HET NIEUWE AVONDBLAD Twee zeemonsters gevangen aan het strand Sinterklaasweek. Ook nu weer remise. 21e JAARGANG No, 24 VRIJDAG 29 NOVEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij-HM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15. regels i 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelïngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig xn de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verhes van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Italië's Positie. Het is buitengewoon moeilijk een eenigszins helder beeld te krijgen van het verloop der krijgsoperaties in Abessinië, en het zou der halve verkeerd zijn de Abessinische berichten omtrent behaalde groote successen voor het volle pond te aanvaarden. De Groote Slachting heeft geleerd, dat officieele oorlogscommuni qués door hen die ze samenstellen als propa- ganda-materiaal worden beschouwd, dat de stemming in het buitenland moet beïnvloe den. De waarheid is bijzaak. Oorlogscorrespon denten worden altijd teveel in hun bewegingen belemmerd om zich precies van de feiten op de hoogte te kunnen stellen. Zij zijn boven dien gehandicapt door censuur, en in een ge- weldig-groot en onherbergzaam laixd als Abes sinië, met zeer primitieve verkeersmiddelen, kunnen zij zich maar uiterst langzaam ver plaatsen. Het heeft dus geen zin hun verwij ten te maken. Omtrent de Abessinische mededeelingen kan men hoogstens aannemen, dat zij minder sterk „gekleurd" zijn dan de Italiaansche, om dat de kunst van het oorlogs-liegèn in derge lijke landen nog niet zoo sterk ontwikkeld is. Hier bespeurt men dus opnieuw een kenmer kend symptoom van de achterlijkheid der Ethiopische beschaving. Voorts kan bezwaar lijk worden ontkend, dat de Negus van Abes sinië zich in zijn openbaar optreden en uitla tingen steeds door een bijzondere reserve en waardigheid kenmerkt. Men zou zeggen dat zijn houding zich kenmerkt door beschaving, als dit woord niet zoo'n zonderlingen klank had gekregen. Dat het den Italianen niet best gaat, is intusschen duidelijk genoeg. Ook als men in het midden laat of er nu eigenlijk wel veldslagen van eenigen omvang gevoerd en verloren zijn, moet men toch wel vaststellen dat een deel van het bezette gebied weer prijsgegeven is. Het ontbreken van juichtonen in de Italiaansche communiqués zegt op zich zelf veel, en de intrekking der toegezegde landbouw verloven voor 100.000 onder de wa penen geroepen soldaten eveneens. Tc Genève is Woensdag vastgesteld, dat tweeënvijftig Volkenbondsstaten het wapen embargo toepassen, vierenveertig de finan- cieele sancties, achtendertig het invoerverbod in hun landen van Italiaansche waren en negenendertig het uitvoerverbod uit hun lan den van bepaalde grondstoffen naar Italië. Op deze getallen leg ik den nadruk omdat zij zonneklaar aantoonen in hoe geweldigen omvang de consequenties van het stelsel der collectieve veiligheid thans worden toege past. Nimmer tevoren heeft de wereld iets aanschouwd dat ook maar in de verte leek op een dergelijke internationale samenwer king. De historie herhaalt zich geenszins; er wordt in dit tijdvak nieuwe historie ge schapen. En stelt men den enormen omvang der sancties naast het uitblijven van door slaande Italiaansche successen in Abessynië, dan is wel heel duidelijk hoe moeilijk de Italiaansche positie thans is. Daverende woorden van den Duce of van de op zijn bevel schrijvende Italiaansche dagbladen veranderen daaraan niets. Het is duidelijk dat er, zoolang men de avontuurlijke onderneming blijft voortzetten, met krachttermen gewerkt wordt om den moed er bij het volk in te houden en de bui- tenlandsche volksmassaas te overbluffen. Want als de buitenlandsche openbare mee ning eenmaal tenvolle overtuigd was, dat Mus solini zich in een hopelooze impasse had ge werkt, zou er heelemaal geen kans meer zijn. om voordeelige vredesvoorwaarden te be dingen. Het bericht komt thans binnen dat Musso lini zelf een vergadering zal presideeren van den Bond van Chemici, waarin plannen zullen worden ontworpen tot het produceeren op groote schaal van vloeibare brandstoffen. Deze noodmaatregelen kunnen nu nog be raamd en toegepast worden, maar hoe zal men er in Italië over een half jaar voorstaan. Ho; zal de toestand zich voordoen als in Juni 1936 de Abessynische regentijd weer begint Het is voor Italië te hopen, dat zijn dicta tor vóór dien tijd gecapituleerd zal zijn voor de wereldmachten, die hij tegen dit arme volk ontketend heeft. R. P. IJMUIDEN. CHR. GEMENGD KOOR „EXCELSIOR". De trekking van de verloting ten behoeve van het Vleugelfonds van genoemd koor zal hedenavond 29 November te half negen uur plaats vinden in het repetitielokaal in de Insingerbewaarschool. Dank zij den ijver en volharding der dames en heeren is het gelukt alle loten te verkoopen. De trekking zal ge-, schieden door den. heer. Roelofs, inspecteur der politie. St. Hitolaas Hmmt Visschen van vijf en een Vele niet alledaagsche visschen komen som tijds aan den afslag, als haaien, tonijnen enz. en daaronder zijn er soms exemplaren van buitengewone lengte. Maar dat aan het strand visschen worden gevangen, die ware zeemon sters genoemd kunnen worden is een buiten gewoon groote zeldzaamheid. In den loop der jaren gebeurde het wel eens dat een zeemonster, een groote haai of zelfs wel een walvisch dood op het Noordzeestrand aanspoelde. Nog onlangs geschiedde dit nabij Egmond aan Zee, waar het kadaver van een z.g. butskop aanspoelde. De alhier gevangen visschen waren echter springlevend. Het moet een vreemde gewaar- woring voor de stalhouders B. geweest zijn toen zij, terwijl zij op het strand waren, slechts op geringen afstand in zee twee monsterach tige ruggen boven het ondiepe water zagen uitsteken. Het bleek hun, dat de dieren ver moedelijk door de ingetreden eb waren ver rast en daardoor uit de mui, waarin zij te recht waren gekomen, geen uitweg meer naar de open zee konden vinden. Zij hebben de zeemonsters gedood en na ze van de ingewan den te hebben ontdaan opgeladen, de grootste op een vrachtauto, de kleinste op een schel- penkar en vervolgens naar hun terrein nabij het Oosterduinplein vervoerd, waar we gister middag de grootste op de gevoelige plaat vast legden. Het is een enorm exemplaar, zooals uit de foto blijkt. De grootste meet ruim 5]/2 M., de kleinste is 4 M. lang. We kunnen thans nog niet met zekerheid zeggen, wat voor visschen 't zijn. Op ons tele fonisch verzoek gaf de burgemeester van Eg- mond ons een beschrijving van den aldaar aangespoelden butskop en het lijkt ons niet onmogelijk dat de hier gevangen monsters van dezelfde familie zijn, Het zijn kieuwlooze visschen en zij behooren dus evenals de wal visch tot de z.g. longvisschen, die af en toe aan de oppervlakte verschijnen om zich van een nieuwen voorraad zuurstof te voorzien. halve en vier Meter lengte. Vanwege het Museum voor Nat- Historie te Leiden, dat zich voor deze vangst bijzonder interesseert, zou hedenmorgen de identiteit van deze zeemonsters worden vastgesteld. Eén ding staat vast: zeeslangen zijn het niet. PROPAGANDA-AVOND CHR. JONGELINGS- VEREENIGING In het Hervormd Vereenigingsgebouw Kal- verstraat heeft gisteravond een openbare pro- paganda-avond plaats gehad van de Christe lijke Jongelingsvereeniging. De avond werd geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer M. Salla. Vertoond werden eenige films waaronder de bondsfilm. Deze geeft iets weer van den arbeid die onder de jeugd ver richt wordt door het Ned. Jongel. Verbond. Tijdens de pauze werd een verloting gehou den ter bestrijding van de onkosten der ver gadering. Na de pauze werden nog een too- neelstukje en eenige voordi-achten ten beste gegeven,'waarna de vergadering, die goed be zocht was, gesloten werd. HERVORMDE MEISJESVEREENIGING Woensdagavond heeft de Herv. Meisjesver- eeniging: „Onze hulp is in den naam des Hee ren", een openbare avond gegeven in het Herv. vereenigingsgebouw Kalverstraat. De avond werd liturgisch geopend door mevrouw de Jong. Vervolgens werden eenige muziek nummers, orgel en viool ten gehoore gebracht door mevr. Kool en den heer W. v d. Scheur en declamatie van mej. Maas. Na de pauze werd, onder leiding van den heer S.- Wiersma, een zangspel getiteld: „Herfst", uitgevoerd, waarna Ds. A. A. Wildschut den goed geslaag den avond sloot. DE S.D.A.P. VERGADERT. Heden heeft in café Jasperse aan den Koningsweg een ledenvergadering plaats der afdeeling Velsen-Noord der S.D.A.P. De agenda vermeldt o.a. verslag van den penningmeester en behandeling der agenda der gewestelijke jaarvergadering. Bij Firma J. A. BODE, DRIEHUIZERKERKWEG 81, vindt U beslist een aardig SINT NICOLAAS CADEAU. GOUDEN en ZILVEREN WERKEN, HORLOGES, KLOKKEN, OPTIEK. TELEFOON 4051. (AcLv. lngez. MedJ DE HEER STRIJBOS VERTELT Een leerzame avond in de U. L. O. school. Woensdagavond hebben de leerlingen van de U. L. O. school aan de Platanenstraat een prettigen en leerzamen avond gehad. De Oudercommissie had den heer Strijbos uitgenoodigd om de leerlingen te vertellen van zijn i-eis naar de Shetlandsche Eilanden. Op onderhoudende wijze deed de heer Strij bos het verhaal van zijn reis met den Katwijk- schen logger, vertelde hij van zeden en ge woonten van de bewoners van deze eenzame eilandengroep en van het leven der veie vo gelsoorten, die deze eilanden bewonen. De lezing werd verduidelijkt met een aamtal fraaie projectieplaten. In de pauze werden de jeugdige bezoekers getracteerd. V. G. S. I—BLAUW WIT I. Zaterdagmiddag a.s. te2 uur speelt Van Gelder's eei-ste elftal voor de Z.M.C. in het Sportpark een wedstrijd tegen Blauw Wit Wormerveer) Het is nu weer Sinterklaasweek, Spitsweek voor den Goeden Sint, Marsepein- eix speculaasweek. Week van spanning voor het kind. O, wij zullen het weer vieren, Het traditioneel festijn, Men moet juist in zware zorgen Ook eens extra vroolijk zijn. Is Sint Nicolaas vóór alles Niet de groote kindervrind, Houd hem hoog, den milden gever, In de liefde van het kind. En wij zelf, i-eeds lang volwassen, Vinden wij het soms niet fijn, Eens met geven en ontvangen. Groote kinderen te zijn? In de winkeletalages Liggen de cadeautjes klaar, Als een weelde voor de oogen, Zooals ieder vorig jaar, Blijf er niet te lang naar kijken, Een teveel aan overleg Kan u later licht berouwen, Dan is al het mooiste weg. Plet is nu weer Sinterklaasweek, Vier in naam van Sint een feest, Dat u lang nog doet gedenken, Hoe plezierig 't is geweest. Eén der twee op het strand te IJmuiden gevangen zeemonsters, R.-K. TOONEELVEREENIGING K. Z. O. S. Na de succesvolle opening van het winter seizoen komt de R.-K. Tooneelver. „Kunst zij ons Sti-even" a.s. Zondag voor de tweede maal voor het voetlicht en wel met het nieuwe blij spel van Jac. Ballings „De Rare". Van denzelfden schrijver voerde K. Z. O, reeds tal van weidten op. De eerste opvoering van „De Rare" vond enkele weken geleden in Den Haag plaats en het werd een groot succes. Zoo zullen ongetwijfeld a.s. Zondag weder om vele tooneellief hebbers naar het St. Fidelis- patronaat trekken om den heer Van Baar en zijn discipelen toe te juichen. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsehe Orkest Vereeniging geeft Zondagmiddag a.s. in den Stadsschouwburg te Plaarlem een volksconcert. Solist is Johan van der Beek, eerste hoornist der I-I. O. V. dirigeiit is Frits Schuurman. De H. O. V. zal uitvoeren Haydn's Symphonie nr. 11 in G-groot, de eerste Peer Gynt Suite, Hongaarsche marsch uit La Damnation de Faust, van Bei'lioz en Saint-Saëns voorspel tot het oratorium Le Deluge. De solist zal ten gehoore brengen Mozart's concert voor hoorn met orkestbegeleiding. SANTPOORT R.C. BREDERODE. Zaterdag j.l. wist het le elftal in den laat- sten seriewedstrijd een overwinning van 3—1 op Sizo te behalen en kwam daardoor in het bezit van den eei-sten prijs in de 3de afdeeling. A.S. Zondag komt het 3e elftal op eigen terrein uit tegen D.S.K. 3 om 11.30, terwijl het le elftal om 2 uur op eigen terrein uit komt tegen De Gazelle. De adspiranten die thans op de bovenste plaats hunner afdee ling staaix, spelen Zaterdag om 2.30 uur een uitwedstrijd tegen V.V.IJ, EUWEALJECHIN. Zwart b2 neemt, dan volgt Le4xh7 -F gevolgd door Dc2 en Dxb2. 11. Ld4xb2 Zwart geeft er de voorkeur aan om den b- pion te nemen en den h. pion af te staan. Wit verkrijgt weliswaar een verzwakten Dame vleugel, maar hij is beter ontwikkeld en kan tegen de verzwakte Koningsstelling een aan val ondernemen. 12. Le4xh7 -F Kg8xh7 13. Ddlc2 -F Kh7—g8 14. Dc2xb2 Pb8c6 15. Pel—f3 Euwe gooit hier al zijn troepen op den Ko ningsvleugel. Op Lc3 zou Dg5 gevolgd zijn. 15. d7—d6 Nu kan op Lc3 volgen e6e5 16. c4c5 Dit pionoffer dient om de Looperdiagonaal van Wit vrij te maken. Op d6d5 kan na Lc3 geen e5 meer geschieden en op e6e5 volgt e5xd6 en het pionnencomplex van Zwart is zwak en kan op den duur tot materieel verlies leiden. 16. d6xc5 17. Ld2c3 Dd8—e7 Op Tf8f7 zou h2h4 volgen, gevolgd door Pg5. 18. Tal—dl Wit verkiest den positioneelen weg. 18. b7b6 Lc8—d7 ging niet. omdat dan zou volgen Lxg7, Dxg7: Dxg7 Kxg7; en Tdlxd7 19. Db2c2 Dreigt Dg6 met daarna Pg5. 19. Lc8b7 Nu kan nog Dg6 met Dame naar het veld f7 beantwoord worden. 20. Dc2g6 De7—f7 21. Dg6—g5 Algemeen werd hier verwacht Dg6—g4, waarop Zwart zou hebben laten volgen Ta8 d8. In deze situatie zou gevaarlijk spel voor beiden zeer goed mogelijk zijn geweest. 21. Ta8d8 22. h2h4 Na Pe5 is De7 voldoende. Aanval en verde diging wegen tegen elkaar op. Wit wil zijn aanval met h4—h5—h6 doorzetten, maar Zwart houdt het paard op f3 vast, aangezien pion f2 zwak is. De aanval van Wit loopt lang zamerhand dood. 22. Td8xdl 23. Tflxdl Pc6d4! 24. Lc3xd4 24. c5xd4 Lxf3 levert niets voor Zwart op. 25. Tdlxd4 Euwe bood hier remise aan, welk voorstel Aljechin met recht niet aanvaardde. Zwart is 'schitterend uit den aanval gekomen en be hoeft niets meer te vreezen. Zijn stelling ver dient de voorkeur. 25. Lb7xf3 26. Td4—f4 Beter dan onmiddellijk e2xf3. Zwart zou dan eenvoudig met de Dame nemen en een pion winnen. 26. Df7h5 27. Tf4xf8 Kg8xf8 28. Dg5—f4 -F Dh5—f7 29. Df4xf3 Df7xf3 Wit kon aan ruil van de Dames niet meer ontkomen. Het pionneneindspel staat voor hem verre van gunstig. 30. e2xf3 Vier en twintigste partij duurde duurde 33 zetten. In de Sociëteit Eensgezindheid te Delft is Donderdagavond de 24ste partij tusschen Euwe en Aljechin onder groote belangstelling gespeeld. De spelers zaten met hun secondan ten in een aparte zaal, welke door een groote glazen deur van die voor de bezoekers was ge scheiden. Om half zeven werd de partij begonnen, welke het volgende verloop had. Wit Dr. M. Euwe. Zwart Di\ A. Aljechin. Hollandsche partij. 1. d2d4 e7e6 2. c2—c4 f7—f5 Het was te verwachten, dat de wereldkam pioen deze verdediging eens kiezen zou, zoo als hij dit ook had gedaan tegen denzelfden tegenstander in de vorige match. 3. g2g3 Dit wordt als het beste antwoord beschouwd. 3 .Lf8b4 4. Lel—d2 Minder goed is Pc3, waarna Zwart op c3 ruilt en Wit een dubbelpion bezorgt. 4. Lb4—e7 Gewoonlijk wordt Lxd2 -F gespeeld, doch ook wel eens De7. De tekstzet is afkomstig uit een partij KmochJudewytsch (Leningrad 1934). 5. Lflg2 Pg8—f6 6. Pblc2 O—O 7. Pf6e4 Zwart moet in deze opening iets onderne men. Bij een passieve houding komt Wit ge makkelijk in het voordeel. Nu is ook duidelijk, waarom Zwart eerst Lb4 en daarna pas Le7 speelde. Stond de witte Looper op cl, dan zou Pe4 kunnen volgen en dan Pf3d2, 7. Pgl—f3 Ook Ph3 wordt vaak gespeeld met het doel de Looperdiagonaal vrij te houden en het paard naar f4 verder te ontwikkelen. 8. O—O Op Pc3xe4 zou het andere paard goede vel den hebben. 8. Le7—f6 Bereidt den bevrijdingszet e6—e5 voor. 9. Pc3xe4 f5xe4 De dubbelpion is niet nadeelig. Zwart kan later deze situatie door e6e5 oplossen. 10. Pf3—el Lf7xd4 Een andere mogelijkheid voor Zwart was d7—d5 te spelen, maar dan volgt e2—e3 en later f2—f3 en Wit staat overwegend beter. 11. Lg2xe4 Schijnbaar verliest Wit een pion, maar als 30. Belet f3—f4 31. Lglfl 32. Kfle2 33. Ke2e3 e6e5 b6b5 c7c5 Remise gegeven. Wat Zwart ook speelt, nu zou f3f4 volgen en Wit heeft dan 3 pionnen op den Konings vleugel tegen Zwart 1. terwijl het bij den Damevleugel juist omgekeerd is. Wit's Koning staat bovendien in het midden Nabeschouiving. Het hart van eiken Nederlander klopte sterk, toen Euwe vanavond een aanvang maakte met de 24ste partij. Men had hoop, dat hij, nu met Wit spelende, zijn reeks overwinningen met deze kleur zou voortzetten. Men vreesde tege lijkertijd, dat hij te veel zou riskeeren. Trouw blijvend aan zijn d4-opening bereikte hij in een Hollandsche verdediging een goed spel. De wereldkampioen probeerde het met een zelden gebruikte variant en kwam eenigszins in een gedi'ongen positie te staan. Onze land genoot kreeg, toen hij een pion offerde aanval en men dacht reeds dat deze zou doorslaan. Tegen de schitterende verdediging vaxx zijn tegenstander kon hij echter niet veel bereiken. Aljechin gaf zijn pion terug en kreeg een be tere stelling. Om niet opnieuw een pion te ver liezen moest Euwe Dame en Toren ruilen en in een eindspel van pionnen over gaan, dat er niet zeer hoopvol voor hem uitzag. Men dacht reeds, dat Euwe spoedig verliezen zou en men verbaasde zich, toen enkele zetten later Aljechin remise aanbood. De wereld kampioen zag in, dat zijn tegenstander ook 3 pionnen tegen 1 op den Koningsvleugel kreeg, hetgeen Aljechin op den Damevleugel bereikt had. Het was een zeer opwindende partij ge weest met wisselende kansen. VOETBAL. SCHOTEN—S. V. C. Zondag speelt Schoten op haar terrein aan den Vergierdeweg tegen het Haagsche S. V. C. Het Schoten-elftal is als volgt: Boeser, Schotman, v. Putten, Steenbergen, Rootlieb. Hetem, Oorthuis. Maas, v. Roon. Kedde, Cop. POLITIE HAARLEM—BLOEMENDAAL (1—0). Woensdagmiddag had bovengenoemde ont moeting plaats onder leiding van scheids rechter H. H. Luïjken. In de eerste helft werd er keurig voetbal I te zien gegeven, doch de rust kwam met 00. Spoedig na rust kreeg de Haarlemsehe midvoor Van der Meij den bal keurig toege speeld. Met een keihard schot bezorgde hij aan de Haarlemmers de leiding. Hiermee kwam het einde.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1