt worden, m.a.w. de haring mag niet meer in tonnen gezouten worden, wel bijv. in kisten, bestemd voor direct vervoer, terwijl natuurlijk eveneens het met zout bestrooien van haring los in de wagons toegestaan blijft. Voor eenige plaatselijke firma's, die van de oorspronkelijk verleende toestemming, haring in tonnen te mogen zouten, een dankbaar ge bruik hebben gemaakt, is deze nieuwe circu laire een groote teleurstelling. Het belang van het zouten in tonnen voor deze handelaars blijkt wel daaruit, dat thans aan de Tegeltjesmarkt een Belgisch stoom- scheepje de Raymond 'ligt om een lading steurharing' in te nemen. De thans reeds in tonnen verwerkte haring mag natuurlijk ver zonden worden, maar de „nadere uitlegging" maakt, dat het hiermede afgeloopen is. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel door de Visscherij Centrale genomen is uit vrees, dat de verkregen tonnen haring werden opge slagen. Dit piag zeker beschouwd worden als een concessie aan de Vlaardingsche hande laren, die geprotesteerd hebben tegen de ver leende toestemming tot het aan. den wal zou ten van' versche haring. KERKELIJKE INZEGENING. Gisteravond heeft de verkiezing plaats ge had van gemachtigden" van het Kiescollege dei- Goede Herder Kerk aan den Velserduinweg. Aan de beurt van aftreding waren mejJim- mink. en de heeren W. Bouman, A. Rolloos en A. C. Scheepers, terwijl er twee vacatures wa ren door vertrek van de heeren R. Waltliuis en J. Visser. De verkiezing had tot resultaat, dat de af- tredenden werden herkozen, terwijl voorts ge kozen werd de heer J. Bergsma. Voor één plaats zal nog een verkiezing gehouden moe ten worden. „IN VEILIGE HAVEN". Woensdag 20 November a.s. houdt de Loge „In Veilige Haven" der I.O.G.T. in haar ver gaderlokaal een open zitting. Medewerking wordt verleend door den heer R. Kofman. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE VOOR HET BUITENLAND. Aan ons bureau ligt ter inzage een lijst, ver meldende de laatste buslichtingen van nieuw jaarscorrespondentie voor het buitenland, zoo wel per gewone mail als per luchtpost. 1 V.V.IJ.-AVOND. V.V.IJ. organiseert Woensdag 20 November een gezelligen avond in het Gebouw voor Chr. Belangen. Het programma bevat muziek, too- neel, zang en attracties. In verband met de groote belangstelling (deze avond is reeds uitverkocht) zal Dinsdag 26 November een reprise worden gegeven, eveneens in Chr. Belangen. ST. NICOLAAS-CAMPAGNE „GROOT IJMUIDEN". De Winkeliers- en Handels ver eeniging ..Groot IJmuiden" heeft een origineele St. Nicolaas- campagne op touw gezet. Men zal de klanten n.l. in de gelegenheid stellen, deel te nemen aan een balléro-wedstrijd. Wat is het ballérospel? In een liggend bord bevinden zich 9 rijen van 9 gaten. De rijen hebben verschillende waarden, b.v. duizend tallen, tientallen, honderdtallen enz. De speler gooit met een bal en tracht zooveel mogelijk punten te verzamelen. Het aantal punten wordt genoteerd; het hoogste aantal punten op een avond geeft den len dagprijs enz. De prijzen, door de winkeliers beschikbaar gesteld, worden in de zaal bekend gemaakt. Voor elk bedrag van 50 ets. contant wordt door de deelnemende winkeliers een bon ver strekt; vijf van deze bonnen geven recht op een deelnemerskaart aan den ballérowedstrijd. TENTOONSTELLING II AND WERK VER. S. O. S. Donderdagmiddag half drie wordt in Ken- nemerhof een tentoonstelling gehouden van de goederen, vervaardigd door de Handwerk- vereenigïng S.O.S., welke tentoonstelling het bestuur van deze philantropische vereeniging organiseert, om meer bekendheid aan haar werk te geven Mej. Riek v. d. Velden zal den middag opluisteren met pianospel. Voorts zullen eenige firma's Bleijle-artikelen als mede fijn tafel- en linnengoed exposeer-en en wordt een verloting gehouden van een 25- tal aardige prijzen. De opbrengst dezer verloting is, naar wij vernemen, bestemd voor aankoop van la kens, die bij de te verdoelen goederen zullen worden gevoegd. Het ligt in de bedoeling met Sint-Nicolaas de verschillende pakjes te bezorgen aan de aan het bestuur verstrekte adressen. - Men neme -dus Donderdagmiddag eens een kijkje. Visscherijnieuws in een notedop. Duitsche lev er traan fabriek werkt met ver lies. In het verslag van de Eerste Duitsche Stoomlevertraanfabriek te Wesermuende over het boekjaar 1934/'35 wordt vastgesteld, dat de totaal-omzet van 0.71 Mill. RM. in het voor afgaand boekjaar tot 1.04 Mill. RM. in het verslagjaar is opgeloopen. Na aftrek van alle onkosten bleef niettemin een verlies van RM. 79 bestaan. Het. verlies van vorige jaren is daardoor van 18.335 RM. tot 18415 R.M. ge stegen. Gepraaid. Hr. Ms. Vulcanus praaide op 11 November tusschen 52.48 en 52.37 N. en 3.26 en 2.55 O. den motorlogger Corn, de Boer Jr. IJM. 268 met 155 k. Gebroken gaffel. 1 De motorlogger Bertha KW 38 kwam hier binnen met gebroken gaf fel van het grootzeil. Vischomzet in Ostende. De vischomzet te Osteiide gedurende de week van 2 t.m. 6 No vember bedroeg 1.647.600 fr. Om steurharing te laden. In de Visschers- haven is aangekomen het Belgische stoom- scheepje Raymond om een lading steurharing te laden. VELSEN De Rijkspostspaarbank in October. Wederom aanzienlijke daling van het tegoed. In zeven maanden bijna 220.000 ingeteerd. Ook in de maand October is het tegoed van de spaarders bij de Rijkspostspaarbank' in onze gemeente weer aanzienlijk gedaald. Het totaal der ingelegde gelden bedroeg nl. f 117041.51, waartegenover stond een totaal aan .betalingen van f 152402.98, zoodat het tegoed de vorige maand verminderde met f 35361.47. De mutaties aan de verschillende kantoren waren als-volgt: Postkantoor IJmuiden: Ingelegd f 59242.03 Terugbetaald f 74813.39 Minder ingelegd dan terugbetaald f 15571.36 Hulpkantoor IJmuiden-Oost' Ingelegd Terugbetaald f 14428.00 f 22330.67 Minder ingelegd dan terugbetaald f 7902.67 Hulpkantoor Velsen Ingelegd Terugbetaald f 10965.82 f 13807.14 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2841.32 Hulpkantoor Velsen-Noord- Ingelegd Terugbetaald f 6679.59 f 9046.92 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2:367.33 Hulpkantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd f 13222.33 Terugbetaald f 16565.72 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3343.39 Hulpkantoor Santpoort-Station: Ingelegd f 12503.74 Terugbetaald f 15839.14 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3335.40 Eenige «maanden geleden gaven wij bij de maandcijfers een uiteenzetting van de oor zaken, die behalve die van economischen aard, van invloed zijn op de mutaties hij de Rijkspostspaarbank. Wij wezen er daarbij op. dat het niet altijd een crisisverschijnsel is, wanneer eens een maand een vermindering van het tegoed der spaarders o«plevert. An ders is het, wanneer over een tijdvak van meer dan een half jaar bijna elke maand een vermindering brengt. En dit nu is het geval met de spaargelden van de spaarders in onze gemeente. Bijna zonder uitzondering viel er de laatste zeven maanden een achteruitgang te constateeren April: f 42614.14; Mei: f 24073.19; Juni: f 40870 32; Juli: f 43084.42, September: f 40519.72; October f 35361.47. Alléén Augus tus leverde een stijging van bet tegoed op, nl. van f 6816.18, een stijging, die veel eerder haar bijzondere oorzaken had dan de regel matig terugkeerende dalingen, die getuigen van een algemeene verarming. In zeven maanden tijds daalde het tegoed met bijna f 220.000! Dit zijn inderdaad ontstellende cij-fers, cij fers die zich bovendien geheel aanpassen aan die welke voorkwamen op den onlangs in ons blad gepubliceerden- staat van aange- slagenen in de inkomstenbelasting met de bedragen der inkomens. Onze gemeente is snel bezig te verarmen; in het bijzonder geldt dit voor de kleine spaarders, die snel hunne in betere jaren opzij gelegde spaar- duiten opteren. En nog steeds zijn de vooruitzichten on- j gunstig en zien we geen lichtpuntje. Het aantal werkzoekenden is gestegen tot 2600, waarvan een kleine 2400 het leger werkloozen vormen, voor wie. als ze al nog een spaar bankboekje in de linnenkast hebben liegen, een gang daarmede naar een der postkan toren alleen «beteekent, dat ze opnieuw hun spaarcentjes m'oetën aanspreken. (De Amerikanen Stevens en An derson zijn met een stratosfeer ballon tot een hoogte van 22.600 Meter gestegen). Daar zijn twee Amerikanen Weer veel hoóger opgestegen, Dan een mensch van 't dal der tranen. Eerder heeft gedaan gekregen. Strakjes zullen zij wel nuchter Van hun avontuur vertellen, Ik beken, dat ik slechts schuchter, Het me zelf durf voor te. stellen. Tweeëntwintig kilometer Boven d' aarde rond te drijven. Neen, dan kun je toch maar beter, Op den grond beneden blijven. Ook al zijn ook hier gevaren, Die je graag eens zoudt ontvluchten, Om in vrijheid rond te waren Door de reine ruime luchten. Velen kunnen vurig wenschen, Steeds maar hooger op te stijgen, Maar helaas, 't zijn dikwijls menschen, Die heel gauw de hoogte krijgen. Die zich dan den tijd niet gunnen, Om naar waarheid te beseffen, Dat zij 't diepste vallen kunnen, Die zich 't allerhoogst verheffen Want de kunst is voor degenen, Die zeer hoog zijn opgegaan, Om toch nog met beide beenen Stevig op den grond te staan. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 573 bouwvakarbeiders, 363 metaalbewerkers, 49 kantoorbedienden, 31 huisbedienden, 35 hout •bewerkers, 32 landarbeiders, 351 visschers, haven- .en transportarbeiders, 679 losse en fabrieksarbeiders, 299 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaren: 27 bouwvakarbeiders, 52 metaalbewerkers, 11 kantoorbedienden, 20 huisbedienden, 57 losse en fabrieksarbeiders, 8 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2597. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: D. F. Klépper-Scheffer, z., de Weerdstraat 28, IJmuiden. S. Lanser- Goes, z., Napierdwarsstraat 13, IJmuiden. A. Coomans-Raket, z., P. C. Hooftlaan 27, Velsen. J. de Lee-Bos, d„ Rijksweg 422, Santpoort. A. van Buuren-vau der Plas, z., James Wattstraat 37r., IJmuiden. C. van Osn a-brugge-Dekker, d., Conradstraat 5rd,, IJmuiden. A. A. de Meere-van dei- Meer, z.. Klutskenslaan 13, Santpoort. Overleden: E. P. M. ten Brink, 45 jaren, echt-genoote van A. W. Rijnders. Feithlaan 22 Velsen. L. H. N. L. Franchimont 65 jaren, echtgenoot van J. Coster is, Zeeweg 311, IJmuiden. J. Niehof, 62 jaren, weduwe van A. v. d. Steen, 2e Torricellidwarsstraat 5, IJmuiden. K. J. Zahn, 60 jaren, weduwe van J. A. Asselman, IJmuiderstraatweg 68, IJmuiden. G. A. P. J. Koedijk, 58 jaren, echtgenoote van C. Tuin. Bloemendaalsche straatweg 147, Santpoort Heeft onze regen wat met dien van Abessynië te maken?.... FAILLIS SEMENTEN Faillissementen, uitgesproken door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem op 12 November 1935. 1. R. Gomes, caféhouder, wonende te IJmui den, Planciusstraat 7. Curator: Mr. B. W. Stomps, të Haarlem. 2. De N.V. „Beverwijks Meubelhuis", geves tigd te Beverwijk, Breestraat 136. Curatrice: Mevr. Mr. Dr. W. F. M. Schutte Struick te Haarlem. 3. L. Zipp, sigarenwinkelier, wonende te Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 90. Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 4. N. C. ten Broèke, architect, wonende te IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 154. Curator: Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. 5. P. Oudejans, wegwerker, wonende tfe Purmerend, Vooruitstraat 111. Curator: Mr. A. Beets te Haarlem. 6. A. J. Bakker, bakker, wonende te IJmui den, Kanaalstraat 62. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 7. H. J. van Zalen, kapper, wonende te Heemstede, K-oediefslaan 22. Curator: Mr. B. -E. van Tijn te Haarlem. 8. G. van Essen, arbeider, wonende te Haar lemmermeer, Kruisweg 319. Curatrice. Mevr. Mr. L, M. I. L. van Taaim- genDols „.te Haarlem. 9. J. Joosten, bakker, wonende te Haar lem, Soendastraat 34, Curator: Mr. J. H. G. Slotemaker te Haar lem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is: Mr. E. H. F. W. van Schae.ck Mattoon te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: 1. P. Verduin, garagehouder, wonen-de te IJmuiden, Willemsbeekweg 43. Curator: Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 2. A. J. P. Stegemeyer, wonende te Sant poort. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 3. N. van der Lem, winkelier, wonende te Beverwijk. Curator: Mr. E. van Tuinen te Bewwijk. 4. H. de Bruijn, wonende te Santpoort. Curator: Mr. H. J. Pot te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. C. van Splunter, wonende te Santpoort. Curator: Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 2. W. Beus, aannemer van baggerwerken, wonende te Haarlem. Curator: Mr. A. van Lèyenhorst te Haar lem. 3. C. J. J. de Wit, schilder, wonende, te Purmerend. Curator: Mr. .H: H. Riepma te Edam, HAARLEM Woensdag. De heer Veraart, de regenmaker uit Rijs wijk, heeft Dinsdagmiddag proeven genomen op een terrein aan het Spaarne bij de spoor brug. Ei- is al veel over de proeven om regen te maken geschreven en over de«n heer Veraart zelf ook. Ook wij hebben al uitvoerig geschre ven over de proeven met de spuiten van de brandweer, die destijds aan liet Spaarne wer den gehouden. Toen werden twee dikke water stralen de lucht in gespoten. Zoo geschiedde ook dit keer, met dit verschil dat nu het neer komende water niet in -het Spaarne terugviel doch vooral op een groote hoop grind, die aan den wal lag. De proeven van den heer Veraart berusten op het beginsel dat verstoring van het even wicht in de vochthoudende atmosfeer op één plaats een soort kristallisatie teweeg brengt, waardoor een begin van regen ontstaat. Deze regen kan dan sterker worden, waardoor het mogelijk is dat de zonnestralen vrij baan krij gen. De heer Veraart kan dus met het zelfde recht zonnemaker als regenmaker worden genoemd. Alleen gaat het laatste aan het eerste vooraf. De proeven van Dinsdag werden bijgewoond door Ir. B. F. van Nievelt, die de verrichtin gen volgde uit belangstelling voor den regen. De heer Van Nievelt is hoofdingenieur aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf dat het groot ste belang heeft bij een goeden regenval in de duingebieden. Zooals gewoonlijk heeft de heer Veraart veel te vertellen gehad en wanneer sommige be weringen misschien wel vreemd voorkomen, bedenke men goed dat de heer Veraart een zeer eigen plaats „in het weer" inneemt, er eigen beginsels op na houdt, eigen proeven neemt en zeker geen beginneling is! Men ver- oordeels daarom niet al te snel. Zooals gezegd is wil de heer Veraart door plaatselijk in den atmosfeer een verstoring te weeg te brengen bereiken dat er neerslag, regen, komt. Dit kan geschieden door op de wolken b.v. ijs uit vliegmachines te werpen, hetgeen een koude stoot in benedenwaartsche- richting is, of door water te laten verdampen op de aarde, hetgeen een opwaartsche beweging van warm te veroorzaakt. Door nu gedurende twee uren twee brandspuiten te laten werken, wordt ruim honderd vijftig duizend liter Spaarne- water de lucht ingeslingerd, die ten deele ver dampen, wanneer zij zich boven de aarde be vinden, ten deele verdampen wanneer zij reeds lang weer op de aarde zijn teruggevallen, in dit geval op de hoop grind. Dit zijn honderd vijftig duizend liter wa terdamp, waarop de natuur niet had gerekend. Volgens den heer Veraart kan het wezen dat dit juist voldoendet is het begin van neerslag te veroorzaken, hetzij na korten tijd, hetzij na verloop van eenige uren, Hoe het zij, na ruim een uur bemerkten wij een zeer fijn-en mot regen, d-ie in geen geval direct afkomstig was van het water der spuiten, daar dit in de te genovergestelde richting afdreef. Wij willen echter niet beoordeelen of dit regen is, ver oorzaakt door het spuiten met de brandweer spuiten. De mogelijkheid bestaat echter en dat is reeds voldoende. Sterker argument, dat voor de beweringen van den heer Veraart pleit, is dat, naar zij-n zeggen (en er is geen red-en om daaraan te twijfelen), in Rijswijk nog nooit zooveel regen is gevallen als in het afgeloopen jaar. Dit komt niet, doordat de regenwolken weten dat in Rijswijk de regenmaker woont, maar naar alle waarschijnlijkheid door de dagelijks her haalde proeven die in deze plaats worden ge nomen. Maar behalve zonneschijn en regenval kun nen de proeven van den heer Veraart nog meer beheerschen. Het is met een klein beetje moeite wel te begrijpen dat ook bij voorbeeld de nachtvorst te maken heeft met de al of niet aanwezigheid van veel wolken. Een dik wolkendek in den winter werkt als een wollen deken en houdt de warmte der aarde vast, Een heldere hemel in den zomer geeft aan de koesterende zonnestralen, die dan veel rech ter op de aarde komen dan in den winter (en dus dezelfde energie voor een kleiner stukje bodem kunnen gebruiken), vrij baan, hetgeen dan weer de warmte ten goede komt. Maarer is nog meer. De droevige Abessynische kwestie heeft ons weer eens in herinnering gebracht wat oorlog en regen met elkander hebben te maken. Nu komen we op een gevaarlijk terrein, waar we alle beweringen voor de verantwoording van den heer Veraart laten. „Indirect heeft de regenval in Nederland met den oorlog in Abessynië te maken", al dus de regenmaker. Want het staat wetenschappelijk vast dat drukveranderingen in het eene gebied tegen overgestelde drukveranderingen in een ver af gelegen gebied kunnen veroorzaken. Zoo zou er verband zijn tusschen den druk op IJsland en op de Azoren, een afstand van ettelijke dui zenden kilometers. Twee Engelsche weerkundigen hebben ieder weer iets anders vastgesteld: Sir Napier Shaw en J. J. Craig. De een stelde vast dat de sterkte van de Zuid Oost-passaat invloed heeft op den regenval in Engeland, de ander constateerde dat de sterkte van de Zuid Oost passaat invloed heeft op den regenval in 'Abessynië. Dit is reeds jaren geleden gecon stateerd. Hieruit volgt dat de regenval in Engeland te maken heeft, met dien in Abes synië. Voorts zei de heer Veraart dat gelijk Belgie herhaaldelijk het slachtveld is geweest voor oorlogen en de beslissing heeft gebracht voor den strijd tusschen Duitschland en Frankrijk, Nederland een gelijke positie inneemt in een vrediger strijd: den strijd om het weer in Europa. Boven ons lan-d ontmoeten de Ooste lijke, koude winden en de Zuid Westelijke, warme winden elkander. Het weer in Engeland, het weer in Neder land staan met elkander in nauw contact- Wordt het weer in Nederland door de een of andere omstandigheid beïnvloed, dan wordt daardoor ook de weersgesteldheid in Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, kortom van eèn groot deel van Europa be ïnvloed. Dit geldt echter alleen zoolang ei- geen sneeuw valt, want dan verandert alles. Aangezien een stijging van den druk in Europa een daling van den luchtdruk boven Abessynië en omgekeerd teweeg kan brengen, is het van veel belang welk weer Europa heeft. Volgens de weerberichten heeft het in Abes synië nog nooit zoo lang geregend als juist dit jaar. Toevallig is ook de heer Veraart nooit zoo intens bezig geweest met zijn proefnemin gen als dit jaar. Gezien het een en.ander, de invloed-en die ver uit elkaar gelegen gebieden op elkander uitoefenen, het verschil van tem peratuur in Europa en Abessynië, het verschil van de onderscheidenlijke luchtdrukveran deringen en de gevolgen die zij kunnen hebben voor warme en kou-de gebieden, zooals bij ons in zomer en winter, meent de heer Veraart te mogen conclu-deeren dat zijn lange serie proef nemingen van invloed kunnen zijn geweest op den regenval in Abessynië. Nogmaals: wij laten deze gevolgtrekkingen geheel voor rekening van den heer Veraart. De heer Veraart zei bij verschillende mi nisters te zijn geweest, waarbij hij heeft ge wezen op de mogelij kheid om bij het toepas sen van sancties in Abessynië regen te ver wekken door ea- udt een vliegmachine regen- proeven toe te pa§sen. In Genève zou men hierover rapporten hebben ingewonnen. De gevolgen van de Haarle-msche proefne ming zijn ons niet bekend. Wij hebben slechts een nat pak opgeloopen toen ter wille van den fotograaf een slang werd verplaatst. De gevolgen voor Abessynië zijn ons even min bekend. Doch men mag niets veroordeelen, ook al komt het vreemd, zeer vreemd vóór Arbeid betaald met arbeid. Bijeenkomst van de W. E. G. Haarlem Woensdag. Ongeveer een jaar geleden werd te Velsen opgericht de Werkgemeenschap ter bevorde ring van Economische Gelijkheid (W.E.G.) Deze organisatie had Dinsdagavond een propa- ganda-bijeenkomst belegd in gebouw Caecilia aan de Jansstraat. De spreker op dezen avond was de heer H. Pilger uit Santpoort, die een uiteenzetting gaf van het doel en de werkwijze der W.E.G. Het doei is, voor ieder mensch welvaart te ver overen. De W.E.G. slaat daarbij een geheel eigen weg in. Zij gaat uit van de stelling, dat ieder artikel een zekere hoeveelheid geld en een zekere hoeveelheid arbeid vertegenwoor digt. Zij streeft ernaar den factor arbeid steeds grooter te maken ten koste van den factor geld, zoodat tenslotte een ieder voor de hoe veelheid arbeid, die hij presteert een even groote hoeveelheid arbeid terugkrijgt. De W.E.G. blijft niet bij de theorie staan, zij heeft reeds haar denkbeelden in sommige plaatsen, o.a. IJmuiden, Beverwijk, Breezand en Santpoort in practijk gebracht. Dat daar vooral in den beginne groote moei lijkheden aan verbonden zijn, spreekt vanzelf. Natuurlijk heeft men voor het verkrijgen van de productiemiddelen aanvankelijk geld noo dig, maar hoe meer de werkgemeenschap groeit, des te grooter zal, naar zij hoopt, de arbeidsfactor worden. In de land- en tuin- bouwgroepen, die in de W.E.G. zijn opgeno men, is de factor geld reeds bijna geheel weg gevallen. Spr, stelde op den voorgrond, dat de W.E.G. is opgebouwd op den grondslag van het ge zin. Ook de vrouw, en vooral de vrouw, levert haaa- deel aan den arbeid der gemeenschap. De eene vrouw is geschikter voor' strikt huis houdelijk werk, de andere voor handwerken, de derde voor opvoedenden arbeid. In de werkgemeenschap heerselit een voortdurende wisselwerking tusschen deze soorten van ar-., beid. Ieder verricht daar het werk dat hem" of haar het beste ligt in ruil voor arbeid van de andere leden der gemeenschap. Het werk, dat aan de W.E.G. als zoodanig wordt geleverd, zooais het distributie- en administratiewerk, wordt over alie leden hoofdelijk omgeslagen. Ieder lid krijgt op die manier een z.g. „ar- beidsboekje", waarin in het debet zijn gepres teerde arbeid en in het credit- de door hem ontvangen arbeid wordt geboekt. De leiding berust plaatselijk bij een z.g. „plaatselijken raad" van drie leden,die weer staat onder een centralen raad. De leden van deze raden worden door de werkers gekozen en zijn zoo noodig terstond afzetbaar. Spr. vestigde er met nadruk de aandacht op, dat ieder in de W.E.G. kan meewerken, onge acht zijn politieke of religieuze opvatting. Alle politiek en godsdienst wordt, met eerbie diging van ieders overtuiging buiten de ge meenschap gehouden. De beweging is jong en moet nog groeien, besloot spr., maar met de samenwerking van allen bestaat de mogelijkheid het welvaarts peil te verhoogen. Na de pauze was er gelegenheid- tot het stel len van vragen, waarvan vele aanwezigen -ge bruik maakten.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1