(Snelverkeer toont zijn gevaren. De Russische broodkaart. 'W' DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie. Gewestelijke bijeenkomst te Alkmaar. Veel dooden bij ongelukken. Te Alkmaar is een gewestelijke bijeenkomst gehouden van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie. De heer J. C. Deering, algemeen-secretaris van het hoofdbestuur sprak over: ..De demo cratie, een kostelijk nationaal bezit". Spr. begon met te constateeren, dat de in ternationale erfenis, die de ouderen voor de jongeren nalaten, niet tot erkentelijkheid zal leiden. Na het échec van den wereldoorlog be leven we thans het échec van den vrede van Versailles. Niets is fataler gebleken dan de vrees- en wraakgedachten van de veel te oude diplomaten. Nederland ondergaat, hoe kan het anders, als klein land mede die algemeene verwarring op politiek en economisch terrein. Tal van crisisslachtoffers vluchten uit de verantwoordelijkheid en zoeken genezing bij onverantwoordelijke avonturiers en luisteren met de naïvelingen en revolutionnairen naar 't fanfaregeschal der politieke en economische nieuwlichters. Men moet echter geen oude schoenen wegwerpen voor men passende nieuwe heeft. Als hoofdbestanddelen van het begrip demo cratie behandelde spr. het Vrijheidsprincipe in godsdienst, drukpers, vereeniging en vergade ring, de zegeningen van de Rechtsstaat en de sociale rechtvaardigheid. Daar is Nederland welvarend door geworden. Niets wijst er op, dat autocratische regee- methoden voor ons volk nuttig zouden kun nen zijn. Uiteindelijk zal het gezonde verstand weer zegevieren. De groei der Vrijz. Democratische jongeren Organisatie is één dier verblijdende symptonen, die ons de toekomst, ondanks de nood der tijden, met vertrouwen tegemoet doet gaan. Noodlottige botsingen te Renswoude en Woudenberg Nieuwe Nederlandsche industrie. Journaals op geluids-smalfilms. Naar wij vernemen, is hier te lande met zetel te Den Haag opgericht de Omnicum Film Maatschappij, een onderneming, welke zich ten doel stelt Nederlandsche geluids smalfilms te produceeren, zoowel een weke- lijksch Nederlandsch journaal, als cultureele, propaganda- en onderwijsfilm en tenslotte ook speelfilms. De nieuwe onderneming, die door Nederlandsch kapitaal wordt gefinan cierd, alleen Nederlandsche arbeidskrachten in haar dienst heeft en zooveel mogelijk met Nederlandsch materiaal werkt, heeft reeds de medewerking van de bevoegde autoriteiten verkregen. Hoewel tal van moeilijkheden moesten wor den overwonnen, zijn de noodige voorberei dingen thans zoover gevorderd, dat binnen kort de eerste openbare vertooning van ge luids-smalfilms der Omnicum Film Maat schappij kan worden tegemoet gezien. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 Decem ber benoemd tot burgemeester der gemeente Zweeloo mr. A. Kleijn. Bij Kon. Besl. zijn ophieuw beioemd tot burgemeester: van Westdorpe F. A. Hehdrikse; van Hemelümer Oldèphaert en Noordwolde, J. Krol; van Eelde J. G. Legro en van Maas- niel F. A. H. Wackerfs. WATERSTAAT. Met ingang van 1 December is bij Kon. Be sluit benoemd tot hoofdingenieur-directeur bij den Rijkswaterstaat in vasten dienst ir. P. J. van Voorst Vader Jr., tot dusver hoofd ingenieur-directeur titulair. TARIEFCOMMISSIE. Bij Kon. Besl. is met ingang van 20 Novem ber benoemd tot gewoon lid tevens onder voorzitter der Tariefcommissie mr. C. W. Thöne, te Bloemendaal. Het snelverkeer heeft de laatste dagen weer veel slachtoffers geëischt. (Zaterdagmiddag te Amsterdam zelfs drie), Zoo heeft zich Maandagmiddag om vier uur onder de gemeente Wou denberg een ernstige botsing tus- schen twee personenauto's voorge daan, waarbij één doode valt te be treuren, terwijl voorts een tweede per soon er zoo ernstig aan toe is, dat er voor zijn leven weinig hoop meer be staat. Het ongeluk gebeurde op den hoek van den Rijksweg en den Provincialen weg, den z.g. Viersprong, onder de gemeente Woudenberg, waarop genoemd tijdstip een auto, komende uit de richting Maarn en een wagen, welke van den kant.van Woudenberg kwam, elkaar met groote snelheid naderden. De botsing ont stond doordat de bestuurder van het eerstge noemde voertuig naliet de andere auto voor rang te venleenen. De schok was zoo hevig, dat de aanrijdende wagen, een open auto, te gen een paal vloog waarna de beide inzitten den op den weg werden geslingerd. Van hen is de 22-jarige Van der Bedum, woonachtis te Soest, zeer kort na het ongeluk ter plaatse overleden. Hij bleek een dubbele schedelbreuk te hebben bekomen. Zijn metgezel, eveneens een jongeman, de 20-jarige van der W. uit Soest is met een zeer ernstige hersenschud ding in buitengewoon zorgwekkenden toe stand, nadat door een geneesheer de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Men vreesde Maandagavond het ergste voor zijn leven De bestuurder van de andere auto, die alleen hierin was gezeten, is er heelhuids afgeko men, hoewel de wagen is omgekanteld. Dit voertuig kwaan uit Den Haag en genoemde bestuurder was de heer W. H. B. Sierp. Auto in volle vaart tegen een boom gereden. Maandagavond omstreeks negen uur is in de beruchte bocht bij Rens woude een ernstig auto-ongeJuk ge beurd, waarbij een persoon werd ge dood en een ander levensgevaarlijk werd gewond Een auto komende uit de richting Rens woude, rijdende in de richting de Klomp, is enoemde bocht, waarschijnlijk doordat het voertuigtegroote snelheid had, met groote vaart tegen een boom gereden. Zwaar ewcnd werden de beide inzittenden uit den wagen gehaald. Een van hen dr. Wouter Hiby uit Den Haag, was vrijwel op slag dood. De bestuurder, de heer W. Stear, is in sorgwek- kenden toestand naar het op eenige tientallen Meters afstand gelegen gemeentehuis van Renswoude vervoerd. Vandaar is hij naar een ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Er geen direct levensgevaar. Motorrijder in kanaal gereden. De 24-jarige bakker C. S. uit Leiderdorp is op den Kanaalweg bij Leiden met zijn mo torrijwiel tegen een fiets opgereden, die de 14-jarige C. M. aan de hand meevoerde. S. raakte door deze botsing de macht over zijn stuur kwijt en reed met zijn motorrij wiel in het Rijn- en Schiekanaal, daarbij de fiets van M. in zijn val meesleurend. Een surveilleerend agent van politie en een burger haalden den zwaar gewonden mo torrijder op het droge, waarna de inmiddels gewaarschuwde Eerste Hulpdienst hem zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overbracht. Behalve verschillende verwondingen aan het hoofd en gelaat had de ongelukkige een zware hersen schudding belfcomen. Hij is aan zijn verwon dingen bezweken. De 14-jarige M. brak het rechter onderbeen en kreeg eveneens een her senschudding. Ook dit slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Niet opgelet bij oversteken, Tegen middernacht gisteravond zo<u op de Stadhouderskade voor de Van Woustraat te Amsterdam een meisje van 19 jaar van den vluchtheuvel den rijweg in de richting van de Van Woustraat oversteken. Zij heeft daarbij niet goed uitgekeken of de weg vrij was. Nauwelijks had ze een paar passen ge daan of ze werd gegrepen door een auto. Stervende werd zij vervoerd naar het Wilhel- minagas thuis, waar zij kort na aankomst overleed. Auto tegen een liuis gesmakt. Hedennacht te ongeveer kwart over twaalf is op den Stationsweg en den hoek van de Hoogendorpstraat te 's-Gravenhage een personenauto, ko mende uit de richting Wagenstraat en gaande naar het station Holland- sche Spoor, bij het uitwijken ge slipt en met groote snelheid met een daverenden slag tegen een lichtmast gereden. Vervolgens werd de auto op het trottoir geslingerd om terecht te komen tegen de étalageramen van het bijkantoor van de Maasbode. Op dat moment passeerden daar juist drie voetgangers, een militair en twee dames. Zij liepen alle drie zware verwondingen op, vooral een der dames, die ernstig aan het hoofd werd gewond. De eerste hulpdienst was spoedig ter plaatse en voerde met een tweetal wagens de slachtoffers naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal. Hoe heerlijk het is in Amsterdam te wonen. En hoe moeilijk om er over te schrijven. araieër men in Rusland als tourist reist, is men voor zijn levensonder houd op bonnetjes aangewezen. Wie wat duurder uit wil zijn, kan voor zijn bonnetje meer krijgen, dan hij, die zuini ger moet rondkomen. Deze wijze van leven old ook voor den Rus. Daarnaast bestond de „.vrije" markt. Voor velen was het uitgesloten daarvan te kunnen profiteeren, omdat de mid delen geheel ontbraken of onvoldoende waren. Dit bonnetjes-systeem is geen uitvloeisel van een zekere weelde. Men denke slechts aan onze Nederlandsche „kaartjes-periode". In- tusschen is in de Sovjet-Unie de levensmidde lenkaart afgeschaft. Daarin moet een vooruit gang gezien worden, hoe men overigens ook over het Russische regime moge denken. Want deze kaart was een noodzakelijk gevolg van de volslagen wanorde bij het Russische landbouw bedrijf en de onmogelijkheid om de werkers van het zich uitbreidende industrieele Rusland behoorlijk van voedsel te voorzien. De brood Wij ontvangen het volgende communiqué: I kaart, ingevoerd in 1928, was een noodmaat Te Utrecht is in het Gebouw voor K. en W. regel, een middel tot controle en tegelijkertijd een huishoudelijk congres gehouden van de de aanloop om het Russische landbouwbedrijf R.S.A.P. te reorganiseeren, om van het particuliere De aanleiding tot het beleggen van dit con- kleinbedrijf het gecollectiviseerde grootbedrijf gres bestond uit gebleken meeningsverschillen te maken. Rusland accepteerde de nadeelen over het vraagstuk van de Vierde Internatio- van het bonnen-systeem en streefde in de nale en de internationale verbindingen der eerste plaats naar de verwezenlijking van het partij. Dit meeningsverschil had aanleiding Eerste Vijfjarenplan, van de industrialisatie Splitsing in de R. S. A. P. Aantal leden geroyeerd. gegeven tot zoodanig optreden van den kant der tegenover het Partij-bestuur staande leden, dat het P.B. zich genoodzaakt had ge zien 82 schorsingsbesluiten te slaan en in de groote steden in aansluiting hiermede in te grijpen in het functioneeren van eenige af- deelingen. Op het huishoudelijk congres werd twee woordvoerders van de oppositioneele stroo ming J. Molenaar en Fr. v. d. Goes uit Den Haag dezelfde tijd gegeven voor uiteenzet ting van het standpunt dezer oppositie en de verdediging van haar optreden, als aan den inleider van het P.B., P. J. Schmidt. Nadat een groot aantal afdeelingen haar meening had kenbaar gemaakt, werden de vol gende beslissingen genomen: 1. Goedkeuring van het beleid van het P. B. betreffende onderteekening van den „Open Brief" aan alle revolutionnaire arbeidersorga nisaties ten gunste van de voorbereiding der Vierde Internationale; het scheppen van organisatorische verbin dingen uitsluitend met die partijen, enz., die zich op den grondslag van dezen Open Brief plaatsen: het onderhouden van verbindingen met zulke groepeeringen; die zich in de richting van de Vierde Internationale ontwikkelen. 2. Omzetting van de schorsingsbesluiten van het P.B. in royementsbesluiten en regeling van de voorwaarden omtrent den terugkeer tot de partij voor deze geroyeerden en hun mede standers. 3. Het verbreken der organisatorische be trekkingen met de emigrantenleiding der Duitsche S.A.P. wegens haar aandeel in de van het land. Die bezwaren, die men natuurlijk wel zag, maar waarover men bij voorkeur niet sprak, culmineerden in de volslagen mechanische dis tributie van waren, waarbij elk individueel ver- bruikersbelang op den achtergrond was ge schoven, terwijl de fabrikanten geen prikkel meer kenden tot verbetering van hun product. Het strenge Russische regime stoorde zich daaraan niet. Het stond nu eenmaal vast, dat de opbouw van de zwaar-industrie vóór alles ter hand genomen moest worden en dat daar na dus door het Tweede Vijfjarenplan eerst de levensmiddelenindustrie aan de orde zou komen. Die lijn was uitgestippeld, die lijn is gevolgd. De binnen zekere grenzen geslaag de doorvoering van het Eerste Vijfjarenplan heeft Rusland eeii groote mate van onafhan kelijkheid bezorgd. Deze is hoofdzakelijk van economischen aard. Daarnaast voltrok zich een proces op agrarisch gebied. Eln al is het absoluut zeker, dat de landbouwkundige pro blemen in Rusland buitengewoon veel moei lijkheden met zich gebracht hebben, even ze ker is het, dat men het kaarten-systeem niet zou hebben afgeschaft, indien op landbouw kundig gebied geen verbetering zou zijn vast te stellen. Maar ook het Russische distributie stelsel is nauw bij 'deze aangelegenheid be trokken. De rantsoeneeringsperiode was oor zaak van levendigen smokkelhandel. Ik heb dat meer dan eens met eigen oogen kunnen zien. Maar daarnaast vierde de speculatie hoogtij. Hoe kon het anders? In een. land waar met zooveel verschillende prijzen rekening gehou den moest worden, waar het herhaaldelijk slijten in de Torgsins. Maar diezelfde Torgsins dienden, toch ook als veiligheidsklep. Want hun staats-karakter was een waarborg voor den kooper. De speculatie hebben zij binnen nauwere grenzen teruggebracht. Zoo staat naast de Torgsin de „gewone" winkel, die aan beteekenis gewonnen heeft na het afschaffen van de rantsoeneering. De prijs van het brood werd door het verdwijnen van de broodkaart duurder. Teneinnde dat nadeel voor den con sument ongedaan te maken werd een bijslag ingevoerd, ten bedrage van ongeveer tien pro cent op alle salarissen en loonen. Tal van prij zen daalden in de commercieele winkels, waar door verhoogingen werden gecompenseerd en het verbruik waarschijnlijk in algemeenen zin is toegenomen. De moreele beteekenis daarvan mag zeker niet onderschat worden. Jaren achtereen heeft de Russische bevolking dik wijls van een karig rantsoen moeten rondko men. Men droeg dit gelaten, in de hoop op een betere toekomst. Het Eerste Vijfjarenplan verg de veel, misschien wel te veel. Men werd zoet gehouden met toekomstvoor stellingen, die hun beslag zouden krijgen m de in werkingtreding van het Tweede Vijfja renplan. En inderdaad kan men nu ruimer adem halen. Daarin schuilt moreele winst. De om zetten stijgen, het aantal winkels neemt toe. Het is vanzelfsprekend, dat men nog niet daar is, waar men wenscht te komen. Nieuwe pro blemen doen zich voor. Zal de vraag zich niet zoo sterk uitbreiden, dat daaraan weldra niet meer voldaan kanw orden? Hoe zal het prijs niveau zich ontwikkelen? Het is moeilijk daar omtrent voorspellingen te maken. Op zich zelf is het thans volbrachte een bewijs van durf. Men kan daarbij moeilijk volstaan met de op merking: de Russische bewindvoerders waren genoodzaakt daartoe over te gaan. Want bij de beoordeeling dezer materie mag nooit uit het oog verloren worden, dat deze gang van zaken als het ware van te voren op papier was gezet en dat men langs de eens uitgestippelde lijnen van opbouw te werk is gegaan. MOLLERUS. Luchtververscher van de mijn Hendrik defect. Mijnwerkers konden niet afdalen. HEERLEN, 18 November (A. N. P.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is de groote ventilator voor de ondergrondsche luchtver- versching van de staatsmijn Hendrik te Brunsum defect geraakt, doordat de motor er van was doorgeslagen. Men is direct met de reparatie begonnen. Het gevolg was. dat de mijnwerkers hedenmorgen niet konden af dalen en ook de middag- en nachtploegen vandaag nog niet zullen kunnen werken. verwekking van deze tegen het partijbestuur aan bepaalde goederensoorten ontbrak, waar gerichte oppositie. ieder begrip van luxe vermeden moest en waar Deze beslissingen vielen met rond 2500 tegen ten slotte het vervoerprobleem allerminst als 250 en 200 blanco stemmen. Aan het P.B. werd opgelost beschouwd mag worden, valt zoo iets door het congres opdracht gegeven, krachtig niet te verwonderen. En aan dat zelfde distri- op te treden tegen die leden der partij, die I butieprobleem koppelt zich het vreemdelin- het door het congres veroordeelde optreden genvraagstuk vast. Bij voorkeur ziet men voortzetten. J vreemdelingen met veel goud-valuta, die zij MET EEN REVOLVER DREIGENDE DIEVEN. Zondagavond werd ingebroken ten huize van den heer S. aan de Wilhelminalaan te Maas sluis. Bij thuiskomst van den man werd deze met een revolver bedreigd. Beide inbrekers wisten op de vlucht te slaan. Zij hadden geen gelegenheid gehad iets mede te nemen. Later zijn zij gegrepen en legden een be kentenis af. Hieruit bleek, dat zij nog twaalf andere inbraken hebben gepleegd. Ik woon in Amsterdam. En dat is heerlijk. Want Amsterdam is groot. Het is de eenige groote stad in Nederland. Dat wil zeggen: ge kunt er uw eigen leven leven. Ge kunt er doen en laten wat ge wilt. Ge kunt er eten en drinken wat en waar ge wilt. Ge kunt er een hoedje opzetten naar uw smaak, of géén hoedje opzetten, of op sandalen loopen, of met lange haren of kaal-geknipt. Ge kunt er op gaan en verloren gaan in de massa. Tenminste: wanneer ge een gewoon man netje zijt óf: een héél buitengewoon, schil der of dichter-of iets anders artistieks. Voor burgemeester De Vlugt, voor de hooge heeren van gezag, wetenschap en handel gelden andere regels. Dezelfde als in Haarlem of in Assen. Wanneer burgemeester De Vlugt in een pilow-pak zou gaan zitten boterhammen eten op een bankje in de Apollolaan, zou hij krijgen te kiezen tusschen dat bankje en dat pak en zijn .burgemeesters zetel. En wanneer mijnheer van Eeghen op bloote sandalen door de Kalverstraat ging spatsieren zou de gulden zakken, Wanneer ge Voute, den Tex of Rehbock heet is het onmogelijk lange haren te hebben of in een cafetaria een kop erwtensoep te eten, in den Kring te komen of met een schillerkraag te loopen. Dat is het nadeel van tot het Ara- sterdamsche patriciaat van geld of stam boom te behooren. En voor ons, eenvoudigen, is het een voor deel dat wij eenvoudig kunnen zijn en mèt de eenvoudigen vrij kunnen leven en adem halen in Amsterdam, dat zich zoo verrukkend open doet aan Amstel en IJ. Maar het is moeilijk om over die verruk kelijkheid te schrijven. Gij in Haarlem im mers ként onze grachten. Ge hebt er zelve wel eens staan droomen. Op zoo'n brugje, tusschen zulke zwarte hooge oude huizen. Ge wéét wat dat is: het Kolkje in het zachte zonlicht van den herfst; de Voorburgwallen met sneeuw een spel van zwarten witten en grijzen dat ongeëvenaard is; de Oudemanhuispoort met den lichtval schuin door de bogen, op de boekenstalletjes, het holle verklinken van voetstappen, de rust van het pleintje voor de Universiteit. Ge kent dit alles en ge hebt het lief, zooals wij Amsterdammers dat lief hebben. Onuitspre kelijk. En onbeschrijfelijk't Is vergroeid met ons heele Amsterdamsche wezen, dat schoone van onze stad. Het oude romantische van het Oudekerksplein met den machtigen toren als een rechte reus in de lucht. Het stille ingetogene van het Begijnhof met z'n huizen met tuintjes, vlak bij het roezige drukke van de Kalverstraat, maar geheel ontkomen aan de snelheid en de hardheid van het leven. Hier en daar klinkt uit een open raam een zingende stom; de wiekslag van duiven; het langzame schrijden van een die heul ga: zoeken in de alledagskerk. Moet ik daarover voor u nog schrijven? En -dan de breede lichte wijken van Zuid. De massale flatwoningen, de breede wegen met hun gazons, liun waterpartijen, hun beelden en bloemen. En het hart van de stad. Het Jonas Daniël Meyerplein met zijn synagogen, waarin de gouden warmte van duizend kaarsen trilt langs de eeuwenoude muren. De Jodenbuurt met de intieme opening van vensters en trapjes, winkeltjes en kleine koffiehuizen-. Ons Rembrand tplein. Een beetje oud moe. een beetje armetierig geworden ook. nu het Leidscheplein het centrum gaat worden van leven en laten-leven, van jolijt en licht; met den schouwburg, het City-Theater en Americain, dat het gezelligste en meest cos- mopolitische koffiehuis van Nederland is en blijft; met het intieme Leidsche Plein-Thea ter; het. Lido en Trianon. En alles van Amsterdam. Waar ge ook dwaalt. De Jordaan met de duivenplatten; de Zee dijk met honderd cabarets en pierementen; de doode. muffe Sarphatistraat; de ver schrikkelijke buurten van de Pijp en de niet minder verschrikkelijke, zij het welgedane, rond het Concert-gebouw. Wanneer ge „Amsterdam" zegt, zegt ge zoovéél. Want in Amsterdam voltrekken zich alle dingen, alle vreugden en smarten, alle strijd en alle belangstelling, alle schoonheid en ook alle leelijkheid van menschel ijk samen zijn. Politiek en kunst, liefde en haat, weten schap en misdaad, ondergang en omhoog stijgen, sport en handel en vermaak en godsdienst, alles brandt in Amsterdam, alles laait er vuriger omhoog dan waar ook in Nederland. Amsterdam kan zóó melancholiek zijn als niets ter wereld: wanneer ge op een zoelen zomer-Zondagmiddag door de Lairessestraat loopt Het kan zoo warm-gezellig zijn: op een winterschen Zaterdagavond in een druk café. Het is dood-arm in zijn achterbuurten. Schatrijk in zijn grachtenpaleizen. Dom in zijn dancings. Wijs in Zijn wetenschappelijke milieus. Maar één ding is Amsterdam altijd: echt. In al zijn hartstochten, verliefdheden, smachten en juichen, verdriet hebben en mondain zijn is Amsterdam echt. Vanmorgen nog stond ik bij mijn dierbare Kolkje, 't Stilstaande water en de verzak kende. hellende huizen daar loodrecht in. De groen-koperen fcerkkoepel en de scherende, zwierende, krijschende witte meeuwen. En op de wallen achter mij het ratelen van een kar. het roepen van een schipper over het water en het blaffen van een hond. Vanmorgen nog, in dezen helderen herfst, was ik 't mij weer bewust: te wonen in een van de mooiste steden der wereld. Hoe heerlijk het is in Amsterdam te wonen. En hoe moeilijk om er over te schrijven. F. A. KAMPERS.' Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 19 November: Uit de gisteren gehouden zitting der Gemeenteraad Aan den heer A. van der Steur zal grond worden verkocht in de Wilhelmina- straat voor het bouwen van huizen, doch zijn verzoek om op dien grond een open baar gebouw voor godsdienstoefeningen te stichten, werd afgewezen. Aan B. en W. werd opgedragen, de voorwaarden te ontwerpen, waarop de stichting van een dergelijk gebouw in de Prins Hendrikstraat zou kunnen plaats vinden. B. en W. verkregen een opdracht om het gebruik van het gebouw der Vleesch- hal aan het Rijk op te zeggen tegen 31 Aug. 1886 en den Raad een voorstel te doen om het gebouw weder tot Vleeschhal in te richten. Aan school lett. C. werd benoemd tot onderwijzer 3e klasse de heer A. G. Boes. Voorzitter Soc.-Dem, fractie. Raads- F. S. NOORDHOFF VERVANGT M. A. REINALDA. Haarlem Dinsdag Nu de heer M. A. Reinalda door de soc.- dem. raadsfractie candidaat gesteld is voor tijdelijk wethouder, ter vervanging van Mr. J. Gerritsz, zal de heer Reinalda gedurende die vervanging, moeten aftreden als leider der soc.-dem. raadsfractie. Tot zijn vervan ging is tijdelijk tot voorzitter der fractie aan gewezen de heer F. S. Noordhoff, die sinds eenige maanden deel van den raad uitmaakt. Steekpartij eischt een doode. Jongeman in den hals gètroffen. Te Beugen (N.B.) heeft een mishandeling met doodelijken afloop plaats gehad. De 20-jarige fabrieksarbeider J. S.. wonende te Haard, gemeente Beugen, geraakte op den weg tusschen Beugen en Boxmeer in een woordenwisseling met den ongeveer, 27-jarigen P. A. Arts uit Beugen, die in gezelschap was van zekeren P. I. trok een mes en stak A. in den hals. De steek kwam zoo aan, dat een slagader werd doorgesneden en A. spoedig daarop overleed. De dader, die gunstig bekend staat, is ge arresteerd en heeft toegegeven A. gestoken te hebben. GENERAL MOTORS CORP HEEFT SUCCES IN EUROPA. Volgens de „Financial News" heeft de pre sident van de General Motors Export Corp. Mooney, verklaard, dat de verkoopen der maatschappij in Engeland in de eerste tien maanden van dit jaar 25 pet. grooter waren dan in de overeenkomstige maanden van 1934, terwijl de stijging in Duitschland zelfs 75 pet. bedroeg. De maatschappij heeft niet het voornemen om, nadat de nieuwe fabriek in Duitschland in December gereed zal zijn gekomen, haar fabrieken in Europa verder uit te breiden. De vooruitzichten voor de maat schappij in Europa kunnen zeer gunstig be oordeeld worden Uitbreiding van Schiphol. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft plannen gemaakt tot uitbreiding der gebou wen op het vliegveld Schiphol om dit even redig te maken aan de vergrooting van het veld en de toename van het aantal bezoekers. De K.L.M. heeft het aantal gebouwen reeds uitgebreid met een nieuwe loods en fabrieks gebouwen ten Zuiden van het stationsgebouw. Dit laatste moet aanmerkelijk vergroot wor den. Het restaurantsterras onderging ook reeds een verruiming. Voor speciale aangelegenheden moeten de ontvangsthal en de wachtkamer uitgebreid worden, zoodat deze ruimte genoeg biedt voor de passagiers.Om de bezoekers en de passa giers te scheiden, blijft deze wachtkamer uit sluitend voor de passagiers bestemd. Voor de bezoekers zal het restaurant, dat zich boven de wachtkamer bevindt, geschikt gemaakt worden. In het belang van de goede en snelle doorlating van de menschen, zullen meer kassa's geplaats worden. Ook de bagage af deeling zal tenslotte veranderingen onder gaan. Inmiddels schiet men met het vlak maken van het terrein flink op, wat geheel geschiedt tot aan den Aalsmeerder weg. Binnenkort zullen een reeks woningen gezet worden aan den Méidoornweg, die onlangs aan de ge meente overging. De woningen zijn voor het dienstpersoneel van Schiphol. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Om ongeveer 12 uur reed iemand uit Haar lemmermeer met een vrachtauto langs den Aalsmeerderdijk, toen hij op onverklaarbare wijze de macht over het stuur kwijtraakte met het gevolg, dat hij ter hoogte van Terra Nova tegen een boom aanreed. Het voorwiel werd gebroken, terwijl het voorste gedeelte gekraakt werd.. De bestuurder werd üiet ge- wond.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2