1 1 Rubriek voor Vragen. Een interessante verzameling van Oude Teekenmgen in Fodor. S In het Museum Fodor te Amsterdam is de gen herfst voor het publiek de oude teeke- ningen-collectie van Mr. Chr. P. van Eeghen ten toon gesteld. Daar die verzameling om meer dan één reden interessant is zou ik er de aandacht van onze lezers op willen vestigen, paar misschien niet ieder den weg naar die kleine, gezellige musea der hoofdstad kent wil ik even er aan herinneren dat Fodor op de Keizersgracht bij de Vijzelstraat, naast den winkel van Hollenkamp te vinden is, dagelijks van tien tot vier is opengesteld, op Zondag alleen in de middaguren; verder dat men een kwartje voor den toegang betaalt en als men wil voor vijftien stuivers een kwarto plaatwerk als catalogus dezer bijzondere ten toonstelling koopen kan, en dan nog de kas van het Kunstverbond stijft naar wie deze vijftien stuivers onverminderd verhuizen. Na deze zakelijke informatie willen wij van het geëxposeerde iets vertellen. De Van Eeghen's, patriciërs der hoofdstad, hebben te allen tijde kunstlievende leden in de familie gehad en de naam is ook met het groote Stedelijke Mu seum ten nauwste verbonden geweest. Dat Mr. Chr. P. zijn verzameling oude teekeningen eens op gemakkelijk te bereiken wijze voor het pu bliek toegankelijk maakt, heeft zeker verdien ste: particulier bezit krijgt de liefhebber niet zoo vaak onder de oogen en zelfs in die kringen der bezitters zijn de kunstavondjes waarop men elkaar's bezit aan elkaar toonde, niet meer in de mode. De musea nemen die taak over en de kleinere, zooals Fodor en Willet, winnen er door aan vruchtbare activi teit. Hoe het tegenwoordig bezit van den heer Van Eeghen gegroeid is uit a. familiebezit, b. een deel der collectie van den in 1867 overle den verzamelaar Joannes de Clercq en c. door aankoopen door den tegenwoordigen eigenaar dat wordt, in de inleiding tot den zooeven genoemden catalogus uitvoerig ver meld. Inleiding en catalogus zijn het werk van Fodor's conservator Dr. J. Q. van Regteren Aitena, voor wat den catalogus betreft met medewerking van den eigenaar, die de mate rie niet alleen verzameld maar ook met gene genheid bestudeerd heeft. Twee groepen teekeningen zijn in deze ver zameling, door quantiteit en hoedanigheid van belang: de reeks groote aquarellen door Jacob Cats (tweede helft achttiende eeuw) en de serie teekeningen van Rembrandt's leerling Lambert Doomer (stierf in 1700). Nu ben ik persoonlijk van Cats geen groot bewonderaar. Zijn groote aquarellen zijn, verkleind en in wit en zwart gereproduceerd, .eigenlijk aan genamer dan in natura, waar de kleur tem peramentloos is en met te veel ambitie de knussigheid bestreefd werd. Maar documen tair voor den tijd van hun ontstaan zijn ze in hooge mate. Aan rasschilders was die tijd nu eenmaal niet rijk in Holland. Doomer daaren tegen is een levende kerel geweest, wiens handschrift geest en kracht verraadt en om wiens dozijn werken hier aanwezig men al- een reeds naar Fodor kan gaan. Doch voor wij over die Doomer's iets uitvoeriger worden, mogen een aantal de aan- dacht trekkende bladen uit de collectie ver meld worden. Daar is dan al de in kleur van zwart en rood krijt op den omslag van den catalogus gereproduceerde Moor van Rem brandt. De toeschrijving aan Rembrandt da teert al uit het begin der vorige eeuw, daarna heeft men die in twijfel getrokken, weer later heeft Hofstede de Groot, en met hem ande ren die oude toeschrijving weer geaccepteerd, terwijl ook Lievens als maker ervan genoemd is. Wat doet het er per slot van rekening toe als klaarblijkelijk de teekening zooveel ge niaals bezit dat men er den grootsten artist van zijn tijd niet mee blameeren kan! Geniaal neergeschreven is des Mooren tulband,, is ook zijn stoppelbaardje rondom den gladden oliekop; De arceeringen in den achtergrond, vooral die links achter den rug, zijn een beetje onnoozel van een artist met Rembrandt's handschrift, maar schaden het geheel niet, dat in ieder geval het merk van een groot meester draagt. Een prachtige teekening is die van Jan van der Heijden: een hoekhuis met een boom er voor, en een boerenwagen die voor wat blijk baar een herberg is, wordt opgehouden. De geest eener romance zweeft over dit blad, dat een paar eeuwen later Rethel op Thijs Maris weer geïnspireerd zou kunnen hebben. Van de landschappen zijn een Dirk Dalens en een Jan van Goyen zeer een aandachtige beschouwing waard; van den eersten is het werk zeldzaam bovendien, terwijl de Van Goyen een zeer aantrekkelijk staal van diens kunst is. Teekeningen van Abraham Furnerius, Fer dinand Bol, Van de Vinne, Leupenius, Van den Eeckhout, Rubens zelfs, en nog vele an déren mogen de belangrijkheid dezer verza meling bewijzen doch wij willen ten slotte nog iets over Doomer zeggen omdat die als groep zoo rijk vertegenwoordigd is. Tot voor veertig jaar ongeveer wist men van Doomer niet veel anders dan dat hij in Rembrandt's manier vele teekeningen gemaakt en de veelvuldigste zwerftochten ondernomen had. Hij trekt door Frankrijk, werkt o.a. in Nantes, zelfs door Ierland, doorreist het eigen vaderland en toeft in Rhenen en Alkmaar. In de laatste stad schijnt hij zelfs ruim vijf en twintig jaar gedeeltelijk privatum, gedeel telijk in het Proveniershuis gewoond te hebben naar de Alkmaarsche oudheidkundige Th. Wortel in het tijdschrift Oud-Holland kort geleden betoogde. (Jaarg. 46, afl. 4). De col lectie Van Eeghen bevat twee zeer fraaie tee keningen uit dien Alkmaarschen tijd. Eéne er van „Gezicht van Alkmaar uit op het zegelis" kunnen wij bij dit verslagje reproduceeren. De vastheid waarmee dat steenen muurtje rechts, geteekend is, het massale ervan dat zoo goed uit het bedwongen nerveuse hand schrift oprijst is wel van een groot meester en Rembrandt niet onwaardig. De sfeer van het landschap, de oevers links en rechts doen aan Van Goyen denken, het dijkje op den voorgrond links is iets minder: heeft wel de allure van het geniale schrift maar ook iets onzekers. Maar onverkort prachtig is weer het licht in dit zuiver Hollandsch landschap uit gedrukt, hoe leeft en tintelt alles in dit land schap waarin niets gebeurt dan het drijven der wolken. Prachtig van rust en natuurbe grip is dit blad dat men zelfs als verkleinde reproductie zal willen uitknippen en bewaren. De andere Alkmaarsche teekening is een por taal met figuren uit de Sint Laurenskerk al daar, verder eenige bladen die Doomer op zijn Rijnreis (waarover Hofstede de Groot en Spies in 1926 gegevens publiceerden)gemaakt heeft, oen paar krijtteekeningen uit Rhenen en ten slotte het beroemde profiel van Amsterdam, gezien uit de Volewijk. groote teekening uit twee helften bestaande, die afzonderlijk ge durende ruim twee eeuwen door verschillende verzamelingen gereisd hebben en sinds vijf, zés jaar nu weer in één hand vereenigd zijn. Over Lambert Doomer zal misschien het laat ste woord nog niet gesproken zijn. Hij is in 1623 geboren en na 1696 gestorven en de belangstelling der kunstliefhebbers zeker waard. Hij zal wel nog al eens met anderen verward zijn (wie is b.v. Jacques Domer die gezegd wordt in 1647 geboren te zijn en die wel heel toevallig ook dingen van Alkmaar maakte? Vermoedelijk een verwisseling van naam en jaar voor eenzelfden persoon). Maar dat zijn puzzles voor de beroepshistorici; wij willen ons tot het pure genot van het bekij ken beperken. En onze lezers daartoe op wekken. J. H. DE BOIS Ook een Italiaansche nota aan Duitschland. Berlijn toont zich gereserveerd. BERLIJN, 13 Nov. (Reuter).De Duit- sche regeering heeft de Italiaansche nota met betrekking tot de sancties ontvangen. In politieke kringen toont men zich echter zeer gereserveerd te dien opzichte. Men verklaart dat Duitschland kennis nam van de als be leefdheid aan de niet-leden van den Volken bond overhandigde documenten. De Duitsche regeering is echter van meening dat zij er geenerlei belang bij heeft zich par tij te stellen in de discussie, waarbij zij in geenendeele is betrokken. Frankrijks vriendschap voor Italië ongeschonden. PARIJS, 13 Nov. (A.N.P.) De inhoud van de Italiaansche protestnota wordt in de Parijsche pers uitvoerig besproken. In poli tieke kringen gelooft men niet, dat zij ver andering in de houding der sanctiestaten zal veroorzaken. Men wijst er op, dat de Vol kenbond Italië als aanvaller heeft aange duid, waarop Frankrijk zich voor de noodza kelijkheid zag geplaatst in de uitvoering van art. 16 toe te stemmen. Overigens heeft. Frankrijk ten gunste van Italië matigend ge werkt. De vriendschap tusschen Frankrijk en Italië heeft niet geleden. Hevige gevechten aan de Abessynische fronten. Italiaansche patrouille vernietigd? ADDIS ABEBA, 13 Nov. (A.N.P.) Van het front in Ogaden en van het Noordelijk front worden hevige gevechten gemeld, die klaarblijkelijk de inleiding tot groote slagen vormen. In de provincie Ogaden hebben de Italianen met sterke stormeskaders en ge motoriseerde troepen aangevallen.. Volgens de Abessynische lezing hebben de Abessy- niërs, die slechts met geweren en schilden gewapend waren, verbitterden tegenstand ge boden en zou het, gelijk elders in dit nummer gemeld, gelukt zijn vier tanks te veroveren en eenige troepentransportauto's terug te slaan. De Italianen zouden groote verliezen hebben geleden en eenige blanke officieren en vele inlandsche soldaten zouden zijn ge dood, terwijl ook velen gevangen zouden zijn genomen. Ook aan het noordelijke front zouden de Abessyniërs bezig zijn aan te vallen. De aan voerder Gubre Hiyot zou een Italiaansche voorhoedepatrouille hebben aangevallen. Ver schanst in de bergen zou het den Abessyniërs zijn gelukt deze patrouille tót den laatsten man te vernietigen. Italiaansche actie ten Westen van Somaliland. DJIBOETI, 13 Nov. (Reuter)De' Ita liaansche actie ten westen van de Fransche kolonie en aan de Zuidkust van Somaliland neemt toe. In het district Aoessa trachten de Italianen den plaatselijken sultan, die het bewind voert over de gebieden der Danakil- woestijn en wiens strijdkrachten den op- marsch naar Aisja en Harar belemmeren te bewegen naar hen over te loopen. Melrose vermist en terug gevonden. SINGEPORE, 13 November (A. N. P.) Mel rose, de jeugdige Australische vlieger, die deelnam aan het zoeken naar Kingsford Smith, is na eenigen tijd vermist te zijn geweest weer gevonden aan de Zuidkust van Siam, waar hij een noodlanding had moeten maken. De vlie gers die van het zoeken te Singapore terug gekeerd zijn, hebben de hoop vrijwel opgege ven, dat Kingsford Smith zal worden terugge vonden, tenzij hij op een afgelegen plek in het oerwoud is geland. Australische overheid steunt opsporingen. SYDNEY, 13 November (Reuter) De re geering heeft 1000 pond en de regeering van New South Wales 500 pond beschikbaar ge steld als bijdrage in de kosten van het zenden van een vliegtuig om deel te nemen aan het zoeken naar Kingsford Smith. Engelsche pers over de protest nota. LONDEN, 13 Nov. (A.N.P.) De Ita- liaansche protestnota aan de staten, die de sancties zullen toepassen, wordt wat haar argumenten betreft, door de Londensche pers niet ernstig opgenomen. De Times schrijft dat 't Italiaansche protest geen invloed kan uitoefenen op 't besluit dat na lang en zorgvuldig onderzoek is genomen. De bewering dat Italië zijn Volkenbonds verplichtingen niet geschonden heeft, be hoeft niet uitvoerig beantwoord te wor den, want het Volkenbondsstatuut is duide lijk. De diplomatieke medewerker van de Mor ning Post verklaart, dat men niet verwacht, dat de Britsche regeering zal antwoorden, al zullen ook bepaalde punten later ter sprake moeten komen. Volgens een telegram uit Ge- nève is men daar algemeen van meening, dat de kwestie van het lidmaatschap van Italië van den Volkenbond spoedig acuut zal worden. Inmiddels laat de officieuze inter pretatie van de nota geen twijfel over, dat- de Italiaansche repressaillemaati'egelen met de beëindiging der sanctiemaatregelen niet zullen ophouden. Men hoopt, dat het geheele conflict spoedig bijgelegd zal worden, doch daarmee is niet gezegd, dat Italië de normale handelsbetrekkingen zal hernieuwen met de landen die tot de sancties hebben beslo ten. Twee dagen op een rots. MANILLA, 13 November (Reuter). Vijftig opvarenden van het vergane vrachtschip „Silver Hazel", zijn na 48 bange uren op een kleine rots aan de Zuidpunt van het eiland Lugon, onbeschut tegen den hevigen storm, te hebben doorgebracht, opgepikt door den Ame- rikaanschen torpedoboot jager „Peary", die inmiddels te Manilla is aangekomen. Toen de geredden zagen, dat die te hulp ge snelde schepen door de hooge zee niet nader bij konden komen, vervaardigden zij van de wrakstukken van het schip vlotten, waarmede zij in kleine groepen in zee staken, waarna zij werden opgepikt. Tot dusver is bekend, dat een passagiere, mevrouw Williams uit Los Angeles, en de lichtmatroos Bernard Macphersón, bij de ramp het leven hebben gelaten. Kapitein Leonard en een ander lid der be manning worden vermist. DONDERDAG 14 NOV. 1935 SPORT EN SPEL 5 'm MBS! Een teekening van Doomer (zie bijgaand artikel van J. H. de Bois) OLYMPISCHE SPELEN. Bekende Amerikaansche athleten spreken zich uit voor deelneming. Uit New-York: Het Amerikaansch Olym pisch Comité heeft als tegenmaatregel be treffende de propaganda, niet deel te nemen aan de Olympische Spelen te Berlijn een ge schriftje uitgegeven, waarin enkele bekende athleten hun meening inzake deze aange legenheid kenbaar maken. Bonthron, wereldrecordhouder op de 1500 Meter, schrijft, dat hij absoluut geen motief voor de Vereenigde Staten kan vinden om niet deel te nemen. Wanneer wij niet bij de spelen vertegenwoordigd zijn, zou dat een schande in de geschiedenis van de Ameri- kaansche sport beteekenen. Glen Cunningham, hpuder van het wereld record over de Mijl, schrijft, dat volgens zijn inzicht veel meer schade dan voordeelen zal ontstaan uit het wegblijven van een Ameri kaansch team op de Berlijnsche Spelen. Wan neer wij wegblijven zullen de toestanden in Duitschland zeker niet gewijzigd worden en het zal 'de sport in de Vereenigde Staten be- nadeelen. MacCluskey, bekend looper op den midden afstand, is van meening, dat hij en ook an dere Amerikaansche athleten de eerzucht hebben, Amerika bij de Spelen in 1936 te ver tegenwoordigen; hij ziet geen reden om dezen wensch niet te vexwullen. Kalf Metcalfe, de bekende Amerikaansche sprinter en wereldrecordhouder, zegt, dat zoo lang alle landen zich aan de Olympische reglementen houden, eerx bepaalde binnen- landsche politieke toestand geen reden mag zijn om niet deel te nemen. Ben Johnson, de bekende negersprintèr, is vaxi oordeel dat de px-esident van de Ameri kaansche Athletiek Unie, de heer Mahoney, eerst wel eens orde in het Zuiden mag schep pen. waar xiegers bij de wedstrijden der Amerikaansche Athletiek Unie geweerd wor den. Ook het Amerikaansche Olympisch Comité zelf heeft een publicatie uitgegeven, waarin xxien tot de conclusie komt, dat de Olympi sche Spelen een internationaal tornooi vor men, waarin de politiek niet gemengd mag worden. Zooals uit bovenstaande blijkt, wordt de strijd ixi Amerika inzake wel- of niet-deel neming aan de Olympische Spelen ixi Duitsch land fel gevoerd; een beslissing in deze aan gelegenheid schijnt op korten termijn zeker niet te verwachten té zijn. DAMES-HOCKEY. DE LOTING VOOR DEN HOCKEYDAG. Voor den hockeydag van Zpndag a.s, hebben in de A-afdeeling veertien ploegen uit eerste- en overgangsklasse ingeschreven. Bij loting zijn de volgende wedstrijden vastge steld: A. Amster-damH.D.M. B. Rood WitLeiden. C. B.D.H.C. II—H.H.IJ.C Deventer bye D KievitenGooi. Hilversum bye. E. B.H.V.—H.O.C. F. Amstei'dam IIB.D.H.C. Tweede ronde: 1. Winixaar A—winnaar B. 2. Winnaar CDeventer. 3. Winxiaar DHilversum. 4. Winnaar E—Winxiaar F. In de derde roxide komen de winnaars van 1 exi 2, en die van 3 en 4 tegen elkaar, waarna de eindstrijd volgt. Het programma vaxi de B-afdeeling, waarin dertien elftallen uitkomen, luidt als volgt: A. TogoAmsterdam III. H.T.C.C. bye. B. S.C.H.C.—Victoria C. Gooi IITe Wexwe. D. Be Fail-Rood Wit II. Breda bye. E. B.D.H.C. Ill—H.D.M. II. T.H.O.R. bye Tweede ronde: 1. Winnaar A—H.T.C.C. 2. Winnaar B—Winnaar C. 3. Winnaar DBi'eda. 4. Winnaar ET.H.O.R. Dex-de ronde: Winnaar 1Winnaar 2. Winnaar 3Winnaar 4. Eindstrijd tusschen de twee minnaars van de derde ronde. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antiooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan ziin, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG; Ik heb een zilveren trekpot, die duf ruikt, waarid-oor de thee ondrinkbaar wordt. Hoe kan ik die lucht verwijderen? ANTWOORD: Eenige keeren goed met ko kend water uitspoelen en even laten doorkoken. Steeds als de pot gebruikt is, haar open wegzet ten. VRAAG: In mijn lichtblauwe crêpe Georgette japon heb ik een kring van water van mijn re genjas. Hoe moet ik die verwijderen? Ik heb de ja,pon heelemaal in waschbenzine gehad, maar dat hielp niet. AN (VOORD: Spons de plek, die nat geweest is, met lauw water af; klop dan tusschen hand doeken zoo droog mogelijk en bedek de vochti ge plek met een laagje magnesia. Laat stil liggen tot de japon weer goed droog is, waarna gij het poeder kunt verwijderen. VRAAG; Hoe verwijdert men vlekken van wagensmeer uit een lichte winterjas? ANTWOORD: De vlek stevig afwrijven met perchlooraethyleen, daarna zoo droog mogelijk wrijven, waarna gij de vochtige plek bedekt met magnesia. Laat zoo stil liggen tot de plek weer droog is, waarna gij het poeder kunt afschuie ren. VRAAG: 1. Hoe kan ik witte waschleideren handschoenen beige verven? 2. Hoe verwijdert men levertraanvlekken uit wit wollen kindergoed? 3. Hoe kan men een bruingele vos, die door het dragen vuil is geworden, schoon en mooi maken? ANTWOORD: 1. Met lederverf, bij drogisten verkrijgbaar. 2. De vlek met perchlooraethyleen ruim en goed afborstelen; een paar uur laten drogen en, als er nog een gele vlek is achtergebleven, deze biceken met overmangaanzu-re kali en daarna met zwaveligzuur, of wel behandelen met water- stof-superoxyde. 3. In benzine dompelen en daarin flink was- schen en kneden; goed uitknijpen en glad op hangen. Als het bont goed droog is, stevig met een rietje kloppen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur-of licht in de na bijheid! VRAAG: Hoe maakt men een vuil geworden wit vilthoedje schoon? ANTWOORD: Stevig afborstelen met wasch benzine en dan dadelijk ruim inwrijven met mag nesia. Een uur stil laten liggen en d-an afschuie ren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe maakt men advokaat? 2. Hoe Nassi goreng? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 6 eieren, 1/2 pond suiker, 1 theelepeltje vanille essence en een half flesehe brandewijn.Klop de eieren en de es sence met de suiker tot deze geheel is opgelost. Voeg er dan langzaam en steeds roerend de bran dewijn bij en laat, ook steeds roerend, au bain Marie lauwwarm worden. Giet -de advokaat in goed schoongemaakte flessehen en sluit stevig af. Gebruik hiervoor zeer versche eieren en beste brandewijn. In plaats van brandewijn kant gij ook sherry nemen, 2. Benoodigd: 100 gram rauwe rijst of 300 gram in water gekookte rijst; 1 ons ham of 1 ons gepelde garnalen, óf 50 gram ham en 75 -gram kaïfs- of varkemsvleesch, in kleine dobbelsteen tjes gesneden; 40 gram boter ('bij gebruik van garnalen 50 gram); 1 uitje; 1/4 eetlepel kerry en voor de ommelet 2 kleine eieren. Fruit het fijngesnipperde uitje en de kerry in de boter licht geel; voeg dan de fijngesneden ham (of ham en yl-eésch) toe en bak dit samen eenige minuten. Roer er dan de int-usschen gaar en goad drooggekookte rijst door. Garnalen wor den niet meegebakken en alleen op het laatste» oogenblik door de rijst geroerd. Stapel de rijs! op een verwarmden schotel: strijk ze netjes glad en garneer ze ruitsgewijze met reepen van de ommelet. BELASTING ZAKEN VRAACï: Ik woon te Bloemendaal en heb be richt gekregen, d-at ik moet betalen voor rioolbelasbing. De benedenbewoners hebben den aanslag ontvangen. Ben ik als huurder van het bovenhuis daartoe verplicht? ANTWOORD: De belasting is verschuldigd voor ieder perceel dat door een buisleiding op het gemeenteriool is aangesloten en gèldt dus zoowel voor boven- als benedenhuizen, VRAAG; Mijn meerderjarige dochter, die bij mij inwoont, verdient 488.p. j. Hoeveel belas ting moet zij betalen? ANTWOORD: Aangenomen dat geen meerder belastingplichtige personen samenwonen be- -draagt haar aanslag: Rijks inkomstenbelasting niets. Gem. fondsbelasting 1.80. VRAAG: Hoeveel belasting moet ik bètalen voor een kléin hondje; geen ras en geen waak hond? Mijn inkomen is 1000 per jaar. ANTWOORD: 5. VRAAG: Mijn dochter is dienstbode voor dag en nacht en verdient 25 p. m. Zij is nu aange slagen voor de ink.bel. naar een inkomen van 7 50.voor 9.Zijn dan kost inwoning niet veel te hoog berekend? ANTWOORD: Neen, dit wordt in den regel op 500 berekend. RECHTZAKEN VRAAG: Ik ben voor dag en nacht in betrek king. Mevrouw is niet voor mij in een zieken- fonds. Is zij verplicht ziekte of kosten te vergoe den bvb. ook den tandarts? ANTWOORD: Als regel wel. N SCHAATSENRIJDEN. Karl Schafer op de kunst ijsbaan te Amsterdam. Karl Schafer. De bewonderaars van het kunstrijden op de schaats hebben Dinsdagavond weer kun nen genieten op de kunst-ijsbaan te Amster dam, o.a. van de prestaties van Robert Ver dun, die pas drie jaar het kunstrijden be oefent. Diens paarrijden met Mele Consta- mine was een waar succes, al konden ze nog niet met de Weensche paren vergeleken worden. Da-ar waren verder de jeugdige rijdsters Hanna Nierberger en Emmy Rutzinger, die met veel durf en jeugdige gratie reden, iets minder geroutineerd en gecontroleerd in haar bewegingen, dan de oudere rijdsters, maar daarom ook juist wel attractief. Grete Lainer is voor Amsterdam geen on bekende; ze reed verleden jaar reeds op de kunstijsbaan. Haar rijden is nog altijd een openbaring. Freddy Mesot uit Brussel was behalve Schafer de eenige solo-rijder; ook hij ver gast te het publiek op sierlijke pirouettes. Hedi Stenuf, de kleine Weensche, danste buitengewoon elegant, Liselotte Landbeck en Dianca Schenk beiden rijdsters van naam, ontbraken ook niet op het appèl, doch de clou van den avond was weer het rijden van Karl Schafer, vele malen wereld- en Oostenrijksch kampioen. Het is voor het Nederlandsch pu bliek geen geheim meer, dat Schafer in het dagelijksche leven bandleider is; dit is duide lijk in zijn stijl van rijden te bemerken. Schafer zweeft over de baan op de maat der muziek, laat zich daardoor leiden, wat zijn rijden een aparte aantrekkelijkheid geeft. De moeilijkste figuren voert hij uit. Zijn rijden heeft een zeer h-oogen graad van perfectie bereikt. Het is duidelijk te zien, dat hier een kam pioen bezig is een zeer muzikale kampioen ook, die buitengewoon veel gevoel voor ryth- me heeft. Zoowel na zijn solorijden als na zij xi beroemden „duiveldans" met Hedi Stenum moest hij een toegift geven. En hij deed het gaarne; het kunstrijden kost hem blijkbaar niet de minste in-spanning Ten zeerste voldaan keerden .de toeschou wers huiswaarts. VOETBAL. Ranglijstjes. AFDEELING III. Eerste klasse: gsp gew.gel. verl.pt. v.t. gem. Go Ahead 6 6 u 0 12 18— 3 2.— Heracles 7 6 1 12 17— 6 1.71 P. E. C. 5 3 u 2 6 9— 5 1.20 Enschedé 6 3 1 2 7 15— 8 1.16 A.G.O.V.V. 7 4 0 3 8 12—12 1.14 Wageningen 6 3 0 3 6 7—10 1.— Ensch. Boys 7 2 1 4 b 12—16 0.71 Tubantia 5 1 1 3 3 7—10 U.ÜÜ Z. A. C. 6 1 1 4 3 6—15 0.50 S. C. H. 7 0 0 7 0 3—21 0.— AFDEELING IV. Eerste klasse: gsp gew.gel. verl.pt. V.t. gem. B. V. V. 6 4 2 0 10 13— 8 1.66 Longa 7 2 5 0 9 12— 6 1.28 P. S. V. 7 2 4 1 8 10— 7 1.14 Eindhoven 7 3 2 2 8 18—14 1.14 N. A. C. 7 2 4 1 8 11— 9 1.14 M. V. V. 7 2 3 2 7 14—11 1.— Bleyerheide 7 2 3 2 7 9—11 1.— Juliana 6 0 4 2 4 7—10 0.66 Roermond 7 1 2 4 4 5—17 0.57 Noad 7 1 1 5 3 11—17 0.42 AFDEELING V. Eerste klasse: gsp.gew.gel.verl.pt. v.t. gem. Be Quick 7 6 1 0 13 27— 8 1.85 Veendam 7 5 0 2 10 22—15 1.42 Velocitas 7 3 3 1 9 13— 9 1.28 Leeuwarden 7 4 0 3 8 1514 1.14 H. S. C. 7 3 1 3 7 16—19 1.— Friesland 7 3 1 3 7 16—20 1.— G. V. A. V. 7 2 2 3 6 20—16 0.85 Achilles 7 2 1 4 5 12—17 0.71 Sneek 6 1 0 5 2 9—22 0.33 Hoogezand 6 0 1 5 1 616 0.16 BURGERLIJKE STAND DIVERSEN VRAAG; Wanneer wordt de tentoonstelling van Oost Aziatische kunst te Loniden geopend? ANTWOORD: Op 2.8 November! a.s. HAARLEM, 13 Novemeber. Ondertrouwd 12 November: G. H. B. Smits en J. C. Smits. Bevallen 9 November: A. van der Heide— Smaling, d.; M. G. J. Schlatmann—van Liemt, d.; W. A. Lubbers—v. d. Waals, z.; 10 Novem ber: P. H. M. Swolfs—Bies, d.; J. E. Kerkhoff— v. Hamburg, d.; 11 November: E. M. Oostwou- derde' Klex*k, z.; J. H. M. BergLangendorff, zoon. Overleden 9 November: E. G., 2 mnd.. d. v. J. A. Gelaudie, Paul Krugerstraat; 10 Novem ber: H. Cornet, 53 j., Smedestraat; 11 No vember: N. Siegelsch-midt—v. d. Boon, 80 j.„ Zijlweg.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7