HET NIEUWE AVONDBLAD 2|e JAARGANG No. 16 WOENSDAG 20 NOV. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand I cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra. zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Woordbreuk. zijn de sancties tegen Italië in werking, getreden, Dat men van dezen dag in dat land een soort jubileuimsfeest der zelf verheerlijking heeft gemaakt, kan verbazing wékken, maar massa-psychosen leiden tot de vreemdste uitdinigen. Wie 19141918 bewust beleefd heeft, kan zich hierover niet zoo erg verwonderen. Met meer verbazing heb ik een Interview-met-Mussolini in de Telegraaf ge lezen. De anonieme interviewer teekent ons Mussolini daarin als èen soort beleedigde onschuld. Weemoed over zooveel onrecht vaardigheid heeft den grooten man blijk baar bevangen. En vooral geldt die weemoed ons, het Nederlandsohe volk. Hij heeft altijd een bijzondere voorkeur voor Holland gehad. Waarom, dat is moeilijk precies uit te leggen. Maar nu is de teleurstelling des te grooter De Duce had niet gedacht dat wij onze kolo niale belangen zoozeer zonden laten over wegen en daarom met Engeland meehollen. Wij hebben hem bepaald verdriet gedaan. Van die groote voorkeur voor Holland be hoeven we nu niet zooveel 'te gelooven. Mus solini, die niet veel van de wereld' gezien heeft in zijn leven, is bij ons weten ook nooit In ons land geweest. En als men een derge lijke uiting tegenover een Hollandsche-n in terviewer leest, denkt men vanzelf aan den jubileerenden tooneelspeler, die in elke stad waar hij bejubeld wordt, verklaart dat dit plaatselijke publiek hem nu juist altijd zoo bijzonder dierbaar is geweest. Of aan de filmster-iop-isucoestoumeedie in elk land verklaart dat het immer zijn vurigste wensch is geweest dit land en dit volk te aan schouwen. De intervie'wen.* heeft over Nederland's VolkenbondsverplichJtingen gesproken. Dat heeft niet gebaat, Mussolini schudde treurig het hoofd. En hoe zou het ook hebben kun nen baten. Mussolini's Volkenbonds-verplich- tingen waren precies dezelfde als de onze, en hij heeft ze met voeten getreden. Italië heeft woordbreuk gepleegd. Dat is op geen enkele wijze te ontkennen. Met weemoedige houdingen en uitingen van teleurstelling wordt daar niets aan veranderd. En het feit is nog verergerd doordat het niet op den dag van zijn woordbreuk tenminste zijn Volken- bonds-lidmaatscbap meteen heeft opgezegd. Dat heeft het niet gedaan. Het is lid van den Volkenbond gebleven, die het in het open baar veracht. Want het kon toch wel eens voordeelig zijn, er maar in be blijven, niet waar? Is dat eer-lijk? Is het waar en oprecht? Verdient het eerbied? Neen, neen en nog maals neen. Het lijdt dan ook geen twijfel dat vele Hollanders, die respect gevoelden voor de groote gaven en de enorme werk kracht van een man als Mussolini dit respect verloren hebben door deze onwaar achtige houding-. De Duce beweert nu dat de Abessynische oorlog onvermijdelijk was. Hij is er als 't ware ingedreven. Als dat zoo ware had hij al geruimen tijd geleden voor den Vol kenbond moeten bedanken. Hij had zich tot de mogendheden moeten wenden en verkla ren: ik word tot uitersten gedreven die mij en mijn land tot schending van ons gegeven Woord zouden brengen. Kunt gij mij niet hel pen dezen mij opgedrongen oorlog te ont gaan, dan treed ik vandaag, terwille van mijn eer en de eer van het Italiaansohe volk, uit uw Bond. Dat had hij kunnen doen als het een opgedrongen oorlog ware ge weest. De houding van miskend slachtoffer past den Italiaanschen dictator slecht, en zijn te leurstelling over zijn lieve Holland is bijna komisch. En passant verwijt hij ons, dat wij ons eigen koloniale belang dienen, omdat wij Engeland's vriendschap noodig hebben. Wel licht is dat waar. Men kan het zoo zien. Maar opnieuw stel ik dan de vraag: Moet men zijn Volkenbondsverplichtingen loochenen en zijn woord breken, als zij met eigenbelang stroo- ken? En opnieuw stel ik die andere vraag: Welke belangen hebben de Scandinavische staten, Zwitserland, Spanje, Roemenië en an dere sanctie-toepassende staten bij Abessinië? Antwoord: geen enkel. Hun allen, en ook ons, komen deze sancties op een direct verlies van internationalen handel te staan. Het is niet zoo gemakkelijk, als men in strijd met zijn plechtig gegeven woord een oorlog begint, de beleedigde on schuld uit te hangen tegenover vijftig naties die hun woord gestand doen! In zijn „diagnose van het geestelijk lijden van onzen tijd" onder den titel „De schadu wen van Morgen." zefft prof. Huizin ga, dien 'ik vandaag ook elders citeer „De aanbidding van het succes, die reeds tegenover economische vergrijpen de veroor- deeling pleegt te verzachten, is in staat in het politieke oordeel de verontwaardiging bijna geheel uit te schakelen." Op deze treurige verwording' speculeert Mus solini blijkbaar als hij dergelijke woorden over Holland en zijn houding ten aanzien dei- sancties spreekt. Tegen dergelijke opvatting- kan een journalist, die zich zijn roeping en taak bewust is, niet fel genoeg opkomen. In naam der eenvoudige eerlijkheid en waarach tigheid, die de basis moeten zijn van elke cultuur. R. P. IJMUIDEN. Christ. Besturenbond. Een. druk bezochte propaganda-vergadering. Gisteravond heeft in het R.K. Vereenigings- gebouw Mahustraat een goed bezochte propa ganda-vergadering van den Christelijken Be sturenbond plaats gehad. De vergadering werd geopend door den heer J. v. d. Burg, lid van den gemeenteraad, die nadat door de aanwe zigen gezongen was Ps. 6810 en na voor lezing van een gedeelte van Matth. 6 een kort openingswoord sprak, waarin hij het streven van het Christelijk Vakverbond uiteenzette. Het vakverbond, dat reeds een zilveren jubi leum achter den rug heeft, is steeds in vaste banen voortgeschreden en dit zal het verbond in de komende jaren blijven doen, aldus de heer v. d. Burg. Als spreker trad hierna op de heer F. P. Fuijkschot, secretaris van de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden over het onderwerp „In bewogen tijd". Spreker zeide allereerst het een en ander over de vergaderingen, die steeds in November worden gehouden en die ten doel hebben el kaar te sterken en aan te moedigen. De ver gaderingen die over het geheele land worden gehouden, zijn bijna ten einde maar bet resul taat is, dat deze vergaderingen steeds door een ;rooter getal bezocht zijn geworden. Hierna sprak de heer Fuykschot over den bewogen tijd waarin wij ons thans bevinden. De vraag wordt weer gesteldhoe kunnen deze woelige tijden overwonnen worden. Naar aan leiding hiervan sprak hij over de geografische ligging van ons land. Hierdoor zijn wij in vele zaken afhankelijk van het buitenland. Onze land- en tuinbouw heeft behoefte aan uitvoer. Door de internationale depressie zijn wij zwaar getroffen. Onze handel is zwaar getroffen, waardoor wij in groote moeilijkheden zijn ge raakt. In verband hiermede stelde spreker de vraag: wat moeten wij doen? Wat is nu de taak van de Chr. vakbeweging? Sprekers ant woord hierop is dat de Christelijke vakvereeni- ging haar taak opvat zooals zij dit deed in het verleden, d.w.z. de Chr. vakvereeniging wil geen klassenstrijd, is echter tegen scherpe tegenstellingen. Wanneer de zaak achteruit moet, dan over de geheele linie, echter met dien verstande, dat hierdoor geen scherper tegenstellingen ontstaan. Vervolgens stond spreker stil bij de herziening der sociale wet geving, zooals ziekte- en invaliditeitswet. Hier bij zal het Chr. vakverbond meespreken. Ver volgens sprak de heer Fuijkschot over de door het vakverbond opgerichte werkkampen. In ons land worden 8 kampen georganiseerd, waarin men jonge menschen gelegenheid gééft hun handvaardigheid te behouden. Werk voor de jonge menschen noemt spreker een zegen, omdat ledigheid tot allerlei verzoeking leidt. Hij beveelde ten zeerste aan, dit werk te steu nen. Maar met dit al, wie geeft ons een weg aan om uit de tegenwoordige misère te komen? Of met andere woorden, waarom richten wij onze samenleving niet in op een nationale ver- bruiksproductie? Dit is volgens spreker niet mogelijk, omdat de natuurlijke gesteldheid van ons land dit niet toelaat. Velen zeggen dat het wei mogelijk is, indien men maar één lei der heeft. De S.D.A.P. komt met een „Plan van den arbeid". Volgens spreker zal geen van beide ons kunnen redden. Op deze manier wordt het Chr. Vakverbond van verschillende zijden bestookt, met het doel, het verbond uit de vaste koers te brengen. Met een waarschu wend woord, om vast te houden aan het eens ingenomen standpunt en zich in dezen veel bewogen tijd niet te laten meesleepen door hen, die vijandig tegenover het Christelijk be ginsel staan, besloot spreker zijn rede. Na een korte pauze was het woord aan den voorzitter van den Nederl. Christ. Grafischen bond, den heer J. Hofman die sprak over het onderwerp: „Een vaste koers". Spreker begon met te herinneren aan een woord vg,n Groen van Prinsterer, die gezegd heeft „men kan een revolutionaire groep hier aan herkennenalles afbreken en daarna alles, opbouwen". Deze roep verneemt men bij S.D.A.P., bij de communisten en bij, N.S.B. Af breken is. zegt spreker, niet naai- Gods bestel. Het Christ. Vakverbond wil bouwen. Het ge bukt gaan van één klasse onder de ellende is niet wat God wil. Dit erkent het Chr. Vak verbond. Echter niet als het socialisme dat den klassenstrijd wil. Het Chr. Vakverbond wil ge- meenscliappelijk overleg. Het vakverbond wil dit in den weg van Gods woord. De communist stelt de gelederen voor ons open, maar met hen kunnen wij niet meegaan, omdat zij Gods woord niet erkennen. De S.D.A.P. zegt: Gods dienst is privaatzaak. Ook hier gaan wij niet mee, wij willen koers houden naar Gods woord. Daarom, zoo vervolgde spreker, kunnen wij noch met neutralen, noch met N.S.B. meegaan. Het Chr. vakverbond houdt koers naar de ge boden: gij zult uw naaste liefhebben als u zeiven. Op grond hiervan houdt het vakver bond zijn vaste koers om te werken voor recht en rechtvaardigheid. Naar aanleiding hiervan spoorde spreker zijn toehoorders aan om hun beginsel als Christen steeds uit te dragen. Vervolgens sprak de heer Hofman over de plicht van den Christen om ook in dezen woe- ligen tijd een vaste koers te houden. Hierna sprak Ds. Swaan een slotwoord, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan de sprekers en het Christ, gemengd koor Halleluja, directeur de heer Theo van Zutphen, voor de verleende medewerking. Nieuwe strafbepalingen in het Duitsche strafrecht. Op het veroorzaken van ongevallen op zee. Den len September j.l. zijn in Duitschland in werking getreden par. 315 en 316 van het Wetboek van Strafrecht, welke een wijziging beteekenen van het Strafwetboek van 28 Juni 1935 en voor de zee- en binnenscheepvaart van groote beteekenis -moeten worden geacht. Met de inwerking treding van déze nieuwe bepalin gen zijn vele oude wenschen in vervulling ge gaan, schrijft „Die Hansa". De strekking en de inhoud der nieuwe para- graphen zal ongetwijfeld velen onzer lezers in teresseeren, om welke reden wij het van vol doende belang achten, in het kort den inhoud daarvan weer te geven. Bij de wijziging van par. 315 heeft ongetwij feld de ondergang van een Duitschen stoom trawler als stimulans gediend, lezen we in een beschouwing, dat bovengenoemd blad aan deze aangelegenheid wijdde. Par. 315 lilidt als volgt: Al. 1. Wie de veiligheid der scheepvaart a. door beschadiging, vernieling of vernie tiging van werken of vervoermiddelen, b. door liet in dén weg leggen van hinder nissen, door verkeerde tee kens of signalen of door soortgelijke vergrijpen of c. door een met een soortgelijk vergrijp overeenkomende nalatigheid in gevaar brengt en daardoor een gevaar voor het algemeen veroorzaakt wordt gestraft met ten hoogste 10 jaren tuchthuisstraf. Op bij zonder ernstige gevallen kan zelfs minstens 5 jaar of levenslange tuchthuisstraf, ja zelfs de doodstraf volgen. Par. 3. Gevaar voor het Algemeen (Gemphi- gefahr) beteekent een gevaar voor lijf of leven, (ook voor dat van een enkeling), of voor be langrijke voorwerpen die aan anderen toebe- hooren of waarvan de vernieling in strijd is met het algemeen welzijn. Par. 316 luidt: Al. 1. Die uit achteloosheid een der in Al. 1 van par. 315 genoemde misdrijven begaat wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste één maand. Deze paragraphen vervangen par. 145 van het Strafwetboek, volgens welke degene ge straft wordt met een boete van ten hoogste 1500 R.M., die de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen van schepen op zee over treedt of de bepalingen betreffende de gedra gingen van de kapiteins na een botsing van schepen op zee of die betreffende nood- en loodssignalen voor schepen op zee en langs de kust. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de straffen op het veroorzaken van ongevallen op zee belangrijk zijn verzwaard, vooral wan neer er sprake is van grove nalatigheid of opzet. DE BAZAR DER OUD-KATHOLIEKEN.. Gaarne heibiben wij gebruik gemaakt van de ons door de bazar-commissie geboden gele genheid een kijkje op den bazar te nemen vóór de officieele opening. Hoe onze meening is? Hard moet er door de veieenigingen gewerkt zijn, om dit- alles voor elkaar te krijgen. Een bazar is een plaats waar alles te koop is. Welnu, zoo ergens dan is dit thans het geval in het O. K. Vereen!- gings gebouw aan de Kanaalstraat. Daar is letterlijk alles te koop in een groote verschei denheid van nuttige en fraaie voorwerpen: schoeisel, kaas, schrijfbehoeften, koek, rook artikelen, babyartikelen, handwerken, te veel oim op te noemen. En dat alles zoodanig ge- etaleerd, dat- wanneer straks vriendelijke dames bij de stands staan om de duizend en één artikelen aan te bieden, geen enkele be zoeker den bazar zal verlaten, zonder datgene wat van zijn (haar) gading is mee naar huis te nemen. Tegen contante betaling natuurlijk. En dan zijn er nog de vele attracties, die een bazar nu eenmaal niet kan missen en die maken, dat een bazar niet gelijkt op een fi liaal van een warenhuis. Wat er zoo allemaal te zien is? Het beste is, maar eens zelf een kijkje te nemen. Visscherijnieuws in een notedop. Blijft liggen voor survey. De Adelante IJM. 19 blijft liggen voor survey. De haringvisscherij beëindigd. De Cornells de Boer Jr. heeft de haringvisscherij beëindigd. Veel consignatievisch. Gistermorgen was de aanvoer van consignatievisch uit Denemarken en Noorwegen bijzonder groot. Doordat aan voer van .schelvisch van goede kwaliteit van de Noordbooten ontbrak, was deze importvisch zeer welkom. Dit betrof vooral de Deensche schelvisch die van prima kwaliteit was en waarvoor dan ook hooge prijzen werden be taald. Den aanvoer van Denemarken bestond uit 50 kisten van 50 K.G., verder uit gul, kabeljauw en wijting. De Noorsche visch was minder goed van kwaliteit dan de Deensche. De prijzen voor Noorsche schelvisch varieer den van f 7 tot f 9 per kist van 35 K.G. Er waren ook weer eenige groote heilbotten w.o. een exemplaar van 140 K.G. Deze brachten 35 a 38 ets. per K.G. op. I. O. G. T. In de openbare vergadering van de Loge „In Veilige Haven" der I. O. G. T., die heden avond in het lokaal der I, O. O. F. aan de Oranjestraat wordt gegeven zal als spreekster optreden mevr. Guthe van Amsterdam. Mevr Kerkhof van Haarlem zal declameeren. Het muzikale gedeelte staat- onder leiding van den heer R. Kofman alhier. In de pauze wacht den bezoekers nog een aardige attractie. THé DANSANT VELSER H. B. S. VEREENIGING. De Velser H. B. S. Vereeniging geeft a.: Zondagmiddag een thé dansant in De Witte Bioscoop aan de Mahustraat. De dansmuziek zal worden verzorgd door The Merrymakers van Amsterdam. A. R. JONGERENACTIE. Voor de Anti-Rev. Jongeren Actie (A. R. J. A.) „Willem van Oranje" zal Vrijdagavond in gebouw „Irene" de heer E. van Popta een cau serie houden over „De Eigendom". Verder vindt de verkiezing plaats van een bestuurslid wegens het bedanken van den heer Dekker. ST.-NICOLAASTENTOONSTELLING DER A. J. C. In haar „Eigen Gebouw" belegt de A. J. C. a.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag een St.-Ni- colaastentoonstelling, waar o.a. geëxposeerd wordt Leerdamsch glas. aardewerk, kinder speelgoed, boeken, kampeer artikelen enz. lid, der Lager-onderwijswet 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen der bijzondere lagere scholen, over het jaar 1933. 10. Ontslag van een onderwijzeres wegens opheffing van haar betrekking. 11. Benoeming van een lid der commissie van bijstand voor Onderwijszaken (vacature P. H. van Rummelen). ENORME BELANGSTELLING VOOR „HARTEDIEF". Behalve wellicht alléén voor een der premières van een Nederiandsche film, was er in de bioscoop de Pont nog nooit zooveel belangstel ling als voor de film van deze week: „Harfce- 'diof". Elke vertooning die tot nu toe werd ge- ge-ven vond plaats voor een uitverkochte zaal. Daar de film niet geprolongeerd kan wor den, heeft de directie besloten, niet alleen heden, maar ook morgen twee voorstellin gen te geven en wel 6.45 en 9.16 uur. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Dijkmans—van Scherpenzeel d., Roos- wijkerlaan 85 Velsen (N.), N. Juckers—Roze- ma, d., Melklaan 43, Velsen (N.), M. Sclïlicht- Blomvliet d., Lagensstraat 26, IJimuiden; J. W. Zaaijer—Fraijman d.. Gilden-laan 3, Vel sen; A. Braak—Koedijker z„ Trompstraat 207, IJmuiden; C. W. Böhm—Schmidt z., Ruijs- daelstraat 14, IJimuiden; A. A. Verbaan— Zwanenburg d., Bakkerstraat 1, IJmuiden; M. Moot—van Eek z„ Leeuweriklaan 3. IJmui den. Overleden: J. Spii'kman, 71 j„ echtgen. van H. Oost-Indiën. Eschdoornstraat 39, IJmui den. Z. Zwanenburg, 72 j. wedr. van H. Engel hard. de Weerdstraat 22, IJmuiden; C. Zwem mer 77 j., echtgen. van A. van Duijn, Fro- gerstraat 52. IJmuiden; A. de Graaf. 56 j., echtgen. van J. J. Schoorl, Melklaan 97, Vel sen "(NJ. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dins dag 26 November 1935, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Verleenen van een machtiging als bedoeld in artikel 63, 4e lid van het Motor- en Rijwiel reglement. 4. Verlaging van de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvan ger. 5. Verhuur van een tuin met toebehooren aan de Wüstelaan te Santpoort. 6. Advies op het verzoek van de N.V. Exploi tatie Maatschappij „Oosterduin"'te IJmuiden, om vergunning tot het aanleggen van wegen aldaar. 7. Verlaging van de pachtsom van het hotel „Velserbeek". 8. Vaststelling van het over 1935 aan het R.K. Kerkbestuur der Parochie van O.L. Vrouw van Al tijd duren den Bijstand te Santpoort ten behoeve van de onder zijn beheer staande R.K. school voor gewoon lager onderwijs aldaar te verleenen voorschot op de vergoeding, be doeld bij artikel 101, le lid, der Lager Onder wijswet 1920, zoomede van de regelen, volgens welke de uitbetaling zal plaats hebben. 9. Vaststelling van het bedrag der vergoeding per leerling, hetwelk ingevolge artikel 101, le Schepper van natuur monumenten gehuldigd. In Bremen worden zij, die verkeersfouten maken (en daarbij gesnapt worden!) uitgenoodigd 's Zondagsmorgens om 8 uur op het politiebureau te komen, waar zij onderricht in de verkeersregels krijgen. Blijkens het groote aantal toehoorders, worden in Bremen, evenals elders trouwens, de Verkeersregels nog wel eens overtreden. Mr. P. G. van Tienhoven. In het Amstel Hotel te Amsterdam ver- zamelde zich Dinsdagmiddag een groot aantal vrienden van Mr. P. G. van Tienhoven, die hem, ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag, een noenmaal aanboden. Voor deze huldiging had zich een commissie gevormd .waarvan prof. dr. L. Ph. de Bussy voorzitter en de heer H. Cleyndert Azn., secretaris was. Prof. De Bussy, den jubilaris toesprekende, maakte gewag van zijn buitengewone ver diensten op het gebied van natuurbescher ming. Sinds 1906 heeft hij zijn beste krachten gegeven aan de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland en deze vereeniging heeft hij op zoodanige wijze ge leid, dat zij een belangrijke plaats inneemt onder de cultureede vereenigingen in ons land en het woord „natuurmonumenten" in alle lagen der bevolking ingang gevonden heeft. De resultaten van de onvermoeide pogingen van Mr. Van Tienhoven om de schoonheid van het Nederiandsche landschap en den rijkdom zijner flora en fauna te bewaren, liggen door heel ons land verspreid in den vorm van natuurmonumenten, sommige van geringe oppervlakte, andere weer van indrukwekken- den omvang en grootschheid. Het Nederiandsche volk werd wakker ge schud en ook de overheid beijvert zich meer en meer voor het streven, dat de jubilaris als zijn levenswerk beschouwt. Zijn bemoeiingen reiken tot ver over onze grenzen; als voorzitter van de Nederiandsche Commissie voor Internationale Natuurbescher ming heeft hij de stichting van nationale parken in Tropisch Nederland krachtig be vorderd. Ook vogelbescherming en het aan deel, dat Mr. Van Tienhoven daarin heeft ge had, mag genoemd worden, evenals de pogin gen tot het in eere herstellen van den oud- Hollandschen windmolen. Voor dit geslacht en voor komende geslachten werd een schat van schoonheid bewaard en op dezen dag hebben zijn vrienden er blijk van willen geven, hoezeer zij van bewondering vervuld zijn voor zulk een energie. De vele vrienden hebben gezocht naar een middel om den jubilaris op waardige wijze te huldigen; zij hopen daarin geslaagd te zijn door het bijeenbrengen van een fonds, het „Van Tienhoven-Studiefonds", voor weten schappelijk werk in en ten behoeve van natuurmonumenten. Het wetenschappelijk onderzoek, zooals dat tot dusver iri deze ter reinen verricht werd .heeft reeds verrassende resultaten opgeleverd, maar veel, zeer veel blijft er te doen over. Spreker hoopt, dat het fonds, waarvan de grondslagen thans gelegd zijn, zal groeien en bloeien en dat het het biologisch onderzoek krachtig zal stimuleeren. Tot dusverre werd een bedrag van 6500. bijeengebracht; het is verheugend te zien hoe dankbaar velen van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om uiting te geven aan hun bijzondere waardeering en erkentelijkheid voor Mr. Van Tienhoven. Prof. De Bussy bood daarna aan den jubila ris een op perkament geteekende oorkonde aan. vervaardigd door de heeren Sj. Kuperus en Wolterdorp- ZEER STERKE STIJGING VAN JAPAN'S UITVOERSALDO. Dp Jaroansche export had in October j.l. een waarde van Yen 246 millioen vergeleken met yen 194 millioen in dezelfde maand van het vorige jaar. De invoer steeg daartegen- over slechts van yen 184 millioen in October 1.934 tot yen 186 milllioen in de afgeloonen maand, waardoor het uitvoer-saldo, dat in October 1934 yen 10 millioen bedroeg, over de afgeloopen maand tot yen 60 millioen is ge stegen. 1

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1