Bezwaren tegen Mr. Van het beleid van Schaik. TWEEDE KAMER Optreden tegen particuliere militaire corpsen gevraagd. DEN HAAG Donderdag. Vanmiddag heeft zich in de Kamer een iet wat eigenaardig tooneeltje afgespeeld. Aan de orde was het voorstel tot wijziging der Pen- ^enwetten voor zee- en landmacht. Tóen het noodig bleek eenige van den heer Schaepman (R.K.) afkomstige amendementen nader c.v.i nemen. in verband met wijzigingen, die zij weer dienden te ondergaan, maakte voorzitter Ruys met één enkelen hamerslag een einde aan het debat, door de beraadslagin gen tot Dinsdag aa. geschorst te verklaren. Minister Colijn, die als interim-Defensie bewindsman achter de groente tafel zat, scheen hoogelijk verbaasd over dit abrupte gedoe. De President had, naar ons later bleek, achterwege gelaten tenminste even met den Minister overleg te plegen of ook deze het in de gegeven omstandigheden niet praktischer vond, het debat tot een later tijdstip te ver dagen, en zoo ja, óf het hem dan a.s. Dinsdag schikte. De zichtbare verstoordheid van Minister Colijn over dezen gang van zaken was alleszins verklaarbaar. Tot goed begrip der zaak zij terstond opge merkt, dat voorzitter Ruys een zeer aimabel en hoffelijk man pleegt te zijn. Maar hij heeft als President o.i. één fout: dat hij in het al gemeen veel te weinig rekening houdt bij re geling van werkzaamheden en dergelijke met de vraag, hoe de leden van het Kabinet daar tegenover staan. En nu het object van het conflictje Ruys Colijn. Doel der aanhangige wijzigingen van de militaire pensioenwetten is den militairen Pensioenraad op te heffen, eenige bepalingen met betrekking tot de cumulatie in die wet ten op te nemen en voorts nog een paar veranderingen, waar aan in de praktijk be hoefte bleek te bestaan. Zag de heer Duymaer van Twist (a.r.) even als de heer ter Laan (s.d.) in de voorgeno men opheffing van den militairen Pensioen raad een bezwaar, de heer Schaepman (R.K.) was het hiermee niet eens. Verkeerd vond hij ook een administratief- rechterlijk college als de Centrale Raad van Beroep in de militaire rechtspraak in te scha kelen. Ofschoon de heer Tilanus (c.h.) zich met sommige opmerkingen van den heer Schaepman wel kon vereenigen, verschilde hij met hem van meening t.a.v. de kwestie van het verlies van pensioen. Minister Colijn verdedigde eerst de hand having van de bepaling, waardoor Indische jaren voor pensioenaanspraken dubbel tellen. Hoofdargument was hier de veel zwaardere dienst in Indië. Dat de opheffing van den militairen pen sioenraad wat een besparing van 22 duizend gulden per jaar beteekent schadelijk zou zijn voor de oélangén der betrokkenen, ont kende hij, aangeri^r. zij immers bij den Cen- tralen Raad van W /- - hun inziens onjuiste beslissingen in appèl kunnen gaan. De bijkomende straf, dat men ontzet wordt uit de bevoegdheid om bij de militaire macht te diénen en die dan verlies van het recht op pensioen tengevolge heeft, kan in sommige gevallen achterwege blijven. Er bestaat dus tweeërlei recht. Daaraan wil de Regeering nu een einde maken. De Minister zag geen kans zooals de heer Schaepman had gewild de zaak in haar geheel bij dit wetsontwerp principieel te re gelen. En in elk geval diende eerst voor de militairen op zichzelf het bestaande verschil in behandeling (bij zee- en landmacht) te worden opgeheven. Nauwelijks waren de algemeene beraadsla gingen achter den rug, of bij de artikelsge- wijze behandeling viel het schorsingsbesluit, aangezien de heer Schaepman zijn amende menten in zake het niet bestaan of verloren gaan van het recht op pensioen nog wilde veranderen. Dr. Colijn af. Minister van Schaik ten tooneele. Want diens begrooting kwam nu aan de orde. Reeds de eerste spre ker, de s.-d. Ds. v. d. Heide, oefende minder aangename kritiek K. v. Reide fS.ÏXA.P.) op dezen bewinds man uit. dien hij nl. gebrek aan voortva rendheid verweet. Ware eerder met kracht tegen de par ticuliere gewapende corpsen, de W. A. der N.S.B., den Nationa- len Jeugdstorm dezer beweging enz. opge treden. dan zouden de colportage-terreur en dergelijke nooit tot ontwikkeling zijn ge komen. Colportage moet ongehinderd kunnen ge schieden. Wie intusschen Hitler's „Mein Kampf" kent, weet dat provocatie tot de strijdmiddelen van het nationaal-socialisme behoort. Na in dit verband de jongste ge beurtenissen in 't Haagsche Duindorp be sproken te hebben waarschuwde Ds. v. d. Heide nog tegen overdrijving bij overheids optreden. Mevr. Mr. Bakker-Nort (v.d.) nam de Duitsche huwelijkswetten, met de daarin opgenomen „Ariër"-paragraaf onder handen. Spreekster hoopte dat men ten onzent ten slotte tot de conclusie zal komen, dat waar alle burgers voor de Nederlandsche wet ge lijk zijn, wil met bepalingen gegrond op bloed en ras ni-ts te maken hebben. Na 's heeren Lingbec»js (Herv. Ger.) gebruikelijke klacht 0Ver ,,v~'oms^vvg" van de rechterlijke macht besprak o-^k Mr. Boon de wetgevende producten ve.11 Neurenberg.In dit verband bracht hij in herin nering, dat de eenige z.g.n. zuivere „Ariërs" zijnde zigeuners. Wat men in Duitsch land dus ten dezen beweert en bepaalt isquatsch. Uit drukking, die na voor zitterlilk verma*n. in onwetenschappelijke dwaasheid" w*»*d ver taald. Qok deze afgevaar- Mr. g. a. Bood digde klaagde over te lankmoedig optreden tegen extremistische uitingen van links en rechts en betoogde, dat het uniformverbod streng gehandhaafd moet worden. Nog scher per dan anderen reeds hadden gedaan liet de liberale afgevaardigde zich uit over pro- voceerend optreden (nota bene onder be scherming der politie) van fascistische zijde bij colportage. Vooral dit laatste, het geval ..Duindorp", dat hij zelf aanschouwd had. was hiervan een ergerlijk voorbeeld. Ten sterkste waarschuwde Mr. Boon hier niet langer te dulden, wat er in dezen vol gens Hitler's recept geschiedt en dat ten doel heeft zich eerst van de straat en daarna van den staat meester te maken. Mr. Westerman (Nat, Herst.) liet hierop een gansch ander geluid hooren. Duitsch- land. met zijn sterk dalende criminaliteit moest ons land tot voorbeeld strekken. In den breede verdiepte spreker zich in Duit sche criminaliteits-statistieken, zoodat de voorzitter er hem aan moest herinneren, dat hij het woord voerde overeen Neder landsche begrooting! Waarop Ir. Albarda de interruptie plaatste: Nationaal Herstel spreekt. Mej. Mr. Frida Katz (c.-h.) bepleitte rege ling van rechtsverhouding tusschen de on gehuwde moeder en het natuurlijk kind. en beval voorts werkkampen voor jeugdige mis dadigers. Waarna de heer Drop (s.d.) uiteen zette, dat de kantonrechters langzamerhand te veel hooi op hun vork moeten nemen. Ver meld zij nog, dat Mr. Coops (lib.) zich spe ciaal met het O.M bezig hield. Hij klaagde over het feit, dat leden van de staande ma gistratuur. zoo nu en dan opmerkingen in de rechtszaal plaatsen, die geenszins ter zake zijn. In dit verband laakte hij de wijze waar op de substituut-officier van justitie zich ten aanzien van den burgemeester van Haar lem geuit had, toen deze terecht stond we gens een aanrijding met doodeliiken afloop. Vóór bet eten sloot de heer Duymaer v. Twist (a.r.) zich aan bij hen, die vonden, dat krachtiger optreden tegen de nationaal-so- cialistische agitatie ten zeerste geboden is. Met name achtte, hij het optreden der N.S.B. met haar weer-afdeelingen bepaald staats gevaarlijk. Daaraan moet onverwijld een ein de gemaakt worden. De Minister heeft nog altijd niet het wetsontwerp tegen de particu liere gewapende organisaties ingediend: dit voorstel is nu al minstens een jaar te laatl Avondvergadering. Ook in de avondvergadering kreeg de Mi nister van Justitie te hooren. dat het hoog tijd is flink werk te maken van de bestrij ding van staatsgevaarlijke gezag-ondermij- nende woorden en daden van extremistische partijen als de communisten en de N.S.B. Aldus Mr. Kortenhorst (r.k.), die Mr. Wester- man's'vergelijking van de Nederlandsche met de Duitsche criminaliteit wraakte. o:m. er op wijzend, dat in Duitschland de vrijheid van denken, spreken en handelen zoozeer aan banden is gelegd, dat daar het plegen van misdrijven een physieke onmogelijkheid wordt. - Zouden wij de Duitsche „rechts"-beginse len aanvaarden, dan -ware het gedaan met onze kostbare vrijheid. De Minister, zoo ging Mr. Kortenhorst ver der, legt veel te groote schroomvalligheid aan den dat t.a.v. het actief optreden tegen exces sieve aanvallen. Het moet nu uit zijn met dit te lankmoedig gedrag. Tenslotte vestigde deze spreker de aandacht op het gevaar van de diverse Duitsche organisaties in ons land, die zich ook met onze interne politieke aangele genheden bemoeien. Minister v. Schaik was dus feitelijk van alle kanten hard gevallen over te slap op treden. Na zijn rede zullen de critici vermoe delijk in hun gevoelens, dat deze bewinds man wel te weinig doortastend is, nog ge sterkt zijn. Over het algemeen maakte zijn antwoord een armzaligen indruk. Het is net alsof deze Minister niet eens goed zijn krant leest. Van allerlei dingen, die er in het land gebeuren, van overtreding van het uniform- verbod. enz. weet hij niets. Met betrekking tot extremistische excessen had hij heusch niet stil gezeten. Zoo had hij verleden jaar een circulaire uitgevaardigd, om de parketten tot krachtig optreden aan te sporen. Enfin hij zal nu nog eens iéts van dien aard doen. Maar er kan heel wat onbehoor lijks met behulp der drukpers gedaan worden, dat niet strafbaar is. En daarom denkt de Re geering aan wijziging der Grondwet om even tueel preventieve censuur mogelijk te maken. Waarom hij niet eerst tenminste voor de even tueel noodige aanvulling van het Strafwet boek zorg zou dragen, verzuimde Mr. v. Schaik te vermelden! Gelijk hij ook naliet duidelijk te maken, wat hem zoolang weerhouden heeft met een wetsontwerp tegen de machtsvorming van particuliere gewapende korpsen voor den dag te komen: enfin, het zal dan ten langen leste de volgende week 't licht zien. In hét algemeen geeft het colporteefen geen aanleiding tot moeilijkheden. Waar dat wel het geval is, moet de plaatselijke overheid op treden en dient storend optreden de kop te worden ingedrukt. Slapjes besprak de Minister ook de door Mr. Kortenhorst aangeroerde kwestie der hier te lande politiek georganiseerde Duitschers. Als zij zich met interne Nederlandsche aangele genheden bemoeien is ingrijpen natuurlijk ge boden, maar Zijne Excellentie wist al weer van den prins geen kwaad. Bij de replieken duelleerden Ds. Lingbeek (Herv. Ger.) en Mr. Kortenhorst (R.K.) nog eens over de door den Minister ontkende „vorroomsching" van de rechterlijke macht Eigenlijk hoorden we den Minister, die er zich over verheugde, dat de animo voor vrij willige castratie nog meer afgenomen blijkt te zijn, slechts ten aanzien van twee kwesties zich eens wat meer positief uitdrukken. Hij dorst het waarlijk aan, en dit strekt hem ten minste tot eere, kenbaar te maken dat hij per soonlijk voorshands meent, dat het Duitsche huwelijksstelsel voor huwelijken tusschen .Ariërs" en anderen voor hier te lande geslo ten huwelijken niet geldt, omdat onze wet be doeld onderscheid niet kent. En voorts gaf hij in antwoord aan Mr. Coops te verstaan, dat ambtenaren aan het O. M. zich in de rechts zaal waardig, correct en vol zelfbeheersching moeten gedragen. De zooeven genoemde liberale afgevaardigde klaagde bij de betreffende afdeeling over het stelsel van het in een aantal rechtbanken wer ken met rech ter-plaatsver vangers. Verder ver- 'weet deze spreker den Minister, dat menig maal vacatures veel te lang open worden ge laten. Maanden te voren wist men b.v. al, dat er in Haarlem met 1 October een kantonrech- tersplaats open kwam en thans is nog niet eens de voordracht voor een opvolger vastge steld, Antwoord van den Minister (die t.a.v. het eerste punt verklaarde, dat het helaas niet anders kan)de vacature in Haarlem is nog niet rijp voor vervulling. Alweer een dooddoe ner, die kenmerkend was voor heel de wijze waarop de Minister zich van de meeste in debat gebrachte kwesties af maakte. Tenslotte zij nog vermeld, dat Mr. v. Schaik naar aan leiding van een vraag van Ds. v. d. Heide (s.d.) verklaarde, dat de oud-Hoofdcommis saris van Politie van 't Sant niet in preventie ve hechtenis gesteld was omdat de ambte naar die de zaak heeft behandeld dit niet noodig scheen te vinden; als de instructie een maal gesloten is zal de Minister nog eens na gaan of er dan voor hem reden is over een en ander .nadere mededeelingen aan de Kamer te doen. Ver na middernacht kwam men met de Justitie-begrooting gereed. E. v. R. Records door den heer A. Veraart? Ook successen in Indië? Sinds eenige maanden worden op initiatief van den heer A. Veraart te Rijswijk op plan tages op Oost-Java proeven genomen voor het neerslaan van wolken door evenals hier te lande geschiedt fijn verdeeld water on der hoogen druk in de atmosfeer te spuiten. Naar wij in dit verband vernemen is aan den heer Veraart uit Indië bericht dat na een proefneming op 2 November j.l. op deze wijze gehouden, een hoeveelheid regen van 103 millimeter tusschen 14 en 24 uur gevallen is hetgeen zelfs voor Indië in den kentertijd ongewoon mag worden genoemd. Ook in Nederland hebben den laatsten tijd. meer in 't bijzonder in de omgeving van Rijs wijk, proefnemingen voor het neerslaan van wolken plaats gehad. De heer Veraart heeft op 16 September 1.1. een dergelijke proeneming meer intensief op verschillende plaatsen tege lijk gehouden. Waar nu volgens het over zicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt van de weersgesteldheid in Nederland over de maand September de regenval tus schen 17 en 30 September alle records van deze eeuw overtroffen heeft, is de heer Ver aart er van overtuigd dat tusschen dezen ongewoon grooten neerslag en de door hem gehouden proefneming rechtstreeks verband kan worden gelegd. Het ligt voorts in de bedoeling, in den loop van de volgende week een nieuwe proef neming voor het neerslaan van wolken of mist te Amsterdam te organiseeren, waarbij de heer Veraart gebruik zal maken van de drijvende motorbrandspuit „Jason" Zware eischen in deviezen- proces. Vijf jaar tuchthuis tegen den bisschop van Meissen en zijn broer geëischt. BERLIJN, 21 November (A.N.P.) De pro cureur-generaal eischte in het proces tegen den bisschop van Meissen de volgende straf fen: tegen den bisschop. Peter Legger en diens broer dr. T. Legger, ieder vijf jaar tuchthuisstraf, vijf jaar eerverlies en 140.000 mark boete subs. 140 dagen tuchthuis. Tegen den vicaris-generaal dr. W. Soppa eischte hij twee jaar gevangenisstraf en 50.000 mark boete. De tijd, welke de drie beschuldigden in voorloopige hechtenis hebben doorgebracht, zal in mindering worden gebracht. Voorts heeft het O. M. de verbeurdverklaring ge- eischt van de inbeslag genomen obligaties ter waarde van f 95.000. Tegen August Klein eischte het O.M. zes maanden gevangenis straf, welke deze reeds in voorloopige hech tenis heeft doorgebracht. Ossenaren gevonnist. DEN BOSCH, 21 Nov. (A.N.P.) De Bossche rechtbank wees heden vonnis in de Ossche strafzaken, die op 7 Nov. j.l. werden behandeld. Wegens de inbraak bij A. v. Gaal te Langen- boom in den nacht van 29 op 30 Juli 1933 en bij A. Mensink te Reutum, gemeente Tubber- gen in den nacht van 19 op 20 Augustus 1933 en wegens den roofoverval op P. Verhoeven te Loon op Zand in den nacht van 8 op 9 Fe bruari 1935 werden de 32-jarige landbouwer A. J. H. (Dikke Toon de Soep), tegen wien tien jaar gevangenisstraf was geëischt en de 35-jarige voerman L. V., tegen wien het O.M. 12 jaar had geëischt, veroordeeld tot tien jaar. De rechtbank veroordeelde zes verdachten voor den roofoverval op den kassier der Boe renleenbank, gepleegd op 8 September 1930, namelijk den 30-jarigen M. A. van O. tot vier jaar (eisch 6 jaar), den 37-jarigen M. J. de R. tot vijf jaar, met aftrek van voorarrest (eisch 6 jaar), den 35-jarigen J. J. van B. (Koosje) tot vijf jaar met aftrek van voor arrest (eisch 3 jaar), den 43-jarigen De R. wegens medeplichtigheid tot een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest (eisch 4 jaar), den 32-jarigen koopman L. van O. we gens medeplichtigheid en heling tot een jaar met aftrek van voorarrest (eisch 3 jaar) en den 44-jarigen G. J. V. uit Aalst wegens uit lokking en heling tot twee jaar met aftrek van voorarrest (eisch 3 jaar). Behandeling der Provinciale bëgrooting. In een Woensdag gehouden bijeenkomst met de fractievoorzitters is besloten, dat de ge- heele behandeling van de begrootingsstukken ten hoogste vier dagen mag duren. Dinsdag 26 November wordt begonnen met de behandeling van de provinciale inkomsten en uitgaven. Daarover zal in eersten termijn een spreektijd worden gegeven van ten hoog ste 75 minuten aan elke fractie van méér dan 10 leden; 60 minuten aan elke fractie van vijf tot tien leden; 40, minuten aan elke fractie van minder dan vijf leden. De Chr.-Hist. en AR. partij worden als één (gecombineerde) fractie beschouwd. Aan eiken spreker in eer sten termijn zal een repliek van ten hoogste 10 minuten worden toegestaan. In tweeden ter mijn zullen geen nieuwe sprekers worden toe gelaten. De beraadslaging over de provinciale inkomsten en uitgaven wordt Woensdag 27 November voortgezet en dan moet die ook af- loopen. Daarom begint de zitting op dezen dag 's morgens reeds te half tien. Op de volgende dagen worden de begrootin gen der ziekenhuizen, over de wegen en over de provinciale bedrijven behandeld. Ook daar voor is een rantsoeneering van spreektijd vast gesteld. De stemming over de provinciale begrooting zal plaats hebben na afhandeling van alle punten der agenda. Algemeene ontwikkeling voor M. O.-examens. Termijn vrijstellingen met twee jaar verlengd. Het Staatsblad No. 652 bevat een konink lijk besluit, waarbij art. 4 van het id. id. van 27 December 1934 nader gewijzigd wordt. Deze aig. maatregel van bestuur loopt over den eisch van „voldoende algemeene ontwik keling" van candidaten voor acten middel baar onderwijs. Het K. B. van 1934 heeft deze zaak geregeld, en eischt voor het afleggen der examens M.O. bepaalde diploma's, gym nasium, vijfjarige H.B.S., resp. -handels school of middelb. technische dagschool, acte hoofdonderwijzer of gewone lagere acte met twee bijacten. enz. enz. De overgangstermijn, die daarbij was ge steld, is thans van 1 Januari 1939 tot 1 Jan. 1941 verlengd: tot dien tijd hebben zij, die van den minister een testimonium hebben gekre gen, dat zij bij de inwerking treding van het besluit hun examenstudie ,.op regelmatige wijze en onder voldoende leiding" al waren begonnen, recht op vrijstelling; zij moeten echter bij den minister van Onderwijs voor 5 Januari 1936 het testimonium daarvan aan vragen. N. C. C.-radioprijsvraag brengt 35.000 op. De telling der extra-frankeering op de op lossingen der N. C. C. radioprijsvraag van 1 October „Wie z'n hoed is dat?" is geschied. De uitkomst hiervan is, dat een bedrag van f 35.643.88 ten goede van het comité is ge komen. Het N.C.C. is uiterst dankbaar voor dit fraaie resultaat en maakt van de gelegen heid gebruik nogmaals een ieder, die heeft medegewerkt aan het welslagen van deze prijsvraag, zijn oprechte erkentelijkheid te betuigen De „Amsterdam" weer in de vaart? K. N. S. M. nog aan het overwegen. Naar wij vernemen wordt bij de Kon. Ned. Stoomboot Mij. overwogen het grootste vracht schip van Nederland, de 8670 bruto register ton metende „Amsterdam", welke reeds ge- ruimen tijd is opgelegd, weer in de vaart te brengen, zoodat dan, indien zulks geschiedt, de geheele vloot van de maatschappij in be drijf zal zijn. (A.NJ?.) Prof. Gorter benoemd tot hoogleeraar te Gent. Naar wij vernemen is Prof. Dr. E. Gorter, hoogleeraair in de kinder-geneeskunde aan de Leidsche Universiteit in gelijke functie be noemd tot hoogleeraar aan de Universiteit te Gent. Brutale roofoverval was mislukt. Drie jaar gerequireerd tègèn twee jongemannen. Op Donderdag 19 September van dit jaar des middags te ongeveer half één drongen twee gemaskerde en met geladen revolvers gewa pende mannen het kantoor binnen van de firma Lieftinck in de Raamstraat te Gro ningen. De kassier, die op dat moment alleen in het groote kantoor aanwezig was, werd bedreigd met de woorden: „Handen omhoog, geld!" Een der indringers liep door naar het privé- kantoor van den directeur, den heer P. E. Arent, die den toestand koelbloedig en met groote tegenwoordigheid van geest onder de oogen zag. Onverwacht greep de heer A. den indringer bij de pols. Na een hevige worste ling ontnam hij hem de revolver. De andere indringer, die een schot had ge lost, was er intusschen in geslaagd zich mees ter te maken van een geldkistje. Toen hij wil de vluchten viel het kistje en rolde het geld over den grond. De indringer slaagde erin met een bedrag van 28 te verdwijnen. D.s andere indringer was er eveneens na de worsteling met den heer A. in geslaagd uit het kantoor te vluchten. Bij de worsteling was echter zijn masker afgevallen, waardoor de directeur hem had herkend als een ontslagen knecht. De indringers, twee jongemannen, n.l. D. W. uit Amsterdam en J. P. A. uit Groningen, ston den Donderdag voor de rechtbank te Gro ningen terecht. De Officier van Justitie eischte tegen elk der verdachten drie jaar gevangenisstraf. Directeuren van de „Patria" in vrijheid gesteld. Voor de Raadkamer van de Rotterdamsche rechtbank is behandeld het verzoek van den officier van justitie tot gevangen houden van de beide directeuren van de verzekering maat schappij „Patria" te Rotterdam, die verdacht worden o.m. van bedriegelijke bankbreuk en die onlangs in bewaring zijn gesteld. Na langdurige pleidooien door de raadslie den van de verdachten is het verzoek van den officier van justitie afgewezen en gelastte de rechtbank de invrijheidstelling van de ver dachten. Eén der directeuren, die Duitscher is, is on middellijk aan den Vreemdelingendienst over geleverd, zoodat hij, zij het dan uit anderen hoofde, van zijn vrijheid beroofd blijft. TURFWAGEN DOOR PERSONENAUTO AANGEREDEN. Voerman zwaar gewond. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den Almeloschestraatweg nabij Genderen gemeente Born een ernstig ongeluk plaats ge had. Een paard en wagen, beladen met turf werd van achteren aangereden door een auto, be stuurd door zekeren K. uit Oldenzaal. De turfwagen vloog bij de botsing uit el kaar, waarop het paard op hol sloeg. De op den wagen gezeten v. d. B. uit Borne werd tegen den grond gesmakt en in zorgwekken- den toestand naar het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. Het paard werd later in een weiland ge grepen. V R IJ D A G 22 NOV. 1935 Vier auto's, motor en een fiets vefnield. Bü een gecompliceerde botsing. Zes personen licht gewond. Donderdagavond omstreeks zeven uur heeft op den Rijksstraatweg Zwolle—Meppel, even voorbij het Plankenloodsje te De Lichtmis, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote truck met aanhangwagen, rij dende in de richting Zwolle, reed vermoedelijk door de gladheid van den weg tegen een boom. Een personenauto, komende van Zwolle, vloog' ter zelf der tijd tusschen den boom en de vracht auto door en werd tusschen beide verpletterd. Dadelijk daarop kwamen zoowel van de rich ting Meppel als Zwolle twee personenauto's en een motorfietsrïjder die allen tegen de vernielde wagens botsten, evenzoo een wiel rijder. Alle voertuigen werden totaal vernield. Een zestal personen werd licht gewond; de overigen kwamen met den schrik vrij. Het ver keer op dezen drukken weg onderwond ten gevolge van het ongeluk veel vertraging. De Dedemsvaartsche stoomtram kwam, doordat een der vernielde auto's op de trambaan stond, met een uur vertraging te Zwolle aan. GROOT BEGROOTINGSTEKORT TE ARNHEM. B. en W. der gemeente Arnhem hebben in een nota den gemeenteraad medegedeeld, dat voor 1936 gerekend moet worden op een be- grootingstekort van ruim 1.200.000. Zij geven een aantal bezuinigingmaatregelen aan, waar door een bedrag van 255.000 kan worden bespaard. Wat betreft het overblijvende tekort van 980.000 stellen zij voor, een beroep te doen op de regeering en haar te verzoeken de gemeente te steunen door het verleenen van een extra-bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds en van een belastingbij drage. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL Donderdagmiddag is de ongeveer 40-jarige A. van der Looy te Schiedam bij het verrich ten van werkzaamheden aan de werf Wilton Feijenoord tusschen een kraan en een hijsch- toestel geraakt, tengevolge waarvan de onge lukkige vrijwel direct overleed. Het in nood verkeerende s.s. Sheaf Brook. Nog steeds niet gevonden. Het schip gezonken? Omtrent het in nood verkeerende Engelsche s.s. Sheaf Brook kan nader worden gemeld, dat de Nederlandsche sleepboot Witte Zee van L. Smit Co's internationale Sleepdienst' Don derdagmiddag 'de door het schip opgegeven plaats heeft bereikt, doch daar geen vaartuig heeft aangetroffen. De Witte Zee zal voorloo- pig het gebied blijven afzoeken. Verder zoekt nog een tweede Nederland sche sleepboot naar het schip, n.l. de Holland van de firma Doeksen en Dros op Terschel ling, terwijl voorts aan het opsporingswerk deelnemen de Engelsche sleepboot Superman en de Duitschesleepboot Albatross. Ook heb ben nog helpen zoeken de Engelsche vracht booten Sheaf Water een zusterschip van de Sheaf Brook en Blairbeg, alsmede het Grieksche s.s. Kassos. Van deze koopvaardij schepen zijn echter geen berichten meer ont vangen, zoodat zij waarschijnlijk hun reis hebben voortgezet, zonder een spoor van het vermiste schip te hebben gevonden. Er bestaat groote vrees, dat de Sheaf Brook gezonken is. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat de radio-installatie van het schip nog steeds onklaar is, zoodat het na Woensdagavond niets meer van zich heeft kunnen laten hooren. De Witte Zee rapporteerde Woensdagavond, dat wel is waargenomen, dat de radiotelegra fist van de Sheaf Brook met zijn sleutel bezig was, doch dat er geen punten of streepen kon den worden opgevangen. AGENDA AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 22 NOVEMBER. Kennemer Theater, Zeestraat: „Zij, die naar liefde dorsten" en „Nocturne". 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „De Kruistoch ten" 8 uur. ZATERDAG 23 NOVEMBER. Kennemer Theater, Zeestraat: „Zij, die naar liefde dorsten" en „Nocturne". 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „De Kruistoch ten". 8 uur. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 22 NOVEMBER. Bioscoop de Pont: „Vergane Glorie" en „Mysterie in hut 31", 8 uur. ZATERDAG 23 NOVEMBER. Bioscoop de Pont: „Vergane Glorie" en „Mysterie in hut 31", 8 uur AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 22 NOVEMBER Luxor Sound Theater: „De moord op het schip". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Verliefd, maar op wie?" Op het tooneel: Orlando Waldemar Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een hart van goud". Op het tooneel: Gigi and Olga. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Jooss bal- Iets: „De Spiegel" „HedenJoh. Strauss" „Ballade". 8.15 uur. La Gaité, Raaks: Jac. Smith's Dansorkest, 8—12 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2