Regensanctie. BEVERWIJK Lezing voor de loge „Kennemerland". fcDe Bijbel in het licht der Theosofie". Gisteravond hield mevrouw Vermeulen Hibma in het gebouw der Vrijz. Hervormde Gemeente een lezing voor de loge Kennemer land van de Theosofische Vereeniging over De bijbel in het licht der theosofie". De heer J. P. Rijken dankte in zijn openings woord het bestuur van de Ver. van Vrijz. Herv. voor het afstaan van het gebouw en zette ver volgens het doel van de theosofische vereeni ging in een drietal punten uiteen. Vervolgens was het woord aan mevrouw Vermeulen. Spreekster wees er allereerst op. hoe men bij serieuse Bijbelstudie steeds weer getroffen wordt door het verband dat tusschen verschil lende verhalen bestaat. Er Is als 't ware een lichaam, dat steeds een geheel vormt van de verschillende gebeurtenissen. Alvorens mevrouw Vermeulen haar hoofd onderwerp behandelde gaf spreekster de grondwaarheden aan die gedeeltelijk het fun dament der theosofie zijn en die men ook steeds weer in den Bijbel aantreft. Dit zijn in hoofdzaak de getallen 3, 4, 7, 12. Het getal drie komt voor in de drievoudigheid, Vader, Zoon en Heilige Geest, en de drie groote krachten van de Godheid Wil. wijsheid, werkzaamheid. In onze plantkunde, wortel, stengel bloem, en ook bij den mensch, lichaam, ziel en geest. Het getal 4 komt voor in de kosmos, Noord, Zuid, West. Oost. Het menschelijk leven be staat uit opkomst, bloei, verval en dood. Wanneer een Godheid zich zal openbaren in een stelsel, zal hij zijn adem blazen in de ruim te naar vier kanten van uit een middelpunt, het hart. Dit hart met zijn vier armen vormt een kruis waaruit steeds weer nieuw leven ge boren zal worden. Ook de getallen 7 en 12 komen telkens weer in den bijbel en in ons dagelijksch leven voor. Het lichtspectrum bevat 7 kleuren, de muziek 7 tonen. Het getal 12 vindt men terug in de 12 apos telen. Mozes verdeelt zijn volk in 12 stammen. Vervolgens behandelde spr. den grondslag der theosofische leer. De theosofie stelt op den voorgrond het be staan van een eeuwig grondbeginsel dat slechts door zijn uitingen bekend is. Dit Eeuwige moet aangenomen worden om te verklaren waar al het bestaande om ons heen vandaan komt. Het moet datgene in zich bevatten, wat de kern is van de kiem van alle mogelijkheden en van alle krachten. Het eenige begrip, dat ons daar van een flauwe afspiegeling kan maken is ruimte. Het Heelal is volgens de leer der Theo sofie opgebouwd uit de eerste afscheiding der groiidzelfstandigheid. De aarde was oorspron kelijk een ethisch vlies. Bij de ontwikkeling zijn zeven stadia doorgemaakt, waarbij de stof dezelfde is, doch de graad van dichtheid ver schilt. Ook het menschelijk lichaam aldus spr. heeft een dergelijke ontwikkeling meegemaakt. Van een etherisch vlies kreeg het na drie ver anderingen den vorm van een mensch. Deze vorm werd echter pas mensch in het begrip van denkers toen God zijn Geest in blies. Hier begint de individualiteit en daar verschijnt voor het eerst het Ik. Vervolgens schetste speekster den zondeval van den eersten mensch. en den toestand, die na dezen val heerschte. Mevrouw Vermeulen behandelde verder den groei van het Volk Israël uit de drie aarts vaders Abraham, Izaak en Jacob. Ook hier komen steeds de getallen 3, 4, 7 en 12 als grondtallen naar voren, zoowel op stoffelijk als geestelijk gebied. Hierna behandelde mevrouw Vermeulen de leer van de inwijding. Tenslotte besprak mevrouw Vermeulen de leer der re-incarnatie waardoor het omsluiten van het ik door de vleeschelijke persoonlijk heid wordt verstaan. Na nog een korte uiteenzetting over de theo sofie in het algemeen, sloot de heer Rijken de goed bezochte bijeenkomst met een woord van dank aan mevrouw Vermeulen voor haar in teressant betoog. DE NIEUWE FILMPROGRAMMA'S. In het Kennemer Theater kan het publiek in de komende week genieten van zang, dans en spel en vooral van de weergalooze show in de film „Golddiggers 1935". Een zeer aanzienlijk deel van het Holywood- sche firmament schittert in deze fantastische rolprent. Golddiggers, ieder jaar gebracht in nieuwe editie, oefenen een magische aantrek kingskracht op het bioscooppubliek uit. De mare gaat zoo'n flim reeds vooruit, lang voor zij de Nederlandsche grenzen heeft over schreden. Hoe lang zingen wij reeds „Good night, Baby"? Men zal genieten van de popu laire en minder populair geworden songs uit deze fascineerende film. Het Luxor Theater brengt een sterke film met den half-Aziaat Inkyinoff en Harry Baur in de hoofdrollen. Een grandioze film met twee onbetwistbare grootheden. De ten doode opgeschreven Csechische student Radek (In kyinoff) speelt de hoogste en laagste troef uit van zijn leven. Om de eenige vrouw te veroveren, die hij lief heeft, enscèneert hij een moord, met geen andere bedoeling, dan de man die hem in den weg staat en die er de eigenlijke geestelijke vader van is, in zijn macht te krijgen. De arme onnoozele Jo seph Heurtin, niet meer dan een ledepop in zijn handen, maar die er niet meer dan een figuratief aandeel in heeft wordt van de mis daad beschuldigd. Maar commissaris Maigret (Baur) twijfelt aan diens werkelijke schuld en zoekt het spoor van den waren misdadiger. Het spoor leidt naar Radek en van hem naai den- eigenlijken aanstichter. In een spel van stijgende climax danst de student Radek zijn waanzinnigen dans naar den dood. Vooraf gaat de Lumina-film „Een lente sprookje met Claire Fuchs en Ida Wüst in de bezetting. MARKTBERICHTEN. Vereenigde Veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. Prijsnoteermg: Breekpeen per kist 40105 ct. Spinazie per kist 5060 ct. Sla per kist 3550 ct. Boerekool per kist 3040 ct. Andijvie per kist 2040 ct. Wortelen per bos 913 ct. Raapstelen per bos 23 ct. Radijs per bos 2 ct. Peterselie per bos 2—3 ct. Selderie per bos 23 ct. Prei per bos 3—7 ct. Bloemkool le soort per stuk 1015 ct. Idem 2e soort per stuk 46 ct. Tomaten per K.G 8—12 ct Uien per K.G. 23 ct. Witlof per K.G. 6—14 ct. Raspers Nero per K.G. 314, 10 ct. Snijboonen per K.G. 3035 ct. Spruiten per K.G. 715 ct. Roode kooi per stuk 48 ct. Gele kool per stuk 46 ct. Groene kool per K.G. 37 ct. Knollen per stuk 2—5 ct. Druiven per K.G. 2520 ct. Het overzicht van de groenten veiling. Al is er geen reden tot klagen over den gang van zaken gedurende de afgeloopen week, toch was de stemming in den handel voor sommige producten meermalen niet zoo vlot en standvastig, als wij dit den laatsten tijd gewoon waren. De hooge prijzen welke voor enkele producten in ons vorig verslag voor kwamen, konden zich niet handhaven en een inzinking trad vooral in bij hef artikel sprui ten, andijvie en enkele koolsoorten. De groote toevoer van andijvie die ook deze week bleef aanhouden drukt zichtbaar op de prijzen en al kwamen voor sommige mooie partijen nog wel eens behoorlijke noteerin gen naar voren, het grootste gedeelte dat zich .met heel wat minder moest tevreden stellen, gaf maar een matigen doorsnee prijs. De no teeringen wisselden ongeveer van 2055 ct. per kist. De spruitenhandel was stugger en de prijzen moesten vooral de laatste dagen weer iets inboeten. De prijzen schommelden naar soort van 815 ct. per K.G. Bloemkool bleef voor eerste soort op bevre digend prijspeil, doch de aanvoer, welke toch al niet groot was gaat steeds meer terug. De mindere soorten trekken niet erg aan en gaan voor lage prijzen van de hand. De noteerin gen verschillen van 320 ct. per stuk. Boere kool en roode, gele en groene kool werden de laatste dagen ook niet meer zoo gretig afge nomen, van al deze diverse soorten waren de prijzen in meer of mindere mate iets terug geloopen. Bc,speen was voor goede prijzen te verhan delen en kwam naar soort aan noteeringen van 7—13 cent per bos. Ook breekpeen van goede kwaliteit deelde in gunstige noteerin gen, welke schommelden van 501.10 per kist. Spinazie loopt in prijs nogal uiteen en daar dit product in kwaliteit ook veel verschil geeft, drukt dit het meest op de mindere soorten. Voor dit product werd besteed van 40—9G ct. per kist. Snijboonen komen nog in flinke partijtjes aan de veiling. De noteering voor eerste soort beweegt zich van 3035 ct. per K.G. De tomatenhandel maakte deze week nog weinig verbetering. De prijzen varieerden naar soort van 612 ct. per K.G.. Witlof met be scheiden aanvoer werd afgenomen voor prij zen van 616 ct. per K.G. Kropsla begint steeds meer op den achtergrond te geraken, enkele partij kassla wordt voor goede prijzen afgenomen, de mindere soorten hebben wei nig waarde. Prei wordt geregeld in groote hoeveelheden aangeboden, er schijnt dit jaar van dit product nog al voorraad te zijn en de kwaliteit is over het algemeen zeer goed. De noteeringen stonden deze week van 38 ct. per bos. Ook is de aanvoer van knollen nog zeer ruim, dit product ziet er tot nog toe eveneens zeer goed uit. Hiervoor blijven de noteeringen vrijwel op een peil van 26 ct. per stuk. Uien hadden deze week ook niet, veel vraag, de prijzen waren naar soort van 23 ct. per K.G. De aardappelenhandel kenmerkte zich ook door een gedrukte stemming, er werd heel wat minder afgenomen, en de prijzen, die toch al niet hoog stonden, liepen nog meer terug. De aanvoer op de speciale sc'horseneeren- veiling. welke heden voor de tweede maal werd gehouden, viel ook deze keer niet mee ei\ geeft een duidelijk beeld van de slechte uitkomst van de oogst van dit- product. In totaal bedroeg het aanbod ongeveer ruim 10.000 K.G., waarvan de meeste partijen in kwaliteit nog sterk uiteen liepen. Ook nu wer den niet eens alle partijen verkocht en werd nog een groot gedeelte opgehouden. De prijzen die werden besteed wisselden naar kwaliteit van 314 ct. per 100 K.G. (De heer Veraartregenmaker, acht het mogelijk, dat zijn lange serie proefnemingen van invloed zijn geioeest op het iveer in Abessynië.) De heer Veraart, ons aller regenmaker. Heeft verre van zijn pogingen gestaakt, Integendeel hij zoekt voortdurend vaker, Naar 't beste middel, dat den regen maakt. Als in een land de regen valt bij stroomen, (Dit feit is door de wetenschap ontdekt). Kan 't een paar dagen later ervan komen, Dat ver van daar de hemel leelijk lekt. In Abessynië viel dit jaar heel lang regen, Zelfs na 't seizoen en dit was abnormaal. De modder bleef op d' Abessynsche wegen, De zonnestraal week voor den regenstraal. Maar in dien tijd was hier Veraart aan 't spuiten, Al heeft u 't niet gemerkt, want het bleef droog. Maar Abessynië bleef er daarom niet buiten. Daar kletterde de regen van omhoog. Nu is de vraag: die Abessynsche regen, Was dat soms nattigheid van 't merk Veraart? 'k Beweer het niet, maar 'k spreek het ook niet tegen, Ik ben een leek, wat is mijn oordeel waard. Maar 't ware schoon, wanneer Veraart in tusschen, Harder dan ooit met pogen voort zou gaan, Als hij daardoor den oorlogsbrand kon blusschen, Had hij voorwaar een nobel werk gedaan. Dan kan 't verhaal der toekomst zoo besluiten Toen kwam Veraart en met zijn lange spuit Als watersanctie die niet was te stuiten, Blies hij, neen goot hij. dezen oorlog uit. P. GASUS. De Kwartettenwedstrijd van het Hervormd Zangkoor. Zeer geslaagd zangersfeest. Het Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor heeft ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum een concours voor kwartetten georganiseerd, waar groote belangstelling aan den dag werd ga legd. De deelneming was zelfs zoo groot, dat liefhebbers voor dezen wedstrijd moesten worden afgewezen, omdat men inderdaad voor twee avonden van het goede te veel kreeg. Woensdagavond werd de eerste wedstrijd avond gehouden waarvoor 13 kwartetten waren ingeschreven. De jury werd gevormd door de heeren Jos. de Klerk, Haarlem, D. Klut Sr. IJmuiden- Oost en Leo Mens, Leiden. Na een kort openingswoord van den heer Klut nam de wedstrijd een aanvang met de tweede afdeeling dubbel-mannen-kwartet- ten. Bei-Canto uit Haarlem opende het concours met de verplichte opgave: „Heilig", van Leo Mens. Deze inzet van het concours wettigde de verwachting, dat de deelnemende kwartetten zeker een feilen strijd zouden voeren. Bel- Canto zong zeer verdienstelijk. „Die Vesper' van Beethoven, dat als vrij werk gezongen werd, genoot een verzorgde uitvoering. Dirigent H. J. Arisz liet het verplichte nummer door Crescendo IJmuiden-Oost, vrijer van opvatting en zeer muzikaal uitvoeren. Dat was eveneens het geval met de gekozen com positie „Nacht Zauber" van A. M. Storck. Deze beide kwartetten genoten reeds nu de alge- meene belangstelling en terstond was de wed strijd op hoog muzikaal peil gekomen. In de afdeeling solo-kwartetten traden op „Zingen is Leven" uit Amsterdam en „Onder- Ons" uit Santpoort, met resp. „Middernacht" van Wierts en ,-,Wie genlied je van Roeske als- eigen gekozen werken. Verplichte opgave in deze afdeeling was „Een Kindeke geboren" van Julius Röntgen. Deze beide kwartetten zongen prachtig en omtrent den uitslag van deze afdeeling kon dan ook niets worden voorspeld. Wel was ge bleken, dat de heer Arisz met zijn Sant- poort's Kwartet een geduchte concurrent voor de Amsterdammers vormde. Zingen is Leven, zong het vrije nummer „Middernacht" van Wierts prachtig. Arisz had had Wiegenlied je van Roeske gekozen en hij gaf het een zeer verzorgde uitvoering. De tweede afdeeling dubbel-gemengde kwar tetten zong als verplichte opgave „Als de ziele luistert" van Beintema. Drie kwartetten betwist-ten elkander de eere-palm n.l. Haarlem's Dubbel Gemengd kwartet, Kunst naar Kracht, St. Pancras en Beverwijk's Dubbel Gemengd Kwartet, dir. Lou Tervoort. Er werd in deze afdeeling uitstekend ge zongen. De heer Tervoort maakte met zijn kwartet een zeer goed figuur, vooral de uit voering van het verplichte nummer was uit stekend van opvatting. Zijn kwartet zong als vrij werk op zeer verdienstelijke wijze „Troost" van Roeske. Haarlem's Kwartet bracht onder leiding van den heer Bak „Avondlied" van Jos. de Klerk ten gehoore. Het was geen slechte prestatie, maar toch klonk de zang niet zoo verzorgd als van de Beverwij kex*s. Van „Kunst naar Kracht" uit St. Pancras, bleef alles wat vlak, de zang was wat vlak. Toch leverde dit kwartet een zeer goede prestatie. De eerste afdeeling dubbel-mannen kwar tetten telde zes deelnemers te weten „Sme- tana", Amsterdam, „Harmonie", Haarlem, „Kunstmin", Amsterdam, „Sursum Corda", Broek op Langendijk, „De Vereenigde Zan gers", Beverwijk en „Euterpe" Haarlem, Verplichte opgave was „De Conducteur" van Jos. de Klerk. Vanzelfsprekend werd ook in deze afdeeling geducht om de leiding gestreden. Het was een hoogstaande kamp, waarvan de talrijke toe hoorders zeer hebben genoten. Het schalk- sche „Conducteurtje" van De Klerk genoot over het algemeen een pittige vertolking, al liepen de opvattingen dan ook wel uiteen. Het was jammer, dat de prestaties in deze af deeling niet crescendo gingen. „Smetana" uit Amsterdam zette deze afdeeling in met een keurige uitvoering van het verplichte werk en van de mooie „Sere nade d' Hiver", van Saint Saëns. Een keurige uitvoering en ook een zeer verzorgde uit spraak. „Harmonie" uit Haarlem, directeur de heer H. Arisz deed voor deze prestatie niet onder, integendeel zijn verplicht nummer was fris- scher en gezonder van opvatting. De Haar lemmers zongen ook heel mooi als eigen gekozen werk „De Zee" van Theo v. d. Bijl. „Kunst-min" in Amsterdam was heel wat minder, evenals „Sursum Corda" uit Broek op Langendijk. Ook „De Vereenigde Zangers" uit Beverwijk waren onder directie van den heer H. van Dijk niet bijster op dreef. Speciaal de tenoren hebben wij wel eens veel beter gehoord. Als vrij nummer werd „Te Huis" van Jac. Bonset gezongen. „Euterpe" uit Haarlem was onder leiding van den heer A. Bak het laatste optredende kwartet. De Haarlemsche zangers brachten weer eenige verhooging van het peil van aen strijd, dat in deze afdeeling niet van schom melingen was ontbloot. Zeer goed was hun „Lamentation" van G. P. da Palestrina. Het geduld van het publiek, dat den wed strijd den ganschen avond met groote aan dacht gevolgd had, werd nog even op de proef gesteld, alvorens de heer H. S. Klut, al gemeen-adjunct van het bestuur den uitslag kon mededeelen. De jury deed de volgende uitspraak' 2e afd. Dubbel Mannenkwartetten: Caecilia DONDERDAG 14 NOV. 1935 IJmuiden-Oost le prijs 321 punten; Bel Canto Haarlem, 2e pr. 291 pnt. Gemengde Solo-kwartetten: Onder Ons, Santpoort, le prijs 319 punten; Zingen is Leven, Amsterdam, le pr. 301 pnt. le afd. Dubbel Mannenkwartetten: Harmo nie, Haarlem, le prijs 350 punten; Smetana, Amsterdam, le pr„ 346 pnt.; Euterpe, Haarlem le pr. 315 pnt.; Sursum Corda, Broek op Lan- gedijk le pr. 312 pnt.; Kunstmin, Amsterdam le pr. 310 pnt.; Vereenigde Zangers, Beverwijk le pr. 302 pnt. Hoogst aantal punten van den eersten concoursavond: „Harmonie", Haarlem met 350 punten. Het was een uitstekend geslaagde avond, waarop volop van goeden zang is genoten. Hedenavond wordt het. concours, voortgezet. KENNEMER WANDELCLUB. Op Zondag 24 November a.s. houdt de Wan- delsportvereeniging „Olympia" te Zaandam een nationalen 30 K.M. Jubileummarsch. De Kennemer Wandelclub zal hieraan deelnemen. Inschrijving, tegen overlegging van inschrijf gelden, kan tot en met 15 November a.s. ge schieden bij den secretaris, Groenelaan 73 Beverwijk. In December beginnen de bekende trainings- marschen van de Kennemer Wandel Club, welke het vorige seizoen zulk een groot suc ces hadden. Degenen die zich in verband daarmede alsnog als lid willen opgeven, kun nen dat nog doen vóór 1 December a.s. bij den secretaris, Groenelaan 73 te Beverwijk. HEEMSKERK. VOLKSONDERWIJS. Woensdagavond vergaderde de afdeeling van Volksonderwijs in café „Flora". De voorzitter de heer P. v. d. Bom, opende met een woord van welkom en sprak zijn vreugde er over uit over de goede opkomst. De heer Krabbedam sprak over school en huis. Hij merkte op dat de kinderen, die door de slechte tijdsomstandigheden onvoldoende voe ding krijgen, zeer prikkelbaar zijn. Van de onderwijzers, die minder loon krijgen en een grooter aantal kinderen in de klas wordt veel geëischt. In 1934 verdwenen er 265 scholen terwijl het aantal leerkrachten terug liep met 10 pet. Spreker wekte de ouders op de onder wijzers te steunen als de kinderen soms straf hebben verdiend. Er werd over geklaagd, dat het vervoeren der kinderen per autobus naar school tegen woordig slecht is. Er zullen stappen bij het gemeentebestuur worden gedaan om hier in verandering te krijgen. Ten slotte werd een verloting gehouden MUZIEKUITVOERING. Zondag zal door „St. Caecilia" een muziek uitvoering worden gegeven. Ook zou dien avond het tooneelstukje „Kitty jokt nooit" worden opgevoerd. De Grieksche delegatie, die naar Londen is gereisd om koning George naar zijn land te begeleiden. V. 1. n. r.: Balamos, president van de Nationale Vergadering, Mavromichalis, minister van verkeerswezen en generaal Papagos, minister van oorlog. De foto werd te Londen genomen na de ontvangst bij den koning. WIJK AAN ZEE EN DUIN KINDERVOORSTELLING IN SONNEVANCK. Door den heer Smits uit Haarlem zal Zon dagmiddag 17 November in restaurant Sonne- vanck een voorstelling gegeven worden met 't Hernias' poppenspel. PERSONALIA. Onze oud-plaatsgenoot Ds. W. A alders, des tijds hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente, is beroepen te Oosterzee (Friesland). De firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer heeft een accoord aangeboden. De raadsheer der firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer, de accountant J. H. M. H. de Rode en mr, J. de Vrieze te Amsterdam hebben den schuldeischers een ontwerp accoord aan geboden en het ter griffie der Haarlemsche rechtbank gedeponeerd. Volgens het aangeboden accoord zullen de huidige bewindvoerders, mr. L. V. Hoog en de accountant J. v. Kreeken te Haarlem de zaak liquideeren alsof het een faillissement ware. De schoonvader van den firmant J. Schaap Lzn. doet afstand van de hem toekomende uitkeering ter zake eener vordering van f 123.000 en stort bovendien een bedrag van f150.000 ten bate der crediteuren op voor waarde dat van allen kwijting en décharge zal worden verkregen. De rechtbank zal nu een dag vaststellen, waarop de stemming over dit accoord zal plaats hebben. Als twee derden van het aantal schuld eischers, vertegenwoordigend drie vierden van de totale schuld, voor het aangeboden accoord stemt, is het aangenomen en zijn alle credi teuren er aan gebonden. Men vermoedt, dat de uitkeering ongeveer 20 pet. zal bedragen. Het aan de crediteuren toegezonden ontwerp is vergezeld van een schrijven onderteekend door de heeren J. de Rode en mr. W. de Vrieze. Daarin wordt er op gewezen, dat de familie niet verplicht is fi nancieel bij te springen en dat de crediteuren in hun eigen belang handelen door voor 't ac coord te stemmen aangezien de toegezegde hulp niet wordt verleend als 't accoord wordt afge stemd en omdat de Ned. wet voorschriften om vat ten gunste van de echtgenoote van den firmant, welke het mogelijk maken gelden, die later aan genoemde echtgenoote mochten ten deel vallen, aan de crediteuren der firma Schaap te onthouden. Men zal zich herinneren dat aan de firma surseance is verleend tot 3 Januari a.s. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar, Rotterdam n. Vancouver 11 van San Francisco. Nebraska, Vancouver n. Rotterdam 12 v. Tacoma. Veendam, Rotterdam n. New-York 11 (11.34 n.m.) 155 mijl O.Z.O. van Valentia. Dinteldijk, Rotterdam naar Vancouver 12 te Cristobal. Lochgoil, Vancouver n. Rotterdam 12 te Londen. Delftdijk, Vancouver n. Rotterdam 9 v. Los Angeles. Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam 9 v. Cristobal. HALCYONLIJN. Stad Amsterdam 13 v. Vlaardingen n. Bag- noli. Stad Vlaardingen, Vlaardingen naar Wa- bana 11 (5.10 n.m.) 35 mijl Z.W v. Land's End. Stad Zaandam, 12 v. Tunis n. Oran en Rot terdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (thuisreis) 12 van Djeddah. HOLLAND—V/EST-AFRIKA LIJN. Helder (uitreis) 12 te Bordeaux. Reggestroom (thuisreis) 12 v. Takoradi. Maaskerk (uitreis) 12 van Dakar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 12 van Port Said, Grootekerk (thuisreis) 11 te Manilla. HOLLAND—A USTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisreis) 13 van Sydney. Taj andoen (uitreis) 13 te Kurrachee. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk (uitr.) 13 van Madras. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Costa Rica, 11 van Barbados te Kingston (Ja.). Achilles, 12 v. Carthagena naar Alicante. Ajax, 13 van Odense naar Stettin. Atlas, 9 van Curacao naar N.-Colom.bia. Bacchus, 12 van Aarhuus naar Gdynia. Baralt, 9 v. Curacao n. Bovenwindsche eil. Ceres 12 van Bougas naar Stamboul. Hebe, 12 van Geuta naar Genua. Hermes, 12 van Amsterdam te Hamburg. Irene, 12 van Kopenhagen naar Gothenburg. Midas, 7 van Curacao naar San Domingo. Stuyvesant 11 v. West-Indië te New-York. Tiberius, 13 v. Amsterdam te Pasajes. Deucalion, Izmir n. Amsterdam. 13 (12 uur 's midd.) 160 mijl Z.W. v. Ouessant. Colombia 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Juno, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Venus, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Theseus, 13 v. Amsterdam n. Kopenhagen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitreis) 13 van Las Palmas. Waterland (uitreis) 11 te Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan, 13 v. Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki, 12 van Hamburg n. Rotterdam. Alcyone (uitreis) 12 te Montevideo. Aldabi (thuisreis) 11 van Montevideo. Alchiba (thuisreis) p. 13 Dungeness. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut (thuisreis) 13 van Londen. Tabinta (uitreis) 13 van Suez. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 13 van Suez. Poelau Roebiah (uitreis) 13 te Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) pass. 11 Perim. STOOMVAART-MIJ OCEAAN Ajax, Japan n. Rotterdam 13 van Singa pore. Clytoneus, Batavia naar Amsterdam, 12 van Port Said. City of Newcastle, Dairen n. Rotterdam 13 van Londen. Opgelegde wereldvloot. Volgens een officieele opstelling was op 1 dezer van de wereldvloot opgelegd 5.247.000 bruto ton of 9 procent van de vloot in door snede. Het betreft hier schepen boven 100 bruto ton; die daar beneden zijn bij»de stati stiek verwaarloosd. Het hoogste cijfer geeft Amerika met 25 pet., Lichtschip weer in station. Het lichtschip „Noord Hinder" is weder in station gelegd. AANGEKOMEN 12 November: Skrunda s.s. Archangel 13 November: Alehymist s.s. Huil Southgate s.s. Rosario Energie s.s. Tornea Theano s.s. Fowey VERTROKKEN. 12 November: Poelau Roebiah m.s. Ned. Indië Leeuwarden s.s. Londen Rijnstroom s.s. Leith Wolsum s.s. Leningrad Baarn s.s. Hamburg Skirner s.s. Karlshamn Ask s.s. Lübeck 13 November: Vliestroom s.s. Huil Baatant s.s. Oslo Marsa s.s. Rotterdam- Pres. Francqui m.s. Houston Frankrijk met 16 pot. en Griekenland met 11 pet. Nederland stond met 9 en Ned. Indië met 5 pet. van haar vloot aangeteekend. Een jaar geleden was er nog 7.253.000 ton Belgische visscherij. De reederij L. N. A. Vieren te Ostende brengt de motortrawler „Anvre d'Espérance" (195 br. reg. ton) üi de vaart. Dit schip werd gebouwd bij de firma Beliard Crighton aldaar. Egypte subsidieert haar scheepvaart. De in het vorig jaar opgerichte Egyptische scheepvaartonderneming Misr, die met het stoomschip „El Nil" van 13.000 ton een gere- gelden dienst tusschen Egypte en Italië/ Mar seille onderhoudt, krijgt van de regeering een vergoeding van 2000 Eng. Ponden per rond reis en bovendien nog een jaarpremie van 8 piaster per ton voor de eerste 100.000 ton en vervolgens 2 piaster voor de overige 400.000 ton. Het subsidie is voor den tijd van tien jaar toegestaan onder verplichting, dat de reederij een nieuw schip van 30.000 bruto register ton zal laten bouwen. SANTPOORT. PERSONALIA. Mej. P. de Groot, te Santpoort is geslaagd voor het diploma apothekersassistente

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5