INTELLECTUEELEN IN NOOD. Smokkelarij. BEVERWIJK. De gaskwestie met Heemskerk Behandeling door Ged. Staten. OUDERAVOND LAGERE SCHOOL No. 3 In de openbare lagere school No. 3 aan de Romerkerkweg is gisteravond een uitstekend bezochte ouderavond gehouden, waarbij de beer L. Hamberg, tandarts, een zeer interes sante cauaserie gehouden heeft over mond- .hygiene en het belang van een schooltandart sendienst. Het hoofd der school, de heer Dangermond gaf in zijn openingswoord zijn blijdschap te kennen over de goede opkomst, daar slechts op deze manier het beste contact tusschen ouders en onderwijzend personeel verkregen kan worden. Vervolgens gaf spreker een kort overzicht van den toestand op school, waarbij vooraf de overbevolkte klassen een voornaam punt van bespreking vormde. Ondanks het reserve klasje bestaat iedere klas nog uit ongeveer 45 leerlingen. De toestand is dus voor het perso neel uiterst moeilijk en dit zal nog erger wor den wanneer per 1 Januari a.s. voor de twee hulpkrachten een vaste leerkracht wordt aan gesteld. Bij de verkiezing van de oudercommissie werden de aftredende leden, de dames Bur ger—Berghuis en de heer Roos bij acclamatie herkozen. Hierna hield de heer L. Homberg een cau serie over de mondhygiëne. Spreker wees hier bij op de noodzakelijkheid van een goede mondverzorging omdat verwaarloozing van het gebit slechte gevolgen voor de maag heeft. Vervolgens behandelde de heer Homberg de ontwikkeling van het melkgebit. Verder legde spreker den nadruk op ds verzorging van het melkgebit, omdat dit van groote invloed is op het blijvende gebit. Tenslotte behandelde spreker de voordeelen van een schooltandartsendienst. Die noodza kelijkheid bleek uit het feit, dat statistische gegevens aangetoond hebben, dat van kinde ren, die op school kwamen 97 pet. een slecht gebit hebben, terwijl aan 't einde van den leer tijd dit aantal terug geloopen was tot drie procent. De causerie van den heer Homberg werd verduidelijkt door een aantal lichtbeelden. Aan het slot werden door de aanwezigen tal rijke vragen gesteld, die door den heer Hom berg uitvoerig behandeld werden. Hierna bestond gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel over de kinderen te onderhouden. DE WINKELSLUITING. In verband met het a-s. St. Nicolaasfeest mogen de winkels tot en met 5 December tot des avonds 10 uur geopend zijn. WIJDINGSAVOND NED. HERVORMDE GEMEENTE. In de Ned. Herv. Kerk vond gisteravond een wijdingsavond plaats. Spreker was Ds. J. J. Stam, Herv. Predikant te Rotterdam, die sprak over het onderwerp „Is wetenschap een be lemmering voor het geloof?" Na het zingen van Ps 89 1 en het voorlezen van eenige verzen uit Corinthiërs I ging Ds. Stam voor in gebed, gevolgd door samenzang van Ps. 118 10, 11. Een vraag, zoo begon spreker zijn onder werp, die nog altijd leeft in de harten van vele mensehen, 'en die velen angstig maakt, door te probeeren er een antwoord op te geven, is die, welke de tegenstelling tusschen geloof en wetenschap doet uitkomen en waarbij het geloof het schijnbaar steeds tegen de weten schap moet afleggen. Een bewijs hiervoor ziet men in de dagelijksche beteekenis van het woerd „gelooven". Voor ons moet „gelooven" beteekenen een zekerheid hebben van de dingen, die we niet zien, terwijl 't spraakgebruik juist een onzeker heid weergeeft. Er is, aldus spreker, een tijd' geweest dat het geloof beïnvloed werd door de Griekseh-Romeinsche cultuur. Daarna heeft men getracht het bestaan van God door mid del van de philosophic te bewijzen. Het Geloof daalde af tot-een stukje wijsbegeerte. In de Middeleeuwen wilde men het geloof als de- eigenlijke aanvulling- van het weten beschou wen. In den tijd van het Rationalisme pro beert met het weten huiten het geloof te stel len. Ook tegenwoordig is men door de groote vlucht, die de wetenschap genomen heeft, ge neigd om te zeggen: „Er is geen God''. De wetenschap of de werkelijkheid komt al leen in die mate tot ons voor zoover het ons gegeven is. Wetenschap bestaat uit een systeem van verhoudingen. Wanneer een nood wendïge samenhang bereikt is, die niet anders gedacht kan worden, noemen we dit weten schap. Maar dat is nog geen „absolute weten schap". Men komt uiteindelijk niet tot het verstaan van de werkelijkheid, omdat die ont staan is uit een anderen dan logischen aard. De wetenschap heeft eerst dan haar doel bereikt als ze ons wijst naar een punt, wat we niet zien, waar we niets van weten. Er zijn tal van menschen, die den Bijbel wetenschappe lijk willen bestrijden. Spreker geeft hier op slechts één antwoord n.l.: De Bijbel is geen wetenschappelijk, maar een tendenz werk. God wil door middel van den Bijbel tot ons spreken. Tenslotte kan de wetenschap ons nooit den zin van 't bestaan en den zin van de wereld openbaren. De wereld is er omdat God dit wil. Hierin ligt het doel van ons bestaan. En als wij dan ons afvragen waarom dan die wereld zoo vree- selijk is, zie dan naar het kruis van Golgotha. A Daartoe kan geen wetenschap naderen Het -^e ®aden van de rozengalwesp zijn reeds tot geloof is altijd luisteren naar wat God ons te vele bijgeloof aanleiding geweest. Ze worden zeggen heeft. Hierin blijft de zekerheid liggen in den volksmond „slaapappels" of „rozen van God zelf. Wij zijn van God, zoo besluit koningen" genoemd en zouden een uitstekend spreker, van Hem krijgen wij vergeving van middel tegen beheksing zijn. Tevens zouden zonden, daarom zijn we op de wereld en daar- I zij uitstekend dienst kunnen doen als slaap- om heeft ons leven zin. en zenuwstillend middel. Vermoedelijk zal men Na het zingen van Gez. 36 5 werd de avond echter nooit zelf geprobeerd hebben of het op de gebruikelijke wijze besloten. vertelde wel waar was. Het gasbedrijf heeft sinds 1931 een geschil met de gemeente Heemskerk, dat zijn ont staan vond in de uitlegging van de bepalingen van het met Beverwijk gesloten contract be treffende de levering van gas. In Heemskerk meende men uit de bepalingen te kunnen lezen, dat het Beverwijksche distributiebedrijf gehouden zou zijn aan de gemeente Heems kerk een bepaald aandeel in de winst uit te betalen. Beverwijk ontkent ten eenenmale, dat deze bedoeling bij het sluiten van het contract zou hebben voorgezeten. Deze mee ning vond trouwens ook ingang bij sommige raadsleden van Heemskerk, die van oordeel waren, dat dit winstaandeel in den gasprijs verdisconteerd is. De raadsleden, die in deze ook voor de gemeentekas zoo zorgvolle tijden, wel gaarne een aandeel in de zoete winst uit Beverwijk zagen toevloeien, waren lang niet malsch in hun oordeel en meenden de tijd, dat „Beverwijk over de brug moest komen" toch wel aangebroken. Maar dat was gemakkelijker gezegd, dan gedaan. Het volgend jaar zal het geschil zijn eerste lustrum herdenken, wanneer er althans geen voor beide partijen bevredigende oplos sing wordt gevonden. Op instignatie van Heemskerk werd het ge schil in handen gesteld van een door de rechtbank benoemde arbitrage-commissie. Beverwijk werd door deze commissie veroor deeld om de door Heemskerk verlangde ge gevens te verstrekken en tot het betalen van de proceskosten. Heemskerk kon zich echter met de door Beverwijk verstrekte gegeven weer niet ver eenigen, zoodat het geschil nog onverminderd voortduurt. Intusschen hebben thans ook Ged, Staten zich met deze aangelegenheid bezig gehouden Op Woensdag 11 December des namiddags 12 uur zal het geschil ter provinciale Griffie in het Gouvernementsgebouw te Haarlem in het openbaar door Ged. Staten worden be handeld. DE EERSTE NUTSAVOND. Donderdagavond wordt in het Kennemer Theater de eerste Nutsavond gehouden. Jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem opent de serie voordrachten, welke dezen winter zullen wor den gehouden, met een lezing over het inte ressante onderwerp „Per Zeppelin naar Zuid- Amerika". De vertooning van een film zal het gesproken woord verduidelijken. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. BEVERWIJK, 25 November 1935. Prijsnoteering: Breekpeen per kist f0,80f 1,40 Spinazie per kist f 0.35f 0,75 Sla per kist f 0,25f 0,45 Boerekool per kist f 0.30f 0,40 Andijvie per kist f 0,20f 0.50 Wortelen per bos f 0,06f 0,11 Peterselie per bos f 0,03f 0,04 Selderie peir bos f 0,02f 0,05 Prei per bos f 0,03f 0,12 Bloemkool le pér stuk f 0,10f 0,15 Bloemkool 2e per stuk f 0,03f ,05 Tomaten per K.G. f 0,06f 0,16 Uien per K.G. f 0,02—f 0,03 Wortelen per K.G. f 0,0114—f 0,02'/2 Snijboonen per K.G. f 0,28f 0,32 Spruiten per K.G. f 0,10f 0,17 Roode kool per stuk f 0,03f 0,12 Gele kool per stuk f 0,03—f 0,06 Groene kool per stuk f 0,03—f.0,06 Appelen per K.G'. f 0,06^-f 0,14 Peren per K.G. f 0,08f 0,12 Knollen per stuk f 0,02—f 0.05 Druiven per K.G. f 0,20f 0,26 DINSDAG 26 NOV. 1935 (Een smokkelaar heeft vergeefs geprobeerd een kalf over de Bel gische grens te brengen, door het dier, met een jas aan en een hoed op, in zijn motorzijspan mee te nemen). Alle soorten motorengelen Komen in ons landje voor, De douane aan de grenzen Laat ze meestal vlotweg door. Maar bij alle variatie, Bleef het steeds bij 't genus: 'mensch, Bij een kalf zegt de douane Zeer terecht: hier is de grens. 't Is-niet vreemd, dat kalverliefde In een zijspan langs ons gaat, Maar zoo letterlijk nog nimmer, Het is hier geen Kalverstraat. Soms zijn 't ook wel rare snuiten, Die je hier passeeren ziet, Maar een kalf voor mensch verslijten, Neen. zoo'n kalf zijn w ij nog niet. Ik zeg, ook al is 't natuurlijk, Dat gesmokkel wordt belet, 'k Hoop. dat hét dien grappenmaker Niet zwaar wordt betaald gezet. Want al is 't een overtreding, 't Nieuwe hierin is wel dit; Dat het kalf nooit in den zijspan. Maar vaak op den motor zit. P. GASUS. ST. NICOLAASFEEST R.K. BEWAARSCHOOL. Evenals vorige jaren zal ook thans St. Nico- laas de R.K. Fröbelschool in de Koningstraat met een bezoek vereeren. Het hooge bezoek is vastgesteld op Woensdag 4 December a.s. St. Nicolaas zal op dien dag des namiddags te twee uur percies zijn intocht ïn de school houden. Na het bezoek aan de kleuterschool zullen ook de ouden van dagen, die verpleegd worden in het St. Jozefgesticht door Sinterklaas aan genaam worden bezig gehouden. SANTPOORT. KWAJONGENS WERK OF EEN TELEURGESTELDE DIEF? Toen een meisje na even bij een vriendin op bezoek geweest te zijn, weer haar fiets ter hand wilde nemen, bleek haar, dat haar boekentasch van haar babagedrager was ver dwenen. Den anderen morgen kwam de tasch weer terecht, maar hoe! De dief had blijk baar in de tasch niets van zijn gading ge vonden en had daarna en misschien ook daarom den uit boekenbestaanden inhoud stuk voor stuk in de sloot geworpen, waarna de tasch denzelfden weg volgde. HEEMSKERK. GEVONDEN VOORWERPEN. Een belastingplaatje en een zwarten hond (teef). Geboren: Cornelis Wilhelmus z. v. Nic. Vendel en Corn. Schuijt. Arie, z. v. P. L. van der Kolk en Chr. A. Teeling. Petronella Alida Cornelia, d.v. Th. N. Knaap en.Joh. M. Keet. O ver-ledenP. Meijer, wed. van A. Welp, '80' jarèn, Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. WIJK AAN ZEE „GOEDKOOPE" GOEDEREN. Verscheidene personen ontvangen de laat ste dagen bezoek van kooplieden, die tegen bespottelijke lage prijzen goederen te koop aanbieden. Zoo bieden zij groote badhand doeken aan voor 6 cent per stuk. Zij doen dan de belofte, dat die handdoeken den vol genden dag geleverd zullen worden. Na deze introductie bieden zij lappen flanel aan tegen hooge prijzen. De kooplieden verlangen dat deze laatste goederen terstond geleverd en betaald zullen worden. In sommige gevallen gaat men hierop in, in de verwachting den volgenden dag bijzonder goedkoope bad handdoeken te zullen krijgen. Natuurlijk blijft levering achterwege. Men zij dus op zijn hoede. Deze aangelegenheid heeft reeds de aandacht van de politie getrokken. IJMUIDEN. Visscherij nieuws in een notedop. Haringvangsten op de Noordzee worden minder. De haringvangsten op de Noordzee worden minder. De meeste loggers gaan dan ook naar het Kanaal. Ook de Martenshoek is d erwa arts vertrokken Een mooie reis maakte nog de SCH. 68, die gistermorgen 80 kisten haring lostte. De haring van dit schip bracht f 640 op. Vischomzet in Ostende. De vischomzet in Ostende in de week van 15 tot en met 21 No vember bedroeg 1.674.102 fr. Een rapport van het Internationale Arbeidsbureau en een vergadering der commissie voor de behartiging der belangen der intellectueele arbeiders. (Van onzen correspondent) Genève, 16 November 1935 De Internationale Arbeidsorganisatie houdt zich niet alleen bezig met de belangen van de handarbeiders, doch tracht ook eenige verbe tering te brengen in het lot van hen, die hun dagelijkschen arbeid vooral met de gaven van den geest hebben te verrichten. Dezer dagen is op het Internationale Ar beidsbureau dan ook weder een vergadering gehouden van de door den Raad van Beheer benoemde internationale commissie voor de behartiging van de belangen der intellectuee le arbeiders. De Italiaansche regeeringsgede- legeerde Senator de Michelis, wien het, even als met betrekking tot de verkorting van den arbeidstijd der handarbeiders, voor een be langrijk deel te danken is, dat de Internatio nale Arbeidsorganisatie zich met dit vraag stuk bezig houdt, was de voorzitter van deze bijeenkomst, die hoofdzakelijk de werkloosheid onder de intellectueele arbeiders en de mid delen tot haar bestrijding te bespreken had. Uit een juist verschenen rapport van het Internationale Arbeidsbureau blijkt, welk een rampzaligen omvang de werkloosheid ook on der deze categorie van arbeiders aangenomen heeft. Deze vermeerdering der werkloosheid onder den intellectueelen stand is niet slechts het gevolg van de wereldcrisis, die alle ar- beidsgelegenheden heeft verminderd, doch ook van de toenemende begeerte onder de jongeren, om zich aan intellectueelen arbeid te wijden. Eenige cijfers uit het rapport van het In ternationale Arbeidsbureau maken dit duide lijk. In Nederland b.v. was er in 1913 nog slechts op iedere 1229 inwoners één student; in 1933 was er daarentegen één student op iedere 636 inwoners, zoodat het aantal studen ten bij ons vrijwel verdubbeld is. Ook in tal van andere landen viel een dergelijke vermeer dering van het aantal studenten met bijna 100 pCt. vast te stellen. Zelfs in de Vereenig- de Staten van Amerika, waar het percentage der studenten in verhouding tot de gansche bevolking in 1915 reeds zoo lioog was, dat men nauwelijks nog aan een toeneming ervan scheen te kunnen denken, is binnen 20 jaren dit percentage toch nog bijna verdubbeld! Te genover één student op 237 inwoners in 1915 bevat Amerika thans op iedere 127 inwoners reeds één student! Het rapport van het Internationale Arbeids bureau houdt zich vooral bezig met de werk loosheid onder hen, die zich aan de medische studie gewijd hebben, en ond&r degenen, die een universitair diploma als ingenieur bezit ten. Zoo wijst het rapport erop, dat in Duitschland b.v. het aantal personen met een ingenieursdiploma, die noodig zijn om de in het af geloopen jaar opengevallen plaatsen te bezetten, op 10.000 jaarlijks geschat wordt; daarentegen verlaten gemiddeld 25.000 studen ten met een ingenieursdiploma jaarlijks de Duitsche universiteiten! Het is duidelijk, dat de werkloosheid onder de ingenieurs voortdu rend toeneemt! Niet veel beter staat het met de geneeskundigen. In Duitschland heeft men jaarlijks aan een kleine 2000 nieuwe genees- heeren behoefte; het aantal studenten in de medicijnen, die jaarlijks in Duitschland na volbrachte studie de universiteiten verlaten, bedraagt echter gemiddeld 4 a 5000! In de Vereenigde Staten van Amerika is de toestand iets gunstiger voor de aanstaande dokters. Terwijl daar ongeveer 3000 nieuwe artsen jaar lijks een plaats kunnen verkrijgen, komen on geveer 5000 studenten in de geneeskunde jaar lijks met hun studie aan Amerikaansche uni versiteiten gereed. Ook ih Amerika stijgt dus jaarlijks het aantal werklooze geneeskundigen in bedenkelijke mate, doch de stijging daar is naar verhouding niet zoo angstwekkend groot als in Duitschland. De gegevens, die in het rapport van het Internationale Arbeidsbureau zijn bijeenge bracht, toonen aan ,dat bijna in alle landen en vrijwel in alle intellectueele beroepen een te veel aan intellectueele arbeidskrachten be staat. Dit was reeds het geval, voordat de we reldcrisis de arbeidsgelegenheden beperkte. De crisis heeft den nood der intellectueelen slechts nog verscherpt. Het rapport vestigt in dit verband de aandacht erop, dat ten aanzien van vele intellectueele beroepen aan een verbetering van den toestand ook na de overwinning van de crisis niet te denken valt. De werkloosheid onder de intellectueelen is in menig beroep veel méér dan een crisis verschijnsel. Zij is „definitief", zoolang niet een belangrijke vermindering in het aantal van hen zal intreden, die in deze beroepen een middel van bestaan zoeken. Evenals ten aan zien van de arbeiders met de hand het geval die door de vervolmaking der machines en door andere technische hervormingen talloo- ze werkgelegenheden voor altijd verloren heb ben, zoo bestaat ook voor duizenden intellec tueele arbeiders zelfs na het ophouden der we reldcrisis weinig uitzicht op lotsverbetering. Bekend is het voorbeeld van dpn musicus, die door gramofoon en radio veel minder gezocht is dan voorheen. Hetzelfde geldt echter helaas ook voor tal van andere intellectueele beroe pen. De internationale commissie voor de behar tiging van de belangen der intellectueele ar beiders ontkende natuurlijk de juistheid van dit betoog van het Internationale Arbeidsbu reau over het definitieve karakter der werk loosheid in vele intellectueele beroepen, afge scheiden van de verzwarende crisis-omstan digheden, allerminst. De commissie was ech ter van oordeel, dat het desniettemin ook voor de intellectueele arbeiders van groot belang zou zijn, dat de regeeringen de wereldcrisis in het algemeen energisch trachten te bestrij den door verkorting van den arbeidstijd. Ook in de intellectueele beroepen zal verkorting van den arbeidstijd veel tot vermindering der werkloosheid kunnen bijdragen. De commissie heeft echter bovendien de aandacht der regeeringen op verschillende andere hervormingen en maatregelen geves tigd, die in het bijzonder met betrekking tot de intellectueele beroepen behooren te worden toegepast. Zoo heeft zij den wensch uitgespro ken naar een verlaging van den leeftijd, waar op ambtenaren en andere intellectueele arbei ders den dienst zullen moeten verlaten, met dien verstande echter dat hun een behoorlijk pensioen verzekerd worde. Ook_ het uitoefe nen van bijberoepen, waardoor éénzelfde per soon dubbel loon geniet, zal zoiDveel mogelijk moeten vermeden worden, ook hier echter met het voorbehoud, dat de loonen in het algemeen hoog genoeg zullen zijn, dat de uitoefening van één enkele intellectueele werkzaamheid voldoende zal zijn voor de voorziening in het levensonderhoud van den intellectueelen wer ker en diens gezin. In het bijzonder dringt de internationale commissie echter erop aan, dat de vestiging van intellectueele arbeiders in de koloniën en in nieuwe staten vergemakkelijkt zal worden. Bovendien bestaan in vrijwel alle landen nog uitgebreide plattelandsgebieden, waar intel lectueele krachten nog zeer goed zouden kun nen gebruikt worden. De commissie dringt er op aan, dat de openbare lichamen financiee- len steun zullen verleenen in het belang van de vestiging van intellectueele arbeidskrach ten' op het platteland, hetgeen zoowel in het belang der plattelandsbevolking zijn zou. als mede de bestrijding der werkloosheid imder de intellectueelen belangrijk ten goede zou komen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Geen Italiaansche demarche in Den Haag. Over de kwestie van een olie-embargo. In de buitenlandsche pers hebben berichten gecirculeerd, dat Italië een olie-embargo ala vijandige houding zal beschouwen en öftt de Italiaansche gezanten te Londen, Washington, Moscou, Boekarest en Den Haag van deze op vatting aan de betreffende regeeringen hebben kennis gegeven. Naar aanleiding van dit bericht, kunnen wij mededeelen, dat deze mededeeling, voor wat betreft Den Haag, onjuist is. Ter bevoegder plaatse was van een Italiaansche demarche niets bekend KORFBAL HAARL KORFBALBOND. Van de drie vastgestelde wedstrijden moest Osno 1Alw. Ready wegens terreinafkeu- ring uitgesteld worden. Flora 1 ondervond flinken tegenstand van Haarlem 3, maar wist zich natuurlijk als on geslagen nummer één te handhaven; het heeft nu een ruimen voorsprong. Animo liet niet met zich spotten en doelde er lustig op los tegen de Ons Genoegen-ver dedigingen, waardoor de gasten met 6—0 verloren. In 2 A wist Meerleboseh op eigen veld een kostbaar puntje aan Aurora 1 te ontfutse len; elk doelde eenmaal. T.H.B. 2, dat D.S.V. 1 opzocht, won van de gastheeren met 2^0. Watervliet 2 verloor thuis met 13 van Palvu. In 2 B drukte Oosterkwartier 3 haar vol ledige meerderheid in een dertiental juiste worpen. Ons Genoegen staat nu heel stevig onderaan. Haarlem 4 verloor met 42 van Always Ready 2. Tempo 1, dat Sport Vereent ont moeten zou, behoefde niet te spelen. Voor de derde klassen luiden de uitsla gen: A: Aurora 3D.S.V. 2 120 Oosthoek 1E.T.O. 1 30 B: T.H.B. 3—Watervliet 3 0—1 Palvu 2Zandvoort 2 40 Oosterkwartier 4D.S.V. 3 170 C: Watervliet 4—S.V. 5 1-4 Haarlem 5Meerleboseh 2 06 Alw. Ready 3Aurora 4 02 NED. KORFBALBOND. COMPETITIESTANDEN. W. II C: SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitr.) 25 te Antwerpen. Meliskerk, 24 van Hamburg te Amsterdam. Bloemfontein (thuisreis) 23 van Kaapstad. Randfontein, 24 van Beira naar Rotterdam. Heemskerk, (uitr.) 24 van Suez. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 25 van Amsterdam te Ham burg. Helder (uitr.) 24 van Dakar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam, 24 van New-York te Rotter dam. Burgerdijk, Rotterdam n. N.-Orleans 24 te Antwerpen. Veendam, 23 van New-York naar Rotterdam. Maasdam, 22 van New-Orleans n. Rotterdam Bïlderdijk 23 van Rotterdam te New-York. Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 22 te Seattle. Binnendijk, Rotterdam n. N.-Orleans 23 v. Galvest. Lochgoil, Rotterdam n. Vancouver 23 (5.13 run.) 100 mijl Z.O. van Land's End. Leerdam, New-Orleans n. Rotterdam 22 (12 midd.) 920 mijl W.Z.W. van Scilly. Narente, Rotterdam n. Vancouver, 23 te Cu racao. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Kota Inten (thuisreis) pass. 24 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) 24 van Singapore. Gaasterkerk (uitr.) 24 te Yokohama. Serooskerk 24 van Hamburg te Rotterdam. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Ariadne, 24 van Valencia te Amsterdam. Aurora, 23 van Livorno naar Napels. Bacchus, 24 van Kopenhagen te Amsterdam. Breda, Amsterdam naar Chili 24 (12 midd.) 300 mijl Z. van St. Michaels. Calypso, 24 van Gibraltar te Huelva. Colombia, 24 van Hamburg te Amsterdam. Deucalion, 24 van Hamburg te Amsterdam. Fauna, 24 van Malta te Patras. Ganymedes, Bourgas n. Amsterdam pass. 24 Finisterre. Hebe, 24 van Tarragona te Burriana. Mars, Calamata n. Amsterdam 24 (12 midd.) 145 mijl Z. van Ouessant. Oranje Nassau, Paramaribo naar Amsterdam 25 (v.m.) te Havre. Orestes, 24 van Alexandrië te Piraeus. Orpheus, 25 van Valencia te Rotterdam. Pluto, Amsterdam n. Kopenhagen p. 24 Hol- tenau. Rhea, 24 van Barcelona te Genua. Saturnus, 24 van Dedeagatch naar Cavalla. Theseus, Stettin n. Amsterdam p. 25 Bruns- buttel. Ulysses, 24 van Varna naar Constantza. Vesta, 23 van Venetië te Triest. Vulcanus, 24 van Amsterdam te Hamburg. Barneveld, 23 van Talcahuano naar Lebu. Titus, Rotterdam n. Gibraltar 24 (1.21 n.m.) 15 mijl Oost van Niton. Hermes, Rotterdam n. Algiers p. 24 Dunge- ness. Bodegraven, Chili n. Amsterdam via Liver pool 23 (8.44 v.m.) 125 Z.W. van Valencia. Poseidon, Rotterdarii n. Faro 24 (10.26 v.m.) 45 mijl O. van Niton. Berenice, 25 van Amsterdam liaar Guate mala. Telamon, 25 van Setubal n. Cadix. Perseus, 25 van Kopenhagen ii. Stettin. Pluto, 25 v. Amsterdam te Kopenhagen. Orion, Valencia n. Amsterdam p. 25 Gibral tar. Venezuela, Barbados n. Amsterdam 25 (5 n.m.) van Havre, 26 (5 n.m.) verwacht. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitr.) 24 te Rio Janeiro. Montferland (thuisr.) 23 v. Las Palmas. Salland, 24 van Amsterdam te Hamburg. ROTTERDAMSCKE LLOYD. Kedoe (thuisreis) p. 24 Kaap del Armi. Kota Agoeng (thuisr.) 25 te Londen. Kota Baroe (uitreis) p. 24 Kaap del Armi. Kota Gede, 23 van Batavia n. Rotterdam. SAIGON—JAVA—NOUMEA LIJN. Van Rees, Sydney n. Saigon p. 23 Thursday ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisreis) 23 van Buenos-Ayres. Aldabi (thuisreis) 23 van Bahia. SILVER—JAVA—PACIFICLIJN. Silverguava, Vancouver n. Calcutta 23 te Manilla. Saparoea, Vancouver n. Calcutta 22 v. Pe- nang. Madoera, 22 van New-Orleans n. Bombay. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Polyphemus, Amsterdam n. Batavia 23 v. Padang. Glenearn, Dairen n. Rotterdam via Londen 23 (5.18 n.m.) 280 mijl Z.W. van Land's End. City of Bristol, Dairen n. Rotterdam 24 v. Port Said. Hector, Japan n. Rotterdam 24 te Singa pore. Flintshire, Dairen n. Rotterdam 23 te Co lombo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan de Witt (thuisreis) 24 van Sabang. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 24 te Sa bang. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) p. 22 Gibraltar, 27 (10 v.m.) verw. Poelau Tello (uitreiis) 23 van Singapore. Kattenburg 1 5 5 0 0 10 27—9 2.— B.E.P. 1 6 3 2 1 8 29—20 1.33 Allen Weerbaar 1 6 3 1 2 7 26—18 1.16 Rohda 1 7 4 0 3 8 15—22 1.14 Oost er kwartier1 6 2 1 3 5 16—21 0.83 Westerkwartier' 2 7 2 1 4 5 20—22 0.71 Koog Zaandijk 2 5 1 0 4 2 11—26 0.40 W 3 B: Blauw Wit 4 5 4 1 0 9 18—12 1.80 Haarlem 1 7 6 0 1 12 30—16 1.71 D_D.V. 2 9 4 0 3 10 27—25 1.11 Volharding 2 5 1 3 1 5 11—10 1.— Sportief 2 8 3 1 4 7 3428 0.88 S. V. I 7 2 2 3 6 21—22 0.85 Watervliet 1 8 2 1 5 5 19—28 0.63 Ready Tecka 1 7 1 0 6 2 16—35 0.28 W 3 A: Kwiek 1 4 3 0 1 6 18—12 1.50 D.E.D. 2 4 2 2 0 6 12—10 1.50 T.H.B. 1 6 4 0 2 8 19—15 1.33 Hercules 2 7 3 2 2 8 23—24 1.14 Westerkwartier 3 6 3 0 3 6 24—17 1.— Haarlem 2 4 1 0 3 2 10—16 0.50 Swift 2 6 1 0 5 2 10—18 0.33 Groote diepgangen. De van Curasao en van Aruba aangekomen Nederlandsche motortankschepen Sunetta Rotterdam passeerden naar Amsterdam met een diepgang van resp. 8,6 en 8,5 meter. Sleepreis. De Duitsche sleepbootèn Faïrplay V en Fairplay XV zijn van hier naar Wismar ver trokken met eèn baggermolen en drie onder- lossers der firma Van Hattum. Kolenïnvoer. Met een lading kolen voor de Hoogovens zijn hier van New Castle aangekomen de Brit- sche stoomschepen Heworth en Marsden. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Varmdö is hier van Oxelösund aangekomen met een lading erts voor het Hoogovenbedrijf. AANGEKOMEN. 25 November: Lingestroom s.s. Bristol Belgia s.s. Gothenburg Rhein s.s. Hamburg Sheksna s.s. Leningrad Marsden s.s. New Castle Schieland s.s. New Castle Theano s.s. Fowey Brunla s.s. Oslo VERTROKKEN. 25 November: Urania s.s. Odense (verb.£

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2