De Lotgevallen van een Circus. Rubriek voor Vragen. Na de verkiezingen in Engeland. _eo Tolstoï. „Hans Stosch is met de Zeppelin in Fried- richshafen gearriveerd en vóór hij weer naar Zuid-Amerika terugkeert komt hij deze week voor zaken naar Düsseldorf", zoo heeft een gcede bekende ons ingelicht. En nu zitten we in een rustig vertrek in de buurt van de Graf Adolfstrasse tegenover den directeur van het Circus Sarrasani. Meer dan een jaar geleden hebben we in Brazilië wel gemoed afscheid van hem genomen en het is niet een eenigszins beklemmend gevoel dat we elkaar zoojuist weer de hand hebben gedrukt. Want de man die daar zit, de bleeke, vermoei de man, nog nauwelijks hersteld van een ernstige ziekte, is het levende evenbeeld ge worden van zijn gestorven vader. Dat zelfde linponeerende in zijn optreden, dat karakte ristieke in houding en gebaar, die zelfde sterke Jjop, die zelfde doorborende blik en diezelfde merkwaardige mengeling van strengheid en vriendelijkheid. Hans Stosch Junior is Hans Stosch-Sarrasani geworden „Ik voel me nog wat slap", zegt hij. „Ik was al ziek op de reis en toen ik in Friedrichshafen aankwam ben ik met een longontsteking naar bet gasthuis gebracht. Ik kon er niet lang blij ven, want ik ben niet naar Europa gekomen om uit te rusten, maar om zaken te doen. Ik heb al telegrammen gekregen uit Buenos Aires dat'ze me daar noodig hebben en ik moet dus noodzakelijk weer met de Zeop terug. Wan neer vandaag mijn noodzakelijke conferenties beëindigd zijn maak ik van de laatste gele genheid gebruik om naar Zuid-Amerika te vliegen, waar ik dan nog deze week aankom". „En hoe gaat het nu met het circus?" vragen we. „Er zijn hier zooveel geruchten gegaan over slechte zaken en over verkoop van het bedrijf, dat men bij ons gelooft dat Sarrasani niet meer bestaat". „Niet meer bestaan? Het circus verkoopen?" Er komt een grimmige trek op het gelaat van Hans Stosch. „Het circus was het levenswerk van mijn vader, het is nu mijn levenswerk en zoolang ik nog een greintje kracht in me heb zal het Circus Sarrasani blijven bestaan. We hebben enorme moeilijkheden ondervonden, dat is waar, maar we hebben ze het hoof» weten te bieden en vóór ik er bij neerval zal er bij mij geen sprake zijn van opgeven". Hans Stosch zwijgt en staart voor zich uit. En weer moeten we denken aan den ouden Sarrasani, hoe ook hij steeds die taaie onver zettelijkheid toonde, hoe ook hij steeds met hartstocht zijn zaak verdedigde, hoe ook zijn leven een leven van vechten en triomfeeren was. „Vertelt u ons toch eens iets van wat er ge beurd is sinds den dood van uw vader", zoo verbreken we het zwijgen En dan vertelt Haps Stosch, eenvoudig en zonder omhaal van woorden, de geschiedenis van het circus. Het is een kort, sober verhaal, maar met een zoo tragischen inslag en tegelijk zoo veel van werkelijken moed, dat men naast medelijden een gevoel van eerbied voelt opko men v-oor dezen man en voor de zijnen, die in een vreemd werelddeel dit alles hebben moeten beleven en die zoo hebben weten te strijden en.... te winnen. Hij vertelt van de reeks van rampen, begon nen met het sterven van Hans Stosch-Sarra sani, die na een ziekbed van een maand aan zijn oude hartkwaal bezweek. Toen heeft een spoorwegongeluk het circus in moeilijkheden gebracht. Men was op weg van Curityha naar Porto Alegre. Het kostbare materiaal was per Braziliaanschen trein verzonden en tijdens deze reis gebeurde het dat een aantal wagons ontspoorde. Toen Hans Stosch op de plaats des onheils aankwam vond hij inplaats van veel onmisbaar materiaal een chaos van hout werk en ijzer. De installatiewagen, die het circus van electriciteit voorziet, was bijna ge heel vernield. Er waren geen dooden te betreu ren en ook de dieren waren er zonder letsel afgekomen, maar dat was de eenlge troost, want de schade was groot, te groot in deze zware tijden. Toch werd op vastgestelden tijd de openingsvoorstelling te Porto Alegro ge geven. Het publiek was enthousiast, van hein de en ver kwamen bezoekers en de directie meende reeds dat er nu betere tijden zouden komen, toen zich plotseling een nieuw ongeluk voltrok. Een zware storm teisterde Porto Ale gre en bracht nieuwe ellende in de circusstad. De groote tent werd aan stukken gescheurd. Binnen enkele uren was er zoo'n verwoesting aangericht, dat het onmogelijk was nog voor stellingen te geven. Maar Hans Stosch ver saagde niet. Onmiddelijk werd begonnen met het afbreken van de vernielde tent en nog dienzelfden nacht kon men.met het bouwen van de nieuwe tent beginnen. Een dag later wapperden de groen-witte vlaggen weer op het Circus Sarrasani, dat zijn programma af werkte alsof er niets gebeurd was. En duizen den Brazilianen juichten enthousiast de on verzettelijke werkers toe. Er valt een zonnestraal in de stille kamer waar Hans Stosch met ons zit te praten. We zien door het venster een stukje blauwe lucht. „Zoo was het bij de groote ramp die volg de", zegt Hans Stosch. „Ook blauwe lucht en een vriendelijk zonnetje, maar wat daarna kwam zal ik nooit vergeten. Het begon met een prachtigen, bijna Èuropeeschen mofgen, maar hoe meer de tijd verstreek, hoe warmer het werd. Tegen den middag hing er een be nauwende hitte en de kleine wolkjes die ik in de verte zag deden me ongerust worden. Ik was bang voor onweer en ik liet daarom uit voorzorg de wacht in de stallen en bij de wa gens met roofdieren verdubbelen. Ik had goed gezin. De bewolking nam toe en het duurde niet lang of een plotselinge krachtige wind stoot deed de groote tent sidderen. Een blik semstraal, gevolgd door een dreunenden don derslag en dan het losbreken van een orkaan, zooals ik nog nooit heb meegemaakt. Ik liet alarm slaan. Mijn menschen wisten dat het ging om leven of dood en ze hebben gevoch ten met alle kracht die in hen was. Maar wat kan een mensch tegen de woedende natuur? De storm rukte en trok aan de tent en bo ven het geraas uit hoorden we het geluid van scheurend doek. Er was een gat in het dak. En nu de wind eenmaal' de tent was binnenge drongen zocht hij naar een uitweg. Het gat werd grooter en grooter en zonder iets te kun nen doen moesten we toezien hoe het geheele zeildoeken bouwwerk in twee stukken werd getrokken. De groote palen en masten knapten af als lucifershoutjes. De zitplaatsen waaiden weg. De Moorsche facade bestond na enkele oogenblikken uit wat latwerk. In de stallen brulden de angstig geworden dieren en hier was al het aanwezige personeel tezamen om door bovenmensehelijken arbeid te trachten de ramp te beperken tot wat zij was. Want zouden de dieren zijn losgebroken, de hemel alleen weet wat er 'dan gebeurd zou zijn. En terwijl de daken van de woonwagens vlogen en have en goed van de circusmenschen verlo- ren ging streden zij een titanenstrijd voor de veiligheid van hun medemenschen. Zij won nen! De dieren bleven gespaard en de men schen bleven gespaard van de woede dei- angstige dieren. De wind nam af in kracht, om na een half uur geheel te gaan liggen. Maar toen brak een vreeselijke regenbui los, die het werk van den storm voleindde. Wat nog was blijven staan werd nu door den regen ver pletterd. D& laatste electrische lampjes spat ten uiteen. Costumes en uniformen dreven Spnd in de modderige watermassa's en het, en Interview met rans Stosch-Sarrasani Jr. waren vooral de Japanners en Chineezen met hun kostbare rijk-bestikte gewaden gewa den die van familie op familie overgaan en die een kapitaal vertegenwoordigen, die tot de zwaarst-getroffenen behoorden. Om twaalf uur kocht men nog kaartjes voor de avond voorstelling, om half vijf begon het oprui- mingswerk en de verdere afbraak. Het y/as droevig. Maar toen hebben we ook gezien wat menschen voor elkaar kunnen zijn. Ik deed een oproep in de kranten en van alle kanten kwam er hulp. De Duitsche kolonie bracht al het personeel en alle medewerkenden in groo te kwartieren onder, zorgde voor voedsel en dekking en hield een inzameling die een paar millioen Millreis opbracht. En geholpen ook door de autoriteiten van Rio Grande do Sul, die het spoorwegnet geheel ter beschikking stelden, konden we uit Porto Alegre vertrek ken. Natuurlijk was de reis die we daarna aan vingen, namelijk naar Montevideo, geen pretje, want in Uruguay was de revolutie uitgebroken en omdat we den zeeweg niet konden volgen, moesten we den zeer gevaarlijken tocht over land ondernemen. Enfin, we zijn er gekomen en we hebben er zeer veel succes gehad. Zes weken lang speelden we, onder speciale be waking van de Urugueesche staatspolitie, voor dikwijls uitverkochte huizen en den laatsten speeldag bezochten niet minder dan 16.000 menschen het circus. Maar we hadden het ook hard noodig! Van Montevideo zijn we met het groote Hansa vrachtschip „FreienfeLs", dat 11.000 ton meet, naar Buenos Aires geva ren. In twee dagen was het schip geladen en bij aankomst vestigde men een record door in zeventien werkuren alles te lossen. We hebben op het Retiro in Buenos Aires onze tenten op geslagen en ook daar succes gehad. En thans is het circus op tournee door het Argentijn- sche binnenland, waar we met een speciaal programma zeer veel belangstelling trekken. We mogen dus op het oogenblik niet klagen, al zijn we dan ook de zware slagen nog niet geheel te boven". „U had het zoojuist over het programma", merken we op. „Zijn alle medewerkers u trouw gebleven en is het dierenmateriaal nog compleet?" „Artisten blijven nooit lang op één plaats", antwoordt Hans Stosch, „en er zijn dus ver schillende medewerkers weg, maar de kern is er nog. De oude Ernst Schumann echter is naar Europa teruggekeerd. Voor een een-en- tachtigjarige is deze tournee ook wel te zwaar, Het klassieke dressuurnummer leid ik nu. En dan hebben we een nieuwen olifantendompteur en het is interessant te weten dat onze kleer maker Fritz Oehme dat is. Een kleermaker die ook met olifanten optreedt is wel een zeld zaamheid, maar Fritz Oehme doet het uitste kend en is altijd de rechterhand van mijn vader geweest. Van de dieren zijn er enkele gestorven en een zeer groot verlies beteekende vooral de dood van al onze kostbare Califor- nische zeeleeuwen, die het klimaat niet kon den verdragen". „En nu uw toekomstplannen". Hans Stosch haalt de schouders op. „Ik weet het niet. Ik praat niet graag over plannen vóór ik zekerheid heb dat ik ze ten uitvoer kan brengen. Eén ding weet ik alleen: We kunnen niet ten eeuwigen dage in Zuid-Amerika blij ven. En eigenlijk verlangen we wel weer een beetje naar Europa. Ik hoop dan ook dat we binnen niet al te langen tijd weer naar de oude wereld terug kunnen reizen en dat we onze goede vrienden in Nederland dan even eens terug mogen zien". Korten tijd later namen we afscheid. Een snelle auto voert Hans Stosch weg. Naar Friedrichshafen, waar de Zeppelin wacht. En morgen zal hij weer door de lucht snor ren, het avontuur tegemoet. JAAP VALK Meerderheid van 246 zetels voor de Britsche regeering. LONDEN, 20 November (A. N. P.)De na gekomen uitslagen van de algemeene verkie zingen voor de twee overgebleven districten brachten een verdere overwinning voor de na tionale regeering. De conservatieven hebben thans een meerderheid van 246 zetels. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden ivorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Hoelang mag des avonds na slui tingstijd publiek in den winkel aanwezig zijn en geholpen worden? 2. Laat de wet, regelende de werktijden van winkelpersoneel, toe. dat practisch dagelijks de werktijd met circa een half uur wordt over schreden? ANTWOORD: 1. Reeds vóór den sluitingstijd aanwezig publiek mag bediend worden tot ten hoogste een half uur daarna. 2, Neen PLANTEN VRAAG: Hoe moet ik mijn uitgebloeide cycla- me behandelen? Er zitten nog eenige knoppen in. ANTWOORD: De waterhoeveelheid langzamer hand verminderen tot de bladeren verwelkt zijn. Den knol in de pot laten staan en gedurende den winter droog en vorstvrij bewaren. In het voorjaar versche aarde geven en weer beginnen te kweeken BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel bedraagt de hoofdsom der gem. fondsbelasting te Velsen bij een inkomen van 2200. 2. 'Hoeveel bij f 2300.—? 3. Wanneer beeft de laatste wijziging plaats gehad in het tarief der gem. fondsbel^sting? ANTWOORD: 1. Voor gehuwden 45.voor ongehuwden 48. 2. Resp. 48.en 51.Bij samenwoning, met andere belastingplichtige personen zijn deze bedragen hooger. 3. Met 1 Mei 1935. VRAAG: 1. Ik woon te Velsen; inkomen 1650. Hoeveel ink.bel, moet ik betalen? DONDERDAG 21 NOV. 1935 De populaire BaldwinGeen afwijking van den op interna tionaal gebied ingeslagen weg. (Van onzen correspondent) LONDEN, 19 November Een ontleding van de cijfers der verkie zingen leert gauw en het eerst, dat millioenen Engelschen, die geen lid zijn van de Conserva tieve Partij, en die in het algemeen zich niet laten leiden door partij-voorkeur, op de Con servatieve candidaten hebben gestemd. Het zijn stemmen geweest van vertrouwen in Baldwin, een man die naar aard en levensbe schouwing een van de meest liberale Conser vatieven van het land moet zijn. Het gros van de Liberalen in het land had geen gelegen heid Liberaal te stemmen. Wat konden zij be ter doen dan stemmen op een candidaat van een partij, wier hoofd zoo redelijk, zoo ruim van opvatting, zoo verknocht aan 't vrijheids idee en daarenboven zulk een goed Engelsch- man is? Dit was geen verkiezing, waarin over dringende en ernstige strijdvragen moest worden beslist. Er was reeds tevoren eensge zindheid over de houding in de internationale crisis, zo er al wat verschil was over de mate van flinkheid en onverbiddelijkheid, waarme de deze houding moest worden aangenomen. De internationale crisis overschaduwde de vraagstukken van binnenlandsch beleid, waar over het bestaande meeningsverschil voor el- ken nuchteren waarnemer toch wel wat opge schroefd moet aandoen bij het in alle partijen levende besef dat zoo binnenlandsch beleid al iets kan doen om socialen nood en gebrek kige levensomstandigheden te verzachten en een meer algemeen welvarende samenleving te verkrijgen de groote verbetering in dit op zicht alleen kan worden bereikt door terug keer van het dwaalpad der nationale econo mische afzondering in de gansche wereld. Bleef over de kwestie der bewapening. Het was een kwastie, die velen met bange voor gevoelens kon vervullen. Maar was Baldwin, die bescheiden, edelmoedige, verdraagzame Engelschman, niet juist de man om er voor te waken, dat Britsche bewapening geen uit daging zou worden aan andere landen en ook geen bodemlooze put, waarin de belastingbeta lers hun met moeite overgehouden geld zou den moeten werpen? Zeker hebben millioenen kiezers deze vraag bevestigend beantwoord; en zoo heeft de Conservatieve partij een ont zaglijk aantal stemmen gekregen, die moeten worden beschouwd als stemmen van vertrou wen in Baldwin persoonlijk. De nuchtere en sobere Baldwin dan is libe raler en aannemelijker voor den gemiddel den burger wat zijn politieke opvattingen ook mogen zijn dan de meesten zijner Conser vatieve collega's. Men schrijft hem de geneigd heid toe de gevoelens van die collega's te ont zien, uit collegialen trouw en door zijn ge moedelijkheid en redelijkheid, die wars zijn van wrijving. Hij geeft hun graag zijn zin, is zooals men het in de taal van dit land zegt „easy going" en heelemaal niet strijdlustig. Zoo komt het is de verklaring dat zijn redevoeringen altijd zooveel' liberaler zijn dan zijn daden of liever de daden van zijn kabinet. Het zal belangwekkend zijn in de naaste toe komst na te gaan of en in hoe verre hij de Conservatieven van het oude beginsel, die in het kabinet, in het parlement en in de partij als geheel, hun zin zal geven. Omstandigheden en voorteekenen kunnen doen verwachten dat de nieuwe Nationale regeering, zoo ze in sa menstelling minder nationaal kan zijn dan de oude, in haar beleid tusschen uitersten aan beide zijden door zal sturen, dus in sterke ma te liberaal zal zijn. De stemmen, die voor de verkiezingen uitriepen, dat de regeeringsijver voor den Volkenbond zou bekoelen, zoodra de verkiezingen zouden zijn afgeloopen zijn ver stomd zoodra bleek dat in Downing Street niets werd ondernomen om den dag der sancties naar de toekomst te verschuiven. Minister Eden, wiens plaats en aanzien in de regeering 2. Hoeveel pers.bel. bij een belastbare huur waarde van 2 50 p. j.? ANTWOORD: 1. Rijks Inkomstenbelasting 28.50. Gem. fondsbelasting 54. 2. 27.50; waarbij aangenomen wordt dat de verkoopwaarde van het meubilair 300 a 400 bedraagt; voorts, dat geen kinderaftrek te pas komt en geen samenwonen met andere gelastlng- plichtige personen plaats heeft. VRAAG1, Is men verplicht van steunuitkee- ring belasting te betalen? Zoo ja, hoeveel pCt.? 2. Ik woon te Heemstede, ben gehuwd en heb 1 kind. Ik ontving naar een Inkomen van 1200 een aanslag van 20.74. Is dat juist? ANTWOORD: 1. Ja. De inkomstenbelasting wordt niet naar een vast percentage berekend, maar is progressief, d.w.z. hoe hooger het bedrag van het inkomen, hoe hooger het percentage der belasting. 2. Ja, de berekening is juist. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men barsvlekken uit een donkerblauwe pantalon? ANTWOORD: De vlek eerst tusschen de nagels der duimen breken en dan stevig afschuieren met een nagelborsteltje, gedoopt in perchlooraethy- leen. Met een zachten doek weer zoo droog mo gelijk wrijven en dan bedekken met een laagje magnesia. Na een uur het poeder verwijderen. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van witte verf uit een knmgaren rokje? ANTWOORD: Als de verf hard en oud is de vlek eerst insmeren met boter; een nacht laten liggen en dan de boter met den rug van een mes afkrabben. Vervolgens stevig afborstelen met een laagje magnesia .Een uur stil laten liggen en dan afborstelen. VRAAG: Hoe kan men een witte tafzijden avond japon, waarin vetvlekken zijn, wasschen? ANTWOORD: In zuivers waschbenzine goed wasschen en dan. zonder wringen, glad ophangen in den wind, zoodat de japon steeds beweegt. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: 1. Hoe bakt men krentenbrood? 2. Hoe cake? 3. Kan dit ook in een wonderpan geschieden? ANTWOORD: 1. Benoodigd: Zl/z ons bloem; 10 gram gist; 7a/2 gram zout; ongeveer 2V2 <*L. lau we melk; 7 5 gr. krentenl 7 5 gr. rozijnen en 25 gr. sucade. Doe het meel in een diepe kom; maak in het midden een kuiltje; brokkel daarin de gist en meng met de helft der lauwe melk aan. Roer er zooveel van het omringende meel door, tot een dik deeg is gevormd. Laat het, dichtgedekt. op een lauwwarme plaats ongeveer Vz uur rijzen: voeg er dan de overige melk en het zout bij en kneed het zoolang, tot het van de handen loslaat. aanwijst, hoe de regeering internationaal zal gaan, zal volgens de jongste voorstellingen blijven waar hij is. Sir Samuel Hoare, wiens liberaal conservatisme boven verdenking ver heven is, zal in zijn persoon en in zijn optre den de enkele dagen geleden om verkiezings redenen verbreide meening, dat Engeland in Genève terug zal krabbelen, blijven logenstraf fen. Wel verre van te verzwakken in haar po ging, van den Volkenbond een instelling van dwingend gezag in de wereld te maken, ziet het er eerder naar uit dat de Britsche regee ring met nog meer kracht en overtuiging de wereld zal willen bewegen den weg der col lectieve veiligheid op te gaan. A. K. VAN R. Werkfondsgelden vonden een bestemming. Crediet van 60 millioen reeds overschreden. Voor den bouw van de tweeden Statendam zal uit het werkfonds een bedrag van f 12.700.000 worden beschikbaar gesteld, naar blijkt uit een door de regeering gepubliceer- den staat van de tot en met 18 November voor het werkfonds geblokkeerde gelden. Deze staat toont tevens aan, dat op dien datum voor uitgewerkte en goed gekeurde projecten geblokkeerd was een bedrag van f 59.170.732, terwijl nog toegezegd is voor Rijkswaterstaats werken f 1.449.899, zoodat het totaal geblokkeerde bedrag bedraagt f 60.620.632. Het oorspronkelijk voor het fonds beschikbaar gestelde crediet f 600.000.000 heeft dus niet alleen ten volle zijn bestemming gevonden, doch is zelfs, reeds overschreden. Voor rijkswerken is toegestaan f 20.000.000, waaronder f 6 millioen voor de spoorwegwer- ken te Utrecht en voorts het leeuwenaandeel voor den wegenaanleg en verbetering. Voor werken van andere publiekrechtelijke licha men is geblokkeerd bijna f 21 millioen, voor industrieele projecten ruim f 17 millioen, w.o. het bedrag voor de tweede Statendam, voorts f 1.8 millioen voor overige scheepsbouwplan- nen en 2.6 millioen voor industrie-ere diet. Nederland's antwoord aan Italië wordt opgesteld. Onze Haagsche correspondent deelt mede: Zoo juist vernemen wij dat het aanvankelijk van Engelsche zijde geopperde denkbeeld, om tusschen de aan de sancties deelnemende lan den overleg te doen plegen, omtrent het door hen aan Italië te zenden antwoord op de Ita- liaansche protestnota, is los gelaten. Het antwoord dat Nederland zal zenden is thans nog in overweging. Royementskwestie in het A. V. R. O.-bestuur. AMSTERDAM, 20 Nov. In de bestuurs vergadering van de A.V.R.O. van 13 Decem ber 1930 werd mr, Van Doorne, die toen ruim drie jaar lid was van het bestuur, geroyeerd op grond van een aantal beschuldigingen tegen hem ingebracht door den voorzitter dr. Molhuyzen. Het verzoek van mr. Van Doorne. deze be schuldigingen te doen onderzoeken door een onpartijdige commissie, werd door het be stuur niet ingewilligd. De algemeene verga dering van de A.V.R.O. heeft vervolgens het royement bevestigd. De acte van beschuldi ging werd niet behandeld in deze vergade ring. Mr. van Doorne hééft daarop een actie te gen het bestuur van de A.V.R.O. ingesteld op grond van onrechtmatige daad en eischte nietigverklaring van het royementsbesluit. De rechtbank verklaarde eischer op 12 De cember 1933 niet ontvankelijk in zijn vorde ring en veroordeelde hem tot betaling van de kosten. Mr. van Doorne teekendé appèl aan tegen dit vonnis; vandaag wees het Hof arrest en bekrachtigde het vonnis van de rechtbank, zoodat mr. Van Doorne wederom niet ont vankelijk in zijn vordering werd verklaard. Roer er dan de schoone krenten en rozijnen en de gesnipperde sucade door. Doe het in een met boter besmeerden vorm, die voor 2/3 gevuld mag zijn en laat het nog een W'-f uur rijzen. Bak het in heeten oven met onderwarmte bruin en gaar (3/4 a 1 uur). Zoodra de bovenkant bruin wordt, deze met wat water bestrijken, om een glimmen de korst te krijgen. 2 Benoodigd: 2 eieren, 2 ons bloem, 2 ons sui- ker'en 2 ons boter. Kneed dit tot een stevige mas sa Doe het in een met boter besmeerden vórm en' bak de cake lichtbruin en gaar In tamelijk beéten oven met onderwarmte (ongeveer 1 uur). 3. Gij kunt dit ook in de wonderpan doen op een kleine gaspit, waarover een asbestplaatje ge legd is. Aan weerskanten bakken. VRAAG: Hoe kan ik een vuilgeworden beige lederen regenmantel schoonmaken? ANTWOORD: Als het inderdaad een lederen mantel is, kunt gij hem afboenen met lauw neu traal zeepsop en dan tweemaal met schoon warm water afspoelen. Buiten glad ophangen te dro gen. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van ad vocaat met slagroom uit een blauw satijnen ja pon? ANTWOORD: De vlek afwrijven met een prop je watten en waschbenzine: dadelijk daarna, ter wijl het nog vochtig is, bedekken met een laagje magnesia. Een uur stil laten liggen en dan af schuieren. Is er dan nog een vlek achtergeble ven, dan de behandeling herhalen, maar in plaats van benzine neemt gij nu lauw water; de natte plek tusschen handdoeken droog kloppen en dan weer bedekken met magnesia. Stil laten liggen, tot het goed droog is en ten slotte het poeder ver wijderen. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG; 1. Hoe kan ik geroest nikkel weer mooi krijgen? 2. Hoe maak ik leelijk geworden Suède schoe nen als gewone leeren schoenen? ANTWOORD: 1. Als de roest niet Ingevreten is, afwrijven met grauw papier en een weinig olie; nawrijven met krijt. Is de roest wel ingevre ten, dan laten vernikkelen. 2. De schoentjes egaal en gelijkmatig afwrij ven met een propje watten en waschbenzine en met een zachten doek droog wrijven. Deze be handeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: Hoe kan men bloemen prepareeren? ANTWOORD: De bloemen inwikkelen in fil- treerpapier, evenals een bouquet, dus de stelen bij elkaar en de bloemkani open. Hang ze zoo op in een beslist droge, donkere kast. Met anjers oranjebloesem en dergelijke bloemen bereikt men zeer goede resultaten. Als de bloemen en stengels na. eenige maanden in en in droog zijn. kunt gij ze weer gewoon in een vaas zetten, natuurlijk zonder wat«*r. Vijf en twintig jaar geleden stierf de groote Russische schrijver Vijf en twintig jaar geleden stortte op een afgelegen stationne tje, ergens diep in Rusla7id's bin nenlanden, een oud man dood in een. Dit was het einde van een waar lijk grootsch en nobel menschdie een leven vol strijd en conflicten achter zich had, die zijn geest in dienst van zijn volk had gesteld die, door zijn rustelooze natuur ge dreven, als 82-jarige de ba7iden met zijn adellijke omgeving, die hem vijandig gezind was gewordeii, verbrak en als zwerver stierf. Dit tragische einde besloot het stoffelijke bestaan van Leo Tolstoï, den grooten Russischen schrijver en filosoof. LEO TOLSTOÏ (naar een schilderij). Den 28sten Augustus 1828 werd Leo Nikolgj- witsj Tolstoï op een indrukwekkend landgoed in het gouvernement Toula geboren, als lid van een familie; behoorende tot den hoogsten Russischen adel. Op zeer jeugdigen leeftijd verloor hij reeds zijn beide ouders, zoodat zijn verdere opvoeding door anderen werd overge nomen, hoofdzakelijk door zijn tante Tatjana. Tolstoï heeft zijn opgroeien van kind tot jon geman neergeschreven in een van zijn eerste boeken „Kindsheid, knapentijd, jongelings jaren". waarin hij zelf onder een anderen naam Irjentew voorkomt. Daaruit blijkt, hoe zeer hij in zijn jonge jaren al de groote levens problemen tracht te doorgronden, maar ook schetst hij den voortdurenden strijd, dien hij met zijn sterken innerlijken drang naar aller lei genoegen te voeren heeft. De jonge Tol stoï komt aan de hoogeschool te Kazan, stu deert er talen en rechtsgeleerdheid, maar be vrediging schenkt deze studie hem niet. De filosofie en de paedagogie oefenen grooter in vloed op heni uit. De humanistische denkbeel den der groote filosofen nemen zijn zoekenden geest geheel in beslag en als zijn studiejaren voorbij zijn probeert hij op zijn landgoed die ideeën te verwerkelijken en de boeren een beter, menschwaardiger bestaan te verschaf fen. Maar zijn theorieën falen in de practijk en teleurgesteld keert hij het terrein der mis lukkingen den rug toe. Sterker dan tevoren krijgt de drang naar vermaak en vroolijkheid plotseling weer de overhand. Hij trekt naar Petersburg, leidt er een uitbundig leven, maakt schulden en neemt tenslotte de wijk naar de Kaukasus, waar, in de ongereptheid van de landelijke omgeving, het berouw zich komt aanmelden. Tolstoï wijdt zich dan aan een studie van het leven der Kozakken en schrijft over dit onderwerp een roman, die in 1852 verschijnt. Zijn rustelooze geest laat hem echter daar niet met rust. Hij begeeft zich naar Tiflis, treedt in dienst van het leger en vecht mee in den Krimoorlog. Als de oorlog voorbij is trekt hij opnieuw naar Petersburg, waar hij in contact komt met andere schrij vers. Maar ook dit milieu oefent geen blij ven den invloed op hem uit. Hij wil nieuwe lan den. andere menschen zien en hij gaat reizen. Duitschland, Frankrijk, Engeland, Italië Tal van nieuwe indrukken doet thij op, maar toch, gelukkiger maakt zijn ontmoeting met de beschaving van deze landen hem niet. Tolstoï keert terug in zijn vaderland en treedt in het huwelijk. Langen tijd leeft hij gelukkig met zijn vrouw op zijn landgoed en het schijnt wel of eindelijk de rust haar intrede in zijn leven heeft gedaan. Gedurende vijf jaar werkt hij aan den grooten roman „Oorlog en vrede", waarin hij de rol van Rus land en het Russische volk schildert in den strijd tegen het Napoleontische regime. Het werk verschijnt in 1869. Maar de stilte in Tolstoï's gemoed is niet van bestendigen aard. Zijn sterk ontwikkeld sociaal gevoel roept een afkeer van zijn weel derige omgeving wakker. Steeds sterker voelt hij zich aangetrokken tot het lot der Rus sische boeren, die een hard en armoedig be staan leiden. Onder den indruk van al die ellende komt zijn droefgeestige roman „Anna Karenina" tot stand. Een felle afkeer maakt zich van hem meester tegen zijn eigen ver leden. Tolstoï wil zelf daadwerkelijk optreden den grondslag leggen voor een rechtvaardiger en billijker samenleving. Hij wenscht een ge meenschap, waar slechts plaats is voor vrije menschen en waar het Geweld voor altijd zal zijn uitgebannen. Hij reorganiseert zijn land goed, wei'kt er zelf tusschen de boeren en on derwijst kinderen volgens de richtlijnen van zijn eigen paedagogische inzichten. In vele geschriften verbreidt Tolstoï zijn sociale denk beelden en zijn religieuze ideeën. Omstreeks 1885 verschijnen zijn meesterlijke vertellingen als „Iwan de dwaas en zijn twee broeders'^ die hij voor het volk schreef en waarin zijn denkbeelden zich op duidelijke wijze bij den eenvoudigen mensch aandienen. „Opstanding", Tolstoï's beroemdste roman, zag in 1889 het licht. Met de verschijning van dit boek geraakte Tolstoï in openlijk conflict met de Kerk. Deze achtte verscheidene pas sages ontoelaatbaar en excommuniceerde den schrijver. Ook tegenover zijn eigen familie kring was geleidelijk, als gevolg van zijn sociale principes, verwijdering ontstaan. Tolstoï's verwanten waren zijn vijanden ge worden, zijn liefste gezelschap was de een zaamheidTelkens rees het plan bij hem op definitief de relaties met zijn familie te verbreken en zijn trotsche landgoed voorgoed te verlaten, doch steeds bedacht hij zich weer. Totdat eenige weken voor zijn dood de drang te sterk werd. Tolstoï ontvluchtte zijn bezit ting Jasnaja Poljona, zocht zijn redding in een klooster, verliet dat weer, kwam in een ander klooster terecht. Den 20sten November 1910 overviel de Dood hem midden in zijn zwerftocht. Op een verlaten stationnetje zakte de 82- jarige grijsaard levenloos ineen....

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7