HET NIEUWE AVONDBLAD Collecties. 21 e JAARGANG No. 14 MAANDAG 18 NOV. 1935 IJ MUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254'cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regeLs 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN I® NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. MUZIEKAVOND ATELIER RIE MIEDEMA. SOLIST: JO JUDA. De eerste van een reeks ma andelij ksche muziekavonden, waar voornamelijk artisten uit deze en omliggende gemeenten optreden en welke bedoeld zijn om kunstenaars en kunstminnende!! nader tot elkander te bren gen, werd Zaterdagavond in het atelier van Rie Miedema gegeven. Voor een klein publiek gaf de violist JoJuda een viool-recital; mevr. van Linschoten verleende haar medewerking- als declamatrice. De violist, die door zijn broeder Arnold Juda aan de piano gesecondeerd werd, ver gastte zijn gehoor op de Chaconne van Vi- talis, 4 werkjes van Joseph Suk en van Beet- hovens Kreutzer-Sonate. Hij ontpopte zich als een begaafd musicus met een hoog-ont- wikkelae technische vaardigheid; alles klinkt klaar en af. Volmaakt op elkander inge speeld, vrucht van voortdurende studie, wis ten de Juda's een Kreutzer-sonate tot een sprekend brok muziek te maken. Ook de le vendige. geestdriftige voordracht van de composities van den kortgeleden overleden Bohemer Suk, de onvergetelijke medewerker van het Boheemsche Kwartet, miste haar uitwerking niet. Al beteekende het geen rus tig verpoozen bij vertrouwde klankcombina ties. de grilligheid waarmede de componist zijn fantaisie den vrijen loop laat, maakte het werk interessant genoeg. Juda is zeer zeker een kunstenaar met groote gaven voor zijn instrument, dat in de kleine, gezellige ruimte dikwijls in de forti wat „schroff" aandeed. I11 zijn begeleiden toonde Arnold Juda een vaardig pianist te zijn, die zuiver op den solist afgestemd is. Een verrassing was het optreden van me vrouw Van Linschoten, leerlinge van De- fresne, die middeleeuwschc, oud-Nederiand- sche en moderne verzen zegde, waaronder werken van Breero, v. d. Vondel, Roland Holst, v. Eyck en den Doolaard. Zij ontpopte zich als een veelbelovend kun stenares en dat is ditmaal nu eens geen frase. Want haar fraaie donkere stem weet ze zoo te moduleeren, dat welk stuk poëzie zij ook zegt de toehoorder er onmiddellijk imee ge boeid 'wordt. Zoowel van het wrange middeleeuwsche Drinklied, de moderne schrille Ballade d'un jeune miarin van den Doolaard tot de stem mige parelen van Van den Vondel's geest was het een genieten van wat deze kunste nares ons te zeggen had. Aan het gestelde doel heeft deze avond dus alleszins voldaan; de initiatiefneemster, 111ej. Miedema, heeft er zeer zeker eer mee ingelegd. Mogen er meer van deze avonden volgen. W. DE LOGé VAN „HET MASKER". De tooneelvereeniging „Het Masker" heeft Zaterdagavond voor een goed bezette zaal in „Het Wapen van Velsen" opgevoerd een blij spel in drie bedrijven getiteld: „De Logé". Dit blijspel, een vrij zwaar stuk, werd op verdienstelijke wijze voor het voetlicht ge bracht. Het stuk speelt ten huize van Pie- tersen, een man die thuis niets te zeggen heeft. Hij krijgt bericht van zijn aanstaande schoondochter, dat haar schatrijke oom Lensfeld wil komen logeeren. Deze wil on verwacht met de familie Pietersen kennis komen maken en wil dus niet hebben dat van zijn komst vooruit kennis wordt gege ven; zijn nichtje heeft dit toch gedaan. De familie Pieterse houdt zich, bij de komst van den heer Lensfeld, van den domme, waar door een eerste klas huichelarij ontstaat, die het publiek in de zaal geregeld doet schate ren van het lachen. Mijnheer Pietersen die 's avonds de deur •niet uit mag, weet, geholpen door 'n tweeden logé, milicien Tobias de kleeren van logé Lensfeld te bemachtigen, die door zijn vrouw, om hem het uitgaan te beletten, waren op- - Pietersen en Tobias komen 's anebts, aar dig aangeschoten thuis, waardoor den vol genden morgen nog meer vermakelijke scènes worden afgespeeld en de huichelarij nog meer wordt opgevoerd, tot tenslotte Tobias in zijn domheid zich verspreekt en alles tot ontknooping komt. De spelers die allen goed vast in hun rol waren, hebben de aanwezigen door hun vlot spel een genotvollen - avond versohaft. Een gezellig bal was het slot van deze goed geslaagde uitvoering. JUBILEUM Ds. KOERS. A.s. Dinsdag zal in Oosterbeek in een samen komst het 40-jarig ambtsjubileum van Ds. Koers, voorheen Gereformeerd predikant al hier worden herdacht. In verband hiermede besloten de Gereformeerde Kerken van Vel sen, IJmuiden en IJmuiden-Oost een deputatie naar Oosterbeek té zenden. Aan den eersten predikant der Gereformeerde Kerk zal namens de Gereformeerden in deze gemeente een stof felijk huldeblijk worden aangeboden. SINT NICOLAAS VOOR KINDEREN VAN WERKLOOZEN. Men schrijft ons: Op 6 December wordt er voor kinderen van werkloozen van alle gezindten een Sint-Nico- laasfeest gehouden in het „Verenigingsge bouw" aan de Kalverstraat. Het programma vermeldt onder andere Oom Piet met zijn poppenkast, Sinterklaas- vertelling, tooneel, pakjesuitdeeling enz. Daar er voor ruim 300 kinderen veel aan speelgoed en lekkers noodig is, vragen we vriendelijk aan de lezers van dit blad die hier voor voelen of zijn aan dit feest mee willen werken. Alles is hartelijk welkom. In dit geval verzoeken wij U beleefd Uw bij dragen in speelgoed, lekkers of geld te willen zenden aan Mej. G. de Vries, Velserduinweg 151, IJmuiden-Oost, die eventueel gaarne be- ï.eicL is één en ander bij U af te halen. Visscherijnieuws in een notedop. Groote haringvangst. De logger SCH 95 kwam na een reis van 12 dagen binnen met 34 last haring en een partij versche, die in IJmui den werd verkocht. Stormschade hersteld. De stoomtrawler Glo ria IJM. 38 heeft de bekomen stormschade her steld en is inmiddels weer naar zee vertrokken. Gaat naar zee. De Walrus IJM. 28 is in het dok opgenomen om voor de visscherij te wor den klaargemaakt. Ansjovisbericht. Verhandeld werden 1933er middelsoort a f 19, 1934er middelsoort a f 17. Handel beperkt, ofschoon markts temming prijshoudend. Haringstatistiek. De aanvoer van haring in Nederlandsche havens tot en met 13 November j.l. bedraagt 458500 kantjes van 1260 reizen, tegen 659321 k. van 1708 reizen in 1934 (einde der visscherij). In de Duitsche haringhavens bedroeg de aai!voer tot 10 November j.l. 603227 kantjes van 881 reizen, tegen 547917 k. van 853 reizen in 1934. De wereld wil bedrogen worden. Aan de vischmarkt te Rotterdam werd deze week een partij kleine bolk aangevoerd, gevangen op den Waterweg. Als bolk vond het vischje geen af trek, maar als zeespiering, een naam, die een vindingrijk koopman er aan gegeven had, kwa men er spoedig koopers opdagen. En de men- schen, die absoluut niet van gebakken bolk (wijting) hielden, vonden de gebakken zee spiering overheerlijk. De vischaanvoer in Duitsche havens. In de week van 49 November kwamen aan de markt van Altona-Hamburg 27 Noordzeetraw- lers met 2.746.800 p. visch, 3 trawlers van de Barendszee met 300.100 p. en 1 van het Beren eiland met 238.100 p. Van de Noordzeetrawlers hadden 22 op de Doggersbank de haringvis- scherij uitgeoefend. Hun vangst bedroeg 2.450.000 p. Uit Engeland werd ruim 3 millioen pond versche, licht gezouten haring aangevoerd, uit Noorwegen 290.500 p. In Cuxhaven kwamen binnen 13 trawlers met 533.120 p. visch van de Noordzee, waar van 280.000 p. versche haring, 4 Duitsche en 3 IJslandsche trawlers met 911.000 p. visch van IJsland, 5 trawlers met 623.000 p. van de Ba rendszee en 3 trawlers met .572.000 p. van het Bereneiland. De trawlvisscherij op haring loopt in Cux haven ten einde. Reeds worden trawlers voor de visscherij op versche visch klaargemaakt. Aan de zeevischmarkt te Wesermünde-Bremer- haven kwamen binnen 57 trawlers met 6378400 p. visch, waarvan 21 met 1.090.000 p. van de Noordzee, 14 met 1.829.000 p. van IJsland, 17 met 2.890.000 p. van het Bereneiland en 5 met 568.000 p. van de Barendszee. De aanvoer van de Noordzee bestond hoofdzakelijk uit versche haring. Uit Engeland werd aangevoerd een hoeveel heid van 1.750.000 p. versche haring. Invoer zwavelzuur. Het Nederlandsche motorschip Ransdorp is hier van Nordenham aangekomen met een lading zwavelzuur, welke in de Hoogovenha ven gelost wordt. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 53 stoomschepen, 14 motorschepen en 1 oor logsbodem, tezamen 68 schepen tegen 69 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 57 stoomschepen en 12 motorsche pen, tezamen 69 schepen tegen 66 schepen in de week te voren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 137 schepen of 2 schepen meer dan in de voorlaatste week. Opbrengst loodsgelden. In de vorige maand bedroeg de opbrengst der loodsgelden f 299.410 tegen f306.261 in dezelfde maand van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari bedroeg die opbrengst in dit jaar 2,50 millioen gulden tegen 3,04 mil lioen gulden in hetzelfde tijdvak van het voorafgaand jaar. Hierbij mag niet uit het oog worden ve-rlo- ren, dat sedert geruimen tijd al een verlaging van loodstarieven berekend werd. Sedert 1 November j.l. is het tarief tot elf procent van het voor 1 Januari 1934 geldende tarief terug gebracht, zoodat de opbrengst in de komende maanden belangrijk minder zal blijven dan in den voorafga anden tijd. Opgelegde schepen. Zaterdag waren te Rotterdam zes schepen opgelegd, van welke vier onder buitenlandsche vlag. Een tros in de schroef door duikende negers verlost. Op de thuisreis van de sleepboot „Donau" van L. Smit en Go's Internationale Sleepdienst van Pointe Notre naar Maassluis heeft zich een eigenaardig ongeluk voorgedaan, dat dank zij de mooie weersomstandigheden zonder in cidenten, doch alleen met enkele dagen op onthoud is afgeloopen. De sleepboot was voor het laden van kolen Freetown in Sierra Leona binnengeloopen en nadat de bunkers geheel gevuld waren, had men de terugreis hervat, toen 4 mijl uit de kust de machines plotseling stilstonden, Een onderzoek werd ingesteld en spoedig bleek, dat zich een 2% duims staaldraad om de schroefas bevond. Een dergelijk ongeluk heeft zich, voor zoover bekend, nog nimmer in volle zee voorgedaan en moet worden toegeschreven aan het feit, dat waarschijnlijk een passeerend stoomschip den tros heeft verloren, terwijl het in de onmiddellijke nabijheid van de sleepboot was en dientengevolge in de schroefas van de Ne> derlandsche sleepboot is terechtgekomen. Met groote moeite en met een snelheid van 2 mijl slaagde men er in Freetown te bereiken, doch daarmede was het ongeluk niet klaar, daar zich in deze havenplaats aan de West- Af rikaansche kust geen dokken of duikers be vinden. Derhalve werden drie negers in dienst ge- (Prof. de Meyer e heeft aan de gemeente Amsterdam voor haar Zoölogisch museum zijn verzame ling muggen en vliegen geschon ken.) Postzegel, sigarenbandje, Lucifersdoosetiket, Van dat al wordt tegenwoordig Een collectie opgezet. Oude munten, mooie vlinders, Koper, tin of porselein, Zij het waardeloos of kostbaar, Alles wil verzameld zijn. Maar de hoogste aspiraties Van den doorsnee zamelaar, Gaan niet buiten die erkende Soorten van verzamelwaar. En wanneer men mij zou vragen: Had jij er een notie van Dat je ook van muggen, vliegen Een collectie maken kan; Denk jij ooit, die zal ik vangen En verzamelen in 't groot, Dan zou ik naar waarheid zeggen; Neen, die sla ik enkel dood. Als dus blijkt dat een professor Zich die taak gekozen heeft En daarvan de resultaten Gul aan een museum geeft; Nou, dan worde hem, zou 'k zeggen, De gepaste dank gebracht, Die hem toekomt voor zijn schenking Aan geslacht en nageslacht. Maar 't brengt mij op een gedachte: Is de hoofdstad al voorzien Van een prachtcollectie muizen, Of ontbreekt die nog misschien? Zoo'n verzameling bezit ik, Van de mus (Latijn voor muis) En men kan ze gratis krijgen, Afgeleverd in mijn huis. Enkel moet men eraan denken, Als men voelt voor dit idee, Neme men 0111 ze te halen Flink wat muizenvallen mee. P. GASUS. Gouden echtvereeniging. Echtpaar W. A. Smit en G. SmitBoon jubilceren. nomen, die door herhaaldelijk duiken moesten trachten den tros uit de as te verwijderen. Met een ijzer vijl gewapend verdwenen de ne gers telkenmale onder water om na korteren of langeren tijd wederom aan de oppervlakte te verschijnen voor het inademen van versche lucht en daarna hun wenk weder voort te zetten. Na vier dagen van onvermoeid werken slaagden de inlanders er in den tros ter lengte van 163 voet te verwijderen. Alhoewel de machines bij het draaien nog hinder van achtergebleven stukjes draad on dervonden, kon de sleepboot den Nieuwen Waterweg bereiken en rechtstreeks naar Rot terdam ops toornen om in één der dokken te repareeren. (Schutte vaer.) PROPAGANDA-AVOND N.B.A.S. De plaatselijke af deeling van de N.B.A.S. or ganiseert a.s. Zaterdagavond een propaganda - avond in het Vereënigingsgebouw aan de Kal verstraat. Als spreekster zal optreden mej. Ella Goubitz, secretaresse van het hoofdbestuur. Het programma vermeldt voorts nog zang, volksdansen, opvoering van een tooneelstuk en van een zangspel. OUDERAVOND CHR. FRÖBELSCHOLEN. Het personeel der Chr. Fröbelscholen heeft besloten, Donderdag 21 November as. nog maals een ouderavond te houden, evenals de vorige in het Gebouw voor Christelijke be langen. Het zelfde programma als op den eer sten avond zal worden uitgevoerd. Toegang hebben die ouders, die op den eersten avond verhinderd waren. NED. CHR. VROUWENBOND. Door de afdeeling van den Ned. Chr. Vrou wenbond IJmuiden c.a. is a.s. Woensdag 20 November 8 uur een lezing georganiseerd in de Jeugdkerk. Als spreker is uitgenoodigd Ds, A. K. Straatsma, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage met het onderwerp „Gebed en Gebeds ver hoor ing. Er is ook toegang voor niet-leden en belangstellenden. Kort 11a 1876. het jaar waarin het Noord- zeekanaal werd geopend, kwamen zich vele inwoners van den Helder in IJmuiden vesti gen. Onder hen bevond zich een 16-jarige knaap, Willem A. Smit geheeten en ook de 15-jarige Grietje Boon, Den 3en December 1885 traden deze twee, in dat jaar ongeveer 25-jarige jongelui in het huwelijksbootje. Dit feit zal dus 3 December 1935 vijftig jaar zijn geleden, m.a.w, op dien datum hoopt het echtpaar W. A. Smit en G. Smit-Boon zijn gouden huwelijksfeest te hei-denken. Den 20en Mei 1860 werd de heer Smit, 26 October 1862 werd zijn echtgenoot geboren, beiden in den Helder. Heel wat stormen heb ben hun huwelijksbootje moesten doorstaan en wat de echtgenoot betreft, niet alleen zijn huwelijksbootje, maar ook de vlet waarmee hij zijn taak als lid van de Vletterliedenver- eeniging „De Koperen Ploeg" verrichtte en de reddingboot, waarin hij als redder van de Noord- en Zuid-Hollandsche deelnam aan de redding van schipbreukelingen nabij de ha ven. Want als lid van de Koperen Ploeg maakte de heer Smit gedurende vele jaren deel uit van de bemanningen der redding booten en als zoodanig had hij bij verschil lende reddingen een werkzaam aandeel. Om slechts enkele te noemen. Op 18 November 1883 redding van 8 opva renden van het s.s. Condor te IJmuiden, 19 October 1890, redding van 18 opvarenden van de bark ,.Von Linden" te Zandvoort, 28 Oc tober 1894 redding van 7 opvarenden van den logger SCH 196 te IJmuiden, 8 December 1895 redding van 7 opvarenden van de „Ring Dover" te IJmuiden, 21 November 1897 red ding van 28 opvarenden van het s.s. Obi te IJmuiden. Tal van onderscheidingen heeft de heer Smit voor zijn kloeke daden mogen ontvan gen. Wij wenschen het echtpaar Smit-Boon van ganscher harte een rustigen enonibezorgden levenavond toe. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsohe Orkestvereeniging geeft Dinsdagavond a.s in den Stadsschouwburg te Haarlem een z.g. Belgischen avond. Solisten zijn: Berth e Seroen (zang) en Charles van Isterdael (cello)dirigent is Frits Schuurman. Het programma vermeldt o.a, werken van Lekeu, Servais (voor cello), Marcel Poot (Va riations en ferme de danse), Jongen, Register Franck (Chasseur Maudit) en Maurice Schoe- maker (Psaume en Feu d' Artifice Vuur werk) AANVOER VERSCHE HARING. In de afgeloopen week bedroeg de aanvoer van versche haring aan den afslag alhier in totaal 14.850 kisten/aangebracht door 54 sche pen. De hoogste aanvoer was Vrijdag j.l. en wel 6500 kisten door 19 schepen. CAUSERIE MEESTER DE HAAS. Dinsdagavond a.s. zal voor D.C.IJ. de oud- kampioen dammen van Nederland, meester J. B. de Haas een causerie over het damspel in 't algemeen houden. Meester De Haas, die zich weer kort gele den in ons land vestigde reisde achtereen volgens door Italië, Frankrijk, Engeland, Amerika, Polen, Litauen en Estland en is dus wel een uitmuntende vraagbaak om over het damspel in die landen iets naders te verne men. Meester de Haas zal over het Canadeésche, het Engelsche en het Poolsche damspel spre ken, om later het damspel in Nederland te behandelen. Verder over de organisatie der dammers. Na de pauze staat op het programma de gespeelde match Rajchenbach-Keiler om het wereldkampioenschap 1934 en de a.s, match RajchenbachVos te Parijs. Daar Mr. de Haas op tijd moet vertrekken, begint de avond precies 8 uur. Damliefheb bers die de causerie wenschen te hooren, wordt daaro mverzocht op tijd aanwezig te zijn. Iedere dammer is welkom. WRAKKEN GERAPPORTEERD. Visschers opgepast. In de nabijheid van de verbindingslijn tus- schen de punten 54.30 N.B. 3,20 O.L. en 55.03 N.B, 3.25 O.L. hebben verscheidene visscliers- vaartuigen schade aan de netten en ander vischtuig gekregen, Ook is op die plaats een vaartuig lek gestoo- ten en gezonken. De aard dezer hindernissen is onbekend; eveneens of deze wrakken drij vend of vastzittend zijn. KINDERKOOR „LENTEBLOEMEN". Op Vrijdagavond 22 November a.s. geeft het Chr. Kinderkoor „Lentebloemen" onder leiding van den heer P. Koel mans een uitvoering in het gymnastieklokaal van de Dacostasohool, voor ouders der leden en genoodigden. RADIO-DISTRIBUTIE. Het comité verzoekt ons te melden, dat in schrijving voor het verkrijgen van een steun- bon voor de maand Deem b er voor de Radio- Centrales in de gemeente Velsen plaats vindt op Donderdag 21 November voor de Centrale Kennemerland en Velsen-Noord en uitreiking op Donderdag 28 November voor de Kenne- mer Centrale van 78 uur en voor Velsen- Noord van 6Va7 1/2 uur. Voor de Centrale's Huisman en v. d. Broek: inschrijving op Vrijdag 22 November en uit reiking op Vrijdag 29 November van 7—8 u. Het comité wijst er op, dat inschrijvingen bij de exploitanten aan huis niet meer wor den geaccepteerd. Dus niemand vergete zich op te geven op boven vermelde plaatsen en tijden, V.G.S. II—BLAUW WIT n (3—ft). Zaterdagmiddag speelde in het. Sportpark voor de Z.MG. van Gelder's tweede elftal te gen Blauw Wit II (Wormerveer) Deze wedstrijd eindigde in een overwin ning der papiermakers met 3.0, die zeer ze ker de verhouding weergaf. Het verdient ver melding, dat het tweede elftal thans nog on geslagen is. SANTPOORT CONCERT FANFARE „WILHELMINA". Het fanfarecorps „Wilhelmina'', dat de voor een muziekvereeniging respectabele leeftijd van 37 jaar telt. stelde op de Zondagavond in hotel „de Weyman" gegeven uitvoering zijn nieuwen dirigent aan het publiek voor. De heer Jan Groot, over wiens benoeming we in Augustus j.l. een uitvoerig bericht plaatsten, heeft met dit concert blijk gegeven een orkest- dirigent in den dop te zijn. Natuurlijk moet de routine nog gevormd worden, die slechts na jaren te verwerven is en welke hij zich ongetwijfeld wel eigen zal maken. Daar wezen de vele uitingen van dit débuut wel op. ,Als we een enkele bescheiden raad zouden mogen geven (in de zaal kunnen we 't meer op ons gemak beschouwen) zouden we den dirigent adviseeren willen, de linkerhand niet te veel voor importante directies (de tutti uit gezonderd) te gebruiken, doch dit gebaren nog meer over te hevelen naar de rechter. Dit zal zijn directie zeer zeker rustiger maken. In alles wees het musiceeren van het en semble er op, dat de heer Groot aan het onder de knie hebben van 't rythme de belangrijke plaats inruimt, die dit bij een corps moet innemen. Ook was aan de strenge, strakke di rectie merkbaar, dat degene die voor het corps staat, weet wat hij wil en zijn partituur be- heerscht: twee voorname dingen. Het voordeel van door een jongen, frissehen leider aangevoerd te worden, vonden we ver tolkt in de uitvoering der Alesia-ouverture en de caprice over Bellini's opera Norma. Wilhelmina weet met de bestaande bezet ting een omvangrijk geluid te produceeren. Zoodoende vallen de piano-passages wel eens wat forsch uit en het veredelen van de klank zal wel een punt van studie voor de blazers vormen. Het programma, dat terecht nummers be vatte welke binnen het bereik der musicee- renden lagen, deed ons een ensemble hooren, dat zoowel hoog als laag de partijen bevre digend beheerschte. Piston en baryton gaven in Cortege Nuptial verdienstelijk spel ten beste, de gefigureerde bas-passages mochten er ook wezen, terwijl we de trombone hierbij zeker niet vergeten mogen te noemen. Al is het ensemble niet groot, met de eigen krachten werd er, de capaciteiten der leden in aanmerking genomen, lofwaardig gemu siceerd. En als het binnenkort aangevuld wordt met de jonge in opleiding zijnde krachten valt er zeer zeker voor den heer Groot en Wilhel mina in de toekomst wat te bereiken. Rhytme en stemming, twee factoren die op de ooren der luisteraars hun uitwerking niet missen, waren ernstig verzorgd en het doet ons wer kelijk genoegen, dat de vereeniging met deze uitvoering zulk een goede beurt gemaakt heeft. Onder leiding van den heer F. H. van der Schaaf werden de aanwezigen daarna ter af wisseling nog aangenaam bezig gehouden door het cabaretgezelschap „De Speeldoos", dat door de jolige liedjes de zaal zelfs volop in den gemeenschapszang wist te betrekken. Het door een ander plaatselijk blaasgezel- schap in de nabijheid van deze zaal gegeven concert heeft het bezoek wel eenigszins af breuk gedaan. Waarom deze uitvoeringen op denzelfden dagg ehouden? W. In de straten van Avignon heeft men in de laatste dagen, meer aan een bootje dan aan elk ander vervoermiddel. Tengevolge van groote overstroomingen staan alle straten meer dan blank. VONNISSEN IN DE PALEIS VAN VOLKSVLIJT-ZAAK. AMSTERDAM, 16 Nov. (A.N.P.) De recht- j bank deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den ex-directeur van het Paleis van Volksvlijt M. en den ex-commissaris. P. De rechtbank veroordeelde M. tot twee en een half jaar gevangenisstraf, P. werd tot éen jaai en negen maanden gevangenisstraf veroor deeld. Het O.M. had tegen M. drie jaar'gerequi- reerd en tegen P. twee jaar. -

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1