HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 26 MAANDAG 2 DECEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 1Ü ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zooclra zjj 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim: ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarendèn van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V-- Bank te Schiedam. Frankrijk verwerpt Devaluatie De Fransche Kamer heeft Vrijdagavond met 324 tegen 247 stemmen en 30 blanco's een motie van vertrouwen in het kabinet- Laval aangenomen. Dit was de uitkomst van het groote financieele debat, volgend op de krasse „décrets-lois" (decreet-wetten) waar mee de Fransche regeering gedurende een tevoren-gelimiteerde periode de financiën gesaneerd en de begrooting sluitend gemaakt had. Er blijkt uit dat de Fransche Kamer den sprong in de devaluatie niet heeft dur ven nemen, evenmin als een paar maanden geleden de Nederlandsche Kamer, voor de mogelijkheid van een financieele koersver andering gesteld, die aandorst. Het verloop van het financieel beleid in Frankrijk en Nederland men kan er Zwitserland als derde goudland bijvoegen blijft dus op merkwaardige wijze parallel loopen. Dat na de zeer scherpe aanvallen, op de Fransche regeering gedaan, en na het voor de Franschen wel zeer weinig aantrekkelijke systeem der décrets-lois (dat eigenlijk vloekt met alle opvattingen van republikeinsch be wind) de financieele politiek toch is goed gekeurd mag als een zeer belangrijk en veel- beteekenend besluit worden gekenmerkt. En voor Nederland is dit ook 'een zaak van groote beteekenis. Immers, een Fransche devaluatie, na de gebeurtenissen der laatste weken waarin zooveel goud uit Frankrijk is afge vloeid en de Banque de France ondanks een disconto-verhooging tot 6 pet. den toestand niet meer scheen te kunnen beheerschen, zou een nieuwen warwinkel op de interna tionale geldmarkt veroorzaakt hebben. En in dien warwinkel ware het zeer wel moge lijk geweest dat Nederland en Zwitserland hun goudpolitiek hadden moeten prijsge ven. Nog een paar dagen-geleden zei minister Colijn in antwoord op een opmerking van den heer Van Lanschot in de Eerste Kamer dat hij meer lijnen voor de toekomst aan gegeven. wenschte te zien, dat hij niet aan dit verlangen kon voldoen omdat in een tijd als deze van dag op dag geregeerd moest worden. De gebeurtenissen in de Fransche Kamér werpen een helder licht op deze verklaring. Als Vrijdagavond in het -Palais Bourbon een tegenovergestelde beslissing was gevallen, zou Zaterdag het Nederlandsche financieele beleid op losse schroeven hebben gestaan. Voor de zooveelste maal blijkt bovendien, hoe de raderen der internationale economi sche machine, dit moeizaam voortkreunende en slordig-onderhoudêh apparaat, in elkaar grijpen.- Velen willen dit niet zien, negeeren het maar liever, en daaruit vloeit het groot ste deel der ellende voort. Men kan de ma chine niet aan kant zetten, maar mén maakt zich wijs dat het ding er niet is en verwaar loost het. De regeering-Laval zelf is door dit eerste ver trouwens-votum nog niet gered. Zij komt deze week nog voor andere vuren te staan, als de zuiver-politieke kwesties van het optreden tegen de „Croix de Feu", de Organisatie van kolonel de la Rocque, aan de orde komt. Uit een oogpunt van interna tionaal belang beschouwd heeft zij evenwel de groote vuurproef al doorstaan, en dit votum zal haar weerstandskracht in de vol gende beproevingen versterken. Continuïteit in het bewind schijnt meer dan ooit voor Frankrijk een zaak van het grootste belang, vooral nu de wereldgebeurtenissen zich in een gunstige richting ontwikkelen en ver schijnselen van economische herleving op treden. Juist deze verschijnselen zullen in de goud landen de hoop levendig doen worden, dat de tot dusver gevoerde economische politiek tot een goed resultaat kan leiden. Het goud ver laten op een moment, waarop de wereldprijzen voor grondstoffen in een stijgende lijn be ginnen te komen, zou daarentegen de meest rampzalige gevolgen kunnen hebben. Het is te verwachten dat de in Frankrijk gevallen beslissing ook in dat land een einde zal maken aan het voortdurende gehakketeer over de vraag „deflatie of devaluatie", dat zulk een gevaarlijke onzekerheid schept en het be drijfsleven in zijn initiatief belemmert. Zooals het dat, tot een paar maanden geleden, in Nederland ook deed. R. P. Visscherynieuws in een notedop. Nieuwe Duitsche trawler. De Duitsche reede- rijen zullen in 1936 wederom een belangrijke moderniseering van hun vloot ten uitvoer brengen. Gemeld wordt, dat 12 nieuwe traw lers gebouwd zullen worden, waarvan vier voor rekening van de „Nordsee". Vijf trawlers wor den aan de Weser, zeven aan de Elbe gebouwd. Trawlharing in tonnen. Van Juli tot October 1935 werden in de verschillende Duitsche havens 241893 vaten haring, afkomstig van haring trawlers gezouten. In hetzelfde tijdvak van 1934 bedroeg dit kwantum 311987. Vischomzet in Ostende. Gedurende de week van 22 tot en met 28 November bedroeg de vischomzet in Ostende 1.447.000 fr. BAZAR ,DE DAAD". In het gebouw „De Daad" is Zaterdagmid dag de bazar geopend, die aldaar wordt ge houden door de Supporbersvereeniging „De Daad". De opening geschiedde door den heer ter Hage, die een woord van welkom richtte tot de aanwezigen en het gemeentebestuur dankte voor de verleende vrijstelling van be lasting. Voorts dankte hij den heer L. Menist voor de verzorging van de radiomuziek. De ba-za-r is uitstekend verzorgd. E!r is van alles en n-og wat te koop; vooral is er voor St. Nicolaas veel te vinden. Aardige stands zijn er van de Centrale Ar beiders Verzekerings en Depositobank en van de coöperatie. Natuurlijk ontbreken ook de attracties niet. HET PLAN VAN DEN ARBEID. Hedenavond vindt in café Royal, Wijk aan Zeeërweg een cursusvergadering plaats voor leden van den Algem. Nederl. Bouwvakarbei dersbond. De hé-er J. v. d. Kerkhoff zal een inleiding houden over „,Het Bouwbedrijf en het Plan van den Arbeid". OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL CASEMBROOTSTRAAT. De ouderavond van de Kleuterschool in de Casembrootstraat mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Wegens verhindering van den voorzitter van de afdeëling van .VolkSöiideï'WïjS^ den heer IJ. J.' Reitsma, werd de vergadering geleid door den secretaris den heer P. Pleijler. Voor dezen avond was uitgenoodigd mej. Jet Bon van Amsterdam, die een causerie hield over het onderwerp „Het leven der Kleuters". Verduidelijkt met een serie lichtbeelden, voor stellende grepen uit het kinderleven toonde zij het nut van het bezoeken van een kleuter school voor de kinderen. Verder werd een bespreking gehouden over het St. Nicolaasfeest. Een commissie zal dit feest voorbereiden. St. Nicolaas zal worden verzocht, het feest bij te wonen. ONTSLAGEN B|J VOLKER BOS. Nadat in den loop van het jaar door een re organisatie van het bedrijf van de Firma Vol- ker Bos een aantal arbeiders door deze firma was ontslagen is per 1 December met 14 dagen opzegging weer een twintigtal arbeiders ont slag aangezegd. RIJWIEL-VARIA. Een bewoner van de Trawlerkade deed aan gifte van diefstal van zijn rijwiel van een erf achter zijn woning. IJMUIDEN. UITVOERING K. Z. O. S. AANVOER VERSCHE HARING. Het kwantum versche haring, dat in de af- geloopen week aan den afslag aangevoerd werd, bedroeg in totaal 12.345 kisten door 65 schepen. Het hoogste getal per dag was over die pe riode 3-285 kisten door 19 drijfnetvisschers- schepen, CONCERT KUNST NA ARBEID. Een programma, dat een keur van met zorg gekozen werken vermeldde, had de harmonie- vereenigimg Kunst na Arbeid tot taak Zondag avond voor een voile Wapen van Velsen-zaal af te wikk-elen. Voor de pauze bracht directeur Kleij met zijn corps o.m. ten gehoore een feestmarsch over motieven van Beethovens pianoconcert in Es, een Floris-fantaisie naar motieven van Schubert, Popy's Suite de Ballet en een fan- taisie over Verdi's opera Aïda, alle uitstekend gekozen voor het ensemble. Door on-ze aanwezigheid elders hoorden we slechts het musiceeren van K. n. A, na de pauze. En dan kan ons oordeel kort zijn: ver geleken met vorig jaar belangrijk vooruitge gaan. Was toen het spel dikwijls aan den for- schen kant, thans werd er met zorgvuldig in acht nemen der teekens geblazen. De nummers waren lang niet gemakkelijk en dan is het een des te grooter verdienste wanneer er be schaafd muziek gemaakt wordt. De introductie der ouv-erture Pique Dame liet beluisteren, dat hét klarinetregister aan dien vooruitgang mede deel heeft. Zoo werd het duet groote fluifc-esklarinet tot een apart succesje voor die instrumentalisten. Ook de koperblazers hadden hun partijen degelijk bestudeerd, zoodat directeur Kleij alle factoren mede had om een geslaagde uitvoe ring te kunnen geven. Een Droom, concertwals van den heer Kleij, kon ons het meest in d-è inleiding en het coda bekoren; de instrumenten waren daar wat uitgedund en de melodie kwam niet zoo ff tot ons. De fantaisie over Audran's operette La Mascotta had zeer goede kwaliteitendirec teur Kleij had de tempi wel verzorgd en de leden hadden van de technische zijde veel werk gemaakt, mede, naar we vermoeden dank zij de energieke leiding! Diverse instrumenten kregen gelegenheid zich solistisch te doen hooren. Zoo noteerden we een welluidend geblazen pistonsolo, be schaafd sax-werk en vaardig Laag-koperspel. Met tevredenheid mag Kunst na Arbeid op dit concert terugzien ..Het moet een voldoening zijn voor de leden zoowel als voor den wak keren dirigent, dat bun serieuze studie vruch ten afwerpten en dat hun weg excelsior gaat. De heer A, van Schadewijk debuteerde als xylofonist. De scholing, die de heer S. in het corps als slagwerker had genoten, maakte, dat we eindelijk eens een goed gerhythmeerde en vlotgespeelde Circus Renz en andere succes nummers voor dit instrument te hooren kregen. Aan biival ontbrak het terecht niet. „De Rare". De R.K. Tooneelverenigïng Kunst zij ons Streven had 'met haar' voorstelling, Zondag avond voor een meer dan uitverkochte Patro naatszaal, weer eens iets bijzonders den toe schouwers aan te bieden. Van den bekenden R.K. tooneelsch-rijver. Jac. Ballings zal ze het opvoeringsrecht verkregen van het nieuwe blijspel in 3 bedrijven De Rare, een werk dat tot nu toé uitsluitend door een beroepsge zelschap (Haagsch To one ei onder leiding van Pierre Balleduxï voor het voetlicht gebracht werd. Met welk een liefde voor het dilettanfcen- tooneel K. Z. O. S. (en zeker niet het minst zijn leider de heer J. van Baar) bezield is en hoe naarstig er gerepeteerd moet zijn wordt den toeschouwer duidelijk, wanneer hij de kwaliteiten der uitvoering afmeet aan den tijd van voorbereiding (die, dat mogen we wel onthullen, ditmaal slechts 16 dagen kon zijn. Boven het geheele tooneelwex-k staat de lijf spreuk van den man, om wien eigenlijk het spel draait en naar wien het niet vernoemd is, n.l. Sursum Cor-da, „harten omhoog". Nardus Nop en zijn zuster Agapit drijven gezamen lijk een winkel. Groote, gemoderniseerde zaken zijn oorzaak, dat liet winkeltje van. Nardus meer en meer - achteruit gaat. I-Iij behoudt, in tegenstelling met zijn zuster, echter zijn op timisme en bekijkt alles van den vroolijken kant. Als op zekeren da° een zwerver, bijgenaamd de Rare, Nardus ui iet water heeft gehaald, gaat 't praatje, dat Nop zelfmoord heeft wil len plegen. Dit grieft hem zeer en prikkelt hem tevens zich een betere positie te verschaffen. Een schoonzuster, Od-rada, (wat een fan tastische ziellooze namen heeft de schrijver uitgebroed!) een weduwe met 4 spruiten, helpt hem aan een betrekking als adspirant-ban- kie.r. Dat ze dit om niet doet, zal niemand ver onderstellen. 't Is echter geen geldelijk ge win, doch de liefde van Nardus, welke ze poogt te verwerven. Rijke dagen breken aan, totdat de Rare, die voor een pleegdochter van Nop, Lieveke, méér dan oppervlakkige sympathie koestert, hem doet inzien, dat niet het materïeele doch wél het geestelijk gewin den mensch gelukkig ma- Wil zulk een handeling, als de schrijver ons hiermede voorzet tot een boeiend geheel wor den, dan moeten door knap spel van ervaren dilettanten-acteurs en -actrices de wankele momenten weggespeeld worden. Nu had de regisseur met de rolbezettini krachten in de vuurlinie gebracht, dit tot de pijlers van K. Z. O. S. be-hooren en zoodoende kon het wat lijden. Ook de korte tijd, van voorbereiding sprak, hoe kon 't ook ander: hier en daar een woordje mee. De figuur van Nardus (A. A. Olsthoorn) droeg met de titelrol (J. Boot) het werk. Beidex. maakten van het stuk door de kwinkslagen van den schrijver een vlot blijspel. Natuur lijk moesten figuren als Nardus, de Rare en Odrada gechargeerd worden wilde de stem ming in,de zaal los komen. En. daar hebben in het bijzonder beide hee- ren eer van gehad; zij waren het succes van den avond. Daarnaast mogen we onmiddellijk noemen den drogen brouwer, op zoo humoristische wijze door den heer J. v. d. Kolk weergege ven. Zijn tegenspeelster, mej. Feddema, als Lieveken had zich in de intrige goed in geleefd: ook in haar onderhoud met De Rare,- voor wien ze liefde koesteren gaat, wist ze mooi doorvoeld spel ts geven. De heer J. G. Olsthoorn gaf een meneer pastoor, die o.i. nog te jeugdig weergegeven werd; aan rolkennis ontbrak het hem zeker niet en dit was trouwens bij allen in orde. De andere rollen van het tweede plan wa ren ook in vertrouwde handen. De regisseur had in dit werk een tweetal personen een kans gegeven om eens een rol van voornamer omvang te spelen en deze keus is zeker goed gezien. Zoo werd deze uitvoering tot een vrijwel kloppend geheel. Een opmerking: late men eens wat meer aandacht besteden aan de uitspraak van de Z; dit geldt voor allen. Veel en gul is er gelachen, de bijval zal niet minder geweest zijn. W. SUCCESSEN OP PLUIMVEE-TENTOON STELLING. Op de 29e Groote Nationale Tentoonstelling van pluimvee enz. gehouden te Heemstede mochten eenige plaatsgenooten wederom fraaie successen boeken. De heer J. Th. Verzijlbergh behaalde met drie inzendingen twee le en één eereprijs met Goud-Wijandotten en een 2en prijs met Buff- Wyandottes. De heer H. Groen behaalde met twee in zendingen een len, een eereprijs en een 2en prijs met Blauw-Wyandottes. BRUGBOUW HAARLEM. Aan Burgemeester en Wethouders van Haar lem werd verzonden het volgend schrijven: Den 21sten November j.l. bereikte het Hoofdbestuur der Schippersvereenigïng .Schuttevaêr" het bericht, uitgaande van den Dienst der Openbare werken in uwe gemeente onder No. C 108/1934, dat de doorvaart over het Zuider Buiten Spaarne voor den tijd van weken, ingaande den 21sten Nov. 1935 zou worden beperkt tot 6.50 m. Zooals u bekend zal zijn vormt de weg via het Spaarne den ruimsten toegang tot Leiden en de aa.n den Ouden Rijn gelegen landstreek en betee-kent derhalve de inperking der door- vaartbreedte een benadeeling van dit land- gedeelte. Waar de doorvaartwïjdte der nieuwe brug zeker 8 m. zal bedragen, vermeent het Hoofdbestuur voornoemd, dat de inperking bo venbedoeld, gezien de ervaring' elders opgedaan, te ruim is genomen. Wij meenen u bovendien er op te moeten wijzen, dat uwe mededeeling te laat is inge komen om het meest nuttig effect te kunnen sorteeren. Wanneer wij ons de positie voor stellen, waarin de schipper van een vaartuig- komt te staan, die voor ruim een week of lan ger en rekenend op een doorvaartwijdte van bijna 8 m., zich contractueel tot- het vervoeren van een lading verbond, dan achten wij die zeker een allesbehalve benijdenswaardige, omdat overladings- en verdere vervoerkosten verre het door hem -bedongen vrachtcijfer moe. ten overtreffen. Het tekort aan zorg voor de belangen van medeingezetenen d-es lands moet daarbij gezien worden in het licht van de we tenschap, dat wettelijk voorgeschreven laad tijd plus reisduur het bereiken van het gedu peerde landsgedeelte'met cfëfi wettel ij ken- los tijd en den d-uur van de terugreis tot meer dan een maand kunnen uitdijen. Ondergeteekenden geven gaarne toe, dat Haarlem, zooals in de slotalinea van het ont vangen schrijven wordt opgemerkt, van de Noordzijde blijvend kan worden genaderd, doch moeben opmerken, dat hier niet enkel sprake is van Haarlemsche, maar van meer al gemeene belangen. Zij maken van deze gelegenheid gebruik uwe aandacht er' op te vestigen, dat ook na de voltooiing van de nieuwe brug het nieuwe werk de vaartmoeilij'kheden in uw gebied blij vend doet toenemen.. Zij aarzelen dan ook 'niet het vertrouwen uit te spreken, dat voor opening der- brug in de toekomst geen brug geld zal worden geheven. Ge-zien den be- staanden tostamd is er feitelijk ook geen spra ke van opening der brug, maar van het telkens herhaald daarstellen van een wegverbinding ten behoeve van het land verkeer. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. De afdeeling IJmuidenVelsen der C. D. U. mag op een welgeslaagde ledenvergadering te rugzien. De vorige week was deze wegens de geringe opkomst uitgesteld. Na afdoening van verschillende huishoudelijke zaken en bespre king van de regeling voor de debat-vergadering Van HoutenPopta, waarvoor vooral in de kringen der Christelijke Vakbeweging groote belangstelling bestaat, hield de heer J. van Beelen, secretaris der afdeeling een inleiding over „de wetgeving van Mozes in Israël", be zien in het licht van dezen tijd. Een zeer geani meerde bespreking volgde op dit weldoordachte referaat. DRIEHUIS. NIEUWE DAMESKAPSALON. De heer N. C. Mentink, die al jaren zijn heerenkapperszaak aan den Driehuizerkerk- weg heeft, heeft gistermiddag een dameskap- salon geopend. Deze is op de bovenverdieping gelegen en naar de eisch-en des tijids, met de allernieuwste machines ingericht, terwijl da- mespersoneel hier de leiding heeft. De opening had op feestelijke wijze plaats. Aanwezig waren de hee-ren D. Bus, W. van Heyst en een aantal dames en he eren uit Driehuis. De heer W. van Heyst, eerelid van de Vereenigïng van Buurtbewoners, sprak een hartelijk woord en wees er op, dat het goedi is, als plaatsgenooten ondernemingsgeest heb ben en hun zaken uitbreiden. In dezen tijd is daar zeker veel durf voor. noodig, vooral om dat hier zoo velen uit de stad komen wonen. Spr. hoopte, dat deze uitbreiding tot den bloei van Driehuis zou bijdragen. Nog andere goede wenschen werden gesproken, terwijl op het welslagen een dronk werd ingesteld. Een groot aantal bloemstukken getuigden van veler be langstelling in de opening. VELSEN ST. NICOLAASFEEST. Donderdag as, zal voor de kleuterklassen van de Maria Cornelia Bewaarschool het St Nicolaasfeest gevierd worden, Des avonds wordt het feest gevierd voor de leerlingen van de naaischool. Prof. dr. J. H. Scholte onderscheiden. Naar wij vernemen heeft de beroemde „So- ciedade de Geographia de Lisboa" te Lissabon in haar jongste zitting benoemd tot corres- pondeerend lid Prof. Dr. J. H. Scholte, Hoog leeraar aan de Amsterdamsche Universiteit als erkenning van zijn groote verdiensten als pu blicist en wel speciaal voor de negentiende pro fessorale sectie, n.l. die voor „Kunst en Litte ratuur". Tumult bij tooneelopvoering te Amsterdam. Tweehonderd personen uit schouwburg verwijderd. Jonge leerlingen van de Koninklijke Dans Academie te Londen oefenen zich voor de traditioneele Kerst-Pantomime. Wanordelijkheden zouden georganiseerd zijn. Bij de volksvoorstelling van „De Beul" in den Stadsschouwburg te Amsterdam hebben naar het A.N.P. meldt, Zondagmiddag ernstige ordeverstoringen plaats gehad. In het begin van de opvoering was het heel rustig in de zaal, maar het was bekend, dat een groot aantal N.S.B.-ers op alle rangen aan wezig waren. In den loop van het eerste ge deelte van de voorstelling werd door enkele aanwezigen geprotesteerd tegen godsdienstige uitlatingen. Zij zijn door de politie onmiddel lijk verwijderd. Tot aan de pauze kon de voor stelling daarop rustig voortgaan. Na de pauze, te ongeveer half vier, brak plotseling een waar tumult op alle rangen los. 1-Iet was klaarblijkelijk de vooi-op gezette bedoe ling de verdere opvoering van het stuk te be letten. Van stinkbommen werd zelfs gebruik gemaakt. Langzaam werd echter doorgespeeld, terwijl de politie in de zaal met kracht tegen de her riemakers optrad. Wie niet goedschiks wilde heengaan, maakte kennis met den gummi knuppel. Zoo werd ongeveer een tweehonderd tal personen verwijderd, zoowel uit loges en de parterre als uit de hooger gelegen rangen. Het stuk is tot het eind toe gespeeld. Bij het verlaten van den schouwburg wer den door de verschillende bezoekers vaderland- sche liederen aangeheven. Op het Leidschepleïn had zich na de voor stelling een groote menigte verzameld. Het had de aandacht getrokken, dat er het een en ander in den schouwburg was gebeurd. Toen aan het bevel van de politie tot doorloopén niet aanstonds werd voldaan, kwamen de wa penstokken voor den dag en-werd eenige malen een charge uitgevoerd, waarbij flinke klappen vielen. Langzamerhand keerde ook op de straat de rust weer Een verklaring van de directie der Amsterdamsche tooneelvereeniging. Naar aanleiding van deze wanordelijkheden publiceert de N.V. Amsterdamsche Tooneelver eeniging de volgende verklaring: De directie van de Amsterdamsche Tooneel vereeniging bericht, dat haar voor den aan vang van de voorstelling van „De Beul" op Zondagmiddag j.l. in den Stadsschouwburg telefonisch medegedeeld werd, dat door ca. honderd fascisten georganiseerde wanorde lijkheden zouden worden gepleegd. De directie nam dienovereenkomstig haar maatregelen, welke niet overbodig bleken. Vóór den aanvang van de voorstelling heeft zij het woord tot het publiek gericht met het verzoek op deze georganiseerde provocaties niet in te gaan. aan welk verzoek door het overgroote deel van het publiek op voorbeeldige wijze werd voldaan. Dat deze wanordelijkheden ge organiseerd waren bleek van den aanvang af. Het eerste bedrijf, dat- in de Middeleeuwen speelt en daartoe geen enkele aanleiding geeft, Werd bij herhaling onderbroken door vijan dige elementen, zoodat reeds tijdens dit bedrijf een tiental personen verwijderd moest worden. Nu burgerlijke en pnlitioneele autoriteiten tegen de opvoering geen bezwaren hadden, heeft men in bepaalde kringen blijkbaar naar dit middel gegrepen opa den autoriteiten door georganiseerde provocaties een verbod alsnog af te dwingen. De directie neemt' maatregelen haar ver koopsysteem zoodanig te wijzigen, dat de kans op georganiseerde relletjes uiterst moeilijk zal zijn

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1