HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 27 DINSDAG 3 DECEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels i 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlssehers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Milde Koning. De Grieksche koning George II, na jaren van ballingschap op zijn troon teruggekeerd, be gint zijn tweede bewind in milden stijl, met een algemeene amnestie voor politieke misdrij ven. Dit beteekent dat hij niet minder dan 750 man gedeeltelijk uit de gevangenissen ont slaat, gedeeltelijk uit hun verbanning terug laat keeren. Er zijn er 200 die in laatstge noemd geval verkeeren, waaronder de ex- premier Venizelos en de ex-dictator generaal Piastiras. Onder het gezelschap bevinden zich natuurlijk een menigte vijanden van Z.M.'s bewind, en hij toont niet geringen moed door hen los te laten. Anderzijds verplicht hij hen aan zich maar hoevelen zullen dat besef fen? Het geval van de Grieksche amnestie, uit gevaardigd door een koning die tegelijk heeft aangekondigd dat hij tegenover alle rich tingen strikt onpartijdig staat, doet in deze tijden bijna onwezenlijk aan. Dit soort van verwisseling-van-régime waren wij bijna ver geten. Wij waren gewend geraakt .aan verwis selingen niet alleen dictatoriale waarbij het tegendeel van een amnestie geschiedde. Het begon zoo langzamerhand de gebruikelijk ste zaak van de wereld te worden, dat een nieuw régime, eenmaal de macht veroverd hebbende, begon met zich te wreken op de leiders en aanhangers van het vorige bewind. Op andere wijze schijnt een burgerlijke re- geeringsmaeht zich niet veilig te kunnen voe len. En. degenen wier ingeboren begrippen van recht zich niet lieten verloochenen moeten zich wel in vele gevallen met verbazing afge vraagd hebben hoe men ooit iemand in rechte kon straffen voor daden, begaan onder een vorig régime, als die daden onder de wetge ving van dat régime toelaatbaar waren. Deze verbazing is zeker gerechtvaardigd. De Grieksche koning houdt zich met der gelijke goedkoope wraaknemingen niet op, en laat ons erkennen dat hij met zijn amnestie verricht, hetgeen alleen des konings kan zijn. Wie dit even 'overdenkt beseft weer eens de onloochenbare waarde van het koninklijk prerogatief, dat in een achter, ons liggende periode door velen zoo vaak onderschat is. Inderdaad belichaamt het een hoogheid die aan elke burgerlijke machtsuitoefening in deze wereld tot dusver altijd vreemd is ge bleven- De algemeene amnestie, het staan boven de partijen zooals dat ook in ons eigen ko ningschap zoo treffend belichaamd is, zijn uitsluitend-koninklijke prerogatieven. Er zijn- er meer, minder-gemakkelijk-definieer- bare ook, maar deze twee teekenen de be langrijkheid der constitutioneele monarchie wel zeer scherp. In een republiek lean men zich een president denken, wiens karakter eigenschappen hem tot dezelfde hooge on partijdigheid zouden geschikt maken. Maar in de practijk wordt hij zelden of nooit zoo door zijn volk beschouwd. Hij mist de traditie niet alleen, die de ko ninklijke dynastie sterkt, maar hij is altijd een man met een partij-politiek verleden, afkom stig uit een bepaalden kring der bevolking. Den koning alleen kan men niet vereenzelvi gen met een beperkte bevolkingsgroep, tenzij hij door verkeerde opvatting van zijn taak daartoe aanleiding heeft gegeven. George U's afzetting na zijn eerste enkele jaar bewind is niet aan een dergelijke fout te wijten geweest. Men heeft hem, jong als hij toen was, geen tijd gegeven en geen kans gelaten. Als man in de volle kracht des levens krijgt hij die kans nu wèl, en zijn optreden wekt den indruk dat hij vastberaden den koninklijken weg wenscht te betreden. Daarvan is deze amnestie, die natuurlijk bij zijn eigen aanhang hier en daar wel wat schrik gewekt heeft, het eerste en moedige be wijs. Men moet er wel uit afleiden dat deze vorst een man van sterk karakter en hoog plichtsgevoel is. Als hij het Grieksche volk eindelijk tot rust en opbouwende samenwer king kan brengen, na jaren van politieke hondengevechten en dictatoriale mislukkin gen, zal het hem zeer dankbaar moQtep rijn. R. P. IJMUIDEN. DE VELSER HUISVROUW. De afdeeling Velsen-IJmuiden van de Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen be legt op Don-derdag 12 December a.s. een „Mid wintermiddag", waar mevr. Mien Labberton 7^.1 spreken over het onderwerp „Kerstmis in onzen tijd". Een kinderkoortje zal een tweetal Oud-Hollandsche liedjes zingen. De middag wordt gehouden in het gebouw aan den Groe ne w-eg. - In Kemiemerhof zal Maandagmidag 15 December de oprichting plaats vinden van een dames- en kinderkoor, wel-k koor onder lei ding zal staan van mevr, RambonnetSpeet. Naar den afgrond. Openbare vergadering van de Kath. Dem. Partij. Speeltuinvereeniging „De Moerberg". In de zaal Demmers heeft gisteravond een vergadering- plaats gehad van de Kath. Dem. partij waar als spreker optrad de algem. secretaris, de heer C. D. Wesseling uit den Haag, die tot onderwerp had: „Naar den af grond". Spreker begon er op te wijzen, dat of schoon wij niet in een tijd van verkiezingen leven, dus in een wat men noemt, stillen tijd het toch een goede gedachte is van het afdeelingsbestuur, een vergadering als deze te beleggen, om eens met el-kaar te bespreken iil welken tijd wij leven. Spreker schreef de oorzaak van de malaise op rekening van den grooten wereldoorlog, waarin niemand in werkelijkheid overwinnaar is geweest. De personeele liasten hiervan zijn wij nog niet te boven, evenmin als de crisis, die hieruit is ontstaan. Vélen meenen, dat het kapitalistisch systeem, de schuld van den oorlog, reeds do-od is. Dit ontkende 'spreker ten stelligste. Het kapitalisme heerscht nog. Te genover dit systeem zet de K. D. P. het Ka tholicisme. Ook hierin ligt een systeem. Het wordt, zeide spreker, door andere Katholieke geloofsgenooten niet verstaan. De K. D. P.'ers zijn geen menschen, zegt spreker, die geen re kening met kerk en pausen houden en onze Katholieke leeir in twijfel -trekken. Niemand heeft het recht, over ons geweten te oor- deelen. Wij moeten, aldus spreker, de stem van ons geweten volgen, al zou het ook gaan in strijd met de kerkelijke hiërarchie. Dus ook op po litiek terrein willen wij de stem van ons ge weten volgen. Spreker betreurde het daarom, dat hij en zijn partij genooten wel eens wor den voorgesteld als zouden zij minder goede Katholieken zijn. Ook betreurde spreker het, dat geen geestelijken in hun vergaderingen mogen spreken. De heer Wesseling toonde dit a-an met voorvallen van recenten datum. Ver volgens sprak de heer Wesseling over het feit, dat toen de vertegenwoordigers van de Kath. Kamerfractie naar het parlement zouden gaan, voor hen een H. Mis werd opgedragen. Dit respecteerde de heer Wesseling, maar toen dit voor een afgevaardigde van de K, D. P. werd gevraagd, werd ihet geweigerd. Vervol gens sprak -de heer Wesseling over den invloed v-an de Katholieken. Wat hebben zij voor de arbeiders gedaan? Wat hebben zij gedaan té gen den oorlogAls dé Katholieken willen, kunnen zij hiertegen een mac-ht aanvoeren. Wat is er van de eenheid in de Kath. staats partij geworden? Men noeant, zeide spieker, ons eenlieidverbrekers, maar op politiek ter rein is nog nooit eenheid geweest. Hierbij her innerde spreker aan Dr. Schae-pman, waarop de Staatspartij zich nog steeds beroept. Deze heeft die eenheid nooit gekend. Dr. Schaep- man is ook in zijn leven en arbeid verguisd. Daarom laten wij ons, zei spr., de miskenning aanleunen, In politiek is men vrijdat is geen kerkelijk dogma. In het verleden waren ei- kleine partijen die met de politiek van de staatspartij niet tevreden waren. Deze zijn bijeen gebracht in een partij, waaruit op 1 September 1933 de Kath. Dem. partij is ge sticht. Hierna besprak de heer Wesseling den poilitieken toestand van ons land en de g-roote werkloosheid waarmee wij naar den afgrond gaan. Den weg, dien ons kabinet thans volgt, moet het kabinet Colijn thans noodwendig volgen. Niet dat Colijn als persoon de schuld hier van is, maar wel het systeem dat hij volgt, waarvan de volgelingen van Colijn de schuld zijn. Met het systeem „aanpassen" van Colijn inzake vermin-dering van salarissen kan de K. D. P. niet meegaan. Het 60-millioenen plan werd eveneens door spreker onder de loupe genomen. Sprekende óver de saneeringswetten stelde spreker de vraag: getuigen deze van wijsheid van onze regeering? Over de -belasting sprekende, vroeg de heer W.: waar -haalt men deze vandaan? Voor het grootste gedeelte uit de zakken van hen die het minst hebben. Hulde bracht spre ker aan den afgevaardigde der K. D. P. Arts en den heer Van Houten van de Ch-r. Dem. Unie voor hetgeen zij in de Kamer voor de arbeiders naar voren hebben gebracht, inzake de directe uitkeering voor die steuntrekkenden, wat in de Kamer verworpen is. Hiervoor is geen geld, zei-de spreker, maar wel voor mili tairisme. Hiervoor geeft men 50 millioen. Dat vindt de R.K. Staatspartij prachtig. Door dit alles kan -d-e K. D. P. h-et met de Staatspartij niet eens zijn. Spreker wil niet, als de Staats partij i-n deze onrecht vaardigen toestand berusten. Hij wil ook geen revolutie prediken, maar het moet aan op eenheid van de arbei ders. Sprekende over dien toestand waarin de arbeiders verkeeren, zeide de heer W., dat de aarde genoeg voortbrengt, dat niemand gebrek behoeft te lijden. Het kapitalistisch systeem, dat door ons tegenwoordig kabinet gesteund wordt, is de schuld van dit systeem. Tegen over dit systeem stelt de Kath. Dem partij het systeem, dat Christus leert, n.l. doe recht en rechtvaardigheid. Met de aanwezigen nog eens op te wekken om als Christen in dezen moeilijken tijd zijn plicht te kennen, eindig de spreker zijn rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, Na de pauze werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt door den heer S. War menhoven. Deze was 't in grove trekken met spreker eens, echter niet waar hij zeide, dat men zonder revolutie iets kan bereiken. Met idealistische gedachten, is volgens den heer Warmenhoven niets te bereiken. Vervolgens heeft spreker getracht uiteen te zetten, wat werkelijke democratie is. I>e heef Wesseling heeft hierop den heer Warmenhoven van antwoord gediend en nog eenige vragen, waaruit o.a. bleek, dat de K. D. P. den klassenstrijd niet aanvaardt. De druk bezochte vergadering werd met den i Christelijken groet gesloten. Waarom de visch in Brussel zoo duur is. Sint Nicolaas komt Naar het bestuur van de Speeltuinvereeni ging „I>e Moerberg" ons mededeelt, zal St. Ni colaas den laatsten dag dat hij nog in ons midden vertoeft een afscheidsbezoek brengen aan de Speeltuinvereeniging „De Moerberg". Het bestuur is St. Nicolaas daarvoor zeer dank baar en het heeft reeds vernomen, dat hij heel wat van plan is. De led-en, welke hun kinderen nog deel willen laten nemen aan het feest, moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven. Zaterdagmiddag 14 December stellen de kinderen zich in den speeltuin op en wandelen dan naar de Witte Bioscoop, waar St. Nicolaas ongeveer 2 1/4 uur arriveert. Den kinderen wacht een aangename mid dag; dank zij de medewerking van vele inge zetenen kan een feest gegeven worden als tot nu toe niet is geschied. Behalve de goede Sint en Zwarte Piet werkt ook Oom Piet met zijn poppenkast mede, verder een toon-eelclubje en Paul en Tonie met hun goocheltoeren, jong- Ieeren, snelteekenen enz. Het wordt een onvergetelijke middag. ST. NICOLAASFEEST „ALGEMEEN BELANG" De Vereeniging „Algemeen Belang" viert a.s. Woensdagmiddag en Woensdagavond het St. Nicolaasfeest met ongeveer 25n kinderen. Op het middagfeest komt St. Nicolaas op be zoek en komt Oom Piet met z'n poppenkast. Op het avondfeest zal door kinderen van leden een tooneelstukje worden opgevoerd „Mejuf frouw Schaap" en verleent voorts het duo Kos- wa zijn medewerking. PROEFWEDSTRIJD IJMUIDER BOYS Zaterdagmiddag had een proef wedstrijd plaats tusschen twee elftallen van „IJmuider Boys", een door cursisten van de Centrale Werkplaats opgerichte voetbalclub. Het terrein was door den regen vrij glad geworden en daar het B-elftal niet zoo spoedig ingespeeld raakte, gelukte het aldra aan Woortman, met een góed schot keeper Bloemendaal te pas- seeren. De Briialflinie, met Verschoor aan het hoofd, verzette echter bergen werk en stuwde ook de voorhoede herhaaldelijk op. v. d. Linden c.s. raakten dan 9ok sterk in de meerderheid en twee goals, van Blinkhoff en Jacobs, waren -er het gevolg van. In deze periode bleek eerst recht, hoe goed Verschoor in vorm was, doch ook de A-ach terhoede stond haar mannetje. Harms en Vis- man ruimden onverbiddelijk op. Toen na langen tijd het A-elftal weer eens een aanval ondernam, had deze meteen suc ces; v. d. Linden,' die overigens zijn plaats ruimschoots waard was, miste en de toestor mende v. Burgel liet de kans niet onbenut (22). Tot rust ging de strijd verder gelijk op. In de tweede helft begon het zware terrein de spelers parten te spelen en het spel ver flauwde aanmerkelijk. Er werd nog slechts éénmaal gescoord, toen de ver opgedrongen Verschoor een schot loste, dat Bloemendaal te machtig bleek. Einde 3—2 voor het B-elftal. EERSTE LUSTRUM ST. JOZEFGEZELLEN- VEREENIGING. Zondag 8 December herdenkt de St. Jozef gezellen Vereeniging IJmuiden I haar eerste lustrum met een feestelijke bijeenkomst in de Witte Bioscoop aan de Mahustraat. De feestrede zal worden uitgesproken door den Weleerw.heer A. v. d. Hoeven, districts voorzitter. Verder zal door de Gezellen-tooneel club „Willen is Kunnen", onderafdeeling van de St. Jozef-gezellen-Vereeniging Amsterdam IV worden opgevoerd: „De Roman van een krantenjongen", spel van ernst en luim, van Peter G. Méeuwisse. Muzikale médewerking wordt verleend door „The Green Band", on derafdeeling van de St. Jozefgezellen Ver eeniging Haarlem 11. Eenige kerkelijke plechtigheden vinden in den loop van den dag plaats. Alle „madammekes" willen alleen middenmooten. In „Het Visscherijblad" (Ostende) heeft on langs een ambtenaar uit Ostende gewezen op de hooge prijzen van de visch in de vischwin- kels te Brussel. In het laatste nummer van ge noemd blad dient een Brusselsche vischwin- kelier hem van antwoord. Aan dit antwoord, dat in sappig Vlaamsch, doorspekt met Brusselsch Fransch geschreven is, is het volgende ontleend. Na eerst den ambtenaar te hebben aange raden, bij zijn leest te blijven en de reden te hebben uiteengezet, waarom aan de kust meer visch wordt gegeten dan in Brussel vervolgt hij: Het publiek is hier zeer verschillend. Het kent de visch niet. En dat is een groot pirnt. De eeneii willen van geen visch omdat hij" riekt, de anderen omdat er graten in zijn, en nog anderen omdat het gereed maken er van te veel tijd vraagt, en de bereiding te duur komt, omdat men zooveel boter noodig heeft en de boter krijgt ge in Brussel nu precies ook niet voor niets. Ik ken hier welstellende madammekes, die goede kalanten voor den vischhandel zouden kunnen zijn, maar die bijna flauw vallen als ze een vischwinkel moeten passeeren. „Oeie! que ca sent te poisson ici" 1) zeggen ze dan, kijken met minachting naar de visch. en draaien hun hoofd om. Ik weet, dat er onder uwe lezers vischmar- chands van de kust alleen zijn, die als ze dat lezen in hunnen baard zullen lachen, en die zullen zeggen „Ge moet niet vragen of dat die vischmarchand daar in Brussel stinkende visch verkoopt". Neen zulle, confrères, indien ge dat zegt slaat ge op uw eigen aangezicht, want de winkels waarvan ik spreek betrekken hun visch van de kust. Zoodus 't is wel voor de visch dat zekeren een afkeer hebben. Het is natuurlijk een vooroordeel, maar het feit is er toch. Dan moet je ook rekening houden dat het publiek de visch niet kennend, de kwaliteit niet onderscheidt, en dit punt is van belang, ge zult verder in mijn betoog zien waarom. Verder hebt ge dan het feit, dat er niet alleen goéde gelöovigen zijn in Brussel, de ketters staan er ook niet van achter, en die bekommeren zich aan den Vrijdag niet. Zoo komt het tenslotte dat men hoofdzakelijk op het klienteel der geloovigen rekenen mag als getrouwe klanten. Maar ik heb juist gezegd, dit klienteel is beperkt. De massa is dus buiten bereik van ons artikel. Daaruit spruit, dat ge hier in Brussel een keer per week, een dag: de Vrijdag, visch kunt verkoopen. Van verscheidene keeren per week visch te eten is er hier bij 't publiek geen spraakhet zit er niet in. En volgens mij gaat men zoo iets hier nooit er in krijgen. Een dag verkoop per week dus, maar er zijn zeven dagen in de week en de huispacht en -de kosten loopen toch altijd maar door. Dus bestaat er eendaagsche „kalandies". Dat is al iets denkt geMaar nu begint de mizerie pas. 't Is precies omdat ze het allemaal afge sproken hebben, maar van de visch waaraan dadde iets zoudt kunnen verdienen, willen ze niet hebben. Ze willen allemaal een beau mor- ceau, 't is te zeggen van kikke of ronde visch, die moet versneden worden. Om maar een gedacht te geven, negen van de tien is het kabeljauw dat ze moeten heb ben. Alla, der komt ne madammeke, „Meneer 't is veuj en stukske kabijaa". Ge neemt uwen visch, de kop deraf. Klaar denkt ge, maar be ginnen kappen. Neeje meneer, 't gaat hier niet gelijk aan de kust. Ge moogt eerst nog begin nen met het wamstuk zoodanig af te snijden, dat de visch een rechte snede stukvisch geeft. Kop en wamstuk moogt ge al in den hoek leggen. Ge gaat a mes poseeren. Ja maar pas op zulle, want madammeke haaft a in d'oeg. En als het niet direct 't middenste middenstuk is dat ge gaat geven, krijgt ge alrap een „Oeie. c'est ca que vous allez me donner! ah non heinc'est comme ca un beau morceau du miljeuj que je veuj". 2) Tenslotte moede wel toegeven, en ge vraagt hoe groot dat het stuk wel moet zijn. „Oh, deux tranches de 125 grammes". 3) En ziet dan maar dat het flink gesneden is, of ge zult rap moeten hooren, dat ge uwe mes sen moet laten slijpen, want dat haren mor ceau ge'abbimeejd 4) is. En zoo gaat het den ganschen Vrijdagmorgen door. als ge nog 't geluk hebt van een kleine kalandies te heb- hebben. Doede dan toch eens a goesting en steekt ge een ander stuk als ze 't verlangde door, omdat er aan visch toch maar één mid denstuk is en dat ge de rest toch ook moet ver koopen, dan is het van „Oeie, vous m'avez de nouveau arrangeej hein!" 5) En als 't middag is stade daar met uw kop pen en uwe wamstukken. Aan de kust kan men deze deelen verkoopen, maar hier zoudt ge ze voor niets nog niet kwijt geraken. Awel, en dan?De kabeljauw is al duur, er is meer vei'lies aan de verkoop dan aan de kust, en de verkoop is niet zoo groot.Wat blijft er dan anders over. dan een zekeren prijs te vragenen ten eerste uw verlies in afval te dekken, en ten tweede om toch maar iets te verdienen De Brusselaar wijst dan op de concurrentie, den winkelier door de leurders (venters) aan gedaan. Om een voorbeeld te geven, hoemen hier onder den leur handel lijdt: Ik heb hier een vischwinkel gekend, die heel goed gelegen was en schoone waar had. De prijzen waren tusschen twee. Kletsch, daar komen de karrekes af, op een bo:gscheut van dezen winkel. De karrekes-vrouwkes, die ook van gister niet zijn., zien alrap welke madammekes goesting op visch hebben. 7n ze zijn er sef fens bij: „Regardez madammeke, quel beau Kabijau, et pas si cher que dans le magasin vous saveej, la dedans on paye le luxe, ces grens veulent gagner beaucoup, mais nous autres, nous sommes contents avec un petit bénéfiesNous sommes déja contents quand nous pouvons gagner notre petite journeej". 6) Resultaat; madammeke die aan de kwali teit niet denkt, gaat tenslotte denken dat het niet noodig is om zooveel meer te geven, om aandien vischmarchand zijn auto te onder houden en klant is zij van 't karreke. Awel, onze geachte confrater, vischwinkelier heeft het mogen aftrappen! Dat Ls voor de natte visch. Wat wilde dan nog verder verkoopen? Gerookte.artikelen? Ja, salut. Vraagt ma-ar in uw winkel één frank voor een boestring aan een klant. Ge gaat rap weten, dat ze in de rue Ste Cathe rine 7) roepen: Quat pour un franc les boes tring!8) Plaideer bepleit i dan maar tegen de klant, dat de uwe beter kwaliteit zijn. Zij zal u rap vragen, of dat ze boestring spe ciaal voor u alleen rooken. En als ge nog veel meer durft plaideeren, krijgde het direct: „Watte, nie goed de boestring van de rue Ste Cathérine?awel, wilde 't nu weten? Ik heb er gehad van u en ze waren zoolang zoo goed nie als die van 4 veuj 1 frank.... Maar gulle wilt te veul winnen dat is 'tl Is het in ohs land niet precies zoo? CONCERT CONCORDIA. De harmonievereeniging Concordia, direc teur Philip S. Vlessing, geeft Donderdag 19 December a.s. een concert in de kleine zaal v-an het Thalia Theater, NU DE SANCTIES IN WEKKING ZIJN. Om aan het benoodigde oorlogs materiaal te komen worden thans in Italië zelfs de ijzeren hekken van publieke en narticuliere parken" afgebroken om aan de wapenindustrie te worden afgeleverd 1) O! wat ruikt 't hier naar visch. 2) O! wil je me dat geven, o nee, ik wil een mooie middenmoot. 3) Twee moten van .125 gram. 4) bedorven. 5) Daar heb je me weer „genomen". 6) Kijk eens mevrouwtje, wat een mooie kabeljauw, en niet zoo duur als in den winkel, ziet-u; daar betaal je de luxe, de menschen willen veel verdienen maar wij zijn met een kleine winst tevreden. Wij zijn al tevreden, als we een klein daggeld kunnen verdienen. 7) Rue Ste Cathérine; straat nabij de visch- markt in Brussel, waar de venters wonen. 8) Vier bokkingen voor een franc. ZENDINGSFILM. De nieuwe Java-Soembafilm zal 19 Decem ber a.s. in de Geref. Kerk van Velsen worden vertoond. Deze film geeft een duidelijk beeld van de verschillende zendingsterreinen, die door de Geref. Kerken in Nederland worden bearbeid. Deze avond gaat uit van1 de plaat selijke zendingscommissie. KERK EN VREDE. De afdeeling IJmuiden van do Vereeniging Kerk en Vrede houdt op Maandag 23 Decem ber een openbare vergadering in de Doopsge zinde kerk waarin als spreker zal optreden Ds. N. Padt, Ned. Herv. predikant te Zutphen. „KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE". De Gemengde Zang vereeniging Polyhymnia dirigent, de heer Jan Beider heeft voor haar jaarlijksche uitvoering in studie genomen een zangrevue, getiteld „Kun je nog zingen, zing dan mee". Als regisseur treedt op de heer F. Hunsche. DE WERKLOOSHEID J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 591 bouwvakarbeiders, 365 metaalbewerkers, 48 kantoorbedienden, 42 huisbedienden, 41 houtbewerkers, 45 landarbeiders, 349 visschers, haven- en transportarbeiders, 688 losse en fa brieksarbeiders en 313 arbeiders in overige be roepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 23 bouwvakarbeiders, 37 metaalbewerkers, 11 kantoorbedienden, 23 huisbedienden, 65 losse en fabrieksarbeiders en 7 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg dus 2648. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN Haringschepen: VL 39 f 1040, KW 34 1170, KW 96 580, KW 40 t 750, LD 770 f 770, SCH 236 f 790, SCH 310 830, SCH 250 f 790, SCH 95 880, SCH 78 580, SCH 159 f 890, SCH 19 600, SCH. 297 80, VL 50 700, VL, 112 290.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1