Veertig-urige werkweek in het geding. Het Snelle TWEEDE KAMER By de begrooting van Sociale Zaken. CL I. Y&R Kempen DEN HAAG Vrijdag. Slechts de twee aanwezige communisten en de revol. soc. voorsteller der motie-Sneevliet voelden, iets voor een parlementaire commissie voor de werking der reglementen betreffende het gevangeniswezen; de overige 62 aanwezi gen stemden tegen. Nadat dit restantje van de beraadslagingen over Justitie afgedaan was. kwam de begroo ting van Sociale Zaken aan de orde. Minister Slingenberg deelde den heer Stein- metz (R.K.) mede zijn best te zullen doen om onze sociale maatrege- mk m- tW Jen- die afste- IlliP ;iii kert °ij d'e in de mees_ te landen van Europa, te handhaven. Dat is reeds op zichzelf in de tegenwoordige omstan digheden geen sober programma, doch een verheven taak. mVïi'.X'. u de afdeellI>ï Ar- beid kwamen de heeren LoeraKker (R.K.) en Smeenk (A.R.) opnieuw aantoonen, dat de bindendverklaring van col lectieve arbeidsovereenkomsten te beschouwen is als de noodzakelijke aanvulling der moge lijkheid van bindendeverklaring, van onder nemersovereenkomsten. Daarentegen is de heer Lauwes (lib.) door al dat bindend ver klaren bevreesd voor te groote beknotting der bedrijfsvrijheid, vrees, die hem ook de schrik om het hart deed slaan met betrekking tot een.snellen en krachtigen uitbouw der bedrijfs- raden, waarvoor Mi*. Joekes (v.d.) en de heer V. d. Tempel (s.d.) pleitten. De v.d. fractieleider acht bij onderling over leg voor sommige bedrijven een 40-urige werk week wel mogelijk, als men maar zorgt, dat de lasten voor 't bedrijf niet te hoog worden. Ook de heer Drop (s.d.) ziet heel wat in 'n 40-urige werkweek, terwijl daarentegen de heer Bakker (c.h.), die voorts op beperking van den arbeid der gehuwde vrouw aandrong, dit experiment onder de huidige omstandigheden met 't oog op de concurrentie-toestanden voor de export bedrijven, te gevaarlijk acht. De heer Ame- link (a.r.) ziet er alleen kans voor bij een in ternationale regeling. Natuurlijk kwam ook Genève ter sprake. De heer v. d. Tempel (s.d.) drong op ratificatie van verschillende internationale arbeidscon- venties aan, terwijl Mr. Joekes (v.d.) de groote beteekenis van het internationaal overleg in arbeidsaangelegenheden, scnetste en opkwam tegen hen. die gedreven door een te vergaand nationaal individualis me zich geringschat tend over de beteekenis van het werk van de (nternationale Arbeids organisatie uit laten. Waarna de heer v. Kempen (lib.) ver klaarde de waarde hiervan en van de ra tificatie van Genoef- sche arbeidsconventies niet te onderschatten, doch wel meende te moeten waarschuwen tegen bekrachtiging yan- dergelijke overeenkomsten, waaraan de hoofd-landen geen deelnemen. Nu het bèdrijfs- leven worstelt om zijn bestaan is z.i. groote voorzichtigheid geraden t.o.v. internationale regeling van doorbetaling van .loon gedurende de vacanties, onderwerp, dat 't volgend jaar te Genève aan de orde komt. De heer Kuiper (R.K.) vroeg verdere maat regelen tegen de werkloosheid en onder ver wijzing naar de lessen, die in dit opzicht Bel gië en Tsjecho-Slowakije hebben opgeleverd, betoogde hij, dat devaluatie heusch niet zal baten voor verruiming van werkgelegenheid. Toen deze afgevaardigde uitgesproken was, bleek de Minister nergens in de zaal te beken nen te zijn, wat 'n buitenkansje was voor den heer Kuiper, die nu nog eenige minuten mocht doorpraten, totdat mr. Slingenberg weer ten tooneele verscheen. Deze verklaarde heel goed te begrijpen, dat deheer Drop gaarne nog meer sociale maat regelen ondernomen zag en bv. invoering der stuwadoorswet bepleit had. Maar eén Minister van Sociale Zaken moet zich tegenwoordig helaas wel eens remmen en zoo moest b.v. die invoering thans achterwege blijven, nadat de Minister van Economische Zaken had laten weten, dat zulks economisch voor het toch al noodlijdende scheepvaartbedrijf onverant woord, want fnuikend zou zijn. Voor zoover eenigermate mogelijk moet Zon- dagsarbeid achterwege blijven. Dit in antwoord op wat hierover de heeren Kersten (H. Ger.) en Bakker (c.h.) hadden opgemerkt. Het wetsontwerp tot beperking van den arbeidstijd'van chauffeurs zal zeer spo.edig 't licht zien. Tegenover den heer'Drop hield de.Minister vol, dat verleening van. overwerk - vergunning wel degelijk gerechtvaardigd kan zijn in geval men daardoor een werk hier kan behouden, dat anders naar 't buitenland zal gaan. Doch natuurlijk moet dat niet te lichtvaardig gebeuren. Had Dr. Vos (lib.) gevreesd, dat deze Mi nister van plan was wijziging tot stand te brengen in de verhouding van arbeid tus- schen man en vrouw, en had mevr. de Vries- Bruins (s.d.) den Minister in verband met deze kwestie aan het v.d. programma her innerd, deze vrees was niet gerechtvaardigd. Een principieele verandering wil de Minister niet tot stand brengen. Wel beoogt hij ver plaatsing van ai"beid van fabrieksmeisjes naar huisarbeid, iets waarvoor mevr. de Vries-Bruins slechts minachting scheen te koesteren. Principieel aan de vrouw arbeids gelegenheid ontnemen is dit heelemaal niet. Voorzichtigheid ter internationale arbeids- conferenties is natuurlijk geboden, gelijk dit j altijd voor elke belangrijke aangelegenheid geldt. Doch de heer v. Kempen (lib.), die op voorzichtigheid met zooveel klem had aan gedrongen moest toch wel bedenken, dat de conferenties geen bindende beslissingen ne men, doch alleen richtsnoeren aan de diverse Regeeringen aangeven. En wat de opvatting aangaat, mede door den heer v. Kempen ver kondigd, dat het toch eigenlijk vreemd is dat niet-koloniale mogendheden meestemmen over conventies die juist voor de koloniën gelden, merkte de Minister op, dat hij hierin geen bezwaar zag. Juist de niet-koloniale mogendheden zullen de zaken dan eerder met een niet-belanghebbenden bril kunnen bekijken. Hadden verschillende afgevaardigden het resultaat van de bedrïjfsraden voor 't be drijfsleven teleurstellend, ja zelfs nihil ge noemd ('aldus de heer v. d. Tempel), Mr. Slingenberg kon dit niet toegeven. Men kan over dit instituut nog geen oordeel uitspre ken: het bedrijf zelf moet er echter rijp voor zijn. Op dit oogenblik moet. zeker nog geen verordenende bevoegdheid aan de bedrijfs- raden worden toegekend. Het vraagstuk der 40-urige werkweek heeft twee kanten: een nationalen en internatio nalen. Tot nu toe zijn de werknemers voor standers, de werkgevers, die er verzwaring van lasten voor 't bedrijf van voorzien, te genstanders. Slechts in een hoogst enkel ge val bleek de mogelijkheid voor een 40-urige werkweek misschien te bestaan. Na de in Genève over dit vraagstuk verkondigde ar gumenten voor en tegen te hebben voorge lezen, concludeerde de Minister, dat als ar beiders en werkgevers belangrijke offers zou den willen brengen de Regeering misschien de invoering in een bepaald geval wel zal kunnen bevorderen. Wij stippen uit het verdere betoog van den Minister alleen nog aan, dat hij aan bevor dering van verbindend verklaring van loo- neri in dezen tijd niet kan meewerken; an dere verbindende verklaringen wijst de Min. niet a priori af. Voor verbindend verklaring van pensioenregelingen wordt een voor-ont werp bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt. E. v. R. Algemeene vergadering Vrijz.-Dem. Bond. Openingsrede van prof. Kranenburg. Moeilijkheden als nooit tevoren. In de bovenzaal van „Royal" te Arnhem is vanmiddag de algemeene vergadering van den Vrijiz. Democratischen Bond begonnen. In zijn openingswoord zou de voorzitter van het hoofdbestuur, Prof. Mr. R Kranen burg, met een terugblik op het afgeloopen jaar memoreereh, dat wei zelden of nooit de Bond een zoo veelbewogen jaar heeft door gemaakt. De verliezen, door den dood waren talrijk en groot. Vele herinneringen worden ook gewekt door de omstandigheid, dat dit jaar de man, die jaren lang den V.D.B. in den strijd is voorgegaan, die jaar op jaar dagen als deze in forsche trekken den staatkundigen toe stand wist te schetsen, die in redevoeringen, welke meer dan eens magistraal konden wor den genoemd, den V.D.B. wist te bezielen, thans niet meer in zijn midden zal zijn. De redenen, die hem tot heengaan uit onze rijen hebben genoopt, heeft de V.D.B. te eerbiedigen en is ook volledig in uitingen van den V.D.B. geëerbiedigd.. De belangrijke staatkundige gebeurtenis sen volgden elkaar op in snelle vaart en in het leven van den Bond heeft zich dat weer spiegeld. Bij het vorig congres had het hoofd bestuur geen termen gevonden om te voldoen aan den aandrang,die van enkele kanten uitgeoefend'was, om een commissie te 'benoe men, die de richtlijnen voor de partij op het gebied der internationale politiek en daar mee samenhangende, het defensiebeleid nog eens weer onder oogen zou 'zien en de partij daarover zou voorlichten. Nog geen half jaar later was de Commissie er, en nochtans stelt het hoofdbestuur hoogen prijs op gestadig heid in zijn beleid. De internationale ver houdingen 'hadden een zoodanige ontwikke ling gekregen, dat het niet verantwoord zou zijn te doen, alsof alles hetzelfde gebleven was, en er geen enkele grond bestond voor hernieuwd onderzoek en onderling beraad. Met Ingehouden adem wacht de wereld de ontwikkeling der gebeurtenissen af. Men heeft het gevoelte staan op een tweesprong, op een beslissend oogenblik ln de evolutie van het staten-systeem. Men zal begrijpen, dat de gevolgen, die dit alles zal hebben, van essentieele beteekenis zullen zijn voor het rapport, dat is uit te brengen. Het hoofdbestuur zag zich dus, hoe ongaarne ook. met de commissie, gedwongen het uitstel als onvermijdelijk te aanvaarden. Ook de interne politiek was in dit jaar al lerminst een onbewogén water. In een belegerde stad gelden andere nor men, regelingen en verordeningen, dan de gewone. En economisch is ons land in ver schillende opzichten haast een belegerde veste. Dit is speciaal voor ons land funest, dat door zijn geografische ligging op druk ken handel en verkeer is aangewezen en daaraan voornamelijk zijn relatief groote maar zeer kwetsbare welvaart ontleent. Het kost de .grootste moeite bij de zoozeer ge daalde welvaart het budget van het rijk en de budgetten- der gemeenten in evenwicht te brengen, en toch, ieder, die vóór politiek eenige belangstelling en daarvan eenig be grip heeft, zal moeten inzien, dat een niet sluitend budget, over eenigszins langeren tijd, een gapende wonde in het staatslichaam beteekent. Daar moet in worden voorzien, op straffe van een uiteindelijk staatsbankroet. Verschil lende desiderata van de partij worden in een tijd van zoo hard teruglóopende conjunctuur en zoo snel opdrogende bronnen van wel vaart en belastingopbrengsten eenvoudig on bereikbaar voor de eerste jaren. Dat is hard. En het wordt door degenen, die zich geen rekenschap geven van de omstandigheden (en die zijn er, helaas, veel in ons land) niet voldoende begrepen. Daardoor zijn de ver liezen te verklaren, die de partij bij de ver kiezingen van dit jaar heeft geleden. Zij zouden vermoedelijk geringer zijn geweest, als de onderwijsbezuiniging, die op zichzelf even onvermijdelijk was als die op de andere openbare diensten, met rustiger beleid en meer evenwichtigheid ten aanzien van open baar en bijzonder onderwijs ware uitgevoerd zooals de partij altijd heeft gewenscht, maar zij zouden waarschijnlijk ook dan wel niet geheel zijn uitgebleven. Voor dén Bond' is er een taak, als mis- schien nooit te voren, maar die waarschijn lijk ook nooit zoo moeilijk is geweest. De on gelukkige kabinetscrisis van dezen zomer heeft, voor zoover ik kan zien. niemand iets goeds gebracht en wel kwaad gedaan; voor onze partij bracht zij speciaal dit nadeel, dat zij voor een feilen flamkaanval op haar de gelegenheid opende. Wat toch was gemak kelijker dan rond te bazuinen dat de Vrijz. Dem. Partij met haar verleden gebroken had. dat zij behoudend was geworden; dat zij ZATERDAG 23 NOV. 1935 daarom een regeerings-combinatie had afge wezen en onmogelijk gemaakt, die zij in haar goeden tijd altijd had gepropageerd. De werkelijkheid was gansch anders: de staatkundige strevingen, die de V.D.B. ge meen heeft met de Katholieke Staatspartij en de S.D.A.P., ongetwijfeld en die Marchant indertijd tot zijn bekend aanbod leidden, be palen op dit oogenblik de wetgeving en het regeerbeleid niet in de eerste plaats; helaas, aldus spr., maar de realiteit is niet anders. En voor wat nu in de eerste plaats aan de orde is, de redding on-zer staatsfinanciën, was er geenszins eenheid van opvatting. JHR. D. C. RöELL, BENOEMD TOT DIREC TEUR DER GEMEENTE-MUSEA TE AMSTERDAM. Na een langdurige geheime zitting van den gemeenteraad van Amsterdam over de voor dracht voor directeur der Gemeente Musea, is benoemd Jhr. D. C. Röell. conservator van het Rijksmuseum. Op de voordracht stond behalve de geko zene, dr. J. Q. van Regteren Altena Prof. dr. E. Gorter blijft te Leiden. Naar wij vernemen, zal prof. dr. E. Gorter, die, zooals wij reeds meldden, door de Belgi sche regeering benoemd is tot docent in de Kindergeneeskunde aan de Universiteit te Gent, den Leidschen hoogleeraarszetel blijven bezetten en zich met toestemming van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gedurende twee dagen in de week naar België begeven, ten behoeve van het onderwijs aldaar. Hij zal te Leiden dan ver vangen worden door de privaat-docenten dr. J. Munk en dr. Tj. Halfoertsma. TENTOONSTELLING VAN BOUWKUNST EN AANVERWANTE VAKKEN. Hedenmiddag zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam door den minister van So ciale Zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de Tentoonstelling van Bouwkunst en verwante kunsten, georganiseerd door den Tentoonstellingsraad voor bouwkunst en verwante kunsten, officieel geopend worden De heer en mevrouw Visser Hooft onderscheiden. Tot ridder en officier in de Orde van Oranje- Nassau benoemd. Het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap, dat den vermaarden dr. Ph. C. Visser had uitgenoodigd over zijn vierde Karako- rumexpeditie te komen verhalen, zag Vrijdag avond de groote zaal van het Koloniaal In stituut te Amsterdam geheel gevuld met be langstellenden. Onder hen was de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. R. Slote maker de Bruine, die terstond na het vrien delijke begroetingswoord van den waarne- menden voorzitter, den heer H. C. Rehboek, het woord verkreeg. De minister zeide, dat hij zich het voorrecht niet wilde laten ontgaan om te vernemen, wat de heer Visser kwam vertellen. Zijn aanwezigheid wilde ook zijn waardee ring en die der regeering uitdrukken jegens de personen, die met taai uithoudingsvermo gen bezield, niet alleen sportief, maar vooral ook wetenschappelijk Nederland bewondering afdwongen. Het verheugde den minister te kunnen mededeelen, dat de Koningin dr. Vis ser had benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en mevrouw Vis serHooft, die een belangrijk aandeel in de behaalde resultaten heeft, tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze mededeeling werd met luid applaus begroet. Namens het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap bood de heer Rehboek den heer en mevrouw Visser de versierselen der. hun verleende onderscheidingen aan. Dr. Visser zegde dank voor de decoraties, welke hij en zijn eöhtgenoote zouden be schouwen als een stimulans. Na een hoffe lijk dankwoord tot het Genootschap ving dr. Visser zijn bekende causerie over zijn reeds beroemde expeditie aan. TE GOUDA GAAT MEN SPORT - VLIEGTUIGEN BOUWEN. GOUDA, 22 November. Het Gemeente bestuur van Gouda heeft een aanvrage ont vangen van den heer Verfürden, ingenieur uit Winterswijk, achter wien een Rotterdam- scheHaagsche combinatie staat met een kapitaal van zevenhonderd duizend gulden voor huur van 10.240.M2 gemeentegrond aan de Nieuwe. Vaart (d.i. de verbinding tusschen Hollandsche IJsel en Gouwe, den waterweg Rotterdam—GoudaAmsterdam) om daarop te vestigen een nieuwe industrie „Navlietra" (Nationale Vliegtuig- en Transportwerktuig Industrie), welke .zal vervaardigen verplaats bare transporteurs voor het bouwbedrijf, brandladders, uitkijktorens en schaartorens, transportwerktuigen, welke hier te lande nog niet worden vervaardgd en sportvliegtuigen (klein vliegtuigbouw). Bij de nieuw te vestigen industrie zullen volgens mededeeling van den ondernemer be halve ingenieurs, t.eekena-ars en ander tech nisch personeel, een tweehonderdtal werk lieden arbeid vinden. B. en W. van Gouda adviseeren den Raad de aangevraagde terreinen te verhuren voor f 450' per jaar voor den tijd van vijf jaren en vijf optie-jar en en het recht van koop tegen zeventig cent per vierkante meter. EFFICIENC Y-DAGEN Op 28 en 29 November a.s. worden te Am sterdam in de Militiezaal, Singel, weer effi- ciency-dagen gehouden. Gedurende deze dagen zal tevens worden herdacht het tienjarig bestaan van het Ne- derland'sch Instituut voor Efficiency, dat op 12 December 1925 werd opgericht. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart is uitgenoodigd de opening bij te wonen en eenige woorden te wijden aan het doel ën streven van het Instituut. T GEKOMEN PREDIKBEURTEN Zondag 24 November. BROEDE RGEMEENTE Voorm. 10.30 uur de heer H. Brauer. Aanstaand zendeling te Zeist. Opwekkingssamenkomsten. Donderdag 28 November nam. 8 uur:. Spr. Ds. A. A. Wild schut. Ned. Herv. Pred. te IJmuiden-Oost. Ernstig ongeluk in de mijn Oranje Nassau. Een doode en een gewonde. HEERLEN, 22 November. Gisteravond omstreeks half tien heeft in de ondergrond- sche werken van de mijn Oranje Nassau III, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den 29-jarigen houwer Sovi, een Italiaan, het leven heeft gekost, terwijl zijn metgezel, een Tsjech. Ramsak genaamd, aan het gelaat gewond werd. Men weet nog niet, hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen. Waarschijnlijk is het te wijten aan het te vroeg ontploffen van een hoeveelheid dynamiet. Dit staat even wel nog niet vast. De Tsjech Ramsak is naar het St.-Jozefzie- kenhuis te Heerlem overgebracht. De toestand van den man, die klaagt over hevige pijn in het hoofd, is oogenschijnlijk niet ernstig. ZONDAG 24 NOVEMBER 1935. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 NCRV., 9.30 KRO 5.— NCRV. 7.45-r- 11.— KRO. 3.30 Morgenwijding. 9.30 Gram. platen. 10.— Hoogmis. 11.30 Gram. platen, 12,15 Orkest- concert en lezing. 2.Cursus. 2,30 Gram.- platen. 12,15 Orkestconcert en lezing. 2. Cursus-. 2.30 Gram. platen. 3.Orkestcon cert. 3.30 Lezing. 3.45 Vervolg concert. 4.15 Gram. platen. 4.30 Voor de zieken. 5.Ge wijde muziek. 5.20 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek, 7.45 Berichten, lezing 8.15 Cabaret-programma. 10.Gram. pla ten en berichten. 10.40ld.Epiloog. HILVERSUM II, 301 M. 8.5b VARA., 10.—VPRO., 12.— AVRO., 5.— VARA., 8.— AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.Berichten, tuinbouw- praatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 Lezing. 10.Zondagsschool. 10.30 Kerkdienst. 12. Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos1 orkest en Gram. platen. 2.— Boekbespreking. 2.30 Con certgebouworkest ol.v. E. v. Beinum, m.m.v. cellist. 4.30 Gram. platen. (Om 4.45 Sport nieuws). 5.Orvitropïa. 5.35 Lezing, berich ten. 6.Gram. platen. 6.30 Radiotooneel. 7. De Flierefluiters en solisten. 8.Berichten. 3.15 Omroeporkest. 9.Radio-Journaal. 9,15 Gram platen. 9.40 Voordracht. 10.— Omroep orkest. 19.45 Verslag schaakmatch. Gram. platen. 11.Berichten. 11,1012.AVRO- Decibels DROITWICH, 1500 M. 9.50—10.35 Kerkdienst. 12,50 Boradhurst Seutet. 1.35 BBC-Variété-oi'kest. 2.35 B. Pini's tango-orkest. 3.20 Gram. platen. 4.05 Bridge- water-kwinfcet. 4,50 Kinder-kerkdienst. 5.20 Radiotooneel. 5.50 BBC-orkest. 7.05 Voor dracht. 7,25 Zang en piano. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Berichten. 9.20 Trioconcert. 9.50 Alb, Sandler's orkest. 11.05 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20. 8.20 en 11,20 Gram. pi-, 11,35 Orgel concert. 12,25 Gram.platen. 12 35 Kamermu ziek. 4.20 Gram. platen. 4.30 Koorconcert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Vocaal kwartet. 8.20 Zang 9.05 Radiotooneel. 11.05 Dansmuziek. KEULEN, 456 M.» 5.20 en 7.50 Concert.. 9.50 Koorconcert. 10.50 Bach-eantate. 11.20 Orkest, koor en solisten. 3.20 Omroeporkest. 4.20 -Ein deutsches Re- cuiem", Brahms. 7.20 Koorconcert. 8.20 Or kestconcert. 9.50—11,20 Populair concert. BRUSSEL, 322 M. 10.20 Gram. platen, 11,20 Salonorkest. 12,2 Gram., platen. 12,50 Orgelconcert. 1,30—2,20 M. Alexys' orkest. 5.20. Dansmuziek. 6.05 Sa lonorkest. 7.20 Gram. platen .9.20 „La Bohè me" Puccini. 11.—12.20 J. Rutten's orkest. BRUSSEL, 484 M. 10.20 Salonorkest. 11,20 Gram. platen. 12,20 M. Alexys's orkest. 1.302.20 Gram. platen 5.20 Omroeporkest. 6.20, 7.-05 en 7,35 Gram platen. 8.20—12,20 Populair concert, lezingen en reoortage. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gram. platen, 8.20 Orkestconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Hoorn- en pianorecital. 10.05 Weerbericht. 10.20—11,20 Concert. MAANDAG 25 NOVEMBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8:159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30— 12.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelspel. 2.00 Schooluitzending. 2.353.15 Causerie. 3.30 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoon pl 5 30 Solistenconcert (Zang, tenor en vleu gel). 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Re portage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8 05 Leger des Heils-uitzending. 9.35 NCRV-orkest, mmv. solist. Om 10.00 Berichten. 11.00—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl 10.00 Morgenwijding VP RO. 10 15 Declamatie. 10.35 Trioconcert. 11.00 Declamatie. 11.20 Cymbaal en piano. 11.30 Trioconcert. 12.00 gramofoonpl. 12.30 VARA- orkest. 1.30—1.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gramofoonpl. Declamatie. Gramo foonpl. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Concert (instru mentaal en vocaal). 6 00 Orgelspel. 6.35 Muzi kale causerie. 7.10 Causerie. 7.30 Concert (zang, fluit en strijkinstrumenten). 7.57 Berichten 8.05 „Kunst in Nood". 8.15 „Ju-das Maccabeus" Handel. 10 00 Berichten. 10.05 E. Walïs' orkest, 11.00—12.00 „De Notenkrakers", mmv. solist. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gramofoonpl. 12.05 Schotsch Studio-orkest. 1.05 Gramofoonpl. 1.502.20 Or gelconcert. 3.20—3,55 Gramofoonpl. 4.20 Solis tenconcert. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Dansmu ziek. 6 20 Berichten. 6.50 Zang. Hierna lezin gen. 8.20 Gevarieerd programma. 8.45 Carne- gie-herdenking. 9.20 Trio-concert. 9.50 Berich ten. Lezing. 10.35 Revue programma. 11.35 12.00 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Kamer- concert. 4.20 Orkestconcert, 5.50, 6.50 en 9.05 Kamermuziek. 10.05—12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert. 11.20 Nedersaks Symphonie- orkest. 1.35 en 3 30 Zang en piano. 4.20 Kamer orkest en solisten. 8.00 Gitaarmuziek. 8 20 Ra diotooneel. 9.40—11.20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gramofoonpl. 12.50 Salonor kest. 1.502.20 Gramofoonpl. 5.20 en 6.35 Sa lonorkest. 7.35 Gramofoonpl. 8.20 Symphonie- orkest. 10 3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 en 1.302.20 Gramofoonpl. 5.20 Het Constantin orkest. 6.20 en 6.50 Zang. 7.10 Gramofoonmuziek 7.20 Pianorecital. 8.20 Mu zikaal hoorspel. 10.3011.20 Dansmuziek, DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. T.30 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Piano recital. 10.05 Weerbericht.. 10.2011.20 Popu lair concert. £e*t Auioycafiz Startsein Jaren geleden, toen de crisis nog crisis en geen aanpassing heette,- bezweek ik voor den familie- en vrienden-aandrang, en-stemde erin toe te leeren autorijden. Lang had het. verzet geduurd, vele' waren rriïjh 'arguihènten ge weest. Alles vergeefs. Zijwerden ontzenuwd. Het is te duur, zei ik. Onzin, antwoordden zij. Dé.auto's zijn nu zoo goedkoop geworden; rij zakken vast niet verder meer. Prachtige .tij.d om er. een te koo- pen. En de onderhoudskosten? Vallen erg mee, als j-e -maar niet teveel rijdt. Zal ik zeker niet doen. Ik houd niet van luxe. Daar lachten ze om. Zij vonden het geen luxe. Allerlei en velerlei menschen red-en auto. Je bespaart zooveel, zeiden zij, op al je treinreizen. Ik hoef niet op de locomotief af te schrij ven. En niet op rails en stations. Maar een auto moet je afschrijven. In drie jaar. Nonsens, zeiden ze". Dat is luxe. Vijf jaar! Maar ik fiets liever. Ook als het hard regent'?' En stormt? Of sneeuwt?- Of hard vriest? Neëh,.dan wil je wat graag met óns meerijden. Da's gemeen, zei ik, Wat gemeen? Ik dacht dat jullie mij uit hartelijkheid mee lieten rijden. En dat de wagen met volle belasting ook beter op den weg lag, juist als het glad is. Hm, zeiden ze, want daar was geen ant woord op. Het is goed voor je gezond heid. Prachtige afleiding van 's levens zorgen, en zoo. Nu dan, ik doe het-niet. Zij gingen hoofdschuddend heen, maar won nen terrein. En op een fraaien lentemorgen belde een familielid op en zei: Als je van middag om half zes thuis bént, haal ik je met mijn oude Chevrolet af.' Waarom? Om je autorijden te ieéren, Het is mooi weer. Morgen gaan we door. Kun je het mij niet vanmiddag leeren? Morgen regent het weer, zei ik bitter. Neen, zei hij. Op één middag kan het niet. Maar veertien dagen is genoeg. Goed dan. Dat was mijn eigenlijke, zelfrgegeven, half- onwillige startsein. Met dergelijke middelen zijn mannen tot bridgen, nieuwe bontmantels en hoeden voor hun vrouwen, hyper-selectieve radiotoestellen, en sommigen z-elfs tot vacan ties aan zee bewogen. Mij noopten ze tot Het Snelle Ding. En thans, na eenige jaren, ver groeid met het Ding als zoovelen vóór en na mij, leiden zij tot deze autografie, hetgeen be teekent „geschrift over een auto". Het is een nieuw-Grieksche taalverrijking, in Nederland ingevoerd. Mijn mentor kwam dien middag prompt op tijd. Hij zei dat hy zijn ouwe Chevrolet over een maand zou inruilen, en dat ik er nog net rijden in kon leeren. Daar Fm je zoo'n ding wel aan wagen. Het gaf' niét-' méér Merci, merci, zei ik. Dacht je soms dat ik ef.mijh. nieuwe aan zou riskeeren? Neen. Maar als ik dus- een maand langer had standgehouden?. Hij grijnsde. Dat wist je niet, makker; je bent er nou bij. En hij reed mij naar de stille wegen van het Naalden veld, stopte daar en begon me den boel uit te leggen. Het waren heele reeksen hand- en voetgrepen. Toen hij ophield om adem te halen vroeg ik: Is dat alles? 'Bijna, zei hij. Hoe moet ik dat ooit uit elkaar houden? Dat leert, iedereen. Weet jij niet dat ik nogal eens verstrooid doe? Dat zul je in een auto niet doen. Weet jij dat zeker? Vrijwel. Weet jij dat in dit Naaldenveld, ofschoon stil, niettemin menschen wonen? Mannen met vrouwen en kinderen en dienstboden en leve ranciers en honden en katten? Allemaal schep selen met kostbaar -Leven bezield? Besef jij dat die allen zich af en toe op deze stille wegen wagen? Welnu dan.wat heb je te gen hen? Waarom bedreig jij de heele buurt? Wie heeft er nou een vendetta tegen een heele buurt? Klets niet langer, zei hij. Trap met je linkervoet die clutch in. Zoo. Zet den versnel- lings-hefboom in de esrstè. Zóó. Laat nou maar langzaam dat pedaal met je linkervoet opkomen. Langzaam, zeg ik. Nog langzamer. Nu.nou dan! Nou rij je. Het was geschied. Ik reed inderdaad. Weer afslachting van den veestapel Maatregelen ter overweging. Het Vaderland deelt mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn voor het opnieuw af slachten van een deel van. den veestapel. Naar wij vernemen worden dergelijke maatre gelen nog slechts overwogen. De minister heeft, zooalsmen weet, medegedeeld dat het huidige systeem van beperking van de melk productie wordt teruggenomen; niettemin is men van oordeel, dat de melkproductie nog steeds te groot is. - Kan men niet tot een beperking .van het product zelf komen, dan schiet er dus al wéi nig anders over dan beperking van het pro ductie-apparaat, de koe. Het zou in dit geval om 100.000 koeien gaan. Het is evenwel de vraag, of het Landbouwcrisisfonds rijk genoeg is om een dergelijken maatregel te financie ren. Men vreest dat vrijwillige beperking niet tot het gewensehte resultaat zou leiden en men dus den boeren een leveringsplicht' zou moeten voorschrijven. Inmiddels is last gegeven met de voorberei ding van de melkbeperking voort te gaan, in dier voege dat men voor elk bedrijf het per centage berekent van de beperking op de melk- oroduetie, die zou moeten worden opgelegd. Heeft men eenmaal die. berekening gemaakt, dan zou men uit dit percentage besluiten tot het aantal koeien dat'elk bedrijf in het belang der beperking heeft af te staan.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5