Engeland en het Tanameer. Qe eerste dag der sancties in Italië. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT Radio-Programma plN-5 DAG 19 NOVEMBER 1935 BUITENLAND Gezantschapgebouiven door militairen bezet. Van het Abessynische front: zware strijd om het plateau van Tembien verwacht. De eerste dag der tegen Italië gerichte sancties is te Rome, afgezien van studenten demonstraties, zonder incidenten verloopen, «eldt het A.N.P. uit Rome. Op verschillende j.unten trad de politie tegen ae demonstran ten op en. naar verluidt, zijn ongeveer 20 tot 30 studenten gearresteerd. In den middag was er minder militair vertoon waar te nemen dan des morgens, hoewel de troepen niet zijn teruggetrokken. Soldaten zijn opgesteld in de rondom het fransche ambassadegebouw liggende huizen. Bén geheele compagnie heeft haar bivak op geslagen op de binnenplaats van een paleis, dat tegenover de ambassade ligt. Ook de stuk en geschut van 7,5 c.M. zijn nog niet uit de omgeving der Britsche ambassade verwijderd. In bevoegde Italiaansche kringen verklaart men deze bijzondere maatregelen door te zeg- «on, dat het de plicht der Italiaansche regee ring is. de ambassade- en gezantschapsgebou wen te beschermen. Er zijn derhalve voorzorgs maatregelen getroffen voor het geval, dat de volksmenigte in haar volgens Italiaansche opvatting „begrijpelijke en gerechtvaardigde verontwaardiging" tot excessen dreigt over te ^'toonaangevende kringen wordt verklaard, dat verdere maatregelen tegen de sancties zullen worden genomen. De zitting' van den Grooten Pasclstischen Raad, die Maandagavond om 10 uur was bij eengekomen en die tot 1 uur des nachts heeft geduurd, is voor een maand verdaagd. De volgende zitting is vastgesteld op 18 December. In het korte communiqué, dat na beëindiging van de zitting werd verstrekt, wordt slechts medegedeeld, dat de vergadering onder voor zitterschap stond van den Duce, die een rap port van militairen en politieken aard uit bracht, waarmede twee uur gemoeid waren. Aan de over het rapport van Mussolini ge voerde debatten namen Grandi, Federzoni, Marconi, Farinacci, Balbo en Thaon de Reval deel. Wordt het plateau van Tembien verdedigd? Uit Asmara: De oorlogscorrespondent van het D.N.B. verneemt, dat Ras Seyoem met on geveer 20.000 man op de hoogvlakte van Tem bien, noordoostelijk van de Takazze, staat. Hij streeft er naar, nog meer troepen om zich te verzamelen. Hij zou het voorstel van Ras Kassa om een gemeenschappelijk front te vormen hebben afgewezen met de verklaring, dat hij de hoogvlakte van Tembien tot iederen prijs wil verdedigen. Op grond van deze berichten hebben twee Italiaansche colonnes van Makalle en Hausien uit omtrekkende bewegingen aangevangen. Het van Abessynische zijde verspreide be richt, dat bij de gevechten aan het Zuidelijk front twee Italiaansche vliegtuigen zouden zijn neergeschoten, waarbij de inzittenden zouden zijn gedood, wordt in Italiaansche kringen tegengesproken. Men deelt mede, dat een vliegtuig wegens motorpanne een nood landing heeft moeten maken, doch de Ita liaansche linie heeft kunnen bereiken. Geen onderbreking der operaties tijdens wijziging opperbevel. ASMARA, 18 November (Reuter-A.N.P.) De nieuwe opperbevelhebber maarschalk Ba- doglio, wordt 27 November in het Italiaansche hoofdkwartier verwacht. De operaties worden inmiddels echter niet opgeschort. De corres pondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in het Noorden seint, dat twee colon nes zijn opgerukt van Makalle in Westelijke richting en een derde colonne is vertrokken naar de streek Montgundi nabij Hauzien in Noord-Westelijke richting. Het doel van deze drie colonnes is Samre in de streek van Seloa, waar zij hopen Ras Seyoem te kunnen om singelen in Tambien, dat een natuurlijk fort vormt met bergen, die tot 2500 M. hoog zijn. De troepen van het leger van Maravigna, die uit de streek van de rivier Takazze opereeren, trachten de omsingeling aan de Zuidzijde te voltooien. Er worden eenige schermutselingen en luchtbombardementen aan het Noordelijk front gesignaleerd. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat de Keizer binnenkort naar het Noordelijk front zal vertrekken, teneinde door zijn aanwezigheid de patriottische geest drift van zijn troepen aan te vuren. Een deel van de bagage van den keizer is vandaar naar Dessie verzonden. Wijziging van het Abessynische plan. Inlichtingen uit betrouwbare, Abessynische bron wijzen er op, dat, terwijl de Abessyniërs tot dusverre van plan waren zich op hechte wijze te nestelen in de streek van Amba Aladji, ongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Makalle en hier den Italiaanschen opmarsch te stuiten, naar het schijnt thans wijziging in dit plan is gebracht. Het land tusschen Makalle en Amba Aladji kan n.l. gemakkelijk worden binnengedrongen en het is dan ook mogelijk, dat de Abessyniërs den vijand zijn opmarsch laten voortzetten tot den top Aboena Josef op 65 K,M. ten Zuiden van Amba Aladji. De Italiaansche verbindingswegen, aldus doet men opmerken, zouden zich dan uitstrekken over een diepte van 200 K.M. en daardoor des te kwetsbaarder worden voor cle insluiping van Abessynische guerillabenden. Het afscheid van De Bono. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Adigrat seint, dat generaal de Bono daar af scheid heeft genomen van de onder hem staande officieren van het hoofdkwartier. De geheele generale staf stond aangetreden voor de tent van de Bono. Deze drukte allen de hand, zeide hun dank voor hun steuh, en on- Wankelbaren trouw en verzocht hun denzelf- BERTÜLD JAKOB'S ONTVOERDER IN DECEMBER VOOR DE RECHTBANK. Dr. Hans Wesemann, die zich verleden jaar heeft schuldig gemaakt aan ontvoering van den geëmigreerden Duitschen journalist Bertold Jakob, die hij aan de Duitsche politie uit leverde, zal, naar het A.N.P. uit Bazel ver leemt in het begin van December te Bazel, waar hij thans in arrest zit, terecht staan. den steun te verleenen aan zijn opvolger. Daar na stapte hij in eén auto, die geëscorteerd door carabinieri den weg naar Asmara insloeg. China. Het Kwantoengleger bedreigt Nanking. Het A.N.P. meldt uit Sjanghai: Volgens een bericht uit Tsjang Tsjoen heeft de woordvoerder van het Kwan- toeng-leger Verklaard, dat iedere poging der regeering te Nanking de autonomistische beweging in Noord- China door het zenden van troepen te onderdrukken door het Kwantoeng leger met de wapenen zal worden beantwoord. De voorbereidingen daar voor zijn reeds getroffen. Een binnen trekken van Nankingtroepen in Noord China is, naar medegedeeld werd, in strijd met de Boxer-overeenkomst en den wapenstilstand van Tang Koe. De autonome regeering voor Noord-China, die zal worden gevormd, zal, zoo verneemt het A.N.P. uit Peking, den naam dragen „Noord-Chineesche Commissie der Republiek China ter Bestrijding van het Communisme". Deze „commissie" zal drie subcommissies omvatten, welke resp. onderwijs, verkeer en economische zaken zullen behandelen. Ook Japansche raadgevers zullen van deze sub commissies deel, uitmaken.-Alle autonome pro- vencies blijven als zoodanig bestaan. De koningsmoord voor Het gerecht. Proces tegen KalemeiTs medeplichtigen begonnen. Uit Parijs: Maandag is voor het Assisenhof te Aix en Provence de behandeling aangevangen in het proces tegen de medeplichtigen aan den moord op koning Alexander van Joego-Sla- vië en van den Franschen minister van bui- tenlandsohe zaken, Louis Barthou, op 9 Octo ber van het vorig jaar na de aankomst van den koning te Marseille gepleegd. De moordenaar Kalemen werd, zooals men weet, door de woedende menigte zoodanig mishandeld, dat hij overleed. Thans staan terecht de Kroatische terroris ten Kralj)t?die aanvankelijk den moord zou hebben gepleegd, Pospisjil en Rajitsj, die dooi de terroristische organisatie belast waren met den aanslag te Parijs. De terechtzitting werd geopend met een rede van den president, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den vermoorden koning en den vermoorden Franschen minister. Het O. M. en de verdediging sloten zich bij deze hulde aan. Bij den aanvang der zitting ontstond spoe dig een incident, aangezien de verdediging eischte, dat men een der tolken deze compe tentie zou ontnemen, aangezien hij bij het onderzoek de politie te zeer terzijde zou heb ben gestaan. De advocaat Desbons kreeg van den presi dent over zijn optreden een ernstige beris ping. Aangezien men wil voorkomen, dat nieuwe incidenten de openbare, meening ongunstig zouden stemmen, temeer daar men indertijd reeds het optreden van de politie, welke bij het nemen van voorzorgsmaatregelen ter ge legenheid van het bezoek, tekort zou zijn ge schoten, had gegispt, werd het gerechtsge bouw te Aix en Provence krachtig bewaakt. Nadat zich in de middagzitting nog een tweede incident had voorgedaan met Desbons die den rechter van instructie te Marseille partijdigheid verweet, werd Karlj verhoord. Daarna wordt verdachte Karlj verhoord. Hij ontkent, dat de namen van degenen, die Koning Alexander moesten vermoorden dooi de „Oestasji" het geheime Macedonische ge nootschap door het lot werden bepaald; wel geeft hij toe, dat hij zijn opdracht eerst tij dens de reis heeft vernomen. De voorzitter merkt op dat deze verklaring in strijd is met voorgaande verklarngen, welke 'de verdachten te voren hebben afgelegd. Vervolgens wordt het verblijf van de sa menzweerders te Zürich ter sprake gebracht en het binnenkomen in Frankrijk en de reis naar Avignon langs verschillende wegen. Kralj erkent, dat Peter (de onbekende leider van het complot hem wapende en dat een blonde vrouw hem geld had gegeven. Kralj bekent, dat hij twee pistolen en een handgra naat in zijn bezit had. De verdachte ontkent echter, dat hij zelf het complot heeft voorbereid. Hij verzekert dat hij niet wist, dat koning Alexander in Frankrijk zou komen. Hij zegt niet anders ge daan te hebben dan gehoor te geven aan de orders van zijn leiders. De president zegt dan dat dit alles hem zeer onwaarschijnlijk voor komt. Kralj beweert dan dat hij even voordat de aanslag zou geschieden, vluchtte omdat hij vreesde dat onschuldigen het slachtoffer zouden worden van den aanslag. Hij begaf zich naar Aix, en daarna naar Fontainebleau. De procureur-generaal herinnert er aan, dat Kralj in Joegoslavië gezocht wordt voor een halsmisdrijf: hij zou een helsche machine verzonden hebben. Kralj antwoord ontwij kend. De zitting wordt dan geschorst. ALPINE MONTAN GESELLSOHAFT PRODUCEERT VEEL. In de eerste negen maanden van het loopende jaar produceerde de Alpine Montan Gesellschaft 510.000 ton ijzer, hetgeen 134.000 ton meer is dan in he geheele jaar 1934 wer den geproduceerd. De uitvoer, die verleden jaar reeds een toeneming- ten opzichte van het vorige jaar met 29 pet. te zien gaf, 'is in de eerste negen maanden van het loopende jaar opnieuw met 27 pet. gestegen. De ge ruchten, dat een derde hoogoven in bedrijf zal worden genomen zijn echter niet juist. De door de maatschappij met de Rimamu- ranyer Ijzerwerken in Hongarije gevoerde on derhandelingen omtrent een verhooging van de ijzererts-leveranties tot 60.000 ton in 1936 (1935 40.000 ton) hebben tot overeenstem ming geleid. Hongarije zal in ruil hiervoor een zekere hoeveelheid landbouwproducten in Oostenrijk kunnen invoeren. Steun aan de industrie. Mag alleen geschieden via het Rijk. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de toestand waarin de industrie over het algemeen verkeert en de moeilijke omstan digheden waarin veelal naar orders moet worden medegedongen, in sommige gevallen veroorzaken, dat zonder steun van overheids wege weinig of geen kans op het verkrijgen van een buitenlandsche order bestaat. In dergelijke gevallen heeft de regeering daarbij voorgelicht door de Rijkscommissie van advies voor werkverruiming, aan aan vragen om steun somtijds kunnen voldoen. Het is hierbij gebleken, dat de aanvragers zich om steun ook wel richten tot de ge meentebesturen en dat deze besturen, met het oog op de mogelijke werkverruiming, een begrijpelijke neiging vertoonen, de aanvragen in gunstige overweging te nemen. Toch is daaraan, naar de Minister in zijn circulaire mededeelt, een gevaar verbonden. Dikwijls toch zijn er meer NederlandSche gegadigden voor eenzelfde order en het gevaar is niet denkbeeldig, dat, wanneer de. gegadigden ieder bij hun eigen gemeentebestuur aankloppen, deze wellicht onbewust tegen elkander gaan opbieden. Teneinde te voorkomen dat deze onge- wenschte toestand ontstaat, komt het den Minister noodig voor, dat de beoordeeling of steun kan worden verleend en zoo ja, in welken vorm en in welken omvang, door die centrale overheid geschiedt. Daarom verzoekt de Minister aan de ge meentebesturen zich te onthouden van steun- verleening, in welken vorm ook, aan onder nemingen voor het verkrijgen van orders en om eventueele aanvragen te verwijzen naai de Rijkscommissie van Advies voor de. werk verruiming te Amsterdam TERAARDEBESTELLING THOM DENYS. Op Nieuw Eik en Duinen te 's Gravenhage is Maandagmiddag onder zeer groote belang stelling het stoffelijk: overschot van Thom Deny®, den bekenden Nederlandschen zanger, doe vorige week is overleden, ter aarde besteld. Vele sprekers hebben de kunst van Denys ge roemd en hebben het groote verlies geschetst, dat de Neder landsche Toonkunst door zijn dood lijdt. K. E. M. A. BLIJFT TE ARNHEM. De keuringsdienst van electro technisch materiaal (K. E. M. A.) zal volgens de Tel. niet van Arnhem naar Delft worden overge plaatst. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Nog voordat Thijs van den kabouter afscheid heeft kunnen nemen, begint de stoel te stijgen! Langzaam gaat Thijs de lucht in, verder en verder raakt hij van den grond af. En voordat hij goed en wel beseft wat er gebeurd is, zweeft hij al in de lucht! Pirimus roept hem nog na: „Ik heb het stoeltje verzocht terug te komen, want het is mijn eenig meubelstuk en anders heb ik hier niets om op te zitten!" Thijs wuift den vriendelijken kabouter nog een tijdje toe. Maar de reis gaat snel en het duurt niet lang of Pirimus is geheel uit het gezicht verdwenen. Beteekenis van het meer wordt overschat. Een vierkante mijl Britsch gebied in Abessynië. (Speciale correspondentie) Te midden van een prachtig groen land schap, dat er altijd weelderig uitziet, ligt het Tanameer, in koninklijke eenzaamheid. Hoo- ge bergen waken over zijn veiligheid en papyrusbosschen verbergen het voor de oogen van ongewenschte bezoekers. Een trotsch menschenras leeft aan zijn oev-ers en tusschen de ruwe hutten van de bewoners van nu ziet men indrukwekkende gebouwen, paleizen en versterkte kasteelen uit de Mid deleeuwen. Deze blauwe binnenzee is de wieg van de Abessynische cultuur. Niet ver hier vandaan vochten en vielen de koningen van Tigre en Amhare in het heetst van den strijd. Avon tuurlijke Portugeesehe kruisvaarders en fa natieke derwischen uit den Soedan vestigden zich aan het Tanameer, maar ondanks dat bleef het m-eer volkomen Abessyniseh. De Blauwe Nijl heeft zijn bron in de wa teren van het Tanameer en daarom be schouwt men het meer als het belangrijkste reservoir van Afrika en algemeen is men van oordeel, dat het land, dat het Tanameer bin nen zijn grenzen heeft, het lot van den Soe dan en Egypte in handen heeft. Dit meer, dat het onderwerp van zoovele discussies vormt, ligt 5756 voet boven het zee oppervlak; het is 1200 vierkante mijl groot en de diepste gedeelten bedragen 200 voet. Op zijn eilanden leven Abessynische monni ken, die in oude kloosters de heilige boeken der kerk bewaren. Men hoort vertellen, dat die boeken vierduizend jaar oud zijn, maar in werkelijkheid is dat maar zes- of acht honderd jaar, en er staan onbetrouwbare verhalen over den oorsprong van de Abes syniërs in vermeld. De Blauwe Nijl ontstaat in het zuidelijkste punt van het meer; het eerste deel- van de rivier heet Abai. Hij stroomt in een groote bocht over een afstand van 500 mijl door Abessyniseh gebied, voor dat hij de Soedaneesche grens bereikt. Zijn loop door Abessyniseh gebied kan niet nauw keurig berekend worden, want deze gaat door een kloof van vierduizend voet diepte, waarlangs men niet kan afdalen. Twee groote zijrivieren, de Yabus en de Dedessa voegen zich bij den stroom, voordat deze Abessynië verlaat en beide zijn veel be langrijker bronnen voor den Blauwen Nijl dan het meer zelf. Het meer zelf l-evert slechts dertien percent van de geheele rivier, terwijl genoemde zijtakken 75 percent bij dragen; het overige vloeit binnen van de zijrivieren in den Soedan. Het is dus duidelijk en het zal menigeen verrassen, dat zelfs als Engeland het Tana meer volledig in zijn bezit had,, dit land niet temin geenszins de controle over de bron nen van den Blauwen Nijl zou hebben, Voor dat er over controle gesproken zou kunnen worden zou Engeland zich i-n het bezit moe ten stellen zoowel van de Nijlvallei in Abes synië als de Yabus en dè Dedessa en dat be- teekent het geheele westen van Abessynië, inclusief de door haar landbouw belangrijke provincie Gojja-m. Dit is het rijkste deel van Abessynië, daar men in Wollega .goud- en platiha'mijhen aantreft en weelderige koffie plantages in het district Gore. Niet alleen de Blauwe Nijl krijgt zijn Water uit Abessynië, -maar ook de Witte Nijl, nl. van de rivier Sobat, die gevoed wordt door de Baro en de zijrivieren van den Baro hebben eveneens haar bronnen in Abessynië, spe ciaal in het regenseizoen. Deze rivieren stroo men door de provincie Wollega nabij de Soe daneesche grens. Het gebied der Britsche belangen strekt zich aanzienlijk verder naar het zuiden uit dan men zich gewoonlijk voorstelt en Enge land heeft getoond geen interesse bij het Tanameer te hebben, toen zonder protest zij nerzijds aan een Am-erikaansche onderne ming toestemming werd gegeven tot het bouwen van een dam in het meer. De Britsche belangen zijn in Abessynië voldoende beschermd, verdere regelingen lij ken overbodig en zoo is het op het oogenblik onwaarschijnlijk, dat Engeland nieuwe stap pen zou ondernemen. Zijn belangen waren reeds verzekerd in 1902 m-et de oprichting van een Engelsch station aan de rivier Baro, te Gambeila, honderd mijl binnen de Abes synische zijde van de Soedaneesche grens. Dit station staat onder bescherming van de Soedaneesche regeering en vormt het mid del-punt van een brok grondgebied, dat nog klein-er is dan een vierkante mijl en inge volge een verdrag met de Abessyniërs aan den Soedan behoort. Engeland heeft een zui ver commercieel doel voor oogen gehad, toen het dit station liet bouwen, want het wensch- te voor alles in het 'bezit te komen van een eindstation ten behoeve van Zijn Nijlstoo- mers, die dan de rivieren Sobat en Baro ge durende vijf maanden van het jaar konden bevaren. Dit doel is inderdaad bereikt en de geheele exporthandel van West-Abessynië, koffie, honinig en was verlaat het land via Gam beila en wordt door de stoomschepen der Soedaneesche Spoorwegen vervoerd naar Khartoem, dat de voornaamste markt voor dez.e producten is, precies wat Dzjiboeti be- teekent voor de producten van Oost-Abessy- nië. Met de jaren werden hier ook eenige we gen aangelegd, die ook onder Engelsch toe zicht staan, en de goud- en platinamijnen worden gefinancierd door Engeland. Dat wil zeggen dat hier Engelsch geld verloren wordt, want de expioitatiemogelij-kheid der mijnen is twijfelachtig. In sommige deelen hebben onderzoekers echter goud in zekere hoeveel heden gevonden, in het bijzonder alluviaal goud, dat gewasschen wordt in de rivier Bir- bir en in de Baro boven Gambeila. Maar deze mijnen zijn nauwelijks een oorlog waard. Het station Gambeila is natuurlijk voor honderd percent Engelsch en staat onder lei ding van een districtscommissaris, die dertig Askari's van de Soedaneesche militaire macht te zijner beschikking heeft. Kapitein Maurice, de districtscommissaris, vertoeft al acht jaar in Gambeila en is buitengewoon populair, niet alleen bij zijn eigen menschen, maar ook bij de Abessyniërs. In Gore, de hoofdstad der provincie van dien naam, is een Enge-lsch consulaat dat be heerd wordt door kapitein Erskine, en hier mede zijn alle Britsche belangen in Abessy nië opgenoemd. De Italiaansche pers geeft bewust een verkeerde voorstelling van het station te Gambeila en de weinige door En geland gecontroleerde concerns, wanneer zij beweert, dat er voor Engeland vitale belangen op he-t- spel staan .endat deze door een Ita liaansche invasie bedreigd zouden worden. In feite heeft Engeland in het geheel geen imperialistische doeleinden met Abessynië voor en gedurende de lange geschiedenis der Britsch-Abessynisohe betrekkingen is er maar één keer oorlog geweest, nl. onder Sir Robert Napier. Engeland heeft driemaal zooveel aan emeenschappelijke grenzen met Abessynië als Italië en in dit deel van de wereld betee- kenen gemeenschappelijke grenzen direct contact; als Engeland zich van Abessynië meester had willen maken, zou het er in het verleden heel wat meer reden voor gehad heb ben dan Italië op 't oogenblik. Er heeft een onnoemelijk aantal invallen op Britsch grondgebied plaats gehad door onvindbare Abessynische slavenhandelaars. In 1926 had de eerste ernstige inval plaats in de kolonie Kenya en tot 1929 hebben zich niet minder dan 140 van die invallen voorgedaan. In Maart 193-2 drongen Abessynische slavenhan delaars den Soedan binnen en in October van hetzelfde jaar verschenen zij op een punt. dat 70 kilometer van de grens verwïj- derd ligt. In die dagen werden honderd in boorlingen gedood en zevenduizend st-uks vee gestolen. Deze schermutselingen zijn nooit van poli tieken aard geweest; het waren alleen maar rooftochten van Abessynische bandieten en daarom is Engeland van oordeel, dat deze „grensincidenten" door de politie afgedaan kunnen worden. Zij zijn ook inderdaad altijd met Addis Abeba geregeld langs normalen diplomatie-ken weg. De negus liet de schade vaststellen en betaalde vergoeding, voor zoo ver dat mogelijk was, aan de autoriteiten van den Soedan en Kenya. De Eng-elsche belangensfeer begint slechts aan -het Tanameer en zijn blauwe wateren hebben niet die beteekenis voor Engeland, welke men er in het algemeen aan geeft. Dit is bij de 'beoordeeling van de huidige crisis een belangrijk feit en het ontheft Engeland van verantwoordelijkheid met betrekking tot het Italiaansche geschil. (Copyright A. B. C. Press Service) LADISLAS FARAGO. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF 16 7 2 0 vanaf f 35- BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 20 November 1935. HILVERSUM, I, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Viool en piano. 12,15 Gram.pl. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gram.pl. 2.15 Zang en piano. 3.15 Gram.pl. 4.00 Christ. Liederenuurt-je. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landboiuwcauserie6.30 Afgestaan. 7.15 Reportage. 7.30 Lezing over „Abessynië". 8.00 Berichten. Het Stlchtsch Salon-orkest. 9.00 Causerie. 9.30 OrgelconcertOm 10.00 Berich ten). 10.3011.30 Gram'.pl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 E. Walis en zijn orkest. 9.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lezing, soliste neon eert en declamatie. 12.00 De Bohemians. 1.001.45 Fantasia. 2,00 Voor de Vrouw. 2.15 Viola en piano-recital. 2.30 Gram.pl. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Dansmu ziek. 6.00 Orgel-spel. 6.30 Populair concert. 6.55 Sportuitzending. 7.10 Vervolg populair concert. 7.30 Causerie. 7.57 Her-h. SOS-Berich- ten. 8.00 Berichten. 8.05 Residentie-orkest m. m.v. pianosoliste. 9.00 Hoorspelfragm. (Gr.pl.) 9.35 VARA-orkest m.m.v. solisten. 10.15 VARA- Varia, Berichten. 10.25 Vervolg concert. 11.00 Causerie. 11.20 Cy-mbaal-recital. 11.3012.00 Gram.pl. en Pianospel. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gram.pl. 12.05 Orgelspel. 12.20 Ch. Manning's orkest. 1.50—2.20 Gr-am.pL 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bourne mouth m.m.v. cello-solist. 5.05 Western Stu dio-orkest. 5.35 Trioconcert. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.10 en 7.24 Lezingen. 7.50 Het BBC-Dansorkest. 8.35 Causerie. 8.50 (cello). 9.50 Berichten. Vervolg concert. 11.05 Cabaret. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr-am.pl. 12.35 Orkest-concert. 2.50 Dito. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Kamercon cert o.l.v. Cloez. 9.05 Radio-tooineel. 11.05 12.45 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest. 2.20 Gram.pl. 2.50 4.50 Omroeporkest. 6.50 Zang. 7.10 Gram.pl. 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 7.50 Orgelconcert. 9.50 Koorzang. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Ka mermuziek. 2.20 Cello en piano. 3.20 Populair concert. 6.05 Vocaal en instrumentaal concert. 7.20 Het Peterkwartet. 8.05 Voor Oud-strijders. 8.45 Orgelconcert. 9.0511.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salon-orkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 6.20 Kamermuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salon-orkest. 8.50 Hoorspel. 9.35 Salon-orkest. 10.30—11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50 2.20; 5.20; 6.50 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroep orkest. 9.35 Weensohe muziek. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7,20 Brahms-Reger-concert. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20— 11.20 Concert uit Flensburg.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3