HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDER OPERETTE VEREENIGING. Certha. 2Ie JAARGANG No. 18 VRIJDAC 22 NOVEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoouüt zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: 250.- bij verlies van een duim: -f 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2060.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van v#f of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Succesvolle opvoering van „Het Vroolijke Weeuwtje". De première van het welbekende werk van Franz Lehar „Het Vroolijke Weeuwtje" (Die lustige Witwe", dat in Nederland voor de eerste maal door dilettanten werd opgevoerd, mocht zich terecht in een groote belangstel ling verheugen. Terecht, omdat het werk als operette-an- sich reeds de moeite van een gang naar den schouwburg waard is, en dan in dit bijzondere geval nog omdat het door een plaatselijke ver- eeniging op zeer loffelijke wijze gecreëerd werd. De IJmuider Operette Vereeniging mag zich in het bezit van leiders verheugen, die hun taak terdege verstaan. Allereerst is er de stu wende kracht van den voorzitter, den heer Joh. M. v. d. Plas, die zakelijk de vereeniging in veil'ge banen leidt. De dirigent Philip S. Vlessing is als bevelvoerder over het geheele werk, solisten, koor en orkest de man, die het muzikale gedeelte tot in de puntjes verzorgd heeft en die zich reeds terdege de routine van den slagvaardigen operette-dirigent eigen ge maakt heeft. En last but not least de werker achter de schermen, de man die dag-in-dag-uit geploe terd heeft om uit de spelers te halen wat er voor een regisseur maar uit te halen is: de heer Reinhard Rijke. Voor hem was deze uit voering in zekeren züi een debuut, daarom verheugt het ons, dat het een gelukkig debuut geweest is. De zakelijke, met ware „gründ- lichkeit" verzorgde regie toonde in het eerste bedrijf reeds, dat dit zoo dikwijls verwaar loosde onderdeel ditmaal de grootst mogelijke aandacht genoten had en een oud-leerling van Max Reinhardt waardig was. Over de handeling der operette zullen we kort. zijn, want in ons nummer van 19 October hébben we daaruitvoerig over bericht. •He teerste bedrijf speelt in de salons van het Pöntevedrijnsche gezantschapspaleis te Parijs. Een keur-van. pakkende melodieën, welke Lehar met- zulk een vaardige hand wist te scheppen, dwingt het oor tot luisteren. Er- zit oorspron kelijkheid, vindingrijkheid en bruisende vaart in deze partituur en duidelijk komt aan het licht, dat hier een terdege geschoold vakman aan het woord is. Talrijke fragmenten ont kwamen niet aan populairiseering. De titelrol was in handen van mevr. J. M. de Smidt, die zoowel in actie als in zang Lehar's meesleepende melodieën alle recht deed wedervaren. Deze zangeres beseft wat acteeren is, had tal van uitstekende momen ten. zoodat ze de scènes met haar tegenspeler Danilo tot voorname hoogte wist op te wer ken. En wat ze met haar soepele, geschoolde stem wist te bereiken bewees op overtuigende wijze de bijval in het wereldbekende Viljalied. Den geheelen avond gaf haar optreden blijk, dat mevr. de Smidt de partituur aanvoelde en terdege bestudeerd had. De „jeune premier", graaf Danilo werd in den heer Jack Roza verpersoonlijkt. Zijn vlotte tooneelverschijning was velen al van Varia welbekend. Ook nu heeft Danilo de verwach tingen niet beschaamd. Vaardig zong hij, dik wijls op geestige wijze declameerend a la Che valier, de schlagers, die Lehar voor Danilo bestemde. Denken we slechts aan de entrée in I; het populaire Maximlied, enz. Als nationale hartenbreken was de schneidige graaf onge ëvenaard; de slachtoffers waren vele, en, daar het een operette was. kon dit tot tal van leuke momenten -aanleiding geven. Denken wij slechts aan de waaier-scène, waarin hij met z'n aanbidsters Sylvaine en Olga (door de dames J. Swolk en R. Sauer op loffelijke wijze vertolkt) en niet te vergeten de smoorlijk- verliefde oude lady Praseovia (waarvan mevr. Ch. Vlessing zulk een vlot getypeerde, koddige creatie gaf) op aangename wijze slaags raakte. Hij is als'acteur gevormd in de gerenommeerde Var ia-school en tal van momenten bewezen dit overduidelijk. Met het sympathieke stem geluid, waar Danilo over beschikt, kon zoo doende een den beroepsman nog eischen stel lend fragment als de Ballade der 2 Konings kinderen tot een kranig stukje zang en spel uitgroeien. De vocale prestaties van het love-team Va- lencienne en Camille (Mevr. D. Arisz ep den heer J. Gosen) waren boven allen lof. Beiden is het operettewerk niet onbekend. Uit het oog punt van zang waren duetten als Geeft acht, Het Lied der Huiselijkheid, Het kleine Pavil joen, ware juweeltjes. De klare, heldere stem van mevr. Arisz en het prettig getimbreerd geluid van den heer Gosen konden hen reeds bij voorbaat van succes verzekerd doen zijn. Wanneer hun spel nu nog eenzelfde verin niging krijgt als de gevoelvolle zangvoordracht is dit duo wel haast volmaakt. Meesleepend, in al hun charmante bekoorlijkheid kwamen de vondsten van den meester der operette tot ons. A Om dit 4-tal groepeerden zich tal van mede werkenden. (In totaal zijn het er pl.m. 80!) Zoo was er een kostelijke baron Mirko van den heer L. W. Boeree, een acteur van het zuiver ste water die een belangrijk aandeel in het komische dezer operette had. Dat was heel knap werk! De heeren A. W. Driessen, L. Ver schoor, C. Rijke, A. Wegman, Joh. M. v. d. Plas vormden wat men terecht zou kunnen noemen „een knap stel"Waardig gesecon- deerd door Danilo en Mirko kwam zoodoende een vermakelijk zevental boemelaars tot stand, dat met een extra open doekje beloond werd voor hun zang. De heer Adr. de Back in de rol van kamer dienaar Njegus was de goede geest, die zijn meester uit tal van verwikkelingen trachtte te redden, een werkje dat bij hem in ver trouwde handen was. Een woord van hulde moeten we brengen voor de grootsche wijze waarop het kwintet 'in de finale van 2 gezongen werd. Dat was stijl grand-opéra en dirigent Vlessing bijgestaan door een prachtig bezet orkest van 17 man wist hier verrukkelijke effecten te bereiken. De versterkte orkestvereeniging Kunstkring, welke op consciëntieuze manier de begeleiding waarnam, deed het goed; zoowel de vlotte strij kers als de geschoolde blazers' kweten zich naar behooren van hun lang niet gemakkelijke taak. Mevr. Const, v. d. Plas, die op zich genomen had de dansen te verzorgen, had dit gedaan op een manier, welke bewondering afdwong. Strak en pittig van rhythme werd de natio nale Kolo gedanst door de dames A. van Wor- kum, B. de Waal, A. de Maijer, S. Berkhout. H. Doorn, A. Blonden, C. Huijsman en M. Boo gaard. Een bekoorlijke groep vormden ook de Parijsche grisettes, bestaande uit de dames W. Vissink, N. Huijsman, D. Schram, Al. v. d. Meij, An. v. d. Meij, R. Krijnen en H. Doorn. Zoo mag er dus veel waardeering zijn voor het werk wat de IJ.O.V. en zij die haar leiden, gedaan hebben. En dan mogen we daarbij zeer zeker niet vergeten te noemen den heer A. van Tilburg Jr., die de schitterend geslaag de décors voor het zangspel ontwierp en op eigen atelier met behulp van enkele leden ver vaardigde. Met de keurig-verzorgde costumes en door deze eigen décors werden de massa-scènes een bekoring voor het oog. Het geschoolde koor, dat met name in de vrouwenstemmen fraai bezet is, en dat door Vlessing stevig aan de touwtjes gehouden werd. heeft meermalen blijken kunnen geven dat het de kunst van het zingen verstaat. Natuurlijk was deze première niet van plan kenkoorts vrij. Maar dat kan men ook niet vergen, wanneer men bedenkt, dat een Lehar - operette voor vakmenschen zelfs nog een bron van ernstige studie is. Wanneer we in aanmerking nemen met welke middelen de IJ.O.V. deze geslaagde op voering, waar uitsluitend plaatselijke krach ten hun medewerking aan gaven, tot stand heeft weten te brengen, dan komt haar voor zulk een tot in alle onderdeelen verzorgde uit voering een woord van lof tos. En mag zij namen als Vlessing en Rijke met hun mede werkers, het echtpaar v. d. Plas, wel in gulden letteren boekschaven. Mevr. v. d. Plas danste in 3 met Danilo met flair de ouderwetsche Cake-walk. Het was voorzitter van der Plas een vreugde bij den aanvang burgemeester Kwint en den gemeente-secretaris met hun echtgenooten te mogen verwelkomen, welke laatsten bloemen werden overhandigd. Spr. bracht dank aan allen, die tot. het wel slagen, van deze voorstellingen hadden bijge dragen. Op het gezellig bal bleven velen nog langen tijd bijeen. Zaterdag a.s. gaat de 2e voorstelling in Con cordia te Velsen-Noord, Donderdag a.s. volgt de slotvoorstelling in Thalia. W. Weer een groote hoeveelheid sigarettenpapier in beslag genomen. Naar wij vernemen, zijn de rijksambtenaren wederom een smokkelaffaire van sigaretten papier op liet spoor gekomen. Ditmaal .zijn bij een sigarenwinkelier in Umuiden-Oost eenige duizenden boekjes, waarvoor de verschuldigde belastingen niet waren 'betaald, in beslag ge nomen., (De leeuwin Gertha, die door haar eigenaar niet meer gevoed kon worden, zou worden doodgescho ten, doch zag haar leven gered door opneming, in den Haagschen Dierentuin.) Dus Gertha is behouden en zij wordt niet doodgeschoten, De menschlijke genade toont zich grooter dan een schot, En Gertha de leeuwin heeft weer een krachtig maal genoten, Zij gaat naar een pension waar niet de hond huist in de pot. Haar leven wordt nu beter, het is uit met kunstjes maken, Waarvoor zij niet bestemd is, ze krijgt een bestaan van rust, Een heele staf deskundigen zal voor haar welzijn waken, Ze krijgt zooveel te eten en zoo vaak als zij maar lust. Ik kan mij ook in dit verloop van ganscher hart verblijden, Ook een leeuwin heeft van ons menschen op bescherming recht, En zonder twijfel siert ons het getoonde medelijden, Dat aan een dier bewezen is, dat ook aan 't leven hecht. Maar laten wij den eigen lof vooral niet overdrijven. Ik zeg niet, dat die stinkt, maar er is toch een luchtje aan, De Abessynsche Gertha mag wel in het leven blijven, Maar dat is toch ook alles wat het dier wordt toegestaan. Zij mag ook nu niet loopeii in de bosschen en woestijnen, Ook nu nog niet op jacht gaan naar een nachtelijke prooi, En als voor haar op aarde ook de zon voortaan blijft schijnen, Dan is 't slechts door de tralies van een zeer beperkte kooi. Wij hebben haar gered, zij mag nog vele jaren leven, Maar daarmee is ze nog niet v-rij van menschelijken dwang, Het feit blijft, ook al konden wij haar moeilijk beter geven: Het vonnis is veranderd van „de dood" in „levenslang". P. GASUS. Verlaging jaarwedden burge meester, secretaris en ontvanger. Gedeputeerde Staten hebben burgemeester en wethouders uitgenoodigd, den Raad te hoo- ren omtrent een verlaging met 5 pet. der jaar wedden van burgemeester, secretaris en ont vanger. Gedeputeerde Staten deelen daarbij mede, dat het in het voornemen van de regee ring ligt, een gelijke verlaging ook op de sala rissen van het rijkspersoneel toe te passen. B; en W. adviseeren den Raad, met de voor genomen verlaging accoord te gaan. Eén lid van het college kan zich hiermede niet ver eenigen. Het enkele feit, dat de rijks wedden met 5 pot. warden verlaagd is voor hem geen motief, om bedoelde jaarwedden-korting toe te passen. CHR. HIST. KIESVEREENIGING. De Chr. Hist. Kiesvereeniging belegt in sa menwerking met de Christ. Hist. Jongeren groep IJmuiden en IJiimuiden-Oost Woensdag 27 November a.s. een openbare vergadering in het Gebouw voor Chr. Belangen. Als spreker treedt op de heer J. J. Delfos van Haarlem met het onderwerp: „Devaluatie en wat er mie de in verband staat". R. C. BREDERODE Voor de competitie komt a.s. Zondag alleen het 3e elftal uit en wel om 12 uur in IJmuiden tegen Stormvogels 6. Als laatste seriewedstrijd speelt a.s. Zater dag 2 uur het le elftal op eigen terrein tegen Sizo 1 voor den eersten en tweeden prijs van afdeeiing 3. Enkele „kopstukken" van „Het Vroolijke Weeuwtje". Boven: de heer J. Roza en mevr. N. J. de Smidt. Onder: regisseur Reinhardt Rijke, mevr. Dora Arisz Schrama. Dirigent Philip S. Vlessing. Industriëelen bezoeken de Centrale Werkplaats. En de Ver. t. b. der Tuberculose aanvaardt dankbaar drie aldaar vervaardigde ligtenten. Op uitnooddging van het gemeentebestuur werd de Centrale Werkplaats aan de In- dustrieëelen uit onze gemeente, om kennis te nemen van het werk van deze instelling. Aanwezig waren van het Hoogoven-bedrijf de hegren G. S. K. Blaauw en Demmers, van de Plaatwellerij de heer J. B. D. Olie en van de Mij He-ra de heer F. H. Luchsinger. Verder waren aanwezig de heer M. W. Hel- lemons, directeur van de Gem. Arbeidsbeurs en als bestuursleden der Ver. tot bestrijding der Tuberculose de heeren H. Unzer, voorzit ter, R. S. v. d. Veen, penningmeester en mevr. Vermeulen-Kouwenhoven. Ais gastheeren fungeerden de heeren W. F. Visser, wethou der voor Sociale Aangelegenheden en W. J. Fournier, voorzitter van de Regelingscom missie voor de ontwikkeling van jeugdige werkloozen en de ambtenaar van den wet houder de heer J. J. van der Weele, adj. com mies ter secretarie. De aanwezigheid van de vertegenwoordi gers van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose hield verband met het feit, dat tevens de overdracht zon plaats vinden van een drietal ligtenten, die in de werkplaats waren vervaardigd. De heer Fournier begroette de bezoekers namens het gemeentebestuur. De bijeenkomst zeide hij, is -belegd om het een en ander te laten zien van de Centrale Werkplaats, waar werkloozen van 14 tot 24-jarigen leeftijd te werk zijn gesteld. Het doel en de werkwijze van deze inrichting, aldus de heer Fournier. is nog niet overal bekend. Meer bekendheid is gewenscht omdat zij den steun noodig ©heft van iedereen, die het goed meent met de jeugdige werkloozen. Het is hier geen werkplaats in den gewonen zin van het woord. De bedoeling is wel, zooveel mogelijk een werkplaats na te bootsen en de jongens orde eri tucht te leer en om ze op te leiden voor de verschillende vakken. Langzamer hand komt de inrichting de 'kinderziekte te boven. Het gemeentebestuur zorgt er zoo veel mogelijk voor, de tewerkgestelden aan werk te helpen, m.a.w. om ze zooveel mogelijk in de maatschappij terug te brengen. Hierna was het woord aan den heer Visser. Deze zeide, dat het gemeentebestuur de aan wezigen niet zonder eenige bedoeling heeft uit genoodigd. Deze werkplaats is een kin-d van den tijd, aldus spreker. Het probleem van de werkloosheid onder de jeugd is voor de ge meenschap een belangrijk probleem. Deskun digen zijn het er over eens, dat de werk loosheid op de jeugd een heel andere uit werking heeft dan op de volwassenen. Drang naar daden is er. maar kan zich niet uiten, omdat er geen werk is. Daarom is de uitwer king derwerkloosheid funest. Gelukkig zien we het verschijnsel, dat de organisaties zich meer en meer met de jeugdige werkloo zen gaan bemoeien. Er zijn werkkampen op gericht en thans hebben we de werkplaatsen gekregen, die bedoelen het werk in de in dustrie zooveel mogelijk te benaderen. De centrale werkplaatsen, al zijn ze niet vol maakt, doen belangrijk werk. De arbeid, die in de centrale werkplaatsen wordt verricht, is een poging, de jeugd aan het werk te hou den. Het is spreker opgevallen, dat de jeugd het werk met ambitie verricht, on danks dat de belooning slechts gering" is. Al leen dé jongelui die 16 jaar of ouder zijn, ont vangen f 1 per week voor slijtage. De werk plaats is zeker minder dan die van de bedrij ven, maar het voornaamste doel van het be zoek is, dat B. en W. willen toonen, welke geest er heerscht. Ook heeft het B. en W. ge troffen, dat er weinig doorstrooming is van jeugdige arbeidskrachten van de school naar de fabriek. Er is niisscbiesn weinig plaats, maar het is ook mogelijk, dat dit een ge volg is van de onbekendheid met de inrich ting. Daarom ook hebben B. en W. de in- dustrieelen uitgenoodigd, opdat zij ook eens aan deze werkplaats denken. Dit is in het be lang van de jongens zoowel als in dat van de centrale werkplaatsen in het algemeen. Hierna kwam spreker tot het tweede deel van het doel der bijeenkomst, hét overdragen van de drie ligtenten aan de Ver. tot bestrij ding der Tuberculose. Spreker hoopte, dat vele lijders aan tuberculose door deze tenten hun gezondheid mogen terugkrijgen en ver trouwde, dat de vereeniging er een goed ge bruik van zal maken. Het heeft spreker een genoegen gedaan, dat B. en W. er aan hebben medegewerkt, de taak der tuberculosebestrij ding te verlichten. Hierna droeg de heer Vis ser de tenten aan de vereeniging over. Nadat de aanwezigen de inrichting hadden bezichtigd kwam men nog even bij elkaar om den heer Unger gelegenhend te geven, te dan ken voor de geschonken ligtenten. Spreker uitte zijn dankbaarheid jegens het gemeen tebestuur voor den steun, die de vereeniging daarvan steeds 'mag ondervinden. Spreker verzocht voorts den heer Fournier, zijn dank over te brengen aan de jongens, die de lig tenten vervaardigd hebben. Wat tot stand ge bracht is, heeft op allen een gunstigen indruk gemaakt. Spreker hoopte, dat het werk zich mag ontwikkelen en de belangstelling er voor mag blijven groeien. De heer Visser wees er nog op. dat slechts een klein deel der plaatselijke industrie is uitgenoodigd, omdat men door de kleine tehuizen niet meer bezoekers ontvangen kan. De bedoeling is, later ook vertegenwoordi gers van andere industrieën tot een bezoek uit te noodigen. Dat de inrichting op allen een goeden in druk heeft gemaakt is buiten kijf. Ongetwij feld ls deze inrichting, die als een overgang usschen werkloosheid en werk beschouwd mag worden, van groote sociale beteekenis en het is dan ook niet te verwonderen, dat de regelingscommissie succes heeft. Het aantal tewerkgestelde jongens bedraagt thans reeds zeventig. Naar wij nog vernamen is ook de belangstelling voor de P.B.N.A.-cursussen, die door de commissie onder toezicht van des kundigen in de voormalige school B gegeven, zeer groot. Deze schriftelijke cursussen wor den nl. door ca. 90 cursisten gevolgd. In de werkplaats zagen we de jongens o.a. bezig aan het maken van een ijzeren hek werk. Wij vernamen, dat dit bestemd is voor het hertenkamp in Velserbeek. De spawnvisch-reis van de Bloemendaal Groote vangst op ontijdige thuisreis. Zoo als wij gisteren reeds hebben geméld, wa:s de Bloemendaal IJM 71 met ruim 800 manden visch aan den afslag, waarvoor de record-besomming werd gemaakt van bijna f 7700. De trawler kwam tot dit schitterende resul taat door wel zeer bijzondere omstandigheden. Den 12en November vertrok de Bloemendaal naar zee. Na eenige dagen met matig succes te heibben gevischt er waren wellicht ca. 100 manden gevangen, kreeg de schipper per radio bericht, dat de vader van een der ma trozen was overleden, Hem werd verzocht, te rug te keeren, om den matroos in de gelegen heid te stellen, zijn vader de laatste eer te kunnen bewijzen. Donderdag werd de trawler aan de markt verzocht. De schipper voldeed gaarne aan dit ver zoek, ondanks dat hij er zijn reis voor moest afbreken. Het was n.l. niet mogelijk, den ma troos op een anderen trawler over te zetten, aangezien er geen thuisvarende booten in zijn nabijheid waren. Zoo wendde de Bloemen daal haar steven naar het Zuiden, om al vis sollen de naar IJmuiden te komen. Pas was de koers veranderd, of de trawler kwam als 't ware midden in de spawvisch terecht. De eerste trek leverde 40 manden, waarvan 35 manden grove schelvis ch. De tweede trek was nog beter. Deze leverde, niet minder dan 100 manden visch op, bijna zónder uitzondering spawvisch, .Zoo" ging het door en binnen be- trekkelijk weinig uren had de trawier ruim 800 manden visch aan boord. De vangst was zoo overvloedig, dat de opvarenden twintig uren aan een hebben moeten werken om dé visch te bergen. De trawler trof een zeer gunstige markt, speciaal voor dichte visch, zoodat het resultaat nog des te gunstiger was doordat men de visch niet gestript had. Provinciale schaatskampioen- schappen te Heemstede. Op de eenige dagen geleden te Leeuwar den gehouden bondsvergadering van den Koninklijken Nederlandse hen Schaatsenrij- dersbond, is Heemstede aangewezen om, ijs en weder dienende, de provinciale kampioen schappen in het schoonrijden te houden voor dames, heeren en paren. Dit is voor de ijsvereeniging „Volharding" een mooi succes temeer daar zij nog kort lid is van genoemden bond. ARROND. RECHTBANK Poging tot diefstal in Beverwijk's postkantoor. In Beverwijk heeft een man een ruit van het postkantoor met een steen vernield, met het klaarblijkelijk doel geld te stelen. De verdachte wond zich bij de terechtzit ting nogal op. Hij zei dat 't niet zijn bedoeling was den directeur van het postkantoor te ver moorden.... Hij was geen OssenaarVer der zei hij dat hij in den oorlog wel mag dood schieten, dat in het roode Rusland ook men schen worden doodgeschoten en nog veel meer. Daarom vroeg de president hem zich liever tot deze zaak te bepalen. Een rijksveldwachter heeft den man aan gehouden, omdat zijn houding hem verdacht voorkwam. Hij bleek dolkmessen en andere wa pens bij zich te hebben, eveneens sleutels en loopers.' De verdachte gaf eerst toe dat het „mogelijk was geweest dat hij naar binnen had kunnen gaan, het licht had aangestoken, de sleutels van den directeur had weggenomen", later zei hij dat hij „politiek genoeg kende" om te we ten dat men hem niets kon maken. Het strafblad van verdachte vermeldt ver nieling, mishandeling, etc. hetgeen de ver dachte „familiekwesties" noemde. Waarom hij de messen en dolken bij zich had? Hij had ze zoo-maar bij zich .Gekregen en hij wilde ze verkoopen. Niet aan een inbreker, want die had deze dingen toch niet noodig. De verdachte wilde niet zeggen of hij 'van plan was in te breken. „U zegt ook niet altijd alles wat u van plan bent te doen", zei hij tegen den officier. Verdachte zei genoeg te hebben verdiend, ook vroeger en vooral met smokkelen De officier nam aan dat de verdachte in vredestijd niet gevaarlijk is en aileen in oor logstijd zou dooden... Hi.i ei-toto voor de poging tot diefstal 10 maanden gevangenis straf. De verdediger mr, J. G. Bettink vroeg cle mentie. De verdachte zei wel tegen de cel te kunnen, maar er liever niet te. ver toeven. •Uitspraak op 5 Deceinber.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1